Gilmorova děvčata: Rok v životě

• USA Gilmore Girls: A Year in the Life
USA, 2016, 6 h (Minutáž: 90 min)

Lauren Graham, Alexis Bledel, Kelly Bishop, Scott Patterson, Keiko Agena, Matt Czuchry, Sean Gunn, Yanic Truesdale, Sally Struthers, Liz Torres (více)

Epizody(4)

Nová řada přichází skoro deset let po skončení původní série a sleduje Lorelai, Rory a Emily Gilmore v průběhu čtyř období bohatých na změny. (Netflix)

kajas

Dlouho jsem se odhodlávala ke čtyřem filmům, které měly definitivně uzavřít příběh Gilmorových děvčat (i když s tou definitivností to vzhledem k finálním "čtyřem slovům" asi nebude tak horké). Také jsem dlouho přemýšlela nad tím, jaký názor na tohle pokračování vlastně mám. Bylo fajn se zase vrátit do Stars Hollow, kde se za deset let v podstatě nic nezměnilo. Bylo fajn znovu sledovat všechny ty více a méně bláznivé charaktery (protože se alespoň na okamžik vrátil snad úplně každý, kdo kdy seriálem prošel). Ale nebylo fajn sledovat Rory v roli sobecké nány, která si musí psát upomínku i na rozchod s nebohým klučinou. Tahle radikální proměna mi k ní vážně neseděla. Určitou rozmrzelost mi naštěstí plně vynahrazovala fantastická Kelly Bishop, která byla mým oblíbeným děvčetem už v původním seriálu. Takže lehký nadprůměr, ale na další díly bych nepospíchala. ()

JohnCZ

Jsou zpět. Seriálová událost roku. Jeden z mých nejmilejších seriálů se vrátil na televizní obrazovky a ačkoli jsem neměl raději přehnaná očekávání, na návrat do Stars Hollow jsem se těšil. Po zhlédnutí však přetrvává jakási pachuť. Působí to totiž naprosto zbytečně. Je to jen jeden obrovský fan servis, který děj posouvá dopředu jen minimálně. Což by ještě tolik nevadilo, ale tahle série je jiná. Více existencionální, poměrně depresivní a věci, které se dříve řešily s humorem a nadhledem a vlastně tak nějak už byly vyřešené se tady zrestartují. Gilmorky (Lorelai, Rory i Emily) byly vždycky své a často i sobecké, ale Rory se tady často chová jako kráva (Paul... wtf?...). Full Circle koncept je jasný záměr tvůrců a naznačila to i slova Lorelai v první epizodě. Bylo fajn vidět, že ani ve Stars Hollow není vždycky všechno sluníčkové. Ovšem samotné provedení mi úplně nesedlo. Naštěstí se vrací Stars Hollow a to i s tou hromadou detailů okolo. To městečko a jeho roztodivné postavičky prostě nelze nemilovat, byť přítomnost některých charakterů působí dost násilně. Divák tak často sleduje ne úplně šťastně slepené scény a některé momenty jako by do konceptu ani nezapadaly nebo jsou přespříliš dlouhé (muzikál, sekvence s Loganovo partou apod.) Nejvíc mě ovšem zamrzel závěr, který je naopak přespříliš uspěchaný a slavná magická čtyři slůvka jsou jen halda klišé. Osobně jsem čekal něco chytřejšího, něco, co vystihne celý seriál. Upřímně řečeno: bylo fajn se do Stars Hollow na chvíli vrátit, ale asi ne nezbytně nutně. Závěr 7. série byl jako zakončení seriálu daleko, daleko lepší. ()

higuain

Bohužel se to moc nepovedlo. I tolik kritizovaná sedmá série byla podle mě povedenější a rozhodně měla mnohem lepší závěr. Gilmorky nikdy nebyly dokonalý, i přes to měly v původním seriálu ode mě větší sympatie. Zde je Lorelai na můj vkus až moc přecitlivělá a Rory, to je vyloženě úlet. Občas se to trefí do nostalgický vlny, ale celkově vzato je to docela splácanina, což kromě wtf závěru asi nejlíp vystihuje postava Paula, která existuje snad jen proto, aby divák měl další důvod nemít rád Rory, protože mimo to jsem za celý 4 díly nenašel ani jeden racionální důvod, proč zde jeho postava vůbec existuje. ()

Allien.9

Citlivějším duším a fanouškům "Gilmorek" se omlouvám, ale píšu, co cítím. Lorelai (Lorelai) a Lorelai (Rory) byly blbé vždycky, pořád ale existovala naděje, že z toho časem vyrostou a dojde jim, že nejsou ani vtipné, ani roztomilé, ale teatrální a často až neskutečně trapné. Čtyřdílný "A Year In The Life" bohužel pohřbil veškeré moje naděje pod hromadami sněhu (E01 - 2*), květů (E02 - 2*), plodů (E03 - 3*) a listí (E04 - 2*), a to jsem si z něj navíc musela udělat dílů 6, protože poslouchat ty dvě povýšené nány hodinu a půl v kuse, bylo opravdu nad mé síly. (Což mě mimochodem přivádí k myšlence, zda má rozdělení do ročních období ještě nějaký jiný význam než ten vizuální, protože např. Winter/Spring a Spring/Summer působí, jako by byl mezi nimi skok nanejvýš týden...) Z Rory "Little Miss Perfect" Gilmorové, která neustále rozhlašovala, jak jsou pro ni (logická) pravidla a morální hodnoty vším, je třicítkou bez stálé adresy, práce, příjmů i partnera, a přesto je stále přesvědčená o svě dokonalosti a o tom, že jí stačí vejít do dveří a všechny redakce v okolí se o ni poperou, protože jí vytiskli JEDEN článek v New York Times. Jestli tohle není důkaz ultimátní tuposti a zoufalosti jejího charakteru, tak už vážně nevím, co je. A to jsem zapomněla zmínit, že co chvíli létá do Londýna (ač tvrdí, že nemá ani korunu) a š**á s Loganem, který je zasnoubený a má před svatbou. Korunou všeho je pak závěrečná scéna seriálu, kdy nám zásadová Rory oznamuje, že je těhotná (a jelikož je otcem na 99 % Logan, bude z ní další svobodná matka z rodiny Gilmorů). Btw, taky jste si všimli toho "nadšeného" výrazu Lorelai? xD Co se týče Lorelai, není z ní sice nezaměstnaná nula spící se zadaným chlapem (nebo s týpkem z Comic Conu, kterého už nehodlá znovu kontaktovat, protože byl z Comic Conu xD), ale ani tak to není na metál. Je totiž pořád stejná (tj. sobecká, drzá, vlezlá, rozeřvaná a trapná), což začíná být vzhledem k jejímu věku už vážně hraniční. S matkou je stále na nože, neumí vymyslet jedinou hezkou vzpomínku na otce (co je to za dceru, proboha?!) a z Luka si dělá hadr na podlahu. Možná proto vnímám "AYITL" jako jakési zadostiučinění, protože ego obou výše zmiňovaných slepic už dávno přesáhlo všechny existující tabulky a bylo na čase, aby je někdo metaforicky profackoval. Vidět, jak Lorelai všichni její blízcí konečně na plnou hubu a bez příkras sdělí, že je sobecká k***a, je vrcholem extáze. A neméně opojné je sledovat Rory, která si napochoduje pro práci, kterou nedostane, protože zas tak jedinečná není. (Moje nej scéna, mimochodem.) Chápu, že pro to správné navození nostalgie bylo třeba vrátit do příběhu co nejvíce postav, ale upřímně, než to zažít znovu (například prostřednictvím S09), to si snad raději chrstnu horký olej do obličeje - jednak už je neuvidím a jednak to bude méně bolestivé. Taylor (kanalizace?!?), Kirk (Oober?!?) a matka Lane (hudební tábor?!?) jsou stále zralí na okamžitou hospitalizaci, Paris by měla získat titul Matka roku (proč si tyhle typy dělají děti? aby si mohly odškrtnout položku na seznamu společenských povinností?), Michel má krámy, Sookie se se svým vzhledem stále pokouší o lechtivé vtipy (eww) a takhle bych mohla pokračovat dál a dál, dokud bych nevypsala 90 % obyvatel Stars Hollow. Naštěstí se vrací i pár normálnějších (nikoli normálních) postav, ale ani tak se nemůžu zbavit dojmu, že Stars Hollow je vládní? lékařský? psychologický? experiment, jehož cílem je zjistit, jak idiotsky, trapně a nereálně se dokáží lidé chovat, než jim dojde, že to prostě nemůže být pravda... P.S.: Pořád přemýšlím, jestli chtěli tvůrci skutečně poukázat na zoufalý život dnešních třicátníků, nebo jestli se jen zoufale snažím najít na "Gilmorkách" něco sofistikovaného... () (méně) (více)

Minimie

(bez spoilerů) Už asi dva dny se snažím napsat komentář, který by dostatečně vyjádřil všechny moje pocity po zhlédnutí nových dílů jednoho z mých nejmilejších seriálů vůbec... Zpočátku jsem byla při sledování lehce na rozpacích, jak se po tolika letech vžít do této nové verze Stars Hollow, kde je všechno tak důvěrně známé a zároveň jiné… Asi jako když po dlouhé době potkáte starého známého a chvíli vám trvá, než se navrátíte do zajetých kolejí - nakonec ale jako by těch několik let odloučení ani nebylo! Rory a Lorelai stále obhajují titul mistryň světa v rychlomluvení, Luke pořád nosí tu stejnou košili a čepici, jako když jsme ho viděli naposledy, obyvatelé Stars Hollow jsou tu do jednoho snad všichni a LaLa songy jsou i v roce 2016 nejlepším seriálovým soundtrackem (alespoň pro mě). Jako samostatný počin jsou asi tyhle díly celkem průměrné, ale co na tom záleží, tahle série je stejně jenom pro fanoušky, takže z obrovské nostalgie prostě pod 5 hvězdiček nejdu :) Snad jen dva nedostatky: málo Sookie a zbytečně moc muzikálu. Pro někoho možná Roryin život není takový, jak si představovali, ale já dávám palec nahoru za to, že tvůrci zůstali při zemi, a přiznám se, že jsem se s 32letou Rory nečekaně (možná až moc) ztotožnila. Konec mě samozřejmě zaskočil, ale uznávám, že dává dokonalý smysl. Klidně bych se s ním spokojila jako zakončením celého seriálu, ale pokud budou další díly (vyloučené to prý není), rozhodně se zlobit nebudu. Jedno je ale jisté: v nejbližší době koukám na Gilmorky hezky od začátku! ()

Veronica Mars se vrací

Veronica Mars se vrací