Spotlight

• Česko Světelný bod (více)

Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams a Liev Schreiber v hlavních rolích skutečného příběhu, ve kterém reportéři amerického deníku The Boston Globe odhalili masivní skandál zneužívání nezletilých představiteli místní arcidiecéze. Případ neměl dopad pouze na pár obviněných duchovních, ale otřásl celou katolickou církví. (Falcon)

Gwaihir

Možná největší celospolečenské pokrytectví v historii lidstva převedené do formy konverzačního novinářsko-detektivního dramatu, které se elegantně vyhýbá explicitnímu znázornění věcí, o nichž se mluví, což ale v žádném případě neubírá nic na jeho působivosti, ba spíše naopak. Mapuje pečlivou práci žurnalistů, kterým se značným úsilím podařilo postupně proniknout takřka nepropustnou hradbou mlčení a rozkrýt hrůzné praktiky dějící se pod pláštíkem víry a konání dobra, včetně jejich děsivé institucionalizace v rámci fungování katolické církve. Příběh se nezaměřuje na postavy, které jen lehce načtrne, ale na proces vyšetřování, kdy jsou v místy velmi vysoké kadenci jednotlivých dialogů sdělována fakta, přímá svědectví, myšlenky protagonistů a jejich dojmy, ve věcném a nestrojeném pojetí, které dokonale podporuje i technická stránka filmu, zahrnujíce také minimalistickou hudební složku. Tomu odpovídá i závěrečná tečka ukazující skutečný rozsah problému a skvěle podtrhující jeho sdělení. 100 % ()

Mr. Lobo

- And ofcourse there is a church. And a playground. --- Stejně jako mí milovaní Všichni prezidentovi muži je i Spotlight brutální smrští jmen, a tak je třeba se na film co nejdříve podívat znovu, aby bylo jasno, o kom a proč se s kým a o čem mluví. Ze začátku pozvolné a nejisté se později stalo thrillerem s rychlým tempem, které už do konce příliš nepolevilo. Téma je silné (ač už jsem o něm pár filmů viděl) a není divu, že se Akademii zalíbilo (ač - pravda - nebylo ten rok moc z čeho vybírat). Krásné a silné jsou i záběry, kdy kostel zpovzdálí neustále novináře pozoruje. Netušil jsem, že je na tom Boston až takto, ač je to město irských katolíků, myslel jsem, že integrace už tyto struktury rozestoupila. V amerických filmech je vždy třeba trošku odpouštět klišé a kýč (čest výjimkám: Mapy ke hvězdám, Inter Vice) a i tady jsem musel překousnout dva výlevy Marka Ruffala (který je mimochodem skvělý a celou dobu se krčí a šklebí jako Quasimodo). Ale jinak nic. Skvělé. Vážně. ()

BoPo

Podobný problém ako s filmom Všichni prezidentovi muži. Človek síce nemá čo zásadné namietať. Kvalitne zfilmované skutočné udalosti, v ktorých novinári odhaľujú celospoločensky dôležité skutočnosti. Plus kvalitné obsadenie. Len tomu tak nejako chýba ten správny filmový náboj. Vo výsledku dokument pre kiná, ktorý poinformuje, ale nestrhne. ()

bouncer

Novinářské drama, minimalistické herecké výkony a silný příběh, který se k nám spíš dostal ve formě vtipů a narážek v komediích, přesto jde o hodně zajímavé téma, které možná mělo to smůlu, že vyplulo na povrch příliš brzy po 11. září. Přesto články a noviny, které získaly v roce 2003 Pulitzerovu cenu, se povedly i jako film, který je přímo ukázkovým minimalistickým novinářským dramatem. ()

