Oliver Stone: Neznámé dějiny Spojených států

• Česko Americké století očima Olivera Stonea (více)
Ukázka z filmu 3
USA, (2012–2013), 9 h 40 min (Minutáž: 58 min)

Epizody(10)

Jako režisér a producent zůstal Oliver Stone věrný své pověsti kontroverzního tvůrce i ve střihovém dokumentu, který se v deseti hodinových dílech věnuje některým aspektům moderní historie USA. Spolu s britským scenáristou Mattem Grahamem a americkým historikem Peterem J. Kuznickem nabízí publiku kritický pohled na USA jako velmoc sledující napříč nejrůznějšími dějinnými situacemi – od 2. světové války po současnost – vlastní dobyvačné a ziskuchtivé cíle. Ze seriálu uvádíme třetí díl, věnovaný atomové bombě, a desátý díl, zabývající se přístupem prezidentů Bushe a Obamy k válce proti terorismu. (MFF Karlovy Vary)

Schuldiner

Spousty věcí mě nepřekvapují, nicméně mi dotvářejí obrázek a dodávají spousty často nenápadných spojitostí, které mi chyběly. Každý, kdo jakkoliv podporuje tenhle fašistický režim, trvající už 70 let, by měl být postaven před soud za napomáhání a podporu válečných zločinů. Včetně naší vlády a našich vlád minulých. Včetně Havla a dalších..posmrtně a dodatečně, aby NEZŮSTALI v paměti jako ti, kteří chtěli lásku, mír a dobro, když ve skutečnosti otevřeně podporovali americký fašismus, americkou válku, bombardování a vraždění, ať už to bylo kdekoliv. Je hezké, jak řeší svět válečné zločince, jak jsou vykreslováni a jak ti NEJHORŠÍ zůstávají čistými a neposkvrněnými. Zkrátka někteří mohou dělat COKOLIV a jiní jsou za to samé trestání smrtí. Bushové, Hitler, Stalin, Mandela, Arafat, Mussolini, Obama, Husajn, Nixon, Truman, Mao, Napoleon, Reagan, Lyndon Johnson, Clinton, Blair, Miloševič ... je jich stovky...tisíce v lidských dějinách, a není mezi nimi rozdíl, když vezmeme v potaz lidskost, morálku a vinu na smrti tisíců nevinných (u některých i miliónů), ale někdo z nich je označen za vraha a jiný dokonce za mírotvůrce, či ´´jen´´ za dobyvatele. Někteří mají dokonce Nobelovku za mír!!!!!! Každopádně jsou to váleční zločinci nebo ´´jen´´ vrazi tisíců nevinných a měli za to být popraveni! Nevim jestli to světu někdy dojde, ale nejspíš ne, takže proboha úplně zapomeňte na slovo SPRAVEDLNOST, protože ta neexistuje a nikdy existovat nebude, je to jen prázdný pojem. Lidstvo je totiž hluboce pokrytecká a ignorantská rasa a každá válka je tudíž úplně přirozená a pochopitelná. Dokud to lidi budou tolerovat nemá význam se bát nebo rozčilovat, protože dokud se to bude tolerovat, nic se nezmění. Někdy mi přijde, a je to tedy docela srandovní, že u některých těchhle politických vůdců stačí, aby po vší té špíně, válkách a vraždách, udělali nějaký ten ´´správný krok´´, zaujali ´´správný´´ postoj a svět tak nějak podivně zapomene na jejich zločiny a bere je jako lidi, kteří vlastně udělali pro lidstvo nebo pro svou zemi dobrou službu... No, je to vážně sranda, jak jsou lidi slepí a někdy až debilní... a jak jim chybí paměť a schopnost se zamyslet na souvislostmi. --- 7.října 2015 - Tak dnes jsem dosledoval poslední díl téhle historické podívané a neodpustím si pár komentářů a citací právě z onoho posledního dílu. Bush mladší po 11.září: "Každý národ a každá země se nyní musí rozhodnout. Buď jste s námi, nebo jste s teroristy." ..a další z jeho citlivých vyjádření: "Počínaje tímto dnem, kterýkoliv národ, jenž poskytne útočiště nebo podporu terorismu, bude Spojenými státy považován za nepřátelský režim." ...další z řady proslovů na téma válka proti terorismu (tentokrát na golfovém hřišti): "Musíme zastavit teror. Vyzývám všechny národy světa, aby udělaly vše, co je v jejich silách, aby zastavily tyto teroristické zabijáky. Děkuji vám. Nyní sledujte tento odpal." (..a odpaluje golfový míček) ...a malé Bushovo finále: "Mám pocit klidu s vědomím, že biblické napomenutí "Buď vůle tvá," je průvodce životem." Co dodat k tomuto přírodnímu útvaru. Snad jen, že podle mě je to jednoznačně komik, který má na svědomí asi nejvíc lidských životů v dějinách všech komiků. A dále tu máme řečnící Hillary Clinton, dámu, ženu, matku: "Dovolte mi jasně říci, že Spojené státy mohou, musí a budou vést v tomto novém století. Třetí světová válka, které se všichni tak obávali, nikdy nepřišla. A mnoho miliónů lidí se dostalo z chudoby a vůbec poprvé uplatnilo svá lidská práva. To jsou přínosy globální architektury prosazované v průběhu let americkými vůdci z obou politických stran." Hillary zná a ví, jak se věci mají.. A nakonec pan Obama, krátce poté, co obdržel Nobelovu cenu míru: "Věřím, že Spojené státy americké musí zůstat příkladem ostatním v dodržování pravidel vedení války. To činí rozdíl mezi námi a těmi, se kterými bojujeme." ..a ještě jeho krásný proslov poté, co se americké jednotky stáhly z Iráku v roce 2011, kdy je (a spolu s nimi i celý svět) při přivítání oblažil slovy: "..ale my za sebou zanecháváme svrchovaný, stabilní a soběstačný Irák. Na rozdíl od starých impérií my nečiníme tyto oběti pro získání území nebo zdrojů. Děláme to proto, že je to správné. Nikdy nezapomeňte na to, že jste částí nepřerušené linie hrdinů již přes dvě století. Jako vaši prarodiče a rodiče, kteří porazili fašismus a komunismus, jste nyní vy přivedli před spravedlnost ty, kteří nás napadli 11. září." No, ehm.. Abych to nějak zakončil, trošku si sám zaparafrázuji: "Ne, ne, ne, my vůbec neděláme to, co viděl celý svět, že děláme, ne, ne, to vůbec neděláme." () (méně) (více)

