Ludvík II. Bavorský

Ludwig II

Ľudovít II.

Životopisný / Drama / Historický

Německo, 2012, 130 min

Na fenomenálnu verziu od Viscontiho to nemá, u Viscontiho sa na históriu nepozeráte, ale v nej ste. Na druhej strane tento film má neuveriteľne charizmatického Ludwiga, ktorý vyzerá ako dvojča Geraldiny Chaplinovej a hrá omnoho lepšie než Helmut Berger, preto jedna hviezdička navyše. Castingová perla dokáže divy, páni.(15.12.2015)

Tak si říkám, že byl Ludvík, se vším tím "láska a umění vítězí nad všemi válkami světa", první německý hippie na světě. Sice tím chvílemi působil v realitě, která mu byla při jeho snílkovské povaze vždy cizí, až směšně, ale je to právě jeho excentrická postavička ( svou hubenou výškou, protáhlým bledým obličejem i odstupem od lidí mi dost připomínal Sherlocka od BBC), která způsobila, že jsem se na rozdíl od životopisných filmů, které jsem viděla, za dejme tomu poslední rok, v tomto případě vůbec nenudila. Což je bezpochyby zásluha jejího představitele, protože jakmile v necelé poslední třetině filmu, jeho místo vystřídal, kvůli fyzické proměně jiný herec, ztratilo to pro mě předchozí zajímavost. Každopádně se mi dostalo vcelku vyčerpávajících faktických informací, což se cení a ještě jsem dostala zajímavý portrét jednoho muže, jenž se svou kontroverzní osobností vymykal nejen své vlastní době. A ty zámky, co nechal vystavět, jsou překrásné.(28.1.2015)

Zobrazit tak složitou a zvláštní osobnost jakou byl Ludvík Bavorský je po všech stránkách hodně obtížně. V tomhle případě se to podle mého názoru podařilo. Film nabízí časově i tematicky komplexní a vyvážený pohled na Ludvíkův vnější i vnitřní život. Ludvík nebyl jen autistický blázen a fantasta, který rozhazoval státní peníze za megalomanské stavby a osobní přepych. Zřejmě opravdu idealisticky věřil, že umění a krása může zkvalitnit společnost a odstranit války a politikaření. Jeho představa umění byla asi příliš teatrální a z dnešního pohledu poněkud kýčovitá, ale to co kolem sebe vytvořil je v něčem i dnes fascinující. V osobním životě byl v zásadě nešťastný, protože až příliš jasně pociťoval a vnímal rozpor mezi svým vysněným světem a skutečností, která ho ubíjela a ničila. Problém měl také v komunikaci s lidmi. Možná skutečně trpěl potlačovanou homosexualitou, ale především nebyl schopen navázat fyzický ani emocionální vztah s jiným člověkem. Nedokázal totiž opustit svůj vnitřní svět, kam zase nikdo jiný nepronikl. Všechny tyto aspekty jeho osobnosti film citlivě postihuje.(25.10.2013)

Film stojí i padá spolu s představitelem Ludvíka Sabinem Tambreou. Charismatický astenický snílek s nevyvinutým libidem zaměřeným k homosexualitě, se silně uměleckými vlohami vezme veškerý prostor jen pro sebe, ostatní herci mu zdatně sekundují, a ve chvíli, kdy postavu přebírá jiný herec, můj zájem upadá. Škoda, že nebyla dodržena fyziognomie mladšího představitele, ale nemohla jsem se už vžít do postavy.(18.2.2016)

3+ Nedávno došlo i na nejnovější výpravný životopisný film o bavorském králi, který ve velmi mladém věku musel převzít vládu. Díky svým ideálům a muší povaze se víc než správě panství a diplomacii věnuje umění, architektuře a svým touhám. Samozřejmě mu to nemohlo dlouhodobě procházet a následky jsou znát. Určitě patří k lepšímu průměru ve svém žánru a vnáší světlo do politických událostí konce 19. století. Na 4 hvězdičky u mě nemá, ale určitě by si zasloužil posunout do červených čísel (nyní jen 67%).[ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](2.7.2015)