Král Artuš: Legenda o meči

• Velká Británie King Arthur: Legend of the Sword (více)

Novinka režiséra Guye Ritchieho velmi osobitě a nadčasově vypráví klasický příběh formou nové akční fantasy. Když je v Artušově dětství zavražděn jeho otec, zmocní se koruny Artušův strýc Vortigern (Jude Law). Artuš, oloupený o následnické právo prvorozeného syna, vůbec netuší, kdo ve skutečnosti je, vyrůstá v tvrdém prostředí městských uliček. Když se mu ale podaří vytáhnout meč z kamene, obrátí se mu život vzhůru nohama a musí vzít na vědomí svůj skutečný původ. (Freeman Ent.)

Eawy

Pre mňa bol tento film akýsi audiovizuálny skvost. Presne takto si predstavujem, že by mal vyzerať film z roku 2017. Film, ktorý využíva všetku dostupnú počítačovú a filmovú techniku, no napriek tomu, že sa techniky často menia, nepôsobí vôbec nevyvážene. Súčasný divák častokrát hráva počítačové hry, kde akcia a pohľad na bojové scény poskytujú oveľa lepší zážitok ako v prípade mnohých filmov. Zdá sa mi, že tvorcovia využili práve mnoho z počítačových hier a preto bojové scény nadchnú. Prelínanie prítomnosti a budúcnosti formou hovoreného slova je geniálne. Film má vďaka tomu menej ako dve hodiny a nie 4, na ktoré by sa príbeh úplne natiahol. Z hereckého obsadenia som mala dobrý pocit, no pravdaže exceloval Jude Law. A ten soundtrack je dokonalosťou, ktorá vyzdvihuje film na úplne inú úroveň. 100% ()

Yoshitsune

Kdybych měl hodnotit film, podle traileru (ala Psychor) tak filmu napálím regulérní odpad a dál se tím zabývat nebudu. Ale já nehodnotím podle traileru, což je asi dobře, každý film totiž má něco, čím naláká diváka do kina, některý filmy mají akci, pak sou takový který se snaží zaujmout humorem a třeba takový Vetřelec: Covenant, to zkouší přes atmosféru. A hlavní výsadou tohohle filmu, je příběh a taky to jak je onen příběh vyprávěn. Je vyprávěn ala Guy Ritchie, takže je to místy vtipný, místy drzý a místy se to snaží být prostě cool. Další super věc je soundtrack, je to hlasité, je to dunivé a zase je to cooooool. A Charlie Hunnam je prostě výbornej, roli Artuše si vyloženě užívá, ale v Ztraceném městu Z byl prostě lepší. U tohle filmu, určitě nehledejte dalšího Excalibura, ale lepšího Sedmého Syna a to je možná ten problém, tak moc se tenhle film, snaží být cool, až je nudný. Akce je tu málo, ale když na ni dojde, tak je zběsilá a má hodně zpomalovaček, je to prostě takové hodně cool........ano opět. A to je asi ta největší chyba filmu, snaží se zaujmout všechny a chce být hrozně cool, takže nakonec je jako tofu, vstřebává ostatní chutě, ale žádnou chuť nemá. Kdyby to bylo z části, jako ten Artuš od Fuquy, tak bych byl spokojený, takhle je to jenom nejslabší kino zážitek v tomhle roce. ()

silentname

Keď to vezmem celkovo, tak som s filmom spokojný. Ak by som to ale mal rozobrať, tak prvá polka filmu ma akosi nebavila, no keď sme sa dostali do druhej polky, tak sa konečne začali veci diať a dočkal som sa tých momentov, ktoré som chcel vidieť od začiatku. V prvom rade teda odbúrajme negatíva, aby som sa mohol venovať pozitívnym častiam filmu. Originalita príbehu tu moc nie je. Je to klasický príbeh, ktorý poznáme z čias Hamleta. Nie je to veľmi originálne a okrem toho to pôsobí viac zasadené do sveta Warcraft. Možno sa tento film odohráva v tom istom svete. Jude Law ako kráľ Vortigern nie je vôbec zaujímavý. Jediné čo chce je moc, je otravný a nemá v sebe žiadnu momentku, kedy by bol pre mňa zaujímavý. Charlie Hunnam ako Arthur ma síce v prvej polke filmu otravoval, no v druhej polke sa podľa mňa stane konečne zaujímavou postavou a dočkáme sa jeho schopností. Okrem toho niektoré scénky sú zostrihané tak komicky, že občas je z toho zmätok. Ako napríklad, keď ide Arthur na ostrov temnoty. Furt sa rieši, že tam musí ísť, že tam je, a že tam ísť nemôže a je to pospájané tak divne, že vôbec nerozumiem. Asi nechceli, aby z toho bolo klišé, tak to obmenili, no výsledne je z toho len chaos. Okey, toľko k mojim negatívnym dojmom, poďme na tie pozitívne. Lebo aby som bol úprimný, je toho celkom dosť. Excalibur je skutočne schopná a dobre vymyslená zbraň a jej možnosti sú skvelé. Úvodná útočná scénka, kde máme Uthrea vs. Mordreda je vynikajúca. S bojovnými obrovskými mastodontami (nedokážem to nazvať slonmi) je efektná, silná a človek sa skutočne bojí ako to dopadne. Boje sú vynikajúce a občas síce ideme do slow-mode, ktorý by som nepotreboval, tu to celkom funguje. Efekty sú tak dobré, že občas mi padla sánka. Skoro na 100% zvládnuté. Jediná výnimka je podľa mňa scénka s obrovským hadom. Tam je toho trošku moc a miestami to nesplýva dokopy. Ale inak bravo. Záverečný súboj medzi Arthurom a Vortigernom je skvelý. Temné bytosti tohto sveta sú zaujímavé. Dokonca si hovorím, že ak by mal film pokračovanie, tak by som sa o nich chcel dozvedieť o niečo viac. A vôbec by som tento svet objavoval viac rád. Postavy sú zaujímavé. Všetci čo sprevádzajú Arthura sú zaujímaví a majú aj pár dobrých hlášok. Celkovo humor je možno ešte trošku mix. Nie je vyslovene zlý, no občas som nad niektorými momentkami prevracal očami - "Vážne?" Neviem či by som si film pozrel znovu, no rozhodne som ho rád videl raz a keby sa dočkáme pokračovanie, ktoré by viac tento svet otvorilo, ja by som si to pozrel. Zvážte si sami a rozhodnite sa, či je toto film pre vás. Hodnotenie: B ()

Arsenal83

Očakával som inovátorstvo, ale neočakával som, že ostane 0% percent histórie a 100% fantasy. Tento film sa nedá nijako porovnať s Kráľom Artušom s Cliveom Owenom, skôr ide o Pána prsťeňov so slabšími vizuálnymi efektami. Namiesto heroického mýtického hrdinu tu dostávame len nekonečnú zmes digitálnych bitiek. Nehovoriac o politicky korektných černochoch a šikmáčoch, ktorí sa v 6. storočí v Anglicku iste hojne vyskytovali. Okrem myšlienky víťazstva dobra nad zlom a veľmi dobrého Judea Lawa neprináša film nič viac. ()

PetrPan

To není další díl Arthura a Minimojů? Liší se jen počtem černochů (nepočítaně), Asiatů (jeden určitě) a slonů (dva přerostlí se Sauronem na zádech). Guy Ritchie si vytřel prdel s Artušovskou legendou, raným středověkem a mnou. ()

Pedestrian

Středověký Mad Max se nekoná. Teda, ne že by to nebyla místama jízda, ale tříští se tu hluché pasáže s geniálníma vsuvkama (dospívání Artuše). Hunnam a Law fajn, soundtrack správně hlučný, digitál otravný - méně by bylo někdy více. ()

eLeR

Ale áno .. toto je presne ten typ filmu na veľké plátno. Podmanivý vizuál a hudba, šialená akcia a tempo, no a dobre hrajúci herci. Páčilo sa mi ako to Ritchie natočil, páčil sa mi Charlie ako sebavedomý Artuš, ale najviac sa mi páčila samotná čarodejnica, bez nej by to ďaleko nedotiahli. Určite vydarené fantasy, ja som sa bavila. ()

Happens

Vezmeme klasický příběh Artuše, dáme tam trochu prvky z Pána prstenu a trochu Little Finger z Game of Thrones. Dáme tam taky recesi - vzpomínku na Green Street Hooligans (West Ham vs Millwall - šéf černé armády). Dáme sem úžasně temné fantasy, trochu reality, možná i Warcraftu, kapičku Davida Beckhama. Zamícháme. Chybí láska. Deep láska. Chybí ambice. Chybí trochu hloubky, víc vykreslit ten hlad. Má to dynamiku a spád. Ale něco stále chybí, diváka to nevtáhne. Merlin? Kdo ví. ()

Chrustyn

Rozhodně nebudu ten, kdo by filmu vyčítal to, že vzal legendu a převrátil jí naruby. Ani to, že hlavní hrdina nevypadá a nemluví jako ze středověku. Průměrné hodnocení je v tomto případě mnohem prozaičtější a to, že jsem se docela nudil. Vyobrazení středověku se povedlo a najdou se zde fajnově vypadající scény, ale nebylo to prostě tak cool a zábavné, abych se bavil celé dvě hodiny. A přiznávám, že oba Sherlockové mě neskutečně bavili. Zde se to Ritchiemu tolik nepovedlo a dost mě to mrzí. ()

marhoul

Ritchieho Artuš mě doslova nadchnul. Konečně jsme našli s reřisérem společnou vlnu, na které jsem se několikrát opakovaně v kině nesla. Jedním ze zásadních faktorů, je naprosto luxusní hudba Daniela Pembertona, která mi připomněla devadesátky, kdy se na filmy chodilo klidně jenom kvůli vynikajícímu o.s.t., dále hlavní aktér, na němž hrdě ulítli jak kluci, tak holky, dále Jude, fenomén, jenž se kdekoli objeví, výrazně zvedá úroveň daného snímku. Parádní casting, vizuál, scénář, humor, akce a krásné triky i kostýmy, zkrátka na Artušovi nešetřím chválou, dala bych i za pět, no.. snad časem přihodím. Ale za mě parádní biják! ()

korbitch22

Ze začátku filmu jsem úplně nechápal, proč má film tak skvělé hodnocení a tak bídné výdělky, čím víc projekce utíkala, tím mi to bylo jasnější. Začátek vypadal na další neotřelou a zajímavou fantasy, skvělý efekty, parádní vizuál a kostýmy, plno všelijakých příšerek. Jenže než řekneš Merlin tak se všechno zasekne na komediálních dialozích, které se prostě ať chcete nebo ne k danému tématu moc nehodí a to ani v podání docela dobrých herců. Čím víc se mluví, tím víc je to nuda a z rozjeté a epické fantasy se stane připrdlá komedie ve stylu Sbal prachy a vypadni ve středověku. Konec byl odfláknutý až hanba a když šel Židův Zákon zase někoho obětovat, aby se z něj stal opět ten digitální krutopičus, už sem to tak nějak prozýval. Ritchie utopil další megalomanský rozpočet a mám ten dojem, že pokud nenatočí třetího Sherlocka, už mu nikdo velký peníze nikdy nedá. Mělo to po nadějným začátku určitě navíc.60%. ()

heyda

Vydržel jsem to skoro 45 minut a pak jsem to musel vyplnout. Ten styl mi vůbec do historického filmu nesedl, navíc ty dialogy byly naprosto otřesný. Hudba však překvapila, takže za tu 1 hvězda. ()

VenDulin85

Opět film na pomezí. Opět mezi 3 a 4, protože někdy musíte vypnout tu část mozku, kde se skrývají všechny vaše informace o historii a prostě si užíváte blockbuster ako cyp. Co film v mých očích poškodilo, byly nefunkční zpomalené scény... Tohle, milý Guyi, platilo v Sherlockovi při prchání lesem za střílení z děla, ale tady bych naopak místo zpomalení výrazně zrychlila, ať je to rychle za námi. (já jsem sice mrkala minimálně, ale i tak jsem Beckhama neviděla, takže... good for me :)) Filmový víkend s ČSFD 2017 ()

Darneth

U Merlinova vousu!!!! Severské orgie po Sherlockovsku. Tím mám na mysli zejména frackovitost hlavního hrdiny a střih kamery. Přidejte dvě postavy z GOT, o něco víc ohně, popela, bahna, zahustěte třístovkovou arénou i akcí, která nikdy nebyla víc cool a dostanete tak hutnou fantasy, že byste nejraděj k legendárnímu kulatému stolu přisedli s chutí také. A že ta chuť je lahodně řezaná. Líbí se mi, jak to Guy natočil po svém, po Zaklínačsku, Assassínsku, nerdovsku, zkrátka pro gamery i fantasy geeky mlaskačka, jak má být. Troufám si říct, že by mohl být Artie plnohodnotný nástupce Pána prstenů. Doufejme jen, že nikoho neodradí negativní sucharské zaoceánské recenze a tržby budou stoupat. V té změti Trasformer a jiných hovadin, si to totiž tato laskomina vážně zaslouží. ()

Flego

Guy Ritchie neposkytuje ani nutnú aklimatizáciu, bleskovo tresne diváka po hlave svojim inovatívnym prístupom. Nečakajte historický film v klasickom šate, tu sme svedkami novátorského štýlu s divokým strihom ( hlavne zo začiatku som mal problém ), lietajúcou kamerou a skoro rockovou hudbou. Režisér podriadil svoj pohľad mladému divákovi, našťastie však nič nepreháňa a používa aj osvedčené pravidlá. ()

BMW12

Možná, že klasický historický film by Králi Artušovi seděl lépe. Ale Guy Ritchie se rozhodl z toho udělat fantasy. A nebylo to špatné, film mě bavil, mělo to dobré tempo, akci i příběh. Oceňuji také dobře vybrané herecké obsazení. ()

honajz

Ty rychlé střihy a flashbacky mi ani tak nevadily, jsou dostatečně vyváženy skutečně dobrou výpravou a počítačovou grafikou, jež tomuto filmu sedí. Co mi vadí, je hudební doprovod, který je občas hodně mimo a spíše ruší, vadí mi i to, že v těch postupech vedení děje často vidím Sherlocka a vše, co se mi na něm nelíbilo. Inu, a taky Artuše jsem si představoval trochu jinak, tak nějak charismatičtěji, a ne tak zavalitého. Samozřejmě musíme přijmout fakt, že jde o alternativní středověkou Anglii, v nějakém politicky korektním multiversu, ale tak u Guye Ritcheho je možné vše. Ale jinak jo, dobře se na to kouká, nenudí to, akční scény jsou natočené skvostně, myšlenka o obětování všeho, včetně svých nejbližších, jen kvůli pomíjivé slávě a moci, je zajímavě podaná. Jen celkově je to jak jízda na horské dráze, chvíli super, jindy nuda. ()

Jinny

Dávám Artušovi pěkných 70 %. Je mi trochu líto, že to tenhle film od kritiků schytal podobně jako loni Warcraft. Přitom se jedná o solidní akční fantasy s rozumným využitím CGI (vyjma konce, kde už je těch triků skutečně trochu moc). Film samotný i dialogy dobře odsýpají. V tomhle smyslu bych vytknula hlavně to, že umírat Artušovi rodiče jsme viděli umírat únavně často. Hunnam je dobrý Artuš, ale zkrátka se charismatem na plátně nevyrovná představitelům svého otce (Eric Bana) a strýce (Jude Law). Vortigern je dobrý záporák, snad jenom šlo trochu prohloubit tragičnost té postavy a téma oběti, z toho by snad divákům letních blockbusterů neexplodoval mozek. Suma sumárum se jedná o solidní volné zpracování artušovské legendy. ()

poz3n

A opět další CGI galimatyáš, který nejen že je z mého pohledu absolutně vizuálně nezajímavý, navíc vsunul Hunnama (který obecně hrát umí) do podivně toporné a přehrávající role, která neustále jen slovně někoho opravuje, zastavuje, případně na něj machruje. V souznění s tím pak funguje i samotná střihová skladba, která je sice chvílemi trochu cool, ale na většině míst funguje jen jako nudně doslovný sidekick Hunnamových promluv (stalo se tohle, ale vlastně dřív se stalo ještě tohle - Hunnam to říká a o pár vteřin později se nám to celé zopakuje ještě obrazově, proč neustále obojí?). V zaujetí nudy mě tak potěšilo akorát Beckhamovo cameo a přítomnost zde nevýrazné Àstrid Bergès-Frisbey. Já mám ty střihové války Ritchie vs. Boyle opravdu rád. Fakt. Jen tohle byla fakt pitomost. 4/10 ()

Charlie Hunnam najde psího kámoše

Charlie Hunnam najde psího kámoše

25.05.2020

Málokterý herec by si zasloužil více práce než právě Charlie Hunnam. Hvězda seriálu Sons of Anarchy, nebo snímků Král Artuš: Legenda o meči či Gentlemani za sebou doposud nemá jediný komerční hit, v… (více)

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

Sherlock se znovu porve s Avatarem

Sherlock se znovu porve s Avatarem

08.05.2018

Možná už jste na to zapomněli, ale na konci roku 2009 šel proti Avatarovi do kin Sherlock Holmes. Modrásci skončili jako nejvýdělečnější film všech dob a dvojka dorazí 17. prosince 2020 (ano, po… (více)

Ritchie chystá novou gangsterku

Ritchie chystá novou gangsterku