• Japonsko

チャーリー

• Francie

Drama / Životopisný

USA / Japonsko / Francie / Itálie, 1992, 143 min

Vedle Woodyho Allena považuji Charlese Chaplina za nejplodnějšího a nejuniverzálnějšího umělce 20. století. Král němé éry, grotesky a smíchu, ale uvnitř velmi citlivý a problematický chlapík neobjevivší tuláka, zřejmě by skončil v propadlišti dějin. Životopisný film se správným nádechem, ohromující kompozicí obrazu, vedený ráznou rukou režiséra Attenbourougha, snad lepší studnicí do života geniálního komika být nemohla. Dvě hodiny a něco jsou tím správným časem, životopis Charlieho by jistojistě zabral na víc než tři hodiny, ale to nejdůležitější nám bylo sděleno. Robert Downey Jr. - výkon hodný Oscara. Potěší i řada veleznámých herců ve vedlejších rolích - namátkou opět přirozeně úžasný Athony Hopkins, James Woods, David Duchovny či Milla Jovovich. Na "chaplinovky" jsem koukal už nějaký rok zpátky, ale ono zákulisí natáčení (kouzelná je improvizace u svatby) či vtiskávání svých názorů a myšlenek do svých filmů (projekce Diktátora zdárným příkladem), mě zase donutilo si nějaké filmy velkého Charlieho pustit znova. Pro ty, co ještě Charlieho úplně neznají a na tento film se chystají: Charlie není jen hůl, buřinka, sáčko a pajdavá chůze s obrovskýma botama. Charlie je člověk, který využil svého talentu na maximum a ne každý ho uznával. Měl své vlastní problémy, své starosti, úchylky a radosti jako každý obyčejný člověk. A vo tom to je.(24.5.2008)

Jeden z těch povedenějších životopisných filmů. Chaplinův život sleduje v několika "epizodách", z nichž některé baví jiné jsou dojemné a pár je bohužel nedotažených. Tím chci říct, že filmu prakticky chybí ucelený příběh a vše podstatné se dozvídáme z flashbecků. Snímek velmi povyšuje poctivý výkon Roberta Downeyho Jr., kterému nelze nic vytknout. Potěší i pohled na začínající Millu Jovovich, Davida Duchovnyho nebo Marisu Tomei ve vedlejších rolích. Attenborough odvedl dobrou práci a Chaplina nám představil tak, jak si to jedna z největších filmových legend zaslouží.(5.4.2008)

Jednou bude u Downeyho epitafu napsáno: Výborný představitel Charlieho Chaplina, Sherlocka Holmese i Iron Mana. No, i přesto, že jde o jednu ze zdařilejších biografií, je soustředěný Attenboroughův snímek trošku těžké sousto.. Herecky poctivé, výpravně zdařilé a s ohledem na Chaplinovu vyjímečnost důstojná vzpomínka!!(14.10.2009)

Opravdová filmová lahůdka. Robert Downey Jr. jako Chaplin byl dokonalý. Těžko věřit, že Chaplin nehrál sám sebe :-))) Hodně mě potěšilo, že se jednalo nejenom o shrnutí Chaplinova života, ale taky o nakouknutí do starého Hollywoodu. No a sestříhat Kida v hotelovejch pokojích to musela bejt fakt piplačka.(11.9.2009)

Tento film som videl naposledy v kine a to bolo dost davno, tak som si ho musel zopakovat o 16 rokov neskor a vyplatilo sa, pretoze som sa na tento film dival inymi ocami a mena ako Douglas Fairbanks alebo Mary Pickford mi dnes hovoria viac, ako vtedy. Robert Downey Jr. je fakt skvely herec a toho Oscara by si za hlavnu ulohu kludne zasluzil, ale v tom roku mu ho vyfukol Al Pacino za ulohu vo filme VUNE ZENY (1992). Chvilkami bol film mozno trosku roztahany, ale aj tak sa plynule tiahol dalej a mna zaujimal jeho zivot, ako sa dostal k filmu, ako vyrastal v chudobe a uznanie, ktore ziskal omnoho neskor, ako by si zasluzil. Vo filme sa objavila plejada znamych hollywoodskych hviezd, priznam sa, niektorych som ani nespoznal a okrem toho reziser tohto filmu si zahral Johna Hammonda v Spielbergovom JURSKOM PARKU (1993) a producentom je Mario Kassar, ktory produkoval aj uspesnych Terminatorov a aj napriek tomu jeho spolocnost Carolco skrachovala po neuspesnom filme OSTROV HRDLOREZOV (1995)... 27.09.2009 _____ Robert Downey Jr. - (Charles Spencer Chaplin) +++ Geraldine Chaplin - (Hannah Chaplin) +++ Paul Rhys - (Sydney Chaplin) +++ Anthony Hopkins - (George Hayden) +++ Dan Aykroyd - (Mack Sennett) +++ Marisa Tomei - (Mabel Normand) +++ Penelope Ann Miller - (Edna Purviance) +++ Kevin Kline - (Douglas Fairbanks) +++ Milla Jovovich - (Mildred Harris) +++ Kevin Dunn - (J. Edgar Hoover) +++ Diane Lane - (Paulette Goddard) +++ James Woods - (Joseph Scott) +++ David Duchovny - (Rollie Totheroh) +++ John Thaw - (Fred Karno) +++ Maria Pitillo - (Mary Pickford) +++ Produkcia: Richard Attenborough, Mario Kassar +++ Hudba: John Barry, José Padilla +++(27.9.2009)

• - Postava Anthonyho Hopkinse se do scénáře dostala dva až tři týdny před zahájením natáčení po nátlaku producentů, kteří měli ambici natočit oscarový film. Podle režiséra Richarda Attenborougha to film ale naopak poškodilo a kdyby mohl, nejraději by ho natočil znovu. (Kivis)

• - Marion Davies hraje Heather McNair. (NinadeL)

• - Robert Downey Jr. pro film i nazpíval píseň. Je na soundtracku, ale ve filmu ji nenajdete. (Aknah)