Dream (amatérský film)

Horor

Česko, 2015, 16 min

Tomáš Krajča
  • Vojtino

K obsahu nemám téměř co říct, takhle nějak by měl pořádný amatérský horor vypadat - děsivá hmatatelná atmosféra, dobří herci, výborné masky, fungující vysvětlení snového dění (!). K věcem okolo už pár připomínek mám. Nesmyslně zvolená angličtina sráží údernost zobrazovaného + hned v úvodu jsou v titulcích dvě gramatické chyby, dále laciný název filmu (proč??) a několikery titulky (proč??!!), které nám během patnáctiminutové stopáže sdělí jména tvůrců hned třikrát - na začátku jednou, na konci pro jistotu ještě dvakrát.(17.6.2015)

Mladé dievča sa zobudí uprostred opustenej budovy. Keďže prostredie nepozná, snaží sa z budovy odísť, ale všetky východy sú zatvorené. Čoskoro zisťuje, že z budovy sa nedá uniknúť a že v budove nie je sama. Jej spoločníci však rozhodne nemajú v úmysle pomôcť jej dostať sa von. - Môj posledný horor z projektu Pionieri Hororu a najslabší krátkometrážny horor z celého programu. V tomto prípade ani nejde o to, že by boli nápad a prevedenie zlé, ale skôr o to, že sa tvorcovia snažili dosiahnuť niečo, na čo ešte rozhodne nemajú. Prostredie zvolili parádne. Schátraná budova pôsobí dostatočne depresívne a keď sa objavia záporáci s celkom podarenými maskami, začne sa mierna hororová naháňačka. Koniec sa už podla nie príliš rozumne zvoleného názvu dá predpokladať už od začiatku, takže ma velmi neprekvapil. V neposlednom rade by sa účastníci tohto projektu mali najprv naučiť anglický jazyk, a až potom ho využívať v praxi. Ich snahu si ale cením, takže hodnotenie zostáva kladné.(29.4.2016)

Tomáš Krajča je pre mňa jeden z najnádejnejších hororových tvorcov v Čechách a na Slovensku. Atmosféra, ktorú sa mu podarilo vytvoriť (vizuálne aj hudobne) je absolútne bezprecedentná, príbeh, hoci skĺza trochu ku klišé, je tiež veľmi slušný (vrátane zakončenia, presne ako píše Choze). Ako fanynku rozličných monštier ma takisto veľmi potešili masky a správne nechutná scéna pôrodu. Hlavná hrdinka je vybraná dobre a svoju rolu herecky zvláda. Bohužiaľ film dosť zhadzujú formálne nedostatky, zlá angličtina a nešťastné herectvo (najmä vo vysvetľujúcom dovetku). Neškodilo by ani v niektorých záberoch viac strihať, aby sa skryli prípadné nedostatky masiek či hercov.(3.5.2015)

• FILMOVKA

Práce se zvukem a hudbou prozradí o autorovi hodně. Alespoň v souvislosti s filmem. Špatné ukončení zvukových efektů nebo hudby ničí atmosféru. Kamerově to není zrovna nic, z čeho bych šel do kolen, ale především ty barvy. Ta přepálená jedovatě zelená je moc. Úvodní a závěrečné titulky byly trochu jako z jiné doby (o několik let nazpět). A když už angličtina, tak ale precizněji a ne jako když je čtená z učebnice. Příšerky byly dobrý. Ale postrádám zde nějaké vysvětlení toho, kde se to odehrává, o jakou situaci jde a proč vůbec. Zhlédnuto na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=3xN_09HwNEY(22.8.2015)

• Tom_Lachtan

A co to, toto? Tohle že má být horor? Bohové jsoucna, vždyť to vypadalo spíš jako parodie, jestli ne, tak má tvůrce vážný problém, je úplně jedno, jestli to má být pocta nějakým hororům XY, jestliže je výsledek krystalická nuda, kde se všichni pokouší mluvit anglicky a zní to stejně věrohodně jako má klingonština, pobíhá se po prázdných lokacích, vyděšeně se křičí a prchá a zjeví se pár humorných postaviček jak z večerníčku, což ovšem nejspíš měli býti padouši z nejděsivějších koutů imaginace... Hm, ono to chce na funkční děs trochu víc, než pár temnejch fitrů na obrazu, hlavně scénář a né něco, co odpovídá duchařskejm historkám, co jsme si vyprávěli ve třetí třídě na škole v přírodě na zámku v Trhanově. A atmosféru to tam mělo mimochodem alespoň trochu hororovou.(6.6.2015)