První setkání a velké dobrodružství legendárního indiánského náčelníka a jeho hrdinného přítele Old Shatterhanda... V nekonečných pustinách americké prérie znějí hlasy stavebních dělníků a výbuchy dynamitových náloží. Napříč územím indiánů kmene Apačů má vést dráha „železného oře“. Když Vinnetou, syn náčelníka Apačů se svým přítelem a učitelem Klekí-Petrou přijíždějí do ležení bledých tváří protestovat proti bezohlednému zabírání starých indiánských lovišť, je Klekí-Petra zákeřně zavražděn a Vinnetou zajat… Filmové zpodobnění prvního společného dobrodružství ikonické dvojice Vinnetou a Old Shatterhand vzniklo v roce 1963, rok po Pokladu na Stříbrném jezeře. Právě velký kasovní úspěch prvního snímku, jenž původně vznikal jako samostatný projekt, vnuknul tvůrcům v čele s producentem Horstem Wendlandtem myšlenku vytvořit na základě dobrodružných románů Karla Maye mnohadílnou filmovou sérii. Režie se opět ujal Harald Reinl, jenž se již v předchozích letech etabloval coby zkušený řemeslník kriminálek podle předloh Edgara Wallace a sérií mysteriózních krimi s padouchem dr. Mabusem. Štáb i herecký ansámbl zůstal z větší míry stejný jako v případě Pokladu na Stříbrném jezeře. Hlavním přírůstkem po boku hlavních představitelů Pierra Brice, Lexe Barkera, a ostatně i Ralfa Woltera, jenž ztvárnil populární komickou figurku Sama Hawkense, byla mladá francouzská herečka Marie Versiniová, které role křehké Nšo-či vynesla v srdcích nejen německých diváků nehynoucí slávu. Partu ústředního záporáka Santera se zhostil populární charakterní herec Mario Adorf. Film, jenž se natáčel v letních měsících roku 1963 v exteriérech v Jugoslávii, měl premiéru v prosinci a stal se nejúspěšnějším německým filmem roku 1964. (Česká televize)

Arsenal83

Už skoro 60-ročná klasika, ktorá sa dobrodružnému srdcu nikdy neomrzí. Z dnešného pohľadu to má svoje muchy. Napríklad rýchle skákanie scén, kde je silná emócia a za pár sekund hudba preskočí inam. Zomrie Nšoči, ide silná, dojímavá hudba, a už o pár sekúnd ide dobrodružná. Na druhej strane, práve silná hudba urobila z tejto trilógie veľmi silný film, na ktorý sa nedá zabudnúť. ()

klerik

Ťažko hodnotiť niečo takto kultové, čo tak výrazne ovplyvnilo môj intelektuálny vývoj :) Drsnejšie a menej romantické ako ostatné filmy, ale sympaticky sa ako-tak drží predlohy a herci vynikajúco "hrajú" svoje postavy. Hudba je nesmrteľná, akcia dobrá... Film, ktorý si vytvoril vlastný (pod)žáner... ()

classic

Chorvátsky JADRAN ( Vtedy sa to nachádzalo v bývalej Juhoslávii, dnes tieto štátiky spadajú pod Bosnu a Hercegovinu ), supluje americkú divokú prériu ( WILD WEST ), s indiánmi, na čele s Winnetouom, ďalej so železničným inžinierom Greenhornom, z ktorého sa neskôr stane „pokrvný brat” Winnetoua, s prezývkou Old Shatterhand, lebo zachránil indiánskemu náčelníkovi kmeňa Apačov - holú kožu, ale On ani nevedel, že to bol práve Old Shatterhand ! Okrem týchto dvoch kladných postavách, tu máme klasického zlosyna - Santera, ktorý absolútne nedbá na to, že vedenie železnice má ísť cez územie Indiánov, ktorým sa to samozrejme nepozdáva, vzniká medzi nimi a Santerovou bandou - vojna, ktorá prinesie vzácne straty na životoch, z Winnetouovej strany. Táto klasika, z ktorej som už dávno vyrástol, je neporovnateľne lepšia, kvalitnejšia, ako remake, z roku 2016, ktorý je totálny shit ! Síce nachádza sa tu niekoľko divných strihov a scén, ktoré ma trochu rušili, ale napríklad, sú tu taktiež pekné pasáže, keď si poviem, ako by som pozeral staré americké westerny - Johna Forda. Vo filme, mám dve obľúbené scény : Jedna sa týka rozbehnutého vlaku, ktorý si to mieri k domu, kde sa skrýva Santer, s banditmi + ešte jedna scéna so Santerom, ako visí nad „oceľovými nabrúsenými hrotmi” ... Celkovo, po hlbšom zamyslení sa nad touto prvou mayovkou, z hľadiska filmových tvorcov, sa zatiaľ, z mojej strany jedná o dobrý priemer, kde opäť počuť veľmi známu - zvučku, stojí za to, lebo Pierre a Lex, nie sú žiadni : bogartovia, grantovia, stewartovia, ale úplne obyčajne - neobyčajní herci, ktorí už asi navždy budú nesmrteľní, pre určitú skupinu ľudí, ktorá nedá na nich dopustiť. Ja som nestranný, neobdivujem ich, ale ani mi neprekážajú ! Skrátka, stále je to klasika klasík, ktorú opäť oprášiť, už nie je možné ! To by tu museli byť digitálni predstavitelia, čo by taktiež asi nebolo príliš morálne, však ! Idioti, ktorí ich oživili prostredníctvom nových hercov, by sa nad sebou mali vážne zamyslieť, akí sú hlúpi, pretože toto si pôvodní borci - nezaslúžili ! ()

Yardak

Já chci být Old Shatterhand! :)) Tyhle filmy o dvou pokrevních bratrech patří do mého dětství, je to klasika. 5 jasných hvězd. ()

Šandík

Samozřejmě, že Winnetou je naprosto pokřivený, v podstatě romantický, idealistický a ahistorický obraz o indiánech. To co prochází u většiny diváků například u Robina Hooda nebo ve zcela vymyšleném Statečném srdci tady najednou mnoha divákům vadí... Netuším zda-li je to až příliš okatou idealizovaností Mayovek nebo naopak nedostatkem informací o středověku, ovšem zajímavé to je. Ale zpět k Vinnetouovi. Pokud film i jeho "dva až tři bratříčky" ("jezero" počítám též) vezmeme li jej jako adaptaci slavného románu, je to asi to nejlepší, co se s touhle předlohou dalo udělat. Ostatně, mého devítiletého syna si to teď naprosto dostalo a to je myslím dobře. Je fajn, když mají děti za vzor kladné hrdiny bez bázně a hany. A že je to trochu kašírované? Inu, ono je to naštěstí i docela vtipné a navíc esteticky nesmírně krásné. Za kameru a výpravu si to celé zaslouží i po těch letech hlubokou poklonu. Není vůbec přílišný problém se u toho i po těch letech zasnít a nechat vtáhnout dějem ;o) Jo, máloco nás v dětství bralo jako tohle to... Celkový dojem: 75% ()

BMW12

Parádní western, Vinnetou má opravdu vše, co pravý western má mít. Na tohle se dá koukat pořád, i po 60 letech. Parádní lokace, příběh, přestřelky, napětí, perfektní Vinnetou i Old Shatterhand. Na tomhle filmu je vše perfektní. Až tedy na scénu, kdy Vinnetou bodne svého budoucího bratra do krku a on je za pár dní jako rybička, přitom ve skutečnosti by byl během chvilky tuhej. :-) ()

MM11

Tvůrci si Pokladem na Stříbrném jezeře dobře naběhli a rozhodli se vytěsnat s Pierra Brice a Lexe Barkera, co jen půjde. To ostatně dokresluje už ta číslovka v originálním názvu, ale co naděláte. Harald Reinl byl perfektní režisér a ušetřil tenhle naivní příběh patosu či nepřesvědčivé výpravy (příznačné pro pozdní díly). Je tam málo z knihy, ale je to i tak působivé. ()

špaček421

Asi Mayovi nejvěrnější adaptace, což znamená, že autoři scénáře předlohu četli. Dlouho před tím, než se pustili do práce. I tak je to ale jeden z nejlepších dílů, napínavý, akční, kouzelný a na konci smutný. I teď jsem skoro až brečel. Z většiny bych jen opakoval komentář k Pokladu na Stříbrném jezeře, tady bych jen vypíchl Maria Adorfa v roli dalšího skvělého padoucha, naopak oproti Eddi Arentovi mi Chris Howland a jeho Tuff Tuff nikdy zábavný nepřišel. "Nevíme, jestli jsou tito muži vinni. My si to myslíme, ale nevíme to. Tak to by nás měli pustit, jestli se nemejlím, hehe!" ()

duklak2

Mě osobně filmy s Vinnetouem nijak nenadchly. Příběhy a scénky z Divokého západu přímo mou osobu nikdy nepřitahovaly. Přesto na Vinnetoua nikdy nezapomenu. ()

Genero

I když ty skály trochu připomínají Tulovo Grede a ten rudokožec úplně napravo mě předloni na dovolené příšerně ožral rakijí, dýchá na mě z Vinnetoua to kouzlo dětství, kdy jsem stál nekonečnou frontu před kinem a byl jsem moc malý na to, abych viděl její začátek, takže to byla vždycky sázka do loterie, jestli svého hrdinu uvidím dneska nebo až v sobotu. Ve škole jsem pak toužil po tom stát se Old Shatterhandem, ale jako neprůbojný a zakřiknutý chlapec jsem většinou schytal Sama Hawkinse a to jsem ještě mohl mluvit o štěstí. Vzhledem k těmto okolnostem je naprosto pochopitelné, že čtyřlístku Vinnetou, Rudý gentleman, Poslední výstřel a Poklad ve Stříbrném jezeře nemůžu nikdy, ale nikdy dát podprůměrné hodnocení. Zároveň už jsem velký chlapec a ty filmy nejsou nic extra a je třeba si připustit, že tehdejší nadšení pramenilo zejména z nedostatku jiných příležitostí. Prostě něco podobného, jako když vás rodiče drží zkrátka, k vánocům dostáváte knihy a potom na maturitním večírku ojedete ošklivou poďobanou spolužačku ze 3. B a pak na to po letech s úsměvem vzpomínáte a sami na sebe se nehněváte, protože byla vaše první. ()

PROROK14

Stará dobrá klasika ... ktorá mňa nebere. Možno som na tento film mladý ale ak sa pozriem na otca a hlavne na strýka ako tento film žerú tak mi pripadajú miestami až ako fanatici do Vinnetoua. Ale zlé to zas nie je len mne to stačilo vidieť raz. ()

Pierre Brice 1929 - 2015

Pierre Brice 1929 - 2015