Caesar je šimpanz, se kterým jsme se seznámili před třemi lety ve velmi úspěšném filmu Zrození planety opic. Tehdy právě on, jako první z lidoopů, získal mimořádně vysokou inteligenci a to kvůli pokusům s ještě neschváleným lékem na Alzheimerovu nemoc. Chytrý lidoop se stal senzací, ale zároveň předznamenal zásadní revizi pohledu na to, kdo je skutečným pánem tvorstva. Příběh Úsvitu planety opic začíná deset let poté, co se Caesar se smečkou dalších uprchlých lidoopů ukryl v hlubokých lesích poblíž San Francisca. Lidstvo v mezidobí prakticky zdecimoval agresivní virus, jehož první příznaky se objevily na konci prvního dílu. Těm, kteří virovou pandemii přežili, navíc hroutící se svět stavěl do cesty další nečekané překážky. Území uvolněné lidmi postupně obsadil národ geneticky pozměněných lidoopů, v jejichž čele stojí právě Caesar. Síla a schopnosti Ceasarova království narůstají, postupně vzniká nová civilizace řídící se novými zákony a pravidly; civilizace, která si dokáže představit Zemi bez lidí. Planetu opic. Lidé, kteří přežili, se snaží narůstající opičí dominanci narušit a vrátit se na vrchol evolučního žebříčku. Začíná boj o moc, boj o to, kdo bude vládnoucím živočišným druhem na Zemi. Obě strany sice dosáhnou křehkého příměří, ale jen nakrátko. Napětí mezi lidskou a lidoopí komunitou narůstá, sílí i boj o moc uvnitř obou skupin. Tohle napětí může vyřešit jen fatální střet, po němž bude zcela nezpochybnitelné, kdo se stal vládcem planety Země. (Cinemart)

Fíla

Oproti předchozímu dílu, válečně laděná dvojka. Film nám ukazuje, že i opice mohou být stejně zákeřné, pomstychtivé a nevraživé jako lidé. (samozřejmě beru v potaz, jedná se o film) Člověku nejpodobnější tvor, který se snaží přežít, stejně jako lidská rasa, kterou vyhladil z velké části vir, který nevědomě vytvořili vědci, experimenty na primátech. Z kontextu vyplývá, jak jsou lidé nepoučitelní a dokáží pro svůj vlastní prospěch obětovat téměř cokoliv. Na můj vkus bylo ve filmu příliš střelby, jinak to ohodnotím nadprůměrně čtyřmi hvězdami. Caesar nám ovšem ukazuje, jakou má víru k lepšímu světu jak pro lidi, tak pro opice. ()

donvitoso

Výrazně slabší než předchozí snímek. Průhledná a celkem, ať už v různých obměnách či podobách, omletá kostra. Nic originálního, bohužel. Jaksi vůbec nebyl prostor se sžít s postavami, snad kromě Caesara, s kterým jsem se ale na druhou stranu sžil už v prvním dílu. Akce byla místy výborná. Vizuálně mě to dostalo, emocionálně minulo. ()

ilemas

Po inteligentní jedničce se dvojka vydává úplně jiným směrem, ne že by byla špatná, jen trochu zklamání. Čekal jsem opět inteligentní film, dostal jsem jen tuctovou předigitilizovanou podívanou bez hlubšího smyslu a tentokrát to nezachrání ani 3D. Nemám potřebu to ani vidět podruhé. Tento restart opičí ságy kromě moderního zpracování se moc nedaří, stará klasická verze svým příběhem byla mnohem lepší, hlavně první dva díly. ()

