Chaplin

Kamera:

Sven Nykvist

Hudba:

John Barry

Robert Downey Jr., Dan Aykroyd, Geraldine Chaplin, Paul Rhys, Anthony Hopkins, John Thaw, Milla Jovovich, Moira Kelly, Kevin Kline, Diane Lane (více)

Ve švýcarském Vevey píše Charlie Chaplin s pomocí přítele George Haydena své paměti … Ve vzpomínkách se vrací k nuznému dětství, kdy ho spolu se starším nevlastním bratrem Sydneym vychovávala matka Hannah. Mnohdy neměla synům co dát do úst a tak se stalo, že jí je odebrali. Charlie strávil rok v chudobinci … Pak se matka začala živit šitím rukavic, brzy se u ní ale projevila duševní choroba. Mívala světlé dny, ale bylo jich stále méně. Nakonec skončila v ústavu ... Charlie byl od útlého věku nadaný imitátor, a když se později seznámil s Fredem Karnem, majitelem londýnského podniku „Hackney Empire“, začal tam účinkovat jako komik. Obecenstvo si ho záhy oblíbilo a jeho popularita rostla. V té době se seznámil s Hetty Kellyovou a když zanedlouho odjížděl do Ameriky, oba si představovali, že se po jeho návratu opět setkají a budou pokračovat ve známosti. První zastávkou Charlieho v Americe bylo Butte ve státě Montana. Tam se také poprvé setkal s filmem, který ho okouzlil. Odjel do Kalifornie, kam ho telegramem pozval režisér a producent Mack Sennett. Při prvním setkání mu sice Charlie právě nepadl do oka, ale svými kousky si ho brzy zcela získal. Chaplin začal natáčet a stal se svědkem počátků filmového průmyslu. V kostymérně si jednoho dne vybral tmavý obnošený oblek, k němuž přidal buřinku. Když si ještě přilepil knírek, byla na světě postava Tuláka. Charlie se brzy začal zajímat i o režii, toužil ale po vlastním pořadu a proto opustil Sennetta, aby se dal dohromady s Broncem Billym Andersonem. V jeho filmech byla cítit kritika poměrů v zemi, před čímž ho důrazně varoval Sydney, který za ním přijel i se svou manželkou Minnie. Také mu sdělil, že Hetty se provdala … To už byl Charlie Chaplin slavný a účastnil se nejrůznějších večírků s tehdejšími hvězdami. Jeho přítelem se stal Douglas Fairbanks a také na filmovém nebi oslnivě zářící Mary Pickfordová, jeho manželka. Na jednom večírku potkal i svou první manželku, tehdy jen šestnáctiletou Mildred Harrisovou. V necelých třiceti letech měl vlastní studio a brzy ho s otevřenou náručí přijal i Hollywood. Při oslavách konce 1. světové války se setkal s Johnem Edgarem Hooverem, prvním šéfem FBI, jehož nabubřelé řeči a očividná nenávist k přistěhovalcům se ho nemile dotkly. Dal to najevo a udělal si z něj doživotního nepřítele. Když zjistil, že Mildred mu nalhala, že je těhotná, ačkoli to nebyla pravda, rozhodl se ji opustit. V rámci rozvodového řízení se mu Mildred pokusila sebrat nedokončený film, se kterým Charlie spolu s bratrem a jeho ženou uprchli do Salt Lake City. Podařilo se jim vyzrát na pronásledující je policii a film byl zachráněn. Do Ameriky za Charliem přijela i matka, on ale jen velice těžko snášel její záchvaty šílenství … Rozjel se zpět do Londýna. Opět se setkal s Karnem, který mu sdělil smutnou novinku: Hetty hned po válce zemřela na chřipku, která tehdy mezi obyvatelstvem řádila. V Londýně ale čekalo Charlieho zklamání: při návštěvě hospody ho lidé sice poznávali, ne všichni mu ale byli příznivě nakloněni a od některých se dočkal i nadávek. Pochopil, že svou vlast ztratil a rozhodl se, že se definitivně usadí v Americe … V té době se pomalu začínal prosazovat mluvený film, ale Charlie si nedokázal představit svého Tuláka, jak mluví. Fairbanks ho také několikrát varoval před jeho politickými postoji, které Hoover, jenž ho celá léta neúnavně špehoval, pokaždé využil k tomu, aby ho označil za komunistu. Chaplin se podruhé oženil s Litou Greyovou, se kterou měl dva syny.  Později se rozešli a žili odděleně. Dokončoval natáčení filmu „Zlaté opojení“ … Další Chaplinovou manželkou se stala nadaná herečka Paulette Goddardová, vlastním jménem Levyová. Chaplin se účastnil módního života a sám žil v luxusu. Přesto ho nepřestávala znepokojovat politická situace, hospodářská krize a bídný život prostých lidí… (TV Prima)

danny_21

Charlie Chaplin byl bezesporu velmi zajímavá a osobitá postava jak ve filmovém průmyslu tak v civilním životě, plném osobních skandálů a rozporuplných rozhodnutí. Castingu se podařil vynikající tah s obsazením Roberta Downeyho, který jako by skutečnému Chaplinovi jak z oka vypadl a zahrál ho naprosto skvěle. 90%. ()

teddinka1

Nevím, proč R.Downey Jr. za tuhle roli nedostal Oscara... V jeho věku takové úžasně ztvárnění Ch. Chaplina, že ani člověk chvílemi si nebyl jist, zda v záběrech není skutečně on. Škoda, že pro lidi biografické filmy, které se netýkají sexu, drog a násilní nejsou zajímavé - a přitom Chaplin několik desítek let tvořil filmový průmysl. ()

Colour

Autobiografia môjho obľúbeného herca/režiséra je nezabudnuteľná. Charlie bol citlivý muž, ktorý sa zaujímal o iných ľudí a trémista, čo by o ňom málokto povedal. Kniha prekypovala citom, a práve to filmu chýbalo. Charlie je tu vykreslený len ako vynikajúci herec a komik, z filmu sa nedá zistiť veľa o Chaplinovej osobnosti. Doslova z filmu sála chlad. Jeho život je absolútne nakúskovaný, posúvaný rookmi vpred a spomenuté sú síce najdôležitejšie životné medzníky, no takým spôsobom, že nezainteresovaný sa môže stratiť. Radšej sa mali zamerať na časť života. Oscarový Downey je, samozrejme, bezchybný, jeden z najlepších výkonov, aké som kedy videla, forme sa tiež nedá veľa vytknúť, je svojská, príjemne sa na ňu díva, no čo z toho, keď obsah je zle urobený? Forma 4,5* Obsah 2,5* ()

0L0V0

Podarená biografia ktorá ma upútala bohužiaľ až na konci filmu. Brilantne zachycuje život najzábavnejšieho komika. Film sa zvlášť zameral na ženy ktoré pán Chaplin mal. Tým trpí aj celý film a nedáva tak priestor aj iným zaujímavým veciam podľa môjho názoru. Pritlačilo ma to citovo hlavne pri koncu filmu. 70% ()

Hellknight12

Pozreté . Film je veľmi kvalitné natočený úžasný mladý Robert Downey JR. Zaujímavé herecké obsadenie. Jediné mínus ktoré vidím je že mi to neprišlo vôbec vtipné ako to niektorý spomínali v komentároch. Niečo mi tu chýba ale neviem čo. Dĺžka filmu je podľa mňa zbytočne prehnaná tomuto filmu by nezaškodilo stráviť viac času zo strihaním. Film má 143 min podľa mňa by stačilo aj 120 min. Za mňa 70%. ()

junxi91

Skvělý, úžasný, nádherný film! Charlie Chaplin to neměl vždy úplně jednoduché - matka šílená, otce neznal, a šla po něm FBI. Zato ale měl obrovský talent a byl dost fyzicky obratný, takže hrát v groteskách mu bylo prostě předurčeno. A měl taky spoustu mladých a hezkých žen, filmů natočil spoustu a dlouho žil. A především si nepodal ruku s nacisty, nebyl to komunista, ale humanista, tohle máme jako jediné společné. A mile mě překvapil představitel hlavní role Robert Downey Jr., kterého ovce znají především z Evendžrs, ale on umí hrát i v normálních filmech. ()

wito

Chaplin je fascinujúca osobnosť, ktorá si zaslúži mať spomienku v podobe skvelého filmu. Myslím, že napriek tomu, že sa tak možno stalo, mi v snímku chýbala akási charlieho aura. Najmä na začiatku mi všetky udalosti prišli príliš strohé (vzostup v Hollywoode), čo je asi pravdepodobne dôsledkom rozsiahlosti jeho životopisu. Nedostatky vyvažuje silnejší koniec a najmä skvostná hudba johna barryho. ()

Rodin

Přiznám se, že mám pro Chaplina celoživotní slabost, a to nejen pro ty jeho kousky v němé éře, ale i pro jeho vynikající filmové kousky z doby zvukového filmu (nejen Král v New Yorku, ale i vážný Monsieur Verdoux). Toto zpracování mám za téměř bezchybné a Downey je opravdu vynikající. ()

departed

Downey hraje svojí nejlepší roli, hudba hraje záměrně hlasitěji, aby umocňovala nádhernost obrazů a precizní Attenboroughova režie zobrazuje celý Chaplinův život ve sto čtyřiceti třech minutách. A je to skutečná nádhera. ()

johhny007

Vynikajicí Downey Jr. a velmi nedoceněný film ve smyslu , že si na sebe nevydělal ,asi kdyby to natočil ted někdy tak si to na sebe vydělá (?) za mě dost vydařený film o Chaplinovi -----80%------- ()

BrianStorker

Herecký koncert Mistra Roberta Downey Jr. Jeho ztvárnění největší postavy světového filmu Charlieho Chaplina je famózní!! Nádherný film o životě krále grotesky. K tomu není co dodat. Bravo!!! ()

HarqAlAda

Úžasný film s úžasným Downey Jr. A úžasnou mladou Millou Jovovich. Robert Downey Jr. preukazuje svoje kvality - jeho Chaplin bol pre mňa presne tým Chaplinom ako ho vnímam. Ďakujem za tento snímok a odporúčam všetkým fanúšikom filmu ako takého. ()

nenet

Robert Downey Jr. na mne dlouhou dobu působil trochu jako pako, pardon :), ovšem výkonem v tomto filmu mi dokonale vytřel zrak. Vzhledem k tomu, že jde o jednu ze starších rolí, tak nevím, jestli se všichni herci během kariéry zdokonalují, protože v tomto případě mi to přijde spíš naopak. Anebo si, navzdory svému nespornému talentu, v současné době vybírá příliš jednoduché role :). ()

Scraffy

Citlivý snímok o živote Chaplina. Všetko je to také veľmi milé a komorné, čo je len dobre. Robert Downey Jr. bol skvelá voľba do hlavnej role. Posledná scéna, kedy sa udeľujú Oscary je parádna a chytí za srdiečko. Neváhal by som ísť s dĺžkou filmu ďalej, pretože jeho život bol naozaj pestrý a 143 minút je naozaj málo. Ale aj tak veľká spokojnosť a plný počet zaslúžený. ()

1mArc0

“My only enemy is time“ „Mojím jediným nepriateľom je čas“ V posledných desiatich minútach veľmi neopatrne prebehla táto myšlienka, ktorá je tým najdôležitejším. Cesta za úspechom bola pre Chaplina veľmi krutá (cesta za úspechom nie je nikdy ľahká) od chudobného chlapca po majiteľa vlastnej produkčnej spoločnosti. Človek, keď pozorne vníma film, dostane svoje zaslúžené ovocie.. a ak sa ešte pozrie bližšie zistí, že nakrútiť film takéhoto formátu vôbec nebola sranda, a bolo na ňom odvedenej veľa práce. Film sám o sebe nebol nakrútený zle, na druhej strane to nie je prekvapivé geniálne dielo. Forma spracovania dôstojná, dôvtip zrýchlených scén s farebným filtrom .Najväčším problémom filmu- strih: Tieto rôzne prelínačky, sami o sebe vo filme nie sú zlý nápad, lenže režisér mohol použiť aj inú metódu, teraz pretože na diváka to môže pôsobiť, ako keby nebola ukončená scéna. Ak by bol film dlhší, neuškodilo by mu. Pri niektorých častiach som mával pocit, ako by mi určité súvislosti unikali, pretože ani polovica nakrúteného materiálu sa ani nepoužila. Najmä okolo rokoch 1923 – 1934, kde prakticky chýba vo filme toto obdobie. Ja chápem, že bolo toho veľa, aby zmapovali celý jeho život, predsa o trochu lepšie by vyzeral film, ak by bol dlhší. Osobne ma dosť mrzí, kde v zaujímavostiach bolo napísané, že bolo natočených cez 200 hodín materiálu, pôvodný strih mal 4 hodiny... škoda, že nebol zobrazený súdny spor medzi Chaplinom a druhov manželkou, pretože v životopise to zanechalo veľmi hlbokú stopu.. preto sa môžete domnievať, že práve tento súdny spor sa musel nakrútiť, ale bohužiaľ produkčné spoločnosti prikázali to zostrihať na 143 min. Dosť ma mrzí, že Lita Grey dostala, tak málo priestoru. Ak by to Robert Downey Jr. nezahral dobre, bola by to urážka a „prepadák“ pre jedinečného umelca... Preto, keď sa stvárňujú takýto komici, treba disponovať veľkým talentom.. Predsa hlavným výrazovým prostriedkom Chaplina bol body (do prekladu: reč tela), A Robet ju zvládol na tak excelentnej úrovni, že mu to budete hĺtať s radosťou. Ešte vtedy neznáma hviezda Milla Jovovich. Vo väčšine životopisných snímkov obsahuje mnoho veľkých soundtrackov s porciou veľkého pátosu, kde sa týmto skladatelia a tvorcovia dostávajú do klišé a vytvárajú si sami kazajku. Tuto je to naopak, z minima dostanú veľa! Ak je niektorí film, kde sa Robert ukázal naplno, tak práve tento... odmyslite si Sherlocka, Iron Man... toto je jeho herecký úlet. Film, ktorý pobaví a dojme posledných 10 minút filmu, bolo to najlepšie, čo môžete očakávať, porcia originálnych Chaplinových snímkov a premeneného Roberta, ktorý mal v očiach plač.. ukazuje to, čo Chaplin celý život robil- bavil ľudí. Špeciálna edícia už konečne mohla doraziť na svet. -10% za nie príliš dobre zvládnutí strih a prílišný pátos v spracovaní filmu, nie hudby samotnej. Sven Nykvist- osobitne si zaslúži priestor, je známy vďaka svojej práci so svetlom. V tomto filme, mám pocit, ako keby jeho štýl bol nedocenený. Každý fajnšmeker, sa môže hýriť radosťou, že práve zobral túto prácu. Jeho osobité frejmovanie, sa ukázalo len v prvých 10-tich minútach filmu zvyšok jeho práce na úkor filmu. /90 %/ () (méně) (více)

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (více)