Ludvík II. Bavorský

Ludwig II

Ľudovít II.

Životopisný / Drama / Historický

Německo, 2012, 130 min

Tak si říkám, že byl Ludvík, se vším tím "láska a umění vítězí nad všemi válkami světa", první německý hippie na světě. Sice tím chvílemi působil v realitě, která mu byla při jeho snílkovské povaze vždy cizí, až směšně, ale je to právě jeho excentrická postavička ( svou hubenou výškou, protáhlým bledým obličejem i odstupem od lidí mi dost připomínal Sherlocka od BBC), která způsobila, že jsem se na rozdíl od životopisných filmů, které jsem viděla, za dejme tomu poslední rok, v tomto případě vůbec nenudila. Což je bezpochyby zásluha jejího představitele, protože jakmile v necelé poslední třetině filmu, jeho místo vystřídal, kvůli fyzické proměně jiný herec, ztratilo to pro mě předchozí zajímavost. Každopádně se mi dostalo vcelku vyčerpávajících faktických informací, což se cení a ještě jsem dostala zajímavý portrét jednoho muže, jenž se svou kontroverzní osobností vymykal nejen své vlastní době. A ty zámky, co nechal vystavět, jsou překrásné.(28.1.2015)

Na fenomenálnu verziu od Viscontiho to nemá, u Viscontiho sa na históriu nepozeráte, ale v nej ste. Na druhej strane tento film má neuveriteľne charizmatického Ludwiga, ktorý vyzerá ako dvojča Geraldiny Chaplinovej a hrá omnoho lepšie než Helmut Berger, preto jedna hviezdička navyše. Castingová perla dokáže divy, páni.(15.12.2015)

Na základe viacerých hodnotení a kritike o tom aká to bola nuda som nevedel, čo presne očakávať. Ale po dopozeraní filmu musím priznať, že som viacmenej nadšený a z tohto životopisného filmu o kráľovi všetkých snílkov mám veľmi pozitívne dojmy. Tak čo? Bol Ľudovít II. blázon alebo len nenapraviteľný idealista? Ja osobne mám tohto "rozprávkového" kráľa veľmi rád, pretože rovnako ako on pociťujem Lásku k umeniu a nenávisť voči vojnám. Prusko túto Ľudovítovu slabosť dokázalo zúžitkovať naozaj naplno a nám už zostáva len teoretizovať o tom, čo by bolo s Bavorskom "keby bolo keby" (teda keby nebol Ľudovít II. taký zaslepený idealista a pokračoval v tom, čo započali jeho bavorskí predchodcovia). Čo sa týka filmu, tak mal podľa mňa po celý čas naozaj vynikajúcu atmosféru a nemecká produkcia sa tejto výzvy ujali obdivuhodne. Fakt netuším, kde sa niektorí ľudia stihli popri tomto nudiť. Možno v tom bolo príliš málo drámy, ale aspoň sa tvorcovia držali reálnych historických udalostí a nič príliš nezveličovali. Výborné herecké obsadenie, ktoré sa výrazne poznášalo na reálne historické postavy, ale aj hodnoverné vykreslenie charakterov na pozadí historických zlomov a určite treba vyzdvihnúť aj úžasné kulisy a kostýmy. Bol som zvedavý ako film zakončia, keďže o Ľudovítovej tragickej smrti koluje viacero teórií. Napokon zvolili tú "oficiálnu", čo je trochu škoda, ale nevadí. Napriek tomu, vynikajúci životopisný film, ktorý môžem jedine odporučiť.(8.12.2014)

Zobrazit tak složitou a zvláštní osobnost jakou byl Ludvík Bavorský je po všech stránkách hodně obtížně. V tomhle případě se to podle mého názoru podařilo. Film nabízí časově i tematicky komplexní a vyvážený pohled na Ludvíkův vnější i vnitřní život. Ludvík nebyl jen autistický blázen a fantasta, který rozhazoval státní peníze za megalomanské stavby a osobní přepych. Zřejmě opravdu idealisticky věřil, že umění a krása může zkvalitnit společnost a odstranit války a politikaření. Jeho představa umění byla asi příliš teatrální a z dnešního pohledu poněkud kýčovitá, ale to co kolem sebe vytvořil je v něčem i dnes fascinující. V osobním životě byl v zásadě nešťastný, protože až příliš jasně pociťoval a vnímal rozpor mezi svým vysněným světem a skutečností, která ho ubíjela a ničila. Problém měl také v komunikaci s lidmi. Možná skutečně trpěl potlačovanou homosexualitou, ale především nebyl schopen navázat fyzický ani emocionální vztah s jiným člověkem. Nedokázal totiž opustit svůj vnitřní svět, kam zase nikdo jiný nepronikl. Všechny tyto aspekty jeho osobnosti film citlivě postihuje.(25.10.2013)

Škoda, že se Ludvík narodil v královské rodině jako buzna a ještě s nadšením pro umění. Dokázal bych si ho v dnešní době představit s černou patkou přes čelo, s piercingem přes ksicht, s tunely v uších a s červeno černým melírem na palici. Tudíž nic neobvyklého v porovnání s dnešní emo mládeží. Chápu ale, že tenkrát kdokoliv se vyjímal normálu, měl problém. O to horší problém byl, když se v zásadě nezajímal o královskou rodinu, diplomacii, aféry, ženy ani války a zajímala ho spíš hudba, obrazy nebo architektura. Neměl to jednoduchý a tenhle film o tom poměrně hezky vypráví. A vlastně vůbec nevadí, že má přes dvě hodiny. Rumunský emigrant – Sabin Tambrea – dokázal, že umí být velice schopným hercem, ale i to, že podivíni mu prostě jdou. Já jsem se nenudil a to se mi u podobně laděného čistě historického filmu plného dialogů zase jen tak nestává.(26.10.2015)