poster

Československý filmový zázrak (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 2014, 14 h 15 min (Minutáž: 57 min)

 • Historik
  ****

  Seriál vlastně přinesl to, co se od něj čekalo. Mně ale chybí širší pohled na tu dobu. Pořád se všude píše jen o tzv. nové vlně, obraz tehdejší kinematografie byl ale mnohem širší a patrně nikdo nechce tvrdit, že filmy nové vlny byly vždy těmi divácky nejvyhledávanějšími a vždy nejkvalitnějšími. Což bylo také správně doloženo na filmech Karla Kachyni nebo Kadára a Klose. V té době vznikla řada dalších pozoruhodných filmů mimo módní trendy. Přivítal bych třeba zmínku o Fantomu Morrisvillu, ano, je to jen komedie, ale jak vytříbená a originální, nebo o fimech Karla Zemana, či Vorlíčkových komediích Kdo chce zabít Jessii či Konec agenta W4C.(20.4.2015)

 • Stegman
  ****

  Narozdíl od Zlatých šedesátých, kde mě některé díly skoro uspaly, tady se žádná nuda nekoná. Hlavně díky tomu, že se tu často střídají tvůrci, filmy a témata. Takže v tomhle směru jsem spokojen. Horší je to s konzervativním (povýšeným?) přístupem tvůrců, kteří opomenuli mnohé kvalitní autory, unikátní filmy nebo i celé žánry. - Jen proto, že nezapadají do konstruktu "zlatých šedesátých"? (např.: 60kový Frič, Schulhoffovy kriminálky, komiksová Jessie, satira Bílá paní, psychothriller Já, spravedlnost, akčňák Hra bez pravidel, sci-fi Ikarie XB 1 nebo veselá Šíleně smutná princezna) - Kdyby to bylo celé čistě jen "O nové vlně", nemám námitek. Tady se ale mluví o celém desetiletí, zmiňují se i Kadárovy nebo Kachlíkovy filmy... Každopádně je to ale zdařile udělaný cyklus a pro získání všeobecného přehledu o nové vlně bohatě postačí. Škoda jen, že tvůrci kazí neznalému divákovi zážitek neustálými spoilery uváděných filmů. Pokud vám ale spoilery nevadí, přidejte si k hodnocení hvězdičku.(3.5.2015)

 • Vančura
  ****

  Po výborných cyklech z poslední doby Rozmarná léta českého filmu či Zlatá šedesátá připravila veřejnoprávní televize další povedený dokumentární počin, který skvěle mapuje zvolený úsek národní kinematografie. Člověk se zde dozví spoustu zajímavostí a správně navnadí na následné zhlédnutí nějakého filmu z této hvězdné éry čs. filmu. Záslužný počin, u něhož želím každého dílu, který mi uniknul.(15.4.2015)

 • ghatos
  ****

  Takže sjeto kompletně všech 15. dílů. Šedesátky byly celkově v Československu hodně povedené (kulturně, sportovně, částečně politicky). Nová vlna oproti budovatelským 50. letům působila jako zjevení. Navíc uspěla ve světě. K podobnému úspěchu se český film, už zřejmě nikdy nepropracuje. Jedinečné podmínky tehdejší doby se nikdy nezopakují...79%.(13.2.2016)

 • Hwaelos
  ****

  V podstatě jde o tentýž projekt jako Zlatá šedesátá, jen sestříhaný do podoby, která navazuje na projekty Rozmarná léta českého filmu a Těžká léta československého filmu. Což také značí, že divák Zlatých šedesátých bude často sledovat tytéž záběry (ať mluvící hlavy nebo totožné úryvky z filmů), které už jednou nakoukal. Přesto si myslím, že tento přístup k látce je vlastně lepší volbou, než jednotlivé díly věnované konkrétním tvůrcům - jednak je možnost paralelního porovnávání filmů napříč různými tvůrčími skupinami v téže době jaksi živější a skládá plastičtější obraz 60. let (nechybí totiž ani pohled na komerčnější "ne-novovlnné" filmy), jednak díky návaznosti tří výše zmíněných projektů vzniklo unikátní dílo, které mapuje vývoj české kinematografie posledního půlstoletí konzistentní formou.(27.10.2015)