Hobit: Bitva pěti armád

• USA The Hobbit: The Battle of the Five Armies (více)

„Hobit: Bitva pěti armád" uzavírá epické dobrodružství Bilbo Pytlíka, Thorina Pavézy a skupiny trpaslíků. Když se jim v boji proti draku Šmakovi podařilo dobýt zpět svou vlast, nechtěně vypustili do světa smrtící sílu. Rozzuřený Šmak dští svůj spalující hněv na bezbranné muže, ženy a děti v Jezerním městě. Thorinova posedlost hromaděním znovu nabytého pokladu, kterému i přes Bilbovu snahu obětuje přátelství i čest, dožene Hobita k zoufalému a nebezpečnému rozhodnutí. Ale ještě větší nebezpečí je čeká. Sauron, o jehož krocích nikdo kromě čaroděje Gandalfa nic netuší, tajně vyslal obrovskou armádu Skřetů, aby zaútočila na Osamělou horu. S tím, jak se stahují mračna stupňujícího se konfliktu, jsou Trpaslíci, Elfové a Lidé postaveni před volbu, zda se sjednotí či budou zničeni. Budoucnost Středozemě visí na vlásku a v epické bitvě pěti armád bojuje Bilbo o život svůj i svých přátel. (Warner Bros. CZ)

Filmmaniak

Po technické stránce opět silně na úrovni, po té obsahové však silně pokulhávající. Spousta scén působí zvláštně zkratkovitě (jako by se z filmu vystřihlo půl hodiny záběrů), jiným zas chybí napětí, dostatečná dramatičnost či emocionální hloubka. Akční a bitevní sekvence jsou neskutečně přehnané a absurdně nerealistické, neb okázale kašlou na zákony fyziky, logiky i pravděpodobnosti. Řada z nich svou šílenou maniakální stylizací připomíná spíš grotesku a do seriózně pojaté epické fantasy ala Pán Prstenů se zoufale nehodí a nechtěně budí smích, což v kombinaci s jalovými dialogy o lásce, přátelství a cti dělá ze závěrečného dílu Hobita s přehledem nejhloupější díl trilogie. Titulní bitva pěti armád bohužel padá s tím, že skřeti nejsou vůbec strašidelní, a ani semknutí do po zuby ozbrojené stotisícové armády nevyvolávají dojem nebezpečné hrozby - spíš plní funkci polo-legračních figurek, co spadnou, když do nich šťouchnete. A starostův labilní poskok coby komická postavička je na odstřel. Ve výsledku tedy spíš zklamání - žádné "wow" se tentokrát nekoná a místo toho propad do vod průměru. Přesto přiznávám, že jsem se bavil, akorát podstatně jinak, než u předchozích dvou dílů nebo u Pána Prstenů, ale radost jsem z toho neměl. Po Návratu krále jsem provolával třikrát "Sláva!", avšak nyní mi k tomu chybí pádný důvod. ()

AllShallFall

Pro mě, je dozajista tento Hobit nejlepší z celé trilogie a v určitém okamžiku vygradoval na mnohem více emocionálnější úroveň než i jakýkoliv díl Pána prstenů. Nemusím ani zmiňovat spoustu efektů, ale tu hutnou atmosféru, těch dokonalých duelů mezi dobrem a zlem, ty nečekané zvraty. O kom jsem si myslel, že přežije, nestalo se tak. Nasytil jsem se víc než jsem očekával. Hobit: Bitva pěti armád, je film, co mi dokázal svým závěrem vehnat slzy do očí. Proto si zaslouží ohodnotit plným počtem. A ať si každý myslí co chce. Peter Jackson je Mistr! ()

Dalda

Škoda že Jackson nenatočil film, kde by rozpracoval téma Legolasovy matky a kam by rovnou zametl i zbytek zcela zbytečných motivů, možná bychom s nimi nemuseli v Hobbitovi ztrácet čas (např. Tauriel love story apod.). Graficky je film jakožto fantasy zpracován výborně, ale svým obsahem na mě působil dost "vlezle". Asi nejvíce mi na Hobbitovi vadí, že se snaží z postav udělat v očích diváků co možná největší frajery a navodit co nejvíce "wow momentů". Legolasovi musí pomalu narůst křídla jenom proto, aby mohl trumfnout svá předchozí vystoupení. Celkově mi přijde, že jde o pokus vykořistit typy scén, které v Pánovi Prstenů fungovaly a působily dobře a použít je znovu ale v lépším provedením - což se však moc nedaří... Velké množství scén pak vypadá naprosto nereálně (bohužel i ve fantasy světě) a vše je velmi vynuceně dohnáno k absurditě, která má zřejmě působit vtipně. Ve výsledku si ale celé kino ťuká na čelo, spíše než že by se někdo smál. V závěrečném hodnocení tak Hobbit splňuje grafickou stránku na výbornou a za zabitého draka si také může zatrhnout 'splněno', ale jinak v mých očích film netrefil to co měl, a finále trilogie je tak trochu rozpačité. ()

Okara

Do třetice všeho dobrého a v případě Jacksona to nejlepší. A to z jednoduchého důvodu. Završení rozplizlé hobití trilogie se totiž nejvíce podobá a navozuje atmosféru starého dobrého LotŘíka. Jasně, je bláhový a nesmyslný srovnávat Hobita s Pánem prstenů, ale podvědomě se tomu nejde vyvarovat. Zkrátka nelze, také kvůli mnoha aspektům, které právě z Bitvy pěti armád dělají nejlepší díl. Hudba natolik připomíná soundtracky jako Lothlorien nebo Bridge of Khazad Dum, až člověk pochybuje, zda to opravdu nejsou ony, postavy jako Gandalf či antigravitační Legolas jsou tu také. Ale především, a čím se tento díl odlišuje od svých dvou předchůdců, je bitva. Ta probíhá v podstatě po celou dobu stopáže s odskoky na jiné dějové roviny a díky tomu nejen, že má film po celou stopáž grády a člověk se nenudí, ale právě armádní střety nejvíce navozují spolu s hudbou onu nezapomenutelnou lotrovskou atmosféru. A co můžete v kině zažít lepšího, než-li znovunavození pocitů a dojmů z vaší nejoblíbenější trilogie? Když se bavíme o filmovém zážitku, asi nic. Jasně, má to mouchy. Přestože je Hobití knížka roztrhaná na tři díly, v určitých částech působí děj až příliš uspěchaně, i když člověk knihu nečetl, řada věcí je až příliš předvídatelná a hlavně jsou tu některé vyloženě trapno-vtipné scény. A ano, to hovořím především o Legolasovi, který se nejspíše inspiroval Tai-Langem z Kung fu Pandy a pro jistotu má i meč s tryskama. Když se přes to ovšem člověk přenese a vypne své hnidopišské čidlo (byť se to musí dělat v poslední době čím dál tím častěji), vyvrcholení trilogie je ve srovnání s předcházejícími Hobity pravým žánrovým orgasmem. Jsem dost benevolentní, ale jak tu tak koukám na strohá hodnocení a nekompromisní komentáře s prázdnými výkřiky jako "žádné emoce", "nelogický" nebo "špatný scénář"... tak si rád přisadím s řečnickou otázkou "A co jste dle předcházejících Hobitů čekali?". Nejlepší soundtrack z filmu: The Ruins of Dale. 80 % ()

DwayneJohnson

Nalijme si čistého vína, přátelé. Ve srovnání s LOTR přece jen Hobit tak nějak pokulhává a to skoro ve všech směrech. Působil na mě tak nějak vyumělkovaně, na tak věrohodně a po pravdě, hlavně v posledním dílu, nebyl zde nějaký vyloženě kladný hrdina, který by si získal moje srdce a kterému bych mačkal pěsti, až do úplného konce. Skoro všichni lpí na zlatu, někdo sem tam něco šlohne a až úplná konfrontace s nastupujícím se zlem jim možná maličko přehodnotí plány. Na druhou stranu, pokud tenhle film uvidíte v kině, můžu Vám říct jednu dost podstatnou věc. To obrovské, stříbrné plátno prostě umí dělat zázraky a když k tomu ještě přidáte perfektní zvuk, tak na nějaké drobné mouchy prostě hážete z vysoka bobek. Přežijete i trošku fádnější úvod, který je jenom takový odrazový můstek, ke konečnému střetu, kde Peter už poněkolikáté dokázal, že umí popustit uzdu své fantazii a natočil epickou bitvu se vším všudy. Abych byl upřímný, nějak jsem úplně přestal vnímat čas a připomněl jsem si podobné chvíle, kdy jsem tohle zažil, zhruba před deseti, (a více) lety. Jak už jsem řekl na začátku, možná tomu něco málo chybělo, ale jako připomenutí, nejen co se stalo před nástupem Saurona, skoro značka ideál. ()

swamp

Oproti mnoha ostatním lidem z mého okolí je pro mě třetí díl Hobita tím nejlepším. Neříkám, že jasně vyčnívá (přeci jen, dal jsem všem dílům 4*), ale můžu říct, že v něm bylo nejméně pasáží, u kterých bych se nudil. Oproti trilogii The Lord of the rings je The Hobbit jen takovým odvarem, ze kterého měl vzejít jediný film, ale to je na delší povídání. Navíc si myslím, že by snímku prospělo, kdyby se ho chopil Jackson před Pánem prstenů. A jak už jsem asi i psal někde jinde - rád bych se někdy dočkal verze Guillerma del Tora. Teď nezbývá než si posvítit na fanouškovský '3-hour-edit'. ;) ()

pm

Zatím jsem neviděla Linkaterovo Chlapectví ani poslední film Nuri Bilge Ceylana Zimní spánek, kde mám vysoká očekávání, ale i tak můžu kinonovinky, kterým jsem letos udělila plný počet, lehce spočítat (Zmizelá, Leviatan, The Salvation) a bez váhání to bylo jen v případě zábavné oddechovky s Tomem Cruisem (Na hraně zítřka) a příjemného retra Woodyho Allena (Kouzlo měsíčního svitu). Docela smutnou bilanci doplním s párdenním odstupem 5 hvězdičkami pro závěrečný díl Hobita. Mám k tomu spoustu důvodů, především pak respekt k tvůrčí vizi a fantazii Petera Jacksona (jehož tvorbu, mimo Tolkienovských adaptací vůbec neznám), s jakými se s knihami JRR Tolkiena vůbec vyrovnal. V kině jsem vyrostla, můj děda jedno postavil, filmy provázejí celý můj život, dokonce i v době dospívání a každodenních tréninků jsem minimálně jednou týdně byla v kině, ač snad ani nebylo na co. Právě Jacksonovi jsem vděčná za navrácenou víru v sílu filmového vyprávění a v nutnost filmového plátna, které jsem od Formanova Amadea pocítila v kinosále jen několikrát (Anglický pacient, Legenda o vášni, Vykoupení z věznice S. a opravdu jen pár dalších). Prostě Středozemě v Jacksonově podání překonala jakékoliv mé představy čtenářky těch knih, takže věřím, že i Silmarillion je zfilmovatelný. Také mám možnost srovnání Hobita s opravdu nechutnými adaptacemi finské, sovětské a dalších produkcí, proto nechápu, jak může mít někdo problém s triky, chudým dějem nebo s formální strukturou celé trilogie. Vtipný způsob, jakým Jackson pracuje s postavou Hobita a s dodatky k PP, překračujíc hranice jednoduché pohádky, si zaslouží ocenit dvojnásob. Možná se mi nelíbily jednotlivé písně, ale je mi vážně líto, že návštěva krajiny Středozemě na filmovém plátně je ukončená. Měla bych k tomu filmu spoustu výhrad, ale pořád mi tu zůstává navíc elegance Legolase a hlas Richarda Armitage jako bonus. Takže zaokrouhlit nahoru prostě musím. ()

Eawy

Som troška na pochybách, ako takúto tvorbu ohodnotiť. Aby som bola presná, som roztrojená. Najednej strane tu máme knižnú epickú predlohu, na druhej neuveriteľné herecké obsadenie a na tretej krásne zvládnuté bojové scény. Ale, ale! Okrem toho, že ak ste čítali knihu budete sa cítiť veľmi sklamaní, ešte k tomu domyslené vsuvky romantického rázu vás umučia k smrti. Úprimne čakala som vyvrcholenie ako v LOTR ale, to sa už asi nedá zvládnuť. Každý to budeme porovnávať s pôvodnou trilógiou. Veď sa pozrite! Trilógia v ktorej boli v každej časti boje (samostatné) a jednalo sa o záchranu celej zeme a na druhej strane maličká knižka, ktorú tvorcovia roztiahli na tri dlhé filmy. Niečo si asi museli domyslieť. Film má, ako inak, úžasný soundtrack a tí hercovia. Na čele s Martinom Freemanom sa nesie celý tucet hercov ako Luke Evans ( ideme aj na Draculu, to je fešák!), Ian McKellen, Richard Armitrage (ten jeho hlas!), Lee Pace (nemám slov, proste...fu!) a pravdaže neodmysliteľný hlas Smauga pán Cumberbatch a ďalší. Ale nedá mi nespomenúť, čo sa so mnou nieslo počas celého filmu. Legolas si osedlá všetko. Už od Lotr je Legolas elfom, ktorý jadzí na skateboarde, na elefantovi, na koni...ale vidieť ho jazdiť na trolovi...ma vyslovene dostalo. A čo viac. Ten Sauron vychádzajúci z Oka, nevedela som zadržiavať smiech (ak neviete prečo, pozrite si Honest trailer na LOTR). No, ale v každom prípade, mám silnú chuť pozrieť si celú trilógiu znova. Ak sa nezmení, tak zatiaľ 68% ()

Slartibarkfast

Je zvláštní, že nejhůře hodnocený díl Hobita se mi paradoxně líbil nejvíc. Je fakt, že kdyby tam Pítr nevtlačil tu kanadskou prdelku, se kterou divák prožíval její milostné vzplanutí k trpajzlovi Kilimu, asi by to byl poněkud řidší guláš. Nicméně je fajn, že zde jsem odhodil jakékoli předsudky, odtrhl se od knižní předlohy a naplno si vychutnával fantastickou fantasy. Zkrátka dobrodružství jak má být. Nebudu zbytečně poukazovat na pár kiksů, kterých se nevyvaruje ani mistr, ale celek byl zkrátka monstrózní. Péťa zkrátka dokázal okořenit nudnou a vcelku krátkou pasáž knihy novými postavami a dramatickým závěrem, který byl konečně snesitelný a bez teplých pohledů Froda a Sama. Cítil jsem se přesně jako při čtení knihy a to na tom nejvíce oceňuji. Emoce jsou oproti LOTRu daleko přirozenější a divák má ke všem postavám opravdu blíž. Skvělé završení třídílného příběhu Bilba Pytla. 90% ()

predators

Tak po shlédnutí rozšířené verze ve mně převládá naprostá spokojenost. Takto měla jít bitva pěti armád i do kin! ()

PetrPan

Ve veleepickém finále přesně v Jacksonovic neduchu spolu s mnoha rozechvělými fanynkami i leckterými fanoušky vrcholí komerční filmová patlanina znásilňující jednu uctívanou pohádku se zpěvy. Tolkienovi obdivovatelé, samosebou pouze ti oduševnělí, sečtělí či alespoň ze šroubárny, úpí a posílají Jacksona do horoucího Mordoru a ještě dál. Jednodušší masy jásají a stejnému muži provolávají nehynoucí slávu, něžná pohlaví dmou svá ňadra, ta opačná jim po nich a dechu lapají. Já na konci stojím někde uprostřed, knižním Pytlíkem nezasáhnut a posledním filmovým lehce zklamán. Ona veleepika se mi buď přejedla nebo jí naopak bylo málo a já jako známý mlsal a chtivec žádal mnohem více. Rozhodně potěšil Šmak, ovšem chcípl záhy a skřetí hordy ani s obry mi už jej nenahradily. A kromě Legolasova souboje se skřetem, jehož jméno už si nepamatuju, jsem se mnohdy přistihl s manželčinou rukou v rozkroku. Taky jí to moc nebavilo, ale to už do komentáře nepatří. Tři. ()

Ratemus

No opravdu neskutečné, tolik chyb není snad v žádném jiném filmu. Tolik digi, tolik nudy jsem snad ještě nezažil. Třetí díl je jistě nejslabším celé trilogie. Kniha je pro děti, toto jistě ne, létají tam hlavy, masakrují lidi, no nic pro děti :-) Samozřejmě jak už to ve světě LOTR a Hobbita bývá, vše vyřeší Orli, takže k čemu ta snaha. Celý film i celá trilogie mi přijde jako komediálně laděná, ale i tam, kde by to být nemělo. O deset let starší LOTR je ve všech ohledech lepší, působí realisticky, atmosféra je úžasná a napětí se dá rozdávat, ale Hobbit? Tady není nic, z toho...největší absurdita je skutečně romantická lina Tauriel a Kiliho, která ani není v knize, dokonce ani Tauriel tam není a korunu tomu nasadí opět cirkusák Bloom v podání neohroženého Legolase, kterej tedy rozhodně stárne víc než kdokoliv jiný. Nejvíc to asi vystihuje video Jak by měl skončit Hobbit Bitva pěti armád....bohužel film byl jen o čtyřech armádách a navíc se to všechno dalo ukončit během pár vteřin, např kdyby Zeměžrouti okamžitě zabili elfy a trpaslíky stojící proti sobě na začátku bitvy...Celý film působí uměle, nuceně, trapně legračně...Jackson samozřejmě musel navnadit na Pána prstenů, a tak tam vložil linku se Sauronem a boj s Devítkou, která samozřejmě v knize také není. No tohle bylo jedno velké zklamání a prosím prosím jen ať už nezfilmuje nic ze světa Středozemě. Protože zámysl narvat co nejvíc kýče, digi pompézních scenérií a bitev opravdu neudělá z filmu kvalitní dílo. Opět nedoporučuji dabing ()

cukorek

Pre mňa vynikajúce ukončenie tejto ságy o trpaslíkoch. Akurát som tam nenapočítal 5 armád, ale len 3. Armáda trpaslíkov, armáda elfov a armádu škretov, ty dedinský ľudia sa za armádu nedali považovať. Samozrejme nájdu sa tu isté nedostatky ,ale meče a boj vládli takmer celý čas, takže som sa vôbec nenudil a navyše pri tomto žánri nie je náročnosť na pointu filmu až tak vysoká 90%. ()

jarous

Výborné zakončení, ať si kdo, chce, co chce říká (píše). Skvělá podívaná nabitá efekty, emocemi a vše dokreslující hudbou. Lidi, elfové, trpaslíci v jednom boji proti zlu. Za cenu ztrát i obětí, ale i poznání, že když máš domov jsi bohatý a zlato je k ničemu, když ztratíš přátele. A proč smrt někoho tak moc bolí, protože je to opravdový cit, co jsme cítili. A Bilbo? Statečný, věrný a nešťastný, ale nakonec vše chápající. Alfride kouká ti spodnička. :-) Takže 200% , aha to nejde, tak 100%. ()

Slarque

Nejslabší ze šesti Jacksonových filmů ze Středozemě. Už to, že začíná koncem minulého dílu, působí rušivě. Titulní velká bitva je nejméně zajímavá. Ostatně co čekat od epické řeže bez krve, že? Jackson zřejmě nevěří ani svým hercům, protože jinak by přerod Thorina zpátky v hrdinu místo trikové sekvence nechal zahrát Richarda Armitage, a pak by jeho postava možná působila aspoň trochu uvěřitelně. Obávám se, že tohle nezachrání ani prodloužená verze. ()

ainny

Ta bitva dopadla jak? Asi vyhráli naši, ale jak se jim to povedlo to netuším. Navíc mě nudila. Zajímavá začala být ve chvíli, kdy se soustředila na jednotlivé postavy. Ale to nic nemění na tom, že já stejně nevím, jak to ti orli dokázali. Výprava, kamera, herci - to všechno bylo skvělé. Ale děj, příběh, no a ta bitva, ty se nějak nepovedly. Snad se dočkáme rozšířené verze a mně se dostane odpovědi. Víc než dvakrát to asi neuvidím, zlatý LOTR. ()

Larrysbride

Tak toto je skutečně bída nad bídu... Dvouhodinová bitka okořeněná pěti minutami jak vystřiženými z Epizody III? Nechám si ujít, děkuji pěkně. V tomhle díle je prostě špatně vše od nevýrazné hudby po TUPÝ scénář. Thorin je chvíli normální, pak mu najednou přeskočí, aby se mu posléze opět během pár vteřin vyjasnilo? Thranduil tvrdí, že Taurielina láska je jen klam, aby po pár minutách tvrdil pravý opak. Bilbo zve srdečně všechny k sobě do Dna pytle, aby o pár záběrů dále nechtěl živou duši vidět? Tupost a naprosto zbytečná zdlouhavost tohoto scénáře jako by neznala mezí. A nejhorší je, že by celá trilogie působilo naprosto bez chybičky, kdyby se jen Šmakova dračí poušť a právě Bitva pěti armád spojila v jeden jediný snímek... Dvě hvězdičky za krásnou vizuální stránku a trio Pace/Bloom/Evans. ()

Chrustyn

Neepické zakončení neepické trilogie, které výsledný dojem z roztahanosti celého hobitího vyprávění příliš nezachrání, ale pořád má v sobě dostatek akce a dobrodružství, aby na celé dvě a půl hodiny dokázal slušně pobavit. K "Pánovi Prstenů" se to však opět ani nepřibližuje a vše šlo vyřešit ve dvou dvouhodinových filmech. ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin