Sherlock: Přízračná nevěsta (TV film)

Sherlock: The Abominable Bride

Sherlock: Ohavná nevesta

Krimi / Mysteriózní / Drama

Velká Británie, 2015, 90 min

Oživenie - zo súčasnosti ideme do Sherlockovej "pravej" doby a hneď je to príjemné retro. Scenár je však zamotaný do takej miery, že na konci zistíme, že to v skutočnosti celé bolo inak. Samotný prípad je jemne hororový, čo mám rád (viď. pes Baskervillský), ale záporne hodnotím už spomínaný záver, kedy sa dozvieme, že...(25.12.2016)

Sherlock se nám přesouvá zpátky do 19. století, kam původně patřil. Vizuálně je vše v pořádku a samotný případ se Nevěstou je skvělý od začátku do konce (respektive skoro do konce). Nicméně to tam děsivě ruší ty vstupy ze současnosti, ty psychedelické zjevení profesora Moriartyho a celkově pokus o to udělat z toho něco víc než zajímavou stylovou detektivku. Chápu, že to tvůrci chtěli nějak navázat na původní seriál, ale mě to prostě přišlo asi stejně otravné jako když hrajete Assassin's Creed a probudíte se z Animu. 3,5(4.3.2016)

• Morien

To je tak, když chce někdo reflektovat svoji vlastní reflexi svojí vlastní reflexe vlastní reflexe, že je tak strašně meta, že už ani mlha není opravdová, tapety nejsou opravdové, mrtvoly nejsou opravdové, nic není opravdové. Ať jdou s tímhle do háje. A vzdávat hold feminismu tím, že v rámci feminismu je možno vraždit mimo zákon mi nepřijde nijak extra feministické, spíš právě naopak.(2.1.2016)

Pořádně nafouknutý messengerovský palec nahoru by si v České televizi zasloužili za to, že dokázali odvysílat nový díl tak brzy po premiéře na domovské BBC. Čekal jsem opravdu hodně, dojmy jsou ale docela rozpačité... Chvílemi jsem se dobře bavil, ale po tak dlouhém čekání jsme si podle mě zasloužili víc... 7/10(2.1.2016)

Prvá časť super, potom sa to začne zamotávať. Ako keby si tvorcovia uvedomili, že netreba byť priamočiary a že treba nejaký riadny dejový zvrat. Ten je ale v zásade vo svojej veľkoleposti veľmi nefunkčný. Je dobré vidieť po dlhom čase staré známe postavy v prostredí ktoré ich vytvorilo. Ale mám pocit, že sa z toho všetkého vytráca nielen nadhľad ale aj zvláštne prepojenie medzi charaktermi. Odrazu mi to príde ploché a prázdne. A Moriarty tentoraz prehráva do neznesiteľnosti.(3.1.2016)

• - Příběh není zfilmován podle povídky sira Arthura Conana Doyla, ale jistá spojitost tu je. V původním příběhu "The Adventure of Musgrave Ritual" se Sherlock zmíní o případu nevěsty, když s Watsnem probírají staré příběhy. Nic konkrétního ale neřekne, takže většina příběhu je od tvůrců scénáře Marka Gatisse a Stevena Moffata. (kubsov)

• - Ženy, které se, stejně jako Moly Hooper (Louise Brealey) zde, vydávaly za muže, aby mohly vykonávat lékařské povolání, v 19. století skutečně existovaly. Známý je například případ Margarety Ann Bulkleyové alias vojenského chirurga Jamese Barryho. (IlMagnifico)