Oliver Stone: Neznámé dějiny Spojených států (TV seriál)

• Česko

The Untold History of the United States

Oliver Stone's Untold History of the United States

Neznáme dejiny Spojených štátov

Dokumentární / Historický

USA, 2012–2013, 9 h 40 min (Minutáž: 58 min)

Mládeži neprístupný, o to väčšie nutkanie spapať zakázané ovocie, lebo detičky sa v škole učia kraviny, príde možnosť zistiť skutočnú pravdu, že de - facto AMERIKA JE AGRESOR, ktorý klame a podvádza a manipuluje s davom, keď sa ku kormidlu dostanú mocní, tak po nás POTOPA ! Kontroverzný dokument, aký je sám TVORCA OLIVER STONE, ktorý si servítku pred ústa nekladie, preto vravím, že poznať pravdu je dôležitejšie ako veriť klamstvám ! A keď sa hovorí PRAVDA, tak všetci sa idú z toho hádam posrať !!!!(17.7.2015)

Aj keď sa Oliver Stone chvíľami neudrží na uzde a predkladané interpretuje na hranici špekulácií, stavia výhradne na faktoch, ktoré sú vďaka množstvu odhalených tajných spisov aj pre našinca poľahky overiteľné. To je potrebné hrubo podčiarknuť. Nemá potrebu šokovať, nie je štvavý ani anti-americký, jeho komentáre sú skôr rozčarované, než nenávistné. Upozorňuje na najproblematickejšie miesta, bez obalu informuje o skutočných motívoch skutočných udalostí, ktoré sa diali na pozadí oficiálne predkladaných správ. Nesnaží sa o komplexný historický exkurz ani hĺbkový ponor do problematiky svetovej politiky a obchodu, len kričí do sveta prešľapy, krivdy a svinstvá, o ktorých sa takmer vôbec nehovorí a ak, tak len neochotne, narýchlo, pološeptom a pre istotu výhradne marginálne. Nebolo by zdravé ani veci prospešné urobiť si z Nevypovedaných dejín Spojených štátov modlu, na to sú až príliš osobné a v niečom sa môžu mýliť. Ale neklamú.(3.7.2014)

Na spanilou jízdu kritického myšlení se Stone příliš často uchyluje k domněnkám a zjednodušení, přesto však rámec díla přesahuje 90% copypastové dokumentární historické produkce. Je zajímavé sledovat, jak kriticky smýšlející dokumentarista na naší veřejnoprávní televizi najednou netočí dokument, ale autorský esej, který musí být pro jistotu vysílán v nejvypečenější časy. O co šťavnatější je obsah, pohříchu často podtrhává nohy časová osa narativní formy, která vždy odvypráví ucelenou linii a pak se v čase vrací k jiné, paralelně probíhající. Neustále se tak překrývá antidatace událostí ve vztahu k dynamicky se měnícím ambivalentním postojům jednotlivých aktérů, což čitelnost vývoje jejich osobnosti a smýšlení zrovna neulehčuje. To však nemůže anihilovat fakt, že Americké století je povinná četba jak vyšitá.(17.9.2014)

Spousty věcí mě nepřekvapují, nicméně mi dotvářejí obrázek a dodávají spousty často nenápadných spojitostí, které mi chyběly. Každý, kdo jakkoliv podporuje tenhle fašistický režim, trvající už 70 let, by měl být postaven před soud za napomáhání a podporu válečných zločinů. Včetně naší vlády a našich vlád minulých. Včetně Havla a dalších..posmrtně a dodatečně, aby NEZŮSTALI v paměti jako ti, kteří chtěli lásku, mír a dobro, když ve skutečnosti otevřeně podporovali americký fašismus, americkou válku, bombardování a vraždění, ať už to bylo kdekoliv. Je hezké, jak řeší svět válečné zločince, jak jsou vykreslováni a jak ti NEJHORŠÍ zůstávají čistými a neposkvrněnými. Zkrátka někteří mohou dělat COKOLIV a jiní jsou za to samé trestání smrtí. Bushové, Hitler, Stalin, Mandela, Arafat, Mussolini, Obama, Husajn, Nixon, Truman, Mao, Napoleon, Reagan, Lyndon Johnson, Clinton, Blair, Miloševič ... je jich stovky...tisíce v lidských dějinách, a není mezi nimi rozdíl, když vezmeme v potaz lidskost, morálku a vinu na smrti tisíců nevinných (u některých i miliónů), ale někdo z nich je označen za vraha a jiný dokonce za mírotvůrce, či ´´jen´´ za dobyvatele. Někteří mají dokonce Nobelovku za mír!!!!!! Každopádně jsou to váleční zločinci nebo ´´jen´´ vrazi tisíců nevinných a měli za to být popraveni! Nevim jestli to světu někdy dojde, ale nejspíš ne, takže proboha úplně zapomeňte na slovo SPRAVEDLNOST, protože ta neexistuje a nikdy existovat nebude, je to jen prázdný pojem. Lidstvo je totiž hluboce pokrytecká a ignorantská rasa a každá válka je tudíž úplně přirozená a pochopitelná. Dokud to lidi budou tolerovat nemá význam se bát nebo rozčilovat, protože dokud se to bude tolerovat, nic se nezmění. Někdy mi přijde, a je to tedy docela srandovní, že u některých těchhle politických vůdců stačí, aby po vší té špíně, válkách a vraždách, udělali nějaký ten ´´správný krok´´, zaujali ´´správný´´ postoj a svět tak nějak podivně zapomene na jejich zločiny a bere je jako lidi, kteří vlastně udělali pro lidstvo nebo pro svou zemi dobrou službu... No, je to vážně sranda, jak jsou lidi slepí a někdy až debilní... a jak jim chybí paměť a schopnost se zamyslet na souvislostmi. --- 7.října 2015 - Tak dnes jsem dosledoval poslední díl téhle historické podívané a neodpustím si pár komentářů a citací právě z onoho posledního dílu. Bush mladší po 11.září: "Každý národ a každá země se nyní musí rozhodnout. Buď jste s námi, nebo jste s teroristy." ..a další z jeho citlivých vyjádření: "Počínaje tímto dnem, kterýkoliv národ, jenž poskytne útočiště nebo podporu terorismu, bude Spojenými státy považován za nepřátelský režim." ...další z řady proslovů na téma válka proti terorismu (tentokrát na golfovém hřišti): "Musíme zastavit teror. Vyzývám všechny národy světa, aby udělaly vše, co je v jejich silách, aby zastavily tyto teroristické zabijáky. Děkuji vám. Nyní sledujte tento odpal." (..a odpaluje golfový míček) ...a malé Bushovo finále: "Mám pocit klidu s vědomím, že biblické napomenutí "Buď vůle tvá," je průvodce životem." Co dodat k tomuto přírodnímu útvaru. Snad jen, že podle mě je to jednoznačně komik, který má na svědomí asi nejvíc lidských životů v dějinách všech komiků. A dále tu máme řečnící Hillary Clinton, dámu, ženu, matku: "Dovolte mi jasně říci, že Spojené státy mohou, musí a budou vést v tomto novém století. Třetí světová válka, které se všichni tak obávali, nikdy nepřišla. A mnoho miliónů lidí se dostalo z chudoby a vůbec poprvé uplatnilo svá lidská práva. To jsou přínosy globální architektury prosazované v průběhu let americkými vůdci z obou politických stran." Hillary zná a ví, jak se věci mají.. A nakonec pan Obama, krátce poté, co obdržel Nobelovu cenu míru: "Věřím, že Spojené státy americké musí zůstat příkladem ostatním v dodržování pravidel vedení války. To činí rozdíl mezi námi a těmi, se kterými bojujeme." ..a ještě jeho krásný proslov poté, co se americké jednotky stáhly z Iráku v roce 2011, kdy je (a spolu s nimi i celý svět) při přivítání oblažil slovy: "..ale my za sebou zanecháváme svrchovaný, stabilní a soběstačný Irák. Na rozdíl od starých impérií my nečiníme tyto oběti pro získání území nebo zdrojů. Děláme to proto, že je to správné. Nikdy nezapomeňte na to, že jste částí nepřerušené linie hrdinů již přes dvě století. Jako vaši prarodiče a rodiče, kteří porazili fašismus a komunismus, jste nyní vy přivedli před spravedlnost ty, kteří nás napadli 11. září." No, ehm.. Abych to nějak zakončil, trošku si sám zaparafrázuji: "Ne, ne, ne, my vůbec neděláme to, co viděl celý svět, že děláme, ne, ne, to vůbec neděláme."(30.8.2015)

Dovolím si ohodnotiť po jednej časti. Prekvapivo informačne bohaté, výstižne doplnené zábermi z filmov a najmä plné dobových záznamov rokovaní politikov. Uvidíme ďalej, snáď informačná strohosť nepodľahne demagógii ako Nemci spojencom. Videná druhá časť. Nevedel som, že Rooswelt bol taký sympaťák. Kam sa hrabú slovenskí a českí politici.(16.7.2014)