Okupace (TV seriál)

• Švédsko

Ockuperad

Occupied

Drama / Thriller

Norsko / Francie / Švédsko, 2015–2017, 13 h 30 min (Minutáž: 45 min)

Eldar Skar, Henrik Mestad, Ingeborga Dapkunajtě, Ane Dahl Torp, Janne Heltberg, Selome Emnetu, Kristin Braut-Solheim, Veslemøy Mørkrid, Ragnhild Gudbrandsen, Alexej Manvelov, Ella Malia Prince, Stig Ryste Amdam, Oddgeir Thune, Sondre Larsen, Daniel Rusten Larsen, Kristin Skogheim, Hippolyte Girardot, Ulrik Skage, Vegar Hoel, Hans Olav Brenner, Lisa Loven Kongsli, Sergej Merkusjev, Morten Svartveit, Britt Langlie, Morten Traavik, Lydia Indjova, Elishan Naurbiev, Øystein Røger, Lenn Kudrjawizki, Krzysztof Pieczyński, Johannes Gjessing, Per Gørvell, Harald Rosenstrøm, Nigel Whitmey, Erik Aleksander Schjerven, Annika Hallin, Emil Johnsen, Sara Khorami, Aslak Eriksrud, Halvor Tangen Schultz, Sverre Anker Ousdal, Vera Rudi, Ivan Mathias Petersson, Vytautas Kaniušonis, Madalena Helly-Hansen, Torbjørn Davidsen, Kate Pendry, Lisa Cooper, Rubert Moses, Sajid Malik, Torgeir Reiten, Pia Borgli, Hanne Gjerstad Henrichsen, Jonas Bergland, Yama Wolasmal, Anne Grosvold, Irina Kara-Mosko, Naeem Azam, Tom Audenaert, Timur Magomedgadzhiev, Filip Peeters, Mehdi Nebbou, Nathalie Roussel, Fredrik Steen, Ville Virtanen, Irina Eidsvold Tøien, Thomas Chr. Hansen, Ragnhild Gudbrandsen (a.z.), Vegar Hoel (a.z.), André Sørum, Kenan Ibrahimefendic, Bram De Maere, Kjærsti Odden Skjeldal, Roar Kjølv Jenssen, Thea Green Lundberg, Morten Pedersen, Sacha Slengesol Balgobin, Nasrin Khusrawi

Komentáře uživatele Jara.Cimrman.jr k tomuto TV seriálu

"Chtěli jsme jít příkladem a doufali, že se další země připojí." Tak tato ekologická naivita Norsku nevyšla, ale mě donutila popřemýšlet o tom, co by se asi stalo, kdyby někdo napadl ČR. Vzhledem k tomu, co jsem viděl, tak to vypadá, že Rusové by převzali moc, Američané by začali těžit lithium na Cínovci, RB OSN by vydala ostrou rezoluci, EU by uvalila sankce sama na sebe a NATO by v rámci naší ochrany napadlo Írán. To všechno potěší, ale kdyby navíc unesli našeho premiéra, tak bych se moc nasmál a čekal bych na to, co s ním budou dělat. A je jedno, jestli by to byl Bohouš, Péťa nebo Mirek v doprovodu Miroslava. Já za všemi totiž pevně stojím a držím je tak, aby se nemohli bránit. A abych nezapomněl, tak Okupace byla skvělá a premiér Berg s velvyslankyní Sidorovovou mě svou politickou hrou přímo fascinovali. Jen mě trošku mrazilo při představě, že tohle všechno vůbec není nereálné.(30.4.2017)

"Norové jistě pochopí, že my musíme jednat solidárně s Evropou." Tak si Norové jednou takhle pomysleli, že skončí doba ropná a začne doba ekologická. To zní až moc zdravě, takže Evropa konečně odložila svou korektnost a možná bude válka. To naprosto dává smysl a já se dost těším na chvíli až USA vystoupí z NATO a EU konečně před světem ukáže, jak málo si cení suverenity národa. Na můj vkus je tato alternativa současnosti rozehraná výborně a já se moc těším na to, jak to bude dál.(27.4.2017)

"Unie si je zcela vědoma, že tu nejsme jako agresoři." Rusové si svou agresi užívají, Norové se strategicky brání vyčkáváním, Evropa čeká na ropu a mě přitom nebaví vše kolem rodiny investigativního novináře Eriksena. Ten vlezlý plešoun je mi totiž totálně nesympatický a zatím mi dost kazí dojem z jinak zajímavého seriálu.(27.4.2017)

"Když Čečenec zabije Rusa, věřte mi, že to není náhoda." Není? Je? Pravdu mají samozřejmě Rusové, protože jsou lépe vyzbrojeni. To není třeba zpochybňovat. Ovšem mě v této epizodě rozhodně nejvíc zaujalo, jak se dá politicky zatlačit na justici, aby na chvíli zapomněla na svou nezávislost. U nás by to samozřejmě zařídily peníze, ale tady je Norsko a to začíná ohýbat svá záda s pusou plnou politické korektnosti. A to se mi líbí, protože tak by se to v případě skutečné okupace určitě dělo.(27.4.2017)

"Asi jste nepochopil princip demokratického tisku." Tady se vůbec málo chápalo. Třeba rozdíl mezi ochranou teroristy a zdroje. V tom mám s pisálky vždycky problém. A taky mám problém se sledováním lidí v demokraticky se tvářících zemích. Třeba v té naší. Ale tady jde o Norsko, tedy o Svobodné Norsko a mě tento politický, teroristický a ještě k tomu ekologický guláš dost chutná.(27.4.2017)

"Svobodné Norsko potřebuje lidi ochotné něco obětovat." Třeba ty, co s nádorem na mozku řídí zpravodajské služby. Ti jsou určitě nejvhodnější. Mě tedy nejvíc zaujala skutečnost, kterak strana zametla s premiérem Bergem, který zachránil svou zemi před válkou. To se zkrátka muselo potrestat, když s puškou u hlavy porušil předvolební slib. To se mi líbilo, zejména v kontextu s nejmenovaným ex-premiérem Topolánkem, který minutu po zveřejnění výsledků voleb oznámil, že nikdo nemůže počítat s tím, že by mohl splnit své nesplnitelné předvolební sliby. V Norsku by si pro něj patrně přišli do sněmovny, nacpali by mu poslaneckou imunitu do řitního otvoru a pak by ho demokraticky recyklovali na krmivo pro soby. Holt jiný kraj, jiný mrav.(28.4.2017)

"Bude to pravda, až to tak prohlásím." Premiér Berg mě vydíráním svých soukmenovců a vymývání mozků národa při referendu docela bavil. Taky pohled EU na to, že základem demokracie je energie, stál za zamyšlení. A ruské sledování zájmových osob na cizím území asi taky nebude úplná fantasy. Seriál se mi prostě líbí, ale to, že na mě působí tak věrohodným dojmem, se mi nelíbí ani trochu.(29.4.2017)

"Jestli nás chcete zradit, tak mi to řekněte přímo." Upřímnost? Tak to by chtěl premiér Berg od Evropské unie opravdu hodně. K tomu se EU rozhodně nikdy nesníží. Jenže tato epizoda nabízí o hodně víc. Třeba neschopnost Norů chránit ten kousíček své východní hranice s Ruskem, taky vylhaní paní ředitelky z neobhajitelné situace a samozřejmě krysy opouštějící potápějící se politickou loď. Ještěže u nás nemáme nic, co by nám chtěl někdo vzít. Já jsem však klidný, protože i kdybychom něco takového měli, tak to dobrovolně vydáme či levně prodáme, protože v řiťolezectví do zadnic mocností máme dlouhodobou praxi.(29.4.2017)

"Vy mi nemůžete říkat, co mám říkat svému národu." Tak tomu říkám nepochopení situace. Pan premiér se zbraní u své hlavy by chtěl dál dělat svou politiku, hodní a zlí Rusové mi trošku začali splývat a konečně je ve hře i nekonečná dobrota USA, takže se docela těším na to, jak se to dál vyvine. Jen ten Djupvik se ze všeho tentokrát vylhával asi tak stejně důvěryhodně jako ředitelka zpravodajců a je mi až s podivem, že už přežil osm epizod. Patrně to bude hlavní postava, ale to se mezi všemi těmi politiky, diplomaty a teroristy dost špatně poznává.(29.4.2017)

"Kdeže jsou dny, kdy Spojené státy chránily Evropu." Já si tedy takové dny nepamatuju, ale když si to Američané myslí, tak jim kvůli tomu nebudu močit do hamburgeru. Nicméně se mi líbilo, jak je na hraně zrady balancující Djupvik potřebný pro obě strany konfliktu či jak se Norové nenápadně začínají v myšlenkách přesouvat k boji. Přesto si myslím, že Rusko není ideální soupeř na válku. Měli si vybrat někoho podstatně slabšího. Třeba Evropskou unii, když už její elity tak báječně nabídly Rusům snídani na norské ropné plošině.(30.4.2017)

"Vaši evropští spojenci dali zcela jasně najevo, že do tohoto konfliktu nechtějí být zataženi." To jsou ti evropští spojenci, co do Norska poslali ruskou armádu? Tak tomu rozumím, že se jich to netýká. A Američani mě opět nezklamali, když se "elegantně" zbavili norského premiéra. Mě to tedy bavilo, dokonce jsem přivítal i ten otevřený konec, ale jistým zklamáním pro mě je, že některé dějové linie vyzněly do ztracena a jiné se nevyřešily vůbec. Ovšem "zmizení" šéfky Arnesenové mě opravdu pobavilo, takže přeju všem, kteří po ní pátrají, hodně trpělivosti a lopatku rozpoznávající DNA.(30.4.2017)