Avalon820

Filmy s novinářskou tématikou mám velmi rád, nenapadá mě však nic, čím by mezi nimi Spotlight nějak zvlášť vynikal. Ano, je to ukázkově akademický film, výborný, řemeslně zvládnutý, ale také rutinní a – což je patrně největší problém – naprosto sterilní. Těžké, kontroverzní, ale divácky velmi atraktivní téma je zpracováno s trochu přehnaným odstupem a zcela bez emocí. Tento nešvar se naštěstí neprojevuje tolik v závěru, kdy děj náhle popadne druhý dech – nemastný neslaný dojem z filmu jako celku však finálních 20 minut nemůže nezachránit. ()

Silence

Svižná, podle klasického schématu vyprávěná novinářská detektivka, jejíž hlavní předností jsou výborní herci. Potěší netradičně uchopená postava šéfredaktora deníku, který se sympaticky vymezuje vůči zažitému pojetí podobných "ten nový, co nám to tu vše zničí" postav. Chyběla ale trochu větší gradace a finální katarze. Ano, není to Oscarovka z nejinovativnějších a nejzaslouženějších. Na druhou stranu je Spotlight upřímný, nenabubřelý a poctivě natočený film. To také není málo! 7.5/10 ()

Dale

V RKC si frázy z knihy kníh, ako "Boh je Láska" a "Miluj blížneho svojho" vysvetľujú po svojom, a to tak, že či sa to nejakému decku páči alebo nie, muž v sutane mu dá tu lásku pocítiť riadne tvrdo do všetkých dostupných otvorov. To, že nejde len o pár zhnitých jabĺk, ale pekných pár tisíc služobníkov božích (6%) a že cirkev má prepracovaný systém na umlčanie svedkov, utajenie prípadov a následne prerozdelenie pedofilov do iných oblastí, aby mohli ďalej obšťastňovať malé deti, o tejto organizácii dosť vypovedá, no vzhľadom k tomu, čo všetko popáchala za stáročia svojej existencie, to vôbec neprekvapuje. Silná téma, vynikajúco spracovaná so skvelými hereckými výkonmi - maximálna spokojnosť. ()

Johny_fork

Akademici vybrali dobře. Spotlight je možná nejlepší film o novinářské práci, jaký jsem viděl (a to do výčtu počítám i Supermana:). Ten pohled do zákulisí se všemi vymazlenými detaily, postupné rozkrývání, fakta, hodně mě to bavilo. Další body u mě film získává za to, že nesklouzl k laciné a nabízející se možnosti přidat pár explicitních a šokujících záběrů, což by ho podle mě paradoxně zbavilo kouzla. ()

Ouwen

Přišlo mi to příliš chladné a neúderné, hlavně režie mi přišla úplně standartní. Po první hodině jsem to vzdal. Asi bude výživnější si přečíst o tom případu pro mě. ()

JohnCZ

Kvalitně napsaný a zahraný film pojednávající o dost vážném tématu a velikém skandálu, ale po stránce filmařské se nejedná o nic překvapivého. Film je z většiny hodně odosobněný, suchý a nedokázal u mě vyvolat nějaké silnější emoce - spíše jako kdybych sledoval hraný dokument, který se soustředí více na fakta než na postavy. ()

vurhor

Film o investigativní žurnalistice, která je ve svém nejlepším. Zbytečně to netlačilo na city, bylo to poutavý a herci skvělí. A byl z toho cítit jistý "fincherismus", to asi ten Ruffalo. A vtipný taky je, že to točil ten herec, co hrál v 5. sérii The Wire toho novinářskýho hajzla... Supr, ale stejně bych to raději dal Revenantovi. Průměrné 4* ()

corpsy

Nikdy ma nikto nepresvedčil o opaku a po tomto snímku podľa skutočnej udalosti, už ani nikdy nepresvedčí, že podľa môjho názoru sú zástupcovia cirkvi ( česť výnimkám ) diabolskejší, ako samotný prívrženci Satana. A hanba ich ovečkám, že uznávajú inštitúciu, ktorá využíva ich dobrotu a lojalitu. Zmenilo sa niečo po tomto hanebnom skutku? NIČ! A aký je film? Proste bomba. Scenáristicky vypílovaný, herecky dospelý, ale predsa len nie až na toho Oscara. Tu zrejme hrala veľkú rolu kontroverzia námetu a tak sa snímky ( napr. THE REVENANT ), ktoré boli v nomináciách formálnejšie omnoho lepšie ako toto, dostali bokom. ()

PauloZ

Výborná a ke konci silně mrazivá podívaná. Síla novin v USA nezná mezí, kam se hrabou federální úřady. Spotlight je jasným příkladem a v jistém směru za to buďme rádi, v opačném případě by se tohle globální zvěrstvo praděpodobně nikdy nedostalo na povrch a neskutečne silná korporace s názvem "církev" (mnou nikdy nepochopená její síla a vliv) by konala své poslání zvesela dál, aniž by se alespoň trošku otřásla v základech a lidé zapochybovali o její čistotě. Herecky je to výborné, řežijně jakbysmet a síla filmu je nediskutabilní. Celé to ale trošku ubíjí ta neskutečná soda textu, spousta jmen a faktů, takže první polovina byl nápor na mozek, pro mě s chaotickou orientací. Jinak pecka. 4,5* ()

sidzej

Oscar za najlepší film? Nezaslúžene. Táto téma bola spracovaná neraz a v oveľa zaujímavejšom a emotívnejšom prevedení. Nehovoriac o tom, že medzi nominovanými filmami boli ďaleko vydarenejšie diela (napr. Revenant, Room) ()

salisbury

Světelný kužel si pod taktovkou novinařiny posvítil na zneužívání dětí církevními hodnostáři, kteří své ovečky pasou víc než je zdrávo. Silné téma inspirované skutečnou událostí je svou smutnou temnotou stále přítomno a obávám se i říct, že není doposud vymýceno. Církev chrání svou hříchem pošpiněnou sutanu za každou nepublikovatelnou cenu. Film mě zaujal a svým ohňostrojem slov vtáhl do děje tak, že ani nebylo potřeba akčních vsuvek, které by děj jakkoliv zrychlovaly. Spotlight v bojích o zlatého plešouna vyhrál asi oprávněně cenu za nejlepší film, z čehož se domnívám, že v řadách kritiků nejsou žádní okolárkovaní věřící držíc ve svých zpocených tlapách ručku nevinného andílka. ()

Marsik

CineStar Anděl (ČSFD projekce) - Paráda, dost dobrá projekce, která se fakt vyvedla. Ruffalo, Keaton, Tucci, zejména ti 3 film táhnou. Pak slušně hrající McAdams. 2 hodiny jsem s velkým napětím sledoval toto ojedinělé drama s velmi citlivým tématem. Jestli vše byla a je pravda, tak potěž pánbůh. Po další projekci nejspíš sáhnu po 5 hvězdičkách. 84% (with J.) ()

F.man

Dobrý novinář dokáže hory přenášet. Ukažte to prosím těm parodiím na žurnalisty v Blesku a jiných. ()

FFilipCZ

Mám trošku problém s tím, jak se poprat s hodnocením tohoto vítězného oscarového snímku. Nakonec bych to shrnul asi takto: Závažnost a pravdivost tohoto tématu a fakt, že se do tohoto někdo pustil a vypráví tento příběh celému světu, si rozhodně zaslouží pět hvězd, společně s povedeným obsazením a výborným Markem Ruffalem. Druhá stránka věci je ale zpracování některých částí filmu - především první cca půl hodina je neskutečně nudná - nechybělo mnoho a film jsem ani nedokoukal, ale vzhledem k tomu, že jsem věděl, do čeho se pouštím a že snímek by měl mít nějaké kvality, odolal jsem. Postupně, jak se děj nabaluje a my, jakožto diváci, společně s reportéry odkrýváme stále více a více toho svinstva, snímek začíná být zajímavější a zajímavější. Přeci jenom mě ale zpracování neoslovilo natolik, abych se tu ošíval mnoha hvězdami. Na závěr ale musím říct, že porota rozhodně vybrala na můj vkus lépe, než rok minulý, kdy Oscara vyhrál Birdman, kterému jsem bez ostychu napařil odpad bez mrknutí oka. Doufám, že vzestupný trend bude pokračovat a na příštích Oscarech se s porotou konečně shodneme na sto procent. ()

maddy

Inteligentný film, veľmi inteligentný film a to znepokojivejší, že je podľa skutočnej udalosti, to sú slová, ktoré ma po skončení Spotlight ako prvé napadli. Jednoducho poctivý kus filmárčiny, v ktorej je všetko na tom správnom mieste. Vzhľadom na veľmi poburujúcu tému (odhalenie pedofílie kňazov, respektíve ich priame zneužívanie detí v Bostone) by hockto mohol od Spotlight čakať priam novinársky thriller, ktorý všetku tú hrôzu divákovi odprezentuje pred očami. Spotlight na to však ide úplne inak. Nesnaží sa prvoplánovo poburovať, čo by sa pri danej téme dalo veľmi ľahko a malo by to rozhodne silný dopad na diváka. Hravo by danú tému, ktorú film spracováva išlo vystavať iba na tej kauze, zobrazovaní zneužívaných, obviňovaní kňazov, škandalizovaní Cirkvy. Avšak nie, v Spotlight odhalenie týchto zverstiev zatĺkaných Cirkov prebieha výhradne skrz prezentáciu faktov a nie cez obyčajné a prvoplánové žmýkanie citov nad zneužitými deťmi (to tu v podstate nevystupuje ani jedno). Na prvý pohľad sa tak Spotlight môže javiť ako pomerne odťažitá a obyčajná novinárska dráma z jednej redakcie s možno menej výraznými, ale o to komplexnejšie napísanými postavami. Pri druhom pohľade to je však precízne vystavaná ukážka investigatívnej novinárčiny stavajúcej výhradne na hľadaní jednoznačných faktov, pátraní po zdrojoch, v archívoch a potvrdzovaní si ich vierohodnosti pri kontroverznej témy o ktorej redakcia píše a ktorú sa snaží odhaliť svetu. A práve tá nezaujatosť, s ktorou je celý film natočený tomu dodáva o to väčšiu pôsobivosť. Namiesto zobrazovania nechutností, tu sú odprezentované priame fakty, bez zbytočného tlačenia na emócie, ale v závere o to silnejšie, pretože diváka film namiesto toho, aby akokoľvek emočne ničil nechá v závere iba neveriacky krútiť hlavou nad našou spoločnosťou, v ktorej sa v tajnosti dejú ohavnosti o ktorých nikto ani netuší a ktoré sú aj tými, ktorí by ich mali odcudzovať zamietané pod koberec a ututlávané. Skvelo spravovaná téma so silnými hereckými výkonmi každého zúčastneného. Síce tu nie je priestor na akékoľvek emočné výstupy, ale o to sú tie postavy a výkony uveriteľnejšie. Svojím spôsobom mi Spotlight pripomenul tohtoročného oscarového konkurenta The Big Short. Tematicky síce úplne odlišné filmy, ale obidva svojím spôsobom prezentujú jednoznačné fakty a ukazujú prstom na konkrétnych vinníkov. Oba natočené inteligentne, civilne, bez potreby prvoplánovo ohurovať, ale o v jadre o to strhujúcejšie. CELKOVO: 4* (8/10) ()

Z La La Landu na Měsíc

Z La La Landu na Měsíc

24.06.2017

Damien Chazelle (Whiplash, La La Land) se letos stal nejmladším režisérem, který má doma na poličce Oscara. Jeho další film tak doprovází astronomická očekávání, před nimiž by se kdekdo schoval k… (více)

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz