• verbal

To, co by se podle obsahu mohlo jevit jako zajímavé právní drama o navrácení slavné Klimtovy „Zhulené transky“ právoplatným majitelům, není nakonec nic jiného, než další tendenční, rektobolné, demagogické židácké píárko a reklama na holou kost. Škaredí a hrabiví židé však v Holyúdu vůbec, ale vůbec nejsou, a tak sledujeme příběh roztomile ironické, skromné a sympatické židovské babičky, mimochodem fantasticky ztvárněné Mirenovic Helenkou, která to má sice všechno těžce v piči, avšak bytostně touží, aby jí bylo výhradně, ale fuckt výhradně z úcty k jejím předkům, tolik postiženým nacistickým holocaustem, vráceno její rodinné dědictví. A když se to náhodou nepovede, tak mrdup, bude akorát smutná, že byla pošpiněna památka její tolik trpící tety, jíž skolila meningitida, když ještě Hitler stával se štětkou na štaflích, tatínka, kterého trefil šlak hned po anšlusu Rakouska, a maminky a strýčka, co proživořili válku v nelidských podmínkách švýcarského blahobytu a pošli mnoho let po ní přirozenou smrtí. Stařenka si tedy jen tak, v podstatě ze srandy, najme mantáckého židího právníka, mimochodem opravdu žalostně ztvárněného panem Gaynoldsem, který se ujme kauzy jako bokovky a úplně zadarmo, protože jakmile v Rakousku navštívil pomníček obětí holocaustu, strašně se najednou rozplakal, prozřel a morálka mu zavelela prodat veškerý majetek a pro bono dopřát své klientce zaslouženou spravedlnost. Nakonec po mnoha útrapách to všem těm zkurveným, nesympatickým Rakušákům, nacistům, antisionistům a popíračům společně těžce natřou a pravda s láskou zvítězí nad zlem, mamonem a pokrytectvím. No, Gébls by ten tklivý příběh nezfilmoval lépe, a když jen trochu zapátráte, máte chuť si po tomhle pustit tu O perníkové chaloupce. Ve skutečnosti totiž hned poté, co se v devadesátých letech minulého století náhle začaly zelené mozky v Rakousku vypořádávat s minulostí, zaslechla zdaleka ne až tak sympaticky vyhlížející baba nenažraná slovo restituce a šustění amerických prezidentů, okamžitě zařadila druhou kosmickou a evidentně jela cíleně po prachách jako slepice po flusu. Její tolik altruistický právník a sveřepý bojovník proti holé kosti měl od počátku smlouvu na 40 procent, a jakmile ta stará rakovina obratem střelila všechen ten vymodlený odkaz za 300 míčů v dolarech, jen co se dotkl americké půdy, přišel si milý a ani trochu vypočítavý jeliman na krásně kulatých 120. Ale to už je, milé děti, úplně jiná pohádka, kterou však bratři Vajštanové nikdy produkovat nebudou, neboť ti chtějí světu ukazovat jen pravdivé a ani trochu propagandisticko – demagogické příběhy. Hezky natočená, dobře zahraná, avšak unylá, místy otravná a hlavně naprosto amorální a manipulativní propagace těch tolik kůl pejzů a obřízek.(23.6.2015)

• Malarkey

Prostředí jako takové už z podstaty nabízí zajímavý námět na příběh. Židovské příběhy z období obou válek totiž nejsou nikdy k zahození a většinou jsou plné neuvěřitelných emocí. Ne ale v případě filmu Dáma ve zlatém, kde se promítají dvě příběhové linky. Jedna ze současnosti a druhá z minulosti. Ta z minulosti je odvedená poměrně dobře a nemám na ní výtku. Ta ze současnosti je ale šíleně nezáživná a ten soudní proces tomu dodal korunu. Ve výsledku nezbývá nic jiného, než přijmout s vděkem alespoň solidní herecké výkony. Jenže to je také to jediné, co u tohoto filmu stojí za povšimnutí.(25.6.2015)

• Enšpígl

V podstatě od prvního záběru mě bylo jasný jak tahle story dopadne. Nevím jak to bylo s autorským právem, ale takhle se přece film nedělá. Chyběla mě dramatizace příběhu, dokonce i tradičně silné a filmařsky vděčné soudní scény působily strojeně a mdle. Jediný co se dá pochválit je výkon Helen Mirren a výrazné herectví v malé roli od Daniela Brühla. Zbytek je jak vyschlý bahýnko na luční cestě.(24.6.2015)

Rozpočet $11miliónovTržby USA $33,039,490Tržby Celosvetovo $48,794,946Tržby za predaj Blu-ray v USA //počet predaných kusov Tržby za predaj DVD v USA //počet predaných kusov ║ ponúknutý príbeh určite zaujme ale nedokáže úplne omámiť súdne ťahanice prevažne na plocho ukecané - nezaujímavé, Helen Mirren ako tak újde ale nedostane sa nám pod kožu tak ako by sa patrilo, Ryan Reynolds na takúto úlohy mdlý, v rámci rozprávania skôr zaujmú dejové návraty do doby vpádu nacistov do Viedne, tak to má dobrú atmosféru a herci tam slušne hrajú /videl v kine: 60%/(8.7.2015)

Já nevím jestli je to mnou, mou malou zaníceností pro věc a nebo tím scénářem, ale mně se celá ta právnická anabáze zdála příliš nezáživná. Asi to takhle chodí v reálu, ale ve filmu se musí chytnout za něco, co by diváka upoutalo natolik, aby si na konci mohl říct : "To byla paráda, jak jim to tam u toho soudu nandal nebo..... chudinka Marie, co ta si musela vytrpět, aby získala, co jí patří a takhle to je tedy s tím slavným obrazem od Klimta, ach to jsem ráda, že jsem něco takového mohla vidět". A ono nic. Jeden z těch snímků, které zřejmě brzy zapadnou mezi mnoha jinými podobně zpracovanými dramaty. Jinak vizuál byl výborný, to nemohu říct......(24.6.2015)

Film, co mě přemluvil, abych mu dala vyšší hodnocení, než si zaslouží. Ždímačka, která nějakým záhadným způsobem umlčela mého cynika a já se filmu nemohla vysmát. Helen Mirren je skvělá, zbytek obsazení jí vcelku dobře kření. Průměrný film o právnické bitvě a bolestných vzpomínkách. Nah.(26.6.2015)

Pokud bych vycházel čistě z anotace, očekával bych soudní drama. Na to, abychom Dámu ve zlatém mohli takto žánrově zařadit, se ale u soudu stráví dost malé množství času (pár konfrontací mezi právníky, pár proslovů, atp.). Symbol celého sporu, Klimtův portrét Adele Bloch-Bauerové, tety hlavní hrdinky Marie evokuje spíše vzpomínky na minulost, do nichž Maria postupně více a více zabředá. Hledá vlastní identitu, vyrovnává se s vlastní minulostí a očekává katarzi, mezitím absolvuje pár schůzek, občas se zúčastní soudu, arbitráže, apod. [==] V jádru filmu totiž moc nejde o samotnou restituci, ale pozornost je směřována k jejím aktérům, přičemž za dominantní lze považovat prvek proměny, resp. proměňující se vztah: 1) Marie k rodné vlasti (změní svůj původně dogmatický názor, že se do Rakouska již nevrátí a připouští, že se společnost posunula dále); 2) Marie k celé kauze (nechce se ji zúčastnit, pak několikrát odmítne znovuzapojení do procesu); 3) Marie k sobě samé, resp. vlastní minulosti (souvisí s bodem 1, postupné otevírání třinácté komnaty); 4) Marie a Randyho (vypjatý vztah restituentky a právníka projde velkým vývojem); 5) Randyho k případu a stejně tak vlastní identitě. Příkladů by se našlo jistě více, šlo o to názorně demonstrovat, jak film s prvkem proměny systematicky pracuje, přičemž ho v určitých momentech konfrontuje s pravým opakem, tedy nemožností proměny (scény s představiteli protistrany, kteří pevně trvají na svém). [==] Ačkoli dominantu považuji za poměrně zjevnou, míra ozvláštnění je diskutabilní, protože uvedené postupy nikterak novátorské nejsou. Tvůrci si spíše berou soudní spor jako rukojmí pro vyprávění příběhu o ženě, která sice svým způsobem ztratila část svého života, kdy byla nucena utéct z rodné země do zahraničí, ale hrůzy holocaustu a dalších zločinů jako mnoho (milionů) jiných na vlastní kůži nezažila. Pokud něco autentického, tak si raději znovu pustím dokumenty Heleny Třeštíkové Hitler, Stalin a já, Má šťastná hvězda nebo Nesdělitelné.(23.6.2015)

Kde nestačili Clooneyho památkáři, musí nastoupit soudní cesta.. Restituční drama oslabené o hloupá klišé (přelíčení dostává přednost před prasklou plodovou vodou, právník u památníku holocaustu zjišťuje, že to nedělá pro peníze) a některé vcelku zbytečné fabulace (ve skutečnosti vše inicioval žurnalista Czernin, Maria opustila Vídeň až po smrti svého otce). Uštěpačná Mirren velmi dobrá, stejně jako na malém prostoru Brühl, ovšem Reynolds dostal roli asi jen proto, že vlezl nahý za Weinsteinem do vířivky. Ke Curtisovým filmem poněkud opomíjenému ekonomickému pozadí je nutno podotknout, že Portrét Adele Bloch-Bauer II koupila na aukci Christie´s Oprah Winfrey a za deset let jej se ziskem přes 60 milionů dolarů prodala čínskému soukromému sběrateli. Bude sequel Dáma ve vatě..?(12.2.2018)

Rutinní, předvídatelné, zapomenutelné.(12.2.2017)

Důležitý film, ideálně se hodící do koláže oslav 100. výročí úmrtí Klimta (a Schieleho). Někdy je jednoduše důležité natočit formálně (ne)obyčejný projekt o zopakovat jím apel, jenž je stále platný a který by nesnesl experimentální podobenství. Anšlus v umění má mnoho podob a doufám, že ještě mnoho mít bude. Kromě filmu lze též doporučit stejnojmenný román Anne-Marie O'Connor s podtitulem Strhující příběh mistrovského díla Gustava Klimta - slavného portrétu Adele Bloch-Bauerové.(30.5.2019)

Mám ráda Helen Mirren, Vídeň i Gustava Klimta. To samo o sobě není zárukou, že budu nekritická k filmu, kde hrají docela podstatnou roli. Nelze pominout určitou jednostrannost, ale pořád to zůstává dobře napsaným i zahraným dramatem.(8.2.2017)

Škoda, že je to tak standardní a ničím zvlášť překvapivý film (dokonce i pro ty, kteří o skutečném příběhu nic nevědí), protože námět i obsazení je více než lákavé a dobře se na to dívá. Také si nejsem jistý, jestli tvůrci chtěli, aby se divák zamýšlel nad tím, je-li vůbec správné, že obrazy mají opustit Rakousko, nebo ne.(20.11.2016)

Zdá sa, že s Big Bearom a Volodimirom2 sme vo výraznej menšine a film mnohých pre mňa nepochopiteľne neoslovil. Verbalove intelektuálno-komediálne komenty ma nikdy nebavili a ako "obľúbený užívateľ" by mi bol v topke na hovno, pretože sa s ním zhodnem na 4 filmoch zo 100. Tak nech píše chujoviny ďalej a ovplyvňuje tých, ktorí sa dajú a nemajú vlastný názor. Príbeh podľa skutočnej udalosti na mňa silno zapôsobil a obrovský podiel na tom mali nielen vojnové scény z Rakúska obsadeného Nemcami, ale hlavne neuveriteľný herecký koncert H. Mirren, ktorá ma svojou postavou očarila. Márii Altmanovej prepožičala príjemnú ľudskú podobu sebavedomej, hrdej i vtipnej žene, ktorá sa nevzdáva. V menších úlohách potešili nemeckí herci D. Bruhl a T. Schilling. Atmosféru výborne dokresľuje krásna hudba, ktorej spoluautorom je H. Zimmer. Prisahám, že záver, ktorý síce tak trochu kopíruje záver filmu Cameronovho Titanicu, som si pustil asi 5 krát. Návrat H. Mirren do domu, v ktorom vyrastala, stretnutie so svojimi blízkymi a krásny, úprimný úsmev na záver...K tomu tá božská hudba , no proste krása. Nechýbalo veľa k plnému počtu. 80%.(13.2.2016)

70%(23.11.2016)

Přese všechno je to dobrý a správný příběh, který má své místo ve světovém filmu. Dojemné vyprávění, které, když opomeneme "amerikanismy" tolik typické v amerických filmech, pozoruhodně právě v nich :-), vyústí ve slušný formát dramatu ženy, která se pere nejen s přítomností, ale hlavně s děsivou minulostí své rodiny a Židovstva v Evropě za Druhé světové války.(7.1.2016)

• Pepinec

Celej den se v práci oháním jak frustrovanej Djokovič na antuce a těším se, až si večer odpočinu v kině. Spadnu do první brázdy, natáhnu kopyta, oči opřu o plátno a co vidím? Dvouhodinový mečování o čmáranici nějaký šeredy, jejíž portrét by nebyl hezkej ani kdyby visela čelem ke zdi. Každá minuta obsahuje průměrně dvacet vteřin významnejch pohledů, dvacet vteřin vyčpělejch frází, deset vteřin záběrů na zlatou šeredu a deset vteřin materiálu tak dokonale filmově působícího, že líp by na tom byl i záznam hokejovýho zápasu z kamery umístěný na puku. Dvě hvězdy proto, že si vážím Helen Mirren a jejího výkonu. Tři hvězdy stranou, protože si vážím sebe a svýho času.(25.6.2015)

Zajímavý, skvěle zahraný, dramatický snímek restitučního sporu židovské dědičky fašisty ukradeného majetku proti rakouskému státu. Poučná je rovina, v níž se zjevuje nepříliš uváděná pravda, že po nástupu nacistů k moci Rakušané této ideologii nadšeně tleskal, vítali Hitlera a dělali všechno proto, aby se mu jeho veleprojekt s vyhlazením všech Židů zdařil.(28.4.2018)

Ohavné komentáre znudených dandy užívateľov, ktorí už všetko videli a nič nie je hodné pochvaly, užívateľov, pre ktorých sú komentáre plné bonmotov dôležitejšie než to, čo komentujú, ma znechucovali a dlho odrádzali od zhliadnutia tohto filmu. Aj ja dokážem začať napr. slovami "Ako Maria Altmann vymenila tetu za umývačku riadu". Portrét Adele Bloch-Bauer je však natoľko geniálny i na samotného Klimta (kto chce vedieť prečo, nech sa spýta), že som si ho napokon pozrel. Ten film chce evidentne riešiť morálne otázky (a vôbec nie jednoduché), prečo na nich neskúsiť odpovedať? Filmárčina je to slušná, dej napínavý, scenár miestami málo originálny a šablónovitý. Čo teda spomínané mimofilmové aspekty? V pani Altmannovej musela zovrieť krv, keď uvidela "visieť" svoju tetu v rakúskom múzeu. To isté sa stane Slovákom, keď navštívia stredoveké oddelenie Maďarskej národnej galérie a uvidia komentované prehliadky prezentujúce slovenské gotické oltáre ako "Ungarische Kunst". Ale čo s tým? V európskych múzeách je nemalé percento umeleckých diel, ktoré pôvodne patrili židom. Neviem si predstaviť, že by sa teraz všetko to európske kultúrne dedičstvo malo sťahovať do Ameriky. Respektíve viem, ale radšej na to nechcem myslieť. Morálka znamená i dostatočnú inteligenciu potrebnú na posudzovanie vecí v širších súvislostiach, čo pani Altmanovej (síce naštvanej právom) bohužiaľ chýbala. "Teta so mnou teraz poletí do Ameriky tak, ako som tam vtedy letela ja," hovorí na konci filmu. Strašne by ma zaujímalo, či by tá neuveriteľná Adele naozaj chcela opustiť krajinu, ktorá ju uctievala a stále uctieva ako národný poklad, hoci dobre vie, že bola židovkou.(4.2.2017)

Kvalitatívne a svojou rozpoltenosťou mi film pripomína svoj plagát. Dejová linka, ktorá sa týka minulosti hlavnej postavy bola výborná a zaujímavo dramaticky spracovaná, plná silných scén, no zato druhá časť príbehu, ktorá sa venovala súčasnosti a právnemu vymáhaniu pozostalosti, nestála ani za máčny mak. Príšerná, ale vážne príšerná nuda, plná právnických kecov a trápne sa tváriaceho uplakaného Reynoldsa, ktorému som neveril ani to, že má nos medzi očami. Vidím to na slabý priemer, presne pol na pol. 50/100(9.6.2017)

• tukomaster

Dáma ve zlatém působí dosti nesourodým dojmem. Na jednu stranu se jedná o typické soudní drama a na straně druhé o typické drama z počátku WWII. Slovo typické je zde velmi důležité, neboť obě dvě části příběhu jsou zkonstruovány podle těch nejběžnějších mustrů současné hollywoodské tvorby. Zprvu neřešitelného případu se ujme mladý právník(Ryan Reynolds) a společně s konzervativní Helen Mirren se vydávají čelit rakouské vládě v souboji Davida s Goliášem. To, že je snímek až směšně předvídatelný však není jeho hlavní slabinou (a asi by ani vzhledem k tématu nemohlo být), tou je pro mě velmi mizerná práce s postavami, kterou jsou až na postavu Helen Mirren totálně schematické (Katie Holmes, Charles Dance, většina postav z 'nacistické' části) nebo nedostatečně rozpracované (Daniel Brühl, Ryan Reynolds). Zatímco Daniel Brühl zde vystupuje jakožto postava bez jediného negativního rysu mající byť jalovou(chtěl jsem být opakem svého otce), ale alespoň nějakou motivaci, tak potom zápal a motivace Ryana Reynoldse mi nebyla jasná v půběhu celého snímku, čemuž asi také nepomohl stejný výraz tváře, který zde herec nasadil. Celkově se tak pro mě jednalo o těžko stravitelný hollywoodský polotovar, ve kterým mi chyběla alespoň nepatrná invence. Simon Curtis se zde ukázal jako velmi zručný řemeslník, ale právě ta pomyslná řemelsná preciznost pro mě udělala film naprosto iritující. Nejsem totiž ani přesvědčen, že tato knižní látka by byla dost nosná pro filmové zpracování. 35%(29.6.2015)

Film se skvělým obsazením a silným příběhem. Při jeho sledování jsem si říkal, zda si jeho tvůrci neukousli příliš velké sousto - především dlouhé retrospektivní prostřihy do minulosti z toho do jisté míry dělají dva filmy v jednom - ale čím víc se film blížil ke konci, tím více si mě získával. Co se na začátku jevilo jako nezajímavý film o poněkud kuriózním vztahu jednoho právníka a staré ženy, se nakonec vyvine do vynikajícího soudního dramatu s odzbrojující působností - krásný závěr člověka vyloženě potěší, byl jsem naměkko jako už dlouho ne. Snad jediné, co jsem na tomto filmu kromě slabšího rozjezdu shledal nepříjemným, je herecký výskyt Katie Holmes, resp. mé zděšení nad tím, jak v pouhých 36 letech zestárla a zošklivěla. Je to s podivem, ale 69 letá Helen Mirren zde má vedle ní půvabu na rozdávání - ve své roli je tak roztomilá a okouzlující, že bylo doslova cítit ve vzduchu, jak si podmanila celý kinosál. Jaká pěkná role pro tu noblesní starou dámu - sledovat ji v tomto filmu je čistá radost.(25.6.2015)

No asi jsem krapet mimo a nebo ti ostatní :-). Nádherný film. Miluji takovýhle způsob vyprávění. Na mne to účinkovalo neskutečně silně, snad proto že se o holocaust zajímám a také proto že část rodinných přátel si jím na vlastní kůži prošla. Nechci pátrat jak moc se film držel skutečnosti. V těch divokých časech kdy Germán vstoupil do Rakouska )které jej opravdu vítalo) se muselo dít mnoho špatného a ti kteří byli perzekuovaní většinou válku ani nepřežili. Ono se to volá po důkazech, když se ví že žalující nežijí nebo brzy zemřou stářím... Jak říkám, nádherný film o jednom ze slavných Klimtových obrazů a rodině, která jej před válkou vlastnila. Hellen Mirren byla kouzelná. Půjdu tedy proti proudu a dávám za plný počet hvězd. PS. verbalovi komenty mi přijdou leckdy vtipné, tady je to už však skoro na nějaký paragraf !!! Židovské píárko jak tvrdí? Nikoliv další z filmů o křivdách a holocaustu. O křivdách, které i často dávno po válce nebyla a není snaha napravovat. Vždyť jen sami Švícaři dodnes drží miliardy v původně židovském majetku v bankách a třesou se o ně. Filmů jako je tento vždy bude zapotřebí a je jich stále málo už kvůli všem těm Verbalům a dalším... * * * * *(7.7.2015)

Klasický průměr se vším všudy, který nijak neurazí, ale ani na minutu vyloženě nenadchne.(14.6.2017)

[ČSFD projekce] Těžko hodnotit. Pokud to budu brát jako snímek nedržící se reality a bral to spíše jako jeden z mnoha příběhů, který se mohl stát, dávám s klidem slabších 5* (slabších, protože to v některých momentech až moc tlačí na pilu), jelikož ale na konci filmu vyskočí na diváka, že je to dle skutečného příběhu a přitom to hodně reálií skrývá a nevysloví, musím jít dolů. Jelikož mě problematika WW2 zajímá a nesnáším vše co je germánské, dávám slabší 4*, řečí procent 76%(25.6.2015)

Seriozní, na nic si nehrající snímek, co vypráví svůj tíživý příběh.. Osvěžující jsou vtipné maminkovské glosy. Zajímavé přiblížení restituční problematiky.(25.6.2015)

Spíše povedená televizní inscenace než kinofilm. Bylo to sympatické, ale celou dobu jsem se nemohla zbavit dojmu, že se hlavní hrdince zase tak nic strašného nestalo (před válkou rozhodně netrpěla materiální ani citovou chudobou a navíc stihla včas emigrovat), aby byla vůči Rakousku tak zahořklá. Soudní proces mohl být více vygradovaný, chybělo mi napětí.(13.7.2015)

• Exkvizitor

Ohňostroj klišé, banality, rutinérství, stereotypů, kýče a parazitování na stokrát (a lépe) zpracovaných atraktivních tématech. Ovšem pozoruhodné na tom filmu je přinejmenším to, že opravdu dokonale navodil atmosféru konce 90. let, kdy se má odehrávat hlavní část jeho děje: ten film dokonce VYPADÁ jako by byl v roce 1998 natočený. :)(24.6.2015)

Zajímavý příběh o vyrovnání křivdy, silný závěr podtržený úžasnou hudbou (měla jsem odzbrojující pocit).(24.6.2015)

Už dlouho jsem neviděl nic tak úžasně nostalgického. Nádherný výkon Helen Mirren tomu všemu navíc dává třešničku na dortu. Krásný film, zbytečně podceněný. 4,5*(26.6.2015)

Zlatá Adéla to je to oč tu běží. Autor Gustav Klimt je výraznou osobností světového malířství, čímž není myšlena bytová výmalba, ale konkrétně obrazová olejomalba, která je zkombinovaná s pracně naneseným plátkovým zlatem. Film je zaměřen na ožehavé restituční téma, kterému dokonale vévodí skvělá Helen Mirren bez jejíž přítomnosti by velmi rychle film ztratil veškeré pozlátko a nezachránil by to ani občasný pohled na slovutný obraz, o který se vede lítý boj. Procesní snímek neutíká, spíše občas se jak tulák nad ránem plouží, asi proto, aby divák měl přemíru času na pochopení celkové problematiky. Myslím, že po zhlédnutí nemám velkou potřebu vidět snímek znova, ale vím, že na portét Adele Bloch-Bauer bych se podíval v reálu velmi rád.(25.6.2015)

"Tohle je jako bondovka a ty jsi Sean Connery.."(6.2.2017)

Nebylo to zlé, to vůbec ne, přišlo mi to jen dost pokrácené a sestříhané, abych se jako divák nějak sžít s postavami a buď jim fandit nebo ne. Krom jejich hlubokých a niterných proslovů, které asi měly odhalit jejich oddání se cestě k cíli, jsem totiž neviděl nic moc z té píle a času vložené do onoho dění. Párvteřinový sestřih různých pozic Ryana za stolem a titulek "Za devět měsíců", pak si párkrát sedli, pronesly další niterný proslov, porota rozhodla a finito. Ani mi nepřišlo, že by šlo o "zlatokopku", obraz získala, přála si jej nechat vystavený a pak jej prodala a on stále zůstal vystavený. Jako pěkně vychcaná baba by mi naopak přišlo, kdyby obraz prodala hned, jak ho nabyla a bylo by jí následně šumák, co se s ním stane. A že ho odvezla z Rakous mi také divné nepřijde. co by ho nechávala v zemi, která jí tak zklamala a nemá na ni nijak dobré vzpomínky? Celý film byla ale zpracovaný sice, jak už bylo psáno, profesionálně, ale nic z něj nevyzařovalo. Prostě byl sehnán námět a bylo nutné jej vytěžit. Byl vytěžen a bude po krátkém čase zapomenut. Je to docela škoda, protože Helen Mariu zahrála dobře, až mě ta baba s její vrtkavostí začínala štvát :) Film ze sorty "takových těch životních lidských příběhů", který krátce po zhlédnutí vyšumí, ale sám o sobě není špatný.(25.6.2015)

Musím přiznat, že jsem překvapený celkem nízkým hodnocením a některými velmi kritickými komentáři zde na ČSFD. Je mi jasné, že se tady pranýřuje téměř každý film, který je před svou premiérou kritiky vychvalován, a pak svému hype byť jen o trošku nedostojí. Každopádně bych to v případě Dámy ve zlatém nevyděl tak černě. Ano, jak už to u filmů na motivy skutečné události bývá, jeho konec je lidem znám, nebo se dá minimálně snadno předpovídat. A ano, nedočkali jsme se ani nějakého napínavého soudního dramatu, jak by filmová anotace mohla napovídat. Ale přesto si myslím, že má film dost, co nabídnout, a to hlavně z hlediska hereckých výkonů a emocí, které v divákovi (či alespoň ve mně), vyvolává. Já nevím jak vám, ale mně se Dáma ve zlatém líbila a myslím si, že se jedná o dobrý film, což ostatně potvrzuje i klasická jedna hvězdička od verbala. Já dávám seriózní 4*.(28.6.2015)

Historické drama s prameny v holokaustu. Simon Curtis nabízí v celku standardní drama s příjemným dobovým pohledem na situaci kolem jednoho z nejznámějších rakouských uměleckých klenotů. Solidní herecké obsazení v čele s Helen Mirren, příjemně atmosferický hudební doprovod a relativně střídmá stopáž dělají z tohoto dramatu relativně neškodnou a více než snesitelnou podívanou pro milovníky osobních dramat. Žádná revoluce se sice nekoná, avšak to co si Dáma ve zlatém předsevzala plní myslím bezezbytku. [70%](25.6.2015)

Profesiálně odvedená práce, prostřihy ze současnosti do minulosti jsou luxusně provedené, ale chyběla tomu štáva.(25.6.2015)

Další podceněný film? Ano, opět se potvrzuje, že na čsfd je většinou banda povrchních pozérů, kteří prostě nedokáží docenit kus skvěle odvedené filmařiny. Woman in Gold je až na pár momentů skvěle načrtaným dramatem, který se opírá především o historické základy a skvělém hereckém výkonu Helen Mirren a Ryana Reynoldse. Film patřičně graduje, má své emotivní chvíle, a až na pár občasných zádrhelů Vás skvěle vtáhne do děje. Film, který si zaslouží vyšší hodnocení než jen průměr. Speciální zmínku v mém komentáři si zaslouží "roličky" Daniela Brühla, Charlese Dance a Katie Holmes, kteří i na velmi malém prostoru odvádějí skvělý výkon. „I ask you only one thing, remember us. Take us with you in your heart and learn to be happy again.“(26.6.2015)

Samozřejmě bylo patrné od první chvíle, jak to celé dopadne, ale to je u tohoto druhu filmu celkem pochopitelné. Nemůžu ale říct, že by to třeba pro mne, mělo na zážitek z něj, jakýkoliv negativní vliv. A navíc germány v teplákách, jak se Rakušákům trefně říká, osobně vůbec nemusím, tak mi ty jejich zkyslé ksichty vůbec nevadili :-)(24.12.2015)

Ťažko sa mi komentuje film po Big Bearovi s ktorým sme si už na viacerých filmoch sadli do nôty. Ku komentáru iných sa nevyjadrujem, je lepšie ich prehliadnúť. Zaujímam sa o holokaust a o každú historický doloženú udalosť, ktorá s holokaustom súvisí. A to je tento film. Ide o výborný film natočený podľa skutočnej udalosti. Upresním trocha historické fakty. Ústrednou myšlienkou filmu nech je veta z filmu, že umelecké diela, ukradnuté nacistami, sú poslední väzni 2. svetovej vojny. Maria Altmann uteká spoločne s manželom z Viedne (21-22.10.1938) po prirodzenej smrti svojho otca v júli 1938. Svojho manžela Fritza (boli manželmi 10 mesiacov) si Maria Altmann vyplatila z koncentračného tábora Dachau, keď jej brat prepísal továreň v Rakúsku do rúk arijských majiteľov. Hubertus Czerninský rakúsky investigatívny novinár pomohol odhaliť nacistickú minulosť rakúskeho prezidenta Kurta Waldheina a bol hlavným iniciátorom aj v prípade reštitúcie obrazov zhabaných Židom v Rakúsku, kde objavil rozhodujúce materiály o ktorých potom informoval aj Mariu Altmannovu v roku 1998. Žaloba na navrátenie obrazov v Rakúsku bola podmienená zložením sumy v hodnote 1% z ceny obrazov a tá bola 135 miliónov dolárov. Takéto peniaze, ale ani zaručený úspech nemali k dispozícii. Súdny dvor v Rakúsku rozhodol 16.1.2006. Ostatné udalosti uvedené vo filme takmer presne sa zhodujú z históriou.(8.7.2015)

Kvalitní drama s vtipnými okamžiky a s hlavním tématem je boj o spravedlnost, v závěru se spíše ale ukáže, že spravedlnost sama o sobě není vítězstvím a jde hlavně o lidskost... Dobrá práce s retrospektivním vyprávěním v logickém sledu... Výběr hlavních představitelů šitý na míru snímku. Hans Zimmer opět používá ke zvyšování emocionálního účinku snímku piano a smyčce, v melodiích se opakují akordové kombinace předchozích snímku, ale koncept opět funguje dokonale :-) Jedinou slabinou snímku vidím v absenci překvapení, resp. velké předvídatelnosti děje i závěru :-)(25.6.2015)

Ať žije restituce! Smrt německejm zmr*ům (asi se jím říká Náckové).(9.7.2015)

Recenze nakonec nejsou tak pochvalné, jak jsem původně čekala, ale to mě neodradilo a navzdory jim jsem si film užila. Má oblíbená Helen Mirren byla jako vždy úžasná, přesto mě více bavila linka z jejího mládí a války. Celkově je film tak trochu soudní drama, tak trochu napínavá detektivka, tak trochu válečné drama... Nic z toho není pořádně, a přece mi to ve výsledku vůbec nevadilo. Líbilo se mi to, nenudila jsem se a užívala si to od začátku do konce.(11.10.2015)

Rozhodne môžem povedať, že životopisné filmy, bývajú často zaujímavé. "Woman In Gold" nie je výnimkou. Myslím si, že ide o dobre zrežírovaný, dobre zahraný, dobre spracovaný film, ktorý nám ukazuje druhú svetovú vojnu a prenasledovanie židov v Rakúsku a súčasne príbeh Marie Altmannovej, ktorá chce získať späť to, čo jej právom patrí a čo nacisti jej rodine ukradli. Helen Mirren a Ryan Reynolds sú skvelí a dobre sa na nich pozerá a súčasne aj príbeh je napísaný veľmi solídne. Celkovo si myslím, že v roku 2015 sme mali obrovské množstvo dobrých životopisných filmov, a tak tam len tento priradím tiež.(26.1.2016)

Helen Mirren si ukradla celý film pro sebe. Opět zazářila a všechny zazdila. Nezajímal mě Klimtův obraz jako takový, i když ten je nádherný, ale retrospektivní vyprávění Marie Altmannové. To bylo velmi zajímavé samo o sobě. Určitě by to vydalo na samostatný filmový příběh. Práce s flashbacky byla totiž hodně solidní. Měla ukázat Mariinu citovou vazbu k obrazu, na kterém byla její milovaná teta. Proto mi nešlo do hlavy, že ten obraz dokázala prodat Ronaldu Lauderovi. Musím říct, že mě to potom všem, čím si prošla, šokovalo. O co vlastně Marii Altmannové šlo? O spravedlnost, vypořádání starých a bolestivých křivd? O co?(12.2.2018)

Dobře a bez velké pompy udělaný životopisný film o boji za odčinění bezpráví, za návrat ukradených uměleckých děl. Helen Mirren vystřihla roli zcela přirozeně a "mladý právník" Reynolds se nenechal zahanbit.(10.12.2015)

Helen Mirren ma velke koule, Ryan Reynolds pak znovuobjevi idealy. Dojemny pribeh o naprave jedne valecne krivdy tykajici se umeni a zidovskeho utrpeni. Pro jistotu si na zaver zmerte glykemii.(6.2.2017)

Nejsem žádný velký fanoušek výtvarného umění, ale Klimtův obraz znám a tenhle případ si shodou okolností pamatuji také, protože mu byl věnován poměrně velký prostor i v našich médiích a ve spoustě lidí to vyvolalo mylnou naději, že jim náš stát vrátí některá umělecká díla, která nevratně prohlásil svým majetkem. Jenže......... . Woman in Gold ukazuje trnitou cestu za naplněním práva ve zdánlivě jasném případě, kdy se hlavní hrdinka na sklonku života staví nejen proti rakouské justici a tamním politikům, ale i proti démonům minulosti číhajícím na všechny Židy, kteří měli co dělat s nacistickou mocí. Filmu dle očekávání dominuje Helen Mirren, ale dělá to takovým způsobem vyrážejícím dech, takže Ryan Reynolds, který jinak zahrál také velmi dobře, tu byl odsouzen jen do role statisty. Zatím jeden z nejlepších letošních filmů. 100%(22.6.2015)

Výborně ztvárněny scény z minulosti, vše však kazila dějová linka přítomnosti, při níž jsem se téměř až nudila. Typické Zimmerovské zesílení nejepičtějšího hudebního podkresu v závěru filmu není třeba ani komentovat. Ale kvalitní herecké výkony přidávají nějaké to plus. Stejně pro mne docela zklamání.(3.12.2015)

Ten film má slabá místa a jsou zde scény, které jsou zbytečně vyhrocené a jsou dané pouze na efekt, ale to mi ani tak nevadilo. Snímek mě bavil, mimo jiné i proto, že celý příběh je nesmírně zajímavý, a to jak z pohled soudu, tak i z pohledu útěku z Rakouska před nacisty K hereckým výkonům nic nemám. Ryanovi věřím neustále a tady mi mou víru oplácí.(7.7.2015)

• berusche

Vskutku dojáček! Musím říct, že snímek nepřinese nic nového, kromě toho, že se dozvíte, že Klimtova Dáma ve zlatém patřila rodině Bloch-Bauerových. Jinak to považuji za otřepanou formu interpretace historických událostí, kde láska a čest zvítězí nad zlem a chamtivostí, kde tvůrci v obdobných scénách nechají hlavního herce přednést srdcervoucí projev či všechno se ve správné obrátí. Dáma ve zlatém je do značné míry plná klišé, předvídatelného materiálu a jednoduchých dialogů. O vývoji postav se nedá hovořit ani se zavřenýma očima. Tohle mě tedy rozhodně neuchvátilo, byla to místy pěkná nuda. Herecky je to průměrné a cítím se skoro dotčena tím, že mi někdo něco takového nabízí, notabene se 70% tady na ČSFD.(28.8.2015)

Není to zase takové nudné "peklíčko," jak se na první pohled zdá, vyloženě jsem se během sledování nenudila.Téma je sice dobré a poukazuje na určité věci, ale do celovečerního filmu mi připadá nevhodné, není tu nic, co by dělalo film výjimečným a pozvedlo jej nad ty ostatní, a navíc tady to flasbacky s nacisty spíš to zahraňují, než aby přidávaly něco navíc. Aspoň, že herci jsou fajn a díky nim se to dá v pohodě vydržet. Chvíli mi to připadalo jako typický film útočící hlavně na Oscary, ale ani se nedivím, že to nedotáhl ani na jednu nominaci. 5/10(10.2.2018)

Vizuálně hodně zajímavé retrospektivní návraty v čase ukazující předválečný idylický život vídeňských židovských zbohatlíků, ale také nastupující nacismus v Rakousku .. tomu všemu potom vévodí v záběrech ze ´současnosti´ Helen Mirren, která chytla druhý (třetí) dech a jde v posledních letech od jednoho výborného představení k druhému ... mé hodnocení - tohle beru, jako takovou zdařilou krásnou filmovou uhlazenou skoro pohádku pro dospělé, proto 4 hvězdičky .. když se hlouběji zamyslím, musím totiž souhlasit s komentářem _ verbal _ ...(28.6.2015)

Kultivovaně natočený, ale naprosto nevzrušivý snímek, u něhož jsem zpozorněl pouze ve scéně, kdy se objeví postava Ronalda Laudera. "Víc Kožených a Železných," vzpomněl jsem si přitom na výrok jednoho nejmenovaného tuzemského politika a na arbitráž, za kterou jsme kvůli Vladimírovi zaplatili Lauderovi a CME 355 milionů dolarů. Může nás tedy hřát pocit, že jsme na ten Klimtův obraz přispěli tak nějak všichni.(24.10.2015)

Vždy ma poteší, keď vznikne film, kde hrá nejakú rolu umenie v akejkoľvek podobe. A ak je to ešte k tomu niečo podľa skutočnej udalosti, tak sa teším dvojnásobne. Príbeh o Klimtovom veľdiele, "rakúskej Mone Lise" Adele a jej návrate do rúk pôvodnej majiteľky bol vo svojej podstate nedostižným právnym aktom, avšak napokon sa to predsa podarilo a Adele sa po dlhých rokoch vo Viedni presunula do Neue Galerie v New Yorku. Čo sa týka filmu, nie som vôbec nadšený tak ako ostatní (aktuálne hodnotenie 80%), pretože na mňa to celé pôsobilo dosť ťažkopádne a napriek viacerým vrcholom ma film ako celok v podstate nezaujal. Najlepšími súčasťami bola podľa mňa aj tak tá retrospektíva do vojnových čias. Zobrazenie toho celého súdneho procesu Marie Altmann vs. Rakúska ma až tak nebavilo. Takže pre mňa také menšie sklamanie...(23.6.2015)

Aby tenhle film dostál podobného obdivu jako samotný obraz, muselo by se v průběhu nebo aspoň ke konci udát něco obdivuhodného. Neříkám, že to má slabý konec, ale ta třešnička na dortu tam prostě není, takovému závěru v podobném filmu Fénix se tenhle nemůže rovnat. Také samotný boj o obraz je dost vedlejší a nebýt silně emotivních vzpomínek na období války, tak bychom se nudili. Vše podtrhuje dokonalá hudba hádejme koho? Áno, pana Zimmera. ... ČSFD projekce Lucerna(24.6.2015)

Překvapivě poutavé, a to i přesto, že Helen Mirren je stará rašple, která má tendenci neustále někoho poučovat a ohánět se nezpochybnitelným morálním kreditem. Ryan KICK ASS Reynolds na stranu druhou poukázal na to, že umí vystupovat rovněž distingovaně, a že pro osobní blaho nechá klidně rodinu pojít hladem, jelikož jeho pohnutky jsou ty nejpodstatnější. Tohle se samozřejmě projeví na jejich dceři, jelikož nedostane mašinku Thomase a děti jí za to ve školce budou dávat čočku. 75%(14.6.2016)

O drobné a zdánlivě bezbranné ženě, která se rozhodla čelit přízrakům - a o mladém právníkovi, pro kterého byla minulost dávno uzavřenou a velice vzdálenou kapitolou ... než poznal "Dámu ve zlatém". Velice sugestivní - a velice kultivovný příběh, který vychází ze skutečnosti. S obdivuhodnou elegancí se v něm proplétá vícero časových rovin, aby nenásilně, ale o to důraznějí připomínaly dobu temna, která na čas pohltila prý osvícené dvacáté století. Nicméně ... přes všechny známé i méně známé skutečnosti a morální apely: Nemám žádné právo posuzovat, zdali za soudní pří o umělecká díla Gustava Klimta bylo víc volání po spravedlnosti nebo po penězích, ale nemyslím si, že teta Adele jakožto součást kulturního dědictví starého kontinentu měla skončit v jakési soukromé galerii ve Státech - a zrovna tak si nemyslím, že by tam skončit CHTĚLA.(19.11.2018)

Další z výročních počinů ke konci války nabízí příběh, zručně odvyprávěný s pomocí flashbacků a podmanivého prolínání časových rovin i pomocí vizuálního tónování. K výtkám bych zařadil hlavně povrchní vystavění hlavní mužské postavy a právního i osobního dramatu, navíc rezervy v gradaci + pointování, naopak zaujmou některé vedlejší role, kouzelné momenty hlavní hrdinky, samotná "Adélka", řada prvků výpravy (navíc se zábleskem časů Altavisty), lokace L.A. a Vídně a plastický zvuk. Celkově hezké 3*(24.6.2015)

Ospalé dílo.(25.7.2015)

Zajímavě je zobrazena atmosféra v Německu za nacistů. 1) 70letá Helen Mirrenová je zárukou kvalitního zážitku, i kdyby se ve filmu vůbec nic nedělo. 2) Nevkusný koment: verbal*.(5.6.2018)

Na začátku se to malinko táhne a sem tam je to nuda, ale příběh je to hodně silný a Helen Mirren dokázala postavu Marie Altmann zahrát tak, že mi přirostla k srdci a soucítila jsem s ní každou minutu filmu, proto jsem mírně překvapená, že nezískala nominaci na Golden Globe. Nicméně příběh Marie mě dojal a jsem ráda, že to skončilo, tak jak to skončilo.(1.1.2016)

Zpočátku jsem "Dámě ve zlatém" moc šancí nedávala, proto jsem možná dala o chlup lepší hodnocení než si nakonec zaslouží.. Film se mi trefil do rozpoložení.. Ryan Reynolds má jednu ze svých ťuňťovských klasických rolí.. Helen Mirren si drží svůj kvalitní herecký standard.. Příběh je především krapet pomalejší, ale jakmile se začínají vkládat do děje Mariiny vzpomínky nabírá grády.. V podstatě se jedná o historické drama s nacistickou tematikou a krásnou uměleckou výpravou kombinované s popisem soudní kauzy a proložené sarkastickým vtipem okořeněným vztahem dámy v letech s patřičným nadhledem a mírně rozpačitým neotlučeným právníkem.. Rozhodně "Dáma ve zlatém" klade divákovi morální otázky a odpovědi nechává na něm.. Nenápadný film na zajímavé neotřelé téma (problematiku restitucí uměleckých děl moc neznám)..(26.10.2016)

aj keď bol koniec dopredu známy, predsa ma viac zaujímala druhá línia (nie návraty a spomienky na minulosť) ale práve tie "právnicke klučky" a výhovorky a spôsob, ako bolo nakoniec Rakúsko nútene vzdať sa obrazov a odovzdať ich pôvodnej majiteľke. A môj osobný dojem a názor, že nešlo o okázalosť a zmysel pre spravodlivosť dotyčnej dáme a jej právnikovi ale predsa len o prachy mi ten film veru nevyvrátil. Na druhej strane ma v tejto súvislosti napadlo ako by sa asi zachovali Rusy, keby tie obrazy boli v Tretjakovskej galerii alebo v petrohradskej Ermitáži. Tí by veru milých Američanov rýchlo vypoklonkovali. Rusi sa svojich vojnových koristí veru tak mirnix dirnix nezbavia.(1.10.2017)

• moviefilm

Taká umelecké Philomena, ibaže režijne a HLAVNE scenáristicky oveľa menej podarená. Dej je až príliš priamočiary, Reynolds je hrozný a tak jediné, čo ten film ako-tak zachraňuje je hudba a výborná Helen Mirren. Inak vlastne strata času. Niežeby to urazilo, ale od nadchnutia to má ďaleko...(3.12.2015)

• Moogwi

Pohádka o tom, jak hodná babička chce prodat obrazy Rakousku za 255 milionů euro, protože nabízených 150 mlionů jí přijde málo, tak se naprdne a prodá je Ronaldu Lauderovi za 135 milionů dolarů, který mimo jiné o pár let později žaluje Českou republiku kvůli TV Nova, protože vlastnění 12 televizních stanic mu nestačí. Těch 21 milionů dolarů od švýcarského restitučního fondu za cukrovar také přijde vhod. A do toho nám zdárně sekunduje právník Randol Schoenberg, ve filmu prezentovaný jako nezkušený panic, který právě spadl z višně, přičemž opak je pravdou, který si přišel na 96 mega.Bohužel tyto zajímavosti se do filmu jaksi nedostaly, zřejmě omylem ha-ha, čímž posouvají toto košer dílo do historické sračky. Ani bych se nedivil, kdyby rejžovi za natočení téhle demagogie podšoupli nějakej ten obrázek.(24.6.2015)

• puleček

Mohl to být velice zajímavý film o silném životním příběhu, ale vznikl z toho plytký paskvil, který nemá šanci nějak utkvět v paměti.(26.6.2015)

Většina filmů, která v sobě nese téma 2. světové války, přináší hodně věcí k přemýšlení. Ale u tohoto filmu oceňuji, že mi umožnil úplně nový další aspekt k zamyšlení se - věci v přítomnosti. Historická linie byla hodně působivá a myslím si, že opravdu dobře vylíčila danou dobu. Pro mě to byl ve všech ohledech hodně zajímavý, poučný a emotivní film.(9.8.2015)

Dokáže to zaujať, nedokáže to strhnúť. Atmosféricky skôr vyhrávajú scény z minulosti, v "sučastnosti" ma trochu iritovalo to skreslené židovské myslenie, kedy zrazu už nikomu neide o peniaze. Ako vraví, príbehovo je to zaujímavé, herci sa snažia, taktiež kamera je výborná. Reynoldsa som jakživ v roly vzdelaného intelektuála nevedel prekusiť. Dajte mu katany a budem spokojný. Menším plus je aj to, že to nie je zbytočne dlhé a umelo naťahované. 3 z 5(2.12.2015)

Kdo se dívá pozorně, ten tam kouzlo, hloubku a velkou výpovědní hodnotu najde.....a ty tolik tu zatracované "nekoukatelné" pasáže ze soudních síní netvořily ani čtvrtinu filmu. To hlavní se odehrávalo ve vzpomínkách na minulost a v dech beroucí závěrečné procházce hlavní hrdinky domem svého mládí, to byla jednoduše nádhera, která až mrazila.(6.2.2017)

Velmi kvalitně zpracované silné téma, které však mělo mnohem větší potenciál a proto tak ubírám body. Film působil velmi mdle a zachraňovat ho dokázaly pouze herecké výkony a vynikající vizuální stránka. Neuvěřitelně mě například bavil flashback o útěku Fritze a Marii z Vídně a také zakončení filmu, ale zbytek byl nudný. Nevím, jestli to šlo udělat dramatičtější. Přijde mi opravdu umění přenést do filmu záživně nudné soudní jednání, ale jelikož takové filmy jsou, tak se asi dalo něco dělat i ty. Díky bohu, že tam byla alespoň ta Helen Mirren.(25.6.2015)

Hmm...(28.10.2018)

Zase ďalší spôsob ako vyrozprávať hrôzy holokaustu trochu inak, z iného uhla, ale pritom tá podstata ostáva. A myšlienka len akejsi hranej snahy o poskytnutie zadosťučinenia, ale len do tej miery, pokiaľ to vyhovuje bola veľmi dobrá a trefná. Američania si z toho urobili reklamu sami na seba, ale na to si už musím zvyknúť.(3.1.2016)

K "Dámě ve zlatém" jsem v minulosti už párkrát zabrousila, ale vždycky jsem si říkala, že tohle téma mě moc zajímat nebude. Nakonec jsem si nedávno řekla, že tomu dám šanci a dobře jsem udělala. Já byla z filmu nadšená! Hrozně moc se mi líbil. Byl perfektně zpracovaný, moc se mi líbily třeba flashbacky do Mariina mládí, kde nám bylo ukázáno to dobré i špatné. Helen Mirren zde byla úžasná a já nechápu, že se nedočkala nominací na Zlaté glóby, BAFTAs ani Oscary. Podle mě podala opravdu bravurní výkon. Věřila jsem jí každé slovo, každou emoci. Ryana Reynoldse bylo zase potěšení vidět jako skvělého sekundujícího herce. Hodně se mi zde líbili i Daniel Brühl a Tatiana Maslany (té bych hned věřila, že je rodilá Rakušanka). Také jsem ráda, že byl tento příběh z v podstatě neznámé historie zfilmován, protože bychom se o něm jinak nedozvěděli. Je to zase jiné odvětví vyřizování si účtů s poválečnými zločinci - v tomto případě spíše zločiny. Ačkoliv je film založený na skutečné události, jsem moc ráda, že měl šťastný konec. Je mi jasné, že to se moc často nestává. V tomto případě mě to zahřálo u srdce.(11.7.2017)

Přiznám se, že mám strašně rád Helen Mirren, jako herečku i jako ženskou. Na ní je radost koukat ve filmu i s ní číst jakýkoliv rozhovor. Jaká příjemná změna oproti takové Meryl Streepové, i když je teda docela zvláštní, abych měl nejoblíbenější herečku, které je 70. *:)* Ale nestydím se za to, už protože tady naprosto exceluje. Nebudu to protahovat, je to velký film. Dějově ne uplně nepodobný Philomeně, jinak prakticky ve všech ohledech lepší. Má to krésné proplétání flashbacků a "současnosti", hlavně závěr je takhle kouzelný! Rodiče mi říkali, že se tohle kdysi poměrně dost sledovalo, já o tom slyšel uplně poprvé, proto jsem byl až do konce napnutý jako struna. Jenom jsem měl pocit, že to i přes vyhrocené scény dost herecky nedával Ryan Reynolds, tady mu komik Coogan ve Philomeně ukazuje záda. Netuším, jak je to v tomhle s politikou studií, ale v klidu bych si to dokázal představit na Oscarech, klidně i v několika kategoriích, hlavně pro Helen Mirren. Určitě doporučuju i přes "jenom" 8/10(23.6.2015)

No já nevím. Hezký, strašně altruistický příběh, dokonce se jim podařilo mě u konce rozbrečet. Hm, ale na druhou stranu se ten film nějak strašně vleče. Člověk by ho chtěl nějak nakopnout a popostrčit, a ono nic. A Daniela Brühla jsem tady asi vůbec nepochopila.(14.11.2015)

Naprosto parádní drama. Tomuto snímku jsem věnoval pozornost prakticky jen z důvodu obsazení Ryana Reynoldse a Helen Miller, o zápletce jsem věděl minimum a popravdě jsem samotnému filmu ani příliš nevěřil, že by mě mohl nějak vyloženě oslovit, o to víc jsem byl ale z výsledku doslova nadšený. Film se sice nerozběhne v nějakém divokém tempu, spíš je v úvodu navazována atmosféra, seznámení se s postavami, a tak podobně, postupně se děj ale rozběhne k doslova až strhujícímu spádu, kdy se dá sice chvílemi vytknout jistá zkratkovitost důležitých scén a informací, na druhou stranu si divák vážně ani na moment nevydechne, a to až do neuvěřitelně silného emočního finále, čemuž pomohlo nejen to, že jde o film dle skutečných událostí, ale i že výsledek je jen těžko odhadnutelný, mohlo to prostě dopadnout tak, i tak, a následný dopad je pak o to víc silnější. Jinak samotná zápletka je neuvěřitelně poučná a poutavá, a dozvěděl jsem se díky tomuto snímku i dost nového a zajímavého. Přirozené herecké výkony jsou pak též perfektní, uvěřitelné a přesvědčivé, napětí a atmosféra jsou velmi působivé a fungující, zkrátka já Dámě ve zlatém nemám opravdu co vytknout, a je obrovská škoda, že není tato podívaná až tolik známá, neboť jde o doslova skrytý filmový klenot.(26.2.2018)

Brilantní Helen Mirren jenž hravě zastíní i Dámu ve zlatém. Soudní drama proložené emočními vzpomínkami na útěk z nacisty ovládaného Rakouska a to vše dle skutečných událostí. Ač poměrně nenápadný film, je tento snímek rozhodně zatím jedním z nejzajímavějších v letošním roce.(21.6.2015)

Soudní drama, které nenudí. Ano, místy (zvláště ve flashbacích) to hraje na sentimentální notu a pocity, ovšem nedá se říct, že jenom na efekt. Skutečností totiž zůstává, že Rakušané se se svou minulostí pořád nevyrovnali tolik, jako Němci. Příběh mě opravdu zaujal, neměl jsem tušení, že se za Klimtovým známým obrazem skrývá takové drama.(12.7.2015)

Pro mě jeden z mála smysluplných filmů posledních let, který si opravdu zaslouží 5 hvězd. Příběh mě dojmul, herecké výkony (samozřejmě hlavně Helen Mirren, kterou jsem vůbec nepoznala) byly upřímné a nenásilné a téma filmu zajímavé a unikátní. Žádné podivné zvraty, zbytečné akční či slzydychtící scény. Prostě upřímnost, skromnost a uměřenost - v dnešní době nevídané ...(11.12.2015)

Řemeslně pěkně napsaný životopisák, ale bez většího překvapení. Některé retro scény byly, ale velmi zdařile natočené.(6.2.2017)

Simon Curtis točí na první pohled nenápadné filmy, které při shlédnutí a bližším pohledu nabízí slušné vyžití a obsahovou hloubku. Dáme ve zlatém to jen potvrzuje, neboť ačkoliv je hlavním příběhovým tahounem moderní dějová linka, dokáže se pomocí flashbacků snímek detailně vyjadřovat také k minulosti a nakonec funguje výborně ve dvou časových osách, které se skvěle doplňují a umocňují emocionální impakt. Helen Mirren a Ryan Reynolds ve svých rolích excelují a zvedají scénář i ve slabších místech, kterých se bohužel pár najde a které brzdí tempo zejména repetitivností motivů a určitých momentů, ovšem nejedná se o nic závažného, co by výrazně kazilo celkový dojem.(4.3.2018)

Spornou restituci tady sledujeme z pohledu dědičky, jejích smysluplných pocitů a důvodů, proč chce slavné Klimtovy obrazy - toho času již kulturní památku, jenže ukradené nacisty její rodině, získat zpět a proč to dotáhne až k soudní při s rakouským státem. Přidáme-li působivé vzpomínky na válečnou perzekuci židů v "okupované" Vídni a jako vždy výbornou Helen Mirren, vyznívá působivě emocionálně, jako napravení dávné nespravedlnosti.(21.3.2018)

Tohle bude delší čtení: V reále proběhla celá lapálie kolem obrazu "maličko" jinak. Mám na mysli právní bitvu a celkovou angažovanost původní majitelky, která si šla tvrdě za svým. Žádné takové, jak to bylo ve filmu vykresleno, ale pal to čert. Náckové odcizili židovským rodinám v celé Evropě tolik uměleckých, drahocených předmětů, že já tleskám, kdykoli si je pozůstalé příbuzenstvo dokáže vyboxovat zpátky. A způsob, jakým toho docílí, je pro změnu naprosto ukradený mně. Odbočka do Bavorska : v okolí Mnichova mají v každé širší rodině dosud schován minimálně jeden umělecký předmět, který si tajně hýčkají a legálně jej nemohou střelit. V některém sklepě byl náhodně spatřen originál od Raffaela Santi. Dosud se hledá. Tak kde jsme?! K filmu: za Helen Mirren, kterou mám velmi ráda, dávám čtyři hvězdičky. Vykreslení nacistického tažení a tehdejší situace v zaskočených židovských rodinách bylo výstižné a názoru lidí, kteří našli klidný život za velkou louží, docela dobře rozumím. Vrátit se do Evropy po TOM VŠEM nastálo? ANI NÁHODOU! Stejný názor měl i Miloš Forman. Co se týče Klimtova obrazu, byla nehorázná rakouská prasárna, že si za jeden z hlavních národních kultů vybrali majetkově nevyspořádáný, doslova ukradený obraz a ještě se divili, že to někomu vadí. Takže i když je film vcelku vychýlený od reality, Rakušákům jej, se škodolibým úsměvem, srdečně přeju. :)(26.1.2019)

Slušné překvápko. Nic moc jsem nečekal a dostal jsem parádní příběh (vlastně dva), příjemně natočený a s fain soundtrackem. Kousek od plné palby.(2.3.2016)

Co si budeme nalhávat, není to soudní drama, flashbacky jsou tam jen kvůli hře na city, není to film o vyrovnání se Rakouska s minulostí, je to prostě odbyté. Jedinými světlými chvílemi jsou scény s Danielem Brühlem a za něj dávám třetí hvězdu.(19.3.2016)

Na tomhle snímku se mi líbila objektivnost zpracování. Je fakt, že příběh s takovým velkým potenciálem, mohl být důmyslnější. Proto jsem trošku rozpolcena. Ale domnívám se, že H. Mirren a R. Reynolds, si ty tři hvězdy zaslouží.(22.8.2015)

Film, který se mi nečekaně opravdu líbil. Mezi komentáři se tu objevuje převážně kritika, já budu naopak chválit - ono je totiž proč. Od samého začátku mě upoutal zajímavý příběh, který si kvalitní filmové zpracování bez pochyby zasloužil. Díky neustálým flashbackům do minulosti, hereckému koncertu Helen Mirren a podmanivé hudbě jsem se bavil takřka u každé scény. Dáma ve zlatém na mě totiž zapůsobila nesmírně lidsky, uvěřitelně a v závěru si mě skutečně získala. Perfektně zpracované prolínání současnosti s druhou světovou válkou, které se mezi letošními filmy poněkud ztratilo. A to je škoda.(22.12.2015)

Celkem to šlo, téma nebylo špatné. Lokace Vídně možná trochu nevytěžená. Nicméně se to celé odehrává v takovém lehkém duchu, přitom to téma není tak odlehčené. Škoda, kdyby se to pojmulo více evropsky, tak by to bylo o kus lepší. Miren herecky ok, zbytek průměr.(9.2.2017)

Příběh je vyprávěný z pohledu Marie Altmann (Helen Mirren). Ve skutečnosti byla Maria kritizována, že po svém svatém boji prodala všechny vrácené obrazy soukromníkům. Film je rekapitulací právní bitvy, která se odehrála v Rakousku i v USA a která se táhla v letech 2000 až 2006. Mariino přesvědčení o získání rodinných obrazů v průběhu let kolísá podle vývoje právní pře a rozhodnutí rakouského ministerstva kultury. Naštěstí entusiasmus jejího právníka Randola (Randyho) Schoenberga (Ryan Reynolds) má přesně opačnou křivku, takže se střídavě podporují navzájem. Maria se ve vzpomínkách vrací do svého dětství a mladosti. Prostřednictvém těchto pohledů do minulosti se dovídáme o její rodině, o jejím vztahu s rodiči a s tetou Adele Bloch-Bauer, která je na obraze s dlouho používaným názvem ´Woman in Gold´. Scény s rodinou jsou v němčině bez titulků. Poslední scéna loučení se s rodiči je nejdojemnější, a proto je v angličtině. Celý film je soustředěný na postavu Marie, ostatní postavy ji jenom podporují, nemají mnoho prostoru pro sebe. Helen Mirren hraje velmi dobře a svým výkonem své postavě pomohla a udělala ji uvěřitelnější. Kamera je kultivovaná a příjemná na pohled.(25.6.2015)

Filmy osvětlující pozadí vzniku a pohnutých osudů známých uměleckých děl bývají poutavé svébytnou poetikou a obrazovým ztvárněním...Woman in Gold mezi ně bohužel nepatří, což je, vzhledem k tomu, jak nám Simon Curtis podal týden s Marilyn, trestuhodné... Dostáváme jen školometskou lekci o nacismu a několik nijak dramatických soudních výstupů...Helen noblesní...Ryan znovu dokazuje, že hladce oholení muži s brýlemi do jeho hereckého rejstříku nepatří...(28.6.2015)

Suchopárkové ako viedenský schnitzel, kde reputáciu ľudomilských chúťok Schindlerovho formátu spasila retrospektívna dejová linka a ostentatívny vklad Helen Mirren na osvedčene úctyhodnej úrovni. Zvyšok predstavuje nalinajkované ukájanie nad ľudskou krivdou menom holokaust, ktorá už nespočetne krát dojala v edukatívne ohromnejších dielach. Keď už naháňame umenie za chvost, nech žmýka zmysly nad rámec biologickej únosnosti aspoň hudba a kamera. Spoľah na dôchodkyňu a miliónový námet sú slabé esá vo fraku na to, že exteriérovo účinkovala filmogenická Viedeň. S polovicou rozpočtu by vystačil aj Time Square a hodinový dokument na Discovery Channel s coverom My Heart Will Go On od Conchity Wurst.(2.7.2015)

Tomuhle filmu jde úplně jasně o ceny. Všechno tomu naznačuje. Spojení populárních (Reynolds) a kvalitních (Mirren) herců. Téma úzce spojené s 2. světovou. Fandíme židům. Celkově se jedná o soudní drama. Když mohl být minulý rok nominovaný Robert Duvall za The Judge, tak proč ne kdokoliv z tohoto, že? I přesto se mi to líbilo. Scénář se mi moc líbil, hudba skvělá a o hereckých výkonech nemluvě. Bohužel, poslední dobou se těchto filmů tvoří na můj vkus až moc. Co mi brání v tom dát tomuto filmu lepší hodnocení je to, že už to opravdu nikdy nepotřebuji vidět. Jednou a stačí. Nicméně, jedná se o velice kvalitní film po všech stránkách a měli by jste ho vidět. Už jenom z historického hlediska ;-)(9.7.2015)

Super nápad na pěkný film. Moc se mi líbil. Hodně oceňuji hlavně nápad prolínání dnešní doby s minulostí. Film se tím rázem odehrává v době restituce obrazu v dnešní době a na druhé straně v 30. letech, kdy je rodině obraz odebrán. Jinak příběh byl skvělý a celkové téma v člověku evokuje fandění stařence, aby dostala obraz zpátky do vlastnictví.(23.3.2016)

Jednoznačně největším tahákem filmu měl být nervydrásající emocemi ždímající soudní proces. Bohužel ale nanaplnil všeobecné očekávání. Působil nudně a předvídatelně. To už mě spíše zaujali jiné prvky o kterých by se před zhlédnutím málokdo zmínil. Hudební doprovod, dějová linka z minulosti, a také fakt že se jedná příběh podle skutečné události.(20.4.2016)

Tohle je politická agitka podávaná v luxusním provedení a na stříbře. Nebo snad na zlatě? Zlatá dáma, ano...nádherný obraz, znepokojivě mámivý a tak trochu dekadentní...jako tenhle film. Reklama na americkou justici, židé a holokaust, nacisti. Věci dávné "to se stalo před pa-de-sá-ti lety ! a to se ti zdá dávno?" Věci nechutné, obludné a zrůdné, věci dávné a přitom tak aktuální, že je mi z toho úzko a říkám si, jestli raději budu mlátit hlavou o kobereček nebo se nechám zabít, protože v bezpečné cizině nikoho nemám a ona už snad ani žádná bezpečná cizina neexistuje...No nic, to jsem se zemyslela:(( Film po formální stránce dobrý včetně hudby a kamery, herecké výkony Helen a Daniela skvostné, Ryan působil poněkud mdle, ale celkem příčetně...Scénář a techniku chválím za moc pěkné flashbacky, jinak to byl příběh přestože nijak komplikovaný, tak docela napínavý a přiznám se, že někde v půlce filmu jsem nevydržela a šla guglit Klimtovu Adele jak to s ní dopadlo:)) Tvůrci ovšem na můj vkus poněkud přepálili závěr, emoce dost nevybíravě ždímali a jelikož jsem neodolala a zaslzela, cítila jsem se tím trochu znásilněná. Inu film s oskarovými ambicemi a s tímto tématem holt asi tohle musí mít . Trochu slabší čtyři.(3.5.2016)

Rutinní, řemeslně však profesionálně zvládnuté, drama, jehož náboj tkví v atraktivitě skutečného příběhu, které si vydobylo hvězdu navíc skvělou hereckou dvojicí Helen Mirren - Ryan Reynolds. Chtělo to možná film nadopovat trochou života a dynamiky, přesto obstojná podívaná. 70%(18.3.2017)

Niet čo vytknúť, Helen Mirren je dáma s veľkým D, ktorá je na túto úlohu ako stvorená. Príbeh pokryje všetky emócie a vlastnosti, ktoré od dobrého filmu očakávam... Smútok, smiech, zamyslenie, spravodlivosť, odvahu, živosť. Mrzí ma len jedno - že som začala filmom a nie knižkou. Inak tlieskam.(1.3.2016)

Miluju Rakousko. Zbožňuju Vídeň. A zvlášť všechny její galerie a umělecké vyžití. Proto si nedovedu představit, jak špatný by musel být nějaký film, aby se odehrával ve Vídni a nelíbil se mi. A zvlášť když je právě o umění - o Klimtově Adele. K samotnému filmu - nečekejte od něj nic převratného, co byste už v mnoha soudních filmech neviděli - nenajdete to tam. Ale najdete tam klidnou (vídeňskou) atmosféru, poctivé herecké výkony a "skutečný" příběh z doby nedávné i trochu dávnější (scény předválečné jsou pro mě nejsilnější stránkou filmu). Ty dvě dolů tak dávám vlastně jen za to, že mě film nedokázal posadit do sedačky ani jednou jedinou opravdu kulervoucí scénou, abych padl; a taky že si (Spoiler!) nakonec ta Altmannová tu Adele přece jen odvezla do Ameriky a já ji tak nemoh ve Vídni stihnout, čímž mě teda vytočila. Holanďani by si nikdy nenechali z Holandska odvézt Noční hlídku, i kdyby na chleba nebylo.(18.8.2016)

Veľmi príjemné prekvapenie. Z jednoduchého príbehu, ktorý mal skôr pobaviť ako priniesť výpoveď sa vykľula veľmi silná dráma.(23.6.2015)

Komentuji jako milovník výtvarného umění, jako zastánce toho, že majitelům se má navrátit to co bylo nacisty ukradeno, ačkoli je to nyní majetkem galerií. Aniž byl tento snímek natočen, o obraze Gustava Klimta jsem věděla, zajímala se o jeho historii a na tento film jsem se velmi těšila. Zklamání se nekonalo, záběry z minulosti velmi povedené, soudní pletky v kostce mi vyhovovaly a Helen Mirren byla naprosto famózní, zamilovala jsem se do jejích šperků a stylu oblékání pro tento film. Když pominu nedůvěryhodného Raynoldse a protivnou Holmes byl to zážitek a rozhodně doporučuji shlédnout.(1.9.2015)

Příběh si tak vysoké hodnocení nezaslouží, ale co má divák dělat, když to narvali výbornými herci a proházeli dobovými relikviemi? Mirren ztvárnila panovačnou stařenu sympaticky a Maslany by zasloužila více pozornosti v Hollywoodu. Obsah, i když podle skutečnosti, je pro mě spíš kontroverzní. Věřím, že staré paní nešlo o peníze a nakonec je použila na charitativní účely. Jenže při sledování neprožívám morální zadostiučinění. Myslím si obecně, že umělecká díla patří k dispozici veřejnosti a neměla by plnit trezory boháčů. To samé si myslela portrétovaná Adele, jenže její přání hodil advokát do koše. Nevěřím ani trošku, že to všechno dělal z úcty k obětem holocaustu. Navíc se stará paní mstila celému státu za to, že se Rakousko připojilo k Hitlerovi. Film je vlastně o vítězství USA v získání uměleckých děl Gustava Klimta.(13.10.2016)

Typicky kontroverzný film. Na jednej strane skvelá Mirren a Zimmerova hudba, na strane druhej neuveriteľná reklama na mesto Viedeň, skreslený pohľad na dobrotu a nezištnosť židov, či rozprávka o právnikovi, ktorý vôbec nešiel po peniazoch..Takže spravodlivé tri aj keď tým dehonestujem herecké umenie horeuvedenej dámy.(28.6.2015)

Předem jsem věděla, jak film dopadne, protože známá obraz navštívila v galerii, v níž se obraz nachází. Prý byl velkolepý. Z filmu, na nějž jsem šla hlavně kvůli často vychvalované mé oblíbenkyni Helen Mirren, jsem takový pocit neměla. Líbil se mi, nenudil mě a rozšířil mi obzory. Nicméně jsem stále kdesi uvnitř cítila nějaký rozpor, takovou vnitřní diskuzi, proč se mi ta či ona scéna nebo pojetí nechce přijmout. Zdálo se mi to šponované, nafouknuté a "přiušlechťované"...ano takové pitomé slovo mě napadlo... měla jsem dojem, že se tvůrci násilně snažili převést pohled na Rakouskou vládu a na "spravedlnost" v podobě toho obrazu nepřirozeně do černo/bíla; víc, než to asi bylo... Takové "tlačení na pilu" oběma směry - prázdně přifouknout morální aspekty, vyzdvihnout a zveličit nebo upřednostnit či jen vybrat to lepší z pohnutek získat ten obraz...a naopak vybrat či poskytnout jen to nejhorší z pohnutek protistrany... nejsem právník a uznávám, že moje slovo je víc než nicotné, ale lidsky si myslím, že se spor dal vyřešit jinak - pozor SPOILER! .........stále totiž mám pocit, že Dáma ve zlatém mohla zůstat v Belvederu (pokud by jej řádně odkoupil), se změněným názvem, navrácenou identitou Adele Bloch-Bauer a novým příběhem, který by obraz jen pomyslně posunul na stranu ukřivděných Rakušanů...ale to už je komentář k situaci a ne k filmu. A zpět Helen - ano, souhlasím, byla výborná! Ale i ostatní odvedli dobrou práci. 3,5*(2.7.2015)

Snímek určitě dojemný a v tomto směru i precizně natočený, kdo by tady Helen Mirren nedržel palce i u nohou, že? Realita byla patrně trochu jinde a o pohnutkách obou hlavních hrdinů by se asi dalo debatovat, protože tohle je až příliš průhledně tendenční a jasně ukazující, kdo je ten ultrazlý a kdo ten jediný spravedlivý. Nicméně, beru to jako vypsání jednoho příběhu, kdy se někdo domohl toho, co mu právem patří. Příběhu, který je umě přikryt krásným, značně romanticky zabarveným hávem. Z tímto vědomím tomu ty čtyři s klidem dám.(30.10.2015)

U tohoto díla jsem prakticky neměl žádná očekávání. Člověk si už říká, že na téma holocaust, WWII, či vyrovnání se s minulostí toho bylo natočeno již dost a že tím pádem není zkrátka možné něčím překvapit. Jenomže tento film byl u mě schopen tuto předsudkovou bariéru překonat. Ba dokonce si troufám tvrdit, že jsem dlouho nezažil, aby mě nějaký film tak emocionálně uzemnil. Přitom se nejedná o nějakou prvoplánovou žďímačku slz. Navzdory tématům vážnějšího rázu se dokonce dočkáme i nejedné nadsázky a ironie, což vytváří přirozený a příjemný kontrast. Harmonicky a trefně se mísí retrospektivní pasáže z předválečné (a samozřejmě z následné válečné) minulosti a vyprávěný děj v přítomnosti. Na nostalgii tedy narazíte na každém rohu. Film mi svým způsobem připomněl Sluneční svit s Fiennesem. Dáma ve zlatém by mohla k němu potenciálně vytvářet sequel. U obou těchto snímků si dovolím i tvrdit, že i když představují spíše osobní dramata než komploty v kancelářích světových vůdců, které vedou k vytvářejí klíčových historických událostí, vypovídají o minulosti více než jakýkoliv jiný ortodoxní historický biják. Můžete krásně vidět proměny doby a především psychologický dopad na všechny aktéry. Z herců asi nejvíce překvapil Reynolds, kterého jsem si nedokázal v takto laděném filmu představit, ale opravdu dokonale pasoval. U dalších protagonistů by bylo jistě velké klišé pět věšené ódy. No a jaká hanba, že jsem ještě nezmínil soundtrack. Ten byl totiž naprosto dechberoucí. Nevím, kdo měl větší podíl při skládání této zvukové slasti (byť mi uši říkají, že nejspíš Zimmer), ale to je celkem jedno, jelikož se výsledek poslouchá opravdu nádherně.(10.6.2016)

Vynikající snímek o nespravedlnosti, jaké se dostavilo mnoha židovským rodinám po konci druhé světové války. Poutavý příběh, vynikající dobové prolínání dvou diametrálně odlišných světů a hlavně excelentní výkony Reyoneldse, Brühle a samozřejmě pak Helen Mirren. Tomuto snímku uděluji 85%.(1.8.2016)

Sekvence vzpomínek na okolnosti emigrace z Rakouska svou kvalitou dalece převyšují části z průběhu začátku pátrání po pozůstalosti potažmo soudních sporů. Helen Mirren hraje absolutně nepřesvědčivě a někdy zbytečně přehrává, což jen podepisuje příliš nafouknutý příběh.(14.5.2017)

Hodně zajímavý snímek se skvělou Helen Mirren a Ryanem Reynoldsem. Záběry z minulosti, které pronikaly současností, dávaly snímku širší dimenzi.(29.10.2017)

Scény z minulosti byly perfektní. Kéž by se film odehrával jen v této linii. Bohužel tu je i ta hlavní, která je nezajimavá, unylá a režisérsky nezvládnutá. Upřímně vás na tom zaujme jen počet celkem známých herců, solidní Reynolds, skvělá Mirren a útěk před nacistickým vojákem skrz lékárnu. Zbytek je šeď a nuda.(9.10.2016)

Simon Curtis si bohužel neudělal úplně jasno, zda chce klást důraz na principiální nespravedlnost, anebo se věnovat pouze soudnímu sporu. Průběh soudního řízení ocení nejvíce právníci, tyto pasáže se blíží k hranému dokumentu. Poměrně solidně pracuje s flashbacky, které mají ozřejmit citovou vazbu Marie k obrazu. Nad Curtisovy síly bylo vytáhnout film na úroveň dramatu kruté nespravedlnosti.(26.6.2015)

Staré časy (zvlášť ty nacistické) otevírají staré rány a ty jsou bolestivé. V restitučním souboji o obrazy nesmírné hodnoty nejde jen o peníze,ale o to,co se k nim váže. V tom film získává jednoznačně kladné body,byť tak činí mnohdy více poeticky až romanticky,což může někomu zkreslovat bolestivost života v nacistickém Rakousku,byť to podstatné vidíme. Překvapivě film ztrácí body v rovině právní,kde scény vyznívají slabě a nedokáží se organicky prolnout s historickou linkou příběhu. Ale další aspekty jako arogance vládních úředníků,vliv událostí na hlavní postavu apod. dokáží toto vyvážit a nakonec se nám dostává solidní podívaná,která sice nedokáže strhnout,ale aspoň zaujmout.(13.2.2016)

Vynikající, dojemné, skvěle napsané, zahrané a vypointované. Nečekaný hit sezóny, alespoň pro mne. Jak Helen, tak Ryan jsou pro své role přímo stvořeni, Rakousko je důvěryhodně zapšklé a tak ani nános amerického patosu není na škodu. Nutné vidět!(24.9.2016)

I(6.7.2017)

To, že film nevyznívá jako „strhující“ právnické drama, ještě není důvodem k nízkému hodnocení. Příběh o navrácení známého obrazu je rozhodně zajímavý. Nemalé retrospektivní scény zvedají úroveň filmu. Bez diskuze je i herecký výkon Helen Mirren.(11.2.2018)

• prazakj

Za mně velmi dobré. Kvalitně natočeno, s dojemným koncem, který umocňuje fakt, že byl film natočen podle skutečné události. Výtečný herecký výkon Helen Mirren, která tak z minulého roku převedla své umění z Lásky na kari do bývalé Vídeňačky, která chce zpět kus své historie a pocitu spravedlnosti. Líbila se mi její němčina ve filmu, je ostrá a drzá a nebere si servítky. Přesto je citlivá a není pro ní jednoduché vracet se do vlasti. Druhá pochvala patří Ryanu Reynoldsovi, který mně překvapil jako právník, který se opravdu nebál, navíc perfektně vyslovuje a u soudů si na nic nehraje a je stále uctivý a přesto rázný, když chce pro svou klientku to nejlepší spravedlivé rozhodnutí. Jeho zápal chvíli vypadal jako bláznivé marné hledání, když se jakoby zhlédl v penězích a zlatá horečka ho pohltila. Přesto pro něj nebyly peníze nejdůležitější a ukázal proč bojoval za svou klientku. Co se týče kamery a střihu, zajímavé byly pasáže z historické Vídně (navíc jsem jí minulý týden procházel) a černobílé obrazy míchané pouze s červenou barvou vypadaly velmi perfektně a ve filmu se dokážete tak velmi dobře orientovat. Super.(13.7.2015)

Vynikajúci film, ktorý u mňa vyvolal to, čo už dlhšie žiadny iný, takmer ma priviedol v niektorých scénach k slzám. Mocný príbeh stojaci na silných historických pilieroch, skutočných udalostiach a hudbe, na ktorej spolupracoval aj majster Zimmer. Vyzdvihovať opäť do nebies herecký výkon Helen Mirren nie je nevyhnutný, už je skôr samozrejmosťou. Pozitívne prekvapuje skôr Reynolds, ktorého som kedysi za ktovieakého herca nepovažovala, ale vo svojich posledných filmoch postupne dokazuje, že som ho možno trochu zle odhadla. Atmosférická, umelecká a pôsobivá, taká je stručne Dáma v zlatom.(14.7.2015)

+ Helen Mirren, + kultúrna atmosféra Viedne a 50. rokov, - 100-krát videný príbeh vtrhnutia nacistov do rodiny, - americká propaganda si všade musí nájsť svoje miesto, - nelogickosti v scenári.(17.7.2015)

Jako je to docela o ničem, většinou bývá ve filmu k záchraně celý svět, ne jeden obraz,ale budiž. Natočeno je to poměrně hezky.....60%(6.2.2017)

Výborné drama odehrávající se ve dvou časových rovinách. Soudní spor o vzácný portrét mezi rakouským státem a Marií Altman, jejíž teta je právě na tomto obraze. Ten byl ukraden nacisty za války a to je hlavní motiv té druhé roviny. Zajímavé v každé své minutě, nuda nehrozí. Hodně silné!(4.4.2017)

Silný a napínavý příběh. Především však vynikající Helen Mirren!(1.5.2015)

To co tento film ukázal jsou dvě strany mince a fakt, že v 90. letech více než 40 let po odporných událostech provázejících 2. světovou válku jen málo zemí připustilo co se skutečně dělo a vesele žili v realitě, která válku zametla pod koberec a tak je to s desítkami konfliktů. Tento film ukázal, že za mnoha obrazy se skrýval také příběh, který je dělá ještě důraznějšími. Velice se mi líbilo zpracování a průniky do minulosti byly zpracovány s lehkostí jakou jsem ve filmu dlouho neviděla. Nehledě na vynikající soundtrack. Místy mi přišel film možná trochu dlouhý a nemohu si pomoci ale Reynolds mi asi nikdy úplně nesedne ačkoliv to vůbec není špatný herec. 80%(27.6.2015)

• Guran

Hloupá trapárna, kde se celou dobu nic neděje. Hodně chabé zpracování. Hvězdička jenom za herce, jinak se jedná o kandidáta na odpad.(2.7.2015)

Příliš černobílé vidění světa napříč časem a prostorem, podivný psychologický vývoj postav, schématičnost a nevyužití hereckého potenciálu hvězd hrajících ve filmu: to vše snímek řadí do lehkého podprůměru. Příště by to chtělo méně tlačit na pilu. 54 %(19.7.2015)

Film fajn. Zvlast jeho dobove zabery. Reynolds mi tam moc nesedel. Na pozadi toho, ako sa vsak udalosti odohravali na sudoch v Amerike v skutocnosti, si myslim, ze na tejto "rozpravke" neukazali pani producenti vsetko v pravom svetle a dost toho zamlcali, len aby to bolo lubivejsie. Odhliadnuc od toho, v celku priemerny film s vybornou Helen Mirren.(24.7.2015)

Neuveriteľne iritujúci film. Postava Helen Mirren sa vo svojich 70+ rokoch chovala po celý čas ako rozmazlené decko, ktoré ani nevie, čo vlastne chce. "Nejdem do Rakúska, to radšej zomriem!" - "Idem do Rakúska, šak čo?", "Ja chcem ten obraz späť - ja ho nechcem, nech si ho nechajú", "Ja nepôjdem kvôli tomu na súd - OK, poďme sa súdiť", Druhý krát sa do Rakúska nevrátim! - Hurá, hľa, tu som znova", ... To čo malo znamenať? Ryan Reynolds je v prvej polovici filmu iba dekoratívnym príveskom, ktorý ani nemá čo hrať. Môj osobný názor je, že napr. taký Daniel Brühl (a to ho neznášam) ,mal omnoho menší priestor a aj napriek tomu sa mu podarilo Reynoldsa herecky zatieniť. Samotný príbeh je vlastne celkom zaujímavý ale nezaujímavo stvárnený/zrežírovaný. Film má iba malé charizma a žiadny veľký dojem vo vás nezanechá, pardon, hovorím za seba, pretože počas sledovania som dosť často browsoval po nete. Aj tak si ale myslím, že ak by sa niektorá z našich šestákových televízií rozhodla niekedy ho ponúknuť divákom, tak by som ho možno ešte raz dal... PS: Štvalo ma aj to, ako sa tvorcovia zámerne vyhýbali akejkoľvek zmienke o finančnom vyrovnaní. Záverečným titulkom neverím.(12.10.2015)

Filmy inspirované skutečnými událostmi mám nesmírně rád! V tomto případě je skvěle vybalancovaná současná dějová linka s tou minulou a vše do sebe krásně pasuje. Snímek není zbytečně dlouhý a přesto diváka o nic neochudí. Nejlepší je, že vůbec nezáleží na tom, jestli máte rádi umění nebo jestli jste o portrétech Gustava Klimta někdy slyšeli. Tady jde o něco úplně jiného....o spravedlnost a navrácení jistého status quo. Byť už v půlce filmu tušíte, jak příběh skončí...stejně se vás nejistota bude držet až do konce. Tohle není tuctový válečný příběh o židovské rodině, ale realita 20 století.(3.1.2016)

Všichni víme, že Rakušáci jsou ještě větší náckové než Němci, takže mě přirozeně srali a fandil jsem staré sympatické paní. Pozor zklamaní pro všechny kdo zabrousí na Wikipedii, ve skutečnosti to byla docela hnusná ježibaba, aspoň vod oka. Film podle mě v pohodě, ke konci se to trochu táhlo, no ale měl jsem z toho dobrý feeling a dobře to dopadlo. Takže v cajku vše 🙂(16.9.2017)

Je to nádherný příběh na který se dá koukat.(12.2.2018)

Když si tak pročítám většinu zdejších komentářů, tak mě nenapadá nic jiného než, že opět zafungoval česko-slovenský kuchyňský antisemitismus. Ale zase můžeme mít dobrý pocit, že ty peníze co dostal Lauder za NOVU nepřišly nazmar. :-)(11.10.2015)

Herecky dobre zahrané, ale vo svojom žánru neprináša žiadnu prevratnú vec. Neboli využité všetky potenciály príbehu. Osobné hodnotenie: 73% (***) (28.2.2016)

Super spravene :-D! Jednak mam rad skutocne pribehy a este aj navyse dobre spravene, no proste: mnam-mnam! Samozrejme, ze polohovada a hovada si tu zasa raz neprisli na svoje, ako i pri inych chutovkach: niet tu totiz ani agentov FBI, ani sexu, ani mafianov s gulometmi, cize ani jediny kibel krvi, cize velke sklamanie pri odpadovych fajn-smekerov. Zato na svoje si pride hlbsie dolujuci divak, ktory neopovrhne velmi dobre zahranou/zrezirovanou a citlivo spracovanou tematikou ludskosti, umenia i barbarstva. Tazivy pribeh z minulosti jednej z milionov, ktore prisli o drahych, o majetok, o ludskost. Kto cital napr. Iskru zivota, ci Tiene v raji, alebo hromadu podobnych pocinov, urcite doceni plynuly prechod z fasizmu, cez umenie, az po exil v USA a nasledny navrat, spomienky, strata hodnot nielen tych financnych, no hlavne ludskych, a ako sa s tym vsetkym dodatocne vysporiadat v nemilosrdnom materializme dnesnej pragmatickej doby. V pohode 4*. PS: Chyba mi tu funkcia zablokovat komentujuce hovada: preco sa to neda nastavit v profile? Proste "blokovat hovado" gombik, aby clovek nemusel tie sracky niektorych odskrabkov ani len periferne evidovat.(7.3.2016)

Moje hodnocení: 70%(6.2.2017)

Klimtovy obrazy jsou fakt krásné, jeho umění je originální... Kdo má rád umění, bude chrochtat u u tohoto filmu. Nacisté kradli ve velkém umělecké předměty... Film byl zajímavý, zaujaly mě více historické části filmu... 4****(8.1.2018)

Velmi příjemný film, který mě po celou dobu bavilo sledovat, a který mě ani na chvilku nezačal unavovat. Boj o získání obrazu nabýval chvílemi přímo epických rozměrů a děj se stával napínavým thrillerem. Obrazové ztvárnění na jedničku, ovšem nejvíce mě zaujalo propojení zlaté minulosti a současnosti, prolínání záběrů i hlavních hrdinů v časové ose. Nezanedbatelnou položkou kromě vynikajících hereckých výkonů obou hlavních představitelů je také podmanivá hudba. A hlavně - nestřílelo se tam, nikdo nikoho nepronásledoval, film spíše působil komorně a ani trochu se nepodobal americké produkci, spíše směřoval někam k Anglii. Opravdu zážitek, který rád prožiju opakovaně. Zasloužené čtyři hvězdičky.(24.6.2015)

TAK různé chabé mozky dají odpad nebo jednu * , to je jasné . My co tomu trochu rozumíme dáme více , to je také jasné . Helen a její sarkasmus byl vtipný a mladý právník měl dobrou šanci se něčemu přiučit . Je také jasné , že místy byla i slabá místa , leč celkový dojem je velmi dobrý . A jelikož je to podle pravdy , tak dám jěště jednu hvězdu navrch . DOBRÁ PODÍVANÁ .(29.6.2015)

Klasicky americky happyend.. 👍(8.7.2015)

• SelfishMan

Buď už jsem takový cynik, nebo prostě a jen realista, ale nějak jsem ani jednomu z těch hlavních protagonistů nebaštil ty jejich rádoby vznešené motivace. Tohle je pouze další židovský pomníček připomínající jejich útrapy ( "flashbacky"/vzpomínky Altmannové alias Helen Mirren do minulosti zabírají podstatnou část vyprávění). Netvrdím, že na to navrácení nemají právo, holt bylo to jejich a násilná konfiskace na tom nic nemění, ale ty srdceryvné kecy o shledání s "rodinou" a pak ty obrazy obratem hned střelit za slušný peníz tak, aby visely stejně kdesi na druhé straně kontinentu v New Yorku, když drahá Altmannová žila v Californii...to ve mě zkrátka vzbuzovalo značné pobavení. Základní námět sice sliboval dost zajímavé právní drama, ale celá da právní část v podstatě byla hodně okrajovou záležitostí a místo toho hlavně hodně vzpomínáme a kecáme o ničem a zase vzpomínáme.(16.7.2015)

• kedu

Varbal již napsal podstatné k samotnému filmu, nezbývá než upozornit zájemce o historii, že v předválečná Evropě a z velké části i během samotné Druhé světové války, probíhal velmi čilý a nesmírně ziskový kšeft s uměním. Účastnili se ho všichni a všude, protože šance nesmírně výhodných nákupů uměleckých předmětů od lidí prchajících z Německa a posléze i z Evropy byla extrémně vysoká. Zároveň probíhal obchod s nemovitosmi, kde docházelo k převodům obrovských majetků za tehdejší běžné ceny, což bylo velkým množství lidí, jak jinak, po válce zpochybňováno - jedním z nich byl i strýc Havla, který během války odprodal barrandovské ateliery (před tím se ještě stihl zbavit zbývajících akcionářů) a v Německu po válce vysomroval ještě jednou tu samou částku... Dnes najdete značné množství uměleckých děl ve významných galeriích celého světa a množství sbírkových předmětů pochází právě ze zmíněných nákupů. A teď to hlavní. Tyto nákupy nebyly nikdy právně zpochybněné a tehdejší německé zákony jsou v tomto kontextu stále v platnosti. Proč asi? .-)(27.7.2015)

• ESNYR

Ne že bych neocenil boj staré dámy z celým světem ( četl jsem jako knihu dost podobný příběh - možná že to byl zrovna tento ) ale to by na konci toho filmu nesměla nastat ona situace která nastala a celý ten hrdinský a vlastenecký a ublíženecký cirkus šel rovnou do hajzlu. Dám 2 hvězdy. Sabé 2 hvězdy.(11.8.2015)

Pod moje očakávania, a že boli teda vysoké.(6.9.2015)

Vcelku slušný příběh.(22.12.2015)

Nejlepší film Helen Mirren!(2.1.2016)

Příjemný film, který rozhodně nenudí. Trochu mi vadí, jak bylo ve snímku několikrát zmíněno, že skvělá Amerika zachránila Evropany před ošklivou Evropou a proto je třeba na Evropu zanevřít. Ale to by nebyl americký film, aby si z něj člověk neodnesl ponaučení. Paní Mirren už začíná být trochu ohleděná a na Židovku mi moc nesedí, i když svou roli zvládla mistrně. A Reynolds je trochu slizký. Ale jinak to bylo fajn, takové trochu nostalgické, i když bez lidí v pruhovaném pyžamu to nebylo uplně ono. Jako pohádka hezký, otázka je, jaká byla real story.(22.3.2016)

Slavná Klimtova Adele v hlavní roli dramatu podle skutečnosti a její pohnuté osudy spolu s dalšími jeho obrazy, pro které mám slabost. Rakušané jsou na Klimta vysazení, proto se jeho nejslavnějších obrazů nechtěli vzdát a zachovali se k Marii Altmanové ztvárněné skvělou Helen Mirren dost hanebně. Tento film jasně ukazuje, jak důležité je vytrvat a nenechat se odradit nechutnými úřady a byrokracii postavenou na hlavu. Ryan Reynolds, jako začínající právník se do této náročné kauzy , po počáteční rozpačitosti zakousl, jako lev. A spolu s Helen bojují o nádherné dědictví do posledního dechu.(26.10.2016)

Téma reštitúcií druhej svetovej vojny možno nie je veľmi príťažlivou pre masového diváka a preto som od filmu nečakal veľa. Ale bol som milo prekvapený kvalitou, spracovaním a citom, akým bol príbeh vyrozprávaný a podaný. Helen Mirren odzbrojujúco uhrala hlavnú postavu, flashbacky do minulosti boli zaujímavo natočené a všetko doplnila nádherná hudba od Zimmera. Aj keď mi to prišlo miestami nudné, emocionálne vypätý záver to úplne odčinil. Preto pridávam ešte jednu hviezdu a vrelo odporúčam. 70 %(31.12.2016)

Uhlazené, decentní, emočně průhledné životopisné okénko, z kterého by šlo udělat drama za předpokladu, že by se někdo trochu umazal a divák by pak mohl být dotčen tíhou mezinárodní soudní mašinerie a nespravedlnosti nacistického bezpráví.(5.2.2017)

Veľmi sa mi páčia obrazy rakúskeho maliara Gustáva Klimta, myslela som si, že viem o nich veľa, ale priznám sa, takto detailne históriu jedného z nich sa dozvedám až z tohoto vynikajúceho filmu. Uchvátil ma nielen svojim hereckým obsadením, ale hlavne strhujúcim dejom. Do poslednej sekundy som neverila tomu, že sa Rakúsko dobrovoľne/nasilu vzdá svojho najdrahšieho a najvystavovanejšieho obrazu na zámku Belvedere vo Viedni. Ale som nakoniec rada, že v tomto prípade zvíťazila spravodlivosť. Aj keď úprimne povedané, obraz sa do New Yorkskej galérie vôbec nehodí. Jednoznačne odporúčam všetkým milovníkom umenia-secesie.(12.2.2017)

Film sám o sobě není zas tak mimořádný, ale Helen to celé zvedá o úroveň výš. Retrospektivní scény silnější současných. /// Komentář od verbala mě rozesmutnil, čtu ho proto, že ve své sprostotě dokáže být i vtipný a tato kombinace se zas tak často nevidí, ale zde je jen sprostý ubožák.(6.3.2017)

Současný příběh poměrně příjemně ubíhá a není jisté, jak spor dopadne, nicméně scény z minulosti jsou necitlivě prokládané a kromě několika záběrů (malování obrazu, připínání náhrdelníku, které šly vyřešit několika proloženými záběry v muzeu) docela nudné a narušující odvíjení příběhu. Je to škoda, téma šlo vytěžit lépe.(1.5.2017)

Zajímavý příběh je mile a nijak vyhroceně ztvárněn skvělými herci a podává divákovi relativní přehled o celé vzniklé situaci. Jedno ale příběhu chybí - objektivita. Snaží se totiž zaútočit na divákovy pocity přes srdceryvné flashbackové rodinné scény a přesměrovat jeho názor směrem k Mariiným jistě dobrým úmyslům. Nepoukazuje ale na druhou stranu mince - stará ziskuchtivá babizna si po letech vzpomene na dávnou křivdu a pokouší se získat jedno z nejvýznačnějších děl rakouského umění. Helen Mirren je výtečná, Ryan Reynolds jakbysmet, trochu ňoumovská role je přesně to, co mu sedí. Posazení scén a spád umí zaujmout a udržet u obrazovky, přesto to po nějaké době začne být zívačka. Slabších 76%, protože na tři hvězdy to už není, ale úplně na čtyři taky ne.(2.12.2018)

I když mnohý český divák zná základní historická fakta o osudu nejznámějších Klimtových portrétů (já sám jsem měl možnost je v Belvederu vidět ještě než byly odvezeny), určitě nezná podrobnosti o osudech jejich modelů, vlastníků obrazů po jejich vytvoření, ani postoji Rakouska k restituci jejich kulturních památek. V tomto směru má film určitě svoji "kvazidokumentární" hodnotu. Potom zde je druhá rovina filmu, kterou je vynikající výkon Hellen Mirrenové (divák intenzivně prožívá její životní osud, emoce a vzpomínky). Jeden z pozoruhodných filmů tohoto léta (Kino Lucerna, distribuční premiéra v ČR)(25.6.2015)

• kaliakra

Tak, ako si ma Frearsova Philomena získala šťavnatosťou, autentickými charaktermi a uveriteľným, zábavným dozrievaním hlavných postáv k múdremu nadhľadu, ma Curtisova Dáma v zlatom znechutila plytkými postavami, úbohým scenárom, prvoplánovým moralizovaním a zásadným prekrúcaním skutočnosti.(25.6.2015)

Zdá se mi, že většina tady hodnotí spíše (a)morální hodnoty (kdo, s kým a za kolik) než samotné zpracování. Za mě velmi podařené!!(2.7.2015)

Na Dámu ve zlatém jsem zašel do kina vlastně úplnou náhodou. "Židovská emigrantka žijící v Americe vede soudní spor o navrácení uměleckých děl" - podle popisu by to žádný trhák být neměl. Opak je pravdou. Skvělá Helen Mirrenová vás chytne za srdce a příběh vás dojme tak, až se tomu budete sami divit. Soudobá dějová linie je ve vhodných chvílích střídána vzpomínkami na předválečné Rakousko, ve kterých si užijeme i opravdové napětí. Hudba Hanse Zimmera je dokonalá, zamrzí jen velmi náznakové zasazení děje do druhé poloviny devadesátých let s mnoha současnými rekvizitami (naproti tomu iluze roku 1938 je dokonalá). Film vás přiměje přemýšlet nad tím, že i přes vysouzené desítky či stovky milionů jsou věci, které se restituovat nedají a to, co mnohé národy zkusily ve dvacátém století, je bude poznamenávat ještě hodně dlouho. Připomínání totality není nikdy dost a tento snímek to navíc dělá tak, že je to skutečný filmový požitek.(23.7.2015)

Až moc americky podaný jinak zajímavý příběh. Čekal jsem více(10.8.2015)

už keď som videl trailer vedel som že to bude zaujímavé a moja predtucha sa naplnila, film sa mi veľmi páčil, Helen Mirren exceluje aj Daniel Bruhl obaja velmi silni herci, dobre im sekunduje aj Ryan Reynolds. Mám slabosť pre filmy od BBC Films. troška som nepochopil to ako sa to tak rýchlo dostalo na najvyšší súd ale tak ok, hlavne že to dobre dopadlo :)(12.8.2015)

Helen Mirren je naprosto úžasná. Rozhodně stojí za vidění.(27.9.2015)

Nosné téma, příběh zakládající se na skutečné události, skvělá hudba, herečka v hlavní roli podávající vynikající výkon - to by mi obvykle mělo stačit k nadšení, ale přesto to tentokrát nefunguje... Možná to bylo Reynoldsem, kterému jsem nevěřila ani větu, možná by to chtělo podat příběh trochu jinak (flashbacky mě bavily víc než příběh ze současnosti), ale jsem mírně zklamaná. Ještěže mužskou hereckou čest v tomto filmu zachraňoval Brühl:-))) Stručně řečeno, ani průser, ani perla kinematografie:-)(21.10.2015)

Sum sem sup do minulosti. Ja true story neznala takze sem si okousala vsechny nehty :D tezko rict jestli nudou (obcas se to mdle tahlo) nebo napetim, ale drzela sem vsechny pesti at teticka dostane obrazek zpatky. Mistr Reynolds bud absolutne neumi hrat nebo vysinuteho pravnika zahral uplne bezchybne, porad jsem se nerozhodla, ale zbastila jsem mu to. Katie Holmes nemastna neslana - zklamala. Uchvatny pribeh a adekvatni ztvarneni.(24.10.2015)

Emotivní snímek, protknutý lehkým humorem, kdy s napětím až do konce čekáte na krásné finále, které vás nezklame. Neřeším tady holocaust ani vrácení obrazů, jde mi o to, že v tomhle hnusném světě zase jednou zvítězila spravedlnost. A tu bychom chtěli všichni, ne? Mistrovský výkon paní Mirren. Za takové filmy moc děkuji.(29.11.2015)

Výborná kultivovaná dráma o náprave krívd a spravodlivosti. Miestami dojemné, miestami vtipné, so skvelou Helen Mirren, ktorej celkom úspešne sekunduje Ryan Reynolds. Jedniným rušivým momentom bola pre mňa Katia Holmes, nejak sa mi tam vôbec nehodila. Zasa som novší o poznatky o tomto úžasnom Klimtovom obraze a o atmosfére z Viedne počas druhej svetovej vojny. Fajn. Ešte ponúkam zaujímavý článok o rodine Marie Altmannovej : http://dejinyasoucasnost.cz/archiv/2012/8/klimtovske-vyroci-s-ceskou-stopou/(13.12.2015)

A mně se to líbilo. Bylo to takové půvabné, koukalo se na to lehce, i když to bylo takové těžké téma (takhle bych to mohla přirovnat s dílům Lenky Reinerové). Je to o něco jednodušší říct, že to bylo pěkné, protože tentokrát jde o něco "menšího" než likvidaci milionů lidí, ale "jenom" o ukradený obraz. Všichni herci se mi moc líbili a film mě opravdu pohltit. Hudba byla výborná a ani ten konec nebyl úplně hollywoodský.(22.2.2016)

• elimS

35% - komentář 20ti slovy: Dva prolínající příběhy, které spojuje hlavní "postava" obraz. Navrhuju, aby se natočilo dalších 100 000 filmů o každém ukradeném předmětu, ať je na co koukat :D(25.2.2016)

Rakúšania - to sú malí Nemci. Dostali to, čo si zaslúžili. Mirren vynikajúca.(22.3.2016)

Vydarený snímok, ktorý kvalitne spája dve obdobia života hlavnej hrdinky vo výbornom podaní nestárnucej Helen Mirren. Filmy o zverstvách holokaustu nikdy neomrzia a majú čo povedať aj dnešnej generácii.(23.1.2017)

Roztahané, ale přesto nakonec zajímavé. 65%.(10.2.2017)

Maria Altmannová je rakouská židovka, která jako mladá dívka uprchla před nacisty do Ameriky. Nyní, po 60 letech, se vrací do Vídně a spolu s mladým právníkem se snaží získat zpět majetek, který byl její rodině nacisty ukraden...Nevadilo mi prolínání minulosti a současnosti, s čímž mívám často problém, vcelku se mi líbili i herci a hudba, avšak nedokázal jsem se do děje dostat. Jeden z mnoha filmů, na které asi rychle zapomenu. 60%.(29.4.2017)

• Pignon

No dobře, bylo úsměvné se nechat kolébat bajkou o procitnutí emocí po obrázku tety a nepřipustit si pravdu, že těm dvěma šlo hlavně o peníšky, ale tak to milé děti chodívá. Nakonec bylo pondělí a jiné pohádky v televizi nedávali, než tuto s tetou Mirren. Osobně trpím z každého "hereckého" výkonu Katie Holmes a ani tady nezklamala, ona neumí zahrát ani ležení v posteli vedle manžela, chjo.....(13.11.2018)

• notozjano

Takové nemastné neslané vyprávění ještě k tomu ve dvou příběhových líniich, z nichž diváka nestrhne ani jedna, jak by se vzhledem k hodnocení dalo očekávat. Což o to, herecké výkony jsou samozřejmě na úrovni a příběh je to silný, ale nějak se mi nechce věřit, že by to takhle proběhlo i ve skutečnosti. Chybí tomu více dravosti, klidně mohlo být i méně té minulosti a klást větší důraz právě na soudní proces a byla by to větší pecka.(24.12.2018)

70% | 7/10(3.1.2019)

Rozhodl jsem se pro 5*. clovek povrchne vi kolik zivotu, rodin a osudu bylo zmareno, vyrovnavani se s temi udalostmi, jako clovek a narody, ale pak to uvidi na platne prodchnute zivotem a vsemi emocemi ... co rict, snad doufat, ze se to nestane znova. zaver byl nadherny.(22.6.2015)

Pekne spracovaný malý dramatický film ktorý sa až niekedy veľmi snaží dostať zo seba niečo čo nemá a nemôže mať . K Masterpiece tomu chýbalo dosť ale i tak to stači . Prevedenie filmu bolo čisté bez nijakých veľkých réžijných chýb. 75%(26.6.2015)

Hodně podceňovaný film... Je to film o spravedlnosti a hlavně štěstí. Víte, ono je těžké vzít státu národní památku, která vám ve skutečnosti patří. O to šílenější je, že stát se té památky vzdal v dobrém slova smyslu. Helen Mirren jako vždy - precizní výkon. Jediné, kdo se mi v roli nezdál byl Ryan Reynolds u kterého mám pocit, že mu vážné role nějak nejdou a není přesvědčivý (nebo je to tím, že ho moc nemusím?), no to je jedno, začáteční hvězda Max Irons mohl mít krapet více prostoru. Každopádně Dáma ve zlatém je film, který by měl zkouknout každý alespoň jednou. Hodně se mi film líbil a myslím si, že zklame jen naprosté kulturní barbary, kteří zde dávají jednu až dvě hvězdy (nerozumí tomu). Naopak filmové fandy, jako jsem já film potěší. :)(1.7.2015)

• dragon'88

Film sa pozera dobre, ale znizujem hodnotenie kvoli tomu, ze to smrdi umelinou. Nie je nic zle na tom, ze ona chcela ziskat svoj majetok a pravnik to nerobil z dobroty srdca zadarmo.(4.7.2015)

od tohto filmu som ocakaval len to ze mi vpylni dve hodiny casu ale nakoniec ma to milo prekvapilo. aj ked tema druhej svetovej vojny a uteku do ameriky je uz obohrata tak na toto sa dalo pozerat a rusivy tam nebol dokonca ani green lantern aj ked mu to v ulohe pravnika moc neslo a jeho obeta nebola moc presvedciva(16.7.2015)

Fajn filmík, ktorý poteší, ale neohúri. Konfiškácia obrazov je v podstate jeden z tých jemnejších momentov najtemnejšieho obdobia našej novodobej histórie. Práve preto nejde po vštetkých Schindleroch a Pianistoch o tak emocionálne silný film. Ani Mariine flashbacky nie sú nijak drsné, aby dostatočne vysvetlili jej averziu voči domovine. Chýbalo mi však hlavne lepšie vysvetlenie pohnútok a zmenu myslenia u Randyho. Jeho vzťah k svojmu starému otcovi ostal len v akýchsi náznakoch, pritom bol dôležitý pre vysvetlenie jeho premeny. Ale inak príbeh nenudí a na hlavné postavy sa príjemne pozerá.(25.7.2015)

Für mich - 75%, - /film je taková směs - soudní drama, city/křivda, historická rovina podle skutečných událostí, ale ani jedno tu není pořádně, nic nejde víc do hloubky, je tady od všeho trochu - trochu je vidět menší rozpočet, stopáž a snaha postihnout celý proces od začátku do konce a tak se skáče, vynechává, zkracuje/, + /dobrá hudba Hanse, nejlepší úseky filmu byly ve Vídni - atmosféra, hudba, Helen jela a pochybovala, couvala, příjemná změna oproti modelu hlavní postava ví, co chce a nikdy neuhne, podle skutečné události vždycky potěší, když to není moc upravený/, hodnocení - slušný, těsně nadprůměrný film, s dobrými sekvencemi ve Vídni '38, které se mi líbily nejvíc, proto to hodnocení(5.12.2015)

• movie_freak

Mám z toho rozporuplné pocity. Námět super, herecké obsazení super, ale provedení NUDA!!! Brutální nuda, kdy jsem se dívala na hodinky s otázkou "Jak dlouho ještě?!". Chtěla jsem to dokoukat a dokoukala, ale málem jsem si nudou ukousala nehty. Některé, zvláště retrospektivní, momenty byly super, člověka to vtáhlo, ale pak zase prázdné nudné dialogy mezi starou paní a jejím právníkem. To bylo až nesnesitelně nudné. Podle mého takový kousek by šel natočit trošku svižněji, poutavěji, možná, kdyby střihač vyhodil nějaké zbytečné scény a ubral na stopáži takových 15-20minut, filmu by to náramně prospělo. Takže za mě skromné **.(31.12.2015)

Trochu nuda,ale jinak vcelku zajímavé.Herci slušní,dobrá hudba.Zase jeden kamínek do skládačky historie 20 století.(11.1.2016)

Začátek naznačoval, že film nemusí být až tak špatný. Hlavně se mi líbil prolínající děj... U konce mi bohužel chybělo to správné okořenění a napínavý závěr - chybělo jakékoliv soudní drama a nic víc o deportaci rodičů apod... Trochu zklamání...(15.1.2016)

Film na motivy skutečných osudů Marie Altmannové, která žije v Los Angeles a rozhodne se od Rakouska vysoudit slavný obraz Gustava Klimta. Právní kolotoče se prolínají se vzpomínkami na obsazení Vídně nacisty. Pokud znáte současné umístění obrazu, bude na film nahlížet trochu jinak... (2D dabing) Rozpočet: $ 11 miliónů, Tržby: $ 61,619 miliónů.(19.6.2016)

Ideální příběh pro ty, kdo mají ještě iluze... Tento film je je z hlediska filmařského asi jen lepší průměr, jen Helen Mirren zde ční a všechny převyšuje, nicméně ten příběh je hodně silný a hlavně dobře scénáristicky zpracovaný.(4.2.2017)

• kolemjdouc

Záměr na točit film kdy příběh má přiblížit po americku období holocaustu se malinko nepovedl.Samozřejmě jde o obraz ale chtělo to i zakomponovat aspoň zčásti ty hrůzy spojené s tou dobou..Takhle to vypadalo jako že to všechno byla jen brnkačka.Nebyla.(5.2.2017)

Proč tento hraný dokument vidět? Protože je tu ten zmiňovaný Klimtův obraz, Vídeň a Helen M. v hlavní roli... Ten zvláštní propletenec vztahů - dnešní či předválečný, se svojí (de)gradací místy bolel zdlouhavostí, polopatičností, schematismem - takže 3*(5.2.2017)

Neočekávaně napínavý příběh o restituci Klimtova obrazu. Výborné herecké výkony. Jediné, co bych vytkl, je trochu americký přístup k tématu - jedině americké právo se zastane hlavní hrdinky proti zlým Evropanům.(8.2.2017)

Nevím úplně jak hodnotit, když jsem film viděla poprvé vcelku se mi líbil, přestože místy fakt dost tlačil na pilu ohledně emocí. Některé scény/dialogy mi přišly strašně klišoidní a kýčovité. Pak jsem si o daném případu přečetla knihu, pár novinových článků a publikaci o poválečných restitucích a viděla film znovu. Tentokrát jsem přišla na to, že některé věci si scénárista dost upravil a dané téma/ kauza je mnohem složitější a obsahuje více aspektů. Nicméně za určité zkreslení a nevěrohodné/klišoidní scény ubírám dvě hvězdičky.(24.3.2017)

Část zdejších "hodnotících" by se měla stydět do hloubky svých závistivých nenávistných genofondů.(23.4.2017)

Výborný film o histórii jedného svetového obrazu.(31.5.2017)

• Richmond

Tfuj odporný film. Židácke piárko. V polovici filmu som ešte zvažoval či sa na to mám pozerať. Boli tam aj nejaké plusové momenty ale tá scéna potom ako tá židula vyhrala ten obraz a potom plakala, to ma vytočilo! 20% 1*(2.11.2017)

Fajn film aneb kategorie "do televize dobrý". Hodnotím spíše v rámci žánru příběhů z válečného období. V tomto kontextu patří Dáma ve zlatém opravdu spíše k průměru nebo lehkému podprůměru. Příběh samotný sílu má a milionkrát zpracované téma války a křivd přináší z poměrně netradičního pohledu - odebrání uměleckých děl, šperků a dalšího majetku nacisty, jejich následnou cestu nacistickými kancelářemi, zasedačkami, domácnostmi až do muzeí a následnou snahu o navrácení původním majitelům. Největší ztrátu oproti jiným dramatům pracujícím s tématem druhé světové války nabírá Dáma ve zlatém v hereckých výkonech, slabším scénáři a celkové atmosféře. Celé je to tak nějak rakousky chladné a člověk se do příběhu úplně nevnoří. Možná je to záměr a britský štáb chtěl ve Vídni skutečně navodit atmosféru podobnou Komisaři Rexovi, vyhnout se hollywoodské velkoleposti a klišé a odvyprávět příběh spíš věcně. Podle mě je to škoda, ale i tak jsem rád, že jsem film viděl. Nepřinesl mi sice silný zážitek, ale aspoň jsem zase poznal další kus historie.(18.3.2018)

Třeba na tenhle film fakt nejsem dost vyspělá nebo tak něco, ale zažila jsem jisté zklamání, vzhledem k tomu jak hodnotně se tento film předem jevil. Na příběhu se nedalo tolik zkazit, vzhledem k tomu, že byl podle skutečnosti. Ryan výjimečně v seriózní a distingované roli mě příjemně překvapil, nepůsobil nepatřičně. Ale sám o sobě měl film tak úporně pomalý spád a byl tak nechutně nadopovaný moralistickými hláškami zlaté dámy, že jsem se opravdu musela držet, abych to nepřetočila na konec, jak že to teda doprdele dopadne a čau ahoj.(22.5.2018)

Pro mně neskutečný zážitek, klenot kinematografie. Super hudba i dabing.(12.10.2018)

souhlas s Verbal(12.11.2018)

Tak trochu jiný film o holocaustu. Helen výborná.(14.11.2018)

• PMU

Curtis nám vnutil pouze část celého příběhu a již neuvedl informace, kvůli kterým to nebyl až tak pěkný příběh. Příběh ve kterém jsou peníze až na prvním místě.. Takže ani celkem slušný výkon paní Helen mě nedonutí dát více než ušmudlané 2* Daniel se zde sem tam mihl jako ufňukánek a Deadpool.. no.. Katie to samozřejmě moc slušelo.(20.1.2019)

Skvělé drama zvýrazněné skutečnou předlohou...Sama mám kabelku s Klimtovým obrazem...Helen Mirren zraje jako víno a je úžasná...Příběh mě doslova přišpendlil k obrazovce...Další příběh zvráceného nacistického režimu, ale nejen jeho ( a to je ten největší paradox)...Za mě 85%(28.4.2019)