Oliver Stone: Neznámé dějiny Spojených států (TV seriál)

• Česko

The Untold History of the United States

Oliver Stone's Untold History of the United States

Neznáme dejiny Spojených štátov

Dokumentární / Historický

USA, 2012–2013, 9 h 40 min (Minutáž: 58 min)

Viděny všechny epizody. Oliver Stone bývá našimi médii často vykreslován jako silně levicový příznivec neustále kritizující USA. Nejen tato dokumentární série je usvědčuje z omylu a ukazuje, že všeobecné vnímání dějin nejen USA je pokřivené. Tato dokumentární série přitom není až tak kontroverzní, je pravdou, že povětšinou poukazuje na nekalé věci a vyzdvihuje spíše negativa (občas i něco účelově zkreslí nebo poupraví), ale to jsou právě ta přehlížena fakta chybějící v obecném výkladu dějin. Nicméně pokud se alespoň trochu o danou problematiku zajímáte, tak většina předložených informací nepřekvapí. Úvod o druhé světové válce pak nenabízí vůbec nic co již není všeobecně známo. I průběh studené války není nijak překvapivý (v USA to samozřejmě vnímají jinak). Dokument chválihodně vyzdvihuje zářné postavy amerických dějin jako Roosevelta, JFK či Henry Wallace a naopak "očerňuje" symboly uctívané napříč USA (pro Evropany jistě jen stěží pochopitelné) jako Reagana či Bushe ml. Poslední díl je už poněkud politizovanéjší a je 100% kritikou. Jako největší přínos vidím vyznění celé série v tom, že na dějiny by se mělo nahlížet kriticky nikoliv je jen stále opakovat co je nám předkládáno (ať už obecně či tímto dokumentem), odlišit tak pravdu od lži a nepřijímat automaticky vše co je nám řečeno.(26.9.2014)

Ty dějiny zdaleka nejsou neznámé - tedy pro někoho, kdo se o historii a americkou politiku aspoň trochu zajímá. Stone si navíc ukrojil příliš velký díl amerických dějin na to, aby zašel do nějakých zajímavých podrobností, a prakticky na jakékoli téma, kterého se dotýká, se dá nalézt podrobnější a zasvěcenější dokument, navíc bez ideologického zabarvení. Stoneův cyklus je cenný něčím jiným. Představuje ucelený pohled příslušníka americké intelektuální levice na moderní dějiny USA a jejich místo ve světě. Ten uplatňovaný úhel pohledu pro nás může být zajímavý, protože česká společnost kráčela v posledních dekádách jinými cestami a naše intelektuální elity a novinářská obec se tvářily, že podobné názory neexistují a pokud ano, jde o nehoráznou čistokrevnou demagogii. Se Stonem se dá pochopitelně v mnohém polemizovat, jde ale o tvůrce s vysoce vyvinutým smyslem pro morální integritu, ne o demagoga typu Moora. Ostatně převládající diskurz u nás se nevyhnul spoustě myšlenkových zkratů a chyb orientovaných na opačnou stranu politického kolbiště. Celkový dojem: 80 %.(4.12.2014)

(Po prvních čtyřech dílech - komentář se asi bude vyvíjet.) Začátek je velmi polopatické a povrchní převyprávění druhé světové, které se oproti vlastní představě nevyhýbá některým hlavním klišé (střední Evropa za druhé světové = Polsko a nic jiného). Čekal jsem víc levičácké kontroverze - tady na ní skoro není čas a nikam se nedostaneme. Pointa, že Sověti (když se jim to teda začalo hodit) udělali pro porážku Hitlera nejvíc ze všech spojenců, nepovažuju za nějak šokantní, ale tak já nejsem Američan.___Od třetího a hlavně čtvrtého dílu levičáctví a demagogie stoupají - v to jsem doufal. Bohužel na osobní (třeba pomýlenou, ale zajímavou) výpověď si to až příliš hraje na objektivitu, což mi nevyhovuje. Navíc platí, že námět každé části by vydal na desetidílný seriál a (příhodná) zkratkovitost nestačí k úplné spokojenosti.(17.7.2013)

Marně v tom hledám onu slibovanou kontroverzi. Historie Spojených států očima Olivera Stona není ani nijak zvlášť pobuřující, ani objevná. Trochu kritická, možná jdoucí proti oficiálnímu výkladu co se učí v amerických školách, ale pro Evropana prakticky normální. Základem je politický realismus, a zboření několika mýtů. A nějaké ty levicové tendence, pochopitelně. V prvních dílech se zatím projevily jen tím, že režisér uznal Sovětskému Svazu stěžejní úlohu v rozvrácení Třetí Říše, nepochybuji ale že v dalších epizodách budou čím dál častější, a stále méně stravitelné.(26.8.2013)

Na tuhle sérii jsem byl de facto upozorněn S.Quentinem QUALE při našem rozhovoru o opodstatněnosti odpálení první atomové bomby. Olivera mám rád jako režiséra válečných snímků z Vietnamu. Jeho kritický pohled zcela chápu, dnes už většina lidí ví, že Vietnam byl pro Amíky průser a že tam nejspíš neměli vůbec co dělat... Stone to musí jako bejvalej vystřízlivělej volunteer pěšák nasazený v tomto konfliktu vědět dvojnásob a jeho tepání do tehdejší politiky USA je oprávněné. Jenže se zdá, že s věhlasem a i vlivem, který má na diváka se rozhodl poslední století USA podrobit podrobnému a kritickému náhledu. Nic proti každý má na to právo. Kontroverze a známé jméno přitahují, takže jsem si jist, že po tomto dokumentu O.Stone sáhla lačně nejedna TV stanice jejichž dokumenty jsou sice zajímavé ale podobající se jako vejce vejci. Já jsem mladší než O.Stone. Naštěstí patřím ke generacím, které si o válkách mohou svobodně psát a tak stejně jako O.Stone mám na základě svých studií historie taky své názory. Stone naštěstí hned v úvodu netvrdí, že zjistil nové informace a je to tak jak říká, protože má nezvratné důkazy. Nabízí jen doměnky a jiný pohled. To je v pořádku, vláda USA zcela jistě (jako každá jiná vláda ať už levicová nebo pravicová) ne vždy voličům a občanům USA říkala pravdu. Přesto jsem se některým jeho zjištěním dost divil... Budu se tu tedy vyjadřovat komentáři postupně díl za dílem. ------------------------------------------------------------------xxx 1) II. Světová válka - Stone nám tu v rychlé a celkem jednoduše stravitelné kostce nastíní příčiny 2. Světové, krizi, frustraci Německa, Japonskou expanzi v Asii, napadení Polska, Evropy, vstup USA do války, napadení Ruska Německem a v závěru věnuje celkem dost prostoru ruské protiofenzívě a zatlačování Němců zpět... Překvapilo mně jeho tvrzení, že se spojencům válčit s Němcem moc nechtělo na základě zkušeností z 1. světové a jediný kdo s Němcem pořádně tvrdě bojoval byli Rusové... Za tohle by jej asi nejeden spojenecký pěšák či letec asi kopli bagančetem do řiti... ----- xxx 2) Tenhle díl opět více méně poukazuje na hrdinství Rusů, ukazuje na dělení Evropy mezi vůdci, Britskou snahu zachovat Impérium i s koloniemi a zabývá se volbami v USA v roce 1944. Trumana O. Stone evidentně nemá v lásce! ----- xxx 3) V tomto díle jsme již jen krůček od nařčení spojeneckých osádek (na to jsem vždy alergický) barbarskými vzdušnými pirárty (Hitler s Göringem říkali vzdušní teroristé) a od konvenčního bombardování třetí říše se přesuneme do pouště k projektu Manhattan. Závěrem můžeme sledovat spekulace o tom, jak zlí Američané zbytečně házeli napalm na japonská města z papíru a jak zlý Truman ve snaze zděsit Rusy nechal vysmahnout při štěpení jádra první dvě japonská města. Japonci údajně nekapitulovali kvůli atomvkám, ale díky invazi Rusů do Mandžuska... Ehm.. úplně na závěr vznese O.Stone dotaz jak by svět vypadal, kdyby se prezidentem stal pacifista Henry A. Wallace. ------- 4) Studená válka - za vše mohou USA, Rusko bylo donuceno se vlastně bránit protizbrojením. Stone sice uznává (to je hodnej) že rudej mor zachvátil i demokratické země na východ od Německa, uznal i to že tam byly represe a potlačena svoboda, ale v globálu to byl jen důsledek amerického (Trumanova) řinčení atomovkami. Kdyby O.Stone točil ,,tajné dějiny'' z druhé strany železné opony, možná by věc chápal jinak než jako Amík, u kterého můžeme být rádi, že ví kde leželo Československo....(9.4.2014)