Temný případ - Série 3

(série)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, 2019, 8 h 11 min (Minutáž: 55–76 min)

Tvůrci:

Nic Pizzolatto

Mahershala Ali, Stephen Dorff, Carmen Ejogo, Scoot McNairy, Ray Fisher, Sarah Gadon, Michael Greyeyes, Mamie Gummer, Emily Nelson, Jon Tenney, Rhys Wakefield (více)

Epizody(8)

Oceňovaný seriál Temný případ se vrací na HBO se třetí řadou, která se točí kolem nové kauzy a pyšní se impozantním hereckým obsazením. Mahershala Ali ztvárňuje postavu vysloužilého detektiva Waynea Hayse, který je už pětatřicet let sžírán případem zmizení dvanáctiletého chlapce a jeho desetileté sestry, k němuž došlo v arkansaském městečku West Finger. Zatímco stárnoucí Hays, jemuž začíná selhávat paměť, prochází podrobnosti svého vyšetřování s producentem dokumentu o tomto skutečném zločinu, je nám umožněno nahlédnout nejen pod pokličku případu, ale i Haysovy minulosti. Sledujeme události v roce 1980, kdy došlo k vraždě, a v roce 1990, kdy šokující objev znovu vyvolal o tento děsivý případ zájem. Skrze vzpomínky poznáváme klíčové postavy jako jsou Roland West (Stephen Dorff), Wayneův partner v době vraždy, učitelka a spisovatelka Amelia Reardonová (Carmen Ejogová), stejně jako okresní úředníci, agenti FBI, členové rodiny a podezřelí. Každá z osmi epizod poodkrývá další kousek skládačky toho, co se oné osudné noci v roce 1980 stalo, a zároveň odhaluje, jak tato událost ovlivnila tolika lidem život. (HBO Europe)

ER

Velká snaha....od mladého detektiva k staříkovi, který začíná trpět Alzheimrem? Velká snaha o zajímavost,ale úplně to nefunguje I to je důvod,proč se děj dost natahuje a divák,znalý kriminálních zápletek už dávno řve....šlo by to lépe! ()

waska

3 časové linie, které jsou perfektně poskládané a naprosto fantaticky vtahují do děje. Nutno zmínit perfektní casting, Ali a Dorff jsou skoro tak stejně dobří jako v první sérii Harrelson s McConaughym. Atmosféra perfektní, temná stránka seriálu je patrná vlastně na každém kroku. Jen trochu zamrzí, že zápletka nebyla trochu více vypointovaná a malinko vyšuměla do ztracena. Ale jinak návrat k první sérii potěšil. ()

neo93

Již třetí řada úspěšného detektivně-kriminálního seriálu, který tento žánr posunul do těch úplně nejvyšších příček v televizní tvorbě, jaké si dovedete jen představit. Sám jsem se těšil na další sérii, znovu s novým obsazením a novým příběhem. Jenže tentokrát se jistá očekávání nenaplnila. V centru dění jsou dva detektivové Wayne Hays a Roland West, které sledujeme ve třech časových a dějových liniích. První se odehrává v 80. letech, kdy zmíněná dvojice začíná vyšetřovat podivné zmizení dvou dětí, dvanáctiletého Willa a jeho o dva roky mladší sestry Juli, které se byly projet odpoledne na kole, ale už se nevrátily večer domů. V druhé lince se střetáváme s touto nevšední dvojkou znovu, a to pro změnu po deseti letech, kdy je případ Purcellových dětí opět vyšetřován. A nakonec třetí rovina probíhá v roce 2015, kdy Wayne souhlasí s otevřením dávného a ponurého případu před zraky televize a je vyslýchán mladou reportérkou, jenž objevila se svým týmem nové informace kolem tohoto případu. V samotném rozdělení do těchto rovin není problém, vlastně se tím vracíme k první sérii, ale jednoduše to prostě nefunguje tak, jak v první řadě. Střídání rovin se děje příliš často, velmi nejednotně a nesoudržně, někdy proto nemůžeme vědět, zda to či ono se už stalo nebo ve které fázi se daná postava odehrává či jestli už ví nějakou informaci, kterou my již dávno víme. Tím, jak se několikrát za epizodu střídají časové období, se rovněž velmi těžce napojuje na hlavní postavy. Nedokázal jsem si najít bližší vztah k detektivům, a tím pádem také samozřejmě i na samotný případ, potažmo příběh. Všechno ze sebou docela úzce souvisí, a proto mi v celé řadě chyběla pořadně hutná atmosféra, která by mě pohltila. Rozhodně to není tak, že série nemá určitou atmosféru či napětí, naopak, v některých epizodách lze tyto aspekty snadno nalézt, především v prvních čtyřech, resp. pěti epizodách, ale zkrátka nedokáže jej udržet po všech 8 dílů. Co se mi líbilo, byl jistě skvělý výkon Mahershala Aliho, který v poslední době skáče z jedné velké role do druhé. A stále se jedná o výborně odvedenou profesionální práci a to nejen v rámci daného žánru. Jenže je to prostě málo, abych třetí řadu hodnotil lépe. ()

haWranka

Začátek mě navnadil, protože se zdálo, že třetí řada bude podobná té první - námětem i atmosférou. Jenže to se tak úplně nestalo. Zatímco první série byla rozvleklá, ale nutila člověka koukat dál a dál, tady šlo spíš jen o tu rozvleklost. Samotný případ není nijak komplikovaný (vlastně jsem základy odhadla celkem brzy a zbytek tvůrci sami brzy naservírovali), takže dost podstatná část je věnovaná osobnímu životu hlavního hrdiny. A ta mě nebavila. Respektive mi připadala celkem zbytečná. Mohlo se to vypustit, věnovat se případu a druhému detektivovi a stáhnout na 5 dílů. Pořád jde o skvělý počin, ale už se nedostatavilo to nadšení. ()

Monggol

Neviem prečo si tu ľudia sťažujú na "iný" koniec. Pretože to aj v realite tak býva, že nie všetko je tak ako sa zdá alebo že veci bývajú oveľa jednoduchšie. A za taký koniec som rád aj preto, že sa tvorcovia neprepožičali k podobnému (očakávanému) vyústeniu ako u prvej série. Neprekonateľná je ovšem scéna Rolanda (Stephen Dorff) so psom, keď dobitý popíja v noci pod stromom v poslednej epizóde. ()

bearmeedek

Na třetí řadu jsem se dost těšil, protože první i druhá řada u mě zabodovala naplno, a neřešil jsem, že každá byla úplně jinak postavena. A jak už to v životě bývá, přišlo těžké zklamání. Tato novinka nebyl žádný „temný případ“ a vůbec jako celek postrádala temnotu. Stále jsem čekal a věřil, že nám to pěkně nandají na konec. Ale tam bylo jen překvapení běžného rodinného dramatu. Udála se tu jen (a pouze) jedna kriminální záležitost, a vlekla se 35 let ve třech časových rovinách. Ty roviny nebyly nic nového a neobvyklého, ale mělo se toho více dít. Nesnižuji tím závažnost počáteční události, ale na „temný případ“ toho bylo málo. Další linie se věnovala vztahu a manželství hlavního černého detektiva. Bylo toho moc na úkor té kriminálky. Opět jen další drama. Ani charisma obou detektivů nedosahuje úrovně předchozích řad. Myslím, že tady tvůrci moc spoléhali na popularitu seriálu a přitom zapomněli o čem to vlastně má být. ()

Lupes

Po II.řadě velký návrat, opět se zpomalilo tempo, zlo je ukryto pod obyčejnými lidskými osudy, nabubřelost policejních nadřízených není tak přehnaně mafiánská (můžete skončit v podatelně, ale ne pod drnem). Ale hlavně to nejde po módní vlně mužatek, hlavní hrdinka je příjemně "soft" (byť emancipovaně investigativní) a díky bezpečné zóně osmdesátých se duo hlavních detektivů může rekrutovat z heterosexuálních chlapáků! Ba ani ta pozitivní rasová diskriminace není tak moc okatá (byť zlo má opět podobu bílejch bohatejch a bílejch chudejch). Ach, to je lahoda! Jenže, má to i své stinné stránky: Jednak zpackaný motiv zločinu, pak pramálo uvěřitelný konec případu po 35 letech a v neposlední řadě i zmatečné střídání tří časových rovin, byť to poslední jmenované přináší nečekaně silně tematizaci stáří. I chlapáci stárnou! Možná proto se závěr utápí v kýči a sentimentu, což nálepku "TRUE" poněkud znevažuje a ubírá jednu*. ()

flu

Třetí série důsledně a promyšleně staví na hlavu divácká očekávání, když namísto zlověstného a dalekosáhlého spiknutí servíruje jen veskrze banální maloměstskou tragédii. Kriminální linie zde funguje tak nějak v pozadí a slouží hlavně tomu, aby se ve scénáři mohly rozvíjet charaktery jednotlivých postav a vztahy mezi nimi. Samotný závěr pak nepochybně spoustu lidí zklamal, nicméně v záplavě překombinovaných detektivních seriálů, ve kterých jde zvrat za zvratem, aby to nakonec bylo všechno zcela jinak, působí poklidné a melancholicky posmutnělé finále třetí série doslova jako zjevení. ()

papadoce

Začiatok trojky mi prišiel hodne dobrý, až by som povedal, že to málinko takmer lízalo hranicu kvality prvej série. Tento stav trval dva diely. Čo sa tretej sérii nedá rozhodne uprieť, je silná charizma hlavných hrdinov. To je asi najvýraznejšia črta, ktorou sa True Detective vyznačuje zakaždým a po pozretí dalších častí som si práve týmto definitívne odôvodnil podobnosť s jednotkou. Wayne Hayse tu plnil rolu Rusta Cohlea, či Franka Semyona a hoci Metju stále vedie, aj Hayse bol jedinečný svojimi schopnosťami. Bohužiaľ v polovici série (presne počas 4. a 5. dielu) som sa dostal do akejsi nudy. Niečo podobné som už zažil vo Vinci, no toto bolo ešte o čosi výraznejšie ťahavé, ale zmizlo to, našťastie. Určite sa nedá nič vytknúť hercom, atmosfére, či hudbe. Možno to bolo samotným prípadom, ktorý detektívovia riešili, ale tak nejak to na chvíľu stratilo šťavu. Paradoxne sa tak stalo v diely, ktorý bol z hľadiska akcie najvýraznejší a ktorého prestrelka splnila najvyššie kvality ako vystrihnuté z vojnového filmu. Čo si séria zachovala po celú dobu, bola zvedavosť diváka čo sa vlastne stalo a prečo. Bavil ma najmä Mahershala Ali a neprekážalo mi ani prelínanie troch časových línií. Bolo to prelínané s citom a divák sa nestrácal. Dám “len” 4, no True Detective je vynikajúci seriál a bez váhania by som si pozrel aj ďalšiu sériu. Tak keď Metju s Wúdym nájdu pár zbytočných prezidentov, len smelo do toho, točte, som pripravený. ()

Brooks

Styčné plochy s prvou sériou tu sú (duo povahovo rozdielnych detektívov, viac časových rovín rozprávania, prípad ťahajúci sa niekoľko dekád), ale náladovo je táto úplne iná. Skôr smutná dráma než detektívka. Vojnové traumy, strata blízkej osoby, nesprávne životné rozhodnutia, ťažký manželský život, krutosť starnutia. Vyšetrovanie prípadu je tu až na druhej koľaji, prím hrajú postavy. Skvele napísane, famózne zahrané, nádherne nasnímané. Záverečná scéna vo svojej tichosti a nenápadnosti emocionálne drvivá. ()

PaulCZE

Kromě prvních dvou dílů to je děsná natahovaná pruda. Tři časové linky z nichž je zajímavá jen ta první, co může být větší klišé než policajt a jeho žena spisovatelka, nesympatický herec v hlavní roli. Jako 90 min. film by to možná fungovalo. ()

Sharleen

Ako čítam, dosť ľudí je nadšených z návratu k atmosfére 1. série, ale aj tak mi tu niečo chýbalo. Po prvých dvoch častiach všetko fungovalo, ako malo, ale potom sa to začalo kamsi strácať. Intro ale opäť parádne. Najlepšia postava u mňa určite Roland West (Stephen Dorff), fešák z klipu od Aerosmith Cryin'.. no áno, je to už dobrých pár rokov dozadu. ()

Maniax

Existujou jen dva druhý lidí. Ti, kterým se tohle líbilo víc než druhá řada, a ti, kterým ne. Za mě 5/5 za geniální herecký výkony obou hlavních protagonistů, skvělej scénář prostý přehnaných šokantních rozuzlení a klišé alá byl to ten týpek, kterýho jste viděli minutu v prvním díle, a hlavně za skvěle napsaný postavy. Je pravda, že to chvílema vypadalo že z toho bude další Sinner, ale tahle řada byla hlavně o dvou detektivech. Detektivech do samotnýho konce. Pravých detektivech. Mohl bych jich vyjmenovat nejmíň dvacet, ale scéna s Rolandem na parkovišti, Waynem v pokoji obklopeném Vietkongem a celá část vrcholící sklenkou vody jsou top momenty týhle řady. Je tam pár hluchých, hloupých a nevyřešených věcí, o tom žádná, ale to měla i první řada, kterou si "bohužel" spousta lidí absolutně zidealizovalo. Tohle není lepší první řada. Je to jiný a já doufám, že bude další. Klidně za další čtyři roky. ()

MyrnaAlec

Ztratí se dvě děti. Najde se jen jedno. A začne hledání druhého, holčičky. Vyšetřování sledujeme ve třech časových rovinách stejně jako v první sérii. Parťáci jsou běloch a černoch, větší prostor má blackman - bývalý voják, hrdý i nejistý. Jako starý muž má poruchy paměti spojené se zjeveními své mrtvé ženy, která je v příběhu nejlíp vykreslenou a domyšlenou postavou. Děj se poměrně vleče, dlouhé dialogy někdy uspávají. Rozběhne se to až 3 poslední díly. Poslední je vcelku překvapivě happy end a zároveň ukáže i jednoduchost zápletky. Skvělá kamera, obsazení, lokace , ale něco prostě chybí - ta magie první řady, větší zaťatost postav, geniální hlášky nihilisty. ()

Plastík

To ti bylo tak zdlouhavé. Ty prolínačky tří životních období taky byla pěkná nuda. Podle mého veliká přemotivovanost tvůrců vedla ke skáze. První serii nikdo nikdy netrumfne a nikdo se jí ani nepřiblíží. Tečka. Na další Temný případ už se netěším. Není na co. Dávám like pro výstižný komentář Cervenaka. ()

oasismanik

Hm......tak ja neviem, bol som trochu sklamaný, ale aj nie. Čo musím vyzdvihnúť, špičkoví herci, hudba, atmosféra a tie časové prechody boli brilantné..inak zbytocne natiahnuté, celá zápletka by sa vopchala do nejakého celovečerneho filmu. Ale tak zas rozumiem, toto bolo o niečom inom a kto očakáva hlavne tu mysterióznu detektívku, bude sklamaný. Ak chcete špičkovú detektívku s troma časovými dejmi, odporúčam https://www.csfd.cz/film/392596-the-missing/470397-serie-2/komentare/. Za mňa najlepšia prvá séria, najslabšia táto, ale každá bola iná, čo bol zrejme zámer, takže ťažko to objektívne porovnávať. ()