Blade Runner 2049

• USA Blade Runner 2049 (více)

Třicet let po událostech prvního filmu odhaluje nový Blade Runner a důstojník losangeleské policie K (Ryan Gosling) dlouho ukryté tajemství, které je natolik zásadní, že by mohlo zcela rozvrátit poslední zbytky lidské společnosti. Toto odhalení ho nutí zahájit pátrání po Rickovi Deckardovi (Harrison Ford), bývalém Blade Runnerovi losangeleské policie, který je už 30 let nezvěstný. (Falcon)

Wysch

Jediné, co mě napadá bez spoilerování, je, že nový Blade Runner není film pro kino. (Resp. musí se to v kině sejít, aby se to dalo prožít.) A to mu může dost uškodit. Zda má Blade Runner 2049 potenciál být stejným kultem jako jeho starší bráška, to se ukáže asi časem a po druhé či třetí či dvacáté projekci. // edit 2021: Ještě silnější než před třemi lety. Technologie dozrála, takže se dá film prožít i v domácí atmosféře na širokém obraze s výborným zvukem. Není to film pro každého. Blade Runner 2049 je pod řemeslem skrytý filozofický dílo, který dlouhými utahanými záběry umožňuje divákovi, který se dokáže naladit na ten filozofickej aspekt, přemýšlet. Ne nadarmo začínají dlouhé záběry po první scéně. BR49 je vizuálně nádhernej snímek, u kterýho vím, že spoustě lidí nic neřekne, ale u kterýho vím, že i díky levnější a modernější technologii už nepotřebuju kino, abych se na tu vlnu filozofickýho hloubání naladil. Můžu asi i dodat, že "this film is starting to grow on me" a je velká pravděpodobnost, že nakonec i tu pátou hvězdu přihodím (byť mám stále výhrady k poslednímu aktu, ale nechci tady spoilerovat - tenhle film si spoilery nezaslouží). ()

Praxis

Dennis zklamal. Vizuálně vycizelované. Naprostý šperk. Kamera má všude smysl. Ale co smysl už nemá, to je tak trochu překombinovaný děj, který se pod nanosem dalších otázek tak nějak ztrácel. Hans Zimmer variuje Vangelise ale v určitých scénách moc burácí. Jak říkám. Zklamaný jsem vyloženě nebyl, ale první díl bavil opticky více. 70% ()

Laxik

Tohle budu muset vidět víckrát. Ne, že bych to nechápal, ztratí se v tom jen ten, co u toho usne (a že takových lidí pár bude, na to vemte jed), jen je toho tam TOLIK, že je těžké to napoprvé nějak pořádně zpracovat. Můžu k tomu říct jen to, že je to hodně villeneuveovské a tudíž i své, což je jedině dobře. A že, podobně jako jsem to měl s jedničkou, to člověk bytostně touží milovat, ale tak nějak nedokáže. Alespoň zatím ne. ()

JJ.Gibson

Tak jsem zakončil svůj projekt Blade Runner! Nakoukal jsem původní film, nakoukal jsem tři před-filmy, abych byl řádně připraven a mohl vyrazit na Blade Runnera 2049. Po shlédnutí, jsem si musel položit dvě základní otázky. První: Je to lepší než první díl? V mých očích ano, né o moc, ale ano je to lepší, lépe se na to kouká a ona bizarnost se dá skousnou o něco lépe. Otázka druhá: Je to dobrý film, dobré sci-fi?? Myslím, že to zase není tak dobrý film. Nesmyslně dlouhá stopáž uvrhává snímek přímo do děsivé nudy, hlavně ke konci. Vše trvá neskutečně dlouho, dlouhé záběry, nepodstatné zdržování a natahování jednotlivých scén prostě a jednoduše kazí požitek z koukání! Na začátku Vám to tolik ani nepřijde, pač se stejně jako v původním filmu necháváte unést úžasnou vizualizací a světem jako takovým, ale čím déle to trvá, tím víc Vás to začne otravovat. Lehké spoilery: Navíc hlavní premisa filmu se od původního díla vlastně neliší. Zase tu máme replikanta, který sice dokáže žít o mnoho déle než jeho předchozí verze, ale chce být člověkem né být uměle vytvořen. Pořád existují "komanda" kteří loví předešlé typy a za 30 let se v tomto ohledu nezměnilo vůbec nic. Ikdyž se Jared Leto snaží vyrobit perfektně poslušného replikanta. Co, ale novému Blade Runnerovy nemohu upřít je, že to co nastavila jednička, ctí do posledního detailu, celý ten "bizarní sci-fi noir" žánr. Toto se jen tak nevidí, aby pokračování bylo vskutku plnohodnotným následovníkem a za to musím přidat jednu hvězdu navíc. Máme zde zpátky Deckarda, který sice není tak nesympatický jako poprvé, ale upřímně kdyby tam nebyl, zas taková škoda by to nebyla, tato linie se dala krásně obejít, nicméně pro propagaci je určitě lepší, že tam "nebohý stařík", který dohromady promluví asi dvacet vět je. Znova tento snímek hlásá přesah a chce zamířit mezi "kultovní" snímky a znova u mne neuspěje. U skalních fanoušků asi ano, ale hlavně proto, že v tom vidí věci, které vidět chtějí a né věci, které film ukazuje. Mě je tedy rozhodně neukázal! A pátrání po tom jestli je Ford taky umělej nebo není, je mi úplně jedno, změnilo by se tím něco?? Ne! Ač mám sci-fi hodně rád, tak vesmír Blade Runnera se nezalíbil ani v jednom případě, o to víc, že má schválně otevřená vrátka pro další díl... ()

PKD

Nejlepší inteligentní SF film a téměř dokonalý a těžce dospělý (v kině jsem byl skoro jen já nejmladší a to mi není už dávno 30, jinak...drtivá většina přes 50, což na mě ještě před vstupem do sálu, udělalo opravdu velký dojem), klenot za posledních 35 let. Asi tak. Hudba burácela na plné pecky a fungovala ještě lépe, než na samostatný poslech. Jediné,co bych vytkl je, ta absence nějakého pořádného konce, protože u tohoto majstrštyku jede děj a po 150minutách, sek, konec, tma. Co je na tomto filmu the best je bezesporu režie, scénář a hudba. Takže vlastně všechno, haha. Možná tím někoho šokuji, ale nepovažuji casting za zásadní věc. I u prvního BR mi vždy bylo jedno, kdo koho hraje (vemte si, že deckarda měl pův. hráti Dustin Hoffman), protože to (dle mého), nikdy nebylo u BR podstatné. Zde totéž. Ale to neznamená nějaké výhrady, jen má soukromá pozn. Je ale fakt, že (pro mě po1. viděn ve filmu), Ryan Gosling jako kafkovský K, byl po přehoupnutí do druhé poloviny, čím dál tím víc, fascinující a jeho postavu si vlastně vybavuji nejvíce. Ve světle BR 2049 se jeví brutální většina filmů, co jsem viděl za posl.25 let, jako nablblé hovadiny pro děti. Aby nějaké pokr. překonalo původní klasiku téměř úplně ve všem, to se mi tuším ještě NIKDY nestalo. P.s. a jako ´´člověk´´ duševně propojený s velkým P.K.Dickem, mohu bez uzardění (a též bez ztráty věnečku) prohlásit, že tento brilantně/intelektuální skvost,je mnohem více dickovský, než jeho předchůdce, který je paradoxně dle oné předlohy, zatímco tento ne. Nevím, co by řekl na 1.BR, ale jsem si jist, že tento by se mu líbil mnohem víc. Hudba 100%. ()

GodComplex

Pro me jeden z nejsilnejsich filmovych zazitku poslednich let. Kdybych to vnimal okem objektivniho filmoveho kritika, tak je na tom spousta veci spatne, a bylo by to tak max na 8. Prilisna doslovnost pribehu, ktery ve vas vlastne vubec nezanecha zadne otazky (jeden ze silnych aspektu puvodniho BR), par pochybnych hercu (hlavni zenska villain androidka uhh), az rusive otravna scena ve vode tocena nekde v umelem akvarku? Ale o tohle nejde. Tady jde o ten Villeneuvuv/Deakinsuv vizualne vytribeny podklad, kde jen plesate nad nekterymi scenami, zabery a jejich atmosferou u ktere se neda jinak nez chrochtat blahem. Odkazuje to na puvodni BR, ale zaroven si to jde razantne svou vlastni cestou, ktera do mixu puvodni noir sci-fi prispiva velkou davkou postapo feelingu a nejakych tech Fallout influenci, coz je vlastne nejlepsi predstavitelna kombinace. Ale hlavne - a z toho mam radost nejvetsi - cele je to nadopovano neskutecne pusobivym zvukovym utokem Hanse Zimmera, ktery mi zni v usich jeste ted. Hodne jsem se bal proc puvodne zamysleny skladatel Jóhannsson od projektu odstoupil a proc ho na posledni chvili nahradil Zimmer/Wallfisch, ale tohle je mozna presne ten duvod a ta nejlepsi odpoved. Ty ofenzivni syntezatorove steky se mi dostali primo pod kuzi. Zimmer mi ten soundtrack nasal do injekcni strikacky a je jsem si to poustel primo do zily (bez kvalitniho kina s excelentnim sound systemem tohle nema smysl vubec davat). Dokonale spojeni moderniho pristupu s lehkymi nostalgickymi vsuvkami na original, ktere mi minimalne 3x strikli slzy do oci. V Denisove predchozim filmu Arrival jsem byl nadseny z te asi minutove sceny preletu mraky za doprovodu udernych alien zvuku. Tahle kratka audio-vizualni extaze je tady natahnuta na vice nez 2 hodiny. Nevim jaky vliv na to meli ty kafe co jsem u toho pil, ale v takovym tranzu jsem u filmu snad jeste nikdy nebyl. Behem finalnich credits jsem zustal prikovany v sedacce, poslouchal to svate hudebni opojeni a mel jsem pocit jako bych dojizdel po nejakem ultimatnim tripu. Puvodni Blade Runner je jeden z mych top10 filmu a Vangelisuv puvodni soundtrack povazuju za nejlepsi soundtrack vubec. Pokud tedy jak o novem filmu, tak jeho hudebnim/zvukovem doprovodu napisu, ze jde o dustojne nastupce, je to to nejlepsi co o BR 2049 muzu prohlasit a nemuzu jinak nez jit na plny pocet. 10/10 ()

kaylin

Myslím, že podobný sci-fi snímek ještě nějakou dobu znovu neuvidíme a že rozhodně stojí za to ho vidět na velkém plátně, kde vyniknou ty nádherné scenérie, které jsou na první pohled temně laděné, aby bylo zřejmé, že tohle je skutečně pokračování. Vizuálně krásné, herecky parádní, akčně dobré a dějově zajímavé. Jen ke konci to najednou trochu ztrácelo šťávu. ()

Tony.cs

Kdo mě zná ví, že Star Wars je moje srdcovka. Byl to totiž první film, na kterém jsem byl v kině. Blade Runner je srdcovka číslo 2. Můj první Ridley a možná jeden z nejlepších cyberpunkových filmů, přestože to není úplně tak cyber, jako spíš punk. Špinavé, mokré, místy i tísnivé a hutné. Deckard byl můj hrdina. Ne nezničitelný, ale nevzdávající se. Myšlenka kterou kopíruje kdejaký film, totiž problematika UI, tam byla podána jak z pohledu Blade Runnera se svědomím a emocemi, tak z pohledu replikanta, který má strach ze smrti a pohání ho vztek a touha, jež se naučil vnímat. A pokračování? Zase žádná akční pecka. Ale inteligentní, špinavý, drsný film. Že nejlepšími scénami prolétávají ústřední tóny prvního filmu je jen plus. To oni tu tísnivou atmosféru dokreslují. Audiovizuál je naprosto fantastický. Pokračuje se i v řešení existencionální otázky. Je biologicky vytvořený stroj stále strojem, dokáže-li cítit emoce? Prozradí vám to skvěle vykreslené a zahrané charaktery i kvalitní scénář těžící z prvního Blade Runnera kde se dá. A budiž zapsáno k dobru, že look Los Angeles se prakticky za těch třicet let nezměnil. Jako fanoušek jsem vcelku nadšen. ()

vorheese

Villneuve je génius. I když měl v ruce asi nejslabší scénář své kariéry, přebil ho hutnou atmosféru a neskutečnými vizemi. Kino nutností! ()

Makky

Orgazmický vizuál! Audiovizuálna pecka, ktorej forma víťazí nad obsahom. Príbehovo jednoduchá, hoci stopážou prepálená snímka by zniesla väčšiu prepracovanosť. Nepochopiteľne nevyužitý záporák je obrovskou škodou, Leto si napriek tomu kradne každý obraz pre seba. Herecky skvelé predstavenie podčiarkuje úžasný futuristický svet, kde Villeneuve opäť potvrdil, že je majstrom atmosféry. ()

blackrain

Teda. Klobouk dolů. To byl ale zážitek. Myslela jsem si, že stopáž film zabije a mě taky. Jak jsem se zmýlila. Seděla jsem před obrazovkou jako přikovaná a vychutnávala si všechno, co se mi před očima dělo. Hodně  se ale jelo na afekt. ()

..Lucas..

Takhle si představuju pokračování kultovního snímku. Pro mě osobně mnohokrát převyšuje originál, který mi přišel průměrný. Nebýt tak dlouhé stopáže, možná bych šel i do plného počtu. Jsem spokojený s příběhem, se zpracováním i s herci. Bylo i fajn pár narážek na původní film, ale podle mě se dá 2049 vidět i bez znalosti prvního dílu. ()

Kaluž

„Beautiful, isn't it?“ Jsem si musel dát repete, bo posledně jsem u toho vydatně usínal (chodit na projekci ultrapomalého filmu v pokročilém nočním čase není úplně ideální, u Kubricka s Tarkovským mám dodnes vroubek), ale teď už to konečně můžu říct na plnou hubu: Denis Villeneuve je neskutečnej borec! Jasně, je to další masturbační hardcore podívaná pro hrstku (kyber)vyvolených a maminy od plotny to asi tolik neocení... lidem, kterým však sedlo Sicario, Příchozí, Zmizení, Nepřítel či Požáry už ví, že od Villeneuva nelze čekat kompromisy, ale jen výhradně prvotřídní filmařinu. Na filmové škváry tady máme zástup jiných expertů, takže každý další snímek z dílny tohodle nadaného Kanaďana je malým svátkem. Tentokrát jsem se plácl přes kapsu (209 korun za lupen, ty vole!) a dopřál si to rovnou za mohutné podpory zvukového aparátu Dolby Atmos, v důsledku čehož se v sále strhly doslova audiovizuální orgie. Tohle už domácí projekce z blučka jen tak nepřebije. Ta filmová práce se zvukem a doprovodnou hudbou je zde oproti konkurenčním produkcím na tak odlišném levelu, že mi z toho ještě teď nadšením vibrují bubínky. Nechci a nebudu to srovnávat s původním Blade Runnerem, nový film má totiž zcela odlišnou atmosféru a dokáže stát na vlastních nohou, aniž by musel sahat do minulosti po interpretačních berličkách. Je to moderní kyberpunkový trip toho nejtěžšího kalibru, žádná provařená omáčka nebo tuctová hlušina a po druhé, mnohem záživnější projekci musím uznat, že i ta zdánlivě přestřelená stopáž má svůj smysl. Což se o uměle prodlužovaných blockbusterech posledních let říct nedá (u Wonder Woman jsem málem umřel). Jedno je už teď jisté, zrodila se další instantní klasika. O tomhle snímku se jednou bude přednášet na vysokých školách a heslo ‘Villeneuve’ bude dohledatelné ve stejné množině polobohů jako Kubrick, Truffaut, Hitchcock, Scorsese či Nolan. Je to neskutečnej borec, už jsem to říkal? Z té jeho Duny se ještě poserem. ()

Mikita

Celou dobu si říkám, příliš dlouhé, chladné... všeho až příliš... ale nemohu se zvednout a odejít ... už to jistě bude končit ... a pak se něco zlomí a je to ono .... oblíbený BR má silné pokračování .... paráda. ()

ben666

Jednička mě moc nezaujala, ale i tak to byl docela slušnej počin, na tu dobu. U dvojky mám stejné pocity , příběh mě moc neuhranul,a i ta stopáž je trošku přehnaná, co ale chválím je vizuál a hudba, díky tomu mě ten film vtáhnul dosebe, takže jsem se ani moc nenudil. ()

Remedy

Obdivuhodná aktualizace Scottovy klasiky, která v mnohých aspektech skvěle doplňuje a rozšiřuje původní universum. Po technické stránce (Roger Deakins prostě musel dostat kameru do ruky bezprostředně po porodu, jinak si jeho mistrovství jednoduše nedokážu vysvětlit) brilantní záležitost, která je korunována kulervoucí režií a naprosto brutálním mixem zvuku. Navzdory zdánlivě smrtící délce zde prakticky neexistují žádná hluchá místa a kromě sympatické pocty původnímu filmu má tenhle nový Blade Runner sám o sobě sakra co nabídnout. ()

movieband

Villeneuve to dokázal. S úctou k Dickově předloze, a filmové adaptaci Ridleyho Scotta rozvíjí bladerunnerovské spektrum a přivádí k životu známé i nové postavy. Krátkometrážní filmy dali dost najevo, že nový BR bude atmosféricky náročná jízda, která se bude opět zabývat myšlenkou hraní si na Boha a práva na život. A tvůrci tuto premisu ždímají do morku kostí. Pomalu a agresivně. Scény byly monumentální a na stříbrném plátně se mohlo dozajista jednat o velký zážitek. Goslingovi zdatně sekunduje Ford a finální zvrat je dostatečná facka, jak ústředním postavám, tak divákovi. Za delší dobu hodně kvalitní, ne-mainstreamová podívaná. ()

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce