Gándhí

Tento výpravný filmový epos oceněný osmi Oskary zobrazuje 56 let života legendárního indického vůdce, který se ve svých 79-ti letech stal obětí atentátu. Je mladým advokátem v Jižní Africe, když ho vyhostí z první třídy, přestože má platnou jízdenku. Rozhořčen tímto ponížením začne protestovat a bojovat za práva Indů a jiných utlačovaných barevné pleti. Následkem tohoto je povolán zpět domů: je ohromen bídou a tyranstvím Britů... (Mirax)

wick

Jeden z nejlepších životopisných filmů, i přes svou délku udrží pozornost až do konce. Jako obdivovatel Indie a indické historie musím zmínit, že se ve filmu vyskytují historické nepřesnosti, což není samozřejmě pro hodnocení filmu jako takového zas tak důležité. Kingsley ve své životní roli. Zajímavostí je, že Gándhí nebyl tak vyhraněný pacifista a v některých svých esejích připouštěl i násilí, pokud je nutné na vlastní obranu. ()

jjjerry

Skvělé téma a vyobrazení Indie doprovázené východní hudbou. Prostě mě to nadchlo. Jediné proč nedávám 5* je příliš dlouhá stopáž, která to kazí. ()

Desmi

Rekonstrukce života tohoto indického lidového vůdce, jak jí servíruje Attenborough, na mě měla dva různé dopady. Ten první byl veskrze pozitivní - náhled do života Gándhího a jeho mírumilovného a tak ojedinělého pohledu na svět, díky kterému se stal legendou, byl inspirativní. Jeho myšlenky stojí rozhodně za pozornost. Na druhou stranu samotný film je nudný. I přes tisíce komparsistů je těžké udržet celé 3 hodiny pozornost a vstřebávat ten gejzír hlubokomyslných řečí.. Zdlouhavé a nudné, přesto je dobré si Gándhího zapnout.. =) ()

gacie

Impozantní film o impozantním člověku. Působivé projevy Gándhího se proplétají celým dílem. Také zajímavé na kouknutí do indické společnosti a její historie. Kdyby to jen šlo, dala bych i šestou hvězdu. A Ben Kingsley odvedl opravdu vynikající práci. ()

kacer4

Doteraz som vedel, že žil nejaký Gandhi, ktorý vybojoval Indii nezavíslosť. Ale ako prebiehal tento boj ma nikdy nezaujímalo. No po tomto si myslím, že je to najväčší bojovník, o ktorom som počul. Aj bez krvy a bez násilia sa dá vybojovať sloboda. Tento človek by mal byť príkladom pre každého. ()

pierre9

Takéto filmy sú asi skôr o vzdaní holdu osobnosti ako o "zábave". Napriek trom hodinám som sa však nenudil ani chvíľu a je to skvelá pocta Gándhimu. Ben Kingsley je skvelý. ()

klaukalika

Veľkolepý film o veľkolepom človeku. Dokáže človeka zasiahnuť, nadchnúť a nesmierne inšpirovať. Tradičná hudba v použitá vo filme je priam nádherná. ()

RNDr.Strom

Mein Gott, ta režie...  bylo to tak nudné, že po nějaké době stále se zrychlujícího přeskakování záběrů dopředu mi nakonec přišlo snažší odebrat se na wikipedii, která pro mě byla ve výsledku lepším zdrojem napjatého vyprávění, než 3 hodiny tohoto naprosto plochého, nesoleného patosu. Ta cheesy orientální hudba pak byla hotová třešnička. Jakoby to točil amatér bez špetky uměleckého cítění, a upřímně, mělo to až poněkud propagandistického ducha. Každopádně vždycky když odteď pojedu tramvají bez roušky a nějaká vzteklá ratlice po mě začně vřískat, budu ve svém bohabojném klidu spatřovat záblesky moudrosti  pana Gándhího :-) ()

F2003F

Nikdy som nebol radšej a viac nadšený z toho, že si rozširujem obzory vo filmovom umení. Veľmi edukatívne dielo, z môjho hľadiska ako človeka v tomto smere neznalého mi priniesol vysokú mieru poznatkov o živote asi najväčšieho mysliteľa 20. storočia. Čiže zámer film nanajvýš spĺňa, aj keď sa jeho súkromiu takmer nevenuje, podáva zväčša len priebeh historických momentov a chŕli množstvo hlbokých myšlienok k nim navrch. Ben Kingsley Gándhího nehral, ale sa ním stal. Po Man on the Moon by som nepovedal, že je možné väčšie prevtelenie sa do úlohy schopné zatieniť aj Jimov nezabudnuteľný výkon, ale práve sa stal opak. Hrať Andyho Kaufmana je úsilím oproti tomu menej ohromné, aj keď stále podstatou rovnocenné. Dá sa povedať, že dané úlohy výrazne poznačili oboch životy a kariéry, v tomto prípade vonkajším dopadom na následné škatuľkovanie, narozdiel od vnútornej ujmy na psychike. Príbeh je podaný dostatočne pozerateľným štýlom lenže ma nedokázal natoľko upútať aby som pritom nezaspal (čo sa mi absolútne nestáva) a to značí samo o sebe pomerne dosť. Takže piatu * by som dal byť to okresanejšia stopáž minimálne o hodinu, pretože dej neponúka toľko zaujímavých udalostí aby jeho momentálna dĺžka bola únosná a vhodná. Inak jeden zo spoločensky významovo potrebných kusov, čo treba bezpodmienečne vidieť aspoň raz za život. Záver emočne zdrcujúci s pamätným efektom. ()

Abdera

K tomuto filmu jsem ze začátku přistupoval s nedůvěrou, přece jenom tři hodiny biografického dramatu. A po pár minutách mě film chytil a nepustil. Skvěle zahraná role Gándhího, úžasné záběry do krajiny a historie snad největší bitvy 20. století jež nebyla vybojovaná zbraněmi. Neříkám že občas to nebylo zdlouhavé, ale kupodivu to vůbec nevadilo. Oko za oko by oslepilo celý svět ! ()

james11

Ano asi nikdo by nechtěl, aby se jeho život shrnul na pár řádkách, a proto chápu délku tohoto filmu, ale je škoda, že místy je film dost natahovaný a nudný. Bohužel to ale asi ani jinak nešlo. Ben Kingsley je jako Gándhí dokonalý, a kdyby to nebylo někdy tak nudné, šel bych i výš. 4* ()

epsyn5

Snad nejdelší film, co jsem kdy viděl. Ne jen dle stopáže, ale i pocitově. Vím, že Gandhi toho zažil hodně a víc to asi osekat nešlo, ale celková těžkopádnost a nezasvěcenost do celé problematiky Indického odrtžení, kdy k tomuto tématu vlastně nemám žádný pořádný vztah ani názor, tomu moc nepomohly. Není to špatný film, Ben Kingsley byl fenomenální, jen to prostě nemělo to správné kouzlo a celou dobu jsem to chápal spíš jako nezávislý dokument... ()

Woyczek

Velmi na filmu oceňuji jeho jistou komornost. Ano, jsou zde scény, kde vystupují davy, ale většina příběhu se odehrává v místnostech nebo malých prostorách, kde se nebojuje ani nehádá, ale v klidu hovoří. Za tohle pojetí si tvůrci zaslouží ohromné plus. Ben Kinsley jako Gándhí opravdu oslňuje, zajímalo by mě jak dlouho se na tuhle roli připravoval. Jediné mínus, které tak filmu zůstává je jeho délka, která je trochu ubíjející, a možná by si zasloužilo pozornost osvělit, proč se Gándhí vlastně stal hned po příjezdu do Indie takovou kultovní postavou. ()

robbez

Attenborough vždy rád točil klasické životopisné velkofilmy. Kdo má rád Gándhího nebo se o něj zajímá, tak je nadšen, ostatní se asi trochu nudí. Kingsley je v roli absolutně věrohodný a prakticky se do postavy tělesně i duševně převtělil. Gándhí je v mnoha ohledech jedinečná, originální a inspirativní osobnost. Vadí mi ale ten až poněkud adorační a nekritický přístup k jeho osobnosti v tomto filmu. Jak praví klasik, nikdo není dokonalý a nepochybně ani Gándhí nebyl jen vtělení všech ctností. Byl to i vynikající manipulátor (jeho proslulé hladovky). Jako právník se stal působivým řečníkem a uměl skvěle pracovat s médii a veřejným míněním. Svými provokativními a originálními performancemi se vždy dokázal dostat do centra pozornosti. ()

dauby

Výborný film, jen měl být kratší. Druhá polovina byla už docela rozvleklá. Ale stejně je to na pět hvězd! ()

sibskyn

Krásný, umělecký film, který i přes dlouhou stopáž, jsem viděl až do konce a celkem se mi to líbilo i přesty hluchá nudná místa. Každopádně jsem si myslel, že to opravdu byla nenásilná "revoluce", ale ti Indové se rádi mordovaly. ()

kodwin

Silné téma, skvělý Kingsley - to jsou dvě pevné nohy, na kterých film stojí. Zpracování je bohužel příliš rozvláčné a některé scény šlo určitě natočit divácky atraktivněji. Filmovému zpracování Gándího by prostě slušel scénář s větším drivem, chvílemi to opravdu byla nuda. Dokonce jsem uvažoval o třech hvězdách, ale nakonec ve mě převážilo to pozitivní, co film přináší a za co ho stojí vidět. A co to je? Udělejte si tři hodiny času a podívejte se sami ... ()

Zemřel herec Bernard Hill

Zemřel herec Bernard Hill

05.05.2024

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (více)

Ben „Gándhí“ Kingsley se vrací do Indie

Ben „Gándhí“ Kingsley se vrací do Indie

28.11.2009

Krišna Pandit Bhandži, známý též jako Ben Kingsley, se vrací ke kořenům – jak genetickým, tak i ke kořenům své kariéry. V roce 1983 získal Oscara za hlavní roli v Gándhím a přestože později ukořistil… (více)