Hobit: Bitva pěti armád

• USA The Hobbit: The Battle of the Five Armies (více)

„Hobit: Bitva pěti armád" uzavírá epické dobrodružství Bilbo Pytlíka, Thorina Pavézy a skupiny trpaslíků. Když se jim v boji proti draku Šmakovi podařilo dobýt zpět svou vlast, nechtěně vypustili do světa smrtící sílu. Rozzuřený Šmak dští svůj spalující hněv na bezbranné muže, ženy a děti v Jezerním městě. Thorinova posedlost hromaděním znovu nabytého pokladu, kterému i přes Bilbovu snahu obětuje přátelství i čest, dožene Hobita k zoufalému a nebezpečnému rozhodnutí. Ale ještě větší nebezpečí je čeká. Sauron, o jehož krocích nikdo kromě čaroděje Gandalfa nic netuší, tajně vyslal obrovskou armádu Skřetů, aby zaútočila na Osamělou horu. S tím, jak se stahují mračna stupňujícího se konfliktu, jsou Trpaslíci, Elfové a Lidé postaveni před volbu, zda se sjednotí či budou zničeni. Budoucnost Středozemě visí na vlásku a v epické bitvě pěti armád bojuje Bilbo o život svůj i svých přátel. (Warner Bros. CZ)

Slay3r1990

Nechce se mi věřit, že mě Peter Jackson dokázal zklamat zrovna filmem s Tolkienovskou tématikou. Tohle je rozhodně nejhorší díl Hobita. Je to jenom velkolepá ždímačka peněz, ve které se nic moc nestane, jenom se celou dobu někdo s někým bije. Prakticky je to jenom rozšířený konec druhého dílu, nepotěší ani na LOTRovské poměry krátká stopáž filmu. ()

rationibus

Veľké sklamanie. Síce neviem, čo som po 2. časti čakala, ale z kina som odchádzala sklamaná. .Moje pocity dobre vystihol napr. Djkoma, Flanker.27 či Superpero. . Ktovie, možno u jedincov nedotknutých literárnou predlohou prevládala spokojnosť, film je vizuálne pôsobivé fantasy s množstvom akcie /ale aj množstvom WTF momentov/. .Ináč si neviem vysvetliť vysoké hodnotenie filmu, ktorý v mojich očiach nepresahuje napr. Posledného vládcu vetra 45 percentami. .A musím sa veľmi prehovárať, aby som dala aspoň tri hviezdičky. P.S: Pôvodnú LOTR trilógiu mám naďalej v TOP 10 a aj tam ostane. To sa nedá ani porovnávať. ()

Tishe

Konec naší poslední cesty do Středozemě, bylo opravdu těžké vymyslet něco do komentáře, takže to tentokrát bude o něco delší, pro ty, co to hodlají číst až do konce trochu zkrátíme úvod: VYLIŽTE SI PRDEL! Většina kritiky je jako i u předchozích dvou dílů založena na srovnávání s Pán prstenů, Hobit takový prostě není a díky bohu za to. Film sice nedosahuje takových kvalit, ale je naprosto dokonalým ztvárněním knižní předlohy o což celou dobu jde. "Počítačové efekty nejsou přehnané" (aspoň s případě Avataru si na to nikdo nestěžoval) tak proč si na to stěžovat teď??? "Protože v Pán prstenů to nebylo" a tím se uzavírá začarovaný kruh demence, těch navlas podobných sraček už jsem tu přečetla poměrně dost. Film byl krásným zakončením příběhově dokonalé trilogie ze světa Tolkienovy Středozemě přesně v takovém stylu jak nám ho může nabídnout autor. Sice to byl blockbuster ale tomu se ani nedivím, proč by filmy co vydělávají nemohly být dobré?? Opět trochu dementní řečnická otázka, ale jak už jsem řekla, najde se tu hodně lidí, pro které je tenhleten typ demence nejvyšším argumentem. Já osobně Hobita vnímala, jako velmi příjemné zpestření posledních tří let a stejně jako u Pán prstenů je mi opravdu líto, že už je konec. Třetí díl je velmi zvláštní už jenom tím jak malý časový úsek zabírá. Vlastně hodinu a půl zabere ta bitva (proto je taky docela fajn, že Peter Jackson nechal změnit název filmu) a pokud jde o mě byla to nejlepší a nejneobvyklejší filmová bitva vůbec. Když zabírá většinu filmu, tak to "málo bitvy, moc osobních soubojů" tu není tak docela na místě. Během bitvy samotné se děj stíhá ještě rozvíjet a zakončení bylo naprosto krásné a nečekané a to hrdě přiznávám, přestože jsem četla knížku. Konečně nám do příběhu zasáhla i ztráta hlavních hrdinů o to tady opravdu nouze nebyla, takže i když jsem srovnávání před chvílí odsoudila, sem se to docela hodí: Pán prstenů je kvalitní a dramatické dílo za jehož konec by se leckterá pohádka nemusela stydět. Hobit je pohádka jejíž konec jí může Pán prstenů jenom tiše závidět. Velká slabina ale byla, že Bilbo dostal moc málo prostoru, ale on je tak dobrý, že by to ani na celý film jen pro něj nestačilo. Bez urážky ke všem skvělým hercům nebo předešlé tvorbě mistra Jacksona, ale Martin Freeman je nejlépe obsazený herec v celé jeho kariéře. Ještě jsem tu nikde neviděla docenění za hudbu a to je v tomto případě veliká chyba. Všechny tři skladby přehrávané na pozadí titulků jsou neuvěřitelně krásné a jenom podtrhují příjemný zážitek z filmu (toho se ovšem dostane jenom těm, co nestartují z kina jen co zahlédnou poslední scénu). Co by se ještě mělo dodat na konec, snad jen, že to bylo krásné, kvalitní, zábavné, skvěle obsazené. Peter Jackson se zase vrátil do Středozemně, zase trochu jinak, ale stále ji ukazuje ve zhmotnění představivosti čtenáře, fanouška nebo chytrolína co na knihu nikdy nesáhl. Bylo to opravdu neočekávaně krásné dobrodružství. Jenom, čehož si člověk nemůže nevšimnou je ta Legolasova výprava za Aragornem, kterou tu mnozí pokládáme za nereálnou. Pokud někdo viděl Dvě věže v prodloužené verzi, potom ví, že onomu tajemnénu "hraničáři" je v té době 87. Hobit se odehrává (plus, mínus) 60 let před tím (viz. začátek prvního dílu), z čehož může bystrým hlavičkám vyplynout, že Aragornovi je v této době asi 27. Proč by ho nemohl Leglas potkat??? Knížku (Pán prstenů) jsem zas tak pozorně nečetla, abych ověřila i literární zdroje, ale podle filmu to není žádná kravina :D () (méně) (více)

Me.Plus.You.

Je to velmi dobrý film, ale jako definitivní rozloučení se Středozemí jsem čekal přece jen trošku víc.. nevím přesně čeho víc, ale víc.. proto dávám poprvé "jen" 4★.. ps Alfrid?! WTF?! ()

Bondík

Výborný závěr výborné trilogie. Téměř dvě a půl hodinky zase utekly velmi rychle. Já jsem spokojen. Komu líbilo tomu se bude vždy líbit a tomu komu se nelíbilo se asi nikdy líbit nebude. Každého věc jako u všeho. A to, že z původních dvou dílů vznikly tři a někteří si myslí, že jenom kvůli zisku. No proč ne, když to prostě jde a film na sebe vydělá. ()

134jan134

Mno... těšil jsem se rok jak malý kluk a věřil jsem že to bude bezesporu nejlepší díl trilogie a konečně na mě dýchne trochu víc atmosférou starého dobrého LoTRa. Dostal jsem ze všech 3 dílů asi nejkompaktnější film který se nezdržuje nikde jinde než v okolí Ereboru a Jezerního města (s výjimkou události v Dol Gulduru), bez očekávaného retrospektivního úvodu a s dost ošizeným koncem. První polovina filmu je super, odsýpá, moc se mi líbila přeměna Thorina a jeho rozhovory s Bilbem (i když ta jeho proměna zpět byla dost uspěchaná). Zde se odehrála i jediná scéna z Dol Gulduru která byla až na pár drobností výborná. Druhá polovina byla přehlídka CGI (s tím jsem se už smířil) a někdo se zde prasácky vyřádil na střihu.... opravdu jsem dlouho neviděl film kde by chybělo tolik podstatných detailů. Bitva celkem pěkně zpracovaná, i když způsobem na který jsme byli zvyklí z předešlých filmů o Středozemi, ovšem chybělo zde spousta záběrů které jsme viděli z trailerů a které by trochu vysvětlily některé prvky v ději (kde sebrali trpaslíci uprostřed bitvy ty kozy? atd...). Chyběl mi pořádný konec (pohřeb, vysvětlení co se stalo se všemi zúčastněnými...), vadila mi absence vystříhaných scén (prakticky vůbec není vidět bojující armádu elfů ani vlastně není vidět kam se poděla), některé nápady scénáristů se tam podle mě vůbec nehodily (Troll co prorazí hlavou zeď, slepý troll s protézami místo nohou kterého řídí Legolas zabodnutým mečem v hlavě, trollové s katapulty na zádech se tam mihli jen na pár vteřin bezvýznamně, zeměžrouti wtf?, orli co jsou schopni zničit celou skřetí armádu, Azog který zničehonic vyskočí zpod ledu metr nad hladinu jako kdyby se odrazil od trampolíny a ne od vody... no o moc víc toho snad už k zkritizování není). Přes to všechno můžu naopak pochválit to jak byly zahrané postavy (Bilbo, Thorin!), jednotlivé souboje ke konci bitvy byly až na pár prvků dobře udělané, líbila se mi disciplinovanost všech armád a jejich pohyby (trpasličí falanga), jen doufám že v extended verzi se dočkáme ochuzených záběrů s nimi, naprosto perfektní byl Billy Connolly jako Dáin na svém zviřátku, vizuální zpracování (až na tu velkou míru CGI) bylo super, dle očekávání a soundtrack se vážně povedl! Nebyl tak vyrazný ani chytlavý jako v LoTRu, ale dokázal naprosto přesně podbarvit děj dle potřeby (a nejlepší skladby jsou schovávány pro extended verzi). PJ pořád točit umí, kdyby ho někdo krotil aby tolik neblbnul s "humornými" vložkami, vynechali se zeměžrouti a postavily by se proti sobě normálně všechny armády které by se zrubaly a nestříhalo se tak drasticky, myslím že bych neměl moc co vytknout. Takto musím trochu uměle navýšit z nostalgie dojem z (asi) posledního návratu do Středozemě ze 4 na 5 * a doufat že extended verze přinese přesně to co chci. ()

lajkus

Velké monumentální nic je zpět... Nehodlám tu dělat dlouhosáhlou anál-lízu, co jsem psal u 2. dílu. A nebo nakonec jo... ŠPOILERY. 1. Začátek vcelku goooood, Šmakuláda ničící město je prča. Pak přijde Bard a harpunou skoro ustřelí palici svému (ve filmu) zbytečnému synátorovi (škoda, já bych na Draka kašlal a ustřelil bych svému zbytečnému synovi hned).... 2. I Thorovi pindy v Hoře a Bilbovo nicnedělání je dobré, až na příliš mnoho záběrů na xichty, které se ani nehnou a do toho epic muzika a tím i natahovaná stopáž..... 3. Zbytečný Legolas a elfka by ve filmu měli zas prd dělat, tak jedou na sever, aby Legolas pronesl nejdebilnější repliku filmu ve smyslu ,,Tyto netopýři byli vyšlechtěni pro válku". Fůůůj..... 4. Starostův pazdnecht je tu furt a zas je to debilní jednorozměrná postava sraba nikam se nevyvijíc.... 5. Trpaslíčí armáda je sic počítačově generovaná dobře fungující mašina, ale byla víc drsná než 300 ztopořených sparťanských bradavek a na chvíli jsem v kině pocítil pocit epična, který pro mě měli bitvy v Pánu prstenů.... 6. Pak přiskáčou elfí šermíři bez formací, zato s ninja-choreografií (jako by to snad měli nacvičený?) a jde to zas do kytek.... 7. Dáin je drsoň.... 8. Bard málem zabije svou rodinu dřevěným povozem (že by to zas měli nacvičený a nebo je chtěl Bard opravdu zabít?).... 9. Zničeho nic se tam objeví kozy? Kde? V traileru byli. V kinoverzi, co jsem viděl nebyli a najednou, když pajzli se potřebujou někam dostat, jen tak nasednou a jupí jedem.... 10. Hláska, kde se odehrává poslední souboj pár pajzlů a asi milionu skřetů (hláška ,,Je jich jen sto, to ve dvou dáme" a ne nebylo to ve filmu myšleno ironicky) je vcelku goood až na Legolase (alias Legolasův fyzikální paradox), elfku a dlouhého umírání Thorina, který furt musí pindat ,,Díky byli jste přátelé, atd. blabla. Měl jsem chuť zařvat chcípni ty vole!!! No a to je asi všetko. BUT WAIT THERE´S MORE!!! bitva by byla víc epic s formacemi trpaslíků než s běháním elfů a lidí po městkých uličkách a Bardovými pindy. Legolasova hláška ,,Sry fotr domu nejdu" na čež místo aby následovala odpověď ,,Proč" následuje ,,Fajn táhni si za Aragornem, protože toho lidi znaj z Pána prstenů". No a to je všechno. Jackson se zbláznil, triky mu zatemnili mysl a ode dneška bude vytvářet filmy pouze na počítači. Na co herce? Na co reálné řeky, hory, jezera? Na co masky? Skřety jde udělat na kompu. Na co akce ukotvená v realitě, když můžete udělat 2D plošinovou skákačku s počítačovými postavičkami? A na co vůbec točit další Tolkiny? Dejte to jinému režiséru, co se ještě z úspěchu nezbláznil. Díky Jaksone a sbohem, my dva se dlouho neuvidíme... ()

Monini

Jackson vzal knižní předlohu a vytřel si s ní zadek. Možná jsem divná já, když vidím těch 77% a pochvalné komentáře, ale mně se z toho filmu chtělo už v půlce zvracet. A to opravdu miluju Pána prstenů a miluju fantasy. Škoda.... ()

kacudzde

Po zklamání z druhého dílu je Bitva pěti armád důstojným zakončením hobití trilogie. Pravda je, že po konci Šmaka je chvílemi film rozvleklý, ale finální bitva mě opět vrátila do Středozemě, jak ji mám ráda - plné nápaditě digitálně ztvárněných postav. Výtku mám k některým postavám jako takovým - že přidali Legolase, který sem vůbec nepatří, dobrá. Ale ty jeho akrobatické kousky... A Alfrid, ten byl až trapný. Skoroabsence krve filmu také celkem uškodila. Nejlepší scénou pro mě byl souboj Thorina s Azogem. Jo, a ty závěrečné ilustrované titulky - paráda. Viděno v kině 31.12.2014. ()

dyjaska odpad!

Nejsem snad "sebestředný šulínek", jak kritizováno v diskusí, ale jak jinak hodnotit film ražený posté přes jedno kopyto, a to včetně (a možná zejména) masek a vizuální efektů? O ději nemluvě. Přepjaté epické momenty, v důsledku působící až komicky, místy vyvolávaly v "našem" kinosále nevěřícný smích. Jednoduše: ztráta peněz i času. ()

Harris777

Jelikož jsem vyrůstal na fantasy dobrodružních dílech je pro mě Hobit bitva pěti armád to nejlepší zakončení tehle ságy. děkuji ti Petre Jacksone za moje dospívání. ()

JaryKury

Jeden z mých nejvíce očekávaných filmů roku 2014. Opravdu jsem se do poslední chvíle těšil na Náš poslední velkolepý výlet do světa Středozem. Bohužel již ze začátku konstatuji, že tento film Návratu krále nesahá ani po kotníky. Nevím čím to je, jestli Peter chtěl natahovat čím dál tim víc pomyslnou strunu filmu, než skoro praskla aby se penízky jen kutálely, nebo to spíchnul rychle, což by bylo hloupé, když na 3. díl měl nejvíce času. Každopádně ze zaníceného chlapíka, který měl na polštáři vyšitého gandalfa, a místo bačkor nohy Hobita, se stal režisér, který usnul na vavřínech. V prvních chvílí má film spád, napínavost kolem draka a města v plamenech, což se časem z filmu vytratí a nabíhají dialogy, pomatenost Thorina, lstivost Bilba (který to však dělá z dobroty) po vyjednávání. Dočkáme se přeci jen konečné dobré bitvy, která je zakončena osobními souboji, přesto tam chybí ta pravá napínavost příběhu před bitvou, ta atmosféra která by se dala krájet z první trilogie. A bohužel mě mrzí, že bitva je roztříštěna na osobní konflikty, a přesto se o nikom nic moc nedozvíme. Nejvíce nám jsou podáváni Bilbo s Thorinem. Zakončení pak tak nějak vypline a nedostaví se žádná chvilka, kdy nad tím vším člověk přemýšlí a posmutní. Kromě písně The last goodbye od Billyho Boyda, která dává vzpomenout celé sérii, která utekla jako voda. Přesto dávám 75% za poslední melancholickou návštěvu temné Středozemě a za natočení nenatočitelného. ()

Askaneli

Bitva pěti armád. Zajímavý název. Když si odškrtneme partu ušoplesků s kapitánem Dvanácterákem v čele a skřetí fanklub nejultimátnějšího mrzáka ve Středozemí (samohybné dělostřelectvo tvořené zloprdy s balistou na hrbu bylo zdrojem mého nesmírného pobavení), tak tu máme jen tragický guerilový houf umaštěných vidláků, průzkumnou jednotku pidi lancknechtů držkatýho prasojezdce a nakonec doplňuje tuto "pětici" pár desítek skřetů na krasobruslícím soustředění. Těch pár fóglů a iniciativu lesního čáryfuka nepočítám. A krve byste se v žádném vojclovi nedořezali. V celém filmu jsou, hádám, tak tři až čtyři scény, kde je vidět něco žilních tekutin, a to do toho počítám i záběr, kdy se kapitán Dvanácterák zrovna chystá vzít roha a rozmlová k okolí s tváří potřísněnou černým sajrajtem, což však může být vzhledem k hustému výskutu přerostlej netopýrů klidně guáno. Podívaná je to celkem líbezná a naplňující, trpajzlíci srandovně poskakují, elfové evidentně cvičili choreografii celý poslední věk, lidé jsou špínaví, ale mravně uvědomnělí, skřetové hrůzostřašní, zato rychle chcípají a celé se to vůbec tak nějak pěkně hejbe. Důležité postavy proklamují důležitá hesla, ostatní jim nahrávají na smeč. Šprýmovní je i postava nesmělého hochštaplera s mizerným chrupem, ale kvalitní porostem nadočnicových oblouků, a vlastně i protoru mezi nimi. Nesmělý pokus o glamour necrointerracial porn je velmi vkusný a tak dojemný, že i slzička ukápne. Pět hvězd mínus pár naprostých kokotin a mínus zavádějící název rovná se tři. ()

ReTeZa

Co mi přišlo až přespříliš byly Legolasovi kreace co se jeho boje schopnosti týče, spíš se mi zdálo, že se tím film snám shazoval... Na pozitivní notu - stopáž nebyla nesnesitelná, příběh pěkně plynul a ani té bitvy samotné nebylo až zas tak mnoho... Z celé trilogie za mě nejleší první díl, ale to už je na vkusu každého... ()

teseth

Celou dobu sledování tohoto skvělého počinu jsem seděl zařezaný do křesla a hltal každou scénu, kterou mi Peter servíroval. Nemám jedinou výtku i když Legolas byl opravdu na hraně. Bitva pěti armád je prostě parádní řezačkou, která mi hodně připomněla bitvu o MT. Jen doufám, že Peter se pokusí zfilmovat alespoň nějakou část Silmarillionu, protože to by mě potěšil nejvíc. ()

markusnakus

Od prvního dílu jsem moc nečekal, a byl jsem nakonec vcelku mile překvapen. Od druhého dílu jsem moc nečekal a byl jsem dle očekávání zklamán. Od třetího dílu jsem čekal asi jen to nejhorší, a i tak mě v závěru překvapilo, jak moc je to špatný. Kdyby to zjevně nemyslel vážně, myslel bych si, že si z nás PJ dělá srandu. Že se mu po všech těch úspěších podaří natočit asi nejdražší parodii sama na sebe, to by mě nenapadlo. Děj vzal čert, stejně jako věrnost knize, propracovanost postav, logiku, fyziku... Pane bože, je to jak další z řady komiksových filmů, přeefektovaný až hrůza, navíc velmi nepovedeně - triky v 10 let starym Pánovi Prstenů byly stokrát propracovanější než v tomhle meglomanskym, a při tom tak prázdnym díle. Ani po předchozích dílech se divák nemohl pořádně s tolik důležitými trpaslíky ztotožnit a celé se to snažili zachraňovat jen Gandalf s Bilbem, kteří ale nedostali moc prostoru, protože se velká část filmu věnovala přehnaným a smysl postrádajícím soubojům jeden na jednoho, které zastínily vlastně celou tu slavnou bitvu, jejíž průběh (stochasticky se vyskytující hordy monster soutěžící o krále šílenějšího zjevu, nesmyslné přeskakování jinak pěknýho trpasličího šiku elfy, a vůbec zmatek nad zmatek...) spíše než bitvu představoval jeden velký guláš plný nepochopitelných úkazů (zničehonic se objevivší mufloni, žádnou škodu nepůsobící netopýři atd.). Peter Jackson se na stará kolena definitivně zbláznil, bohužel. Jediné pozitivum na tomhle filmu, potažmo celé sérii, je to, že vedle toho jen vynikne krása a perfektní zpracování Pána Prstenů. ()

kelisova

Nesrovnávat s knihou,nesrovnávat s Pánem prstenů,pohodlně se usadit a vychutnávat si velkolepou,efekty nadupanou podívanou,pak bude člověk zaručeně spokojen. Já bohužel srovnávala,proto to na plný počet hvězdiček není. ()

klaranapoli

Jaj, tak moooc jsem se těšila až dám 5*, ale ach jo nějak mi to nejde. Já jsem naprostá milovnice všech Pána prstenů i Hobita, ale já jsem se bohužel docela nudila během filmu. Ještě se mi nestalo, že bych třeba během nějakýho tohohle filmu hrála hry na mobilu, ale bohužel :( Hodně mi to připomínalo Návrat krále, prostě nastala velkolepá bitva, jenže tahle bitva už tady kdysi byla a to právě v Návratu krále. Ale nevadí, stejně jsem si na konci poplakala že je tomu konec (přesně jako kdysi :D ) ááále třeba nás překvapí a natočí zase něco senzačního jako byl právě Hobit a Pán prstenů (vždyť Tolkien nenapsal jen tyto knihy;) ) Takže snad píseň The Last Goodbye nemluvila pravdu a nebude last ;) ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin