Temný případ - Série 3

(série)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, 2019, 8 h 11 min (Minutáž: 55–76 min)

Tvůrci:

Nic Pizzolatto

Mahershala Ali, Stephen Dorff, Carmen Ejogo, Scoot McNairy, Ray Fisher, Sarah Gadon, Michael Greyeyes, Mamie Gummer, Emily Nelson, Jon Tenney, Rhys Wakefield (více)

Epizody(8)

Oceňovaný seriál Temný případ se vrací na HBO se třetí řadou, která se točí kolem nové kauzy a pyšní se impozantním hereckým obsazením. Mahershala Ali ztvárňuje postavu vysloužilého detektiva Waynea Hayse, který je už pětatřicet let sžírán případem zmizení dvanáctiletého chlapce a jeho desetileté sestry, k němuž došlo v arkansaském městečku West Finger. Zatímco stárnoucí Hays, jemuž začíná selhávat paměť, prochází podrobnosti svého vyšetřování s producentem dokumentu o tomto skutečném zločinu, je nám umožněno nahlédnout nejen pod pokličku případu, ale i Haysovy minulosti. Sledujeme události v roce 1980, kdy došlo k vraždě, a v roce 1990, kdy šokující objev znovu vyvolal o tento děsivý případ zájem. Skrze vzpomínky poznáváme klíčové postavy jako jsou Roland West (Stephen Dorff), Wayneův partner v době vraždy, učitelka a spisovatelka Amelia Reardonová (Carmen Ejogová), stejně jako okresní úředníci, agenti FBI, členové rodiny a podezřelí. Každá z osmi epizod poodkrývá další kousek skládačky toho, co se oné osudné noci v roce 1980 stalo, a zároveň odhaluje, jak tato událost ovlivnila tolika lidem život. (HBO Europe)

666Carnage

Dočkali jsme se třetí série temného případu, který se více vrací ke kořenům jedničky ale zase né zase tak moc jak by jsme chtěli. Škoda toho, že celý seriál stojí spíše na tom jaký mají vztah oba dva protagonisté mezi sebou a v rodině. A případ, který se zdá být zajímavý je posunutý až na druhou kolej. A když dostanete rozuzlení nespadne Vám takový ten kámen ze srdce, že víte jak to bylo. Ono to není tak záludný jak se zdá a není to taková bomba. Já nevím prvních 5 dílů jsem slupl jako malinu a byl hotovej ale pak moje nadšení nějak kleslo a poslední dva díly úplně. Je to škoda protože mi to ve finále sráží kvalitu seriálu o něco níž. Herecky je to bomba musím říct, že Mahershala Ali ale hlavně Stephen Dorff předvedli skvělý výkon. Dobře zahrané, občas tísnivé a hlavně dost podmanivé ale prostě scénář se nějak pokazil a dopadlo to jak to dopadlo. Ta síla toho potencionálu se nějak vytratila a je to docela škoda. Uzavřený je to však pěkně ale stačí to když mě to takhle namlsalo? Ani ne. Určitě ale třetí série je lepší než druhá ale první nešlape ani na paty, takže tu máme poctivou sedmdesáti pěti procentní osmi dílnou sérii co si ale pozornost určitě zaslouží. 75% ()

klukluka

Vynikající herecké výkony, práce maskérů na Oscara. Po technické stránce dokonalá záležitost. A příběh? O dvou policajtech, kteří rozumu moc nepobrali a fatálně selhali hned dvakrát při řešení případu, na který nakonec stačil stařec zatížený demencí. ()

Michelle75

Bavilo mě to moc, po druhé serce jsem měla trošku obavy a premiéra na sebe nechala jaksi víc čekat, ale nakonec jsem byla zklamaná, když přišel konec. Uprostřed byly okamžiky, které se nevěnovaly tématu tak, jak bych si představovala, hodně se řešily vztahy, hlavně Aliho s Carmen a to mě občas připadalo jako zbytečné odbočování,....nuda a šeď, ale svůj smysl to nakonec mělo. Co mi však přidalo hodně na plusech byla ústřední netradiční dvojka, která se perfektně doplňovala a byla okořeněná pěkným přátelstvím, které si ani jeden z nich nepřipouštěl,ale bylo tam. A bylo to vidět. Se Stephem Dorffem znám jenom (Zločinec 2008).a už tehdy jsem si říkala, co je to za nevýrazného týpka. Docela rychle jsem však změnila názor a on je fakt dobrý. Samotný děj má podobnou ponurou atmosféru jako byla v jedničcce, jen je občas vše tak zamotané, že si už od půlky říkáte, že vše bude asi nějak jinak nebo ne? ()

Loki_Six

"Scientists now theorize an infinite number of dimensions outside our own. Einstein said past, present, and future are all a stubbornly persistent illusion. And are you waking up to that illusion? Now, while things fall apart, are you starting to see them clearly? And at the end of all things are you awakening to what you withheld? Did you confuse reacting with feeling? Did you mistake compulsion for freedom? And even so did you harden your heart against what loved you most? Oh, sweetheart. Did you think you could just go on and never once have to look back?" ()

Torako.chan

Až do posledních dvou dílů jsem mohla jen spekulovat a dokonce jsem to shledala napínavým. Trošku mi vadily nenadálé skoky mezi časovými liniemi, přišlo mi to příliš chaotické. Ovšem závěrečné dva díly, kde se to celé tedy vyřešilo pro mě byl velký, nudný šok. Výsledkem celé té napínačky a mysteriózna byla neskutečně fádní zápletka. Boha jeho. A ne..ani krapítek nádechu první série jsem v tom neviděla. Wayne Hayse mě akorát díl po dílu víc sral a nudil. Vlastně ani nevím za co přesně dávám 2*....možná si to ještě rozmyslím ()

iXtr3m3

Opäť silné štyri hviezdy. Od Mahershalu som čakal výkon, ale priznám sa, že od Dorffa by som to nebol čakal, vždy to bol béčkovo-céčkový herec a tu sa ukázal. Opäť iný príbeh, opäť viaceré časové línie, možno trošku mätúce v niektorých momentoch, možno viac vaty, ako by bolo prípustné, ale to sa už stalo trademarkom tejto série. Veľmi sa teším na štvrtú sériu, ktorá má slabšie ohlasy, ale videl som začiatok prvej časti a hneď ma to chytilo, tak uvidím. ()

SpaceOdyseus

Ja osobne bych si pral vic vysetrovani, vic mysteriozna, proste vic vseho, co bylo tak skvele v prvni serii. Jako ano, dostaneme to, ale prvni housle tu hraji vztahy dvou detektivu a rodiny. Ctvrta partnerska hadka me uz moc nebavila. Ale stale jde o nadprumernou detektivku, skvele zahranou a paradne odvypravenou. ()

Hanys_

True Detective beru jako takovou výkladní skříň detektivek. Tahle série jí ale rozhodně není. Dějově nic moc extra, pointa taky neohromí. Možná bych byl shovívavější, kdyby to prostě nepatřilo k TD, ale byla to nějaká minisérie od Foxů třeba.. ()

Blondsky

Fantastický příběh na třetí. Opět geniální Pizzolatův scénář a výborný Mahershala Ali. Řemeslo je (opět) na sakra vysoké úrovni (to prolínání časových linií!). Doufám, že ještě někdy vznikne čtvrtá série, protože tohle je můj šálek kávy a totální zjevení z nebe. Ten, kdo neviděl, jakoby by nepoznal hranice možností scénáře. ()

mclenin

Veľmi dobré či už po stránke atmosferickej, príbehovej alebo hereckej. Ako tu už niekto písal, nie je to síce tak temné ako prvá séria, no zvolený spôsob zobrazenia vyšetrovania v troch časových rovinách činí túto sériu divácky zaujímavejšou. Predovšetkým prvé časti vybudujú veľmi solídne základy "záhady" spletitého kriminálneho prípadu, ktorý má vo svojej (ako to už býva) principiálnej jednoduchosti napokon zdrvujúce následky. Druhá polovica a samotné rozuzlenie prípadu bolo pre mňa už nie tak intenzívnym ako zmienené začiatky, no záverečná pointa bola podľa môjho názoru dostatočne zadosťučiňujúcou. ()

Klajnik

"Celá řada je o páru detektivů, jednom zapekleném případu, nespokojené manželce, byrokracii a pýše" - a přitom to spíše nudí než baví. Žádné téma není prokresleno dostatečně do hloubky a samotný případ spíše vaří z vody, což částečně maskuje překombinované vyprávění 3 linek, které dle mého byly spíš na škodu. Mě osobně držel zájem o to, jak to celé skončí, i když jsem už od poloviny ani nečekal, že se z toho něco působivého vyklube. Samotný případ mi přišel upozaděný a nepříliš zajímavý, ale s tím jsem měl problém ve všech sériích. Na druhou stranu, ono to možná nevadí. Přeci jen se to jmenuje "True Detective" nikoli "Temný Případ" což možná napovídá, že jde spíš o postavy. Aliho postava však není zrovna sympatická a trávit s ní 7 hodin nebylo zrovna radostí. ()

orgia

Prvni serie byla jako dobry caj, ktery si uvarite a hezky vychutnate. Treti serie byla uvarena z toho stejneho sacku. Vite, ze to je caj, ale chutna to uz jinak a musite se nutit, abyste ho dopili. :) ()

cingi.t

Gratulujem tvorcom k udržaniu plynulej klesavej tendencie v kvalite tohto seriálu. Nesklamali, ide to pekne dole vodou. Najväčší highlight série bola sekunda, kedy sa na obrazovke objavili Marty a Rust. Príbeh neskutočne natiahnutý a plný prázdnych miest, ktoré boli nezaujímavé a zbytočné. Postavy otravné a nelogické. Množstvo vecí nevysvetlených a celkový dojem skorej depresívny, ako temný. Nie je to vyslovené zlé, ale v porovnaní s 1. (dokonca aj!) s 2. sériou veľmi slabé.. Takže len tak tak 3*. ()

dan4815

Bál jsem se třetí série, a vlastně kvůli jisté negativní auře jsem se dál o seriál nezajímal. Až nyní, po tolika letech, jsem za dva dny zvládl dokoukat třetí sérii a rozhodně musím říci, že je zatím nejlepší. Druhá série je akčnější, ale zabývá se mafiány a machinacemi... a tam takové emoce nejsou. Samozřejmě, ústřední trojice a jejich dynamické vztahy jsou něco, co mi utkvělo v hlavě, ale přece jenom tématika rodiny, ztráty blízkých je mi mnohem bližší a působí na mě emotivněji. Tři časové roviny... bál jsem se toho, neboť nikde nesnáším několik nechronologických rovin, ale tady mi to vůbec nevadilo a přišlo mi to naopak oživující. Pokud jste divák, který nepotřebuje přehršel akce, ale vítá pomalu se ubíhající rutinu s lehkými náznaky, pak mu tento počin nemusí přijít úplně hloupý. Musím ale dáti za pravdu, že Hays je asi nejnudnější detektiv a některé jeho kroky a chování vůbec nerozumím, byť mu bylo dáno přílišného prostoru. To jsem už spíše pochopil jeho parťáka, kterému se nevěnoval snad žádný díl. Ve chvíli, kdy na scénu vstupuje dokumentaristka, dochází k jistému oživení, ale v tomto musím i scénáristy pokárat. Jednotlivé sezení budovaly atmosféru, ale ve výsledku se k ničemu dál nedostalo. Určitě to mohla být zajímavější událost seriálu. Oceňuji ale několik zaměření seriálu - a to na vztah Hayse s Amelií. Hodně dlouhou dobu jsem přemýšlel, jestli za tím, že jsou spolu, není jen její snaha ho vysávat o informace. Pak jsem měl zase teorii o tom, že chce někoho ovládat. No, těch teorií bylo hodně, ale každý divák si musí odpovědět sám. Pak tu sledujeme rovinu policistů parťáků. Zároveň sledujeme něco většího na pozadí. Celý příběh má pár zastávek, které se motají kolem určitých lidí. Divák bývá překvapen, že je tomu nakonec jinak, byť se to dalo čekat. Jen mě mrzí, že si divák nemohl utvořit teorii již od začátku, protože neměl dostupné informace. Ty přišly až téměř na konci seriálu... a v ten moment, Hays ztrácí neustále paměť. To bylo lehce přes čáru, škoda. Celkově se mi tato série líbila více, ale nedá se to srovnávat, jednoduše je to o něčem jiném než druhá. Druhá série mi byla srdečnější kvůli postavám, třetí kvůli tématu a vyšetřování. ()

krauset

Detektivka bez záhady. I tak by se dala charakterizovat třetí řada True Detective. Mnohem spíše než mysteriózní krimi jde o vztahové drama spletené s případem důkladněji než tělo panenky rozdávané na Halloween. Je to příběh o tom, jak se na rodině podepíše detektivní práce, zvlášť když se ona rodina dala dohromady díky tragickému případu. „Vždycky tu bylo to velké tajemství mezi námi. A to, že ty a já – to, kým jsme dohromady, naše manželství, naše děti – to všechno se váže k mrtvému chlapci a pohřešované dívce.“ To Amalia a Wayne jsou totiž jádrem třetí série. Abyste si ji co nejvíc užili, musíte přistoupit na to, že seriál je mnohem víc True Detective než Temný případ, že o postavy jde na prvním místě. Ostatně první série končila osobní katarzí Rusta, ale z celé konspirace se vyřešil jen drobek, jen tolik, aby to dalo parťákům spát. A totálně uspokojivá není ani třetí série, byť se toho ve finále dozvíme více. Rozehrává na první pohled stejný typ pedofilního případu jako ta první, a přece sleduje něco jiného a nabízí jiný typ uzavření. Nakonec nás Pizzolatto se stopami vodil za nos. Stále zůstávají nedořešené otázky. Ale na tom tolik nesejde. Důvodů, proč chválit, je mnoho: Mahershala Ali, který přebíral druhého Oscara, když běželo finále, Stephen Dorff a jeho příběh o tom, jak se z něj stal pejskař, ohromně zdařilá práce se světlem (od úplňku po lampy a hořící popelnici), originální střihy mezi stářím a mládím skrze pohledy do zrcadel, a hlavně podvrácení představ o tom, na co lze dát důraz v detektivním příběhu. A ani to minulé náhodné vyslechnutí klíčové informace Tomem není tak fatální přešlap, protože na něm nakonec pramálo záleželo. Finále se neubrání momentům béčkovosti (pohřeb), ale nakonec neucukne a těsně před koncem uhodí. Když máte Alzheimera, čas je přerušovaný kruh. ()

ddf76

Tak Pizzolatto to opet dokazal, skvely mix detektivky a dramatu. Treti serie se zaobira 3 linkami 80.leta, 90. leta a soucasnost + rodinne vztahy. Cekani na treti serii se vyplatilo. Snad se dockame 4.serie a nemam pochyby, ze to opet bude pecka. ()

crozet

Po kvalitativním excesu druhé série se tvůrci vrátili ke způsobům fenomenální řady s Harrelsonem a McConaugheyem, jakkoli její úrovně samozřejmě nedosáhli. Opět jsme v děsivé atmosféře zločinu (na dětech), navíc okořeněno sociální sondou do nefunkční rodiny, chudoby a sociální patologie. Detektivní příběhová struktura solidní, kompozice obrazů na přeskáčku životním cyklem poněkud konfliktního černošského policisty nápaditá a citlivě zpracovaná, práce v maskérně pak výtečná! Myslím však, že psychologie manželského vztahu a role hezké ženy-autorky v příběhu vyšetřování poněkud přeceněná, což se s dalším podepsalo na celkové rozvleklosti seriálu a jeho oslabené sledovatelnosti. Kontroverzní roli podle mě sehrál i český dabing hlavní role. ()

Sunny.69

Pokud mi druhá série připadala nudná a vleklá, tak pak nevím, jaká je tahle. Vydržela jsem 4 díly, kde se nestalo opravdu vůbec nic. Samotnému "případu" se nikdo nevěnoval (no bodejť, to by na víc než 4 díly ani nevydalo), rozhovory jsou prázdné, nezáživné. Postavy nesympatické, chovající se pitomě. Veliké zklamání. ()