Oliver Stone: Neznámé dějiny Spojených států

• Česko Americké století očima Olivera Stonea (více)
Ukázka z filmu 4
USA, (2012–2013), 9 h 40 min (Minutáž: 58 min)

Epizody(10)

Jako režisér a producent zůstal Oliver Stone věrný své pověsti kontroverzního tvůrce i ve střihovém dokumentu, který se v deseti hodinových dílech věnuje některým aspektům moderní historie USA. Spolu s britským scenáristou Mattem Grahamem a americkým historikem Peterem J. Kuznickem nabízí publiku kritický pohled na USA jako velmoc sledující napříč nejrůznějšími dějinnými situacemi – od 2. světové války po současnost – vlastní dobyvačné a ziskuchtivé cíle. Ze seriálu uvádíme třetí díl, věnovaný atomové bombě, a desátý díl, zabývající se přístupem prezidentů Bushe a Obamy k válce proti terorismu. (MFF Karlovy Vary)

3logix

Som rád, že sa konečne tento skvelý režisér rozhodol sfilmovať to o čom sa už celé desaťročia viedli len polemiky... Je fajn, že sa už verejne začali odkrývať klamstvá a špinavé praktiky najväčšieho demagogického federálneho združenia štátov v histórii ľudstva. ()

benji66

Až tenhle dokument proběhne naší veřejnoprávní televizí v prime time, bude čas na opatrný optimismus ohledně naší budoucnosti. Ale prozatím tomu moc nevěřím. Ač se o to zde i jinde někteří snaží, dokument nedává prostor pro nějaké disputace o levicovosti, anebo pravicovosti. Dokument je prostým shrnutím faktů a že fakta vyznívají jak vyznívají není vinou dokumentu, ani jeho autorů. Pan Stone se velmi důsledně vyhýbá jakýmkoliv dohadům a nepodloženým závěrům. Takže útok na Pearl Harbor je překvapivý, Kennedyho zavraždil Oswald, do WTC 1, WTC 2 a Pentagonu nabourali teroristi ozbrojeni nebezpečnými perořízky (WTC 7 podle závěrů nejnovějšího vyšetřování spadlo leknutím) a Bin Ladina přepralo hrdinné komando SEAL. To je vůbec majstrštyk americké propagandy a jestli mu ještě někdo věří, Bůh nám buď milostiv. Aniž by pan Stone polemizoval s těmito oficiálními nesmysly, prostým odhalením souvislostí dává každému možnost vyvořit si názor vlastní. Je to sice mnohem méně pohodlné, než si nechávat vymývat hlavy oficiální propagandou z mainstreamových médií, ale třeba se pár nových myslících lidí zase najde a to je oč dnes běží. Nezbývá, než tvůrcům poděkovat za odvahu a profesionalitu a doufat, že podobných dokumentů bude přibývat. ()

Drslw

Vhodné pre niekoho, kto chce urobiť (alebo robí) prvý krôčik od mainstreamu a oficiálnym lžiam, ale pre človeka, ktorý sa už orientuje v skutočnej histórii, dosť povrchné, nedotiahnuté, slabšie, než by človek od Olivera Stona čakal... ()

RonnieR

"Tleskám ve stoje"! Oliver Stone má gule! Jeho názory sú zrejmé a nemenia sa! Fakty si treba overovať z viacerých zdrojov, nielen pritakávať mainstreamu...! 100%. P.S. Priznajme si kdo z Vás vedel niečo o nejakom Henrym Walaceovi? P.P.S. Oliver Stone je inteligentný človek, v Hollywoode je kapacita, položil si niekto z Vás otázky: Prečo len ON natáča takéto kritické filmy voči USA? Prečo nie aj napr. Scorsese, Spielberg etc...? Boja sa? Majú odlišný názor? ()

+sfinx+

Smula jen, ze po shlednuti toho o americke historii vime vice nez Americane sami. Ti konci u Abe Linkolna a dal uz jen koluji uredne prizivovane legendy a rozum je nahrazovan jakymsi zvracenym druhem patriotismu (vsude jinde by takova touha po nasili byla oznacovana za brutalitu, demenci nebo alespon extremni nacionalismus) ... kdyby jen tusili. Ale rad bych vedel na kolika stanicich se toto dostalo do hlavniho vysilaciho casu.. ()

obregon odpad!

Jak to tak vypadá, tehle web je plný paranoidních, konspirativních kreténů. Nemůžu tvrdit, že by mě to překvapilo. ()

Widlicka4

Název, pod nímž seriál běžel na České televizi, poněkud zkresluje, co od toho má člověk čekat - Oliver Stone se nedívá na americké století, ale pouze na poválečné dějiny. Na to, že autorem je režisér netající se levicovými názory a kritikou americké (zahraniční) politiky, a na to, že se seriál snaží vměstnat skoro sedmdesát let dějin světové velmoci do sedmi hodinových dílů (pvní tři díly se zabývají druhou světovou válkou, ale to je takový popisný vstup pro uvedení tématu), tak výsledkem je dílo, kterému nelze zase až tak moc vytknout. Přínos seriálu vynikne o to více, porovnáme-li jej s rádoby dokumentárními filmy Michaela Moorea, které nejsou nic než demagogie - Moore si z reality vybírá, co se mu hodí, a na pozadí tohoto výběru vytváří alternativní realitu. Naproti tomu Stone předkládá vyvážený a velmi dobře vybraný archivní materiál zachycující klíčové okamžiky amerických poválečných dějin, které pouze komentuje jinak, než jaký je mainstreamový diskurz. A je pak na čtenáři, nakolik s ním bude souhlasit. PS: samozřejmě, že seriál směřuje k tomu, aby s ním divák souhlasil, ale to už je pak na divákovi, nakolik u toho bude přemýšlet. U Moorea se přemýšlet nedá, i kdyby člověk sebevíc chtěl... ()

ArturDent odpad!

Paradoxně právě to, že ten vyhulenec může točit takový sračky, ukazuje jeho naprosto hnusnej charakter. Nevěřím ,že je tak debilní, aby těm vlastním sračkám věřil a žil v představě , že by si třeba někde u nás v sedmdesátých užíval svý miliony... Prostě si užívá a na vlastní zemi kydá tuny hoven a že by se odebral někam do socialistickýho ráje ho nikdy ani nenapadlo. Ale pro levicovou mládež bude geroj... A to hodnocení tady? K poblití . . ()

lahvi

Divim se, ze se mu nestala smrtelna nehoda. Todle zfilmovat o sve vlasti chce kuraz. Obsah pro me nijak prekvapujici. Rika presne to, co si o jejich politice myslim roky. Je super, ze je to v takto kvalitnich dokumentech od znameho rezisera a ne v nejakych pochybnych televiznich poradech o kterych se hned rekne, ze to jsou konspiracni teorie. Je jasny, ze ti, co cumi na Prostreno, nemuzou vedet o cem je v techto dokumentech rec. Pritom by todle měl vidět každej, aby pochopil. Vlastně vše, co se na Zemi děje. Jaký zlo nás ovládá a že chceš-li vědět proč - jdi po cestě peněz. Je to bohužel opačná cesta než ta, která vede k míru. ()

tamip odpad!

Typický Stone, nenechá pravdu aby mu zkazila dobrý příběh. Ale v ČR bude mít tahle propaganda vždycky velký úspěch, protože rusofilní chudáčci se rádi kouknou na cokoliv co shazuje Ameriku a oslavuje komunismus a především Rusko. Hrozná ubohost a ztráta času, kdepak fakta nebo zdroje informací, proč se tím obtěžovat, hlavně, že to splní účel a pár ubožáků u televize si potvrdí svou neomylnou pravdu o hnusný zlý Americe. Takovouhle p*čovinu nemůže brát žádný normálně myslící člověk vážně, účelová propaganda pro stejný hlupáky a komunisty jako je Stone. ()

