Létající oko

• slovenský

Lietajúce oko

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1983, 108 min

Mám pro tento film slabost. Kritika vojensko-průmyslového komplexu maskovaná jako akční film se dostala i do totalitní televize, a protože takových filmů bylo k vidění málo, o to více se zapsaly do paměti. Vrtulník je velice autentický (byť to není AH-64 Apache, ale jen radikálně přestavěný civilní vrtulník) a vyjádření obav ze zneužití takové techniky je také předvedeno značně naléhavě. Akční scény také nejsou špatné, co více si přát?(20.9.2007)

Je tam prďáckej vrtulník (skoro jako Airwolf) a Roy Scheider (jakožto sympatická tvář hlavního hrdiny... jo a jezdí v Pontiacu Trans Am 1981 - generačním předchůdci K.I.T.T.a - a to se počítá ;)). Děj není nutné komplikovaně rozebírat a řešit, hlavně že ani omylem nenudí...(25.7.2012)

Rozpočet $22miliónovTržby USA $42,313,354Tržby Celosvetovo $54,700,000║ Prvý krát som to kedysi videl ešte na PRO7 / ORF1 a zaujalo, teraz(2010) to pozerám z nostalgie a ten film je fakt klasa, kde nechýba dobrá akcia, vypätý dej a trikovo tiež dobre zvládnuté, plus Roy Scheider výborne sadol do danej úlohy lietajúceho policajta. /90%/(11.8.2005)

• Pohrobek

Jeden ze snímků, v nichž si rodinnými problémy trpící drsňák poradí s organizovanou bandou, která touží vyvolat rasové nepokoje, případně provést podobnou zhovadilost. Jelikož se však většina akcí odehrává v pilotní kabině jakéhosi neuvěřitelně supermoderního vrtulníku, což může být zajímavé maximálně tak pro milovníky techniky, pochybuji ale že je tu byť i hrstička něčeho reálného, stává se film čím dál tím více nudnějším. Závěrečná bitka, kdoví kde a jak natočená je toho vrcholem.(25.10.2004)

Keď som mal 10-12 a prvýkrát videl tento film, tak som bol nadšený. Keď som ho videl 18 rokov potom, nadšenie už nebolo, ale dobrý pocit zostal. Hi-Tech helikoptéra je proste šik. Príbeh, akcia, efekty a výber hercov do seba zapadli ako dve ozubené kolieska a aj po rokoch predstavujú silnú devízu. Pamätám sa, ako som sa chcel stať pilotom takej super helikoptéry po jeho zhliadnutí :D BTW. Nemecký seriál Helicops sa inšpiroval týmto filmom.(6.5.2013)

• - Distribuce v našich luzích a hájích má dva názvy proto, že přihlédla vedle amerického originálu i k německému jménu - naši západní sousedi uvedli snímek do kin právě pod názvem Das fiegende Auge (Létající oko). (Robbi)

• - Malcolm McDowell, představitel Cochrana, měl fobii z létání. Jeho manželka při shlédnutí sestřihu závěrečné bitevní scény řekla: "Čím jste ho proboha přesvědčili? Já ho nedostanu ani do letadla." (Terva)

• - Roli plukovníka Cochrana měl hrát Bryan Brown. Ten však odmítl přerušit natáčení minisérie Ptáci v trní (od r. 1993). (Terva)