Oliver Stone: Neznámé dějiny Spojených států (TV seriál)

• Česko

Oliver Stone's Untold History of the United States

Neznáme dejiny Spojených štátov

Dokumentární / Historický

USA, 2012, 10x60 min

Olivier Stone na začátku celého dokumentárního seriálu říká, že to dělal pro lidi s mylnými informacemi, které získali ve školách a jinde.. .. Problémem ale není americké školství či mylné knihy z historie. Ale schizofrenické myšlení Olivera Stoneho, který dokáže či se spíš pokouší ve všem vidět spiknutí a lži druhých, které nemusí být ani lži. .. Ale zase, samotný dokument je hezky zpracován, především ten první díl, leč postupem dalších epizod se začíná více a více projevovat Stoneho paranoia, především založené na politickém spiknutí. P.S.: Tím nechci říct, že vše co Stone říká je lež, to určitě né. Jenže najít pravdu v jeho vyprávění je možné jen v případě, kdy i vy sami máte znalosti z daného tématu..... HODNOCENÍ: 60 (3*)(31.8.2015)

Americké století nemá daleko k "Českému století". Je to především zajímavá konstrukce. Oliver Stone už ve svých filmech JFK a Nixon dokázal, že pracovat s informacemi umí. Dokáže z té hromady dat umíchat zajímavý a poutavý koktejl, který ale člověk musí sledovat opatrně, a hlavně mít nastudovaná skutečná fakta. Prostě Stoneův film není dokument, ale další fikce. Používá jen co se mu hodí, navíc teď je v módě hledat na Americe jen to špatné, a to se mu jako veteránu z Vietnamu náramně hodí. Jeho vize o Stalinovi, který jako starý dobrák poctivě plnil sliby, a Amerika ho zklamala a podvedla, je sice působivá, ale naprosto nevěrohodná. Nepochybně ale série vyvozuje závěry, které alespoň stojí za zamyšlení a srovnání s obecně přijatými historickými fakty. Na každém šprochu je pravdy trochu. Nečekejte, že se dozvíte jak to bylo, ale rozhodně se zamyslíte nad tím, že pravda má tisíce podob, a že jí pravděpodobně nikdy nepohlédneme do tváře.....60% Gudaulinův komentář vystihuje poměrně velice přesně můj dojem z filmu.(20.9.2015)

Desetihodinová obžaloba drtivé většiny amerických vlád od konce druhé světové války po současnost má podobu detailně vyladěného střihového dokumentu, v němž každý záběr přesně zapadá do toku Stoneova komentáře, na správných místech zní ta správně vybraná hudba a předestřené scény z hollywoodských filmů často získávají netušený rozměr (víte, o čem je doopravdy Gladiátor nebo co se skrývá v podtextu Star Wars?). Stoneův nejoblíbenější záběr jsou padající bomby a v celém seriálu se autor neustále vrací k osobě ministra zemědělství a Rooseveltova viceprezidenta Henryho Wallaceho, jehož ekvivalent nachází až v Gorbačovovi. Ano, je to zaměřeno na amerického diváka, je to kritika z levicových pozic, místy připomínající listování normalizovanou učebnicí dějepisu, kterou ještě pamatuju, ale zápal pro věc a řemeslná úroveň se Stoneovi upřít nedá. Pro zdejší lidi pod třicet to může znamenat úplně nový úhel pohledu. Proč ne.(27.11.2013)

Nelze hodnotit jinak než plným počtem, přestože jsem se snažila být při hodnocení seriálu kritická. Všechny, které zajímá politika, zvláště mezinárodní, Stoneovo Desatero pravděpodobně nadchne jako mně. Shlédla jsem všech 10 dílů a nenašla demagogii ani manipulaci, tak časté v převážné většině dnešních médií. Pouze fakta a souvislosti. Kompletní historie americké politiky za posledních 80 let, její vliv na samotné Američany i na zbytek světa. Závěrem bych ráda připomněla Voltairův citát z 18. století, který se objevuje v posledním díle o éře teroru - "Ti, kteří vás nutí věřit nesmyslům, vás jednou budou nutit páchat zvěrstva." - Pamatujte na to vždy, když budete pročítat noviny či sledovat televizi.(1.9.2014)

Spousty věcí mě nepřekvapují, nicméně mi dotvářejí obrázek a dodávají spousty často nenápadných spojitostí, které mi chyběly. Každý, kdo jakkoliv podporuje tenhle fašistický režim, trvající už 70 let, by měl být postaven před soud za napomáhání a podporu válečných zločinů. Včetně naší vlády a našich vlád minulých. Včetně Havla a dalších..posmrtně a dodatečně, aby NEZŮSTALI v paměti jako ti, kteří chtěli lásku, mír a dobro, když ve skutečnosti otevřeně podporovali americký fašismus, americkou válku, bombardování a vraždění, ať už to bylo kdekoliv. Je hezké, jak řeší svět válečné zločince, jak jsou vykreslováni a jak ti NEJHORŠÍ zůstávají čistými a neposkvrněnými. Zkrátka někteří mohou dělat COKOLIV a jiní jsou za to samé trestání smrtí. Bushové, Hitler, Stalin, Mandela, Arafat, Mussolini, Obama, Husajn, Nixon, Truman, Mao, Napoleon, Reagan, Lyndon Johnson, Clinton, Blair, Miloševič ... je jich stovky...tisíce v lidských dějinách, a není mezi nimi rozdíl, když vezmeme v potaz lidskost, morálku a vinu na smrti tisíců nevinných (u některých i miliónů), ale někdo z nich je označen za vraha a jiný dokonce za mírotvůrce, či ´´jen´´ za dobyvatele. Někteří mají dokonce Nobelovku za mír!!!!!! Každopádně jsou to váleční zločinci nebo ´´jen´´ vrazi tisíců nevinných a měli za to být popraveni! Nevim jestli to světu někdy dojde, ale nejspíš ne, takže proboha úplně zapomeňte na slovo SPRAVEDLNOST, protože ta neexistuje a nikdy existovat nebude, je to jen prázdný pojem. Lidstvo je totiž hluboce pokrytecká a ignorantská rasa a každá válka je tudíž úplně přirozená a pochopitelná. Dokud to lidi budou tolerovat nemá význam se bát nebo rozčilovat, protože dokud se to bude tolerovat, nic se nezmění. Někdy mi přijde, a je to tedy docela srandovní, že u některých těchhle politických vůdců stačí, aby po vší té špíně, válkách a vraždách, udělali nějaký ten ´´správný krok´´, zaujali ´´správný´´ postoj a svět tak nějak podivně zapomene na jejich zločiny a bere je jako lidi, kteří vlastně udělali pro lidstvo nebo pro svou zemi dobrou službu... No, je to vážně sranda, jak jsou lidi slepí a někdy až debilní... a jak jim chybí paměť a schopnost se zamyslet na souvislostmi. --- 7.října 2015 - Tak dnes jsem dosledoval poslední díl téhle historické podívané a neodpustím si pár komentářů a citací právě z onoho posledního dílu. Bush mladší po 11.září: "Každý národ a každá země se nyní musí rozhodnout. Buď jste s námi, nebo jste s teroristy." ..a další z jeho citlivých vyjádření: "Počínaje tímto dnem, kterýkoliv národ, jenž poskytne útočiště nebo podporu terorismu, bude Spojenými státy považován za nepřátelský režim." ...další z řady proslovů na téma válka proti terorismu (tentokrát na golfovém hřišti): "Musíme zastavit teror. Vyzývám všechny národy světa, aby udělaly vše, co je v jejich silách, aby zastavily tyto teroristické zabijáky. Děkuji vám. Nyní sledujte tento odpal." (..a odpaluje golfový míček) ...a malé Bushovo finále: "Mám pocit klidu s vědomím, že biblické napomenutí "Buď vůle tvá," je průvodce životem." Co dodat k tomuto přírodnímu útvaru. Snad jen, že podle mě je to jednoznačně komik, který má na svědomí asi nejvíc lidských životů v dějinách všech komiků. A dále tu máme řečnící Hillary Clinton, dámu, ženu, matku: "Dovolte mi jasně říci, že Spojené státy mohou, musí a budou vést v tomto novém století. Třetí světová válka, které se všichni tak obávali, nikdy nepřišla. A mnoho miliónů lidí se dostalo z chudoby a vůbec poprvé uplatnilo svá lidská práva. To jsou přínosy globální architektury prosazované v průběhu let americkými vůdci z obou politických stran." Hillary zná a ví, jak se věci mají.. A nakonec pan Obama, krátce poté, co obdržel Nobelovu cenu míru: "Věřím, že Spojené státy americké musí zůstat příkladem ostatním v dodržování pravidel vedení války. To činí rozdíl mezi námi a těmi, se kterými bojujeme." ..a ještě jeho krásný proslov poté, co se americké jednotky stáhly z Iráku v roce 2011, kdy je (a spolu s nimi i celý svět) při přivítání oblažil slovy: "..ale my za sebou zanecháváme svrchovaný, stabilní a soběstačný Irák. Na rozdíl od starých impérií my nečiníme tyto oběti pro získání území nebo zdrojů. Děláme to proto, že je to správné. Nikdy nezapomeňte na to, že jste částí nepřerušené linie hrdinů již přes dvě století. Jako vaši prarodiče a rodiče, kteří porazili fašismus a komunismus, jste nyní vy přivedli před spravedlnost ty, kteří nás napadli 11. září." No, ehm.. Abych to nějak zakončil, trošku si sám zaparafrázuji: "Ne, ne, ne, my vůbec neděláme to, co viděl celý svět, že děláme, ne, ne, to vůbec neděláme."(30.8.2015)