Zaklínač - Série 1

(série)
USA / Polsko, 2019, 7 h 57 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvůrci:

Lauren Schmidt

Předloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Epizody(8)

Geralt z Rivie, zaklínač, ktorý loví príšery za peniaze sa stretáva s čarodejnicou Yennefer a princeznou Ciri. Ich osudy sú prepletené cez zákon prekvapenia a spoločné dobrodružstvá. Yennefer sa mení z deformovanej ženy na mocnú čarodejnicu, zatiaľ čo Ciri uniká pred dobyvateľmi z Nilfgaardu. (Filmaris)

Renfield

On ty části epizod (příběhy se to snad ani nazvat nedá) vážně někdo režíroval? Vůbec to tak totiž nevypadá, snad až na pár výjimek. Pocit z děje navíc ještě více zhoršuje zvolený styl vyprávění, nečtenář musí být ztracen. Časové skoky jsou tu běžné, mnoho "příběhů" i díky tomu vyšumí do prázdna. Postavy jsou, nic o nich nevíme a často se ani nic nedozvíme. Odbudou si své a zase zmizí, nebo nezmizí, což je u většiny z nich ten horší případ (obsazení). Pravdou je, že se ten režisérský bordel po třetí epizodě lehce ustálí a nějaký děj občas vidět jde. Jenže to zase platí pouze pro linii Geralta, která tu není sama. Totiž, když napíšu, že nejlepší herecký výkon předvádí Henry Cavill, musí být něco sakra špatně! I na něho jsem si několik epizod nemohl zvyknout, ale nakonec jsem měl pocit, že se přeci jen v roli našel. V soubojích je slušný (je jich tu pomálu) a dva výrazy doprovázené mručením asi tak nějak stačí. Do zbytku obsazení by přišel vhod ještě alespoň jeden herec a vůbec nebylo třeba velkých jmen, i neznámý hrát umí! Tady se na to ovšem "nehraje", obsazení je až do těch nejvedlejších rolí příšerné! Překvapivě podobně je na tom Zaklínač i co se vizuálu týče! Kulisy jsou v mnoha případech velmi špatné, podobně nepovedené (ale jasný, rozpočet) jsou i efekty, což tedy neplatí úplně o všech. Kamera je nenápaditá, nepředvádí nic převratného dokonce ani zajímavého. V mnoha scénách snad za účelem větší špinavosti používá jakýsi šedý filtr, což se opět nehodí. Za hudbu je zde považována změť rádoby středověkých zvuků. Jestliže je knižní Zaklínač fantasy s prvky slovanské mytologie, tak to v tom televizním není vůbec znát, ale čemu se vlastně divím. 30% ()

Henry007

[neznám předlohu ani hry]. První série byla na rozdíl od Cavilovy bílé kštice dosti neučesaná. Na škále fantasy seriálů kolísala od výšin Hry o trůny až po srandovní zábavu à la Herkules Kevina Sorba. Nebylo to ani tak lacině vypadajícími triky a některými dost pochybnými hereckými výkony vedlejších postav, ale příběhem. Ten nám tvůrci naservírovali dosti kostrbatě. Zejména v prvních dílech nedostatečně rozkreslili možnosti tohoto fantasy světa a jako neznalý divák jsem se v tom ztrácel. Stejně tak souběžné vyprávění několika časových linií nebylo šťastně uchopeno. I když to nakonec vše do sebe zapadlo, tak ve mně zkrátka zůstal pocit, že jednotlivé příběhy šlo mnohem účelněji uspořádat. I přes to ale první série postavila dobré základy pro další Geraltova dobrodružství. Casting hlavních postav je solidní a atmosféra některých scén naznačila, jaký potenciál tento fantasy svět skýtá. ()

Azurovydrak odpad!

Otřesná hrůza a naprostá dehonestace knižní předlohy, aneb jak může být ikonické slovanské fantasy Netflixem přetvořeno v amerikanizovaný multikulturní odpad. Od vykuchání a zprznění geniálních Sapkowského povídek, přes hloupé a uši trhající dialogy až po otřesné kostýmy a vizuální efekty. Tady se nepovedlo vůbec nic. 5% ()

barrahir

Látka je hodně osudová, rozhodně víc, než Hra o trůny, to je pro fantasy velký plus. Když jsem teda pobral, jak tam přeskakujou časový linie, tak mě trochu mrzí, že postava Geralda za těch odhadovaných 30 let, které pokrývá první série, neprošla žádným vývojem. Taky bych neosuhlasil s tím, že seriál je levnější, než Hra o trůny. Dočkali jsme se i pár větších bitev, což bylo v začátcích GoT úplné sci-fi. Asi je tu lacinější CGI, ovšem to bylo i u poslední série GoT a jaký ta měla rozpočet. Nejoblíbenější postava asi Tissaia, škoda jen, že v poslední epizodě nám nic nepředvedla, takže doufám, že umře nějakou velkolepou smrtí. Smile Co se týče děje, tak se mi zpočátku zdálo, že se to dost vleče, ale když se na to podívám zpětně, tak třeba trénink Yennefer vzali hodně hopem. Suma sumárum teda beru první sérii jako takovej slibnej úvod k seriálu. ()

zdenur

Neurazí. Zaklínačské univerzum znám jenom ze třetího dílu hry a jako laik bych nejspíš ději tápal daleko víc. Dost jsem se ztrácel v časových linkách. Henry je božský a očividně si roli užívá. Dámské obsazení je na tom taky vcelku dobře a multikulturalismus snad taky splňuje normy. Závěr bohužel moc nenavnadil. ()

M1k9

První díl byl epický, pořádná nálož emocí hned na úvod. Navazující díly se bohužel od této dějové linie na čas odklonily. Možná i proto jsou moje pocity z první série nejednoznačné. Je prostě vidět že se jedná o seriál, který si to nejlepší šetří na začátky a konce sérií. To uprostřed je pouze ok.   7/10 ()

Fifer

Moc jsem si to užil. Ale je třeba říct, že Sapkowski není o nic horší spisovatel než George R. Martin. A Hra o trůny je o level výš. Určitě hrál roli i nižší rozpočet, ale všechno na něj svést nelze. Seriál není zdaleka tak vtipný jako knihy, přitom Sapkowského postavy umí být stejně vtipné a sarkastické jako Tyrion Lannister. Trochu tomu občas chybí hloubka, která je v knihách. Nejvíc jsem byl spokojen s hudbou, hlavním hrdinou a s vyobrazením kouzel a teleportací (moc povedené). Jiné aspekty byly slabší (vedlejší postavy, čarodějové, elfové, levná triková monstra atd.). S finální bitvou o Sodden jsem také spokojen. Závěrečná píseň The Song of The White Wolf: https://www.youtube.com/watch?v=6uWWQnEsNzc ()

warrenur

K jednotlivym dielom som sa vyjadril a tak teda za celok len v skratke. Velmi som sa na Zaklinaca tesil, uz v case, ked boli uplne prve zmienky o tom, ze sa serial toci. Prvy diel celkom navnadil a paradne bojove choreografie, herci a i prostredie si ma ziskalo. Zial, tym to skoncilo a kazdy dalsi diel, s vynimkou posledneho na mna posobil pozliepane, amatersky, obcas dokonca lacno a dej nie vzdy stastne "postrihali". S castymi hereckymi "zakopnutiami". Zaverecny diel je opat celkom vydareny, a konecne dojde k naplneniu ustrednej linie, resp. k jej "nastartovaniu". Ale po tolkych scenaristicky slabych castiach je to slabucka naplast, aby obhajila cely serial. Dufam, ze bola prva seria uspesna v ociach povolanych, aby do tej dalsej napumpovali prachy, aby spolu s tym premakali nasledujuce pribehy. Mna osobne prva seria znacne sklamala. A ako nadpriemer som vnimal iba prvu a poslednu cast. Podla hodnoteni, vacsine ludi sadol, avsak Sapkowskie-ho citatelom moc neodporucam. Mozno len spominanu prvu a poslednu cast. 45% ()

Monisek

Nemit k tomu komentare od manzela, ktery knihy cetl, byla bych asi ztracena... Nebo bych v tom aspon do posledniho dilu dost plavala :-) Ve vysledku ale super. ()

peetrejr

Prvá séria Zaklínača  je ako tak dobrá. Skvelý Henry Cavill, ktorý od jeho ikonickej úlohy Supermana prešiel k ďalšej ikonickej postave: Witcherovi. Ide z neho fakt strach a rešpekt. Charakterovo sa mu veľmi hodí (narozdiel od Sherlocka Holmesa). Henryho dopľňa Freya Allan alebo Anya Chalotra. Síce prvé časti boli celkom pomalé, tak v tých posledných sa to pekne rozbehlo. Dĺžka častí je akurátna. Mám trochu problém s tým, že mi prekážajú prehnané CGI príšery či dosť často sa nikam príbeh neposúval. Začal som pozerať druhú sériu a príbeh sa skoro ani neposunul. Ja vlastne ani netuším prečo sa niečo deje tak, ako sa deje alebo neviem nič o sile Princezničky Ciri (mimochodom strašne mi prekáža táto postava, kvôli jej arogantnému pohľadu, z ktorého by sa jej hodila "výchovná". Len vravím že sa mi nepáči ako postava, lenže zas na jednu stranu jej vyvyšovanie chápem, pretože bola princezná a nie často sa stretávala s obyčajnými ľuďmi. Takže vlastne herečka spravila dobrú robotu). Príšery, sex, príšery, sex, sex, a príšery je tak laicky celá jednotka v skratke. Nie že by mi to nejak vadilo ale predsa len, čoho je veľa, toho je veľa/všetkého veľa škodí aj keď Geraltovi je asi jedno či dostane kvapavku alebo nie... Zabíjanie už spomenutých monštrier je celkom cool. Je tam akcia, drastickosť a Geraltov meč. Koniec koncov sa jedná o podarený seriál z dielne Netflixu. ()

gumbo

Hlavně to vypadá strašně lacině. A to je, na to co mělo být seriálovou bombou roku, docela průser. Ikdyž mi někteří herci do některých rolí zjevem moc nepasují (třeba Yennefer a většina králů/královen/císařů), tak herecké výkony to celkem kompenzují. Oceňuji také 3 dějové linky u nichž se až časem ukáže, že možná nejsou tak úplně ve stejné časové rovině. Největší slabina je zatím ve scénáři, kde se už na začátku jede linka konjunkce sfér / CIri jako klíč a kde máme stanovené jasné zlo, kterým je Nilfgard. Okolo toho se točí prakticky veškerý děj a vše okolo je upozaděno. Strašně tu chybí nějaký úvod, kdy by dělal Geralt jen svoji "práci" a místo toho se stále řeší problémy lidí. Navíc to neustálé opakování o osudu co se nedá přemoci (scénáristá berlička jak vyšitá) už je po pár dílech vyloženě otravné. Některé věci jsou moc zkratkovité a některé se zbytečně řeší (jako příklad je třeba příběh o vzniku "řezníka z Blavikenu", který ve své krátkosti a v těch jatkách okolo vůbec nedává smysl). Mírné zklamání. Uvidíme co další řada, ale možná by to chtělo ne režijní sesli sehnat někoho zkušenějšího, kdo to dá trochu dokupy. 70% ()

misa_laska

Série 1. Obrovská očekávání a velké zklamání. Pokud to porovnám s polským seriálem Zaklínač (jeden z mých nejoblíbenějších seriálů), tak tomuto dám max 1 hvězdu, je to zmatek. To by se nešlo držet knižní předlohy, ale i pro diváky, kteří Zaklínače vůbec neznají (hry, knihy, film, seriál) udělat děj přehlednější a postavy zajímavější? Skok do děje a vynechání Geraltova dětství a jak se stal Zaklínačem prostě chybí. Uvidíme, co další série, snad bude lepší. ()

Wallis3

Seriál se snaží tvářit velkolepě, ale prostě na to nemá. Dokonce mi přijde, že tvůrci sami neví, jestli se držet předlohy, nebo si vymýšlet něco vlastního. Zaklínač byl jedním z nejočekávanějších počinů, ale jeho lacinost a špatné vyprávění seriál vyloženě sráží. Za mě zatím dost zklamání! ()

JG7

Teror, hrůza, utrpení, asi takové jsou běžné pocity, které zažívá skalní fanoušek během sledování Netflixácké adaptace. Jedna věc je změnit nebo škrnout nějaké části, další je být pevně odhodlán vyprávět(?) svoji verzi příběhu. Kde v knihách triumfoval zaklínač výřečností, v seriál nahrazuje “hmm” nebo “f*ck”. Komplexnost děje nebo postav ustpuje v prospěch bezmyšlenkové akce. Seriál se snaží představit 3 hlavní postavy najednou, přestože se pohybují úplbě v jiném prostoru během časovém rozmezí kolem 50 let, díky čemuž nezbývá prostor k vývoji postav. To naštěstí nevadí, protože seriál řídí všemocný osud, který vynahruzuje absenci osobností postav a jejich vzájemných vztahů. Scény působí jako by při produkci seriálu naprosto absentovali jacíkoliv režiséři. Vizuál je ošklivě šedivý a kulisy laciné. Přese vše se seriál těší ohromné popularitě, protože Henry Cavil je urostlý a s mečem se ohánět umí (nevadí, že jeho Geralt nedá dohromady souvětí) a ve stylu Hry o trůny nechybí zbytečná nahota. Mizerný produkt a podprůměr současného standardu quality TV. ()

oli009

Na první sérii bylo vidět, že se Zaklínač jen pozvolna rozjíždí, především finančně. Zdálo se mi a ve srovnání s druhou sérií se to potom potvrdilo, že má občas trochu laciné kostýmy, lokace mnohdy nejsou vyloženě velkolepé a celkově jsou výprava a často i CGI efekty docela střídmé. Nic z toho až tak moc nevadilo, rozhodně ne tolik jako naprosto zmršený casting. A nejde jen o obsazování herců všech palet, které naprosto podkopává jednu z hlavních myšlenek Sapkowského díla, tedy, že lidi jsou rasistický parchanti. Pak samozřejmě působí velmi úsměvně, když na obrazovce sledujete, jak tak malá drobnost jako tvar uší rozděluje celý kontinent, ale barva pleti je všem šumák kvůli čemuž seriál naprosto ztrácí věrohodnost. O inspiraci slovanskou kulturou snad ani nemluvě, ta tvůrce pravděpodobně vůbec netrápí. Nicméně casting je problematický především proto, že bez ohledu na barvu pleti obsazuje do rolí herce, kteří se na takovou roli ani trochu nehodí, typickým případem budiž představitel Vilgefortze, který místo směsice respektu s běháním mrazu po zádech vyvolává spíš výsměch. Ovšem alespoň hlavní trojice se povedla na výbornou. Stejně tak musím první sérii pochválit, že se dějově relativně drží předlohy a změny dělá víceméně jen z nutnosti a s ohledem na náročnost díla zcela pochopitelně. Samozřejmě, občas se objeví nějaká blbost, třeba že by čarodějka raději než kouzla v boji používala jakýsi krátký meč, ale zatím se nad tím dají přivřít oči. V celkovém dojmu tak první série Zaklínače představuje celkem solidní lehce průměrnou podívanou, která ovšem měla velký potenciál s přibývajícími řadami a s nimi i financemi rozhodně vyrůst v jednu z nejkvalitnějších fantasy sérií. Škoda, že zůstalo jen u nevyužitého potenciálu. ()

geek.ondra

Velké překvapení!Skvělá fantasy nálož která se skvěle gradovaným tempem snaží zaujmout skvělou výpravou a stoprocentní věrnosti předloze.Obsazení je zvládnuté na jedničku!Ale bohužel..občas mám ten dojem že to prostě vypadá levně/uměle ale rozhodně ne v takovém měřítku jak bylo vidno z trailerů.Dám ruku do ohně že pokud se dočkáme adaptací všech knížek tak Hra o trůny tady má do pár let obrovského konkurenta.Netflix se tak zaleknout nemusí.I přes rostoucí konkurenci se stále jedná o zdroj kvalitních seriálů a letos i filmů a já nemohu nic jiného než držet palce! ()

RoneXxXD

Mám z téhle první série smíšené pocity..některé epizody skvělé,některé hrozné a mdlé zcela mimo předlohu. Bojím se že seriál se bude potýkat v té nevyváženosti scénáristů protože každý chce něco jiného a jde to vidět. I přes změny je to parádní seriál sice zde byly výškrty či změny,které doslova zabolí,ale dá se to. Ovšem problémy jsou přetrvávající scénáristi mají každý jiný nadhled. Zásadní problém seriálu je zhruba druhá polovina série,postavy a jejich vývoj absolutně hází před palubu a zcela to nevypovídá jejim charakterům - asi největší případ je Yennefer místo toho aby se chovala arogantně a byla paličatá tedy Yen chová se jako ublížená puberťačka. Jako první roky asi chápu,ale když doslova by měla mít za sebou 3 životy tak by se takhle chovat neměla. Když jsme u Yen..seriál zatím zcela ignoruje vytvořit vztah mezi Yen a Geraltem místo toho hned po Posledním Přáním ho pošle někam že se ji uráčil zachránit. Yen má v tomhle seriálu větší prostor než bych si přál a i přesto nejsou schopni vytvořit ten vztah co táhne celou ságu spolu s Ciri? Snad jediná co se chová jak se chová je Triss. No a že doslova Marigolda poslali někam je taky ty vado tah jak něco. Jednoduše řečeno seriál je i není dobrý. Technické stránky rozebírat nebudu holt první série. Ale hergot aspoň by mohla být Yennefer furt v černé a bílé nikoliv chodit furt módních šatech jak nějaká modelka. Hudba je vcelku dobrá..Henry je dobrej Geralt..Marigold fajn. Rozhodně musím pochválit dabing kde trpaslíci mají ten dokonalej Moravskej přízvuk a Marigold má otravnej hlas přesně jak ho má mít. Pan Dvořák jako Geralt znovu excelentní. Verdikt: Zatím dobrý seriál,jen by se měl rozhodnout čím chce být a neřešit blbosti či naprosto neignorovat dobré pasáže. 60% ()

HenryIvan

Treba povedať, že mi chvíľu trvalo, než som si uvedomil, že sa jedná nie len o rôzne naratívy v priestore, ale aj čase. Nie, nie je to B-éčko, nie je tam priveľa nudity, nie je to až také uspechané a herci sú skvelí. Kto o Henrym ako Geraltovi pochybuje ešte aj teraz, tomu sa jednoducho pomôcť asi nedá. Adaptácia hlavne podľa kníh sa zdá byť správnou cestou a dúfajme, že druhá séria bude ešte lepšia a nabitejšia. ()

Hpatrik

Po otřesném pilotu to šlo s kvalitou naštěstí o dost výš. Jsou tu opravdu skvěle obsazené a napsané postavy, hlavně Yennefer, která je také podobná svému hernímu protějšku. Stejně jako Cavill, kterému ta role perfektně sedla, a s jeho zaklínačem nemám jediný problém. Problém jsem měl s dějovými liniemi, které bylo těžké až nemožné někam časově zařadit. A taky mi vadí nadměrné obsazování významných rolí herci černé pleti do staroslovanského světa, kde by měli být černí víc vzácní, jako členové vzdálené exotické rasy. Za čtyři ale s odřenýma ušima. ()