• darwin
  ****

  Výborné televizní drama nabízející pohled do presidentury Lyndona B. Johnsona. Snímek stojí na scénáři a hereckých výkonech. Excelují především Michael Gambon jako president Johnson, bodrý chlapík z Texasu; Donald Sutherland jako zkušený diplomat Clifford a Alec Baldwin coby akademicky chladný ministr obrany McNamara. Také ostatní herci odvádějí kvalitní výkony. Path to War ukazuje presidenta Johnsona v trochu jiném světle, než jsou lidé zvyklí. Liberálové mají tendenci vidět Johnsona jako válečného štváče. Johnson přitom válku ve Vietnamu nechtěl a jeho presidentské cíle a reformy - volební právo, zdravotní péče a školství upadly v zapomnění. Film tak umně vykresluje eskalující atmosféru kolem války ve Vietnamu a tlak jeho poradců a vojenských kruhů na americké zapojení do války. Johnson je tak vehnán do situace, kdy mu nic jiného de facto nezbývá a USA do války zapojí. Stejně jako do války ve Vietnamu je Johnson dotlačen i k podpisu volebního zákona, který garantoval větší práva černochům. Ve filmu také potěší ukázka Johnsonových osobních averzí vůči "nevděčnému" Martinu L. Kingovi a "levičáckému beatnikovi" Bobbymu Kennedymu. Nepotěší naopak vyobrazení guvernéra Alabamy George C. Wallace (Gary Sinise) jako ustrašeného provinčního politika.(4.2.2010)

 • NinonL
  ****

  Slušný film o americkém prezidentu Johnsonovi, který nahradil zastřeleného J. F. Kennedyho. Zdědil i začátek válečného konfliktu ve Vietnamu a bylo na něm, po celé své funkční období, v něm pokračovat. Setkával se s velkým odporem amerického lidu a sám by, věřím, válku nejraději ukončil. Jenže jeho poradci, zřejmě agenti zbrojařů, válku všestranně podporovali. Film stojí za to vidět všem, koho mezinárodní politika zajímá.(26.3.2020)

 • romanz123
  ****

  Tento film zaujme především tím, že se na válku ve Vietnamu nedívá očima vojáků, válečných veteránů nebo protiválečných aktivistů, ale očima prezidenta Lyndona B. Johnsona. A je opravdu zajímavé sledovat, jak se vyvíjí jeho pohled i názory jeho poradců. Jinak zpracování je na TV film na velmi solidní úrovni a pochvalu si zaslouží ústřední herecké trio Michael Gambon, Donald Sutherland, Alec Baldwin. Pokud bych měl naopak něco vytknout, pak snad jen to, že místy to působí trochu příliš rozvláčně.(18.12.2011)

 • Lacike
  ***

  Zaujimavy a hviezdne obsadeny film o zakulisi vojny vo Vietname. Ma len jednu chybu. Ze od divaka vyzaduje aspon urcite znalosti o tejto udalosti. Ja som sa miestami stracal v deji a vdaka tomu som sa trochu nudil. Ale na druhej strane som sa dozvedel kopec novych informacii, takze kto ma slabost pre politicke filmy a orientuje sa v tejto tematike, tak bude nadseny. 6/10.(23.1.2015)

 • nascendi
  ****

  Ďalší neplánovane zhliadnutý a napriek tomu zaujímavý a kvalitne urobený film o veľkej traume Ameriky. Mám šťastie, že tematika je mi blízka (veď som bol mladík a svet okolo seba som intenzívne vnímal). Možno aj preto som objektívnu dĺžku filme nevnímal, všetci aktéri mi boli zmámi a mohol som sa sústrediť na kuchyňu, v ktorej sa varí veľká politika, pozorovať úlohu a vývoj postojov u prezidentovho bezprostredného okolia a najmä jeho neprenosnú zodpovednosť. K zážitku z filmu výrazne prospelo výborné herecké obsadenie a samozrejme aj skúsený režisér.(8.8.2016)

 • - Ve filmu se v menší roli objeví Gary Sinise jakožto alabamský guvernér George Wallace. Sinise ztvárnil tutéž postavu coby hlavní roli o několik let dříve v životopisném snímku George Wallace (1997), který rovněž režíroval John Frankenheimer. (Rimland)