Londýn, válka. Prezident v emigraci Beneš a jeho šéf špionáže plukovník Moravec. Atentát na Heydricha aneb k čemu je dobrá vražda tyrana. Hlavní postavou tohoto dílu je spolu s prezidentem Benešem šéf československé exilové rozvědky v Londýně František Moravec. Jeho rozhodnutí zlikvidovat Heydricha rozbouří hladinu adrenalinu londýnského odboje, orientovaného především na vyjednávání a politicko-strategické cíle přímo v Británii (v Čechách se válka nerozhodne, říkají). Moravec touží po činu, k čemuž je však prezident Beneš hluchý; na výzvy prostě neodpovídá, jako by je neslyšel. Vraždy nepatří do jeho myšlenkového světa, jakkoli cynický dokáže být k lidským osudům. Krok za krokem pak sledujeme zrod Benešova klíčového rozhodnutí z dob druhé světové války. Aby se nemohl opakovat Mnichov, je nutné „zjednodušit" národnostní strukturu obyvatelstva vyhnáním (ještě neví přesně kolika) milionů sudetských Němců. Aby toto bylo možné (tedy aby s tím nakonec souhlasily velmoci), je třeba vytvořit situaci, která z Československa jasně vytvoří nikoli jen oběť nacismu, ale spolubojovníka v boji proti němu. Vražda tyrana tento propagandistický záměr splňuje. (Česká televize)

Vlkopec

Ve svém žánru výborně udělaný film. Oceňuji, jak Kosatík a Sedláček dokázali na malé ploše a v podstatě s minimalistickými prostředky načrtnout poměrně přesvědčivý obraz jedné dílčí (ale docela důležité) kapitoly z naší historie. ()

ricky4

Z hlediska kostýmů, masek a prostorů je výrazně chudší než předchozí díly. Na druhou stranu se konečně aspoň trochu vybrousily dialogy, snad bude tento trend pokračovat. Převládá u mě optimismus. Jako dokument to má hlavně poučit a naučit (to plní), ale zde to dohromady dodává jakousi nadstavbu. 75% ()

jerrik7

Jsem nadšen, že se pan Kosatík a pan Sedláček do tohoto díla, do seriálu České století pustili. Velkolepý a krásný film Otakara Vávry „Dny Zrady“ jsem z původních 5* udělených v mladickém nadšení přehodnotil na „Odpad“ poté, když jsem pochopil, že ten film je nechutnou, lživou propagandou Komunistické strany Československa. O to víc nám chybělo něco, co právě realizují pan Sedláček s panem Kosatíkem. Zdrcující kritika mnohých, že Sedláčkův a Kosatíkův seriál je pouhá „přehlídka mluvících hlav “ nebo „šustění papíru“ a že „o atentátu jsme se příliš informací nedozvěděli“, „mrzelo mne, že neukázali ten atentát“, nebo že „film by měl příběh ukazovat, ne vyprávět skrz dialogy“, mne nedokáže otrávit. Vždyť ten seriál nemá ambici vyprávět naše dějiny uceleným způsobem ani dokumentární formou ani formou „pohádek Aloise Jiráska“ ani davovými scénami nebo krvavými bitvami třeba na Dukle. Jsou to zajímavé vhledy do zákulisí, soukromí, motivů a psychiky klíčových postav našich dějin. Předpokladem je, že divák o našich dějinách už předem hodně ví. V opačném případě bude asi zklamán. ()

Hutss

Všichni se tu snaží hodnoti tento díl serie České Století v kvalitě herectví, kritizují že jde jen o povídání apod. Ale chtěl bych upozornit na to že jde o popis jak probíhala příprava na tuto operaci Anthropid proto bych chtěl říct že se jedná o snímek spíše pro historiky nebo historické nadšence popř. nacionalisty. Atmosféra a popis období ČR během 2. světové je na vysoké urovni. Je ukázáno že Beneš nebyl zase tak neschopný jak si někteří myslí. ()

Iroquois

Velice povedený kousek především kvůli vhodně zvoleným a místy mistrovsky vybroušeným dialogům. Pro člověka, který se o historii zajímá, jde o velice zajímavý vhled do zákulisí čs. exilu, rozhodování, jak dál v odbojové činnosti a co udělat se sudetskými Němci. Herecky spíše úsporné až na Trojana, který je tradičně výborný. Postava Beneše je zahraná solidně, bohužel jeho urostlost mě trochu rušila (víme, že byl střízlík). Razantní negativní komentáře zdejších kritiků nechápu a nesouhlasím s nimi. ()

Jard

Rozvrátené Československo počas 2. svetovej vojny a boj exilovej vlády proti nacistickému nátlaku. Oproti prvým dvom epizódam som bol z tejto mierne sklamaný. Dejová línia sa zbytočne vliekla a vyskytovalo sa tu veľa omáčky namiesto priamému zameraniu na tému epizódy. 60% ()

Sissi15

Ano, film sám o sobě je velice dobře zpracován, ale když už se to jmenuje Kulka pro Heydricha, tak alespoň na konec měli zabudovat ten samotný atentát. Všude panovaly přípravy a já se těšila na to, jak režisér atentát zpracuje a film končí výsadkem. což je pro mě veliké zklamání... ()

Tosnarka

Clovek musi znat souvislosti,aby pochopil celou serii...kulka pro Heydricha je vyborna v dialozich a hereckych vykonech...je citit atmosfera a napeti...za me 4*...jeste mi chybelo trochu gradace v zaveru...ale celkovy dojem fajn! ()

NikoKovac

Ivan Trojan je herecký génius. Zde se naplno ukázal. Jeho role Františka Moravce je hodně, hodně silným zážitkem. Z tohoto dílu však jediným. Každá série má svoje silnější a slabší části, tenhleten díl řadím ke dvěma nejhorším v tomto cyklu. Ano, plánování atentátu na Heydricha bylo ve válce důležité, abychom ukázali, že se nebojíme, ale mě osobně vůbec v celé sérii schází pohled na dr. Háchu coby protektorátního prezidenta. Pro spoustu lidí je toto jméno pořád tabu, pro mě to je hrdina, díky kterému byly dopady války na náš národ o hodně menší. Hácha dal všanc svou čest a pověst a já jsem čekal, že aspoň zde se nějak objeví. Možná si Sedláček netroufl do hodnocení této osobnosti jít, tak ho raději ignoroval úplně. Z tohoto pohledu je pro mě třetí díl obrovským zklamáním. Čekal jsem prostě víc. Závěr je věnovaný otázce odsunu Němců, což je další kontroverzní téma našich dějin a sám nevím, jak se k ní postavit. Celá série je podaná spíš psychologicky než akčně, proto jsem nečekal nějaké drama ohledně střelby na Heydricha, ale i tak mi zpracování a hlavně naprostá ignorace prezidenta Háchy přijde celkem fatální. ()

Ehrmantraut

Martin Finger jako Beneš pokračuje skvěle i ve třetím díle, a navíc má i parťáka na stejné úrovni, Ivana Trojana jako Moravce. Zase je tady pár naprosto skvělých dialogů, a ano, stále platí co jsem psal u dvojky, je třeba mít základní historické souvislosti, pan Kosatík a Sedláček s tím počítají. Budu se znovu opakovat, ale bohužel většina kritiků základní povědomí nemá a čeká asi americký dokument, kde se vše opakuje i s pauzou. Na to ale není čas, pokud se chytáte, vše co potřebujete šlape jak hodinky, za mě opět plný počet ()