Létající oko

Blue Thunder

Lietajúce oko

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1983, 108 min

Je tam prďáckej vrtulník (skoro jako Airwolf) a Roy Scheider (jakožto sympatická tvář hlavního hrdiny... jo a jezdí v Pontiacu Trans Am 1981 - generačním předchůdci K.I.T.T.a - a to se počítá ;)). Děj není nutné komplikovaně rozebírat a řešit, hlavně že ani omylem nenudí...(25.7.2012)

Na tenhle film se dívám s notnou dávkou nostalgična. Když jsem si ho naposledy pouštěl, tak jsem dnešníma očima viděl průměrný akční film z osmdesátých let. Ale bylo v tom hodně osobního... jako malý jsem tenhle film miloval. Který kluk by nechtěl mít supervrtulník v termovizí, vidět a slyšet skrz zdi, mít nezničitelné opancéřování plus ten nádherný kanón.. s tím vším si lítat kde se Vám zamane, po městě, mimo město... Dnešní divák, který tento film nepamatuje by si ho už nejspíše neoblíbil, to, co v něm vidíme je dnes už prakticky realita (s trochou nadsázky, pokud opomeneme určité extrémy), ale v té době, to bylo něco nevídáného. Roy Scheider opět dokazuje, že jen pan herec.(27.6.2010)

• Pohrobek

Jeden ze snímků, v nichž si rodinnými problémy trpící drsňák poradí s organizovanou bandou, která touží vyvolat rasové nepokoje, případně provést podobnou zhovadilost. Jelikož se však většina akcí odehrává v pilotní kabině jakéhosi neuvěřitelně supermoderního vrtulníku, což může být zajímavé maximálně tak pro milovníky techniky, pochybuji ale že je tu byť i hrstička něčeho reálného, stává se film čím dál tím více nudnějším. Závěrečná bitka, kdoví kde a jak natočená je toho vrcholem.(25.10.2004)

V době svého vzniku výborný akční film, který okouzlil všechny kluky skvělým vrtulníkem a všechny fandy akce skvělou honičkou ulicemi města, při níž Roy Scheider chrání svou přítelkyni a likviduje přesilu neodbytných padouchů. Dnes už to sice taková pecka není, ale vrtulník má, stejně jako jeho bratříček Airwolf, stále své kouzlo.(12.10.2010)

Mám pro tento film slabost. Kritika vojensko-průmyslového komplexu maskovaná jako akční film se dostala i do totalitní televize, a protože takových filmů bylo k vidění málo, o to více se zapsaly do paměti. Vrtulník je velice autentický (byť to není AH-64 Apache, ale jen radikálně přestavěný civilní vrtulník) a vyjádření obav ze zneužití takové techniky je také předvedeno značně naléhavě. Akční scény také nejsou špatné, co více si přát?(20.9.2007)

• - Roli plukovníka Cochrana měl hrát Bryan Brown. Ten však odmítl přerušit natáčení minisérie Ptáci v trní (od r. 1993). (Terva)

• - Scéna s létajícími pečenými kuřaty byla natočena se skutečnými kuřaty. Režisér nechtěl použít atrapy, a proto nechal dovést čtyři nákladní vozy plné kuřat, které byly posléze házeny na scénu z devítimetrové výšky. Režisér se také dohodl s místními bezdomovci, kteří si pak mohli za "úklid" spadaná kuřata odnést. [Zdroj: Cinema] (Terva)

• - Vrtulník v titulní roli je upravený francouzský stroj Aérospatiale SA-341G Gazelle. (Stejšn)