Celebrity

USA, 1998, 113 min

Woody Allen

Woody Allen

Sven Nykvist

Celia Weston, Hank Azaria, Sam Rockwell, Kenneth Branagh, Donald Trump, Judy Davis, Aleksa Palladino, Leonardo DiCaprio, Melanie Griffith, Famke Janssen (více)

Komickou stránku protagonistů s jejich existenciálními pseudoproblémy zachycuje nejnovější opus Woodyho Allena. Jeho postavy se buď pachtí za popularitou, nebo si užívají jejích nečetných slastí a početných strastí. Ústřední postavou filmu je zneuznaný romanopisec a scenárista Lee, živící se jako úspěšný novinář. Ač jde o typicky allenovskou postavu, svěřil ji tentokráte tvůrce Kennethu Branaghovi, který dokonale napodobil gesta i dikci slavného neurotika. "Stačilo dívat se na jeho filmy, trochu se přihrbit, trochu změnit hlas a naučit se mávat rukama, což mě jako dítě odnaučovali," smál se Branagh při uvedení filmu na benátském festivalu. "Nejvíce mi ale pomohly skvělé dialogy, jaké píše jen Allen. Umět rozesmát není snadné, proto pro mne byla spolupráce s ním i poučná," dodal Branagh. (oficiální text distributora)

kleopatra

Celebrita kam se podíváš, kamkoli nohu položíš, šlápneš na celebritu. Dokonce ani pověstných 15minut slávy je moc na místě, kde je celebritou každý, kdo se byť jen otřel o divadelní prkno nebo modelingové molo, hérečka, jejíž tělo patří manželovi, ale hlava jen jí, vlastním banánem přidušená lektorka sexu, učitelka, z které partner z branže vyrobí moderátorku prostě tím, že jí dá do ruky mikrofon, a moře dalších hysterických figurek, které své ego prožívají způsobem, jenž vyprovokoval Woodyho Allena k této velmi trefné a vtipné reakci. ()

venison

Zkrátka s Woodym Allenem nejsme naladěni na stejnou vlnu.. Vyjímkou jsou filmy "Půlnoc v Paříži" a "Match Point - Hra osudu".. Kenneth Branagh ztvárňující Woodyho Allena mě vyloženě štval a kvůli jeho prospěchářství, vlezlosti, ufňukanosti a nedostatku vyjadřovacích schopností ukamenovala.. Stejně jako jeho protivnou ukňučenou koktající (ex)manželku.. Jinak křoví, které se skládalo ze samých celebrit bylo více než ucházející :-) Zejména se mi líbili postavy, které ztvárnili Leonardo DiCaprio a Charlize Theron.. Místy vtipné, ale na můj vkus moc uřvané.. Hodně se tu postavy hromadně přeřvávají a pak dialogy nejsou k rozluštění.. Děj je zmatený.. Plyne nějaká dějová linie a pak najednou blíže neurčitý časový skok buď dopředu nebo i dozadu.. Nechápu, proč je to černobílý - přiblížení zlaté éry Hollywoodu? A pointou filmu je co? Jak jsou celebrity zvrácené a opěvované? Nebo to, že se manžel vykašle na manželku a ona jeho odchodem získá a on ztratí? Nějak mi chybí buňky na vstřebávání Woodyho Allena.. ()

HiddenDragon

"Nikdy se neptej, komu zvoni hrana. Nebo spis...koho to splachne do hajzlu." :) Povedeny Woodyho obraz komercniho, povrchniho sveta celebrit. K tomu halda hvezd (mysleno opravdu znamych hercu - i kdyz vlastne ve snimku paroduji jaksi sami sebe, respektive sortu celebrit) - mladicky DiCaprio (tesne po "Titanicu" [1997]), svudne kocky jako M. Griffith, Ch. Theron, W. Ryder a vlastne i filmova exmanzelka hl. hrdiny J. Davis, ktera opet exceluje (plus cameo Donalda Trumpa). K. Branagh je defacto Woody sam - nejen ze tu ma stejna gesta, ale i k nerozeznani hlas a projev. Stylove (CB format) i hl. postavou (novinar) snimek velmi pripomina Felliniho "La Dolce Vita" (1960). Novinar, ktery se pohybuje ve svete hvezd (filmovych, televiznich, literarnich), pritom ale defacto looser prozivajici krizi str. veku. Chce neco zazit, dokazat. Opousti manzelku - chce "neco vic", ale samotny jeho zivot je falesny a plytky, a po vsech zmenach partnerek i prostredi nakonec opet konci defacto tam, kde zacal a kruh se uzavira. Zaver je zadumany a spravne k zamysleni. Obligatni "HELP" je velmi vymluvne. Nejvic mi z "Celebrit" ale utkviva v hlave asi nejlepsi scena o oralnim sexu, co jsem videl - az jsem se skoro kacel smichy na zem: J. Davis a jeji lektorka - luxusni stetka - aneb "poradne mi ten banan vyhulte!" :-D na to nezapomenu :) ()

zlabus

Allen je úžasný a jedinečný režisér. Nečekal bych, že mě někdo o i po shlédnutých 37 celovečerních filmech dokáže stále překvapit. Allenovi se to daří. Pro mě snad jeden z jeho nejlepších filmů. Zábavná satira na svět, kde je každý celebrita. Množství skvělých herců, kterým dominuje skvělý Kenneth Branagh v pro něj hodně netypické poloze. K tomu hromada skvělých dialogů (to je u Allena ostatně jasné) a překrásná černobílá kamera legendy Svena Nykvista. Pro mě jedno z největších překvapení v Allenově filmografii. Nízké hodnocení nechápu. Pro mě rozhodně stoprocentní zážitek. ()

GREGOIRE

Přiznám se, že jsem se docela obával, jak bude vypadat Branagh v roli Woodyho Allena. Ale zvládnul to natolik výtečně, že jsem si na své obavy za pár minut ani nevzpomněl. Co říci k filmu samému? Záplava výtečných dialogů nedává vydechnout. Titulky místy nestíhají zachytit ten příval ve všech jeho detailech a nuancích. Prostě, Woody Allen. Kdo má rád jeho humor, nemá co řešit. ()

• Když se modelka Frederique Van Der Wal otáčí kolem dokola v první barové scéně, můžeme zahlédnout bezdrátový mikrofon, resp. nahrávací zařízení kolem jejího pasu. (dokec)