Poklad na Stříbrném jezeře

• Československo Poklad na Stříbrném jezeře (více)

Vinnetou a Old Shatterhand v souboji s bandity o mapu k bájnému pokladu... Ve filmu ožívají známé postavy proslulých indiánek v čele s neporazitelným Old Shatterhandem a jeho rudým bratrem, ušlechtilým náčelníkem Apačů Vinnetouem, kteří doprovázejí mladého Freda Engela a jeho snoubenku Ellen Pattersonovou na cestě za starým indiánským pokladem. Společně se postarají, aby spravedlnost zvítězila a zločinci, kteří chtějí poklad uloupit, byli potrestáni... Nápad adaptovat knižní předlohu z pera Karla Maye se zrodil v hlavě producenta Horsta Wendlandta, který začátkem šedesátých let patřil mezi přední tvůrce komerčně orientovaných snímků. Po sérii kasovně úspěšných adaptací kriminálních románů z pera Edgara Wallace pojal troufalý plán natočit v německé produkci velkolepý dobrodružný western ve stylu klasických hollywoodských snímků, který by do kin přilákal mladé diváky. Ke spolufinancování projektu, jenž svého času byl nejnákladnější německou produkcí, se mu podařilo přesvědčit šéfa distribuční firmy Constantin Waldfrieda Barthela. S ohledem na úsporu tvůrci upustili od původního plánu natáčet v autentických lokalitách v Americe. Namísto toho se produkce přesunula do úchvatných scenérií Plitvických jezer a Grobničko polje v Jugoslávii. Ikonických rolí Olda Shatterhanda a Vinnetoua se zhostili americká hvězda nižší svítivosti Lex Barker a francouzský herec Pierre Brice. Barker sice v USA na přelomu čtyřicátých a padesátých let získal relativní popularitu coby představitel Tarzana, ale nad úroveň béčkových snímků zde nikdy neprorazil. Koncem padesátých let přesídlil profesně do Itálie, kde se objevoval v dobrodružných snímcích, ale můžeme ho vidět také ve Felliniho Sladkém životě. Ještě před přijetím role Old Shatterhanda, která mu alespoň v části světa vynesla ohromnou slávu, již v Německu přijal role v sérii mysteriózních kriminálek o geniálním padouchovi Dr. Mabusem, které režíroval Harald Reinl. Brice po začátcích ve vedlejších partech ve francouzských filmech také přesídlil do Itálie, kde získal relativní popularitu. Díky hlavní roli ve španělském filmu Los Atracadores se dostal v roce 1962 na berlínský filmový festival, kde se s ním náhodou setkal Horst Wendlandt. Ten v něm spatřil ideálního představitele Vinnetoua, jenž se navzdory počátečním hercovým rozpakům stal jeho životní rolí. Stejně jako v ostatních snímcích režírovaných Reinlem byla do ústřední ženské role obsazena jeho manželka, pohledná Karin Dorová. Poklad na Stříbrném jezeře se stal ohromným hitem, dokonce nejnavštěvovanějším německým filmem svého roku. Vedle toho, že svým úspěchem v Německu inicioval natáčení dalších mayovek, byl prodán do desítek dalších zemí a lze ho vidět jako jeden z iniciačních bodů pro celý boom evropských westernových produkcí šedesátých let, včetně věhlasných spaghetti westernů. (Česká televize)

lekr

Bezpochyby nejlepší filmová Mayovka.....příběh je taky sice taky trochu upraven ale zároveň je naplněn výbornou akcí, kultovní hudbou, Bricem a Barkerem v životních rolích a skvělým mladým Gotzem Georgem........přesně takhle by filmové mayovky měly vypadat..škoda že tak dobrých už moc není.. ()

Martin741

Tak a za seba napisem, ze ako spisovatel bych kludne napisal Poklad na manganovom jazere, potom bych napisal Poklad na Olovnatom jazere, aj na zinkovom, wolframovom. manganovom jazere, antimonovom, cinovom, kobaltovom jazere, a nebal bych sa napisat knihu Poklad na niklovom a na ortutnatom jazere- tak nech je sranda, ze jo ? Ono zase Karol September ci Oktober, December  ..... Januar ... pisal knihy ktore kazde decko pozna a tak to ma byt. Klasicky kultovy dobrodruzny film, ktory si ma ziskal ako decko. A za kult tento film povazujem aj 50 rokov po vzniku. Skutocny fetis to ale nie je - fetis je pre mna Incka Risa, Aztec Empire a Mayovia - fungovali uz okolo rokov 2550 pred Kristom : 90 % ()

rakovnik

Nádherné exteriéry, sluníčko, indiáni a na konec poklad...co více přát dětskému divákovi (kterému záliba ve filmech s V+OS vydrží asi na celý život). ()

kaposlav

Kto by nepoznal legendárnu dvojicu Vinnetou (Pierre Brice) a Old Shatterhand (Lex Barker). Žiaľ dnes už obaja po smrti. Celé desaťročia najznámejší indiánsky náčelník s pokrvným bratom zakrývali reálneho hrdinu a náčelníka apačov Geronima. Poklad na Striebornom jazere je absolútna špička rozsiahlej série filmov z divokého západu točenej podľa knižných predloh Karla Maya. Už od malička som sledoval a obdivoval túto dvojicu a preto tento film nemôže chýbať v mojej Topke ako zástupca Mayoviek. Je nutné spomenúť aj trilógiu: Vinnetou (1963) Vinnetou - Rudý Gentleman (1964) Vinnetou - Posledný výstrel (1965) a film Old Shatterhand (1964), ktoré nezaostávajú v kvalite za týmto filmom. ()

Vyhy

Dohromady s hlavní trilogií nezapomenutelná díla, která si matně pamatuji jako dítě, v pubertě více, ale člověk to ocení až v dospělosti snad. ()

MrPierc

Ano, skvělé, ale prostě mi vadil ten Old Shaterhand - Lex Barker. Byl tak uhlazený a dokonalý, že jsem si chvílemi myslel, že sundá kazajku a pod ním bude svastika :-) ()

nithiel

První a pro mě také nejlepší Mayovka. nejradši na ní mám asi hudbu, při níž podle jediného tónu člověk pozná, zda jsou na scéně padouši či klaďasové. ()

Amroth666

Vinnetou poprvé, Vinnetou úspěšný. Klasika, jednozačně pět hvězd. ____ Old Shatterhand a Vinnetou, vždycky jsem přál, aby tahle dvojka všechny válcovala(jako malý, jako větší) ... Kultovní scény + ____ OST 5/5 ____ ()

tomtomtoma

Je obdivuhodné, že si tento počátek májovského kultu stále zachoval tak drtivou oblíbenost u českých filmových diváků do dnešních dnů. Jak nádherné bylo dětství při hltání všech Mayových knih a následných filmových výtvorů! Ta prostá radost a okouzlení ryzí romantikou dobrodružství! Vše je prosté a zcela zjevné při rozdělování stran na dobré a špatné. Stateční muži neváhají zapáleně bojovat za spravedlnost, pravdu, mír a šťastný život pro všechny lidi bez rasových, či jiných předsudků. Ten film není lepší, než jeho mladší sourozenci. Je zkrátka první a lidi ho milují, když se na chvíli mohou vrátit do dětských let a ztotožní se s idealistickým tónem příběhu. V knihách i na plátně je svět sice tvrdý. leč díky hrdinům i lidsky spravedlivý. Hlavní postavou a nejudatnějším hrdinou je pochopitelně statečný zálesák a čestný lidumil Old Shatterhand (příjemný Lex Barker s hlasem Horsta Niendorfa). To on se neohroženě staví tváří v tvář každému nebezpečí, hrdinské činy jsou pro něj rutinou a uspávací rány pěstí povinností. Navíc, kolikrát je ho možné vidět s plnovousem? Nemůže chybět Shatterhandův pokrevní bratr a statečný náčelník všech Apačů Vinnetou (sympatický Pierre Brice s hlasem Herberta Stasse). To on dokáže nepozorovaně každého vystopovat a důvtipně trestat všechny křivdy a nespravedlnosti. Vrchní padouch, Colonel Brinkley (dobrý Herbert Lom), je správně zákeřný a hamižný. Kdo jiný by měl mít žaludek na odstranění každou překážku na strastiplné cestě za bohatstvím? Je zde horlivý mladík na straně dobra, Fred Engel (zajímavý Götz George) s velmi osobní pohnutkou na jeho výpravě za spravedlivou pomstu. Ženskou svěží krásu vnáší Fredova vyvolená Ellen Patterson (půvabná Karin Dor). Humorný nadhled přináší hned tři postavy: popletený a bezprostřední lovec motýlů a anglický lord Castlepool (sympatický Eddi Arent), spolehlivý zastánce správné strany Sam Hawkens (Ralf Wolter) a jeho věrný druh a prérijní básník Gunstick Uncle (Mirko Boman s hlasem Gerda Martienzena). Z dalších rolí: rázná farmářka Butler (Marianne Hoppe), Ellenin otec a majitel poloviny plánu k bohatství Patterson (Sima Janićijević s hlasem Erwina Lindera), hrdý náčelník indiánského kmene Utahů Velký Vlk (Jozo Kovačević s hlasem Uweho Friedrichsena), či členové Brinkleyeho všehoschopné bandy traperů Hilton (Ilija Ivezic s hlasem Hanse-Waltere Clasena), Doc Jefferson Hartley (Branko Špoljar s hlasem Josefa Dahmena) a Knox (Milivoj Stojanovič s hlasem Rudolfa Fennera). Musí se obdivovat přírodní scenérie Plitvických jezer a kaňonu Velika Paklenica. Příběh nás navrací do sladkých a bezstarostných časů dětství a naděje ve spravedlivý a šťastný zítřek po boku hrdinů a bojovníků lidského dobra. A je to též jedinečný příklad, že oblíbenost neznačí vždy kvalitu. Zábavný prvek při chvílích odreagování je stále plně funkční. Díky své jednoduchosti a naivnímu idealismu. ()

Cheeter

Asi snad nejlepší film s Vinnetouem a Old Shatterhandem. Prostě taková nostalgie z dětství, kdy tyto příběhy neustále hltal. A i když si je teď znovu pouštím, tak zjišťuji, že jsou stále tak dobré, jako když jsme je sledoval jako malý. Ano, člověk si všimne pár nedostatků, které jako malý nevnímal, ale to vůbec nevadí, když si člověk vezme film jako celek. ()

C0r0ner

Nostalgií netrpím, takže nemusím povinně dávat plné hodnocení. Podívejme se na to tedy trochu odborněji, řečí profesionálního kritika. Kurva, taková sračka, to je teda něco! A že to je v žebříčku? No to mě poser! Tak. Prý nejlepší Vinnetou vůbec. V tom případě musí být ostatní díly vážně kurevská rychta. Zpětně nevím, za co je ta třetí hvězdička. 50% ()

zette

Zcela urcite nejlepsi film podle predlohy Karly Maye, slusny pribeh, krasne prostredi Plitvickych jezer a Old Shatterhand se svym rudym bratrem. Klasika a kus meho detstvi. ()

Andre3000

Co dodat, v době kdy nebyli moc rozšířeny moderní technické věcičkyy typu PC a filmů dostupných dospívající mládeži byly Mayovky modlou. A jsou jí zaslouženě dodnes. Nejlepší westerny všech dob se skvělými Lexem Barkerem a Pierem Bricem, kteří každého nejednou inspirovali k pobýhaní na zahradě s kamrády pomalovanými rudými barvami. ()

pufina

Pro mě jeden z nejlepších dílů s Vinnetouem, to můžu vidět kdykoliv. Jen škoda, že jsem z toho dětství a westernů vyrostla.. ()

laik_60

prvá mayovka s Lex Barkerom a Pier Briceom (fuj hnusná slovenčina), ktorá sa objavila v Československých kinách (to už sa blížilo také to "socialistické uvoľnenie", tak sa vo väčšej miere ukazovali aj produkty zapadne imperialistickej kapitalistickej kinematografie). V tých časoch to bol kasový trhák, kiná bolí plné rodičia pašovali svoje deti (prístupný až od dvanásť rokov) do kín. obrázok Cornelovej ruky so zlatou čašou trčiacej z jaskynného bahna bol pre nás mladších dlho predlho námetom dychtivých rozhovorov cez veľkú prestávku v škole. :) ()

Pierre Brice 1929 - 2015

Pierre Brice 1929 - 2015