Film Státní tajemství je inspirován skutečnými událostmi, které otřásly celým světem. Vypráví napínavý příběh Katharine Gunové (Keira Knightleyová), zaměstnankyně britské zpravodajské služby, součástí jejíž práce je rutinní nakládání s utajovanými informacemi. Jednoho dne v roce 2003, krátce před invazí do Iráku, Gunová obdrží šokující zprávu z Národní bezpečnostní agentury – Američané žádají britské tajné služby o pomoc při odposlouchávání členů Rady bezpečnosti OSN, aby je mohli vydírat před klíčovým hlasováním o rezoluci k Iráku. Gunová, která odmítá nečinně přihlížet, jak se svět řítí do ilegální války, učiní to nejtěžší rozhodnutí postavit se své vládě na odpor a předat přísně tajné informace tisku. Tak odstartuje řetězec bouřlivých událostí, které vyvolají mezinárodní ohnivou bouři, odhalí obří politické spiknutí a vystaví Gunovou i její rodinu nebezpečí. (HBO Europe)

ARI50

Keira není špatná ale tohle zas není nic pro mě, žena co je vařena do práce a do toho co se děje okolo světa, problémy se jenom hrnou no nic prostě s takovým příběhem pro mě. ()

luka4615

I když se jedná o krystalicky čistou konverzačku, Official Secrest Vás i přesto dokáže velmi snadno strhnout. Lví podíl na tom má zejména dravá režie, jež společně s hereckými výkony a bryskním hudebním podkladem vytváří ze snímku režiséra Gavina Hooda instantní dramatickou záležitost s lehkými konturami thrilleru. Za zmínku samozřejmě stojí i příběhové podhoubí, které bez skrupulí ukazuje, jak daleko jsou vlády a zpravodajské služby schopny zajít za uchováním nepříjemných záležitostí ohledně invaze a následné války v Iráku. Tohle se tedy až na pár menších tvůrčích zaškobrtnutí velmi povedlo, pročež byste si tuto skvěle natočenou záležitost rozhodně neměli nechat ujít. Skvělá práce! „You don't know that. I mean, he just keeps repeating the lie. Just because you're the Prime Minister, it doesn't mean you get to make up your own facts.“ ()

Morholt

Jako novinářské drama film obstojí v pohodě. Je tu whistleblower uvnitř tajné služby, novinář snažící se prosadit nechtěný námět i šéfové redakce loajální současné vládní garnituře a nakonec dojde na šikanu ze strany systému. To vše je podpořené kvalitními hereckými výkony známých i ne až tak okoukaných tváří. V rovině thrillerové je to ale horší. Chápu, že se tvůrci chtěli držet reality, ale nějaká umělecká licence v podobě napětí a tísnivé atmosféry by neškodila. Trochu mi chyběl i náhled do politického zákulisí, kde se válka proti Iráku pekla. I tak se ale jedná o solidní kousek, který připomíná nejen komplot ne nepodobný tomu, který spáchali nacisté před útokem na Polsko, ale zároveň připomíná i fakt, že za to všechno nebyl nikdo nikdy potrestán. 75% ()

Lacike

Ďalší film ktorý sleduje boj jednotlivca so systémom. Je to nevyrovnaný boj a keď náhodou nejakým zázrakom má jednotlivec navrch, tak to celé aj tak vyšumí do prázdna a nastavený systém si pokračuje ďalej. Prvá polovica v ktorej sledujeme, čo tá naivná chudera spravila ma príliš nebavila. Nič nové pod slnkom sme sa nedozvedeli. Druhá polovica v ktorej sledujeme jak jej to ovplyvní život je lepšia, ale mohla byť ešte oveľa dramatickejšia. Keira Knightley tej postave tiež príliš nepomohla a do tej úlohy mi príliš nesedela. Z hercov to poriadne uhral svojou charizmou len Ralph Fiennes. Záver nikoho kto nie je úplne naivný neprekvapí, takže výsledkom je neobjavný film na jedno pozretie. 6/10. ()

MoiJe

Solidné. Osobne mi chýbal asi len nejaký bomba moment pre novinára, že áno, neverili sme ti, ale s príchodom Gun na scénu si opäť kráľ. ()

NinonL

Keira Knightley tentokrát nekřivila obličej, jak je jejím zvykem, přesto mě další film s ní nezaujal. Je tak nudná, že nedokáže udělat jakýkoli film zajímavým. Ralpha Fiennese jsem v brejličkách skoro nepoznala, ale ani on film nepozvedl. ()

Tereza_T

Tak moje mozkové závity běžely na plný obrátky a dokonce jsem po dlouhé době chtěla sáhnout po českých titulcích. Vláda vs. jedna naivní leč velmi statečná britská žena, co provalila top secret informace házející špínu nejen na britskou, ale i americkou vládu a to vše s krásnou představou zabránění invaze do Iráku. Ubohá lidská bytost nemá v tomhle světě moc šancí obhájit se proti nepřemožitelným vládám, ale naštěstí pro naši hrdinku se z plnýho podkoberce státního bordelu vymetlo ještě trochu víc smetí a s pomocí odhodlaných právníků a šikovného novináře nakonec mřížovým dveřím unikla. Výborně střídané scény z živého prostředí redakce novin do poměrně klidného typického britského cihlového domku hlavní hrdinky. Bylo příjemný vidět Keiru i v normálním oblečení bez paruky nebo bez dobových šatů a sedlo ji to moc hezky i bez toho všeho pozlátka, které k jejím rolím často patří. Parádní film pro večer, kdy se nechceš jen bezmyšlenkovitě svalit na gauč plus se dozvíš trochu víc o událostech a o politických machinacích, které americké invazi do Iráku předcházely. ()

slunicko2

Nudný a šedivý příběh hysterické káči (pracovnice tajných služeb!) neschopné domyslet evidentní důsledky vlastních kroků. ()

CageDepp

Dlouho jsem Keiru neviděl tak jsem si vybral tenhle nový filmek. Politický filmy mě moc nebaví a ani jsem nevěděl o co půjde a neznal jsem věci co se v té době děli. Takže ze začátku to byla spíš na jasný 2 hvězdy pak to začlo být zajmavější a ten konec jsem nečekal takže zasloužený 4 hvězdy dáme. ()

PP66

Konečně reálný příběh o sračkách v pozadí útoku na Irák a z těch sraček se lížeme doposud, včetně uprchlické krize - díky USA :o)- ()

M.i.k.e

i když mám rád tyhle politikou šmrncnutá dramata a Official Secrets je někdy mezi State Of Play a Whistleblower,chybí mu oproti dvěma zmíněným větší tah na bránu i nalehávost.Navíc a to je asi největší chyba tu chybí pořádný závěr,který by přinesl alespoň náznak zadostiučinění.Jasně,je to podle skutečnosti,takže to asi těžko mohlo být jinak,ale jakkoliv je to hodně líbivě natočeno,na víc jak lehký nadprůměr to není...60% ()

bourec

Film se rozjíždí hodně pozvolna,až s přiznáním Keiry film nabere docela spád,a pak sem se už nenudil.60%. ()

C0r0ner

To, že je válka v Iráku jenom kvůli ropě, že to je velké svinstvo pro prachy, to ví celý svět. To, že hlavní představitelka opravdu spáchala vlastizradu, je taky pravda. To, že jí to prošlo, dokazuje první větu. Film jinak pěkný, uteklo to jako nic a hezky to naházelo špínu na USA a jejich kámoše. 80% ()

Martrix

Nejdřív se přiznám, že je mi na Velké Británii i jejích obyvatelích, velmi mnoho sympatického. Od Shakespeara a Monty Pythony, přes Mr. Beana a Depeche Mode, po velmi pestrou historii a tradice v duchu monarchie. Netvrdím, že mají mezi politiky méně pokrytců, než Spojené státy, ale zcela jistě se v UK najde mnohem víc lidí, kteří se nebojí na ně ukázat prstem a dokonce o nich i natočit film. Pokud se o politiku nezajímáte a jste ovčani, kteří nekriticky absorbují zprávy z televize, nebo novin, nejspíš po vás tento film "sjede" stejně, jako reportáž o pochodu hnutí Mlha. Zaprvé proto, že zachycuje 17 let staré události, které byly většině lidem v ČR tak trochu jedno (pivo nezdražilo, pracovní doba se nezkrátila a bomby padají daleko...). A za druhé ... muslimy patří všechny vyhubit, takže je fuk, jestli to bylo od amíků šméčko, nebo ne... . Pokud vás ale politicky laděné filmy zajímají a libil se vám třeba Brexit, užijete si i tento kousek. Ono navíc nejde jen o politiku. Dozvíme se, kdo byla K. Gunová, co udělala a jaké to pro ni mělo důsledky. Jenže ono se toho stalo poměrně dost, takže chvilku sledujeme praxi ve zpravodajské službě, nějaké to politikaření, novinářskou práci, pak právníky a soudní proces, trochu ze života Katharine a jejího muže... . Úplně v pohodě by to vystačilo na třídílnou minisérii...která by ovšem měla velmi omezenou cílovku. A to přestože byla Keira Knightley vynikající...velmi úsporným způsobem (na hony vzdáleným obvykle afektovanému přehrávání), ztvárnila zarputilou zaměstnankyni britské zpravodajské služby (a bohužel i svého svědomí) a zdatně jí sekundovali i Ralph Fienne a Matt Smith. A jako perlička i Conleth Hill, u kterého jsem si celý film nemohl vzpomenout, kde jsem ho viděl :-) Tvůrci tvrdí, že příběh se odehrává podle skutečných událostí; samozřejmě je velmi nepravděpodobné, že bychom se dozvěděli úplnou pravdu, ale přesto stojí za to, se na takové filmy dívat. Připomenou nám, jak moc jsme klamáni, jak moc nás mají v hrsti bezskrupulózní jedinci, kteří sledují dočista jiné zájmy, než nám prezentují. Plný počet nedám, protože první třetina filmu není tak úplně zajímavá...na obrátkách začal příběh nabírat až s odhalením Gunové a i tak se nešlo dost do hloubky. Přesto jsem vcelku spokojený. PS: S tím, co udělala Gunová nesouhlasím, za hrdinku ji rozhodně nepovažuji, její čin byl velmi hloupý a vnesl nebezpečný precedens. Lidi jako ona by neměli rozhodovat o tom, co je a co není správné. ()

PROCESOR

Demokracie je vážně skvělá, jenom nesmíš být proti ní… Za mě průměrný snímek, který neodhaluje nic nového. Mohlo se z toho udělat větší drama. ()

Pajky3

Napínavé drama se skvělou Keirou Knightley. O skutečném příběhu Katharine Gun jsem nevěděl, takže mi to rozšířilo obzory. Obdivuhodné a v naší zemi nepředstavitelné. ()

pakobylka

Neobyčejně naléhavé sdělení, právě dnes aktuálnější než kdy předtím. To abychom nezapomněli - na invazi, kterou nelze ospravedlnit ... na PŘÍKLAD, který jsme (jakožto západní demokratické společenství) bezděčně poskytli. Neboť mohl dobře posloužit i Ruské federaci ... když 24. 2. 2022 zaútočila na Ukrajinu ... brutálně - po vzoru středověkých nájezdníků. Bůh s námi - možná si to jednou zodpovíme ... o to víc, že dál kšeftujeme s Ďáblem a financujeme tak jeho válečné tažení, i když bychom s ním měli minimálně přerušit veškeré obchodní vazby - za to, co už udělal ... za to, co právě teď dělá - když z pochopitelných důvodů nechceme vstoupit do války napřímo. Ani já nechci, nejsem žádný hrdina ... krom toho mám svou rodinu - a jestli se za něco modlím, jakožto (ne)věřící, tak za její bezpečí. Ale o něco víc ze svého pohodlí a ze své ekonomické prosperity jsme slevit mohli - a MĚLI. Protože důsledky války ekonomické - i té nejtvrdší, se nedají srovnávat s důsledky války v pravém slova smyslu ... vždyť je vidíme takřka v přímém přenosu - každý den. Evropa je bohatá, tak by to ustála ... jen kdyby držela při sobě. Sláva Ukrajině ! ()

angel74

Řemeslně skvěle zpracovaný snímek pojednávající o kauze, jež měla v roce 2003 přímou souvislost s invazí amerických a britských vojsk do Iráku. Keira Knightleyová jako odvážná špionka Katharine Gunová podává velmi přesvědčivý výkon, přičemž působí fyzicky i psychicky značně vyčerpaně, což je pro ztvárnění této role potřebné. Za zmínku též stojí strukturálně jednotný hudební doprovod, který dokáže udržet dramatické napětí prakticky po celou stopáž filmu. (75%) ()