• Japonsko

チャーリー

• Francie

Drama / Životopisný

USA / Japonsko / Francie / Itálie, 1992, 143 min

Famózní Downey v roli komediálního velikána němé éry a příjemná procházka po cestičkách Hollywoodu 20. let. Ač samozřejmě nikdo nemohl prostorem pro rozehrání postavy konkurovat Chaplinovi, tak mě velmi příjemně potěšil Kline v roli idola dobrodruha - Douga Fairbankse. Takhle nějak jsem si toho chlapa představovala, když jsem znova a znova sjížděla Zloděje z Bagdádu(7.7.2011)

Prekrásny životopisný snímok prekypujúci známymi tvárami. Robert Downey Jr. podal svoj životný výkon (nech už si robí v súkromí čo chce). Nikdy som nebol veľkým fanúšikom Chaplinových filmov, ale teraz, keď vidím, že za tým čaptajúcim nemým trampom je skutočný príbeh, na jeho tvorbu sa od teraz pozerám inak. Vďaka za to, páni!(23.2.2011)

Skvěle vypravovaný a silný příběh, nádherná móda a parádní zábava v jednom. Hlavní herec předvádí opravdu ohromné pohyby a grimasy a o to víc mě potěšilo, že postava Chaplina mi nic neříká a herce jsem neviděla skoro nikde. A přitom mě to doslova ohromilo. Dokonalé zpracování a i ostatní figurky jen přispívají kouzlu okamžiku a přidávají té atmosféře. Zvláštní také bylo vidět ty herce tak mladé ! Třeba Milla Jovovich vypadala krásně... Všichni působili velmi sympaticky a proto se mi někdy zdálo, že snad koukám na pravý příběh, protože film byl opravdu přirozeně natočen. Některé záběry a scény jsou tvořeny jako groteska, což jen utvrzuje originalitu celého Chaplina. K tomu dosazena ta správná hudba a je to dokonalost sama. Herec je v každým rozpoležení naprosto bezkonkurenční, ta role mu vyloženě sedla. Sice to není snímek, který by vás vysloveně chytil za srce a byl to nějaký doják, ale je podle mě tak akorát vyvážený. Dostatek srandy, vážnosti, romantiky, přátelství a životního cíle. Skvělé je taky to, jak se Charlie věkem mění, co vše dokáže maskérka, je obdivuhodné. Ale co sem si z toho odnesla? Hlavně to, že Charlie Chaplin byl velmi odvážný a tvořil samá tabu témata, která vyvolala mnoho názorů. Ale stal se nejen oblíbencem u žen, ale i vzorem mužů a dobrým člověkem pro tisíce lidí. Dále bych ráda zmínila, menší roličky, které rozhodně přišpěly k celkovému dojmu -> Dan Aykroyd, Anthony Hopkins, Milla Jovovich, Kevin Kline, Diane Lane, James Woods, Marisa Tomei, David Duchovny, Kevin Dunn a další... Příjemný zážitek :)(5.6.2009)

"If you want to understand me, watch my movies." Krásný, ale zároveň také velmi smutný a dojemný film o životě jednoho z největších komiků všech dob. Reřisér Attenborough ve filmu krásně ukazuje, že život komika a celosvětově známé hvězdy nebyl vůbec veselý, ale že naopak po smutném dětství neměl lehký život. Je mi jasné, že Chaplin měl velmi složitý život a popsat ho ve dvou a půl hodinovém filmu nebylo vůbec jednoduché – ale myslím, že se to nakonec povedlo. Režie a scénář byly velmi dobré. Nejlepším tahem ale bylo obsazení Roberta Downeyho Jr. do titulní role filmu – nemyslím si, že by ho někdo dokázal zahrát lépe. Zvládl skvěle mimiku, gestikulaci i zobrazení Chaplinovi osobnosti. Dost možná jeho životní role a nejlepší stránka tohoto filmu… Ale výborná byla na filmu i hudba, včetně krásné ústřední melodie. Takže, biografické filmy se někdy mohou zdát pouze jako nudné odvyprávění příběhu jedné osobnosti, ale v tomto případě tomu tak není. Chaplin je pestrý film o zajímavém životě jedné velké osobnosti. Určitě stojí za zhlédnutí, nudit se i přes dlouhou stopáž nebudete. Dávám plné hodnocení a těším se, že se co nejdříve podívám na nějaký film se samotným Chaplinem.(29.1.2012)

V prvom rade by som rád vyzdvihol hudbu Johna Barryho, pretože hlavným hudobným motívom dokonale zachytil duch grotesiek a zároveň pridal niečo súčasné , čím vytvoril úžasnú skladbu. Veľká škoda, že samotný motív zaznie vo filme iba výnimočne. Obsadenie je naozaj výborné, filmom prebehne množstvo známych tvárí, aj keď v mnohých prípadoch iba v malých úlohách. Samotnému Downeymu úloha Chaplina výborne sadla, ale celkovo si myslím, že ten film vznikol o 10 rokov skôr, akoby sa žiadalo, pretože Downey je v skvelej forme práve teraz. Samotný film je uceleným pohľadom takmer na celý Chaplinov život, od jeho detstva až po jeho usadenie sa v Švajčiarsku a prevzatý oscar za celoživotné dielo. Samozrejme, že nešlo zachytiť všetko, ale tie dôležité udalosti i slávne výroky (vrátane toho „židovského“) film obsahuje a ako celok je výborným životopisným filmom. 80%.(20.3.2012)

• - Pro roli Chaplina byl zvažován Jim Carrey a Antony Sher. Roli odmítli Nicolas Cage a Tom Hanks. (Kulmon)

• - Nahá scéna Mildred Harris byla dublována. Její představitelce Mille Jovovich bylo tehdy totiž pouhých 16 let. (Kulmon)

• - Geraldine Chaplin hraje ve filmu svou vlastní babičku. (Kulmon)