Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Když byl Lyndon B. Johnson zvolen prezidentem USA, budoucnost vypadala zářivě. Inaugurační ples, kde své vítězství slavil spolu s manželkou Bird, rodinou, příbuznými i spolupracovníky, z nichž někteří k němu přešli z kabinetu jeho zavražděného předchůdce J. F. Kennedyho, byl uspořádán ve velkolepém texaském stylu. Ale čtyři roky, které Johnsona v prezidentské funkci čekaly, mu nepřinesly slávu ale hlavně problémy s válkou ve Vietnamu. V roce 1965 už bylo jasné, že jihovietnamská armáda na poražení Vietkongu nestačí a že potřebuje podporu. Johnson se snažil najít způsob jak co nejrychleji a nejefektivněji zvítězit ve válečném konfliktu, který sám nezačal, a pod vlivem poradců se přiklonil ke strategii eskalace vietnamské války. Ta však byla ve svých důsledcích tragická... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (19)

romanz123 

všechny recenze uživatele

Tento film zaujme především tím, že se na válku ve Vietnamu nedívá očima vojáků, válečných veteránů nebo protiválečných aktivistů, ale očima prezidenta Lyndona B. Johnsona. A je opravdu zajímavé sledovat, jak se vyvíjí jeho pohled i názory jeho poradců. Jinak zpracování je na TV film na velmi solidní úrovni a pochvalu si zaslouží ústřední herecké trio Michael Gambon, Donald Sutherland, Alec Baldwin. Pokud bych měl naopak něco vytknout, pak snad jen to, že místy to působí trochu příliš rozvláčně. ()

motyka52 

všechny recenze uživatele

Zajímavě odlišný a relativně obohacující pohled na vietnamskou válku. Připomenutí toho, že se nebojovala jen v džungli, ale také v zasedačkách Bílého domu či Camp Davidu, případně rovnou v hlavě Lyndona B. Johnsona. Jako v každém podobném filmu můžete samozřejmě řešit otázku, nakolik se výsledné dílo liší od reality, ale já bych spíš doporučil si film užít a pak si případně přečíst pár knížek. ()

Reklama

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

"Jako by se mnou padalo letadlo. Buď v něm uhořím nebo skočím a zabiju se." Tento zajímavý film ukazuje, do jak beznadějné pozice se prezident Johnson v souvislosti s vietnamskou válkou nakonec dostal. Od svých poradců, ministrů a generálů přitom dostával mnohdy zavádějící informace a rozporuplné rady. Nejtragičtěji na tom přitom muselo být vědomí, že oni pouze radili, to on rozhodoval. Johnson, který chtěl "napravit zlo a konat spravedlnost" a naplňovat přitom ambiciózní reformní politiku "great society", se tak do historie nakonec zapsal hlavně jako ten, kdo zavlekl Ameriku do tragické vietnamské války. ()

Lacike 

všechny recenze uživatele

Zaujimavy a hviezdne obsadeny film o zakulisi vojny vo Vietname. Ma len jednu chybu. Ze od divaka vyzaduje aspon urcite znalosti o tejto udalosti. Ja som sa miestami stracal v deji a vdaka tomu som sa trochu nudil. Ale na druhej strane som sa dozvedel kopec novych informacii, takze kto ma slabost pre politicke filmy a orientuje sa v tejto tematike, tak bude nadseny. 6/10. ()

swn 

všechny recenze uživatele

Príbeh Lyndon B. Johnsona, ktorého vnútropolitické politické ciele sa do značnej miery utopili v chaose a hneve, za ktoré bol sám zodpovedný. Je veľmi jednoduché vykresliť ho ako obeť manipulácie poradcov a vojnových štváčov. Zodpovednosť za všetky zlé aj dobré rozhodnutia ležala na jeho pleciach. Či bol vojnovým štváčom aj on? Na to film odpoveď nedáva, aj keď ho vykresľuje tak, že na pár mŕtvych civilistoch hore dole mu až tak veľmi nezáležalo. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (2)

  • Ve filmu se v menší roli objeví Gary Sinise jakožto alabamský guvernér George Wallace. Sinise ztvárnil tutéž postavu coby hlavní roli o několik let dříve v životopisném snímku George Wallace (1997), který rovněž režíroval John Frankenheimer. (Rimland)

Související novinky

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Přichází smutné zprávy jak pro kouzelnický svět Harryho Pottera, tak i pro svět filmu celkově. Ve věku dvaaosmdesáti let totiž ve čtvrtek 28. září odešel oblíbený a talentovaný britsko-irský herec,… (více)

Reklama

Reklama