Případ pro exorcistu

• Česko Detektivové od Nejsvětější Trojice (neoficiální název) (více)

Epizody(3)

Komisařka Výrová s kolegy vyšetřuje vraždu spojenou s rituálem vymítání ďábla... Série se pokouší o naplnění detektivního žánru inspirovaného britskou literární a filmovou tradicí. Režie první série se ujal Jan Hřebejk. Autoři přivádějí na televizní obrazovky neschematické a plastické postavy hlavních detektivů: majorky Výrové, nadporučíka Mráze a jejich kontroverzního šéfa plukovníka Vitouše... Případ pro exorcistu je nápaditě vyprávěný detektivní příběh se záhadou, rámovaný autentickým a realistickým vykreslením práce kriminalistů a okořeněný jemným humorem a ironií. „Případ pro Exorcistu mě zajímal hlavně proto, že jsem dosud žádnou detektivku nerežíroval. V současné době se jich točí opravdu hodně a laťka je nastavená vysoko, primárně zahraničními vzory. Jsem zvědavý, co se nám s tímto tématem podaří udělat, protože s výjimkou Nevinnosti jsme se s Petrem Jarchovským něčeho podobného ještě nedotkli," říká režisér Jan Hřebejk. (Česká televize)

alldo.raine

Paradoxně z mého pohledu né tak špatná detektivka, jak by se na hodnocení zdálo. Herci mě bavili, ve scénáři jsem se taky celkem našel. Prostředí dobré.Určitě to neurazí. PS: jen mne tedy dost otravuje role pana Krobota, ale to skoro vždy:). ()

stone

Až ve druhé části mi došlo, co tímhle dílkem chtěli autoři říci. Hlavním cílem trilogie není vyvolat u diváka napětí, ale především upozornit na tristní podmínky, ve kterých musí naši kriminalisté pracovat. V prvním díle žiguli, ve druhém cívkový magneťák místo diktafonu. Předpokládám, že ve třetím bude vrah zastřelen lukem..... skvělé pane Hřebejku "o) ()

akashisko

"tak teď si losnete kdo bude hodnej a kdo zlej policajt?" "jo.... tak oba zlí" Krobot to zachraňoval, pár pěkných pohledů na Olomouc ale... Slabota. Ve srovnání s ostatními českými seriály je to ale pořád dobrý, takže ** a půl ()

Nalimator

Opět se ČT podařila pěkná slátanina, až se někdy člověk nestačí divit. A nelogičností bylo také poměrně dost. Naštěstí to zachraňují Melíšková s Krobotem. Ten má tady výjimečně hodně ukecanou roli, ale občas mu to nesvědčí a není v těch výsleších úplně přirozený. Některé scény jsou povedené, ale jde jen o epizodní střípky, většinou o výslechy některých postaviček. Také je tu dost scén úplně zbytečných, vlastně většina prvních 2 dílů se nakonec ukáže být zavádějících. Ale občas se člověk zasměje. ()

kiros179

Tento seriál zabíjí, že očividně sám ani vzdáleně netuší, co to vlastně má být. Na seriózní krimošku jsou postavy strašně ploché a jednoduché, na nějakou oddychovku to taky není, jedna postava nedělá seriál (Krobot) a že by to byla nějaká stylovka ve stylu True Detective nemůže být už řeč vůbec, k tomu je jedna mrtvola v kostela také málo. Oceňuji alespoň to, že se tvůrci rozhodli pouze pro 3 dílnou minisérii, tak jsem to alespoň dokoukal do konce, což nehrozí u seriálu Vraždy v kruhu. Pro mě osobně největší pozitivum v podobě Stanislava Majera. Již klasicky u našich seriálů - naprosto plytký, nevysvětlený (proč se toho všeho účastnil onen únosce, vůbec nechápu - asi protože to byl jednoduše sadista, ehm right / pokus o upálení za bílého dne - tak to jsem se už válel smíchy) a nudný konec.50% ()

Gord

Rozhodně se nejedná o klasicky ztvárněný snímek ČT a pod taktovkou Jana Hřebejka, by snad ani o nic obvyklého nemohlo jít. Navzdory již právě zažitému kliše, které poslední dobou postihuje tvorbu skrz naskrz prohnilou veřejnoprávní televizi, je tento počin takovým vyčníváním z řady. V žádném případě, nejde o nějaké světoborné představení aktéru , ale o zajímavý počin, který především ukazuje na to , že lze ve filmu udělat cokoliv. Já za sebe mohu říct , že jsem se nenudil a ačkoliv jsem si správně tipnul vraha již po druhém dílu, konečná zápletka mi byla skryta až do posledního konce a to je myslím dobře. ()

morris22

Nehodnotím, protože jsem tenhle seriál vzdal už po prvním díle. Po přečtení zdejších komentářů jsem za to vážně rád... :) ()

pmusic

Tohohle je mi vážně líto, protože s tolika dobrými herci to mohlo mít potenciál. Příběh a samotné rozhřešení celého případu bylo fakt stupidní, skoro mi přijde, že se Hřebejk s Jarchovským zhulili víc než čekali! :))) Jinak Krobot, Taclík a Winterová byli perfektní, bohužel ale nelze postavit celou minisérii na epizodních postavách. Za těch pár dobrejch vtipů, co tam Krobot střelil a za snahu dávám 2*. ()

pekas

I přes slušné herecké obsazení ten příběh nezafungoval. Bavil snad jen Krobot v roli nenávistného šéfa a Taclík v roli kurevníka. Průměr, maximálně. 49% ()

radys.v

Abych řekl pravdu, tak moc nerozumím tak negativním komentářům. Po dlouhé době jsem viděl dobrou a napínavou detektivku z české produkce. Ty stávající české rádoby kriminálky jsou naprostý odpad. Případ pro exorcistu má alespoň zajímavý námět. Postup orgánů policie při vyšetřování a ohledání místa činu je také velmi reálný, narozdíl od ostatních českých seriálů (což v Hydeparku potvrdil i policejní expert na DNA). ()

MyrnaAlec

Dejvický divadlo mě baví, Melíšková a Krobot skvělí. Akorát je to takový cvičení na téma "česká detektivka" - chybí nějaký pořádný ponor do motivací postav. ()

offlineman odpad!

Tohle se fakt nepovedlo! Přitom rozjezd nebyl špatný, jenže to bylo tak všechno! Huhlající Melíšková, věčně všude nasazený neherec Krobot, nevyjasněná úloha Měcháčka................. Snad jen kupodivu Budař, kterého však nesnáším, takže ani tu jednu hvězdu fakt nedám! A krásná Tereza Voříšková to sama nezachrání! ()

DJ Kritik

Ja som sa bavil. Mily TV seriál, kde sa síce hovorí tak trochu žargónom "amerických drsných chlapov", ale pripadá mi to milé. Som rád za takúto zábavu. ()

regentor

Naprosto nepovedená mysteriozní kriminálka.Česká televize jako hlavní producent celé této minisérie evidentně vsadila po solidní sledovanosti snímku Ďáblova lest na typově stejný produkt. Náboženské motivy a symbolika mají být nosným tématem i Případem pro exorcistu , provedení ovšem výrazně zaostává za očekaváním ,aneb přání je otcem myšlenky.Střet "dobra " se "zlem" je zde podán amatérským zpracováním především po scénaristické stránce ,Hřebejk jako režisér tomu dal navíc punc zvrácenosti . Pokud by natočil něco jako autobiografii svých milenek a morálně-duševních schizmat, mohl vzniknout třeba zajímavý film o pádu do temnot ....Osazenstvo (postavy příběhu) zde evidentně vypadají jako karikatůry sebe sama , kdy vrcholem této demence je šéf vyšetřovaího týmu ztvárněný Krobotem.Dějová linie ja tak rozplizlá, že je divák nucen sledovat psychozy a neumětelství policajtů než věcné šetření zločinu vraždy.V celém kontextu se to jeví jako notně překombinovaná hra s divákem , který je patrně rovněž pokládán za naprostého idiota kdy vrahem je zahradník.Neustálá snaha zapojit do vyšetřování vcelku jednoznačného zločinu daší motivy pak vyznívá jako parodie které však chybí nadsázka .Logické "boty" zde raději nezmiňuji i když vsuvka s nedoktorem ,pseudoexpertem, na různé sekty působí ve svém důsledku jako srandokaps který cíleně zmátl všechny, především tvůrce.Ošuntělá jedna hvězda za Majera a Melíškovou i když její postava je pro změnu zase z neplánovaného žánru sci-fi . ()

AgnesDee

Když tak čtu první větu z anotace napsanou tučným písmem, uvědomuji si, že s rituálem vymítání ďábla to nemá vůbec nic společného. Jestli je tato stejná věta napsaná na knize, tak si asi nakladatel přečetl jinou knihu. Ale na druhou stranu, ta Výrová má fakt koule. ()

ostravak30

Od počátku se Případ pro exorcistu profiluje jako zajímavý kriminální příběh. Jenže pak se to začíná trochu kazit. Policisté se chovají strašně, jeden trpí předsudky, druhý rasismem a to je navíc hodně stručný výčet toho, čeho se vyšetřovatelé dopouštějí. Překvapí i jejich relativně častý amatérismus. Atmosféra je dobrá jen v prvním díle a to ještě tak do půlky. Pak začínají hlavní hrdinové tápat ve tmě a i celé rozuzlení je vysloveně zklamání. Souhlasím s kolegy níže, že člověk místy opravdu nevěděl, zda se smát či to brát vážně. ()

subic

To je nějaký retro? Krobot jako plukovník jezdí v Žigulu, fláterníci Favoritem, u výslechu kotoučový magnetofon někde ze sedmdesátek atd. Ale jeho šéfka Melíšková už má Yetinu. A právě 42letá Klára Melíšková tu teda je ostrá a to se mi na ní líbí. Jinak případ to byl komplikovanej a chování některých postav mi nepřišlo moc logické, ale jinak dobrý, takže za 3. ()

quasar

Zatím velmi dobře! První dojem? Policajt je taky jen člověk, má své chyby, je předpojatý... Hodně dobrá kamera. Obsazení herci z Dejvického divadla (Melíšková, Krobot)- nemá chybu. Jsme na Hané, v hudebním doprovodu zazní i cimbál - jo. Příběh se rozvíjí zajímavě, rozhodně o několik levelů výš než Vraždy v kruhu. - Po druhém dílu: nic neměním, osobitý Hřebejkův přístup mi sedí, dlohé záběry jakoby o ničem k tomu prostě patří - mezitím může člověk o lecčems přemýšlet. Je to natočené prostě jinak a mě to sedí! - Třetí díl mě lehce zklamal, ale zas tam bylo pár věcí, kdy jsem se od srdce zasmál "strčte toho debila do díry" - "kterýho..." No nechám 75% ()