easaque

I když mě první díl nové řady Planety opic nijak zvlášť nenadchl, přesto jsem neodolal jeho pokračování. A nebylo to na škodu. Stejně jako u předchozího mě nijak zvlášť netěšily akční scény, ale to ostatní bylo podle mě na úrovni. Stejně jako u lidí jsou dobré i špatné opice a vždy na další vývoj mají hlavní vliv ty horší ambicioznější - no jako v životě. Dobrou vůli hatí s lehkostí manipulátoři na obou stranách, kteří strachem či z vypočítavosti podmaní dav, který hýbe dějinami, a proto je příběh uvěřitelný. Slušné chování je tedy spravedlivě potrestáno a v dalším díle bude nejspíš na řadě Velká válka ... nechci předbíhat, ale tam asi už o žádnou velkou psychologickou studii nejspíš nepůjde. Tady mě to bavilo a líbila se mi o něco víc než jednička. Dávám jí za to silnější 3 hvězdy. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Havaj8

Silně emocionální od začátku do konce. Ty momenty, kde jsme mohli nahlídnout do rodiny opic a že jich nebylo málo, byly fenomenální. A celkově ty vztahy mezi nima a lidma, nechápal jsem, jak to skvěle natočili. Už jenom to, že Cesar měl ten vztah oproti druhýmu opičímu Alfa samcovi, a všude to tak je, že se najde ten šulin, kterej musí všechno podělat, stejně i u lidí, nikde se to neliší. Ta akční pasáž tu pro mě byla ta smutnější vsuvka. Objevilo se semtam i něco pro zasmání, dokonce i propojka s prvním dílem tam byla. Hezky vymyšlený a okamžitě bych šel na to znova. Dokonce ani to 3D mi tu nevadilo, protože to jak se ty opice proháněly po větvích, no bylo toho dost. Rozhodně jeden z těch lepších pokračování, dopadlo to, jak dopadnout mělo, i když....A nakonec sem si udělal po filmu radost Jackpotem, no nemůže bejt ten den lepší :) ()

uterox

Zrození planety opic stojí na kvalitním scénáři a skvělém silném příběhu. Tady se nám to oproti předchozímu dílu vytrácí. Film má delší stopáž a děj se nám víc rozplyzne a ztrácí na kvalitě. Silný scénář nahrazují dlouhé akční scénky, které můžou divákovi připadat zdlouhavé. Téma je to pro mě hodně oblíbené, ale zpracování mi nepřijde na nejlepší možné úrovni. Bohužel. I tak to určitě stojí za shlédnutí, ale vrcholné filmové dílo od toho neočekávejme. Zatím to vydělalo krásných $373,230,732 a do překonání filmu Zrození planety opic chybí kousek, protože tenhle film vydělal $481,801,049. ()

M.i.k.e

trošku jiný,přesto plnohodnotný a dost možná nejchytřejší a dějově nejzajímavější blockbuster.Reeves dokázal převzít otěže série s plnou parádou a servíruje opravdu výbornou podívanou.Největším kladem je určitě "herectví" opic,které jsou udělané ještě lépe než ve Zrození a strakají těch pár lidí co se tu objeví s přehledem do kapsy.Nevyhnutelný střet dvou světů a paralela na současné světové dění je už jen třešinkou na dortu...90% ()

Wiikii

Úsvit planety opic by se dal rozdělit na dvě poloviny kdy první část se mě moc nelíbila, protože vypadala jako samostatný film, které nijak nepoukazuje na to, že to je pokračování, už existujícího snímku. A tak vidíme jen občasné navazování na svého předchůdce. .. První polovina je také dost předvídatelná a vše se mění až s nástupem druhé půlky filmu, kde mě překvapí, jaká strana vlastně potyčku začne a jakým způsobem. Vše tak začíná být zajímavé a konečně Vás to naplno upoutá do pohovky, sedačky či načem to vlastně sedíte :) .. No a na závěr si Úsvit pro nás přichystá náznak o čem vlastně bude další díl Planety opic, na který se začínám těšit. .... HODNOCENÍ: 73% (4*) ()

kaposlav

Úsvit planéty opíc som považoval za film roka, alebo minimálne to bol jeden z troch, ktorý som najviac očakával. Film ma nesklamal a po vizuálnej stránke bol na výbornu. Neviem opísať čo máličko chýbalo do 5*. O kúlinček slabšie ako Zrodenie planéty opíc. Teším sa na ďalšie pokračovanie. ()

Figu

Pokračování, kterého se nikdo nemohl dočkat... Tady se potvrzuje to klasické pravidlo dvojek. Nelíbí se mi post-apokalyptické prostředí filmu, není pěkný digitál (řekl bych o stupeň horší jak v předchozím díle) a především celkem kvalitního Franca střídá šílený herec Clarke... To je asi největší negativum! Z filmu jako z celku nemám špatný dojem, jen už to pro mě není velkofilm, ale další obyčejné pokračování... Terminátor z toho holt nebude. 65% ()

Chen

Jednička se mi líbila, ale nebyl jsem z ní až tak unesen, jako někteří jiní. Dvojka mě ale okouzlila. Pokud pominu to, že triky byly sice většinou skvělé, ale v pár okamžicích příliš "počítačové", tak nemám žádnou větší výtku. Pohrávání si s ideou toho, jak nebezpečný je strach a nenávist překvapivě nepůsobí až tak pateticky, jak by se dalo čekat, emocionální scény mají dopad, přestože jsou v nich hlavními aktéry digitálně stvoření lidoopové a akční scény mají spád. Příběh není přehlídkou nečekaných zvratů, ale funguje. 9/10 ()

Martin741

Dalsia seria, ktora sa konci pre mna rozpacito. Po famoznom starte roku 1968 sa seria zacala utapat a prepadavat sa kvalitne- dvojkou, trojkou atd atd. Az seria takmer uplne vysumela do prazdna, kvalitny restart prisiel az rokom 2011 filmom Rise of the Planet of the Apes rezisera Ruperta Wyatta. No a dalsi diel s nazvom Dawn of the Planet of the Apes je opat slabsi. Film zacina digitalnym uvodom, potom ale nastupi nuda a blbe dialogy. Prilis do oci bije snaha vyzdimat emocie z divakov a veta, ze v kazdej opici je kus cloveka a v kazdom cloveku je kus opice ma nieco do seba. Akcia az samoucelna, atmosfera sa vytratila nevedno kam a zo slavnej opicej serie sa stal letny popkornak a Blockbuster. Smola, takto konci kedysi kultova seria. 60 % ()

Hees

Tento film Dawn of the Planet of the Apes má jednoznačne ukázať aký sme my ľudia a má nám to ukázať nie prostredníctvom ľudí, ale opíc. Opice v tomto filme navonok pôsobia inak ako ľudia, aby sa na konci ukázalo, že medzi nimi a ľuďmi nie je žiadny rozdiel. Sebectvo je vždy to najsilnejšie a to sa nám snaží tento film dokázať. Len dve výnimky existujú kedy to nie je sebectvo ... a to : keď to vyhovuje mne a zároveň všetkým, keď chce matka urobiť všetko pre svoje dieťa. Ale hej výnimky existujú a vy čo čítate tento komentár ste tiež výnimka, hej treba si fandiť veď to je tiež sebecké si myslieť, že ste niečo viac. Vrátim sa teda k filmu a konkrétne k tomu, že film je podľa mňa úplne, ale úplne iný ako vynikajúca "jednotka" Rise of the Planet of the Apes a tak ten čo čaká vynikajúcu jednotku a nie je pripravený na niečo iné bude rozhodne sklamaný a film sa nebude ani snažiť pochopiť. Ak je film horší ako prvý diel neznamená to automaticky, že je zlý. Dawn of the Planet of the Apes je zaujímavý tým, že vo filme je viac strán, ktoré majú vlastné záujmy. ()

BarryLyndon

Jestli nedostal Andy Serkis spolu s animátory Oscara za Gluma, tak tady by absolutně neměli váhat. Hlavně v úvodu jsem při každé jeho interakci měl chuť tleskat, něco neskutečně epického. Fakt si nepamatuji, kdy by mne epikou dialogů takhle ztrhnul živý herec. Už se to nakousává od prvních reakcí včetně recenze na MovieZone, ale opravdu mám pocit, že si sedli před psaním scénáře a řekli si, jaké máte nejradši druhé díly oblíbených sérií? Kmotr, Impérium vrací úder? Výborně, tak to uděláme podle nich, těch společný i kolikrát dějových rysů je tam hrozně a je to na škodu? Absolutely gucking not! Strašně jsem si to užil, už jenom kvůli tomu že jsem v San Franciscu strávil několik měsíců. A neskutečný, jak se tvůrci drželi reálii i v post apo světě. Tohle už mne uneslo v jedničce, ale to kouzlo, když opice létají v sekvojovém lese, to asi nepochopí tolik nikdo kdo tam nestál. Fakt je to tam jako stát mezi mrakodrapy, živými mrakodrapy. Hodně hodně mne bavilo zpracování vedlejších opičích postav z prvního dílu, které tu dostaly více prostoru. A vůbec "finální" epická bitva opice vs. lidé a [spoiler]Kobovo řešení bezvýchodné situace[/spoiler], to jsem opravdu zůstal koukat s otevřenou hubou. Nevím nakolik se na Kobovi podílel Toby Kebbell, ale měl jsem z něj celou dobu opravdu znepokojivý pocit, excelentní záporák! Celkově lidské postavy hodně v pozadí, i když jsem u nich nezaznamenal vážnější chybičky a i takový štěk jako měl Azevedo byl zahraný skvěle. A vůbec mi nevadil konec, jak se někde dočítám, naopak jsem si ho dost užil a top bitva vždy nemusí být až do finálních minut. Ad úplný závěr [spoiler]Docela mne i překvapilo, že armáda na pomoc nepřijela. Byl by vlhký sen, kdyby zachránce přivedl vyrenderovaný Charlton Heston a nebo kdyby coby armáda přifrčely opice :-D[/spoiler] Opravdu hodně se těším na další díl a vůbec bych se nezlobil, kdyby byl vyprávěný čistě z pohledu opic, ještě více, než teď. 9/10 ()

Vojťas

Jednička překvapila, dvojka nezklamala. Serkis i Kobbell naprosto dokonalí a příběh o dost lidštější než u leckterých filozofických dramat. 90% ()

Rodriguez

Neuvěřitelné! Sen se stal skutečností a "kult" Planety opic opět ožívá! Byl sem pevně rozhodnut jít na další pokračování do kina. Sice mě trošku trápilo s čím autoři příjdou po Zrození Planety opic (která byla mimochodem též luxusem), ale nyní mohu konstatovat, že moje touha byla naplněna. Rád si "nostalgicky" zavzpomínám na původní opice a proto sem potěšen, že se rodí nová restartovaná trilogie! 90% ()

Nach

700 komentář, 1600 ohodnocený film: Nemohu si pomoci, ale když vezmu novou opičí mytologii, líbí se mi daleko více, než ta původní (jestli nesouhlasíte, odvolávejte se třeba k soše svobody zabořené v písku). Musím přiznat, že příběh z drtivé většiny vyznívá velice realisticky a sám jsem si po studiích o zániku kultur říkal: "ano, takhle přesně by to mohlo probíhat s lidstvem, kdyby prožívalo svůj další civilizační úpadek." Prostě jde vidět, že scénáristé věděli od prvního filmu co píší a tak celý příběh o opicích obdařených inteligencí posouvají dál. Nechci se tady rozepisovat, jak opice byly skvěle udělané. Jak Andy Serkins Caesara zahrál na výbornou. Ani, že toto bylo herectví o opicích a nikoli o lidech. Tohle vše už jste jistě slyšeli i jinde. Já tady uvedu své důvody proč si myslím, že si Úsvit planety opic zaslouží být na stejné škále v hodnocení jako Zrození planety opic. Oba filmy do sebe zapadají jako skládačka do puzzlí. Obě řeší zásadní filozofická dilemata. Zde konkrétně: můžou dva odlišné světy (lidský a opičí) koexistovat vedle sebe? Je vůbec možné v reálném světě vybudovat společnost a kulturu na morálních základech? Jsou inteligentní tvorové (zde opice) vůbec schopny žít mírumilovně nebo jako lidstvo spadne do víru násilí a boje o moc? Jde spolu s vysokou inteligencí a vědomí sebe samého i boj o moc? Tyto Adlerovské otázky a spousta jiných se vynořují s tímto filmem a bohu dík na ně i dává odpověď. Matt Reeves je navíc génius přes budování vztahů, napětí a atmosféry. Jeho obsazení bylo skvělým tahem a už se nemohu dočkat pokračování. Tento film si zcela určitě pořídím na Blu-Ray, protože splňuje vše, co od kvalitního snímku čekám. A zde je vše nejen kvalitní, ale i fungující. Dost chvalozpěvů, které si dle mého tento film zaslouží a hurá do mé síně excelentních, pětihvězdičkových filmů. Mimo jiné ten soundtrack je geniálně trefný. Nejlepší kamerový záběr filmu: Záběr na otáčející se dělo jedoucího tanku, jak zabírá veškeré bitevní hrůzy ve 360 stupňové otáčce. Výsledný verdikt: 95% ()

joker.george

Pro mě je to zatím letos nejlepší film, který jsem viděl v kině. Ale nakonec dám přednost prvnímu dílu, hlavně kvůli výraznějších momentů (Caesar is home, Nooo!, útěk ze stanice...). Jedinou výtku bych měl k absenci Jamese Franca, protože Jason Clarke, ač se opravdu snažil, tak na Francův výkon nedosáhl a Oldman měl žel minimum prostoru, aby mohl toto negativum zmenšit. To všechno ale vynahrazují samotné opice, v čele s bravurním Andy Serkisem, ale i Seresin a Giacchino taktéž odvedly práci na výbornou, takže bylo radost se na snímek koukat. Největší dík však patří scénáristům, protože se jim opět povedlo vytvořit inteligentní příběh a prohloubit postavy, aby se s nimi dalo pracovat do budoucna.... ()

Pugo

Najväčším pozitívom pokračovania rebootu je, že je to v prvom rade film o opiciach. Dokonca i absencia hovorového slova, ktoré je mnohokrát nahradené posunkovou rečou, dodáva príbehu na uveriteľnosti a výborne vtiahne divákov to postapokalyptického sveta. Druhým plusom je výborná hudba od Giacchinna, ktorý je opäť verný svojmu rukopisu a strieda pomalé klávesové a pompézne dychové lajtmotívy podtrhnuté pre neho typickými sláčikmi. Tretím pozitívom je dychberúce CGI, ktoré si momentálne určite zaslúži Oscara. K čomu mám menšiu výhradu je scenár, ktorý nie je síce zlý, ale ani veľmi originálny a je to viacmenej variácia na dej, ktorý sme už viackrát videli, tentokrát s opicami. Chýbali mi tam momenty ako napr. Ceasarove No! z prvého dielu a v závere som určite čakal väčšie vygradovanie deja. Každopádne silné štyri, po budúcom druhom zhliadnutí možno aj plných päť hviezdičiek. ()

Světová premiéra hudby z Jurského světa

Světová premiéra hudby z Jurského světa

25.01.2016

Kdo svede Válku o planetu opic?

Kdo svede Válku o planetu opic?

26.08.2015

Když v roce 2011 ožila filmová série o Planetě opic, jen málokdo od ní čekal takový kritický a komerční úspěch. Zrození planety opic vydělalo 481 milionů dolarů, Úsvit planety opic pak dosáhl až na… (více)

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky