Hobit: Bitva pěti armád

• USA The Hobbit: The Battle of the Five Armies (více)

„Hobit: Bitva pěti armád" uzavírá epické dobrodružství Bilbo Pytlíka, Thorina Pavézy a skupiny trpaslíků. Když se jim v boji proti draku Šmakovi podařilo dobýt zpět svou vlast, nechtěně vypustili do světa smrtící sílu. Rozzuřený Šmak dští svůj spalující hněv na bezbranné muže, ženy a děti v Jezerním městě. Thorinova posedlost hromaděním znovu nabytého pokladu, kterému i přes Bilbovu snahu obětuje přátelství i čest, dožene Hobita k zoufalému a nebezpečnému rozhodnutí. Ale ještě větší nebezpečí je čeká. Sauron, o jehož krocích nikdo kromě čaroděje Gandalfa nic netuší, tajně vyslal obrovskou armádu Skřetů, aby zaútočila na Osamělou horu. S tím, jak se stahují mračna stupňujícího se konfliktu, jsou Trpaslíci, Elfové a Lidé postaveni před volbu, zda se sjednotí či budou zničeni. Budoucnost Středozemě visí na vlásku a v epické bitvě pěti armád bojuje Bilbo o život svůj i svých přátel. (Warner Bros. CZ)

DjLibnei

Kdybych to neviděl v kině, dal bych ještě míň. Nechápu co to bylo za finiš bez pořádné akce! jeden proti jednomu s takovým rozpočtem? To měla být pořádná mlata! Zlatý Pán prstenů, který byl o hodně lepší jak dějem, tak i akcemi. Tenhle konec trilogie se vážně nepovedl, hodně za očekáváním!!! 50% ()

Ace.A.T.L.

A konec další trilogie je tady. Bál jsem se, aby to kouzlo nevimizelo a po dvojce jsem měl strach, aby se udržela i kvalita. A je pravda, že v některých chvílích se protahovalo víc, než mělo. Šmaka nemuseli odstranit ze scény tak snadno a drobet víc se držet knížky. Ale jinak je pravda, že TO něco, má i trojka pořád a může to rozdávat. Skvělý vizuální efekty, nadšení, co způsobí bitvy, mráz po zádech taky byl a na konci smutek, jak se patří. Až jsem si říkal, proč neměli košili Mitrill všichni z družiny. Člověk až doufal, že se stane něco, co to nevyhnutelný, nějak změní. Obdiv nevymizel a těším se, až si dám všech 6 filmů najednou. Za mě, kvůli občasnýmu protahování a nedržení se knížky, 4* a URČITĚ DOPORUČUJU ()

R.R.R.Remeck

Zhodnotím celú trilógiu. 1. časť= pomalá - najlepšia scéna - Bilbo s Glumom. 2.časť = za každou zákrutou akcia až toho bolo moc. Najlepšia scéna - rozhovor Bilba s drakom Smaugom. 3. časť = určitých smeroch si myslím že nedokončená a keď začne bitka v polovici sa stratím a už neviem kto s kým bojuje. Ma pocit ako by túto poslednú časť jackson odflakol. ()

Dvorka96

Epické zakončení trilogie Hobit, které zůstavá mnoha lidmi nepochopeno. Musíte brát v potaz to, že je to podle knihy pro děti a že je to ze světa fantazie (a ta přece nemá hranic). A fantazie P. Jacksona je opravdu vynikající, kdo by dokázal vytřískat z jediné kapitoly knihy tolik jako on? Kili, Fili i Thorin Pavéza zemřeli a mnoho lidí v kině posmutnělo.Tento film je důstojné rozloučení s celou Středozemí. Dopomohl tomu i boj s Nazghúly, který je opravdu epický. Drak umřel za 15 minut, nekecám stopnul jsem si to! Dostalo mě to, proč Dáin jezdí na praseti, to jim došli poníci? Konečně, po pěti filmech jsem se dočkal a viděl bitvu kde bojují také trpaslíci! Legolas a jeho kaskadérské kousky nestojí za zmínku, ty musíte vidět. Doporučuji vidět v kině a nejlépe ve 3D, aby jste si dosyta užili scenérie Nového Zélandu a brilantní práci animátorů. ()

