Létající oko

• slovenský

Lietajúce oko

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1983, 108 min

Já chci taky lítat s high tech policejním vrtulníkem! LÉTAJÍCÍ OKO patří k filmům natočeným pro malé kluky jakéhokoliv věku. Jen si to představte - létat si nad nočním městem, pronásledovat zločince, šmírovat svlékající se ženy a klábosit s parťákem. Citelnou nahořklou pachuť z průměrného scénáře (kdybyste natočili plánování vraždy a věděli, že atentátníci o vás vědí, šli byste klidně domů?), otravného Scheidera (taky mu mohli sehnat trochu atraktivnější holku) a přehrávajícího McDowella naštěstí spláchne unikátní pětadvacetiminutové finále, ve kterém Scheider ze vzduchu chrání svou přítelkyni ujíždějící před policií, uniká před tepelnými raketami na něj nasazených stíhaček a svede vrtulníkový souboj s McDowellem završený saltem helikoptéry a její srážkou s vlakem. Yeah!(14.12.2007)

• Kingjiri

Těžko si k tomuhle béčku najde člověk cestu, když ho vidí až třicet let po jeho vzniku (muj případ). Příběh byl velmi jednoduchej bez výraznějšího záporáka nebo hlavního hrdiny. První půlka stopáže je hodně pozvolnym rozjezdem děje. Akčních scén je několik hlavně v druhý polovině - pár slušnejch by se našlo, ale osobně preferuju spíš honičky na zemi než ve vzduchu, který působěj poněkud staticky. Za mě lehkej podprůměr, dvě silnější hvězdy.(22.4.2014)

Na tenhle film se dívám s notnou dávkou nostalgična. Když jsem si ho naposledy pouštěl, tak jsem dnešníma očima viděl průměrný akční film z osmdesátých let. Ale bylo v tom hodně osobního... jako malý jsem tenhle film miloval. Který kluk by nechtěl mít supervrtulník v termovizí, vidět a slyšet skrz zdi, mít nezničitelné opancéřování plus ten nádherný kanón.. s tím vším si lítat kde se Vám zamane, po městě, mimo město... Dnešní divák, který tento film nepamatuje by si ho už nejspíše neoblíbil, to, co v něm vidíme je dnes už prakticky realita (s trochou nadsázky, pokud opomeneme určité extrémy), ale v té době, to bylo něco nevídáného. Roy Scheider opět dokazuje, že jen pan herec.(27.6.2010)

Keď som mal 10-12 a prvýkrát videl tento film, tak som bol nadšený. Keď som ho videl 18 rokov potom, nadšenie už nebolo, ale dobrý pocit zostal. Hi-Tech helikoptéra je proste šik. Príbeh, akcia, efekty a výber hercov do seba zapadli ako dve ozubené kolieska a aj po rokoch predstavujú silnú devízu. Pamätám sa, ako som sa chcel stať pilotom takej super helikoptéry po jeho zhliadnutí :D BTW. Nemecký seriál Helicops sa inšpiroval týmto filmom.(6.5.2013)

V době svého vzniku výborný akční film, který okouzlil všechny kluky skvělým vrtulníkem a všechny fandy akce skvělou honičkou ulicemi města, při níž Roy Scheider chrání svou přítelkyni a likviduje přesilu neodbytných padouchů. Dnes už to sice taková pecka není, ale vrtulník má, stejně jako jeho bratříček Airwolf, stále své kouzlo.(12.10.2010)

• - Distribuce v našich luzích a hájích má dva názvy proto, že přihlédla vedle amerického originálu i k německému jménu - naši západní sousedi uvedli snímek do kin právě pod názvem Das fiegende Auge (Létající oko). (Robbi)

• - Frank Murphy (Roy Scheider) nosí hodinky značky Casio 103 AA-85. (dyfur)

• - Scéna s létajícími pečenými kuřaty byla natočena se skutečnými kuřaty. Režisér nechtěl použít atrapy, a proto nechal dovést čtyři nákladní vozy plné kuřat, které byly posléze házeny na scénu z devítimetrové výšky. Režisér se také dohodl s místními bezdomovci, kteří si pak mohli za "úklid" spadaná kuřata odnést. [Zdroj: Cinema] (Terva)