Král Artuš: Legenda o meči

• Velká Británie King Arthur: Legend of the Sword (více)

Novinka režiséra Guye Ritchieho velmi osobitě a nadčasově vypráví klasický příběh formou nové akční fantasy. Když je v Artušově dětství zavražděn jeho otec, zmocní se koruny Artušův strýc Vortigern (Jude Law). Artuš, oloupený o následnické právo prvorozeného syna, vůbec netuší, kdo ve skutečnosti je, vyrůstá v tvrdém prostředí městských uliček. Když se mu ale podaří vytáhnout meč z kamene, obrátí se mu život vzhůru nohama a musí vzít na vědomí svůj skutečný původ. (Freeman Ent.)

alchac

Bordelpapá Artuš za pomoci negra, ťamana a ženevsky naprosto nekonvenčního meče hromadného ničení zLOTŘile hraje vo trůna na Kamelotu zvícím zmutovaně přebujelé Hagie Sofie bez minaretů se svým morgulským strejcem, který pro uspokojení chobotnicovité Džaby Hatové rád cosi kutívá ve sklepě se svými příbuznými. A ač Žid, tak též ve volném čase přistavuje ten minaret. Byť tedy poměrně bizarní, tak překvapivě dobré! ()

URBAN

Dopadlo to přesně tak co jsem od Guye Ritchieho čekal. Jeho čistá režisérská práce. Jeho tvorbu má samozřejmě rád, jenomže nejsem si jistý jestli toto provedení se hodí implementovat do historického filmu. Mě to neselo, ale je to po režisérské stránce zpracováno dobře. Jen vám to musí k tomuto typu filmu sednout. Tenhle film by mohl mít klidně druhý název Sbal meč a vypadni. ( 15.9.17/MAC ) ()

sator odpad!

Artušovská legenda je je hluboký posvátný archetyp i tady je jasná snaha vše zatemnit a pošpinit... ()

Radiq

Nebylo to špatny, ale co mi tam vyloženě vadilo, tak že v takové historické fantasy všichni vypadali jak z reality 21. století (oblečení, vlasy, styl, karate, běloši-černoši-asiati). Taky jsem dost nestíhal titulky, což je dáno Ritchieho filmařským stylem, takže to nemůžu odsuzovat (naopak, to spíš musím pochválit). Ale byla škoda, že jsem nepochitil všechno. Možná bych to skouknul s dabingem, abych pochytil. Takže doufám, že ho nezkurvijou. Jinak řemeslně to bylo vychytany, někdy sice trochu pošahany a přehnany, ale je to fantasy, takže povoleny. Djimon Hounsou opět v roli, která je snad zaměnitelná se všema jeho ostatníma rolema. Jude Law jako záporák? Ale jo, nebyl špatnej, i když už jsme viděli lepší. A Charlie Hunnam taky v pohodě, i když víc mu slušela motorka v Zákonu gangu... Jinak má to nášlap na pokračování, takže možná přijde i Lancelot? ()

KarlosBenda

Dobrodružné fantasy Sbal Excalibur a vypadni ! ... Dobře, název filmu jsem spletl ...možná schválně ... a proč ? Guy Ritchie má holt až moc výrazný "rukopis", podobně jako Quentin Tarantino. Takže je zde hned několik úskalí : 1, - Kdo nemá rád RItchieho filmy, nebude mít rád ani tento snímek. 2, - Kdo čeká fantasy na způsob Pána Prstenů, bude zklamán ještě víc. A za 3, - Dlouhou dobu jsem neviděl tolik žánrů v jednom filmu. Kdybych měl jmenovat : Fantasy, Historický, Dobrodružný, Akční dramatoidní-krimi. ...a to jsem ještě možná něco vynechal. Zkrátka vůbec se nedivím, že tento film nesedne každému. Navíc taková (v mnoha ohledech) neúcta k legendě o Artušovi, Excaliburu a všeho kolem se jen tak nevidí. (Přitom Ritchie je jak jistě víte Angličan...i to nepomohlo... Přece jen, v Histo-Fantasy filmu vidět jasné náznaky "Ghetto gangsta" slangovské mluvy, jasně rozdělené etniky jako v dnešní době ....atd atd) ALE ti, kteří mají Ritchieho rádi a nebo jim nevadí. Chtějí vidět "trošku" jiné Fantasy než jsou zvyklí (píši to už poněkolikáté, ale opravdu to je TO hlavní na tomhle filmu... ta kombinace žánrů, originalita a Ritchieho rukopis v každé minutě.) ... ...No máte se na co těšit ! Pokud vám nevadí všechny zmíněná kritéria, čeká na vás hodně luxusní podívaná ! Epický začátek filmu (Krátka ale famózní bitva), svižné vyprávění příběhu a opět famózní zakončení. Ale i to mezi tím stojí za to. Osobně jsem "cítil" jen jedno hluché místo z celého filmu které mě lehounce nudilo. Jinak ? Jízda ! A co je na tomto filmu bezkonkurenčně nejlepší ? Pár akčních scén doplněné nejlepším Soundtrackem posledních let ! Hudba ve filmu je bezkonkurenčně to nejlepší. (ano, opět svým způsobem trošku mimo ... přece jen v Histo-Fantasy je člověk zvyklý na hudbu ve stylu Pána Prstenů... Ne zde, zde uslyšíte ...jak to jen popsat ... Severský bad-ass metal ...a věřte že jeden "song" budete poslouchat i nějakou dobu po shlédnutí filmu. Opět bych mohl psát ještě hodně dlouho ...ale to nejdůležitější jsem již vyzradil ... Takže na závěr ? Ritchie hraje Dark Souls a ve filmu je David Beckham (sorry jestli jsem někoho připravil o překvapení ...stejně je to malá role...ale udělá radost) ...Škoda, že s velkou pravděpodobností neuvidíme další díly...tohle si zaslouží minimálně Trilogii ! 8,5 z 10 ! Video recenze : https://www.youtube.com/watch?v=D-H94qGxxDI ()

CinemaRanger odpad!

Pět minut stačilo k tomu, abych měl bolesti hlavy. Už zprznil Sherlocka teď zprznil i Artuše. Hlavně ta kamera je příšerná. ()

Sabrewulf odpad!

Klipovitá sračka. Ritchieho gangsterská klipovitost se do fantasy absolutně nehodí, pro mě to mělo naprosto odpudivý, až dávící efekt (Artušovo vyrůstání je už na pomezí nechtěné parodie). Law a Bana jsou tam za trest, z jejich výrazu ve tváři šlo jasně vyčíst, jak je to nebaví a jak si uvědomují v jaké cipovině to hrají. Dramaturgie úplně v háji, nemá to atmosféru, gradaci, v podstatě ani nevím, o co tam vlastně šlo. Když se tak nad tím zamyslím, tak vlastně ani nepřicházím na to, proč je tenhle režisér tak strašně úspěšný? Co je na těch jeho filmech tak zvláštního? Dodnes jsem na to nepřišel. P.S: Záporák s kosou by si možná jednu hvězdičku zasloužil, ale to by nesměl být tak krkolomně rozpohybovaný. ()

chelseaman22

Jako by Charlie z oka Hardymu vypadl! Nabušený scénář v kombinaci s umem Guye sliboval mnohé. Naneštěstí pokud jste byli jako já plni očekávání, tak jste z kinosálu ocházeli v rozpacích. První dvě třetiny mají spád a s přimhouřením obou očí i smysl. Závěrečná třetina však spadla do průměru spočívajícího především v závěru typu "a žili šťastni až do smrti". A to přeci nikdo nechce. 75% ()

Remivsremi

Velmi zběsilé akční fantasy, kde se na nic nečeká a vyprávění si razí cestu vpřed jako z řetězů utržené peřeje. Stříh, práce s hudbou a návaznost scén funguji výborně, tedy aspoň tu první polovinu stopáže. Tu si jednoduše užijete na plno, neboť takto podané fantasy nemáte šanci vidět někde jinde. Bohužel se všechno přežene a druhá polovina už výrazně pokulhává. Už to nepůsobí tak svěže a hravě. Pouze se jede na co největší počet cool scén, ale ty sami o sobě nestačí. Zkratkovist, rozladěnost, nesourodost bije ke konci až příliš do očí. Chtělo to pár scén na víc, nějaký dialog a ne jen vizuální onanii. I tak tato verze krále Artuše vám připomene, že i klasické příběhy se dají odvyprávět a vyrobit trošičku jinak. PS.: rockově založení jedinci si zamilují zvolený soundtrack. ()

kjakob

Guy Ritchie zkusil Artuše zrežírovat po svém. Vysvětlovačky s rychlým střihem nejsou podle mě ten nejlepší nápad pro rozmáchlou fantasy, ale to je čistě věc osobního vkusu. Vznikl tak film, který v sobě dřímá velký potenciál, ale nekonvenčním přístupem k vyprávění si jedny získá a druzí ho naopak budou zatracovat. Sami si musíte odpovědět na to, do jaké skupiny patříte. ()

filmmovier

Vizuální žrádlo s neskutečně peckovým (a hodícím se) hudebním doprovodem, luxusními (a hodícími se) zpomalovačkami, skvělou (a hodící se) akcí a čistokrevnou fantasy s výborným koncem. Nejlepší zpracování artušovské legendy je právě tohle, to mixnutí s moderní britskou gangsterkou tomu neskutečně sedí a já bych se dalším dílům rozhodně nebránil, tenhle film si úspěch zasloužil jako už dlouho nic. Jude Law je výživnej záporák, Charlie Hunham sympaťák a Guy Ritchie vychytal i atmosféru -částečně středověkou a částečně docela moderní. Ta navíc postupně temní a finále je skutečně docela temné, přitom se to celou dobu nese v částečně odlehčenějším duchu a střídá se to s vážnějšími momenty. Všechno, co tam je, funguje naprosto dokonale - samostatně i pospolu, a asi nikdo by neřekl, že ten film takhle bude fungovat. Jenomže je to fakt ohromná pecka a neopakovatelná fantastická podívaná. A ta hudba! Ta hudba!! Luxusní temná fantasy s luxusním vizuálem a luxusním scénářem. Ritchie na hrad! 100%. ()

Motinski

Guy Ritchie a jeho osobitý štýl rozprávania. Král Artuš nie je výnimkou a ideme znova podľa režisérových pravidiel. Chápem že to nesadne každému, takéto spracovanie legenda o Artušovi ešte nemala, no ja som bol rád že ideme touto cestou. Super tempo, moderné vychytávky, výprava, hlášky a neuveriteľne mi po dlhšej dobe učaroval Jude Law. Zlé ohlasy od amerických kritikov som nepochopil, nudiť sa určite nebudete a keď nečakáte historický epos, smelo do toho. ()

Hafran

Guye mám rád, i když ne všude mi jeho styl sedí. Tady se ale jeho "moderní" styl potkal s ještě vhodnější předlohou než v Sherlockovi, a tak se jeho citlivě pojatá kamera a hudba mohla rozvinout v neskutečný koncert. Zbylé fantasy a komiksové filmy by se tu mohly hodně naučit. ()

Johnny.ARN

Veď je to Ritchie, čo iné ste čakali? Fintičky, kamerové hračky, podmanivý soundtrack a pocit, že vidieť to v 3D, bol by to TOP. Neskutočné fantasy so skvelým obsadením, prvotriednymi efektami a jednoduchým, priamočiarým dejom, ale zato s prepracovanými postavami. Odporúčam. 4 z 5 ( Kino Dukla Svidník ) ()

Ryuuhei

To jako vážně? Dle červených čísel jsem očekával skrytou pecku sezóny. Namísto toho mě čekalo jedno z nejhorších promítání, co jsem kdy v kině zažil. Příběh - naprosto nudný, snažící se navodit trochu té uměleckosti díky některým netradičně zpracovaným prvkům. Uznám, nápad dobrý, ale nakonec to působilo spíš jako směsice trailerů poskládaných po sobě. Postavy - bez charismatu, snažící se být mnohdy vtipné, ale ztroskotávající na nesmírné trapnosti. Vezmeme-li si už jen Artuše, který cokoliv, co vypustil z úst, byla trapnost sama. Celkově tedy pro mě osobně zklamání, nechutná nuda a utrpení, které ani vizuály nezachránily. Taky, ještě aby, když se vše neslo akorát v odstínech šedi, kterou nezbarvila ani téměř absentní fantasy stránka (jeden souboj s obřími slony a sestřih průchodu světem mrtvých je opravdu málo). Jakmile se objevily první závěrečné titulky, kopl jsem do vrtule. 20% ()

Mirokukii

Ritchie pojal legendu o slavném králi po svém a ve stylu letních velkých blockbusterů posledních let, tedy digitálně značně přeplácanou. Pobaví scény z Londínia, které dávají vzpomenout na předchozí režisérovi gansta snímku a k zahození není ani samotný mocný meč, který je v tom případě obdařen až magickou nadpřirozenou mocí, dávaje svému nositeli zvláštní schopnosti a sílu, přičemž se jeví v boji s normálním protivníkem takřka neporazitelný. Celý tento prvek tak skvěle zapadá do celého fantasy konceptu, ve kterém nezůstane na kameni takřka nic a zběsile, za pomoci střihu a úderné hudby, se kráčí v před. ()

Lachtaan

V době moderními trikovými efekty "přeplácaných" filmů si člověk mého filmového vkusu musí dávat velký pozor na to, co si zrovna pustí. Ze záležitostí, překypujících CGI přes všechny možné okraje jsem sice vyrostl, stále se nacházejí výjimky, pro které je nutno dále žít. Jednou z nich se ve finále jeví i dle všech viděných trailerů dosti extravagantní snímek, u něhož si ale uvědomíte, že vyšel z rukou velikána Guye Ritchieho a jste najednou doma. Netradiční hudba na pozadí středověkého prostředí udělala z přední anglické legendy neskutečnou podívanou, s třešničkou na dortu v podobě příjemného obsazení. Květnová kina profoukly hned dva velkolepé blockbustery. Piráty ale nakonec v mé hlavě i srdci Král Artuš potopil až na samotné dno někde 'Na konci světa'. ()

Tosi

Sedl mi Ritchieho styl, jakým to pojal. Zběsilé tempo, akce, efekty i parádní hudba. Hlubokomyslné myšlenky šly pro jednou stranou a moje klukovské srdce zaplesalo. ()

DaUr

Artuš se k žánru staví obdobně, jako nedávno k tomu svému Deadpool. Zatímco ale maskovaný humorista sázel na prolamování čtvrté stěny, přičemž svou výstavbou kopíroval zajetá komiksová klišé, Ritchie je v přístupu k látce mnohem více inovativní - od použitého soundtracku k frenetickému střihu, který přes svou zdánlivou zběsilost scénám neubírá na přehlednosti (honičku v Londoniu, mimojiné i díky využití Go Pro kamer, považuji za jednu z nejlepších akčních scén roku). Řeči o tom, že je przněna legenda, jsou mimo - naopak, tahle se legenda adaptuje současné poptávce. ()

Charlie Hunnam najde psího kámoše

Charlie Hunnam najde psího kámoše

25.05.2020

Málokterý herec by si zasloužil více práce než právě Charlie Hunnam. Hvězda seriálu Sons of Anarchy, nebo snímků Král Artuš: Legenda o meči či Gentlemani za sebou doposud nemá jediný komerční hit, v… (více)

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

Sherlock se znovu porve s Avatarem

Sherlock se znovu porve s Avatarem

08.05.2018

Možná už jste na to zapomněli, ale na konci roku 2009 šel proti Avatarovi do kin Sherlock Holmes. Modrásci skončili jako nejvýdělečnější film všech dob a dvojka dorazí 17. prosince 2020 (ano, po… (více)

Ritchie chystá novou gangsterku

Ritchie chystá novou gangsterku