Létající oko

Lietajúce oko

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1983, 108 min

• Kingjiri

Těžko si k tomuhle béčku najde člověk cestu, když ho vidí až třicet let po jeho vzniku (muj případ). Příběh byl velmi jednoduchej bez výraznějšího záporáka nebo hlavního hrdiny. První půlka stopáže je hodně pozvolnym rozjezdem děje. Akčních scén je několik hlavně v druhý polovině - pár slušnejch by se našlo, ale osobně preferuju spíš honičky na zemi než ve vzduchu, který působěj poněkud staticky. Za mě lehkej podprůměr, dvě silnější hvězdy.(22.4.2014)

Proč Létající oko, když to celou dobu byl Modrý hrom? To si distributor asi řácky nacpal bongo nebo co. Nevadí. Ten film je z dnešního pohledu vážně starý a asi nedovede zaujmout. Snad bodří nostalgici vzpomenou, jak to bylo fascinující, když dokázali vrtulníkem sledovat lidi skrz stěny domů. Teď už je to jen jedna roztomilá vzpomínka ze smetiště dějin a další hřebík do herecké rakve Roye Scheisera.(10.8.2012)

Tenhle film má správný nádech osmdesátek, navíc je na něm, strašně krásně vidět, že mu vůbec nevadilo, že zde nejsou skvělé akční scény, myslím to, kde jsou vrtulníky celou dobu vidět z dálky, střihačům a kameramanům se podařilo i tak vytvořit skvělé akční scény, které fungují i v dnešní době. Navíc k tomu správný hrdina.(11.10.2016)

,,ORANŽOVÁ KOŠEĽA A KOVBOJSKÝ KLOBÚK. NECH ROBÍ ČOKOĽVEK, JE NÁPADNÝ." __ ,,Lietajúce oko" - alebo ako ho trefne nazval pend ,,Knight Rider vo vzduchu" je skvelý akčnák v ktorom som ešte miestami cítil doznievať 70-roky a aj keď obsahuje niekoľko zvláštnych chýb, po viac než 30 rokoch od nakrútenia je stále vo výbornej technickej forme. Samozrejme ktovie ako to bolo s autentickosťou, na ktorú sa v úvode tvorcovia odvolávajú, keďže všetky technické dispozície ,,Modrého hromu" - o ktoré určite išlo - mi prišli ľahko premrštené a skôr by som ich videl v arzenály armády než mestskej polície. V obsahu filmu by som videl istú prekombinovanosť. Obsahuje napr. rozvíjajúcu sa psychologickú rovinu, ktorá mala poslúžiť na kadečo, čo sa v priebehu deja len nejasne načrtlo a ak by sa scenár od toho oprostil, diváka by to zasiahlo iba minimálne. Na druhej strane som úplne nepochopil pozadiu celého spiknutia, nelogickom strieľaní proti pancieru a všimol som si, že keď sa zotmie, vyjde slnko tak povediac z minúty na minútu. Záverečná polhodina obsahujúca sústavnú akciu je však výborná, dokonca som v nej zbadal inšpiráciu pre Terminátora 2 (nahánačka v kanáli) alebo Spidermana (lietanie medzi mrakodrapmi). McDowell si zahral akurátneho hajzla a Scheiderov parťák Daniel Stern neskôr zahviezdil ako Marv z dua ,,Mokrých banditov" v ,,Sám doma". (1109. hodnotenie, 58. komentár k filmu)(14.8.2015)

Na tenhle film se dívám s notnou dávkou nostalgična. Když jsem si ho naposledy pouštěl, tak jsem dnešníma očima viděl průměrný akční film z osmdesátých let. Ale bylo v tom hodně osobního... jako malý jsem tenhle film miloval. Který kluk by nechtěl mít supervrtulník v termovizí, vidět a slyšet skrz zdi, mít nezničitelné opancéřování plus ten nádherný kanón.. s tím vším si lítat kde se Vám zamane, po městě, mimo město... Dnešní divák, který tento film nepamatuje by si ho už nejspíše neoblíbil, to, co v něm vidíme je dnes už prakticky realita (s trochou nadsázky, pokud opomeneme určité extrémy), ale v té době, to bylo něco nevídáného. Roy Scheider opět dokazuje, že jen pan herec.(27.6.2010)

• - Scéna s létajícími pečenými kuřaty byla natočena se skutečnými kuřaty. Režisér nechtěl použít atrapy, a proto nechal dovést čtyři nákladní vozy plné kuřat, které byly posléze házeny na scénu z devítimetrové výšky. Režisér se také dohodl s místními bezdomovci, kteří si pak mohli za "úklid" spadaná kuřata odnést. [Zdroj: Cinema] (Terva)

• - Roli plukovníka Cochrana měl hrát Bryan Brown. Ten však odmítl přerušit natáčení minisérie Ptáci v trní (od r. 1993). (Terva)

• - Vrtulník v titulní roli je upravený francouzský stroj Aérospatiale SA-341G Gazelle. (Stejšn)