Sofius

Ach jo ... Takový to mohl být dobrý historický film, kdyby autoři netrpěli utkvělou představou o vytvoření přidané hodnoty, čímž bohužel film výrazně srážejí do oblasti patosu. Film má dobré momenty střídající se se škodlivou přehnanou autorskou licencí, která je příliš rušivá na to, abych si mohl film užít a dát mu vyšší hodnocení. Nejhorší pěstí na oko je asi chování postav. Například Jan Kubiš ... absolvoval vojenský výcvik ještě v Československu, později prošel dalším výcvikem jako člen francouzské cizinecké legie, což je další drsná škola, dále se účastnil bojů ve Francii a byl za to vyznamenán francouzským válečným křížem a nakonec ještě v Anglii absolvoval výcvik pro speciální úkoly a výcvik pro parašutisty, přičemž paragáni, to je extra třída, kam se nedostane každý ... no a ve filmu ... už hned od začátku se chová jako vyklepaný nováček, který asi ještě nikdy nikoho nezabil a má s tím velký psychický problém ... Co to jako má být? Ano, "jim šlo vo něj jako vo člověka", ale tohle prostě nemá ve filmu o skutečných událostech co dělat! Po váhání mezi hodnocením 3 nebo 4 nakonec dávám 3, především pro nesnesitelnou míru tvůrčího patosu, který je zde na úkor historické přesnosti. ()

funesfilm

Čakalo, by sa niečo možno veľkolepejšie. Po toľkých rokoch, by si to téma atentátu z dôb protektorátu, zaslúžila. Porovnávanie s českou verziou zo šesdesiatych rokov 20. storočia, vždy určite existovať bude. Vtedy sa nakrúcalo v iných podmienkach s inými tvorcami, no výsledok vyšiel na výbornú. Anhropoid nevykazuje takú energiu. Emócie sa strácajú. No i napriek tomu, je film dobrým dielom. Trošku ma potešilo, že Jozefa Gabčíka predstavili v prvej polovici ako Slováka. Táto skutočnosť sa v minulosti akoby potláčala. V tomto prípade k tomu došlo už asi aj v druhej polovici. Autori chceli pravdepodobne spočiatku ukázať spojenectvo dvoch národov v rozdelenom štáte. V konečnom súčte predovšetkým prestrelka v kostole, autentická a dostatočne dlhá. Všetko však poukazuje na to, že Nemci by neboli tak úspešní bez našincov. Vždy sa zradca z vlastných radov nájde. ()

MATTcz

O tuto událost jsem se jednu dobu hrozně zajímal, ale když se mi naskytla příležitost si pustit právě tento film, který nádherně znázorňuje událost atentátu na Heydricha, tak jsem neváhal a šel jsem do toho. Musím říct že lepší válečný film jsem už velmi dlouho neviděl, a ještě k tomu tak dobře natočený film podle skutečných události, jsem neviděl jakbysmet. Když jsem ve filmu slyšel cizince říkat české jména a české názvy ulic apod., tak mě to příjemně pohladilo na duši, že se naše historie dostává i do zahraničních filmů. A tolik českých herců a hereček, které máme možnost ve filmu zahlédnout tak to je snad to nejlepší, co může českého diváka ve filmu potkat. Krásně natočené (hlavně pravdivě, né jako tomu bylo ve filmu Smrtihlav), dobré obsazení a poslední věc kterou nepíšu u každé recenze, ale musím velmi pochválit kameru. Dvě hodiny které jsem strávil u tohoto filmu, tak vůbec nelituji. Koho baví české dějiny tak mohu jen doporučit. Lepší film o této události snad už nebude, takže vřele doporučuji! ()

ANDAKIN

Mám velice rád filmy s válečnou tématikou a jsem hrdý, že jsem příslušník stejného národa, jako tito hrdinové, ale filmu musím dát jen 1*. Opravdu nepříjemně jsem nesl klasické zpracování akčního filmu se spoustou krve a mrtvých na konci. Čekal jsem film, který pietně vyjádří úctu a ocení statečnost a chrabrost reálným vylíčením tehdejších poměrů a tragické situace. Očividně jsem očekával moc. Jediným pozitivem shledávám obsazení Cilliana Murphyho do hlavní role - jedná se o mého oblíbeného herce, ale jeden člověk nemůže spasit celý film. * ()

walsidal

Atentát na Heydricha. Historická událost, na jejíž smysluplnost i s odstupem 75 let existují rozdílné názory. Nepřilákal filmové tvůrce zdaleka poprvé. A protože filmové zpracování z roku 2016 je nejnovější a nejnákladnější, tak je také považováno za nejlepší. Asi bych s tím mohl souhlasit, ale přesto mu musím vytknout jednu věc, kterou jsem už párkrát zmínil i v komentářích k jiným filmům: Podle mě by výsostně národní témata neměla být zpracovávána zahraničními produkcemi. A atentát na Heydricha takovým výsostně národním tématem je, jakkoliv podnět k němu přišel z Londýna. Film Android takovým národním zpracováním není, ani přesto, že v něm hrají i tuzemští herci a že se odehrává v tuzemskýh dobových reáliích. Film líčí události víceméně objektivně, a přestože tvůrci jasně prezentovali svůj názor na tuto historickou událost, nijak ho divákovi nevnucují. To budiž filmu přičteno k dobru. Jenže když se tam, kde se má mluvit česky, mluví anglicky, je tím autenticita dost výrazně poznamenána. Kromě toho film nese stopu západní produkce také v tom smyslu, když se snaží o zatraktivnění děje za použití akčních filmových prostředků. Když to shrnu: Na jedné straně by z důvodu finanční náročnosti v takovéto podobě film pouze z tuzemských zdrojů vzniknout nemohl. Na druhé straně ovšem daní za peníze zahraniční produkce byla jistá ztráta autenticity. Ať každý sám posoudí, která cesta je lepší. Za sebe říkám, že s finálním hodnocením počkám až po zhlédnutí dabované verze. ()

Jan_Hybern

Považuji film za nepovedený. A to samozřejmě nejen kvůli šílenému přízvuku herců, kdy snad aby napodobili východní Evropu snaží svou angličtinu deformovat ruským přízvukem. Tím, že je to v angličtině, tak tam vznikají i zajímavé scény, jako když jedna z postav říká, že je Slovák, což by asi všichni poznali hned z toho, že mluví slovensky. Prostě obrovské zklamání z nevyužití šance ukázat se trochu ve světě. ()

Honzyg

Je sympatické, že se ztvárnění tohoto pohnutého období československých dějin ujala britská produkce, což je na výsledku více než znát. Zato způsob, jakým se v české koprodukci popasovali s jazykovou stránkou, je více než rušivý. Kombinace rodilých mluvčích hovořících perfektní angličtinou (což je navíc zpočátku filmu v kontextu provázanosti s anglickou linkou této historické kapitoly i poněkud matoucí) a českých herců mluvících nepokrytě slovanským přízvukem tluče bolestivě do uší. Až po delší době sledování se (snad) divák vyrovná s tím, že čeština je zde angličtinou plně nahrazena a rozdíly v akcentu jsou pro děj a rozlišení postav nejen nepodstatné, ale především nežádoucí. Divák se chtě nechtě musí přenést i přes fakt, že se tu čeští občané vzájemně oslovují prvním pádem a někteří z nich nezvládají "ř". Nebýt této vady na kráse, mohl Anthropoid dopadnout ještě výrazně lépe. Pro lepší zážitek z filmu určitě doporučuji výjimečně zvolit dabovanou verzi (kterou jsem ale vlastně neviděl, takže kdo ví...). ČSFD 3* ()

dansimon

Dílo s dobrým obsazením jak našich, tak zahraničních herců. Snaží se o autenticitu prostředí, což se v porovnání se snímkem Smrtihlav daří. První část filmu trošku vlažnější, ale druhá půlka už stojí za to. Nedosahuje kvalit Atentátu (1964), přesto je to solidní film. Hodnotím 75%. ()

Alagaesie

„Kurva.“ s anglickým přízvukem fakt pobavilo. Když chce střílet, je jasný, že se mu nemůže klepat ruka. Veterinář by moh z fleku dělat rozvědčíka. Co padlo o Novákovi jen potvrdilo mou dlouholetou teorii, že toto jméno patří nepříliš důvěryhodným osobám/krysám. Berlín je malá ves? Vaněk si stěžoval špatně. Stará tramvaj! Moravec se moc nepoved. Na celým filmu (viděn v angličtině) je strašně vidět, že Čestí herci tady angličtinou nevládnou. Gabčík si hrál s ohněm už takhle na začátku... – rozptyloval se ženskou, když měl úkoly. Ale Le Bon tady byla zase kus – stejně jako v The Walk. Zábava plná SSáků, hm, cílů tam bylo dost. Slušnej zbraňovej arzenál. Hospoda byla dobrý krytí a Neužil potěšil. Zajímavá byla příprava v lese. Proč ty krávy v tom bytě nedržely kušny?! Lenka věděla něco o zbraních? Skvěle improvizovaná temná komora a hezký plánování nad mapou. Na papíře to vypadalo, že Protektor byl dost dlouho nehlídán. Postavy filmu se mi zdály občas až moc čisté – Fafková. Podle Kovárníkový bylo všechno jednoduchý... Kubiš vylíčen jako proutník a srandista (Granát). Zádrhel musel přijít. Nebyl čas ztrácet čas. Strýček Hajský byl super postavička. Se divim, že nikdo ze skupiny nesdílel Ladislavovy obavy. Tak přece tu obava byla. S náboji dobrá terapie. Proč čekali na Čurdu? Čurda byl čurák! Opakování je matka atentátu. Dobrá scéna! Chudák Fafková. Josef nemoh za to, že neposlechla. Zach se vrátil do role farníka. V kryptě byla nuda (i pro diváka). ‘Cowards die many times before their deaths. A valiant never tastes death but once.’ Zmetek K. Č. se projevil. Chudáci Moravcovi. Ale Moravcová se zachovala správně. Kostel byl nekonečnej. Sice urputně bráněn, ale odboj byl bez šance. Přesto – i šest hodin držení kostela Cyrila a Metoděje je hodně. Národní hrdost na maximu. ()

Euroveo

Kvalitka s drobnými nepřesnostmi, které ale nekazí zážitek z filmu, herecké obsazení není nejlepší, český dabing by mohl být lepší, ale scénář a herecké výkony jsou skvělé. ()

Beata.Stybro

Bylo to anglické. Studeně anglické. Nejdříve jsem si myslela, že to bylo angličtinou, ale nebylo to jen angličtinou. Všechny postavy ve filmu působily intelektuálně, anglické typy místo českých, včetně těch českých(až na výjimky). Film o lidech, bez prostých obyčejných lidí, každý skoro filosofoval, byl klidný vyrovnaný a náhodou když vybuchl, zase se srovnal. Nevěřila jsem jim to, i když jsem tolik chtěla. Příběh je silný, známý, asi jsem očekávala mnoho, hrozná tragedie, drama, ale emoce najdu víc ve Wikipedii, kde jsou pouhá fakta. Přesto kamera dobrá, drama to bylo, závěrečné boje napínavé a herci vlastně nic nepokazily. ()

trotlicek

Kdo ví, jak bychom jako Češi dopadli nebýt těchto 7 mládenců. Kdo ví, jak by Židé dopadli nebýt těchto 7 mládenců. Je možno si položit vícero otázek, ale na žádnou Vám nebude sdělena odpověď, jelikož zmíněných 7 mládenců prostě udělalo to, co tenkrát považovalo za správné. Byl na ně národ hrdý nebo jim vše vyčítal? Samotný film záporné hodnocení dostat nemůže už jen z toho důvodu, že je to snímek o národě českém, snímek o povaze české a hlavně snímek z čech a ne z hollywood kulis! Příběh Heydricha jakožto 3. nejmocnějšího muže tehdejšího Hitlerovského Německa měl jepičí život, nicméně se tenhle člověk zapsal do historie čech více než kterýkoliv panovník, jenž tu vládl pár let. Murphy a Dornan byli dobře zvolení - údajně Murphy studoval život Gabčíka několik měsíců a vyplatilo se. Propojení hollywood stars s našimi domácími herci bylo skvělé - líbil se mi Zach jako odbojový kněz a Budař jako nacistický překladatel. Film plyne jako voda ve Vltavě - někdy rychle a někdy pomalu tak, aby divákovi byly jasné okolnosti. Co se hlavního záporáka tyče - mohl a měl dostat více prostoru, protože film je prakticky o třech lidech - o něm, Gabčíkovi a Kubišovi. Tak uvidíme, co nám nastíní film Smrtihlav, jenž by měl "konkurovat" Anthropoidu. Závěr byl precizně konstruován a měl prvky Grandiozního finále. Přestřelka, kyanid, sebevraždy - za 1 s hvězdičkou. Jak je vidno, tak když se do filmování českých dějin pustí hollywood tak to má koule. Čeští režiséři jsou neméně kvalitní, ale hold prachy z USA jsou prachy z USA. Za ty se dá dělat více divů. :) ()

Wallendorfer

Pravdupovediac, tento príbeh je tak príťažlivý a silný, že nám ho všetci môžu len závidieť. A navyše, čo je ešte dôležitejšie, ten príbeh sa skutočne stal. Po dávnom zhliadnutí filmu si pamätám najviac jeho záver, márny boj šiestich mužov z Moravy (z toho dvoch zo Slovácka) a jedného zo Slovenska. Paradesantné výsadky z VB urobili pre morálku našich dvoch národov viac než dokážeme oceniť (a tým nemyslím len ANTHROPOID). --- "V Británii jsme měli dva kluky. Malého pihovatého Pepíka Šanderu, trochu zakomplexovaného a o sobě pořád pochybujícího nadporučíka. Byl nevýrazný a pořád se držel někde vzadu. Jeho paraskupina Barium nacistům pěkně zatápěla. Předávala do Londýna zprávy o německé armádě, organizovala sabotáže na Královéhradecku, Semilsku, Rychnovsku a Žamberecku. V beznadějné situaci se nakonec velitel Baria nadporučík Šandera zastřelil, aby při mučení neprozradil další odbojáře. V Británii jsem ovšem poznal i těžkého frajera, který v baru vždy rád poroučel whisky, výborně hrál na trumpetu a pořád vtipkoval. O jeho odvaze a síle nikdo nepochyboval. Jmenoval se Karel Čurda." citát arm. gen. Tomáša Sedláčka podľa Miloša Doležala ......Hmm.... Asi tak. ()

stuj

Koukat se na to v originálním znění nebylo dobré. Komolení českých jmen americkými herci znělo blbě. Ale to je jen detail. Celkový dojem z filmu byl takový mdlý. Bylo to spíš o mega akci na konci (kde Němci padali jak švestky) než o vymýšlení a o uskutečnění atentátu na Heydricha. ()

r3musko

Z veľkej časti konverzácia dráma zasadená do obdobia druhej svetovej vojny. Historické fakty som poznal, ale sfilmované to dostalo nový rozmer a v tom je čaro filmov. Dôkazu oživiť príbehy. Exteriéry boli nevýrazné a to je škoda, lebo na vojnovú Prahu som sa tešil. Možno sa na tom podpísal menší rozpočet, ale aj tak ma potešilo že sa film odohráva v Česku. Vďaka tomu som subjektívne pridal jednu hviezdičku. Podobný, ale lepší film je podľa mňa Valkýra. ()

PowPow

Zkrátit to na hodinu a půl a bylo by to perfektní. Čtvrtina scén by se dala s čistým svědomím vystříhat, spousta dialogů byla jalových. Heydrich se tam ukázal jen na pár vteřin. Na druhou stranu to ale dobře zobrazovalo strach a psychiku těch kluků, kteří se bojí umřít - přitom jedna z mých největších obav z amerického zpracování byla, že to bude plné hrdinství a tupého patosu. A závěr byl výborně gradující, naturalistický a minimalistický hudební doprovod tomu seděl naprosto dokonale. ()

bambiz

Byla jsem na film hodně zvědavá, klasický český Atentát mám stále pod kůží, ty postavy v něm byly živé, opravdové. Tady mi byl Murphyho Gabčík vyloženě nesympatický, Dornan naštěstí nebyl úplně šedivý, ale vadil mi dabing, celé mi to přišlo takové strérilní, not touching. Nedokoukala jsem. ()

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál