První setkání a velké dobrodružství legendárního indiánského náčelníka a jeho hrdinného přítele Old Shatterhanda... V nekonečných pustinách americké prérie znějí hlasy stavebních dělníků a výbuchy dynamitových náloží. Napříč územím indiánů kmene Apačů má vést dráha „železného oře“. Když Vinnetou, syn náčelníka Apačů se svým přítelem a učitelem Klekí-Petrou přijíždějí do ležení bledých tváří protestovat proti bezohlednému zabírání starých indiánských lovišť, je Klekí-Petra zákeřně zavražděn a Vinnetou zajat… Filmové zpodobnění prvního společného dobrodružství ikonické dvojice Vinnetou a Old Shatterhand vzniklo v roce 1963, rok po Pokladu na Stříbrném jezeře. Právě velký kasovní úspěch prvního snímku, jenž původně vznikal jako samostatný projekt, vnuknul tvůrcům v čele s producentem Horstem Wendlandtem myšlenku vytvořit na základě dobrodružných románů Karla Maye mnohadílnou filmovou sérii. Režie se opět ujal Harald Reinl, jenž se již v předchozích letech etabloval coby zkušený řemeslník kriminálek podle předloh Edgara Wallace a sérií mysteriózních krimi s padouchem dr. Mabusem. Štáb i herecký ansámbl zůstal z větší míry stejný jako v případě Pokladu na Stříbrném jezeře. Hlavním přírůstkem po boku hlavních představitelů Pierra Brice, Lexe Barkera, a ostatně i Ralfa Woltera, jenž ztvárnil populární komickou figurku Sama Hawkense, byla mladá francouzská herečka Marie Versiniová, které role křehké Nšo-či vynesla v srdcích nejen německých diváků nehynoucí slávu. Partu ústředního záporáka Santera se zhostil populární charakterní herec Mario Adorf. Film, jenž se natáčel v letních měsících roku 1963 v exteriérech v Jugoslávii, měl premiéru v prosinci a stal se nejúspěšnějším německým filmem roku 1964. (Česká televize)

BoXBe

Legenda. Viděno x krát. V roce 2021 ve čtyřiceti letech pořád stejný zážitek. Neuvěřitelně rychle to šlape, řada současných "akčních filmů" by mohla závidět, pořád se něco děje, příběh je jednoduchý, přesto epický a atraktivní, hlavní postavy a všichni herci a hromadné scény poctivé a k látce uctivé, chyb pomálu, dají se velmi snadno ignorovat. Koukat na to s novou generaci zážitek. Smějí se stejným scénám (skluz po baru po ráně Old Shatterhanda apod.) Ten film prostě nestárne. Hudba top. ()

WolfR

Klasika jako každý film s Vinetůem a Oldou Šetrným. Kouzelné dílko, která má k dokonalosti daleko, ale když se na to skvělé dobrodružství dívám, nemůžu jít s hodnocením níž, 4 hvězdy. ()

dr.fish

Příběh, který jsem četl snad desetkrát. Můj dětský svět, každý rok o prázdninách vystát frontu na lístky do kina na Vinetúa, to byla pro mne otazka cti. 100% ()

Noviik odpad!

Nemám rád Vinnetoua, je to nudné, hloupé a že by to bylo bůhví jak dobře natočené se mi také nezdá. Bohužel, ale Vinnetou mě jako kluka poznamenal trochu jinak než se asi čekalo. Příšerný film. ()

SoolenJV

Klasika "westernu" vzniklého v Evropě. Jednoduché ale čisté, s jasnými charaktery, dobrými herci, nezapomenutelnou hudbou a krásnou Jugoslávskou krajinou. ()

vesper001

Ano, je to naivní. Ano, je to příliš idealistické. Ano, hrdinové jsou příliš kladní. Ano, je to kýč… A je to Vinnetou a my ho milujeme (právě) takového, jaký je. ()

sir-dave

Klasika dětství. Mayovka sympatizující s Indiány v boji proti válce vůči bělochům, kdo by neznal. Natočeno v nejkrásnějších místech bývalé Jugoslávie. Řeka Zrmanje, NP Krka, Plítvice atd. se nikdy neokouká. Jasně dané dobro a zlo, možná jednodušší příběh a dokonalý casting. Všechny tři díly Vinnetoua a Poklad na stříbrném jezeře stavím na jedno pětihvězdičkové místo, ale jednička, kde se poprvé spřátelí Lex Barker a Pierre Brice je o chlup staré báby nejlepší. ()

Radiq

Další klasika mezi měkkejma westernama (tohle bych ale nenazval ani western, ale "kovbojka") s příchutí dobrodružství, indiánsko-kovbojské atmosféry a s trochou humoru aneb dnes by se to jmenovalo Winnetou & Old Shatterh4nd: Počátek. Mario Adorf jako docela dobrej záporák, ale mohlo to být lepší. Přidány opět vtipné postavičky Sam Hawkens a fotograf Lord Tuff-Tuff. Zajimavy je, že jsme se dozvěděli, že jak Old Shatterhand, tak Klekí Petra jsou němci... Jinak opět několik legendárních scén, hlavně závody v děravé kanoi. Dál se seznámíme s Nšo-či, poslechneme si bratře bratře atd. Takže hudba a odjezd do západu slunce hurá k pokračování... ()

otík

Jo, jo, ta nostalgie na mě vždycky dýchne už při prvních tónech. Rád jsem se podíval dnes znovu a musím uznat, že mě to opět zaujalo. Není to tak blbé, jak jsem si možná myslel. Pravda - dialogy občas velmi úsměvné, ale kamera, akce i herci dobří. A navíc - tolik smutných linek v tak odlehčeném filmu jsem dlouho neviděl - Vinnetou přijde o sestru i tátu, Old Shatterhand zase o milenku, hlavní záporák zemře, aniž by vůbec uviděl zlato, po kterém celý film prahne. Na druhou stranu se musí nechat, že na rozdíl od všech ostatních dobrých či špatných bratříčků má tento film dobrou dějovou linii a příběh je tu o něčem, zatímco v těch ostatních vinnetouovkách je to spíše takové látání od nikud nikam. I po tolika letech dávám palec nahoru. V pořadí druhá klasická vinnetouovka, v logice příběhu však první. A v rámci série Oldy a Vinnieho jasně nejlepší díl. ()

sator

Viděno 6 let po premiéře.. ještě pár let a potkám se s mými dětskými hrdiny a jejich tvůrci u velkého Manitoua...😄 Kdo nezabrání křivdě je stejně vinen jako ten kdo ji spáchal, to je zákon Apačů... ()

mr.kliky

Santer je kurevsky cool a Sam Hawkens je nejlepší postava, která se kdy na divokým západě objevila...Kam se na ně hrabou Old Shatterhand a Vinnetou.... ()

Skuby47

Nejoblíbenější filmy mého mládí. Možná je dobře, že Karel May neviděl nikdy Divoký západ a proto dal svým vysněným knižním hrdinům tak ušlechtilé vlastnosti a tak dobrodružné osudy. Harald Reinl jim zase dal nezapomenutelné tváře Pierra Brice a Lexe Barkera. Už nikdy nebude jiný náčelník Apačů Vinnetou a jeho přítel Old Shatterhand, než jak je stvořil tento režisér. I tak je zvláštní, že se nikdo další nepokusil tyto tak úspěšné příběhy natočit znovu. Diváci by to nepřijali, protože neopakovatelné kouzlo Reinlem vytvořené legendy stále působí. I pro mne existuje jen jeden Vinnetou a jeden Old Shatterhand. ()

VaHo

Po dlouhé době (naposledy v dětství) jsem se opět podíval na Vinnetoua. Zcela vážně musím říct, že ten film je dokonalý. Skvělý příběh, charakterní hrdinové, nádherná kamera a neustále napínavý děj, který ani na minutu nenudí. Ve svém žánru vrchol. ()

Mr.Bulanek

Old Shatterhand prijizidi jeste jako Greenhorn, ziskavajici prezdivku a seznamujici se s Vinnetouem. Hudba, priroda, proste vsechno, jednim slovem parada. Nostalige jak hrom jestli se nemylim. he he hee. Snad to jeste mam nekde doma zaprasene na VHSce. Je uz to doba co jsem to videl naposled tak jsem si to dnes oprasil a musim rict moc sem si to nepamatoval, takze jak kdybych to videl poprve :-) ()

Mirokukii

Znáte ho všichni... Vinnetou. Ušlechtilý syn náčelníka kmene Apačů Mascarelů. Jeho jméno žilo v každém stanu, v každé chatě, u každého táborového okně. Byl přítelem a ochráncem všech utiskovaných a neúprostným bojovníkem proti bezpráví. Dnes to zní jako pohádka, co před stoletím bylo ještě skutečností. Hořkou tvrdou skutečností. Poslední zoufalé vzepjetí rudých domorodců proti bílým dobyvatelům. Stále dál pronikali pionýři na západ. V jejich stopách následovali dobrodruzi, bandité a desperáti. Apačové byli bělochům přátelsky naklonění, a přesto byl jejich osud zpečetěn, protože vlastnili to, čeho si vetřelci nejvíce cenili... půdu a zlato. JÁ TOHLE MILUJU. ()

skrblik007

První díl trilogie, prequel Der Schatz im Silbersee se řadí mezi to nejlepší, co v 60. letech na krásných jugoslávských lokacích pod taktovkou Němce, s Američanem a Francouzem v čele, vzniklo. Scénář je rozkošně oldschool, akční scény na svou dobu exkluzivní a Lex Barker s Pierrem Bricem, coby strážci spravedlnosti a všehomíra na zidealizovaném divokém Západě, nezapomenutelní. Pro mě osobně nejoblíbenější díl. ()

Pierre Brice 1929 - 2015

Pierre Brice 1929 - 2015