Na sever Severozápadní linkou

• USA North by Northwest (více)
Thriller / Mysteriózní / Dobrodružný / Romantický
USA, 1959, 131 min

Scénář:

Ernest Lehman

Kamera:

Robert Burks

Cary Grant, Eva Marie Saint, James Mason, Jessie Royce Landis, Leo G. Carroll, Josephine Hutchinson, Philip Ober, Martin Landau, Adam Williams, Les Tremayne (více)

Americká kontrašpionáž si vymyslí neexistujícího agenta. Tajné služby si tohoto agenta ztotožní s reklamním odborníkem Rogerem Thornhillem (Cary Grant), který se tak jako volavka dostane do neproniknutelné hry agentů. Thornhill, pokoušející se celou věc objasnit, jen v poslední chvíli ujde jisté smrti při náletu letadla uprostřed pustiny, jehož iniciátorem byl nepřátelský agent Phillip Vandamm. Pouze krásná Eva (Eva Marie Saintová) mu nakonec podá pomocnou ruku, přestože ho zpočátku oklamala (oficiální text distributora)

Filipkoz

Vrchol tvorby Alfreda Hitchcocka. Papírově lepší snímek Okno do dvora mě ani zdaleka nezaujal tak jako tento kousek z dílny Hitchcocka. Neustálý spád a nepřetržitý sled dějových zvratů je okořeněn půvabnou Eva Marie Saint a jejím komplikovaným milostným vztahem s Cary Grantem. Ve filmu je dokonale zachycena atmosféra 50.-60. let 20. století, do které se Grant výborně hodí. Grandiózní finále v podání Hitchcocka je jen třešničkou na dortu. Tento film řadím mezi největší klasiky svého období a doporučuji shlédnutí i před fenomény jako je Psycho nebo Ptáci. ()

lobo87

Hitchcockovská klasika. Silná atmosféra, skvelé momenty, filmárske umenie vrcholnej úrovne. K tomu sympaťák Cary Grant. Nedokázal som sa však ubrániť nazeraniu na film cez súčasné kritériá. Preto "len" 4*... 70% ()

pollstro

Hitchcockovo oblíbené téma křivě obviněného muže na útěku, hledající pravdu ve snaze zbavit se obvinění a odhalit plánované spiknutí, je v tomto případě absolutně dokonalým zástupcem a vrcholem tohoto specifického subžánru, a zároveň vrchol filmové zábavy o útěku. Hlavní hrdina se zprvu brání, následně je pomalu a jistě nasáván do víru chybné identity, kterou s půvabem přijímá. Následuje velkolepá dobrodružná jízda, která nemá v rámci klasického Hollywodu žádnou konkurenci. Cary Grant s naprostou elegancí, důvtipem, šarmem, lehkostí, přirozeností a grácií řeší veškeré překážky a svízelné situace, ze kterých se dokáže s chytrostí vymanit a pokračovat ve své cestě za odhalením pravdy. Nejakčnější, nejdynamičtější, nejzábavnější a největší film, který kdy Hitchcock natočil. Čistá, čirá a ničím nefalšovaná filmová zábava, která se záměrně odprošťuje od zbytečných mnohoznačností a symbolik, a soustředí se pouze na zábavu, akci, romantiku, napětí, důvtip a kouzlo veškerého filmového prostředí, které tento unikátní příběh nabízí. Vizuálně a filmařsky naprosto dokonalé, bohaté, dynamické a především zábavné. Základní stavební pilíř pro všechny budoucí akční thrillery, které se nezpochybnitelně nechaly inspirovat touto žánrovou nesmrtelnou klasikou, a zároveň předchůdce prvních bondovek. ()

Eire

Skoro ako KONTRA špionážna aféra municneho skladu v ČR... 😁😆🤧😷❤️.... Ne ne oveľa lepšie ako Ruský prezident Zeman...aj ako major Zeman... 80% ()

