Létající oko

• slovenský

Lietajúce oko

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1983, 108 min

Na tenhle film se dívám s notnou dávkou nostalgična. Když jsem si ho naposledy pouštěl, tak jsem dnešníma očima viděl průměrný akční film z osmdesátých let. Ale bylo v tom hodně osobního... jako malý jsem tenhle film miloval. Který kluk by nechtěl mít supervrtulník v termovizí, vidět a slyšet skrz zdi, mít nezničitelné opancéřování plus ten nádherný kanón.. s tím vším si lítat kde se Vám zamane, po městě, mimo město... Dnešní divák, který tento film nepamatuje by si ho už nejspíše neoblíbil, to, co v něm vidíme je dnes už prakticky realita (s trochou nadsázky, pokud opomeneme určité extrémy), ale v té době, to bylo něco nevídáného. Roy Scheider opět dokazuje, že jen pan herec.(27.6.2010)

Klasicky snimek o stokrat opranem tematu zneuziti modernich technologii urcenych ve prospech vsech pouze skupinou jedincu ve svuj vlastni prospech. Po tech letech uz trosku vycpel, presto se jedna o kvalitni thriller, ktery jeste nyni dokaze napnout divakovy nervy a Roy Scheider podava vcelku obstojny vykon.(2.3.2004)

V době svého vzniku výborný akční film, který okouzlil všechny kluky skvělým vrtulníkem a všechny fandy akce skvělou honičkou ulicemi města, při níž Roy Scheider chrání svou přítelkyni a likviduje přesilu neodbytných padouchů. Dnes už to sice taková pecka není, ale vrtulník má, stejně jako jeho bratříček Airwolf, stále své kouzlo.(12.10.2010)

Je tam prďáckej vrtulník (skoro jako Airwolf) a Roy Scheider (jakožto sympatická tvář hlavního hrdiny... jo a jezdí v Pontiacu Trans Am 1981 - generačním předchůdci K.I.T.T.a - a to se počítá ;)). Děj není nutné komplikovaně rozebírat a řešit, hlavně že ani omylem nenudí...(25.7.2012)

Já chci taky lítat s policejním vrtulníkem! LÉTAJÍCÍ OKO patří k filmům natočeným pro malé kluky jakéhokoliv věku. Jen si to představte - létat si nad nočním městem, pronásledovat zločince, šmírovat svlékající se ženy a klábosit s parťákem. Citelnou nahořklou pachuť z průměrného scénáře (kdybyste natočili plánování vraždy a věděli, že atentátníci o vás vědí, šli byste klidně domů?), otravného Scheidera (taky mu mohli sehnat trochu atraktivnější holku) a přehrávajícího McDowella naštěstí spláchne unikátní pětadvacetiminutové finále, ve kterém Scheider ze vzduchu chrání svou přítelkyni ujíždějící před policií, uniká před tepelnými raketami na něj nasazených stíhaček a svede vrtulníkový souboj s McDowellem završený saltem helikoptéry a její srážkou s vlakem. Yeah!(14.12.2007)

• - Roli plukovníka Cochrana měl hrát Bryan Brown. Ten však odmítl přerušit natáčení minisérie Ptáci v trní (od r. 1993). (Terva)

• - Frank Murphy (Roy Scheider) nosí hodinky značky Casio 103 AA-85. (dyfur)

• - Malcolm McDowell, představitel Cochrana, měl fobii z létání. Jeho manželka při shlédnutí sestřihu závěrečné bitevní scény řekla: "Čím jste ho proboha přesvědčili? Já ho nedostanu ani do letadla." (Terva)