Chaplin

Kamera:

Sven Nykvist

Hudba:

John Barry

Robert Downey Jr., Dan Aykroyd, Geraldine Chaplin, Paul Rhys, Anthony Hopkins, John Thaw, Milla Jovovich, Moira Kelly, Kevin Kline, Diane Lane (více)

Ve švýcarském Vevey píše Charlie Chaplin s pomocí přítele George Haydena své paměti … Ve vzpomínkách se vrací k nuznému dětství, kdy ho spolu se starším nevlastním bratrem Sydneym vychovávala matka Hannah. Mnohdy neměla synům co dát do úst a tak se stalo, že jí je odebrali. Charlie strávil rok v chudobinci … Pak se matka začala živit šitím rukavic, brzy se u ní ale projevila duševní choroba. Mívala světlé dny, ale bylo jich stále méně. Nakonec skončila v ústavu ... Charlie byl od útlého věku nadaný imitátor, a když se později seznámil s Fredem Karnem, majitelem londýnského podniku „Hackney Empire“, začal tam účinkovat jako komik. Obecenstvo si ho záhy oblíbilo a jeho popularita rostla. V té době se seznámil s Hetty Kellyovou a když zanedlouho odjížděl do Ameriky, oba si představovali, že se po jeho návratu opět setkají a budou pokračovat ve známosti. První zastávkou Charlieho v Americe bylo Butte ve státě Montana. Tam se také poprvé setkal s filmem, který ho okouzlil. Odjel do Kalifornie, kam ho telegramem pozval režisér a producent Mack Sennett. Při prvním setkání mu sice Charlie právě nepadl do oka, ale svými kousky si ho brzy zcela získal. Chaplin začal natáčet a stal se svědkem počátků filmového průmyslu. V kostymérně si jednoho dne vybral tmavý obnošený oblek, k němuž přidal buřinku. Když si ještě přilepil knírek, byla na světě postava Tuláka. Charlie se brzy začal zajímat i o režii, toužil ale po vlastním pořadu a proto opustil Sennetta, aby se dal dohromady s Broncem Billym Andersonem. V jeho filmech byla cítit kritika poměrů v zemi, před čímž ho důrazně varoval Sydney, který za ním přijel i se svou manželkou Minnie. Také mu sdělil, že Hetty se provdala … To už byl Charlie Chaplin slavný a účastnil se nejrůznějších večírků s tehdejšími hvězdami. Jeho přítelem se stal Douglas Fairbanks a také na filmovém nebi oslnivě zářící Mary Pickfordová, jeho manželka. Na jednom večírku potkal i svou první manželku, tehdy jen šestnáctiletou Mildred Harrisovou. V necelých třiceti letech měl vlastní studio a brzy ho s otevřenou náručí přijal i Hollywood. Při oslavách konce 1. světové války se setkal s Johnem Edgarem Hooverem, prvním šéfem FBI, jehož nabubřelé řeči a očividná nenávist k přistěhovalcům se ho nemile dotkly. Dal to najevo a udělal si z něj doživotního nepřítele. Když zjistil, že Mildred mu nalhala, že je těhotná, ačkoli to nebyla pravda, rozhodl se ji opustit. V rámci rozvodového řízení se mu Mildred pokusila sebrat nedokončený film, se kterým Charlie spolu s bratrem a jeho ženou uprchli do Salt Lake City. Podařilo se jim vyzrát na pronásledující je policii a film byl zachráněn. Do Ameriky za Charliem přijela i matka, on ale jen velice těžko snášel její záchvaty šílenství … Rozjel se zpět do Londýna. Opět se setkal s Karnem, který mu sdělil smutnou novinku: Hetty hned po válce zemřela na chřipku, která tehdy mezi obyvatelstvem řádila. V Londýně ale čekalo Charlieho zklamání: při návštěvě hospody ho lidé sice poznávali, ne všichni mu ale byli příznivě nakloněni a od některých se dočkal i nadávek. Pochopil, že svou vlast ztratil a rozhodl se, že se definitivně usadí v Americe … V té době se pomalu začínal prosazovat mluvený film, ale Charlie si nedokázal představit svého Tuláka, jak mluví. Fairbanks ho také několikrát varoval před jeho politickými postoji, které Hoover, jenž ho celá léta neúnavně špehoval, pokaždé využil k tomu, aby ho označil za komunistu. Chaplin se podruhé oženil s Litou Greyovou, se kterou měl dva syny.  Později se rozešli a žili odděleně. Dokončoval natáčení filmu „Zlaté opojení“ … Další Chaplinovou manželkou se stala nadaná herečka Paulette Goddardová, vlastním jménem Levyová. Chaplin se účastnil módního života a sám žil v luxusu. Přesto ho nepřestávala znepokojovat politická situace, hospodářská krize a bídný život prostých lidí… (TV Prima)

molcan2

Pokus urobiť film ktorý by bol úprimný a zároveň nehanebne vypočítavý o tomto (auto)biografickom subjekte -- legendárnom komikovi/režisérovi Chaplinovi -- je vyťažený so štýlom. Je zábava vidieť moderné talenty ako sa vživajú do úloh ikôn minulých rokov (hoci v niektorých prípadoch trochu menej karikatúry by bolo cennejšie, zvlášť v prípade Mabel Normandovej). Kline, nečakane, hraje presvedčivého Fairbanksa. Zvyšok obsadenia je tiež akoby vybraných zo studne -- fanúšikovia Aktov X by si mohli lepšie všimnúť Davida Duchovneho ako Chaplinoveho osobného strihača. Vyšší film tohto typu, oživený s rozpačitým humorom a seba reflexiou o umeleckom temperamente. ()

TomasKotlant

Po obsahové stránce velmi dobré, zpracování je nadprůměrné, ale nenabízí přidanou hodnotu. V českém dabingu navíc nezvládli závěrečné shrnutí, když dabér nestihne dočíst u většiny lidí komentář do konce. ()

piranha

Líp ta role Downeymu ani sednout nemohla. Zdá se, že mají s hlavním hrdinou leccos společného. Například neuvěřitelný talent na grotesku. Co se týče ostatních aspektů filmu, tak z mého pohledu bylo všechno citlivě a vyváženě podané. Navíc málokomu se povede, že to celkově nevyzní příliš "hollywoodově" a bulvárně, ale tady se zadařilo. ()

Martinvon

Pochopit Charlese Chaplina jako filmového tvůrce znamená především vidět jeho celovečerní filmy a pak tento filmový životopis z dílny Richarda Attenborougha. Viděli jste někdy film o dobách němého filmu, který by byl tak krásně zvukově barevný? Charles Chaplin je pro řadu lidí pouhým komikem a většina z těch šťastlivců narozených někdy kolem roku 1988 a mladších o něm většinou neví vůbec. Filmy jako je tento rozhodně dokážou pro jeho tvorbu nadchnout. Herecký koncert Roberta Downeyho Jr. v hlavní roli doprovází herecké legendy. Anthony Hopkins má roli editora, s nímž už starý Chaplin dolaďuje poslední detaily svého životopisu - to je zároveň rámec celého filmu. Právě v rozhovorech s editorem prožívá Chaplin znovu klíčové momenty svého života. Anthony Hopkins tu zvládá roli sekundanta s naprosto samozřejmou skromností. Chaplinova dcera Geraldina Chaplinová si zahrála jeho matku. Budoucí legendou je i první Chaplinova manželka ztvárněná Millou Jovovich. Když jsem tento film viděl poprvé, měl jsem před očima stále záběry skutečného Chaplina, a také jeho hlas ze závěrečné řeči z filmu Diktátor. Musel jsem jeho “náhražku” neustále porovnávat s originálem. A přestože Robert Downey Jr. je typově někdo jiný, v téhle roli to vůbec nevadilo. ()

Jenni

Postav tenhle film vedle Chaplinových a vyjde ti docela zbytečná věc. Je to strašná škoda, protože sir Charles je osobnost, která si zaslouží naši obzvláštní pozornost. Na druhou stranu není s podivem, že životopisný film nevznikal lehce a že dopad takto (shlédni především film o filmu, kde pan režisér říká, že by nejradši natočil film jinak), včetně naprosto nepochopitelné účasti pana Hopkinse a závěrečného návratu marnotratného syna do Hollywoodlandu, odkud předtím odjel - jak se od Hopkinse dozvíme - především kvůli sexu (jinak samozřejmě smekám před sirovou potencí a Ooninou plodností; o jejich společném životě se však z filmu nic nedovíme). Robert Downey Jr. je zcela autentický, ale celé to utáhnout nemůže. ()

Saur.us

Velká pocta Ch. Chaplinovi, skvělý výkon R. Downeyho a pokud jste nečetli žádný životopis, velká a často překvapující sonda do života tohoto genia filmu. Hvězdně obsazené, skvěle zrežírované. ()

inachisio

Na tento film jsem se hodně těšila a rozhodně nejsem zklamaná. Downey zde předvedl fantastický herecký výkon, díky němuž mi představil Chaplina v plné parádě. Samozřejmě efekt postupně stárnoucího Charlieho nás už nezaujme tolik, jako dříve, spíše ho zkritizujeme, ale filmu dělanému téměř před třiceti lety, jenž stejně považuji za nadčasový, nemůžu vyčíst takovou maličkost. Spousta vtipných momentů smíchaných s výbornými hereckými výkony a poutavým Chaplinovým vyprávěním udělala z tohoto filmu skvělou podívanou bez jediné nudné chvíle. ()

Bozvav

Skvěle udělaný film, v nemž naprosto exceluje Downey. Ostatní také výborní. Mzselo být těžké vměstnat celý pestrý Charlieho život do jednoho filmu a myslím, že se jim to povedlo na výbornou. Za mne naprostá spokojenost. ()

#47

Přemýšlel jsem co téhle biografii největší osobnosti němého filmu vytknout...ale nenapadlo mě nic, tenhle snímek je prostě dokonalý!!!...jedna z nejlépe zfilmovaných biografií co jsem kdy viděl. ()

robo7773

**** (87 bodov zo 100) Paradne spracovany životopisný príbeh známej komickej legendy, ktorá zmenila kinematografiu na začiatku 20.storočia. Famózne herecké obsadenie, čiže zaručená kvalita. ()

Puol

Priznám sa, že som toho o živote Charliho Chaplina veľa nevedel a to viac ma zaujalo toto pútavé rozpávanie, zamerané viac na jeho osobný život ako na slávnu filmovú kariéru "Tuláka". I tento nedostatok komponezuje záverečný zostrih z jeho filmov. Po zhliadnutí som mal chuť pozrieť niečo z jeho grotesiek a to hovorí samo za seba. ()

Wolvie

Výtečný Downey Jr.,jistá režijní ruka,silný životní příběh.Jediná výtka směřuje ke stopáži.Měla být mnohem delší,Chaplinův život by si minimálně tříhodinový film zasloužil. ()

Bejbinka

Byla jsem úplně paf, když jsem se na film dívala. Hltala jsem ho očima! A pořád jsem přemýšlela, kde se to v Downym bere. To, jak to zahrál...wow! Naprosto úúúžasný film! Viděla jsem ho nedávno a musím na něj pořád myslet. Očaroval mě natolik, že jsem si ho přidala do topky. ()

rekkky

Film vyniká obsáhlou náplní tykající se Chaplinova života a chronologicky popisuje jeho hereckou a režisérskou kariéru od samotného zrodu až po triumfální předávání Oscarů v roce 1972. Bohatý osobní život je ve filmu také vkusně zakomponován a nenarušuje umělecky pojatou dějovou linii. Závěrečná půl hodina snímku má největší spád a celkové hodnocení sráží někdy až moc neuspořádaný střih. Richard Attenborough prokázal jedinečnou schopnost točení životopisných filmů již při Gándhim a Chaplin jen potvrzuje režisérovy kvality. ()

Iwiiik

Dámy a pánové bravo! Brilantní kombinace chutí a barev, které servíruje Attenborough na podnose stříbrného plátna. Však ruku na srdce, základními surovinami jsou neskutečně rozmanitý život Charlieho Chaplina a opravdu dechberoucí výkon Roberta Downeyho jr. Netřeba velkých čar a kouzel. Prostě a jednoduše skvělý scénář a skvělý Sherlock Iron man! Vřele doporučuji jako snímek pro celou rodinu. ()

brumbrum

Kniha bola lepsia, ale to je asi vzdy tak :-) => kto ma rad Chaplina, rozhodne si treba precitat aj knihu! Ale inak celkom zdarene sfilmovanie, aj ked po zhliadnuti nemam z osobnosti Chaplina presne taky pocit, ako z jeho autobiografie; malo vyzneli jeho mejdany, pestre avantirky, rozne fanaticke stavy, bitky, stretnutie s Piaf atd. Ale v pohode, vtesnat knihu do filmu nejde. Co mi STRASNE vadilo: to odflakane namaskovanie Roberta Downyho na starca.. to jaka tycka.. jak balon natiahnuty na klauna - guma, huba z nej vykuka von asi ako otvor na vysavaci - a oci su na tom nie lepsie. Humuuuuus.. som tie sceny, ked hovoril akoze 'stary' Chaplin, pozeral na plafon a len pocuval, tak ma to iritovalo.. Fantomas popri tomto maskerskom vykone vypada ovela prirodzenejsie. Nechapem, jak v tom mohol ten tipek hrat.. to mohli rovno natiahnut melon do prezervativu a vyzeralo by to rovnako; uz mi sadli emocie odvcera, takze davam 4*, ale vcera by som bol prisahal, ze dam max 3*, ze som musel kukat mimo obrazovku v tych scenach namaskovanych, aby mi nestupal tlak. ()

canucks333

Krásna životopisná pocta Charliemu Chaplinovi , kde v hlavnej úlohe neskutočne hviezdi Robert Downey Jr. . Réžijne to je zvládnuté špičkovo a o maskách ani nehovorím. Naozaj veľmi pekný film, ktorý si niekedy rád pokojne zopakujem.... 80% ()

BOURQUE

Nikdy nie je jednoduché natočiť vierohodný film o ľuďoch, ktorí za sebou zanechali nemalú stopu v dejinách ľudstva. Natočiť kvalitný film o človekovi, ktorý pravdepodobne bol najväčším komikom a najtalentovanejším hercom filmov bez zvuku všetkých čias už vyžaduje nemalý talent a trpezlivosť. Myslím si, že podľa autobiografii Sira Charlesa Chaplina sa R. Attenboroughovi podarilo natočiť film, ktorý by sa páčil aj samotnému Chaplinovi. Na druhej strane však nesmieme zabudnúť na to, že kľúčom tohto úspechu je človek, ktorý zahrá Chaplina. V „Zaujímavosti“ som sa dočítal, že Chaplina by mohli hrať aj T. Hanks či N. Cage. Nedopadlo to tak a tak je to v poriadku, pretože iného človeka ako R. Downey Jr. by som ani nevedel predstaviť. On ako by bol stvorený pre tento charakter: výška, tvár a hlavne vo scénach, kde hrá „the Tramp“. Tá „fotografická“ identita my skoro vyrazila dych. Právom zaslúžená nominácia na Oscara v kategórii HR! Osobné hodnotenie: 86% (****) ()

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (více)