• Japonsko

チャーリー

• Francie

Drama / Životopisný

USA / Japonsko / Francie / Itálie, 1992, 143 min

Tento film som videl naposledy v kine a to bolo dost davno, tak som si ho musel zopakovat o 16 rokov neskor a vyplatilo sa, pretoze som sa na tento film dival inymi ocami a mena ako Douglas Fairbanks alebo Mary Pickford mi dnes hovoria viac, ako vtedy. Robert Downey Jr. je fakt skvely herec a toho Oscara by si za hlavnu ulohu kludne zasluzil, ale v tom roku mu ho vyfukol Al Pacino za ulohu vo filme VUNE ZENY (1992). Chvilkami bol film mozno trosku roztahany, ale aj tak sa plynule tiahol dalej a mna zaujimal jeho zivot, ako sa dostal k filmu, ako vyrastal v chudobe a uznanie, ktore ziskal omnoho neskor, ako by si zasluzil. Vo filme sa objavila plejada znamych hollywoodskych hviezd, priznam sa, niektorych som ani nespoznal a okrem toho reziser tohto filmu si zahral Johna Hammonda v Spielbergovom JURSKOM PARKU (1993) a producentom je Mario Kassar, ktory produkoval aj uspesnych Terminatorov a aj napriek tomu jeho spolocnost Carolco skrachovala po neuspesnom filme OSTROV HRDLOREZOV (1995)... 27.09.2009 _____ Robert Downey Jr. - (Charles Spencer Chaplin) +++ Geraldine Chaplin - (Hannah Chaplin) +++ Paul Rhys - (Sydney Chaplin) +++ Anthony Hopkins - (George Hayden) +++ Dan Aykroyd - (Mack Sennett) +++ Marisa Tomei - (Mabel Normand) +++ Penelope Ann Miller - (Edna Purviance) +++ Kevin Kline - (Douglas Fairbanks) +++ Milla Jovovich - (Mildred Harris) +++ Kevin Dunn - (J. Edgar Hoover) +++ Diane Lane - (Paulette Goddard) +++ James Woods - (Joseph Scott) +++ David Duchovny - (Rollie Totheroh) +++ John Thaw - (Fred Karno) +++ Maria Pitillo - (Mary Pickford) +++ Produkcia: Richard Attenborough, Mario Kassar +++ Hudba: John Barry, José Padilla +++(27.9.2009)

Životopisný snímek zachycuje celý Chaplinův život, od dětství, přes úspěchy v době němého filmu až ke starému člověku. Všichni jistě známe jeho tvorbu, ve které byl mužem mnoha úloh. Nespokojil se pouze s hereckou částí, ale často sám snímky režíroval a psal i své vlastní scénáře. Škoda, že se mu stejně nedařilo i v osobním životě, ve kterém často střídal životní partnerky. Naštěstí i zde v pozdějším věku nalezl svého anděla, který s ním zůstal až do jeho smrti. Bohužel idyla přestala panovat i ve filmovém průmyslu a po názorovém rozkolu s kolegy z branže chce Charles na krátko opustit celou mašinerii a odcestovat do Evropy. Návrat zpět mu již není umožněn a tak zůstává ve Švýcarsku. Do Ameriky se ještě jednou krátce vrátí, aby převzal Oscara za celoživotní dílo. Vrací se ale zpět do srdce Evropy, kde stráví zbytek svého, dobrodružství, lásky a odhodlání plného, života. Osoba Charlese Chaplina se v podání Roberta Downey Juniora znovu vrací k životu a divák má jedinečnou možnost v až zdánlivě krátkém časovém úseku shlédnout celý život tohoto neuvěřitelného člověka. O postavě Charlese nemá cenu mluvit, o jeho životních úspěších i prohrách jsou napsané stohy papírů. Ovšem přenést jeho charakterovou stránku na plátno, probudit naživo jeho intelekt a myšlenky, to už chce opravdového profesionála. A tím rozhodně mladý Downey je. Na jeho osobě staví celý snímek a investice se vyplácí. Je to film jednoho muže, ale zásluhy rozhodně nepatří jenom jemu. Režie se ujal Richard Attenborough, známý to režisér autobiografie Gándhí. Za Chaplina sice nezískává tolik ocenění jako za zmiňovaného Gándhího, ale to nic nemění na tom, že velmi dobře ví, jak na to. A já za to děkuji!(16.9.2012)

Biografický filmů je jak máku, ale těch výborných je po málu oproti tomu, kolik se jich za jeden rok natočí. Známých osobností je totiž stále dost a každá má co do života vždy co nabídnout, nebo se to prostě trošku poupraví, aby divákovo oko žalostně slintalo nad příběhem tak srdcervoucím, že po skončení filmu poteče z obyváku řeka slz a zastaví se až v Hollywoodu, kde se většina příběhu odehrává. Takže po dlouhé době mám možnost vidět příběh někoho, který mě svým životem naprosto uchvátil a tím po Rayi Charlesovi je Charles Chaplin. Výborně zahráno, vtipně, pohotově, tak moc opravdově, že jsem nad tím vším nestíhal žasnout. Prostě jen sledoval život někoho, který si prožil svoje a film tomu jen dodal onu pověstnou novou dimenzi.(23.5.2008)

Richard Attenborough úžasným způsobem uctil památku jednoho z největších mužů filmu. Chaplin je výborný. Robert Downey Jr.předvádí jednu z největších filmových metamorfóz. V mých očích se tak ční jeho Chaplin do hereckých výšin až k Jimu Morrisonovi (Kilmer) a Gándhímu (Kingsley). O tom jak je jeho přerod dokonalý se stačí přesvědčit ve scéně, kdy tancuje s rohlíky. Kdo by Robertovi tenkrát ve chvílích jeho triumfu tipoval, že skončí v Ally MacBealové? Škoda ho tam. Film samotný je výtečný, jen mi přijde chvílemi až přehlcený. Například imaginární scénu zrodu trampa si mohl režisér odpustit. Také je zde možná zbytečně přehvězodváno. Dan Akroyd i Kevin Kline jsou zde nadbyteční. Že by pokusy o Oscara za nejelepší herecký výkon ve vedlejší roli? Trošku to přípomíná hvězdný patos Letce.(14.4.2008)

Jeden z najfantastickejších životopisných filmov všetkých čias. Poukázanie na silné a slabé stránky človeka, vzostupy a pády, chudobu a bohatstvo, slávu, moc, peniaze a skutočné morálne hodnoty a záverečné bilancovanie na konci života. Skrátka fantázia! Veľa morálnych ponaučení, skvelý herecký výkon, skvelé historické spracovanie jednej z najväčších postáv kinematografie všetkých čias, bez ktorej by sme možno ani sem neprispievali a nehodnotili. Majstrovstvo!(27.1.2012)

• - George Hayden, kterého hraje Anthony Hopkins, je jedinou fiktivní postavou. (Kulmon)

• - Film se měl původně jmenovat "Charlie". (Kulmon)

• - Film byl uveden do kin v den 15. výročí Chaplinova úmrtí. (Kulmon)