Chaplin

Kamera:

Sven Nykvist

Hudba:

John Barry

Robert Downey Jr., Dan Aykroyd, Geraldine Chaplin, Paul Rhys, Anthony Hopkins, John Thaw, Milla Jovovich, Moira Kelly, Kevin Kline, Diane Lane (více)

Ve švýcarském Vevey píše Charlie Chaplin s pomocí přítele George Haydena své paměti … Ve vzpomínkách se vrací k nuznému dětství, kdy ho spolu se starším nevlastním bratrem Sydneym vychovávala matka Hannah. Mnohdy neměla synům co dát do úst a tak se stalo, že jí je odebrali. Charlie strávil rok v chudobinci … Pak se matka začala živit šitím rukavic, brzy se u ní ale projevila duševní choroba. Mívala světlé dny, ale bylo jich stále méně. Nakonec skončila v ústavu ... Charlie byl od útlého věku nadaný imitátor, a když se později seznámil s Fredem Karnem, majitelem londýnského podniku „Hackney Empire“, začal tam účinkovat jako komik. Obecenstvo si ho záhy oblíbilo a jeho popularita rostla. V té době se seznámil s Hetty Kellyovou a když zanedlouho odjížděl do Ameriky, oba si představovali, že se po jeho návratu opět setkají a budou pokračovat ve známosti. První zastávkou Charlieho v Americe bylo Butte ve státě Montana. Tam se také poprvé setkal s filmem, který ho okouzlil. Odjel do Kalifornie, kam ho telegramem pozval režisér a producent Mack Sennett. Při prvním setkání mu sice Charlie právě nepadl do oka, ale svými kousky si ho brzy zcela získal. Chaplin začal natáčet a stal se svědkem počátků filmového průmyslu. V kostymérně si jednoho dne vybral tmavý obnošený oblek, k němuž přidal buřinku. Když si ještě přilepil knírek, byla na světě postava Tuláka. Charlie se brzy začal zajímat i o režii, toužil ale po vlastním pořadu a proto opustil Sennetta, aby se dal dohromady s Broncem Billym Andersonem. V jeho filmech byla cítit kritika poměrů v zemi, před čímž ho důrazně varoval Sydney, který za ním přijel i se svou manželkou Minnie. Také mu sdělil, že Hetty se provdala … To už byl Charlie Chaplin slavný a účastnil se nejrůznějších večírků s tehdejšími hvězdami. Jeho přítelem se stal Douglas Fairbanks a také na filmovém nebi oslnivě zářící Mary Pickfordová, jeho manželka. Na jednom večírku potkal i svou první manželku, tehdy jen šestnáctiletou Mildred Harrisovou. V necelých třiceti letech měl vlastní studio a brzy ho s otevřenou náručí přijal i Hollywood. Při oslavách konce 1. světové války se setkal s Johnem Edgarem Hooverem, prvním šéfem FBI, jehož nabubřelé řeči a očividná nenávist k přistěhovalcům se ho nemile dotkly. Dal to najevo a udělal si z něj doživotního nepřítele. Když zjistil, že Mildred mu nalhala, že je těhotná, ačkoli to nebyla pravda, rozhodl se ji opustit. V rámci rozvodového řízení se mu Mildred pokusila sebrat nedokončený film, se kterým Charlie spolu s bratrem a jeho ženou uprchli do Salt Lake City. Podařilo se jim vyzrát na pronásledující je policii a film byl zachráněn. Do Ameriky za Charliem přijela i matka, on ale jen velice těžko snášel její záchvaty šílenství … Rozjel se zpět do Londýna. Opět se setkal s Karnem, který mu sdělil smutnou novinku: Hetty hned po válce zemřela na chřipku, která tehdy mezi obyvatelstvem řádila. V Londýně ale čekalo Charlieho zklamání: při návštěvě hospody ho lidé sice poznávali, ne všichni mu ale byli příznivě nakloněni a od některých se dočkal i nadávek. Pochopil, že svou vlast ztratil a rozhodl se, že se definitivně usadí v Americe … V té době se pomalu začínal prosazovat mluvený film, ale Charlie si nedokázal představit svého Tuláka, jak mluví. Fairbanks ho také několikrát varoval před jeho politickými postoji, které Hoover, jenž ho celá léta neúnavně špehoval, pokaždé využil k tomu, aby ho označil za komunistu. Chaplin se podruhé oženil s Litou Greyovou, se kterou měl dva syny.  Později se rozešli a žili odděleně. Dokončoval natáčení filmu „Zlaté opojení“ … Další Chaplinovou manželkou se stala nadaná herečka Paulette Goddardová, vlastním jménem Levyová. Chaplin se účastnil módního života a sám žil v luxusu. Přesto ho nepřestávala znepokojovat politická situace, hospodářská krize a bídný život prostých lidí… (TV Prima)

Skip

Výborný biografický film, v němž předvedl Robert Downy, Jr. nejlepší herecký výkon své kariéry. ()

major.warren

Rozhodně kvalitní životopis, který nám alespoň částečně přibližuje neobyčejný život legendární postavy kinematografie Charlieho Chaplina. Jako nádherná pocta a solidní životopis je tento film výborný. Robert Downey Jr. v roli Chaplina předvádí svůj životní výkon (Attenborough musel najít rovnocennou hereckou osobnost), za nějž by si po právu zasloužil odnést Oscara. Z hlediska téměř 60letého období vývoje hlavního hrdiny, které film zachycuje, se mi Downey Jr. překvapivě nejvíce líbil v samotném závěru, který mapuje poslední léta Chaplinova života a také jeho návrat do Hollywoodu pro Oscara za celoživotní dílo. I ostatní herci jsou typově skvělí (Geraldine Chaplin, Kevin Kline, Diane Lane), kamera Svena Nykvista je jako vždy kouzelná, hudba Johna Barryho zase epická ve všech směrech. Co filmu o Chaplinovi poměrně dost ubírá na kvalitě, je scénář. Postava Anthonyho Hopkinse mi připadá zhola zbytečná, stejně jako ošemetný vyprávěcí rámec. Ruší i rozvolněná kvalita dialogů (+ ne zrovna nejlepší český dabing). Také mě mrzí, že byť nám příběh velmi dobře přibližuje Chaplinův život a charakter, chybí tu nějaké vytyčené drama, které režisér Richard Attenborough v minulosti nalezl v "Gándhím." Možná je škoda, že se vyprávění soustředí spíše na vztahy a politiku nežli na Chaplinovu nestárnoucí tvorbu. Tím ale rozhodně nechci film hanit, jen přemýšlím nad alternativním pojetím příběhu o Charlie Chaplinovi, který by si filmových ztvárnění zasloužil hned několik. 7/10. Jestli se tomuto snímku ovšem něco skutečně podařilo, pak je to krásná ukázka toho, jak výjimečný člověk Charlie Chaplin byl a jak zásadní vliv měl na vývoj kinematografie. ()

radektejkal

Povídání o povídání. Prozkoumávání každého čtveračního palce povrchu kůže, ale žádný vpich, žádná zpráva o tom, jak to vypadá pod ní. Ostatně od Richarda Attenborougha se sotva dalo čekat něco jiného (po Gándhím). David Cronenberg by s tím možná provedl jiné kusy. Kniha ani film s Chaplinovými vzpomínkami mě o identitě popisavaného s popisujícím nijak nepřesvědčily... Chaplin - ještě z dětství si pamatuji: Pudem dneska na šaplína? - prožil dětství v nuzotě, bez otce a s labilní matkou, za kterou se styděl (viz úvodní scéna); jako starší a starý měl miliardy a děvčátka a ostatního dle libosti. Mezi tím leží propast, k jejíž překlenutí používal různých mechanismů. Ve filmu se o nich mnoho nedozvíme. Chaplin, stejně tak jako Gándhí, jsou převážně stylizovanými loutkami. O Chaplinovi nic, ale Attenborough je fascinován především triumfem... Nápad s rámcovým příběhem psaní životopisu ve Švýcarsku se mi líbil. ()

kinderman

Životopisný film o Chaplinovi není žel zdaleka tak zábavný jako filmy Chaplinovy, trpí rozvláčností a nešťastným rámcem, v němž zestárlý umělec sepisuje své paměti, takže to, co nevidíme, je ještě dořečeno. Přesto nasazuju vyšší hodnocení, díky Downeyho výkonu, Nykvistově kameře a nostalgické evokaci „zlaté éry Hollywoodu“. Naopak, Barryho hudba jen recykluje témata a postupy, které používal po celá 80.léta. ()

Sheldra

K dokonalosti ještě krůček chybí, ale Chaplina by sotva kdo zahrál lépe. Hudba byla krásná, ale jak jinak, když ji napsal John Barry. Skvěle zpracovaný životopis. ()

Carlossss

Dokonalý životopisný film, kterému nechybí nic a nevynechává žádnou podstatnou část z tulákova života. Robert Downey Jr. je velice šťastnou volbou a kdo četl biografii nebo viděl jakýkoliv film, mi musí dát za pravdu... Tento snímek je výtečná pocta takovému velikánovi, jakým Charlie bezesporu byl. ()

Petrasuvicka

Po tom, co jsem to viděla, jsem si půjčila Chaplinův životopis a přečetla ho. Nic nebylo ve filmu přikrášlené, jen ukázaná realita jeho života a situace, do kterých se tenkrát mohl dostat kdokoli. Doopravdy těžké, takový obrovský životní příběh natočit do jednoho filmu. Mrzí mě, že jen Robert Downey za ten výkon nedostal Oscara ()

Martin741

Klaun Robert Downey jr. /Takovi Normalni Zabijaci/podal svoj herecky vykon, a ostatni herci sa priam bili o roly / Hopkins, Aykroyd, Milla Jovovich atd atd/ ale stale tam jaxi vidim financny prepadak, to znamena, ze v kinach to komplet zhorelo - stalo to 31 milionov, a trzby v USA ukazuju cosi cez 9, 4 miliona. No a k prepadakom som nemilosrdny, okrem jedneho pripadu, kedy najlepsim prepadakom ostva pre mna Obcan Kane, ostatne holt, maju smolu : 25 % ()

shyster

Chaplin stojí za shlédnutí jen díky R.Downey, který se do role tohoto komika natolik vžil, že mu uvěříte jakoukoliv emoci. Bohužel tento snímek zapadá mezi ostatními podařenějšími biografickými filmy do průměru. ()

Petoss1

Dokonalý životopisný film. Čo viac si ja, ako filmový divák môžem priať. Príbeh svojou humánnosťou zaujme od začiatku a príjemný pocit ostane až do konca. Dráma, humor (niekedy aj v grotesknom prevedení) a celá škála veľmi kladných pocitov, emócií, ktoré ma ľahko dokázali presvedčiť. Zo dňa na deň sa stal hviezdou. Výkon Roberta Downeyho Jr., životný a pre mňa Oscarový. Mrzí ma jedine to, že Chaplinové filmy som nevidel, v blízkej budúcnosti to napravím. 90% ()

Nach

Robert Downey Jr. dokazuje svůj neskonalý herecký um. A Richard Aftenborough světu ukazuje, jak má správně vypadat životopisný film o jednom z nejslavnějších komiků filmového světa. Chaplin je (a zde si to dovolím) velice věrným okem do života Charlieho Chaplina a jeho umu. Ukazuje ho sice někdy až v moc příznivém světle (byl prý hodně náladový puntičkář a často prý i zapáchal) ale dělá to inteligentně a srozumitelně. Velké plus patří i retrospektivnímu vyprávění, kdy hlavní hrdina spolu s Anthony Hopkinsem rozmlouvá o svém životě. Díky tomu chápu i ono příznivé světlo. Více psáti o tomto kvalitním snímku nebudu, raději všechny milovníky životopisných filmů vyzývám, aby dali tomuto dramatu šanci. 90% ()

tomtomtoma

Film o osudech výjimečného muže v historii filmového průmyslu. Charles Chaplin (Robert Downey jr.) byl pozoruhodnou osobou, která měla těžké dětství, ale se zrodem filmu nastartovala jeho raketová hvězdná kariéra. Sám se pak ujal režie a postupně se snažil ve svých snímcích něco sdělit, i když tím dost provokoval a vysloužil si tím nálepku komunisty. Je zde ukázána jeho nejbližší rodina, jeho trochu bláznivá matka Hannah (Geraldine Chaplin) a jeho starší bratr Sydney (Paul Rhys), který dělal Charliemu managera. Je zde vyobrazena jeho určitá mánie na dívky a mladé ženy, které se ale na něj většinou lepili pro jeho slávu. Jeho první dvě manželky Mildted (provokativní Milla Jovovich), Lita (Deborah Moore) a milenka Joan (Nancy Travis) s ním byli ze zištných důvodů. Další dvě Paulette (Diane Lane) a poslední Oona /Moira Kelly) už ne, ale stejně s ním museli mít velkou trpělivost. Z dalších postav stojí za zmínku Fred Karno (John Thaw), který dal Charliemu příležitost v kabaretu, režisér Mack Sennett (Dan Aykroyd), který dal Charliemu první příležitost ve filmu, Charlieho dvorní herečka Edna (Penelope Ann Miller) a filmové hvězdy Douglas Fairbanks (Kevin Kline) a Mary Pickford (Maria Pitillo). Je to příjemná oslava velkého muže, který vždy předváděl neuvěřitelné výkony. ()

zuzinka2

Jeden z nejlepších životopisných filmů, které jsem viděla. Výborný R. Downey Jr. a každopádně si musím doplnit filmové vzdělání o tvorbu Ch. Chaplina. ()

C0r0ner

Jako většina biografických filmů je to špičkově natočené i zahrané a z historického hlediska velmi obohacující, nicméně pro mě nepříliš zajímavé a v tomto případě ještě celkem rozvleklé. Takže obecně určitě kvalitní film, který ale ze svého pohledu nedokážu úplně docenit. 55% ()

danecek24

50. Zlatý Glóbus za rok 1992 - nominace (3) - Nejlepší herec (drama) - Robert Downey Jr., Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Geraldine Chaplin, Nejlepší hudba - John Barry ()

kusper

Pan Attenborough je patrně nejlepším režisérem životopisných filmů. Film Chaplin mě chytil za srdce. Charlie, je mi 20 a tvé, již téměř 100 let staré filmy, miluji. Pro mě nejsou vůbec staré, jejich sociální a lidský přesah mi navždy uvízl v mysli. ()

Pajky3

Jako jubilejní 1500. položka ohodnocená tady na CSFD nám posloužil zajímavý životopisný film Chaplin. Robert Downey exceloval, byl opravdu perfektní. Chvílema mi to přišlo trošku zdlouhavý a nepřehledný. Hlavně díky účasti několika mladých manželek a poněkud chaotickym skákáním časem kupředu. Rozhodně mě to však zaujalo natolik abych se s chutí podíval na nějaké vybrané Tulákovy povídky.. ()

campix

Charles Chaplin byl rozhodně pozoruhodná postava filmových dějin. Obrovská hvězda s obrovskými problémy a i přes podmínky ze kterých pocházel se stal naprostým kultem své doby. Skvělý herecký výkon Roberta Downeyho jr. a celkově celého hereckého obsazení. Kvalitně odvedená práce po všech směrech. Sám Chaplin se rozhodně nemusí stydět za svůj životopis. ()

Martrix

Těžko oddělit osobu a práci Chaplina od filmu, který se o něm rozhodl Attenborough natočit. Bez výhrad jsem vůči hereckým výkonům a volbu Downeye považuji za skvělou. Ale jinak si myslím, že s výjimkou posledních 15-ti minut, ve kterých nám byla připomenuta práce Chaplina skrze poklonu Hollywoodu (po dlouhých letech) na předávání Oscarů, tomu chyběla intenzita a dramatičtější náboj. Nedávno jsem viděl Stan a Ollie (2018) a i když se tam objevila řada nepřesností, bylo to milé ohlednutí plné emocí. Tady ty emoce bohužel trochu chybí. Nebýt to o tak význačné osobě, označil bych Chaplina jako průměrný životopisný film. Ta jedna hvězda navíc je jen za Downeye. ()

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (více)