Létající oko

• slovenský

Lietajúce oko

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1983, 108 min

„Jeden mŕtvy civil na 20 teroristov nie je zlé.“ – „Ak nie ste civil.“ Aj keď má choze pravdu s tým, aká bomba musí LIETAJÚCE OKO byť pre školákov, ja som toto solídne akčné áčko prvýkrát videl až dávno po puberte. Napriek tomu ma chytilo. Roy Scheider mal dar byť sympatický a i preto neprekážalo, že bol vlastne skoro vo všetkom rovnaký (od ČEĽUSTÍ 1 – 2 cez FRANCÚZSKU SPOJKU po „SeaQuest DSV“). Príjemne ma zaskočilo, že ústredného zlosyna hrá Malcolm McDowell, ktorý má u mňa (za „Kubrickovo oko“, jednu z najstrašnejších scén kinematografie, na ktorú sa dodnes nedá pozerať) obrovské plus do smrti (jeho i mojej), aj keby hral už len nahnevaných medvedíkov čistotných. Plus, samozrejme, skvelá helikoptéra a prekvapivo veľa akčných scén (hoci „otvorená“ akcia začne až v nabúchanom finále, i dovtedy sa rozhodne o komorný film nejedná, viď. monumentálna akcia v „cvičnom mestečku“, proste dôvod na rotačáky sa vždy nájde).(19.3.2010)

Klasicky snimek o stokrat opranem tematu zneuziti modernich technologii urcenych ve prospech vsech pouze skupinou jedincu ve svuj vlastni prospech. Po tech letech uz trosku vycpel, presto se jedna o kvalitni thriller, ktery jeste nyni dokaze napnout divakovy nervy a Roy Scheider podava vcelku obstojny vykon.(2.3.2004)

Rozpočet $22miliónovTržby USA $42,313,354Tržby Celosvetovo $54,700,000║ Prvý krát som to kedysi videl ešte na PRO7 / ORF1 a zaujalo, teraz(2010) to pozerám z nostalgie a ten film je fakt klasa, kde nechýba dobrá akcia, vypätý dej a trikovo tiež dobre zvládnuté, plus Roy Scheider výborne sadol do danej úlohy lietajúceho policajta. /90%/(11.8.2005)

• Kingjiri

Těžko si k tomuhle béčku najde člověk cestu, když ho vidí až třicet let po jeho vzniku (muj případ). Příběh byl velmi jednoduchej bez výraznějšího záporáka nebo hlavního hrdiny. První půlka stopáže je hodně pozvolnym rozjezdem děje. Akčních scén je několik hlavně v druhý polovině - pár slušnejch by se našlo, ale osobně preferuju spíš honičky na zemi než ve vzduchu, který působěj poněkud staticky. Za mě lehkej podprůměr, dvě silnější hvězdy.(22.4.2014)

• Pohrobek

Jeden ze snímků, v nichž si rodinnými problémy trpící drsňák poradí s organizovanou bandou, která touží vyvolat rasové nepokoje, případně provést podobnou zhovadilost. Jelikož se však většina akcí odehrává v pilotní kabině jakéhosi neuvěřitelně supermoderního vrtulníku, což může být zajímavé maximálně tak pro milovníky techniky, pochybuji ale že je tu byť i hrstička něčeho reálného, stává se film čím dál tím více nudnějším. Závěrečná bitka, kdoví kde a jak natočená je toho vrcholem.(25.10.2004)

• - Frank Murphy (Roy Scheider) nosí hodinky značky Casio 103 AA-85. (dyfur)

• - Když dvojice Murphy (Roy Scheider) a Lymangood (Daniel Stern) pátrají ve vrtulníku v Cochranově (Malcolm McDowell) životopise, jsou uvedené údaje na obrazovce osobními data režiséra Johna Badhama. [Zdroj: Cinema] (Terva)

• - Roli plukovníka Cochrana měl hrát Bryan Brown. Ten však odmítl přerušit natáčení minisérie Ptáci v trní (od r. 1993). (Terva)