poster

Ludvík II. Bavorský

 • Německo

  Ludwig II

 • Slovensko

  Ľudovít II.

Životopisný / Drama / Historický

Německo, 2012, 130 min

 • kareen
  ****

  Tak si říkám, že byl Ludvík, se vším tím "láska a umění vítězí nad všemi válkami světa", první německý hippie na světě. Sice tím chvílemi působil v realitě, která mu byla při jeho snílkovské povaze vždy cizí, až směšně, ale je to právě jeho excentrická postavička ( svou hubenou výškou, protáhlým bledým obličejem i odstupem od lidí mi dost připomínal Sherlocka od BBC), která způsobila, že jsem se na rozdíl od životopisných filmů, které jsem viděla, za dejme tomu poslední rok, v tomto případě vůbec nenudila. Což je bezpochyby zásluha jejího představitele, protože jakmile v necelé poslední třetině filmu, jeho místo vystřídal, kvůli fyzické proměně jiný herec, ztratilo to pro mě předchozí zajímavost. Každopádně se mi dostalo vcelku vyčerpávajících faktických informací, což se cení a ještě jsem dostala zajímavý portrét jednoho muže, jenž se svou kontroverzní osobností vymykal nejen své vlastní době. A ty zámky, co nechal vystavět, jsou překrásné.(28.1.2015)

 • easaque
  ***

  3+ Nedávno došlo i na nejnovější výpravný životopisný film o bavorském králi, který ve velmi mladém věku musel převzít vládu. Díky svým ideálům a muší povaze se víc než správě panství a diplomacii věnuje umění, architektuře a svým touhám. Samozřejmě mu to nemohlo dlouhodobě procházet a následky jsou znát. Určitě patří k lepšímu průměru ve svém žánru a vnáší světlo do politických událostí konce 19. století. Na 4 hvězdičky u mě nemá, ale určitě by si zasloužil posunout do červených čísel (nyní jen 67%).[ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](2.7.2015)

 • MIMIC
  ****

  Na fenomenálnu verziu od Viscontiho to nemá, u Viscontiho sa na históriu nepozeráte, ale v nej ste. Na druhej strane tento film má neuveriteľne charizmatického Ludwiga, ktorý vyzerá ako dvojča Geraldiny Chaplinovej a hrá omnoho lepšie než Helmut Berger, preto jedna hviezdička navyše. Castingová perla dokáže divy, páni.(15.12.2015)

 • rikitiki
  ***

  Ludva byl řádný mešuge, ale zase ty jeho disneyovské zámky přinášejí Bavorsku dodnes peníze z turistického ruchu, takže ho čas prověřil jako panovníka s větší vizí, než měla jeho suchopárná vláda, která ho kvůli tomu vykopla z trůnu. U historických filmů divák musí počítat se zkreslením, proto se ani nedá zlobit, že z Ludvíka udělali sympatičtější personu, než jakou byl ve skutečnosti. Jeho příběh je podaný jako legenda o výstředním mučedníkovi s příliš křehkou duší a příliš zrádným okolím. Když budu uvažovat nad touto základní myšlenkou, tak ji beru. Svět potřebuje snílky. Jako inspiraci, jako krásu, jako jiný úhel pohledu. Ale země, sakra, nepotřebuje snílky ve svém vedení, když stojí před válkou s nenažraným sousedem.(8.11.2017)

 • dr.fish
  ****

  Musím říct, že se do toho Němci tedy fakt nebáli opřít. Podivný příběh o podivném králi je velkoryse vypravený, ale hlavně nekompromisně odvyprávěný. Není to hrdinský epos, ale příběh mladíka, kterého semlela doba. Doba zániku starých monarchií, nástupu pruského militarismu, koncertu velmocí, který zanikl ve výstřelech Velké války. Malinko mi ta historie bavorského krále připomíná poslední léta vlády našeho Rudolfa II. 75%(28.12.2016)