• Japonsko

チャーリー

• Francie

Drama / Životopisný

USA / Japonsko / Francie / Itálie, 1992, 143 min

"If you want to understand me, watch my movies." Krásný, ale zároveň také velmi smutný a dojemný film o životě jednoho z největších komiků všech dob. Reřisér Attenborough ve filmu krásně ukazuje, že život komika a celosvětově známé hvězdy nebyl vůbec veselý, ale že naopak po smutném dětství neměl lehký život. Je mi jasné, že Chaplin měl velmi složitý život a popsat ho ve dvou a půl hodinovém filmu nebylo vůbec jednoduché – ale myslím, že se to nakonec povedlo. Režie a scénář byly velmi dobré. Nejlepším tahem ale bylo obsazení Roberta Downeyho Jr. do titulní role filmu – nemyslím si, že by ho někdo dokázal zahrát lépe. Zvládl skvěle mimiku, gestikulaci i zobrazení Chaplinovi osobnosti. Dost možná jeho životní role a nejlepší stránka tohoto filmu… Ale výborná byla na filmu i hudba, včetně krásné ústřední melodie. Takže, biografické filmy se někdy mohou zdát pouze jako nudné odvyprávění příběhu jedné osobnosti, ale v tomto případě tomu tak není. Chaplin je pestrý film o zajímavém životě jedné velké osobnosti. Určitě stojí za zhlédnutí, nudit se i přes dlouhou stopáž nebudete. Dávám plné hodnocení a těším se, že se co nejdříve podívám na nějaký film se samotným Chaplinem.(29.1.2012)

Nedeľný grupáč stál rozhodne zato. Všetko sa to konalo u mňa tak som navodil prijateľnú atmosféru (kúpil sviečky, značkové víno a kaviár). Dievčence prišli všetky naraz (gegina31, Marky91, emma53, harfuska, eler) usadili sa a išli sme na vec. Začiatok sa všetkým pozdával no postupne som hlavne ja a harfuska na seba začali trošku nechápavo pozerať. V tú istú chvíľu emma vyprskla od smiechu, vínno sa rozlialo po podlahe a ja som sa opäť prežehnal, že kto to bude znova umývať. Marky a Geg nenápadne vyžierali oplátky, ktoré som krvopotne musel kúpiť a eLer sa sťažovala, že sú ako detičky v cinemaxe a vyrušujú ju. Milla Jovovich ma potešila, čím som si pohneval ženské osadenstvo.Síce ženy tam zas mali Anthonyho aj Davida (tento argument, samozrejme nezabral) . Koniec potešil hlavne tých čo nechceli gúgliť informácie o daných hrdinoch(ktože to bol?). Ďalšie rande bude ale inde, ešte stále tu mám bordel :D(22.11.2016)

Skvěle vypravovaný a silný příběh, nádherná móda a parádní zábava v jednom. Hlavní herec předvádí opravdu ohromné pohyby a grimasy a o to víc mě potěšilo, že postava Chaplina mi nic neříká a herce jsem neviděla skoro nikde. A přitom mě to doslova ohromilo. Dokonalé zpracování a i ostatní figurky jen přispívají kouzlu okamžiku a přidávají té atmosféře. Zvláštní také bylo vidět ty herce tak mladé ! Třeba Milla Jovovich vypadala krásně... Všichni působili velmi sympaticky a proto se mi někdy zdálo, že snad koukám na pravý příběh, protože film byl opravdu přirozeně natočen. Některé záběry a scény jsou tvořeny jako groteska, což jen utvrzuje originalitu celého Chaplina. K tomu dosazena ta správná hudba a je to dokonalost sama. Herec je v každým rozpoležení naprosto bezkonkurenční, ta role mu vyloženě sedla. Sice to není snímek, který by vás vysloveně chytil za srce a byl to nějaký doják, ale je podle mě tak akorát vyvážený. Dostatek srandy, vážnosti, romantiky, přátelství a životního cíle. Skvělé je taky to, jak se Charlie věkem mění, co vše dokáže maskérka, je obdivuhodné. Ale co sem si z toho odnesla? Hlavně to, že Charlie Chaplin byl velmi odvážný a tvořil samá tabu témata, která vyvolala mnoho názorů. Ale stal se nejen oblíbencem u žen, ale i vzorem mužů a dobrým člověkem pro tisíce lidí. Dále bych ráda zmínila, menší roličky, které rozhodně přišpěly k celkovému dojmu -> Dan Aykroyd, Anthony Hopkins, Milla Jovovich, Kevin Kline, Diane Lane, James Woods, Marisa Tomei, David Duchovny, Kevin Dunn a další... Příjemný zážitek :)(5.6.2009)

Richard Attenborough úžasným způsobem uctil památku jednoho z největších mužů filmu. Chaplin je výborný. Robert Downey Jr.předvádí jednu z největších filmových metamorfóz. V mých očích se tak ční jeho Chaplin do hereckých výšin až k Jimu Morrisonovi (Kilmer) a Gándhímu (Kingsley). O tom jak je jeho přerod dokonalý se stačí přesvědčit ve scéně, kdy tancuje s rohlíky. Kdo by Robertovi tenkrát ve chvílích jeho triumfu tipoval, že skončí v Ally MacBealové? Škoda ho tam. Film samotný je výtečný, jen mi přijde chvílemi až přehlcený. Například imaginární scénu zrodu trampa si mohl režisér odpustit. Také je zde možná zbytečně přehvězodváno. Dan Akroyd i Kevin Kline jsou zde nadbyteční. Že by pokusy o Oscara za nejelepší herecký výkon ve vedlejší roli? Trošku to přípomíná hvězdný patos Letce.(14.4.2008)

Chaplin trpí prakticky všetkými chybami, ktorými trpia ostatné životopisné filmy. Svoje urobilo aj to, že film nezmyselne zahŕňa celý život Chaplina, čo spôsobuje zlú orientáciu v deji, skratkovitosť a problémy s vizážou Chaplina. Niekde do 50tky to je v pohode, ale 60 a 80 ročný Chaplin vyzerá otrasne. Teda ako 80 ročný vyzerá vynikajúco, ale hneď čo začne rozprávať vidieť latex na tvári (inak brilantného) Downeyho. Film zachraňuje dobová atmosféra a téma Charlieho Chaplina, ktorá proste nezaujímavou nemôže byť. Asi len to a Downey Jr. vytrhávajú film z pazúrov tuctovosti.(16.11.2006)

• - Chaplin byl levák. Jeho představitel Robert Downey Jr. sice drží smyčec v levé ruce, podepisuje se však pravačkou. (Sherlock Holmes)

• - Nahá scéna Mildred Harris byla dublována. Její představitelce Mille Jovovich bylo tehdy totiž pouhých 16 let. (Kulmon)

• - George Hayden, kterého hraje Anthony Hopkins, je jedinou fiktivní postavou. (Kulmon)