Chaplin

Kamera:

Sven Nykvist

Hudba:

John Barry

Robert Downey Jr., Dan Aykroyd, Geraldine Chaplin, Paul Rhys, Anthony Hopkins, John Thaw, Milla Jovovich, Moira Kelly, Kevin Kline, Diane Lane (více)

Ve švýcarském Vevey píše Charlie Chaplin s pomocí přítele George Haydena své paměti … Ve vzpomínkách se vrací k nuznému dětství, kdy ho spolu se starším nevlastním bratrem Sydneym vychovávala matka Hannah. Mnohdy neměla synům co dát do úst a tak se stalo, že jí je odebrali. Charlie strávil rok v chudobinci … Pak se matka začala živit šitím rukavic, brzy se u ní ale projevila duševní choroba. Mívala světlé dny, ale bylo jich stále méně. Nakonec skončila v ústavu ... Charlie byl od útlého věku nadaný imitátor, a když se později seznámil s Fredem Karnem, majitelem londýnského podniku „Hackney Empire“, začal tam účinkovat jako komik. Obecenstvo si ho záhy oblíbilo a jeho popularita rostla. V té době se seznámil s Hetty Kellyovou a když zanedlouho odjížděl do Ameriky, oba si představovali, že se po jeho návratu opět setkají a budou pokračovat ve známosti. První zastávkou Charlieho v Americe bylo Butte ve státě Montana. Tam se také poprvé setkal s filmem, který ho okouzlil. Odjel do Kalifornie, kam ho telegramem pozval režisér a producent Mack Sennett. Při prvním setkání mu sice Charlie právě nepadl do oka, ale svými kousky si ho brzy zcela získal. Chaplin začal natáčet a stal se svědkem počátků filmového průmyslu. V kostymérně si jednoho dne vybral tmavý obnošený oblek, k němuž přidal buřinku. Když si ještě přilepil knírek, byla na světě postava Tuláka. Charlie se brzy začal zajímat i o režii, toužil ale po vlastním pořadu a proto opustil Sennetta, aby se dal dohromady s Broncem Billym Andersonem. V jeho filmech byla cítit kritika poměrů v zemi, před čímž ho důrazně varoval Sydney, který za ním přijel i se svou manželkou Minnie. Také mu sdělil, že Hetty se provdala … To už byl Charlie Chaplin slavný a účastnil se nejrůznějších večírků s tehdejšími hvězdami. Jeho přítelem se stal Douglas Fairbanks a také na filmovém nebi oslnivě zářící Mary Pickfordová, jeho manželka. Na jednom večírku potkal i svou první manželku, tehdy jen šestnáctiletou Mildred Harrisovou. V necelých třiceti letech měl vlastní studio a brzy ho s otevřenou náručí přijal i Hollywood. Při oslavách konce 1. světové války se setkal s Johnem Edgarem Hooverem, prvním šéfem FBI, jehož nabubřelé řeči a očividná nenávist k přistěhovalcům se ho nemile dotkly. Dal to najevo a udělal si z něj doživotního nepřítele. Když zjistil, že Mildred mu nalhala, že je těhotná, ačkoli to nebyla pravda, rozhodl se ji opustit. V rámci rozvodového řízení se mu Mildred pokusila sebrat nedokončený film, se kterým Charlie spolu s bratrem a jeho ženou uprchli do Salt Lake City. Podařilo se jim vyzrát na pronásledující je policii a film byl zachráněn. Do Ameriky za Charliem přijela i matka, on ale jen velice těžko snášel její záchvaty šílenství … Rozjel se zpět do Londýna. Opět se setkal s Karnem, který mu sdělil smutnou novinku: Hetty hned po válce zemřela na chřipku, která tehdy mezi obyvatelstvem řádila. V Londýně ale čekalo Charlieho zklamání: při návštěvě hospody ho lidé sice poznávali, ne všichni mu ale byli příznivě nakloněni a od některých se dočkal i nadávek. Pochopil, že svou vlast ztratil a rozhodl se, že se definitivně usadí v Americe … V té době se pomalu začínal prosazovat mluvený film, ale Charlie si nedokázal představit svého Tuláka, jak mluví. Fairbanks ho také několikrát varoval před jeho politickými postoji, které Hoover, jenž ho celá léta neúnavně špehoval, pokaždé využil k tomu, aby ho označil za komunistu. Chaplin se podruhé oženil s Litou Greyovou, se kterou měl dva syny.  Později se rozešli a žili odděleně. Dokončoval natáčení filmu „Zlaté opojení“ … Další Chaplinovou manželkou se stala nadaná herečka Paulette Goddardová, vlastním jménem Levyová. Chaplin se účastnil módního života a sám žil v luxusu. Přesto ho nepřestávala znepokojovat politická situace, hospodářská krize a bídný život prostých lidí… (TV Prima)

RebekaFox

Celkem ucházející biografický film o slavném komikovi. Robert Downey Jr. předvedl skvělý herecký výkon. Spíše ale doporučuji přečíst si vlastní životopis od samotného Chaplina z roku 1967. ()

Leenica

Dobře vykreslený příběh talentovaného člověka, který měl co říct. Líbí se mi, že se film zaměřuje na obrazovou stránku vyprávění, chvílemi i pomocí grotesky, čímž vzdává hold králi komiků :-) To, že Moira Kelly hraje dvě ženy vůbec nevadí, naopak každý divák beze slov pochopil. že Chaplinovi jedna druhou připomíná. Robert Downey jr. si s rolí Chaplina poradil na výbornou. Vše podtrhuje podmanivá hudba Johna Barryho. ()

HellsAngel

Aj keď Robert Downey Jr. ostane v pamäti širokej verejnosti už navždy Iron Manom, jeho najvýraznejšou rolou bude práve Chaplin. Zahrať tak notoricky známu postavu, akou maestro nemého filmu nepochybne je, predstavuje pre herca obrovskú výzvu. Rovnako tak ide o ťažkú úlohu pre scenáristov, ktorí musia vtesnať bohatý a zaujímavý život do približne dvoch hodín. Chaplin sa v tomto ohľade ale vydaril a aj keď ide v podstate o tradičnú naratívnu schému biografických snímkov, miestami sa dočkáme aj originálnych výstrelkov, odkazujúcich na éru grotesiek. Attenborough nikde nechybuje a dokáže skvelo vybalansovať výpovednú hodnotu, divácku atraktívnosť a skutočnú históriu. Jeden z najlepších filmov svojho druhu. ()

Kozlowski8

Richard Attenborough nás dokázal ve 140 minutách absolutně skvělým způsobem provést velmi bohatým životem této legendy němého filmu. Ve filmu se stále něco děje, divák s titulní postavou prožije mnoho emotivních okamžiků (veselých i smutných), ani na chvíli se nenudí a Robert Downey Jr. hraje jako o život. Moc krásný zážitek. 90 %. ()

ReactLotus

Chaplin bol veľký človek a film si ho pekne uctil. Prevedie nás významnými udalosťami jeho života. Robert Downey Jr. svojím výkonom zatienil všetkých svojich hereckých kolegov. Dokonale stvárnil legendu nemých filmov. Páči sa mi, že je tu ukázaných mnoho záberov priamo z Chaplinových filmov. Skvelý film, ale na Charlieho filmy nemá…  "Nobody wants to see a film about Adolf fucking Hitler!” „I do!” ()

PTuranyi

Výborne natočený filmový životopis kráľa komikov a nemej grotesky Charlieho Chaplina. Robert Downey Jr. je v hlavnej úlohe skvelý. ()

xander

Pomalým tempom plynúci a nevzrušivý snímok, o jednej z najväčších filmových legiend. Od tohto filmu som čakal dosť vela, už iba pre to vynikajúce herecké obsadenie. Väčšinou známy herci sa objavujú aj v menších úlohách. Film má skoro dve a pol hodiny a rozhodne nieje pre každého diváka. Ale môže stáť za pozornosť, asponˇ kvalitnými výkonmi. Charlie Chaplin by si podľa mnˇa zaslúžil lepší životopisný film, ako tento! Nieje to zlý film, ale takýto druh filmu by radové šesťdesiatky dostávať nemal! ()

Sublog

Asi jediná skutečně dobrá role Roberta Downeyho Jr. a jeden z nejlepších filmů první poloviny devadesátých let. ()

hudson07

Brilantní dílo nebo lépe řečeno biografie o nejlepším komikovi a mistru grotesky všech dob. Vynikající výprava i herecké obsazení. Robert Downey Jr. ve své roli Ch.Chaplina neprosto dominoval, dokázal se s ní žít a podle mě to je jeho životní role, klobouk dolů jak to dokázal zahrát! V průběhu filmu jsem začínal milovat čím dál více filmovou grotesku a němý film a sira CH.Chaplina, jako filmovou legendu, začal zbožňovat a s otevřenou pusou uctívat... Nedá mi to a volím 90% ()

Nečák

Nečetl jsem životopis, takže nemohu srovnávat. Každopádně, pokud smím hodnotit čistě jen filmový zážitek, tak ještě teď pociťuji, jak mi běhá mráz po zádech, když si na film jen vzpomenu. Robert Downey Jr. mě už BOHUŽEL několikrát přesvědčil o tom, že chlast a problémy se zákonem udělaly z obrovsky nadaného herce loutku pro feministické seriály a lehce zapomenutelné slátaniny. A Charles Chaplin? Smekám až k palcům unohou - musel být opravdu úctyhodný muž! ()

robbez

Po všech stránkách vynikající film. Skvěle vyprávěný příběh, výborné herecké výkony, citlivá, dojemná i humorná atmosféra. Komici mají vážně nějak podezřele často těžký, komplikovaný či dokonce nešťastný život. ()

Ales_IV

Skvělý film, neuvěřitelný Richard. Al Pacino je skutečně skvělý herec, ale ve Vůni ženy mě zdaleka tak neoslovil, jako mě oslovil Rýša v Chaplinovi. Podle mne si Oskara zasloužil. ()

Decim28

Možná nejlepší výkon RDJ ve skvělém životopisném snímku o asi nejslavnějším herci všech dob. I přes výrazně nudnější pasáže jsem nelitoval shlédnutí... A musím vypíchnout skvělý, krásný závěr. "Oh, that magical moment as I walked through the wardrobe door. I felt possessed. I could feel Him calling out to me, The Tramp." 80% ()

Matulko_

Skvelo podaný životopis, po dvoch hodinách už cítiť objemnú minutáž, ale neťaží. Downey je dobrý a tá rola mu padla ako uliata. Chaplina vykreslili tak komplexne, až ma to prekvapuje. O to viac, že to ani ku koncu neunavovalo. Poznámka pod čiarou: nedávno som videl J. Edgara (2011) a o veľa sa v tom „namaskovaní“ hercov na dôchodcov po dvadsiatich rokoch neposunuli... Takže menší tribute maskérom z Chaplina... ()

zeromen

Jedno z mála povedených životopisných dramat, má tak vysoké kvality jako tohle. Výborná režie, výborní herci. ()

tata22

Poměrně zajímavý životopis a hodně jsem se dozvěděl, což považuji za velký klad filmu. Skvělý začátek i konec, nicméně během filmu jsem se místy nudil. Je otázka, jestli bylo úplně důležité dát tam všechno na úkor délky a kvality filmu. Filmu pak chyběl spád a z uměleckého hlediska úplně neoslnil. Viděl jsem už mnohem lepší životopisná díla ale i tak dík za nové poznání. ()

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (více)