Pinocchio Guillerma del Tora

• USA Guillermo del Toro's Pinocchio (více)

Nádherný hudební film, ve kterém oscarový filmař Guillermo del Toro pomocí fázové animace znovu vypráví příběh slavné dřevěné postavičky. (Netflix)

HAL

Jak začali zpívat tak jsem to skoro nedal, ale nakonec pěkný, del Toro se nezapře. A po posledních třech průměrných filmech se zase vrací do vyšší ligy. 7/10 ()

Anderton

Pinocchio prichádza v predvianočnom čase, ale na štedrý deň si ho radšej nedávajte. Vtedy si radšej zopakujte Disneyho klasiku. Del Toro mal zámer nakrútiť ambiciózny, temný a politicky nagažovaný film, ale stále s fokusom na staré známe hodnoty známe z oveľa prístupnejších, hrejivejších filmov. Spôsob, akým to robí, si zaslúži uznanie. Jeho rukopis je jasný, ale spomeniete si aj na Švankmajera (Otesánek sa hneď ponúka) alebo Karla Zemana. A odporúčam si ihneď po filme pozrieť na Netflixe aj film o filme. ()

leila22

Tvorba Guillerma del Tora mi nesadne vždy stopercentne, ale sledujem ju a cením si ju. Pinocchio mi ale sadol veľmi. Snáď preto, že mi pripomenul obľúbený Faunov labyrint (2006). Pinocchio nesie typickú Guillermovu estetiku, je plný prazvláštných, no charakterovo výnimočných bytostí v okúzľujúcom vizuáli. Ak príliš nepatríte medzi fanúšikov muzikálov, nedajte sa odradiť. Objavia sa tu iba pomerne krátke spevavé pasáže. Zato hudba, ktorú mal na starosti Alexandre Desplat, ľahko ulahodí. Ďalšie poňatie príbehu o chlapcovi vyrezanom z borovice sa drží originálu, ale v istom zmysle je aj celkom iné. Miestami del Torovsky desivé a na animák až reálne skutočné. Dej načŕta mnoho tém, no niektoré z nich nerozvíja plnohodnotne. Tou najdotiahnutejšou je súčasne aj tá najzaujímavejšia tematická línia - život/smrť/láska/obeta. Režisér nás cez Pinocchia učí, čo je skutočne správne a že si to občas musíme v hlave utriediť sami. Pretože spoločnosť nám bude vždy podsúvať určité názory a presvedčenia, ale ak nesúznia s naším vnútrom, nemusíme im naslúchať. Rozhodne odporúčam aj 30-minútový špeciál Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema. ()

silentname

"Guillermo del Toro's Pinocchio" bol jeden z výrazne očakávaných projektov a najmä som bol som zvedavý ako film obstojí keď ho porovnám s "Pinochiom" od Roberta Zemeckisa. A keby som mal povedať, ktorý film vyhral tento súboj tak je to jednoznačne táto verzia. Mám pocit, že del Toro priniesol do tohto projektu niečo, čo tento príbeh reálne potreboval a to je trošku iný uhol pohľadu. Celé je to zasadené v trošku inom svete, viac to reflektuje udalosti, ktoré sa diali a je to oveľa silnejšie a smutnejšie, keď to človek vidí. V mnohom ma to emocionálne chytilo ako keď som sledoval film "Bicentennial Man". S tým záverom to zapôsobilo veľmi silne. Stop-motion animácie sú kvalitné a najmä je to viac spracované ako film pre dospelých než pre deti. Takže sa nebráni ísť aj do trošku vážnejších tém a scénok, ktorých by sme sa normálne v takomto projekte nedočkali. Takže v tomto smere film vysoko oceňujem a odporúčam pozrieť všetkým, ktorí by mali záujem vidieť trošku iný príbeh Pinocchia. Stojí to za to. Hodnotenie: A ()

Claw

Nový film Guillerma del Tora je vždycky něco, na co se vyplatí těšit, a myslím, že jeho zpracování Pinocchia je dalším vítězem. Sice se možná nevyrovná jeho nejlepším filmům, ale je to další silný přírůstek do jeho filmografie... i když je třeba také zmínit, že se na něm podílel jako spolurežisér. Druhým režisérem je Mark Gustafson, který si jako méně známé jméno nezíská tolik uznání jako Toro. Chápu, proč toto pojetí příběhu o Pinocchiovi Tora oslovilo. Je to poměrně temná pohádka, pojednává o dětských postavách v krutém světě, mísí se v ní fantazie s konfliktem v reálném světě a je to také příběh s velkými emocemi, který je procítěný a místy i překvapivě smutný. Všechna tato témata najdeme i v ostatních Torových filmech, díky čemuž se mezi nimi tento cítí jako doma (i když je první animovaný). Animace vypadá jedinečně a po celou dobu se na ni skvěle dívá. Na rozdíl od jiných animovaných filmů s unikátním vzhledem jsem neměl pocit, že by mi u tohoto filmu chvíli trvalo, než jsem si na něj zvykl. Hned vás vtáhne do děje a myslím, že tomu hodně pomáhá i hudba. Celkově je to pěkně vypadající a pěkně znějící film, který má i docela dobrý hlasový doprovod. Skutečnost, že se zabývá dospělými tématy (překvapivě je zde hodně smrti a fašismu) a může na někoho působit znepokojivě a zároveň má dětské komické odlehčení. Bál jsem se slova „muzikál“, ale písniček tu není naštěstí mnoho, takže i tohle bylo OK. Oceňuji snahu, která byla vynaložena na to, aby film obsahoval prvky, které osloví mladší diváky, a prvky, které osloví starší diváky, ale nejsem si jistý, zda je různorodost tónů vždy odborně vyvážená. Pokud bych měl něco vytknout, tak je to právě toto, ale jinak se jedná o velmi povedený animovaný film a další triumf Guillerma del Tora (a jeho spolurežiséra!). /75%/ ()

Arsenal83

Vizuálne úplne skvelé, priam majstrovské. Pesničky mi trochu vadili a celkovo nie som fanúšikom dreveného panáčika, ale to spracovanie je fakt na nejakej úrovni. Chybou bola tiež politizácia diela, ale ťažko povedať, či tohto roku vyšiel lepší animák. Alebo originálnejší. A možno vzhľadom na predstavené témy sa dočká aj Oscara. ()

dopitak

Řecky s řeckými, usnul jsem. Předělání pohádky do konkrétní doby (Mussoliniho Itálie) příběhu prospělo, ale natahovat animák na dvě hodiny je na draka. Přišlo mi, že řečtí herci zpívají trochu falešně, a Pinocchio vřískal hrozně nahlas. Podle reakcí ženy to bylo docela vtipné. ()

Chrustyn

Verzí legendární pohádky bylo jen za posledních pár let několik a zcela upřímně jedna zbytečnější jak druhá. Pinocchio Guillerma del Tora je naštěstí trochu jinde a nejen že ozvláštňuje ohraný příběh novými prvky ale hlavně nádhernou stylizací. Muzikálová čísla trochu navíc (v české verzi navíc docela otravná) a okrouhat to o 15 minut by tempu jen prospělo. Přesto jedna z nejlepších adaptací a nejlepší animák 2022. ()

Marze

Vizuálně působivá adaptace původní temné látky s tématy empatie, fašismu, zacházení se smrtí a učení se znovu žít. Má to kouzlo, ale postrádá emocionální sílu. ()

marhoul

Guillermova parketa, těší mě, že se na ni vrátil. S verzemi Pinocchia se v posledních letech roztrhl pytel, neurazil mě ani letošní dětský, disneyovský, bylo to pro děti a dětem se moc líbil, tento je taky moc pěkný, však v mé soukromé "Pinocchio hitparádě" stále vede verze fantasy, z roku 2019 od Matea Garrone, s dojemným Roberto Benignim v roli tatínka. Pravda, je to verze nikoli pro děti, chvílemi doslova hororová, tady nepochválená, však výborně vystihuje tragičnost příběhu. Del Toro je, pravda, jméno těžšího kalibru, jeho počin zůstane více na očích a já mu to přeju. Zasazení do fašistické doby rozumím, on takto rád, vedou ho k tomu osobní pohnutky, také aktivistické poukázání na současné světové dětí, nemůžu ale říct, že by se mi to v Pinocchiovi líbilo. A jasně, hrozivé to je. Za další, nelze si nevzpomenout na našeho geniálního mága, pana Švankmajera, a pouvažovat, jak by se do předlohy pustil asi on. Jinak animace luxusní, hudba, písně, já viděla verzi dabovanou, je krásná, sakumprdum moc pěkné, ale jak říkám, pro mě osobně Mateo Garrone (2019) udělal víc. Kdo neviděl, dovolím si doporučit. Pozor, nezaměnit s Pinocchiem, rovněž s Robertem Benignim, z roku 2002. ()

Stanislaus

S Pinocchiem se v posledních letech roztrhl pytel a co režisér to jiný přístup - po italské verzi s výraznými maskami a celkem násilnými scénami nebo hrané předělávce klasické disneyovky se o slovo přihlásil i mistr obrazově podmanivých a makabrózních příběhů Guillermo del Toro. Byl jsem celkem zvědavý na jeho první animovaný a zároveň muzikálový film, protože ho mám zafixovaného úplně v jiných žánrových končinách. Na del Torovy poměry se jedná o celkem střídmý kousek, který ale zároveň není úplně vhodný pro mladší publikum, které se bude během filmu místy asi hodně nudit. Vedle nádherné stop motion animace zaujme film především jiným pojetím příběhu o "oživlé loutce, která si přála se stát chlapcem" - ať už šlo o problematiku ztráty blízké osoby, vnímání světových válek a nazírání politicko-náboženských témat (nejen) skrze dětské postavy ("Proč lidé uctívají Ježíše ze dřeva, zatímco oživlou dřevěnou loutku považují za dílo Satana?"), či zobrazení posmrtného života (pohřební králíci mastící karty neměli chybu a při scénách se Smrtí jsem si nemohl nevzpomenout na postavu Smrti v druhém Hellboyovi). Ve výsledku to jsou za mě sice slabší, ale stále čtyři hvězdičky. ()

mcb

Filmařsky vyspělá a scenáristicky dospělá adaptace známého příběhu optikou režiséra Faunova labyrintu. ()

Flego

Pinocchio Guillerma del Tora je nádhernou ukážkou fantázie, krásy a filmárčiny. Netradičné "dospelácke" poňatie predlohy ponúka prekvapenia na každom kroku. ()

BMW12

Já asi půjdu proti proudu a dávám nízké hodnocení. Ale začnu pozitivině, oceňuji animaci, s tou si dal Guillermo del Toro a jeho tým skutečně práci a výsledek vypadá krásně. Co se týče děje, tak začátek nebyl špatný, jenže po smrti Carla mě ten příběh vůbec, ale vůbec nezaujal. Nesedlo mi ani zakomponování války a fašismu do tohoto filmu. Od del Tora jsem čekal lepší film, bohužel musím říci, že Pinocchio od Disneyho byl lepší. ()

luka4615

Guillermo del Toro patří k té hrstce režisérů, jejichž rukopis a stylizaci poznáte na první pohled. Jeho precizně “vypiplané” světy vždy zaplní roztodivnou a neuvěřitelně propracovanou paletou postaviček, takže máte neodolatelnou chuť si jeho snímky pozastavit a jen se zkrátka kochat. Tento atribut je velmi citelně znatelný i v jeho nejnovějším počinu, v jeho vysněné adaptaci pohádkové klasiky Pinocchio, která v sobě snoubí všechno na co jsme od tohoto legendárního režiséra zvyklí, přičemž přináší i něco navíc. První věcí, která Vás zaujme je určitě nádherně staromilská fázová animace, která celému snímku dodává ojedinělý nádech něčeho výjimečného. To, v kombinaci s citlivým příběhem a uvěřitelnými postavami, tedy vytváří pestrou filmovou mozaiku, v níž se Pinocchio naučí lásce, odpuštění a ceně lidského života. Režisér se všemi těmito aspekty pracuje ve stylu sobě vlastním, takže není vůbec divu, že se naše dřevěná loutka například dostane do fašistické armády a projde důkladným výcvikem. Avšak i přes nespočet pozitiv se zde najdou nějaká ta negativa v podobě roztříštěného scénáře či poněkud natažené stopáže. Nicméně i přes tyto drobné chyby se stále jedná o vybroušený vizuální skvost, jehož hluboce lidský příběh ve Vás bude rezonovat ještě hodně dlouho. Pokud tedy stále váháte, zda si velkolepý příběh Pinocchia pustit, už vážně nemusíte. Tohle se totiž vážně moc povedlo. Skvělá práce! (Netflix) „While you may have eternal life, your loved ones, they do not.” ()

ScarPoul

Ďalší z dôkazov, že Guillermo del Toro má srdce a rád nám ho ukazuje cez bizarné postavičky a prapodivné monštrá. Jeho Pinocchio je dospelý, citlivý, čarovný a krásny. Iste sú tam veci, ktoré by tam nemuseli byť( pesnička pre Benita) a zároveň sú tam veci, ktoré ma ako fanúšika podobných príbehov veľmi tešia ( víly, cvrček). Je to ale vyvážené a plné nežných vtipov ( život je bolesť) a tiež odžitých právd ( robím najlepšie ako viem). Vo finále sa jedná o nádherný film, ktorý si bude cestu k divákovi možno hľadať postupne a systematicky, ale kvôli detailom, hudbe, významu a miernemu odklonu od pôvodnej predlohy, sa jedná o film, ktorý má možnosť stať sa klasikou. Ja sa k nemu teda rozhodne vrátim. Je v ňom ukázané to, ako by mali vyzerať rozprávky. Svet dospelých a smútku a bolesti korešponduje s tým detským a naivným. A v tomto všetkom skúste nájsť dobrého človeka. Alebo sa ním skúste stať. Čarovnejší príbeh takto pred Vianocami, by ste hľadali asi ťažko. ()

BrooksW.Here

"Life can bring great suffering. And eternal life can bring eternal suffering." _____________ Pinocchio Guillerma del Tora je na dnešnú dobu naozaj výnimočný animák a pre mňa je určite aj jedným z najväčších prekvapení spomedzi všetkých minuloročných filmov (spolu s druhou časťou Kocúra v čižmách)... V každom zábere, v každom jednom detaile a dokonca aj v každej jednej sekunde tohto filmu je vidno, koľko času, práce, ale aj trpezlivosti museli do tohto projektu všetci tvorcovia vložiť. A práve v tom podľa mňa spočíva čaro stop-motion animácie (ktorému som však oveľa lepšie pochopil až vďaka dokumentu o tvorení Pinocchia) – aj keď môže vytváranie pohybu jednotlivých postáv a vlastne aj celej animácie na prvý pohľad vyzerať ako jednoduchá práca, tak v skutočnosti to tak vôbec nie je... A za to patrí všetkým tvorcom obrovská poklona... Avšak vizuál tohto filmu určite nie je jediným, čo by si zaslúžilo pochvalu. Pôvodne som si myslel, že sa bude Del Torov Pinocchio presne držať originálu, ale v zápätí ma celý film presvedčil o opaku – Guillermo sa s celým príbehom parádne vyhral a takmer každá scéna ponúka niečo originálne. Veľmi na mňa zapôsobilo už úvodné privádzanie Pinocchia k životu, ktoré pôsobí ako z Frankensteina alebo aj zasadenie do skutočných historických udalostí (čo je mimochodom geniálny nápad!) a tiež aj výcvik mladých vojakov, no veľmi ma prekvapil aj Posmrtný svet, v ktorom sa Pinocchio veľmi často ocital. Okrem toho sú niektoré scény doplnené aj kvalitnými pesničkami (u mňa vedie Ciao Papa), ktoré do celého príbehu pekne zapadajú. V skratke, Pinocchia Guillerma del Tora odporúča 9 cvrčkov z 10, naozaj by som si želal vidieť v blízkej dobe viac takýchto animákov (aj keď viem, že to asi nie je úplne možné...) a skutočne dúfam, že dnes v noci tento film dostane Oscara, ktorého si tak veľmi zaslúži... _____________ "Don't be Carlo or anyone else, be exactly who you are." ()

corpsy

Ukážka, že žiadne sebalepšia CGI animácia nenahradí tú pookienkovú. Stop-motion ( či skôr Go-motion ? ) vo svojej vrcholovej forme. V príbehu nečakajte disneyovské lízatká a cukríky, vyberá sa to o dosť dospelejšou formou a aj postavy pôsobia skôr ako z panteónu strašidiel, než detských bábik. Del Toro ale predsa len občas pôsobí až príliš ´´deltorovsky´´ a bizarnosti potom pôsobia dosť samoúčelne. Rozhodne ale staviam vysoko nad tohtoročný konkurenčný, multikulti politicky korektný Disney+ remake. ()

Del Torův Frankenstein nabírá obsazení

Del Torův Frankenstein nabírá obsazení