Spotlight

• Česko Světelný bod (více)

Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams a Liev Schreiber v hlavních rolích skutečného příběhu, ve kterém reportéři amerického deníku The Boston Globe odhalili masivní skandál zneužívání nezletilých představiteli místní arcidiecéze. Případ neměl dopad pouze na pár obviněných duchovních, ale otřásl celou katolickou církví. (Falcon)

Slarque

Investigativní novinářské drama o žurnalistice toho typu, který se u nás bohužel nevidí. Mravenčí práce celého týmu, na jejímž konci buď bude velký materiál a nebo také ne. Výborné herecké obsazení, milimetrově vybroušený scénář a nenápadná, ale suverénní režie. ()

eLeR

Som rada, že Thomas McCarthy vymenil herecké remeslo za režisérsku stoličku, pretože film od filmu napreduje. Aj tento film natočil naozaj skvelo. Spracoval zaujímavý príbeh, ponúkol výbornú atmosféru a hercov primäl dobre hrať. Muzikanti zahrali tiež výborne. Odporúčam! ()

Bachy

Tohle musí zákonitě dělat větší dojem za oceánem. Tady u mě v sedačce kinosálu se to občas trošku táhne. Spotlight je dobrej film, jenže mě občas nechal bloumat vzadu. A po několika týdnech už jsem tak pozadu, že vlastně nevím, jestli jsme spolu vůbec někam šli nebo jak. ()

Rocky62

Kvalitní filmařina, která je však podle určená spíše pro akademii, než pro komerčního diváka. Místy chybí emoce, některé pasáže nudné. Ovšem herecky je to na vysoké úrovni stejně jako výpovědní hodnota, obohacená démonickým hávem. Úctyhodně odvedená práce, nicméně s několika vadami na kráse. 70% ()

Happens

Zapomněl jsem napsat recenzi po filmu. Chyba. Snímek byl tak nudný zpětně, že nevím, co tam bylo. Asi něco o lepidlu, nebo církvi. Nebo tak nějak. ()

classic

HON na pedofilných kňazov v americkom Bostone, a to pomocou novinárov z Boston Globe z tímu - Spotlight. Je klasikou, že títo pojedači detských sŕdc, robia tieto oplzlosti - nielen v dejovom Bostone, ale aj v iných destináciach sveta, kde sa to len tak NIMI hemží, ako nákaza cholery. Skrátka, je ich veľa, robia si, čo chcú, nič sa im nestane. Húževnatí novinári, sa začnú v tejto spletitej mozaike vŕtať, aby odhalili týchto zástupcov cirkvi, týchto pedofilov, ktorí sú rozšírení, ako huby po daždi, spísali zoznam, ktorý činí - 87. prípadov, namiesto - pôvodne zvažovaných 13. mien. Teraz je potrebné nájsť svedkov, ktorí sa stali obeťami týchto nekalých praktík, musia vypovedať, a takto postupne sa dajú veci na správnu mieru s tým, že sú mnohí ďalší, ktorých zatiaľ ešte nečapli. Dosť odvážny a pútavý film, režiséra a scenáristu - Thomasa McCarthyho, kladie dôraz na hĺbkovú analýzu - objasnenia týchto činov. Ašpirant na film roku, kde si nie som istý, že sa tak stane, má na to potenciál, ktorý ale neobháji z iných filmových ocenení, kde dostal veľa cien, americká Akadémia filmových umení a vied, sa zachová asi inak a neudelí filmu - vrcholovú a najdôležitejšiu cenu. Herecký ansámbel, je kvalitný, ničím ale neprevyšuje typický štandard, Michael Keaton, je očividne pri chuti, vo forme, že ešte bude k dispozícii, predovšetkým bude sa brať vážne. Ešte spomeniem, Rachel McAdams, Marka Ruffala, ktorí obdržali nomináciu za herecký výkon vo vedľajšej úlohe, ale skôr to vidím tak, že do počtu, aby sa vyplnila pätica nominovaných. Nie je to strhujúci film, deje sa tu toho veľa, strih je roztržitý, ako postava Marka Ruffala, film mi niečo dôležité povedal, ale nie takým spôsobom, že som zostal zarazený do stoličky, priklincovaný, že takmer nedýcham. Pre mňa určite, to nie je - film roku... Som spokojný, ale zasa nadšený. Hm... nie. ()

Arsenal83

Pravdepodobný víťaz v kategórii Film roka podľa oscarovej Akadémie, ktorý ale ničím extra neohúril. Nepriniesol novú tému ani informácie. Tí, ktorí tu tvrdia, že „budete šokovaní“, tak predpokladám, že nevideli za posledných 10-15 rokov žiadne noviny ani správy. Takáto téma je vhodná pre gradovanie emócií, tu ale nič neprišlo, vyšterovanie a vyšetrovanie, ale divák zostáva pomerne znudený. Téme pedofílie musí jednoducho diváka strhnúť a tu sa to nepodarilo. Neskutočne prehrávajúci Ruffalo je na škodu filmu a nechápem, prečo si za výraz ako po mozgovej obrne odnáša nomináciu na Oscara...Vyznelo to sílene. Potom tu máme ale Keatona, ktorý hrá zase podpriemerne. McAdams bola takisto slabinou filmu. Herecky to zvládol len Schreiber a to naozaj nadpriemerne. A s tými 6% pedofilov medzi kňazmi, to bolo trošku trápne. Na svete je okolo 420 000 rímskokatolíckych kňazov. Podľa týchto fundovaných investigatívnych žurnalistov by len medzi nimi muselo byť cca 25 000 pedofilov. Tomu neuverí ani militantný ateista, ak nie je slaboduchý. ()

Chrustyn

V mnoha ohledech utahaný, pro mnohé nudné, bez "thrillerového" napětí, ale přesto strhující a atmosferické vyprávění z reportérského prostředí, neústupných novinářů, kteří píší o čem by neměli. Film stojí a padá hlavně na hercích, kteří jsou bez výjimku výborní. ()

korbitch22

Snad první film po někoilika letech, jemuž jsem Oscara opravdu moc přál a jediný film po x letech, který si ho opravdu zasloužil.Ať už za skvělé téma, které by ještě před pár lety bylo pro zasraně puritánskou ameriku tabu, která se tyhle hnusy neustále snaží skrývat, popírat a zlehčovat, nebo za fascinující hereckou plejádu v čele s nesmrtelným Keatonem. který konečně ke stáru získává ten správný a zasloužený herecký věhlas.Jedno z mála Oscarových dramat které jsem sfouknul jedním dechem a užil si parádní kus filmařské práce.Potěšila i výtečná hudba.Spotlight jednoznačně drama roku 2015 naprosto bez debat.90%. ()

Marze

Film vyžaduje velkou pozornost. Až úmorná novinářská práce. Naštěstí napětí filmu se postupně zvyšuje a divák je v závěru odměněn za trpělivost. ()

marhoul

Poměrně minimalistický, strhující, napínavý a velice vkusně pojatý snímek, který mistrně vyšperkovali snad všichni aktéři. Jejich decentní, přitom velmi silné, výkony mě nadchly. Tohle je vážně moc dobrý film! :-) ()

mat.ilda

Co říct? Snad jen - to je hnus, velebnosti... a taky, že žádná zhovadilost by neměla uniknout trestu, ať je to Petr nebo Pavel. A že je fajn, pokud ještě někde existují novináři, co neinvestigují na politickou objednávku, smůla, že na dramatickou podívanou to samo o sobě nevydá - ono je rozdíl o problému jen tlachat (a špulit papulu, viz Mark Ruffalo) a nebo si ho pořádně podat - což zrovna nebyl případ amerických Kroupů a Klímů, spíš sólokapr bez emocí a napětí, až na zádrhel s veřejnou složkou, která nám ovšem zase šustí papírem :-) a se speciálně pro mě diskrétně podsunutým úplatkem v postavě úžasně dívatelného, protože opravdového, Stanleyho Tucciho. Někdo zde napsal "procedurální nuda par excellence", to by sedělo... nebo taky "natočeno podle slohové práce třídního suchara", říkám já. Tak příště, třeba nějakou naši, tu o sbormistrech. ()

evulienka3

Spotlight patrí k typu filmov, v ktorých mi nevadí nezameranie sa na postavy. Nosným bodom tohto filmu je totiž jeho príbeh. Naozaj zaujímavý príbeh, ktoreho poskladanie v reáli zabralo dosť času. Film si však vyberá len to podstatné a to ho robí naozaj prehľadným a pútavým. Jasná, nekompromisná so zamerania na cieľ nevybočujúca línia. Film síce mohol byť trošku viac kritickejší, ale to nebolo jeho cieľom, takže mi to až tak zase neprekáža. Pre tých, ktorých by možno zaujímalo ako táto nechutná mašinéria fungovala v praxi odporúčam austrálsku minisériu Devil´s playground....skutočne veľmi výživný kúsok na túto tému. ()

KrestanFilms

Hodnotím z křesťanského pohledu. Z toho pohledu fiml nemá co člověku dát. Film je vlastně o tom, jak nebezpečné je stát v čele a to ještě zvlášť když sama církev háže klacky pod nohy. Ano - když lev řvoucí svede pastýře, ovečky to také poznamená. Ty současné to zraní, mnohé se rozutečou a potencionální nové to odstraší. A když církev zavedla celibát, satanovi začaly opravdu žně, protože to je nejjednodušší cesta, jak zničit pastýře. Katolická církev sama celibátem uvedla do zkázy spoustu svých duchovních. Naložila prostě na ně přespříliš těžké břímě. ()

Flego

Mrazivé vyšetrovanie skupiny novinárov odhaľuje znepokojivé zistenia, ktoré zasahujú do nyjvyšších cirkevných miest. Film je natočený v podstate pomalým tempom, vhodne ho doplňuje hudba, herecký ansámbl je na úrovni a o napatie sa stará postupné rozplietanie kňažských obludností. ()

sharky

Hraný dokument, který je sice zajímavý, ale je tak strašně sterilní a bez emocí, až je to nuda k nepřežití. Ovšem Keaton je tu výborný, škoda, že nedostal Oscara. ()

Roman.Ticka

Nebudu zde hýřít hvězdami, když hvězdný tým maximálně nevyužije potenciál, jaký takto citlivé téma nabízelo. Souhlasím plně s uživatelem Slasherem, že se citrón dal vymáčknout až do těžce stravitelné a ultra kyselé slupky .. ()

rikitiki

Dosti reálné vykreslení novinářské profese, kde často nejde o každodenní šokující náměty, ale o poctivou úmornou práci se sbíráním dokumentů, hledáním svědectví a pak skládání dílků do jedné výpovědi, která ale nemusí vyjít pokaždé. Závidím Američanům takové prostředky, že si jejich média mohou dovolit týdny a měsíce platit novináře sledující jediné téma. To je v českých podmínkách sci-fi. ____ Snímek se skutečně soustředí především na investigativní žurnalistiku, rodinné poměry novinářů jsou jen naznačené a v příběhu nehrají žádnou roli. Film působí starosvětským dojmem, kdy jsem si několikrát musela připomínat, že to nejsou 70. léta, ale skoro současnost. Přesto ve mě dojem jakoby ze 70. let přetrvával. ____ Je to záslužný film o záslužné práci, ale trochu utahaný. ()

Z La La Landu na Měsíc

Z La La Landu na Měsíc

24.06.2017

Damien Chazelle (Whiplash, La La Land) se letos stal nejmladším režisérem, který má doma na poličce Oscara. Jeho další film tak doprovází astronomická očekávání, před nimiž by se kdekdo schoval k… (více)

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz