Ready Player One: Hra začíná

• USA Ready Player One (více)
USA / Indie, 2018, 140 min

Děj filmu legendárního režiséra Stevena Spielberga je zasazen do roku 2045, kdy se svět ocitá na pokraji chaosu a kolapsu. Lidé však nalezli spásu v OASIS, rozsáhlém světě virtuální reality, který vytvořil geniální a excentrický James Halliday (Mark Rylance). Když Halliday zemře, odkáže své nesmírné bohatství prvnímu člověku, který najde Velikonoční vajíčko ukryté někde v OASIS. Odstartuje tak zběsilý závod, který pohltí celý svět. Když se k závodu o nalezení Velikonočního vajíčka rozhodne přidat nenápadný mladý hrdina Wade Watts (Tye Sheridan), je vržen do šílené, realitě na hony vzdálené honby za pokladem ve fantaskním světě mystérií, nečekaných objevů a nebezpečí. (Vertical Entertainment)

Allien.9

Polovina filmu pryč a já nemám jediný důvod nedat křišťálově čistých 5*, říkala jsem si. Už jsem chtěla začít psát ódu a zakládat filmem inspirovanou církev, když v tom jsem prozřela a uvědomila si, že "Ready Player One" není nic jiného, než nafouknutá bublina biblických rozměrů. Navenek je sice barevná a krásná, ale uvnitř není zhola nic; snad jen záporák prapodivných myšlenkových pochodů a Olivia Cooke, která mi opět potvrzuje, že na víc než na seriál prostě nemá... Na druhou stranu nutno uznat, že tolik pop-kulturních hlášek, odkazů a narážek se nedá najít ani v "Lego příběhu", takže alespoň částečné fanouškovské uspokojení se určitě dostavilo. 3,5*. ()

Rominator

Člověk si něčeho všimne, sepíše, ověří, pošle a dopadne takhle... Milý uživateli, tebou zaslaná zajímavost k filmu Ready Player One: Hra začíná (2018) byla zamítnuta z důvodu: zaslaná zajímavost byla sloučena s další již existující zajímavostí. Text tebou zaslané zajímavosti: Při automobilovém závodě se projíždí kolem kina, které má na poutači uvedeno: Schwarzenegger Jack Slater III. Je to odkaz na film Poslední akční hrdina (1993), ke kterému napsal příběh Zak Penn a hlavní roli si zahrál Arnold Schwarzenegger. Tento odkaz do filmu Ready Player One: Hra začíná (2018) tajně propašoval Pennův kolega, scénárista a autor předlohy Ernest Cline. ()

misterz

Tak vážne neviem, mám rozporuplný pocit. Možno keby som bol na tom v kine tak hodnotím lepšie... Príbeh sám o sebe mi prišiel celkom fajn, aj vizuálna stránka nebola zlá, ale spolu dohromady ma to nechalo dosť chladným. To spojenie nedokázalo vo mne vzbudiť žiadne emócie, a o napätí radšej ani nehovorím. Takže som si nevychutnal ani tú vizuálne perfektnú naháňačku s King Kongom a ani ten záverečný boj. Niečo sa však vydarilo a napríklad cestu za Osvietením v tom kine som si celkom užil. Vážne ťažké hodnotenie, prikláňam sa k tomu horšiemu. Lepší priemer. 65/100 ()

HAL

Love-letter všem, co jsou či někdy byli patnáctiletí žrouti popkultury. Spielberg je pán, je mu už asi sto šedesát, ale stejně ukazuje všem okolo jak se má dělat správný teen blockbuster. 9/10 ()

mzss1

(80%) Viděno v kině (3D – český dabing). Ačkoliv jsem opravdu hodně velký kinomaniak, tak na tohle jsem vyrazil neplánovaně. Abych to bez nějakých keců shrnul v kostce, tak to byl asi nejzábavnější Spielbergův film za dlouhou dobu. V podstatě od posledního Indiana Jonese z r.2008. Sice v r.2015 nám Spielberg naservíroval nečekaně obstojný Most Špionů s T.Hanksem, tak přesto mě jeho novodobé filmy co zrežíroval jednoduše nebavily. Lincoln a Akta Pentagon – dobrá volba na spaní (lepší než prášky). No, už se zase rozkecávám, jinak to asi neumím. Úplnou bombu bych z toho ale nedělal, přeci jenom v té druhé půlce a především v poslední cca třetině snímku už je to typický digitální blockbuster, kde toho moc k vidění už není. Finále mi trochu připomnělo poslední Transformers, který mě náhodou paradoxně bavil. No, úvod to má opravdu zajímavý, vtáhne do děje a hlavně nám tu Spielberg nabízí neskutečné množství zajímavých nápadů. Scény jsou do šroubku dotažené do konce. Samotná akce je už digitální a slouží jako takový doplněk. Přesto jsem jak s technickou stránkou, tak i tou vizuální spokojen, dokonce i to 3D bylo přijatelné. Herecká sestava je sympatická. Hudba od Silvestriho kvalitní jako vždy. Ještě musím zmínit, že je to pojato rádoby dětsky, ale ne tak, aby to otravovalo. Takže, trochu mě mrzí, že ta poslední třetina nebyla už tak dobrá, prostě to bylo trochu odbyté, ale opravdu v malém měřítku, film jako takový to určitě nekazí. Takže dost keců, to se prostě musí vidět, 140 minutovka, která mi utekla neuvěřitelně rychle. Dobrá práce. ()

kingik

Spektakulární nářez pro oční bulvy, popkulturních odkazů je více než dost a příběh mě tedy neoslnil. Je ale obdivuhodné, že Steven Spielberg má i ve svých letech erekci, dynamicky do toho buší přes dvě hodiny a nesnižuje se na pubertální úroveň stylem Strážců galaxie. Režijně je tak dokonalý, že by zvládl zrežírovat jakoukoliv látku, která by mu přistála na stole. King Kong, Chucky i Osvícení jsou nejvýraznějšími atributy, které se mně vybaví, kdykoliv si na jeho film vzpomenu. Samotný příběh chce být ve své podstatě jednoduchý, náhle ale začne být složitěji komponován, ke vší smůle se při tom vizuálním nátřesku pomaličku vytratil. Větší sílu má film, když se odehrával v kyberprostoru, kde je plno avatarů, které se značně liší od svých vlastníků, a dalších atributů, které zabaví. V realitě bylo zábavy o něco méně, prolínání OASIS světa s reálným je ale funkční. Herci zvládají své role kvalitně, nezajímavý byl jen zloduch Bena Mendelsohna. Tye Sheridan je v podstatě neokoukaná volba, Olivia Cooke také nic nekazila. Zábavnější byli ale jejich kamarádi. Dobrým záporným typem nohsleda se ukázala Hannah John-Kamen, Simon Pegg ukázal, že dokáže objevit hereckou niternost i v malých rolích, Mark Rylance, stvořitel virtuálního světa, se také ujal. Popkulturních odkazů je přehršel, osmdesátkových je nejvíc, sám jsem odhalil tak přibližně polovinu, určitě jich je ve filmu rozeseto nepočítaně. Místy to bylo poněkud nadbytečně přebujelé. Závěr nepřišel s ničím extra překvapivým, což film stálo body. Pokud máte rádi neutuchající jízdu, která technicky poráží každý spřízněný kousek, je tenhle kousek váš. Umí pohltit, vykazuje inteligenci. Spielberg uznal, že politické píčoviny by mu prodělaly tanga na jeho Katce, tudíž natočil film, za který ho budou mít diváci rádi. Časy jeho nejlepších filmů jsou ale definitivně pryč. 8/10 ()

InJo

Epický geekfest, především ale nejlepší a nejzábavnější Spielberg od čtvrtého Indyho. Kniha se mi moc líbila a k jejímu převedení na plátno nemám větších výhrad - většina změn je buď pochopitelná a povedená (Hallidayovy úkoly), popřípadě neurážlivá (např. přidaná závěrečná honička). Není to filmový milník, "pouze" vynikající blockbuster (s přehledem převyšující většinu ostatních za poslední roky), velmi dynamické a vizuálně totálně opulentní sci-fi dobrodružství se spoustou nadhledu a několika božskými sekvencemi (orgastický úvodní mega závod a jedinečná pasáž odkazující na můj nejoblíbenější film S. Kubricka) a momenty (Vetřelec, Terminátor 2). Mezi nejlepší mistrovy kusy se RPO určitě neprobojuje, jako rodinný blockbuster je ale prakticky bezchybný. 85 % ()

IQ Tiqe

Jo, mělo to trochu dětský nádech, ale mně se to líbilo. # příběh **** | hudba ***** | humor * | akce *** | napětí * | pustil bych si znovu **** ()

HoneyBunny

Těším se, až někdo udělá seznam všech kulturních odkazů v tomhle filmu... ale chybí tomu to pravé nadšení. Spielberg (ačkoli je to jeden z mých top režisérů) tu na mě působí spíš jako záporák Nolan Sorrento, který si nechá od bandy geeků našeptávat, jak má správně jít na ostatní geeky. Na povrchu to vypadá božansky a cool, ale chybí tomu ten správný zápal. Ano, tohle je asi vůbec nejgeekovštější film vůbec a nepochybuju, že si spousta diváků učurá do kalhot, když se na plátno objeví odkazy na Halo, Knight Ridera nebo Lego Batmana. I já jsem v duchu zatleskala, když jsem viděla, že hlavní hrdina řídí DeLorean. Ráda bych ale vyzdvihla jiné téma filmu - a to, jak se lidé stále více uchylují do virtuální reality místo toho, aby řešili reálný svět. Film se tímto zabývá, ale (asi i logicky) nejde moc do hloubky. Škoda, tvůrci by pak mohli dosáhnout něčeho nezapomenutelného. Takhle je to jen fajn nostalgická jízda. ()

Tsuki

Musím uznat, že to má svoje kouzlo. Přestože je to ryze moderní film (i vzhledem k tématu virtuální reality), má v sobě kousek nostalgie starých filmů, takové to téměř dětské nadšení z filmové tvorby. Trailer samotný mě absolutně nenadchnul - v něm to působí jako naprotý mišmaš, přeplácaný moderní paskvil. Ale skutečnost je trochu jiná. Ano, virtuální realitě, která je svým způsobem přeplácaná všemi moderními trendy a efekty, je tady věnovaný obrovský prostor, ale naštěstí to nestojí jen na akčním dobrodružství uvnitř virtuální reality. Myšlenka je ve výsedku jasná a zcela protichůdná - i když nejrůznější technologické vymoženosti dnešní doby jsou fajn a život je tak svým způsobem bohatější, někdy naopak neuškodí udělat krok zpět a vrátit se k všednější, ale zato přirozenější realitě, která není tak komplikovaná. Tímhle vyústěním u mě film dost stoupl. Líbila se mi ta vyváženost mezi vším zajímavým napříč dobou: současné trendy, technologie "budoucnosti", ale zároveň odkazy na průkopnické a legendární hry, filmy či hudbu minulého století, plus ona konečná tečka - důraz na opravdovou nepřikrášlenou realitu bez technologií. Je to taková pocta tomu všemu, především hrám, filmografii a vůbec celé popkultuře za posledních několik desetiletí. A právě tím mi byl film sympatický. Nutno říct, že Spielberg si s tím vším maximálně vyhrál a ta snaha a nadšení je tam vidět. Jen mi místy vadilo, že na to, jak film poukazuje na normálnost obyčejného života, tak i ve skutečném světě tam hlavní postavy prováděly takové bojové kousky, že se tomu jen těžko dalo věřit. Skoro pak nebyl rozdíl mezi tím, jak se chovají ve virtuální realitě a v opravdové realitě, obzvlášť na konci. Ale tyhle detaily se asi filmu takového žánru nedají vysloveně zazlívat. ~(4,0)~ ()

Kudly4

Nesedlo, nedokoukáno .. brzy druhá projekce - 1* (7.7.2018). No trvalo to sice skoro dva roky, ale konečně jsem se odhodlal se na to podívat znovu a hlavně to dokoukat. Sice jsem zažil dobu prvních kazetových videoher, ale že by ve mně vyvolal film nějakou nostalgii se říct nedá. Casting taky nic moc. Natočeno je to parádně, to se musí nechat, ale to je asi tak vše. A jako fanouška především Hororů, mě potěšila scéna Osvícení, to jsem čuměl jak debil, kde se to tam vůbec vzalo a samozřejmě i ten Chucky. Za mě ve výsledku ale průměrná podívaná a je to až moc pro děti. ()

Anderton

Nedá sa byť objektívny pri hodnotení samotného filmu, ak ste čítali predlohu a tešili ste sa na zhmotnenie vašich predstáv. Čiže väčšina môjho potešenia z filmu pramenila práve z tejto skutočnosti, ale ako sme u Spielberga zvyknutí, aj na výrazné dejové zmeny. Kostra je ale, na rozdiel od napr. Minority Report pevne daná a tu sa nič nemení. Čo sa mení, to sú pravidlá k získaniu prvých dvoch kľúčov. Ono sledovať na veľkom plátne to, čo sme v týchto pasážach čítali v knihe, by asi príliš zábavné nebolo a chápal to aj Cline- scenárista. Pre milovníka Spielberga neznalého predlohy to bude ďalší jeho vydarený zábavný film ale asi nič viac a pre náhodných okoloidúcich jeden veľký bordel, v ktorom sa rýchlo stratia a bude im čím ďalej tým viac ukradnutý. Ale to mi je ukradnuté. No a opäť, čo už k tomu viac dodať, stačí odísť 5 minút pred koncom... ()

Frajer42

Musím se přiznat, že jsem zapřísáhlým nesnášenlivcem všech snímků, kde pseudokůl týnejdžři zachraňují svět ze spárů přihřátého šišlajícího záporáka. Cítím se v takových situacích trapně, že s něčím takovým vůbec ztrácím svůj drahocenný čas. Kromě tohoto omylu je nutné ocenit nádhernou vizuální stránku a velmi zajímavý nápad, na kterém je tento snímek vybudován a taky obrovskou hromadu odkazů na kultovní snímky. Docela dobře si dovedu představit, že by se na tomto nápadu dal postavit skutečně kolosální velkofilm. To by se ovšem Spielberg nesměl rozhodnout, že chce vytvořit snímek, nad kterým budou slintat zejména děti předškolního věku. Takto to celé vyšumělo kamsi do ztracena a nevzniklo nic více než tuctová lovestory o skupině puberťáků zachraňujících herní svět. Děkuji, nechci. Většinu času jsem trpěl a křičel bolestí. Lepší hvězda. Spielberg by měl zůstat u filmů o dospělých pro dospělé. ()

Dzeyna

Obvykle tenhle typ filmů moc nemusím, ale tohle mě opravdu bavilo celou dlouhou dobu! Navíc zakomponování kultovních snímků byl vážně super nápad. Takže pokud jste neviděli Osvícení nebo Chuckyho, asi chvilku nebudete chápat, ale na druhou stranu, pokud je váš život jen o paření her, tak je tohle asi nutnost. ()

Kothy

Steven Spielberg mě po dlouhé době překvapil. Pořád je schopný natočit pořádný film. Tento film je snad snem všech hráčů, geeků, případně lidí, co mají rádi 80. léta. Je tam skutečně všechno. Celý děj je bohužel lehce předvídatelný. Akce a efekty jsou úžasné. Každý z hlavních úkolů mě něco do sebe. Nejvíc mě zaujal ten druhý. Celkově je hra Oasis dobře udělaná. Objevuje se zda řada známých herců. Pro milovníky výše zmíněných věcí bude film oprvadu požitek. Ve filmu samozřejmě nechybí ani humor. Člověk musí docela dávat pozor, aby si všim věch narážek. "Volím formu Gundana!" Recenze ()

boshke

Galerie mne absolutně nenalákala; říkal jsem, jaká že to postapokalyptická p*čovina opět spatřila světlo světa. Až jméno pana režiséra mne nalákalo... a fakt, že se jednalo o ČSFD projekci #socka. Každopádně již jako několikráte jsem rád, že jsem vyrazil. A ačkoli jsem relativně mladší ročník, předpokládaje, že většina narážek či popkulturních odkazů mne minula, i tak mne jich trefilo dost na to, abych se po většinu stopáže přiblble usmíval. Well done... 90% ()

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018