Richard768

Žiadna oddychovka. Každá z desiatich častí vystaví diváka hodinu trvajúcemu prúdu informácií. Časové preskoky zvyšujú stupeň obtiažnosti vnímania. Núdza nie je ani o drastické zábery, takže kávičku s koláčikom rozhodne nemožno odporúčať. Dalo by sa Stoneovi vyčítať, že ukázal pomerne jednostranný, veľmi kritický pohľad na americkú zahraničnú politiku. No práve takýto pohľad je rozhodne potrebný, aby diváka podnietil k úvahám o našej nedávnej minulosti s presahom do súčasnosti. Otázka je totiž, či tí americkí prezidenti vôbec mohli a môžu konať inak, keď ľudia od nich očakávajú zabezpečenie bezstarostného života v blahobyte. Keď každý chce veľa zarábať, avšak kupovať všetko za lacno a míňať mnohokrát viac, než je k životu skutočne potrebné. ()

godal

Do pr...Tak tohle má koule.Oliš zase mákl a sehnal věci,které se už na povrch dostat neměly.Ještě teď mě svědí kudla v kapse,abych ji do těch amerických sviní zapíchl.Ale nechám to už na mladší generaci-i když by mě asi osvobodili,kdybych jim tohle pustil.Prostě svinstvo,svinstvo,svinstvo a pořádné.Kdo dodnes netušil,procitne.Děkuji Olivere ()

kaladze77

Hneď by som tým začal že nie som ani pro-americký ani (naschvál) proti-americký a hneď na začiatku začnem tým, že ja nakoľko vidím dôveryhodného režiséra. Ako aj vo svojom filme Salvador O. Stone ukázal, že nie je ten typický americký režisér a nehanbí sa ukázať aj chyby svojej vlasti konkréten politiky, niekedy až tak že v očiach američanov je to aj preháňanie (viacerí to môžu brať ako vlastizradu). Samotného Stonea tak by som kvalifikoval, že rád ide do krajností a ľúbi preháňať, ako aj ukázal aj vo filme Doors, kde iba Morrisonovu jednu tvár ukázal a to bola tá šialená a tak naštval Manzareka (tiež Doors) že vtedy pri nakrúcaní aj nechal Stonea. Preháňa vo filme Takí normálni zabijaci, kde nahneval na seba scenáristu Tarantina... O seriáli teraz, neľúbi sa mi že má vôňu ľavicovej propagandy, napr. zobrazenie Stalina (len raz zaspomína na jeho hrozné činy, prosím Vás nechoďte mi s tým že toto je história USA, lebo ZSSR veľmi veľakrát spomína) ako som písal ZSSR Stalina, ale hlavne Chruščova a Gorbačova ukazuje ako veľmi veľkých mužov a hlavne tak že sovieti sa len kamarátiť chceli vždy s amíkmi a ako keby sovieti nemali tiež za ušami... Aj to bola dobrá hovadina že americký vojaci pokazili chudákov vietnamcov, tým že tam doniesli elektroniku chladničky, TV atď... Raz som sa rozprával s jedným vietnamcom, ktorý bol veľmi protikomunistický a povedal že iba zato keď si tam povieš názor tak sa môžeš dostať do väzenia, ako tu pred rokom 1989 (Stone preto môže rozprávať tak otvorene, aj keď pravdu možno o USA lebo žije v slobodnej krajine, keby to skúsil v komunistickej krajine, tak neviem neviem...). Ja chápem že chce ukázať konečne zlú USA, ale niekedy mám pocit že si zobral z histórie viac menej to, čo jemu vyhovovalo, napr. všetci americký prezidenti sú zlí, výnimka (Roosevelt, J. F. Kennedy) a minister Wallace...čiže aj na tomto sa dá zamyslieť, tak aj nad tým že do ktorej krajiny dá USA svoju kamarátsku vládu tak to sú všetci diktátori a kam bývalý ZSSR to sú všetci pozitívni hrdinovia ..napr. Chile (zlý Pinochet, dobrý Allende). Na druhej strane aj to je pravda že vláda USA veľakrát podporovala diktátorov, napr. Pol Pot... Čo sa mi na druhej strane ľúbi, že konečne ukáže pravú tvár USA, do každej krajiny sa hrnú a len preto, lebo ako vravia oni môžu si to dovoliť......to ide od roku 1945 keď prezident Truman a jeho ľudia hodili na Japonsko (zbytočne) atómovú bombu... Pomaly už fakt bude USA horšia ako tretia ríša...že prečo? Do každej veci pchajú svoj nos.. Za čo im môžeme ďakovať? Za filmy, za hudbu, za Coca Colu, ale okrem toho? To že demokracia...už prastarí gréci dávno pred USA vynašli... Oni idú vysvetľovať čo sú potomkovia írov, škótov, talianov a nespočetné množstvo indiánov zabili... zabili kopu ľudí vo Vietname, v Iraku atď.. Oni vycvičili a podporili Bin Ladina a kvôli nim vznikol ISIS, ktorú zo začiatku tiež financovali. 11-09-2001 to zas nech mi nehovorí nik že ak vletia dve lietadlá do dvojičiek sa to zrúti ako domček z karát...tam v suteréne tiež musela byť nálož, zaujímavé že presne v ten deň toľko málo ľudí tam robilo a že CIA, FBI a každý iný o tom vedel čo sa chystá ...a predsa nič?? Pentagón nič? Nech mi nehovoria že nevedeli čo sa chystá?? Na druhej strane Stone veľmi dobre poukázal na JFK story ako ho zastrelili...aj film je dobrý... Čiže áno na druhej strane netreba brániť USA - Atómová bomba, hidrogénová bomba, všade kam prídu len vojny...zaujímavé že aj za pozitívneho Roosevelta boli v USA tzv. koncentračné tábory pre japoncov. Čo bolo dobré/zlé v komunizme a v demokracií?? DEMOKRACIA PRO: dá sa cestovať na západ, západný zahraničný tovar, sloboda slova, sloboda prejavu a zhromažďovania, slobodné voľby, každý môže robiť to čo chce v medziach zákona KONTRA: väčšia zločinnosť, hlavne príchod drog, nezamestnanosť, rozdiel medzi triedami bohatí a chudobní, nie je spoľahlivá ani jedna politická strana (hlavne post-socialistických krajinách), bezdomovci, viacerí takí čo si demokraciu prekrúcajú s anarchiou. KOMMUNIZMUS PRO: Každý mal prácu, vedel kde zaspí lebo mal byt, neboli rozdieli medzi pracujúcimi triedami, boli lacnejšie a pravejšie potraviny (v salámoch a v konzervách nebolo toľko E-čiek a umelín ako dnes), JEDNODUCHÍ ľudia mali viac času na seba aj na iných a nebolo toľko závisti. KONTRA: Potláčali práva ľudí hlavní funkcionári, vymývanie hláv, propaganda, v mene komunizmu spáchané zločiny a vraždy, uzavreté hranice, ľudí zaväzovali k smútku ak umrel nejaký štátnik (Stalin) alebo na dobrú náladu sviatok práce (1. máj), ak niekto nebol komunista, hneď bol ich nepriateľ, siahanie do športu, filmu, hudby atď... Možno ešte 1 zmena čo je NEUTRÁLNA - INTERNET PRO: chatovanie s dávno nevideným známym koho si nevidel 20 rokov, prijímanie informácií rýchlo z čoho sa môže človek učiť, pomoc pri práci a robote KONTRA: menej osobných rozhovorov, PC zločinnosť (darknet), osprosťovanie mládeže, menej času má človek na druhého, rútiaci sa svet atď..atď 90 % fakty inak aj mne sa páčil seriál, ale musím uviesť aj to, že Stone je ľavicovo orientovaný človek a v jednej veci nie je vôbec objektívny a to je skreslenie ZSSR ako keby ZSSR bola Mekkou...čo nie je pravda...a pritom ako som uviedol vo veľa veciach mu dávam za pravdu...ale tiež nie je moc objektívny. Dokument hodnotím z 10 na 7 resp. tu na **** ...môžete ma ukameňovať. () (méně) (více)

leafroller

Naprosto fascinující série dokumentů o poválečném směřování zahraniční politiky USA. Oliver Stone si dal opravdu záležet na hledání faktů a spojování souvislostí. Počínání Sovětského svazu bledne před ohavnostmi, kterých se USA dopouštěly (a stále dopouštějí) pod nálepkou ochrany míru a šíření demokracie. A já jsem rád, že vlasů nemám, jinak by mi hrůzou vstávaly nad faktem, že ne vše, co nám za socialismu vyprávěli o imperialistech, byla lež. ()

Oliver Stone hvězdou 48. MFF Karlovy Vary

Oliver Stone hvězdou 48. MFF Karlovy Vary

24.04.2013

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary ocení Křišťálovým globem za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii amerického scenáristu, režiséra a producenta, trojnásobného držitele Oscara… (více)