• Japonsko

チャーリー

• Francie

Drama / Životopisný

USA / Japonsko / Francie / Itálie, 1992, 143 min

Velký hollywoodský životopisný film, se všemi typickými pro a proti. Aneb po stránce formální, režijní i herecké je vše na správném místě, výsledek je ale poměrně konzervativní a až na pár milých výjimek na můj vkus málo hravý (sekvence Chaplinova ukrývání, která se stává sama o sobě groteskou - takových momentů, kdy výrazové prostředky filmu půjdou naproti ikonické postavě, o které film vypráví, bych čekal mnohem víc). Filmu o životě Charlieho Chaplina by totiž podle mě slušelo mnohem víc, kdyby byl bytostně autorský, plný nápadů vzdávajících hold jeho tvorbě, a který by si divák zapamatoval jinak, než jako čistě kvalitní životopisné drama. 6/10(9.6.2019)

Robert Downey Jr. je dokonalost sama. Sluší se to říci hned na začátek, protože Chaplin v jeho podání v tomto biografickém dramatu je opravdu nezapomenutelná filmová postava. Downey Jr. tak unikátnost tohoto světoznámého komika v podstatě zdvojnásobil, a to způsobem, který si jistě zaslouží maximální hodnocení. Nedokáži si představit jiného herce, který by tak obratně předváděl "Charlieho" eskapády, komické situace, honičky, a slavné zakopávací taškařice. O mnoho lépe se pak na Chaplina dívalo s vědomím, že tento herec má za sebou mimo jiné i úspěšného frajerského megaborce Iron Mana, a osobně si myslím, že svět zatím neviděl ani polovinu obrovského potenciálu tohoto představitele, který zde ztvárnil hlavní roli. Prostě jeden superlativ za druhým, navíc jako zarytý fanda Akt X jsem měl potěšení sledovat Chaplinova dvorního kameramana Davida Duchovnyho, stejně jako byla slast pro oči široká škála krásných hereček zastupujících Chaplinovy milenky. Výborné drama se silným zakončením, které se mi z hlavy jen tak nevykouří.(8.6.2009)

Moc příjemný, uměřený životopisný film, na první pohled nepochybně pravdivý a poctivý. Nedělá z Chaplina supermana, ale pokorně vzdává poctu jeho géniovi. Malinko mi chybí jednotící příběh, ale možná je to spíše jen otázka vkusu, když autoři zvolili metodu jednotlivých epizod volně pospojovaných Hopkinsovým hybatelem děje, jehož pomocí se mohou svobodně pohybovat v čase a vybírat jen to nejzajímavější z nekonečného množtví všeho zajímavého, co Chaplinův život provázelo.(19.10.2005)

Vedle Woodyho Allena považuji Charlese Chaplina za nejplodnějšího a nejuniverzálnějšího umělce 20. století. Král němé éry, grotesky a smíchu, ale uvnitř velmi citlivý a problematický chlapík neobjevivší tuláka, zřejmě by skončil v propadlišti dějin. Životopisný film se správným nádechem, ohromující kompozicí obrazu, vedený ráznou rukou režiséra Attenbourougha, snad lepší studnicí do života geniálního komika být nemohla. Dvě hodiny a něco jsou tím správným časem, životopis Charlieho by jistojistě zabral na víc než tři hodiny, ale to nejdůležitější nám bylo sděleno. Robert Downey Jr. - výkon hodný Oscara. Potěší i řada veleznámých herců ve vedlejších rolích - namátkou opět přirozeně úžasný Athony Hopkins, James Woods, David Duchovny či Milla Jovovich. Na "chaplinovky" jsem koukal už nějaký rok zpátky, ale ono zákulisí natáčení (kouzelná je improvizace u svatby) či vtiskávání svých názorů a myšlenek do svých filmů (projekce Diktátora zdárným příkladem), mě zase donutilo si nějaké filmy velkého Charlieho pustit znova. Pro ty, co ještě Charlieho úplně neznají a na tento film se chystají: Charlie není jen hůl, buřinka, sáčko a pajdavá chůze s obrovskýma botama. Charlie je člověk, který využil svého talentu na maximum a ne každý ho uznával. Měl své vlastní problémy, své starosti, úchylky a radosti jako každý obyčejný člověk. A vo tom to je.(24.5.2008)

Vždycky jsem měla Charlieho Chaplina za celoživotního vtipálka a komika, který nic moc neřeší (a zčásti to byla i pravda), ale jsem ráda, že mi tento film moje přesvědčení vyvrátil a ukázal mi ho i v tom civilnejším světle.. Líbilo se mi zpracování, kamera a ty úžasné přechody mezi jednotlivými scénami.. Co je ale na filmu nejlepší - bezesporu Robert Downey Jr.! Jsem ráda, že na mě nepřipadlo rozhodování mezi ním a Al Pacinem co se týče Oscara, protože jsem z toho opravdu v rozpacích.. Downey předvedl něco úžasného, bez něj by film ani zdaleka nedosahoval takových kvalit. Celkově bylo obsazení vynikající, nikoho bych nevyměnila.. Závěr mě přesvědčil, že Chaplin si ten plný počet rozhodně zaslouží.. :)(5.4.2012)

• - Robert Downey Jr. pro film i nazpíval píseň. Je na soundtracku, ale ve filmu ji nenajdete. (Aknah)

• - James Wood natočil svou roli za jediný den. (Kulmon)

• - Film byl uveden do kin v den 15. výročí Chaplinova úmrtí. (Kulmon)