Alex_01

Joo, nejlepší na filmu byla hudba, hned jsem si vzpomněl na tu epizodu simpsonů, kde to hrálo a bylo tam i pár momentů, které byly zkrátka odsouzeny k tomu stát se kultovní: nálet letadla (necítil jsem se v ohrožení, když střílelo, tak pozdě) a mount rashmore (nechápu, proč se Vandam najednou přišel napráskat a jaktože pak Kim bez potíží vytáhl nahoru i když s tím měl celou dobu problémy -NEVADÍ), film mě docela unášel, rád jsem pozoroval toho týpka z reklamy, jak se nápadně mění v akčního hrdinu, přičemž Cary Grant to za mě nezahrál úplně optimálně, byl takový divně nepřirozený a otupělý. Film dává někdy navrh divákovi (víme že ta ženská je tajný a gent) a někdy postavám (překvapí nás jejich sehrané scénka stejně jako padouchy, to bylo moc dobře odvedeno), ale kazí to odbytý konec??? ()

toby_wang

K dokonalosti mi něco chybělo, nevím však přesně co. Herecké výkony a výprava dokonalé, humor který mám rád. Milostné scény, i když je ve filmu snad jen jedna či dvě, jsou dle mého soudu poněkud toporné... Vynikající hudba... Slovy J.A.R. - super biják a zabiják. ()

EnneX

Hitchock a jeho nejlepší snímek, který vás pohltí, opravdová klasika. Ne nadarmo se od něj inspiroval, třeba takový Uprchlík. ()

Dexter666

Akokoľvek som sa snažil vidieť absolútnu genialitu tohto filmu, nepodarilo sa mi ju v ňom nájsť v plnej miere. Bezpochyby sa jedná pre svoju dobu o ohromne napínavý thriller, ktorý určite zamával vtedajším publikom; ubehlo však už viac ako polstoročie filmového vývoja a tak len na máločo môže terajší divák nahliadať ako na prekvapivé, či dokonca originálne. Niektoré z Hitchocockových obrazov sú však naozaj nezabudnuteľné - predovšetkým "plávajúca kamera" pri prvom kontakte so zloduchmi (tá mi doslova vyrazila dych) a potom dokumentárnym spôsobom natočený pohľad z vlaku na krajinu zaliatu zapadajúcim slnkom - pre samotný film naozaj nepodstatné prvky. Spolu s hudbou ho však robia jedinečným aj pre mňa - súčasného diváka. ()

Swrko

Svoj prvý komentár som chcel napísať na prvý film, ktorý si pozriem po úspešnom absolvovaní testu a myslím si, že som si vybral správne. Skvelý pútavý dej, ktorý vás drží od začiatku filmu v napätí, vynikajúci Cary Grant, ktorému dokážeme uveriť, že človek s jeho "bondovskou" povahou sa môže dostať do takých problémov a mnoho nečakaných zvratov /niektoré sa dajú predvídať, iné nie/ . Prvý krát som mal pocit, že milostná zápletka hrá dôležitú úlohu vo filme a nie je zbytočná. Jediná vec, ktorá mi vadila na filme, bol trocha unáhlený koniec, ale je to iba maličkosť. ()

O_Peki

První bondovka byl Dr. No ? NE!! První bondovka je North by Northwest. Nechtěný agent v napínavém thrilleru s krásnou ženou po boku, bojující proti neprávu. Jediné co chybí jsou Omegy s vysílačkou a Aston Martin. Proto snižuji ze 100 na 90%. PS: nutno měřit optikou roku vzniku. Z dnešního pohledu jsou trikové a akční scény nechtěně komické :-) ()

maniak.sused

Veľké prekvapenie!! To som si po filme (aj počas neho) povedal ja a povie si to každý, kto od filmu z roku 1959 očakáva ťažkopádne starosvetské dialógy, divadelné herectvo prepchaté pátosom a cez prizmu súčasného diváka až parodicky pôsobiace scény akcie a napätia. North by Northwest je filmom, ktorý si dokážete naplno vychutnať aj bez toho, aby ste si museli každých 10 minút povedať ,,Aha, jasné, predsalen, je to film starý polstoročia." Je to film, ktorý je nádhernou ukážkou toho, že šikovnosť režiséra dokáže do veľkej miery vykompenzovať aj 50 ročné manko v technických možnostiach média zvaného film. Už úvodná titulková sekvencia s výborným nápadom dopravnej špičky veľkomesta odrážajúcej sa na sklách mrakodrapu ma správne ,,namlsala". Že je Hitchcock kráľ, som definitívne pochopil o pár minút neskôr. Grantova opitá jazda bola natočená výborne. Ani v dnešnej dobe si nespomínam na film, kde by bolo alkoholové delírium za volantom natočené tak sugestívne a nápínavo zároveň. Ak sa niekto obáva vyše dvojhodinovej stopáže, všetky obavy sú zahnané nadupaným scenárom, vďaka ktorému tempo nepoľavuje ani na chvíľku. Napriek všetkému povedanému, tým, čo tento film ťahá k najväčším filmovým výšavám je - Cary Grant. Jeho Roger Thornhill nikdy nechodí po hlášku ďaleko a práve jeho žoviálnosť a vtip, ,,rošťáctvo" aj štýlové ,,kacúrstvo" sa najviac podieľajú na nadčasovosti snímku. Zatiaľ čo v súčasných dynamických žánroch sú dialógy skôr nutným zlom a chvíľkou diváckeho utrpenia, tu boli skutočnou lahôdkou, či už Grantov sarkazmus pri únose, veľmi komická komunikácia v opitosti s policajtami po zatknutí, alebo slovný ping-pong v jedálenskom kupé v rámci flirtovania s Evou. Väčšieho sympaťáka by ste na poli hraného filmu ťažko hľadali. Napokon, nemôže byť lepšia vizitka ako priznanie Iana Flemminga, že pri písaní Bonda sa inšpiroval práve Grantovými filmovými postavami. Zhrnuté a podčiarknuté, Vtáci boli dobrí, Psycho výborné, ale, paradoxne, vrcholným dielom hororového kráľa je špionážny dobrodružný thriller. PS: Geniálne vyprahnuté prostredie ,,Přerijnej zastávky" bolo pre mňa už úplnou čerešničkou na torte. ()

milhouse86

Právom klasika žánru. Mal som podobné pocity ako pri Prázdninách v Ríme. Pocit, že pozerám film, kde je použité po prvý krát množstvo geniálnych nápadov, ktoré boli neskôr použité nespočetne krát. Pocit, že vidím originál. ()

Pjotrik

Hergot, jsem prostě příliš mladá generace, zkažená rychlejšími detektivkami a thrillery. Hitchcockovy horory jsou bezva, ale všechny jeho ostatní žánry mě neskutečně nudí. Je to takové roztomile usměvavé, zamilované a natolik odlehčené, že jsem se jaksi neměl kdy napínat, přakvapovat nebo se o někoho bát. Myšlenka se ale cení. 71% ()

Desmi

Jeden z těch filmů, kterým uvěřítě a které Vás jistojistě vtáhnou. Děj ubíhá příjemnou rychlostí, herci se předhání v co nejlepších výkonech, režisér si běží pro nesmrtelnost a Vy si to běžte stáhnout/koupit/pustit..! Přeji příjemnou zábavu.. =) ()

Rust_Francis

Tak ono se vždycky najde něco co vás dokáže mile překvapit. A právě kvůli takovým filmům jako je tento se vyplatí objevovat a dávat šanci i o poznání mnoho let starším snímkům. Jeden z kinematografických skvostů, který by měl každý vidět. Dokonalý scénář, perfektní režie a dechberoucí výkony Granta a Marie Saint. Napínavé a místy až k popukání vtipné (viz řízení v opilosti a následná scéna na policejní stanici). Některé z jiných scén naprosto legendární (scéna s letadlem nebo ve vlaku). Nemám co bych vytknul a s trochou nadsázky bych řekl, že jedna z nejlepších bondovek :) Neskutečný pocit spokojenosti. ()

Nolan prozradil název nového filmu

Nolan prozradil název nového filmu

01.04.2019

Věčný tajnůstkář Christopher Nolan (Dunkirk, Memento) už pár měsíců dává dohromady svůj nový film. O tom se až dodnes nic moc nevědělo, do hlavní role byl obsazen John David Washington … (více)

Film Christophera Nolana našel hvězdu

Film Christophera Nolana našel hvězdu

20.03.2019

O novém filmu Christophera Nolana (Interstellar, Dunkirk) až doposud nebylo moc co psát. Některé zdroje snímek přirovnávaly duchem k Na sever severozápadní linkou a Počátku, tahle porovnání už ale… (více)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007