dehlie

historický dokument má priniesť pohľad na históriiu. tento je pre mňa v mnohých otázkach prelomový a odvážny. dokumentov je strašne moc, táto stoneova obžaloba svojej krajiny je možno to najzaujímajejšie a najpútavejšie čo som za poslednú dobu v televízii videl. ()

LBsmoke

nechutné, depresivní.. člověk tuší jak to bylo, ale zahlcení informacema dopodrobna je brutálně skličující.. ()

Kámen

Jenom opravdu velký primitiv a omezenec v tom může vidět levicovou agendu zachycenou očima neomarxisty! Těm, co nemůžou vyndat svoji hlavu z řitě USA a jejich nohsledů, z toho opravdu dobře nebude!!! ()

Mikino00

Viděny všechny epizody. Oliver Stone bývá našimi médii často vykreslován jako silně levicový příznivec neustále kritizující USA. Nejen tato dokumentární série je usvědčuje z omylu a ukazuje, že všeobecné vnímání dějin nejen USA je pokřivené. Tato dokumentární série přitom není až tak kontroverzní, je pravdou, že povětšinou poukazuje na nekalé věci a vyzdvihuje spíše negativa (občas i něco účelově zkreslí nebo poupraví), ale to jsou právě ta přehlížena fakta chybějící v obecném výkladu dějin. Nicméně pokud se alespoň trochu o danou problematiku zajímáte, tak většina předložených informací nepřekvapí. Úvod o druhé světové válce pak nenabízí vůbec nic co již není všeobecně známo. I průběh studené války není nijak překvapivý (v USA to samozřejmě vnímají jinak). Dokument chválihodně vyzdvihuje zářné postavy amerických dějin jako Roosevelta, JFK či Henry Wallace a naopak "očerňuje" symboly uctívané napříč USA (pro Evropany jistě jen stěží pochopitelné) jako Reagana či Bushe ml. Poslední díl je už poněkud politizovanéjší a je 100% kritikou. Jako největší přínos vidím vyznění celé série v tom, že na dějiny by se mělo nahlížet kriticky nikoliv je jen stále opakovat co je nám předkládáno (ať už obecně či tímto dokumentem), odlišit tak pravdu od lži a nepřijímat automaticky vše co je nám řečeno. ()

LuccinyFilmy

Hrozně tendenční a propagandisticky apelující, ale jelikož je toho dokumentu třeba a s jeho poselstvím souhlasím, tak dávám ten plný počet. ()

kubyno

Nejvíc mě těší to, že to vypadá jako první, pořádný a opravdu kvalitní dokument (to zpracování je opravdu obdivuhodné) kritizující a nahlížející na rub americké historie, který není klasickou konspirační teorií! ()

VictorMartel

Režisérův závěrečný optimismus nesdílím. Vcelku ale jeho pohled nabízí velmi zralé zhodnocení, jehož audiovisuálními prameny podepřená argumentace obstojí před otevřeným publikem. Světovým antikomunismem velebená demokracie „made in USA“ má vedle těch Stonem zmíněných nebo aktuálních (migrační krize) i jiné vroubky: zatímco sovětům se mnohem silnější Car-bomba nevymkla, Yankeeové způsobili testem Castle Bravo v roce 1954 největší jadernou katastrofu od svržení bomb v Japonsku, od II. sv. v. do poloviny 70. let bylo až 16 tisíc občanů - včetně dětí, mentálně postižených a vězňů - podrobeno pokusům s fysiologickými důsledky radioaktivity (článek Count of Subjects in Radiation Experiments Is Raised to 16,000 publikovaný k 20. srpnu 1995 v The New York Times), dnes je komercionalisovaný vězeňský systém a spousta nevyřešených sociálních otázek, především ohledně rasové segregace indiánů a černochů (a kdo ví, jak bude probíhat konflikt s hispánským prvkem, který má v polovině tohoto století představovat největší skupinu obyvytel Spojených států; srv. Kateřina Březinová - El imaginario chicano, Praga, Karolinum 2014), desítky milionů občanů závisí na potravinových poukázkách… Domácí ostudu pak „řeší“ tím, že deklaratorními provokacemi tlačí Rusy do mohutného přezbrojování. Sniper Nicholas Irving poukazuje i na systematickou selekci psychicky narušených adeptů vojenské služby, kteří by u nás měli problém projít základním vzděláním, ale po několikaměsíčním cvičení jsou z nich v normální vyrovnané válce sice nepoužitelní, zato při okupacích užiteční sadističtí „hrdinové“ (vzácně odhalené mučení a znásilňování ve věznici v Abu Ghraib; k existenci tohoto typu náboru promluvil i Václav Cílek v pořadu Jak to vidí... 30. 4. 2015). A v roce 2002 nás knihou The War Against the Terror Masters, hlásící se ke staré myšlence nietzscheánského „kreativního ničení“, chtěl uhranout neokon Michael Ledeen (pozoruhodně prorocky k ní kdysi přispěl Schumpeter svojí představou o demisi kapitalismu a z Frankfurtské školy bývá připomínán především Marcuseho text Jednorozměrný člověk; tyto konotace uvádím proto, aby bylo zřetelnější, jaké antipody - nesocialistického antikapitalistu Nietzsche, jednoho z theoretických „opravářů“ kapitalismu Schumpetera, socialistického antikapitalistu Marcuse a kdovíkoho Ledeena - tato metafysicko-geopolitická strategie spojuje). Podle dostatečně komplexní výpočtové methodiky je sociální stát USA 2. největší na světě, britský pak 5., zatímco z hlediska efektivity řádově úspěšnější Švédsko zde zaujímá až 11. posici (zdrojem je analysa OECD, resp. fiskální odborník profesor Jaroslav Vostatek, jenž s touto statistickou presentací vystoupil na přednášce konané k 200. výročí narození Otto von Bismarck při Institutu Václava Klause; zveřejněno na Youtube; tento výpočet totiž zahrnuje i zfixlovanými methodikami nezahrnované různými kathegoriemi neblahého sociálního stavu garantované daňové úlevy, jimiž se vyznačují uvedené anglosaské koncepce; osobně si myslím, že nadto může také významný ukazatel představovat míra efektivity daných mandatorních opatření, protože uvolňuje-li stát nízké přímé sociální dávky, pak i kdyby nepomáhal nepřímo zmíněnou cestou, může mít in summa mnohem vyšší sociální náklady v závislosti na POČTU takto potřebných, jelikož je prostě z mnoha důvodů, především v důsledku extrémní ekonomické nerovnováhy, dysfunkční, což koresponduje s faktem prvenství anglosaských států na Indexu zdravotních a sociálních problémů, jehož záviděníhodnou úroveň představují naopak sever Evropy, Benelux a Japonsko [odpresentováno 4. 5. 2015 na ČT24 v pořadu Fokus Václava Moravce/Chudí versus bohatí]). Tolika rozporuplných podob nabyl již anglosaský kapitalismus, že nadšenecké důvěře v jeho vnitřní harmonický kurs se už snad nelze ani smát. Ať ho reflektujeme v klasické formě asketického kalvinismu, zrod z něhož mu krajně redukcionisticky a ovšemže osobně předpojatě přičítal Weber a jehož naivní metafysiku asi nejlépe jak přímo ve spojitosti s kalvinismem, tak s odkazy na Franklinovo selfmademanství vylíčila Ossowska ve své knize Měšťanská morálka (česky vydáno v překladu Svatavy Navrátilové Praha, Academia 2012), nebo s ohledem na jeho podporu klerofašistických diktatur, popř. skrze jeho současný stav, kdy je politika kapitálu internacionalizována a generuje spoustu nevyzpytatelných externalit environmentálních, sociálních či kulturních, takže zneklidňuje jak levicovou, tak pravicovou část ideologického spektra, - vždy se nám tento liberalistický sociálně inženýrský experiment vytrácí z rozumného dohledu odkud silou peněz rozhoduje o politice, kultuře, o všem, bez veškerého heilování. Zbrojí se jako dosud nikdy, zbrojí se všude a stále sofistikovaněji, přičemž každému musí být zřejmá prostá rovnice, jejímž základním východiskem je omezený prostor, že čím více je zbraní, tím jsou blíže (tedy ochutnáme vlastní výrobu). Pouze národ Yankeeů je pořád stejně triumfalisticky zahleděný a navzdory obezitě, školství a věrohodnosti jeho tolikrát demaskovaných representantů přesvědčený o své výjimečnosti a odpovědnosti za svět. () (méně) (více)

kamil.i

Americké storočie očami Olivera Stonea je bezpochyby formálne bezchybne natočený dokumentárny seriál. Najväčšia devíza tohto dokumentu je zároveň jeho najväčšia nevýhoda. Na jednej strane sa Stone snaží sprostredkovať komplexné politicko-ekonomické a kultúrne súvislosti dejín 20. storočia, ktoré nedokáže poskytnúť stredoškolský dejepis, no na druhej strane Stone robí presne to isté, čo ostro kritizuje v každom svojom diele- zaujato interpretuje skutočnosť v prospech vlastných názorov a cieľov. Namiesto dokumentu, ktorý prekvapí objektívnym prepojením zdanlivo nesúvisiacich faktov, dostaneme výkrik zaujatého filmára, ktorý si vytvoril svoj subjektívny svetonázor dávno pred spracovaním seriálu a tomuto jednostranne zameranému názoru všetko podriaďuje. Americká história očami Olivera Stonea sa tvári ako "ne-západne" orientovaný, historicky komplexný a objektívny celok, no v skutočnosti predstavuje pravý opak- "západný", zaujatý pohľad na dejiny skrz optiku typického "ľavicového" zmýšľania, ktoré nedokáže obohatiť diváka hľadajúceho v dokumentoch pravdu. ()

maty39

Oliver Stone ve svém dokumentu vyzvednul všechny chyby a hlouposti, které kdy Spojené státy udělaly a že jich nebylo málo. Stone vyčítá své rodné zemi jejich černobílý pohled na svět, kdy podle Stonea USA páchá zlo ve jménu dobra (což je podle něj spíše záminka pro vlastní obohacení). Stone se tak dopouští stejného omylu, jakého se podle něj dopouští jeho krajané ve vztahu vůči okolnímu světu. Stone líči USA jednostranně jako zlo, vinní je za vše špatné a dokonce vidí Sovětský svaz jako ty dobré. Každý, kdo o historii 20. století něco ví, tak je mu jasné, že americká verze historie a jejich ospravedňování vlastních činů není v souladu s tím, co se ve skutečnosti stalo a co je správné. Stejně tak Stoneův pohled je jednostranně negativní a nevypovídá nic o realitě. Objektivní pohled na realitu je jako obvykle zlatá střední cesta. Nedoporučuji tedy brát Stoneův pohled na historii jako ultimátní pravdu, ale jako subjektivní názor, který si vybírá, co je v souladu s jeho pohledem. Na druhou stranu Stone nám neservíruje lži a propagandu, ale komentář ke známým historickým okamžikům. Stone sám čte komentář (výborně napsaný) a dělá to velmi uhrančivě, takže spousta lidí bude brát tuto sérii jako nepopíratelnou pravdu, což samozřejmě není. Nicméně občas je dobré podívat se i na možná zbytečně příliš kritický pohled na moderní impérium, které se snaží udávat směr celému světu ()

fisus

Viděl jsem sice jen 2. a 10. díl,ale za to v přítomnosti samotného Olivera Stonea,i tyto možnosti skýtá KVIFF.Moc se těším na zbytek.Pokud budou ostatní díly jen z poloviny tak dobré,jako ty dva,tak pod 4 hvězdičky nepůjdu.Zatím plné hodnocení! ()

zahadum

Výborný seriál o skutočných dejinách USA, v ktorom sa divák dozvie kopec faktov ktoré mu na hodine dejepisu nikto nepovedal...škoda len,že Oliver neodhalí skutočné pozadie a nevyjadrí sa o tých ktorý skutočne stoja za nielen dejinami USA ale aj dejinami a budúcnosťou sveta. ()

Pattonxxl odpad!

S objektivním dokumentem zachycujícím hlavní milníky americké historie od druhé světové války má tento počin velmi málo společného. Jedná se pouze o silně levicovou agendu (často jsem marně hledal rozdíl od rétoriky představitelů komunistických stran), která překrucuje události,mystifikuje či zveličuje méně podstatné jevy. Nejhorším prvkem je však fakt, že podané informace se kolikrát nezakládají ani na pravdě. Nejvíce citelné mi přišlo zejména v dílu o politice Ronalda Reagana, kterého Stone evidentně od srdce nenávidí. Nahlíží na něj podobně jako zarytí komunisté ze SSSR v té době, což nepotřebuje dále asi žádný komentář. USA není dokonalou zemí s naprosto bělostnou minulostí, ale to není žádný stát. Stone však z USA pomalu dělá ničitele demokracie a pomocí šíření mylných zpráv, ovlivňuje ty méně informované, kteří bez kritického myšlení a nedostatku objektivnějších zdrojů na USA neopodstatně nadávají. Sečteno podtrženo pokud si budu chtít nechat vymýt mozek, tak si příště radši pustím projev Milouše Jakeše z Červeného Hrádku. Vyjde to nastejno. ()

frolish

Kazdy diel ma potencial spracovania vlastneho 10-dielneho serialu, co je obcas na skodu, lebo napriek rychlemu prinosu informacii to cloveku niekedy nestaci a zislo by sa "zastavit", dokladnejsie vystavat pozadie danych situacii. Inklinacia k lavici a kritika americkej politky za kazdu cenu je z toho citit vyrazne, napriek tomu to neposobi demagogicky ci neobjektivne. Hoci serial nepracuje s formatom priamych svedectiev ludi na kameru, mal som z neho pocit ze sa drzi overenych faktov a doveryhodne chronologicky vysvetluje co, preco a ako. Stone miestami pomerne vyrazne ignoruje ekonomiku ci socialnu situaciu v krajine a sustredi sa najma na geopolitku, armadu a celkovo sposob vedenia zahranicnej politiky USA od druhej svetovej vojny po sucasnost. Bavilo ma spracovanie, vizualne aj zvukovo, najma spestrenie utrzkami z filmov a serialov, ktore s danou problematikou tematicky suviseli. Celkovo urcite zaujimavy a inspirativny pohlad pozriet sa na situaciu trosku z inej perspektivy, ktora nepotrebuje prekrucat fakty, aby davala zmysel. Tesi ma, ze holywoodsky mainstreamovy reziser zaradi do svojej filmografie takyto kusok. 90% ()

sirien odpad!

Teď jsem potkal jeden díl v televizi. Kdokoliv kdo má aspoň trochu hlouběji nastudována témata která tam autor probírá okamžitě vidí hromady lživých, přetočených nebo zcela zveličených výroků. Já jako nejsem fanoušek USA a jejich politiku fakt nežeru, ale jedna věc je nesouhlasit a druhá věc je tvořit demagogické výžblepty. (Pozn.: nikdo nikdy neslíbil, že by se NATO nerozšiřovalo na východ, první válka v Iráku přišla z posvěcení OSN a USA si tu invazi do Kuvajtu u Saddáma jen těžko "objednali"...) Netuším, kdo Stone je (myšleno z jakého myšlenkového tábora vychází), ale ty pochvalné komentáře tady mě fakt děsí - to tu sou všichni nevzdělaný tupci ochotný sežrat cokoliv co zní dost katastroficky, konspiračně a buřičsky "nezávisle", když to je zabalené do přesvědčujícího tónu hlasu, hodnotícího jazyka a dramatické režije a střihu? Srsly? ()

Hogo Fogo odpad!

Z hľadiska používania faktov ide o veľmi nekorektný seriál. Autor si povyberal co sa mu hodilo a co nie, na to zabudol. Dokument by som informačnou úrovňou prirovnal k roznym Danikenovskym vyplodom, ktore si tiez vyberaju z historie nejaky fakt, ktory veselo obracaju z rôznych strán a vsetko, co im nevyhovuje ignoruju. Ma to cele rovnaku informacnu hodnotu ako prednaska z dejin MRH na VUML. Tieto filmy su zaujimave iba tym, ze nam umoznuju spoznat vnutorny svet a nazory rezisera, co sa mi pri historickom dokumente zda trochu malo. ()

RedDuck

Taková protiváha Dějin 20. století od Paul Johnsona. Jediné co jsem nevěděl byly některé aspekty domácí politiky (Wallace, Progressive Party), nicméně jsem se nenudil žádný díl. Pohled je to hodně černobílý, někdy urážející inteligenci (úvahy o motivaci protistrany, dvojí metr na režimy a otázku intervencí proti nim) někdy bohužel i vkus (vykreslování Trumana jako hloupého frustrovaného ubožáka v ženských šatech). Zajímavé jsou dokreslující ukázky z dobových filmů. ()

Kharsh

Dokumentu dávám 4 hvězdy za zpracování, za zajímavé téma a za to, že nabízí alternativní pohled na dějiny. Ovšem by bylo chybou brát tento pohled za ten jediný správný. Některé komentované události jsou zjednodušené, či případně ohnuté pro potřeby dokumentu. Jak víme, nic není jednoduché a každá mince má dvě strany. Jedna strana je ta oficiální a ta druhá, ta je ta alternativní. A pravda bývá většinou někde uprostřed. Tak bychom k tomu měli také přistupovat. Dokument nabízí témata, na která si člověk, pokud jej to bude zajímat, může vyhledat odbornou literaturu, dobové záznamy apod. a udělat si sám vlastní názor. A to je, dle mého, ten cíl - zajímat se. ()

Oliver Stone hvězdou 48. MFF Karlovy Vary

Oliver Stone hvězdou 48. MFF Karlovy Vary

24.04.2013

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary ocení Křišťálovým globem za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii amerického scenáristu, režiséra a producenta, trojnásobného držitele Oscara… (více)