ElFifo

Celou trilogii vystihuje nejlépe přirovnání samotného Bilba ve Společenstvu prstenu - "Připadám si nějaký řídký. Jako natažený. Jako když se máslo namaže na příliš velký krajíc." A pro Bitvu pěti armád to platí z celé trilogie opravdu nejvíc. Od udělení průměrného hodnocení mne odrazuje pouze lítost, že se jedná o poslední výpravu do Středozemě a že si to PJ za odvedenou práci a úžasnou audiovizuální kvalitu (viděno ve 3D HFR s Dolby Atmos) prostě nezaslouží. ()

RomaS

Přesto že šlo stejně jako u předchozích dílů o výborný biják a těch 144 minut opravdu uteklo neuvěřitelně rychle, bylo v posledním dílu nejvíc přešlapů které mi vadily. Tak možná hned na začátku může být pro někoho problém, když má naskočit do příběhu, jehož předchozí část viděl před rokem. Já si dal malé repete a jsem si jist, že kdyby tomu tak nebylo, určitě bych ztratil přehled minimálně v nekonečném množství trpaslíků. Nejcharismatičtější nelidský záporák snad všech filmů zmizel z plátna takřka po pár minutách. Pronesl jen svůj několikavětý nekrolog. Škoda ho. Dále se už prolínalo několik (na mě mnoho) minipříběhů, které kupodivu nepůsobily roztříštěnost celku, ale mrzela mě jejich nedotaženost. Chyběly informace (které možná v knížce byly) proč ta postava jde tam a tam, proč se armáda chová tak divně, co jsou a kde se vzaly tyto postavy, jak může ten znát toho a podobně. Chápu, že některé situace měly být pojítkem do budoucna časově vázaného Pána prstenů, ale tohle bylo křečovité. Když na poslední díl měl rejža tolik času, je to neomluvitelné. Už podle jména filmu se mělo jednat o film plný bojů, což se taky stalo, ale z bitvy (i když byla hodně dlouhá) jsem neměl tak dobrý pocit jako z těch dvou velkých z předchozí trilogie. Chyběla jí ta velikost, velkolepost, epičnost a hlavně nějaká strategie. Ne že by tu nebyl pokus, ale já ho vůbec nepochopil. Přišlo mě, že kdyby skřeti vzali všechno co měli a poslali to do boje najednou bez nějaké taktiky, nemohli prohrát. V souvislosti s tím zde taky bylo až příliš mnoho nelogických událostí. Škoda. Nebudu uvádět, spoileroval bych. A poslední co bych chtěl zmínit byla absence empatie k některé z postav. Nestalo se, že bych fandil nebo se bál o něčí život. Ne, že by mi to bylo jedno. U těch co byly v předchozí trilogii jsem věděl, že se jim prostě nic stát nemůže a u těch ostatních jsem jen bez emocí čekal jak to dopadne. Takže závěrem se divím kolik času se muselo investovat a kolik chyb z toho může vzniknout. Ale jinak opravdu to byly vizuální hody. ()

Lestad

váhal jsem mezi 4 a 5 protože filmu moc není co vytknout. Trošku mě akorát zklamalo, že se všechno soustředilo jen na boj Azoga s Thorinem a po jejich smrti je najednou po válce. Co ostatní? Kam se poděla druhá vlna orků a to co zbylo z první? Naopak perla filmu je Galadriel a její minutovka, po které mně běhá mráz po zádech ještě teď a je to jediná scéna na kterou se těším, že ji uvidím znovu. ()

gipper

Tak tohle je moje milovaná "pohádka". Zase mě celej ten příběh plnej podivuhodnejch tvorů zcela nadchnul :) Akorát škoda, že mi zabili mýho oblíbenýho trpaslíka, to si mohli odpustit :P Děj mě naprosto vtáhnul a dokonce jsem s tímto dílem Hobita jednou provždy odpustila Orlandovi jeho zbabělství z Troji ;) ()

Bobby18

Tak poslední část Hobita pro měrozporuplný dojem z celé trilogie nezachránila. Bohužel Hobit není Pán Prstenů a i knižní předlohy jsou od sebe svým pojetím dost daleko. To se pro mě potvrdilo i ve filmech, které se snaží navazovat na lotrovskou trilogii a zároveň dostát hravé a poetické náladě předlohy. Proč se ty filmy snaží předkládat epické momenty a vážné situace, když o deset minut později Bombur v sudu válcuje skřety, Legolas vybíhá padající schodiště a trpaslíci padají z 20 metrových výšek aniž by se poranili. Samozřejmě jsem se bavil královsky u všech tří filmů, ale jako fanoušek předlohy si bohužel začínám uvědomovat, že natočit 500 milionový třídílný americký akční blockbuster z téhle útlé milé dětské knihy z šedesátých let byla prostě píčovina už na začátku. O tom že Tolkien v hrobě z téhle adaptace bude ještě 573839 let rotovat jak Bombur v sudu ani nemluvě. ()

nichts

Pokud si člověk vzpomene proč měl vlastně Hobita, jako knihu, rád, nemůže být zcela nespokojen s Jacksnovým výkladem, nevýrazné, takřka nepřítomné charaktery, nevýraznou drakovu smrt, dětinsky mýtickou koncepci BPA, kdy vše dobrě bojuje proti všemu zlému a orli jako deus ex machina, uvědomí si navíc, že toto vše je Tolkienova koncepce, a v určitém smyslu se takovéto výtky míjí se "žánrem" díla. Ono Thorinovo blouznění je směšné, vskutku mne iritovalo, pokud jej ovšem interpretujeme v rámci epického žánru Eddy, Beowulfa, Illiady, není mu moc co vyčítat a naopak na nás dýchne příjemným patosem starého věku. Konečně BIlbo prezentující konec epické doby hrdinů, zde má vůbec nejlepší komentáře ze všech jacksno/tolkienovských filmů! ()

kamals

Pro mě úplně zbytečný film, pokud si nějak představuji dobrý a zvládnutý kýč, tak takto. Samozřejmě rozumím, že kýč se již z principu líbí. PS knihy LOTR i Hobit mám rád, první zfilmovaný díl LOTRa byl velmi příjemné překvapení. ()

SelfishMan

Jacksonovo nadšení a láska ke Středozemi je samozřejmě nepopiratelné a i z třetího Hobita čiší, ale nic to nemění na tom, že tenhle díl už prostě podle mě neměl vzniknout (resp. 2 díly by byly víc než dost). Ač nejsem Tolkienovský fanda, tak mě Jackson dokázal v prvních dvou dílech naprosto strhnout svým vyprávěním a vtáhnout mě do svého světa, ale ve trojce už tohle absolutně nezafungovalo a svůj díl na tom pro mě nese absence nějakého víc smysluplného děje (2 hodiny mávání digitálním železem prostě není v kontextu s předchozími díly už nějak dost, jenže ono už jednoduše nebylo ani co vyprávět), nepřítomnost dostatečně charismatického záporáka (spoiler: Smaug bohužel odešel do věčných lovišť už v úvodu, ale kniha je kniha, takže co se dá dělat a Azog byla chabá náplast), už až příliš velká digitalizace (ale bez pořádné digitální krve) a vlastně i samozná minimalizace přítomnosti samotného hobita Freemana na plátně redukovaná jen na takové přicmrndávání. Třeba takovým vypuštěním celé té linie s Tauriel by se možná udělalo místo pro to, aby se tehle díl stal řekněme takovou údernou epickou finální půlhodinkou druhého dílu a nemusela by z toho pak tak čpít ta touha ještě tuhle krávu podojit o pár set milionů dolarů. ()

Silblade

Mrzí mě, že musím třetímu Hobitovi a vlastně poslednímu Středozemnímu dílu dát jen tři hvězdy. První dojmy jsou takové, že to, co by se v klidu zvládlo za hoďku, je roztahaný na dvě a půl hodiny. Tak mi to připadalo i u dvojky - místo Šmaka tu však je skřetí boss a jedna velká bitka, uměěěěěěleeeee naaaatahovanáááááá, jen co to jde. Trojka de facto zachycuje jen jeden jediný den. To mi na fantasy přijde celkem ujetý. Bitva byla nemasná neslaná, nebylo to takové jako v Návratu krále "tak a teď už skřeti zaútočili.... ty jo lidi dostávají na budku, ale vzápětí se karta otáčí, vypadá to nadějně!... a do pr..., teď jdou na věc obrsloni!" Armáda elfů, skřetů, trpaslíků + pár zakrslíků za hradbami. Bitka, bitka, bitka, bitka, orli, hurá, jde se domů. Tak jsem si to nepředstavoval, ale tak nelze se zavděčit všem, že? ()

Vikmstr

Podle mě nejslabší díl. Přispěly k tomu věty "Jestli tohle je láska, tak ji nechci" a "Tvá matka tě milovala". Vržený meč z rukou Legolase k tomu jen přispěl. A co se proboha stalo s těmi armádami ? Ne, tohle se moc nepovedlo. A nebo jsem od toho čekal víc ... ()

bonovox

Tentoraz nemôžem dať maximálne hodnotenie. Jackson síce obstojne uzatvoril celú ságu, ale niečo tomu proste chýbalo. Musím priznať, ani chvíľu som sa nenudil. Bitky vyzerajú perfektne, zbláznenie Thorina je tiež podané uveriteľne a páčil sa mi aj záver z návratom Bilba domov. Všetkého to však už v kino verzii malo byť viac. Je tu jednoznačne vidieť, že sa vo finálnej kino verzii veľa strihalo a v tomto prípade to filmu výrazne uškodilo. Predĺžená verzia bude určite oveľa lepšia a už sa na ňu výrazne teším. Celkovo však trilógia Hobit splnila očakávania a v rámci žánru fantasy je to jednoznačne naj za posledné desaťročie. ()

Templář

Je zvláštní, že komentáře na špatné filmy se obvykle píší lépe, než komentáře na filmy dobré. V případě Bitvy pěti armád se jedná o film opravdu špatný, ovšem v rozporu s předešlou větou tak nějak nevím, jak se s komentářem popasovat. :-/ Kde začít? Snad tím, že nerozumím uživatelům, kteří dali filmu pět hvězd. Stejně tak nechápu komentáře typu "Sice to byl v podstatě špatný film, bylo v něm špatně to, to a to, ale dám tomu 5 hvězd, protože je to Tolkien, nebo je to Jackson, nebo je to prostě Středozem." Můj postoj k Jacksonovým filmům ze Středozemě byl vždy odměřený, protože si nemyslím, že by se jednalo o vrcholné dílo (ani fantasy) kinemetografie a knihy mi přijdou mnohokrát lepší a Jacksonovy filmy považuji za jejich "znásilnění". Přesto jsem si je dokázal částečně oblíbit, přičemž za vrchol považuji první díl Hobita, který byl, v souladu s knihou, až pohádkově naivní a tím milý a příjemně koukatelný. Povězme si však, že roztažení krátké a vlastně dětské knihy na tři v podstatě tříhodinové filmy nebylo ničím jiným, než marketingovým tahem a snahou o maximální zisk, což je zřejmé zvlášť ve srovnání s Pánem prstenu, kde tři obsáhlé knihy vydaly také na 3 filmy. V případě druhého a třetího dílu Hobita se tak jedná jen o zbytečné natahování a vymýšlení samoúčelných a pro děj zcela nepodstatných akcí. K poslednímu Hobitovi bych mohl uvést snad desítky větších, či menších nedostaků, ale jen bych opakoval to, co napsali mnozí (nespokojení) uživatelé přede mnou - Nelogické vedení bitvy, kdy trpaslíci tvoří falangu, aby je pak přeskočili elfové a nakonec vystřelili lučištníci, celkově zmatené a špatně sestříhané válečné scény, velmi zjevné a tedy nekvalitní počítačové triky, neukončenost filmu, kdy nevíme, kdo dále panuje Pod Horou, kam se poděl Arcikam a další a další. Takže se uchýlím pouze k obecnému konstatování, že Hobit - Bitva pěti armád bohužel NENÍ dobrý film a jeho shlédnutí v kině, a s tím spojený finanční výdaj, potencionálnímu divákovi rozhodně nedoporučuji, protože tento film si Vaše peníze nezaslouží, stejně jako si nezaslouží vysoké hodnocení! Je mi líto, ale po zvážení všech pro a proti dávám 40%. Proč? Protože je to Tolkienova fantasy ze Středozemně natočená Jacksonem. :-D (2D, kino, dabing) ()

Spenatka

Shhh SPOILERS! V kině jsem váhala, jestli to tvůrci myslí vážně, jestli jsem se třeba nespletla a nešla na nějakou romantickou komedii. Hra na city občas přehnaná, píše se přeci dobrodružný... a scény, které... nevadí mi, že celé fantasy je nereálné, ale vadí mi scény tak nereálné, až celý film zesměšňují. Pojďmě porazit gravitaci a nechme Legolase létat po padajících kamenech... To jestli si náhodou vůdce elfů nespletl dopravní stroj se Santa Clausem, jelikož obří los, který v mžiku nabral šest vojáků mě taky pobavil... To jak hrstka skřetů probije několik armád při pohledu z ptačí perspektivy také působí dost humorně... Bojující ve městě nemají po bitvě na tváři ani čmouho, oblečení ani natrhnuté... Potom najednou všichni umírají, nehledě na to, co v příběhu má být... A docházíme ke konci, kdy už si říkáme, že trapnější to nebude... a přichází scéna, kdy se Azog dostane pod led a vypadá, že byl poražen, ale najednou probodne dýkou led a dostane se ven? Vážně, tvůrci, proč tolik přehánění a tolik efektů... všichni víme, že jde efekty udělat cokoli, ale tohle je moc. ()

T0mica

Peter Jackson se vydal z bláta do louže a z louže do sraček. Poslední a nejslabší díl z celé trilogie přitom měl tak obrovský potenciál! Ale tak hlavně, že jsme "dokonale navázali" na Pána prstenů. Chudák Tolkien se musí obracet v hrobě. Doufal jsem, že to nebudu muset říct, ale po posledním dílu je pro mě filmová trilogie Hobita je neskutečné zprznění knížky. Pouze za nádherné zpracování Středozemě dávám 3* jak poslednímu dílu, tak celé trilogii. Všem, kteří nečetli, doporučuji, aby místo cca 8 hodinového druhého shlédnutí trilogie radši šáhli po knížce, kterou za ten čas možná i přečtou... ()

Tribe

Tak a je konec... konečně. V tomto trojboji zvítězila jednoznačně jednička. Dvojka a trojka je prostě bordel, nicméně zabaví to. Celkově "Hobit" svůj úkol splnil na výbornou, naplnil kasy a ukázal nám středozem z jiného úhlu, a tak to asi prostě mělo být... a nejspíš je to dobře, celkem by mě sralo, kdyby to bylo lepší a monumentálnější než PP. ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin