Létající oko

• slovenský

Lietajúce oko

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1983, 108 min

Je tam prďáckej vrtulník (skoro jako Airwolf) a Roy Scheider (jakožto sympatická tvář hlavního hrdiny... jo a jezdí v Pontiacu Trans Am 1981 - generačním předchůdci K.I.T.T.a - a to se počítá ;)). Děj není nutné komplikovaně rozebírat a řešit, hlavně že ani omylem nenudí...(25.7.2012)

• Kingjiri

Těžko si k tomuhle béčku najde člověk cestu, když ho vidí až třicet let po jeho vzniku (muj případ). Příběh byl velmi jednoduchej bez výraznějšího záporáka nebo hlavního hrdiny. První půlka stopáže je hodně pozvolnym rozjezdem děje. Akčních scén je několik hlavně v druhý polovině - pár slušnejch by se našlo, ale osobně preferuju spíš honičky na zemi než ve vzduchu, který působěj poněkud staticky. Za mě lehkej podprůměr, dvě silnější hvězdy.(22.4.2014)

Já chci taky lítat s high tech policejním vrtulníkem! LÉTAJÍCÍ OKO patří k filmům natočeným pro malé kluky jakéhokoliv věku. Jen si to představte - létat si nad nočním městem, pronásledovat zločince, šmírovat svlékající se ženy a klábosit s parťákem. Citelnou nahořklou pachuť z průměrného scénáře (kdybyste natočili plánování vraždy a věděli, že atentátníci o vás vědí, šli byste klidně domů?), otravného Scheidera (taky mu mohli sehnat trochu atraktivnější holku) a přehrávajícího McDowella naštěstí spláchne unikátní pětadvacetiminutové finále, ve kterém Scheider ze vzduchu chrání svou přítelkyni ujíždějící před policií, uniká před tepelnými raketami na něj nasazených stíhaček a svede vrtulníkový souboj s McDowellem završený saltem helikoptéry a její srážkou s vlakem. Yeah!(14.12.2007)

Proč Létající oko, když to celou dobu byl Modrý hrom? To si distributor asi řácky nacpal bongo nebo co. Nevadí. Ten film je z dnešního pohledu vážně starý a asi nedovede zaujmout. Snad bodří nostalgici vzpomenou, jak to bylo fascinující, když dokázali vrtulníkem sledovat lidi skrz stěny domů. Teď už je to jen jedna roztomilá vzpomínka ze smetiště dějin a další hřebík do herecké rakve Roye Scheisera.(10.8.2012)

Keď som mal 10-12 a prvýkrát videl tento film, tak som bol nadšený. Keď som ho videl 18 rokov potom, nadšenie už nebolo, ale dobrý pocit zostal. Hi-Tech helikoptéra je proste šik. Príbeh, akcia, efekty a výber hercov do seba zapadli ako dve ozubené kolieska a aj po rokoch predstavujú silnú devízu. Pamätám sa, ako som sa chcel stať pilotom takej super helikoptéry po jeho zhliadnutí :D BTW. Nemecký seriál Helicops sa inšpiroval týmto filmom.(6.5.2013)

• - Scéna s létajícími pečenými kuřaty byla natočena se skutečnými kuřaty. Režisér nechtěl použít atrapy, a proto nechal dovést čtyři nákladní vozy plné kuřat, které byly posléze házeny na scénu z devítimetrové výšky. Režisér se také dohodl s místními bezdomovci, kteří si pak mohli za "úklid" spadaná kuřata odnést. [Zdroj: Cinema] (Terva)

• - Pro film byly upraveny dvě helikoptéry se sériovými čísly 1066 a 1075, obě z roku 1973. Po skončení natáčení byly obě prodány soukromému majiteli. Stroj 1066 byl pak následně zapůjčen pro natáčení miniseriálu Amerika (1987). Po dotočení seriálu byl vrtulník rozebrán na díly. Stroj 1075 byl sešrotován v roce 1988. Existoval také třetí vrtulník, ale byla to jen maketa pro natáčení záběrů zblízka. Protože byly vrtulníky po filmových modifikacích velmi těžké a měly k obratnosti daleko, musel být pro některé rychlé akční záběry dále použit ještě dálkově řízený model v měřítku 1:6. (Stejšn)

• - Malcolm McDowell, představitel Cochrana, měl fobii z létání. Jeho manželka při shlédnutí sestřihu závěrečné bitevní scény řekla: "Čím jste ho proboha přesvědčili? Já ho nedostanu ani do letadla." (Terva)