Dream (amatérský film)

Horor

Česko, 2015, 16 min

Tomáš Krajča
  • SOLOM.

Tak u tohoto snímku jsem hodně navážkách. Jako celek to totiž v mých očích moc nefungovalo, přesto jsem tu místy narazil na opravdu vydařené pasáže. Hlavně do doby než hlavní hrdinka odejde z pokoje bylo vše OK (když už tvůrci museli používat tu angličtinu – taky si myslím, že to bylo zbytečné). Jenže pak přišly zdlouhavé pasáže a i to pobíhání bylo postupem času už otravné. Stejně jako chaotická kamera. Stopáž bych určitě zkrátil, závěr rovněž, víc si pohrál s kamerou, ale jinak se to dá přežít ve zdraví a hlavně se mi líbil výběr prostředí kde se natáčelo. Oceňuji tvůrčí oblibu osmdesátek, ale někdy je lepší ubrat plyn...45%(11.7.2016)

Mladé dievča sa zobudí uprostred opustenej budovy. Keďže prostredie nepozná, snaží sa z budovy odísť, ale všetky východy sú zatvorené. Čoskoro zisťuje, že z budovy sa nedá uniknúť a že v budove nie je sama. Jej spoločníci však rozhodne nemajú v úmysle pomôcť jej dostať sa von. - Môj posledný horor z projektu Pionieri Hororu a najslabší krátkometrážny horor z celého programu. V tomto prípade ani nejde o to, že by boli nápad a prevedenie zlé, ale skôr o to, že sa tvorcovia snažili dosiahnuť niečo, na čo ešte rozhodne nemajú. Prostredie zvolili parádne. Schátraná budova pôsobí dostatočne depresívne a keď sa objavia záporáci s celkom podarenými maskami, začne sa mierna hororová naháňačka. Koniec sa už podla nie príliš rozumne zvoleného názvu dá predpokladať už od začiatku, takže ma velmi neprekvapil. V neposlednom rade by sa účastníci tohto projektu mali najprv naučiť anglický jazyk, a až potom ho využívať v praxi. Ich snahu si ale cením, takže hodnotenie zostáva kladné.(29.4.2016)

Ano, film je inspirován horory...což je nakonec asi největší problém. Fanoušek žánru tak není překvapen ani chvilku, ba ani při scéně porodu, kterou již viděl ve filmu Xtro (1983) a která bývá citována v literatuře jako jedna z nejzvrácenějších ve filmech sci-fi do té doby. Na druhou stranu oceňuji snahu o rozvíření stojatých vod českého hororu. Snad jen vysvětlující konec si mohli autoři odpustit. Divák není hlupák.(20.3.2016)

Tomáš Krajča je pre mňa jeden z najnádejnejších hororových tvorcov v Čechách a na Slovensku. Atmosféra, ktorú sa mu podarilo vytvoriť (vizuálne aj hudobne) je absolútne bezprecedentná, príbeh, hoci skĺza trochu ku klišé, je tiež veľmi slušný (vrátane zakončenia, presne ako píše Choze). Ako fanynku rozličných monštier ma takisto veľmi potešili masky a správne nechutná scéna pôrodu. Hlavná hrdinka je vybraná dobre a svoju rolu herecky zvláda. Bohužiaľ film dosť zhadzujú formálne nedostatky, zlá angličtina a nešťastné herectvo (najmä vo vysvetľujúcom dovetku). Neškodilo by ani v niektorých záberoch viac strihať, aby sa skryli prípadné nedostatky masiek či hercov.(3.5.2015)

• ledzepfan

Je tam znát snaha a jistá vložená energie, ale na mě to působí prostě nedotaženě a hlupě.. Myslím, že je zbytečné snažit se takovýhle kraťas za každou cenu vypointovat a explicitně dovysvětlovat, když to ve výsledku vyzní směšně. Otec jí zneužíval a tak vypálila hotel a vrazila si nůžky do břicha? To jako vážně tvůrcům znělo cool? Pak jsou tu věci technického charakteru. Zbytečně přestřelená délka-veškeré to chození po chodbách se dalo zkrátit klidně i na půlku a efekt by byl mnohem působivější. Angličtina naprosto zbytečná a kontraproduktivní. To s tím jako hodláte udělat díru do světa, že těch pár vět musí být v eng? Těch pár vět titulků by zvládli přelouskat kdekoliv na světě(i v americe). Nebo, když už to fakt musí být si příště aspoň vyberte herce, kteří mají naspíkováno tolik, že by se jim dalo věřit, že je to pro ně trochu přirozené.... Někdy Krajča ve snaze např.prodat masku, visí na záběru kapku déle než by měl. Jindy by bylo potřeba si asi více vyhrát se světly aby záběr nepůsobil tak uměle a prvoplánově...... No prostě-snaha tam je a jestli Krajču bude vášeň k horrorům dál držet, mohlo by z něj po několikaletém vyzrávání a pilování řemesla vypadnout něco fakt silného.. Ale zatím je hodně znát, že je to ještě takové ucho :)(7.6.2015)