• nascendi
  ****

  Ďalší neplánovane zhliadnutý a napriek tomu zaujímavý a kvalitne urobený film o veľkej traume Ameriky. Mám šťastie, že tematika je mi blízka (veď som bol mladík a svet okolo seba som intenzívne vnímal). Možno aj preto som objektívnu dĺžku filme nevnímal, všetci aktéri mi boli zmámi a mohol som sa sústrediť na kuchyňu, v ktorej sa varí veľká politika, pozorovať úlohu a vývoj postojov u prezidentovho bezprostredného okolia a najmä jeho neprenosnú zodpovednosť. K zážitku z filmu výrazne prospelo výborné herecké obsadenie a samozrejme aj skúsený režisér.(8.8.2016)

 • Arsenal83
  ****

  Politický thriller, ktorý nenudí a objasní toho veľa o vojne vo Vietname. O tom, čo sa dialo v pozadí, aké možnosti a pohnútky vtedajšia americká vláda mala. Prezident Johnson je tu vylíčený dosť ako dobrák, ktorý je v rukách svojich poradvo a iných lobbystov. Tak je tomu asi doteraz. Keď odstránite z tohto diela miestami sa objavujúci americký patriotizmus, film naozaj obohatí o informácie.(9.4.2018)

 • romanz123
  ****

  Tento film zaujme především tím, že se na válku ve Vietnamu nedívá očima vojáků, válečných veteránů nebo protiválečných aktivistů, ale očima prezidenta Lyndona B. Johnsona. A je opravdu zajímavé sledovat, jak se vyvíjí jeho pohled i názory jeho poradců. Jinak zpracování je na TV film na velmi solidní úrovni a pochvalu si zaslouží ústřední herecké trio Michael Gambon, Donald Sutherland, Alec Baldwin. Pokud bych měl naopak něco vytknout, pak snad jen to, že místy to působí trochu příliš rozvláčně.(18.12.2011)

 • Willy Kufalt
  ****

  ,,Možná není odpovědí výmluvnost projevu, ale výmluvnost činu." -------- Cesta do války a tragická účast v ní z pohledu politického. Dialog z prvního setkání prezidenta Johnsona a guvernéra pěkně líčí, jakou sílu ve světě politiky má dobře sepsaný a přednesený projev, pokud jde o přesvědčení či získání přízně. I tento film, ač mnohdy plný daleko víc projevů, než explicitně sehraných činů, měl naštěstí tak kvalitně sepsaný i "odehraný" scénář, že dokázal si získat mou pozornost i přes rozvláčnou délku a vysoce politické téma. Vybrané téma z americké historie mne upoutalo zejména nejednoduchostí situace, do níž se prezident L. B. Johnson ohledně vstupu do vietnamské války dostal. Nevyhnutelné přijímaní rozporuplných rad ze stran svých spolupracovníků (které si sám nevybral, nýbrž sdědil po zavražděném předchůdcovi) a nemožnost zabránit rozhodnutím, s nimiž sám vysoce postavený politik příliš nesouhlasil, vytvářejí až beznadějný kontrast k původním plánům hájit čest a vytvářet spravodlivost v budování great society. *** Režisérský veterán John Frankenheimer nabídl ve svém posledním kousku ryze komorní podívanou, v niž většinu akce ponechal přítomnou výhradně v autentických archivních záběrech (které sledujeme ze starých TV přijímačů), ale i tak mne povětšinou nedokázal nudit. Napětí zde většinou dobře funguje i během informačně vyčerpávějícímu stylu blížícímu se místy až k hranému dokumentu. Velmi solidní záležitost; 75%(2.9.2020)

 • NinonL
  ****

  Slušný film o americkém prezidentu Johnsonovi, který nahradil zastřeleného J. F. Kennedyho. Zdědil i začátek válečného konfliktu ve Vietnamu a bylo na něm, po celé své funkční období, v něm pokračovat. Setkával se s velkým odporem amerického lidu a sám by, věřím, válku nejraději ukončil. Jenže jeho poradci, zřejmě agenti zbrojařů, válku všestranně podporovali. Film stojí za to vidět všem, koho mezinárodní politika zajímá.(26.3.2020)

 • - Ve filmu se v menší roli objeví Gary Sinise jakožto alabamský guvernér George Wallace. Sinise ztvárnil tutéž postavu coby hlavní roli o několik let dříve v životopisném snímku George Wallace (1997), který rovněž režíroval John Frankenheimer. (Rimland)