Ostré předměty

USA, 2018, 7 h 51 min (Minutáž: 53–62 min)

Tvůrci:

Marti Noxon

Předloha:

Gillian Flynn (kniha)

Amy Adams, Eliza Scanlen, Chris Messina, Patricia Clarkson, April Brinson, Violet Brinson, Taylor John Smith, Will Chase, Jackson Hurst, Catherine Carlen (více)

Epizody(8)

V osmidílné dramatické minisérii "Ostré předměty" inspirované stejnojmenným bestselerovým románem od spisovatelky Gillian Flynnové (Zmizelá), hraje držitelka pěti nominací na Oscara® Amy Adamsová v hlavní roli Camille Preakerové. Novinářka, která se v minulosti potýkala s duševními problémy, se vrací do rodného městečka Wind Gap ve státě Missouri, aby informovala o případu zjevných vražd dvou malých dívek. Zatímco se Camille snaží poskládat střípky traumatické události ze své minulosti, dostane se do konfliktu s panovačnou matkou Adorou (Patricia Clarksonová), znovu se uchýlí k řadě nebezpečných sebedestruktivních zlozvyků a až příliš se ztotožní s mladými oběťmi vraždy. (HBO Europe)

bubun

Za mě (téměř) naprostá spokojenost. Seriál mě bavil od začátku do konce, i když někdy byl při sledování náročný na emoce. Pomalé tempo, které tady některým uživatelům tak strašně vadí, mi naopak sedlo a vychutnávala jsem si tu směsici tíživosti, chaosu při flashbacích, atmosféry deprese a bezvýchodnosti. Hlavní hrdinka mi byla (konečně nějaká!) sympatická (ačkoliv taky udělala nemálo nepochopitelných přešlapů či úplných volovin), stejně jako její záliba v alkoholu, radost jsem měla už na začátku první epizody, když poprvé zazněli Led Zeppelin. Jejich hudba k mé radosti provází celou sérii. Jsem také ráda, že své skladby povolili použít právě v tomto seriálu a ne v nějaké sračce. Mám jen pár výhrad; většinou jde o logiku chování postav, hlavně Amy Adams ve vztahu ke své sestře (snadno se jí nechá manipulovat či přemluvit k divným akcím, má tendence ji chránit, ačkoliv nemají vytvořené žádné pouto, ale o tom jsem už psala v jednom z komentářů přímo u dané epizody). Nebo nesmyslné zavedení "večerky" pro nezletilé, když je vymahatelnost na nule. Seriál má ale výborné momenty, mezi než rozhodně patří konec poslední epizody (asi by se dalo napsat 'rozuzlení') který mě donutil se zasmát nahlas. Celkově jsem ráda, že jsem Sharp Objects viděla, bavila jsem se velmi, a tímto děkuji uživateli Necrotongue, že mě svými komentáři inspiroval, abych tento seriál zkoukla. ()

hanagi

Ostré předměty jsou trochu zvláštní. Je to tím, že si pozvolna budují atmosféru nejednoznačným a ne zrovna konvenčním vyprávěním příběhu. Není se čemu divit, protože na všechno nazíráme zjitřeným a pokřiveným pohledem Camille. A ta si není jistá vůbec ničím. Jenom instinktivně vnímá, že je něco špatně. Její vyprávění beru s velkou rezervou, proto kašlu na určité nelogičnosti. Je to spíše o pocitech a nejistotě než o faktech. I když vykreslení provinčního maloměsta i nefunkční rodiny je až nepříjemně reálné. ()

Pavlínka9

Ano - vidím tady tvůrčí podobu se Sedmilhářkami, které byly pro mě naprosto dokonalé :) :) Jsem zatím u třetího dílu, ale už i tak jsem měla několikrát tak neskutečně stísněný pocit, rozporuplné myšlenky, sucho v ústech z množství vodky, která tam teče, touhu zakřičet na matku, která se chová tak, že já bych to nesnesla...Je toho opravdu hodně. A Amy Adams je tak skvělá, že doufám, že ji to nijak nepoznamenalo...Dopr*ele!!! Ten závěr..já tomu nerozumím...jsem tak zmatená...Přijde mi, že jsem se nedozvěděla to nejdůležitější...A nebo jsem se jen pořádně nedívala? Těžko říct. Ale tohle chci vidět ještě jednou :) ()

Eleanor05

Jak už jsem psala u jednoho z prvních dílů Sharp Objects, tento seriál je víc, než čímkoli jiným, stříhačskou flashbackovou manýrou zobrazující téměř neustále pouze prostřihy z hrdinčiny minulosti. Děj se skoro nehýbe dopředu a zoufale se snaží mít hutnou jižanskou atmosféru True Detectiva 1. série, přičemž se mu to až směšně nedaří. Další nadhodnocený seriál, který ničím nevyčnívá nad průměr současné seriálové tvorby. ()

hroubek

Mám rád knížky od Gillian Flynn. Četl jsem Zmizelou i Temné kouty. Chystal jsem i na Ostré předměty, ale teprve trailer mě k tomu pořádně rozhoupal. Ještě, než začal seriál jsem začal číst knížku, kterou jsem zvládl přečíst dost rychle, jelikož má spád a dobré tempo, přesto mě po přečtení začala jedna věc vrtat hlavou. A ta věc byla, jak to bude fungovat jako osmihodinový seriál?? Jsem nakonec hodně moc rád, že mohu říci, že to funguje. Není to bez chyb, ale funguje to velmi dobře, a znalost knihy je zde mírně na obtíž. Na rovinu přiznávám, že kdybych neznal knihu, tak mě seriál baví mnohem lépe. Z mého pohledu je největší problém otrocké držení se knihy v první dvou až třech epizodách. Jakmile seriál začne dělat výraznější změny(rozšiřovat svět knihy, zpřístupnovat děj, fantasticky propojovat scény), tak je to neuvěřitelně chytlavá podívaná, jenž by měla skvěle fungovat jako maraton, než jako týdenní sledování. Mě osobně trochu nesedl poslední díl, u kterého jsem očekával trochu větší gradaci a tah na bránu. Režisér Jean-Marc Vallée odvedl perfektní práci. Velmi dobře pracuje s tempem, napětím, budování atmosféry, vyprávění příběhu, propojování scén a hlavně prací s hudbou(ta je zde klíčová a má svůj obrovský význam pro děj). Samozřejmě si Vallée ohlídal i herce a hlavně herečky, kteří zde předvádí parádní výkony. Amy Adams je skvělá a znovu dokazuje, že patří mezi nejlepší herečky současnosti. Patricia Clarkson má velmi vděčnou roli, a zahrála jí parádně, jde z ní strach a nepříjemný pocit. Velmi příjemně mě potěšila Eliza Scanlen, jenž měla velmi těžkou roli a zvládla jí na výbornou. Mužští herci jsou zde většinou zastíněny ženami, přesto i oni podávají velmi slušný výkon. Chris Messina je hodně dobrý a já mu to věřil. Matt Craven má oproti předloze mnohem více prostoru a i zajímavější roli. Totéž platí i pro Henryho Czernyho, jehož postava taky dostala více prostoru a příběhu to jen a jen pomohlo. I přes mé výtky jsem se seriálem hodně spokojený a všem ho mohu jen doporučit. Ostré předměty se moc povedly a jedná se o jeden z nejlepších seriálu léta, a vlastně i celého roku. ()

Yoda sama

Suverénny nátlak. A nie len posledné dve epizódy, kedy to skočí z nuly na sto behom pár momentov. Od prvej až po poslednú epizódu je to dokonalá dusná dráma, ktorej kraľujú Adams a Clarkson a ich vzťah/ psychologický duel. Zapadákov Wind Gap využité nielen mnohými postavami, ale aj všetkými jazdami v aute, prechádzkami v lese, po luxusnej haciende Adory, po miestach činu. Atmosféra výborná, melancholická, no drsná zároveň. Čo do formálnej stránky je na Sharp Objects taktiež radosť pozerať. Neexistujúci soundtrack, pozostávajúci len s diegetickej hudby dobre zvolený. Vallée sa vyhral s každým záberom, priestorom a so samotným rozprávaním a využívaním krátkych flashbackov, na ktoré neustále seriál prestriháva a vytvára asociácie a dotvára mystérium udalostí. Finále dáva úplný zmysel, vzhľadom na budovanie deja. Potitulková scéna umlčí nejedného diváka na dlhé chvíle. Flynn, HBO a spol. predviedli opäť jeden z najlepších audiovizuálnych zážitkov roku. ()

VanTom

Naprosto famózní filmařina (nutno zmínit flashbackový střih, práci se zvukem a reprodukovanou hudbou, herecké výkony) chvílemi dokonale pohltila. Kriminální vyšetřování nedalo spát, přestože hrálo druhé housle, zatímco o rozklíčování patologických vztahů a bolavé minulosti jedné ne úplně vyrovnané, v městečku Wind Gap prominentní rodiny šlo především. S komplikovaností a výjimečností diagnóz jejích členů se však zabrousilo do tak hlubokých psychóz, že troška normálnosti pro větší zúčastněnost a čitelnost by neuškodila. Navíc celkem uspokojivé rozuzlení (i když ignorující všechno(-chny) vedlejší) postavil twist v posledních sekundách na hodně tenký led. ()

bizz_mjc

Příběhově dobré (tedy za 3), ale atmosféra by se místy dala krájet (sic). Navíc všechny hlavní hrdinky jsou maximálně charismatické, až bych některé z nich nechtěl potkat. ()

Wade

Brutální pomalé tempo,které často děj vůbec nikam neposouvá a jen zdržuje mě opravdu nebavilo. Dál plno postav na facku na které se nedalo koukat a tohle že má 80% . Jediné plus vidím ve zvuku a v Amy Adams a co se týče úplného závěru i ten byl fajn a jsem rád,že se moje podezření na vraha ukázalo jako správné. Celkově,ale hrozná nuda která si nezaslouží ani 3*. 40% --- 4/10 IMDb ()

vyfuk

Primárně je nutno říci, že jsem se nikdy nechytil onoho stylu, které zde vládl. Specifická záležitost, která si své oblíbence určitě našla. Já mám rád specifické styly, ale problémem je, že šance, že se trefí do vašeho vkusu je silně malá. Když už tedy. Zde nebyl tento případ vůbec. Znělo to celé dobře, ale nakonec z toho nebylo nic než pro mě ne moc napínavý příběh, který se hrabal v postavách tak moc, že se zapomnělo na pointu a nic se z toho vlastně nevyřešilo. Nebyl jsem schopen se natolik ponořit do příběhu, abych si užil zvraty nebo gradaci děje. Je to smutné. Pro mnohé nejlepší seriál letoška. Pro mě asi jeden z nejhorších a nejnezáživnějších věcí letošního roku. A i na delší dobu. Asi si za pár měsíců ani nevzpomenu, že jsem toto vůbec viděl. Jinak ale cením výběr Amy Adams s Sophia Lillis. To je geniální. ()

Ichabod

Knížka byla super, seriál není o nic horší. V kostce se dá takhle popsat nová HBO minisérie natočena dle předlohy od Gillian Flynn (Gone Girl). Sharp objects je skvěle napsaná látka z pohledu hlavní hrdinky, která se vydá do svého rodného městečka někde v americkém buranově (kdyby nedaleko od toho běhal Leatherface s motorovou pilou, nedivil bych se, zatímco o pár kilometrů jinde by klidně svoje pátrání vedli Marty a Rust z True detective). Camille v podání Amy Adams je dokonalá jako médium, přes které se na diváka přenášejí emoce. Pomalé vyprávění může odradit klidně polovinu diváků, a v knize se s látkou pracuje úplně stejně. Vyšetřování brutálních vražd dospívajících dívek se krátce po začátku hodí jakoby na druhou kolej a divák vidí, jak se Camille postupně noří do minulosti a zároveň skrze ní poznáváme ostatní postavy. Postavy mají dokonalý casting, zejména vztah Camille s Adorou (její matkou) je opravdové herecké pošušňáníčko. Minisérie končí přesně tak jak jsme si přál, určitě doporučuju i několikavteřinové dovysvětlení v posledních titulkách, kde do sebe vše dokonale zapadne.Lepší než Sedmilhářky. ()

MI-380

Příběh a provedení super, nepříjemné je ale sledovat předložený vzorek alkoholiků a povalečů: 75% (2213 hodnotících s aktuálním průměrem 80%). ()

TroiMae

Mě to nenadchlo. Ale já měl problém i se Sedmilhářkama. Nedělá mi dobře to násilí, napětí... a alespoň ze začátku nekoncepční terapeutka. Tady bylo ještě víc násilí, a tím nemyslím ty mrtvé holky. Co je komu po nich. To, jak lidi druhým ubližují, jak ubližují sobě, i tím, že se na to dívají :D Postavy byly tak nesnesitelné, že bych pobil všechny, a že jsem záhy tušil, kdo zabil ty holky. Akorát ten konec mě na chvíli vyvedl z konceptu, ale dostali jsme se tomu na zoubek. Díval jsem se na to jen proto, že to je feministické. Jinak Get Out je pro mě lepší satira na jižanský rasismus. Ale bylo by fajn, kdyby tohle dávali ke Dni matek. Jinak je fajn ten twist, který, kdyby tam někdo zatraceně chodil na psychoterapii, by snad pochopily*i samy*i. Že kdo je lůzr, může být ve skutečnosti přeživší, že jizvy nemusí být kainovo znamení a důkaz neschopnosti, ale důkaz odolnosti… Ale nechat se tím masochisticky týrat osm dílů, tak jako hlavní hrdinky? Jak by řekla Meryl Streep, některé věci a lidi si už nezaslouží ou trpělivost ;) ()

herr_carter

Musím si do budoucna nutně vymyslet nějaké univerzální citoslovce, které se dá napsat, co bude vyjdřovat můj nesmírný obdiv k neskutečně uvěřitelnému herectví. Po tomhle seriálu začínám seriózně nazývat Amy Adams jako absolutní top herečku. A je až k neuvěření, jak dobře se tenhle seriál dokázal natočit - ono obecně točit cokoliv podle Gillian Flynn asi nemůže být nic lehkého, všichni moc dobře víme, jak těžké je převést kvalitní knižní dílo na filmové plátno. A tohle je fakt výborné, mrazivé, skutečné, strhující svým minimalismem a hereckými výkony především ženské části - neskutečná Amy Adams jako ne zcela duševně zdravá navrátivší se dcera, malá nevlastní sestra (neznámá herečka, co má našlápnuto) Eliza Scanlen a jejich matka, Patricia Clarkson, která svým chladem, odměřeností a distinguovaným snobstvím bere filmovému divákovi dech,...............navíc dokonale vystihnuto klasické prostředí vymyšleného zapadákova, kde existuje pouze jedna bohatá rodina a zbytek je u ní zaměstnáván, případně jinak živoří - pro mladou generaci nádherné depresívní prostředí......... shlédnuto na dva dechy, dvěma slovy nebroušený diamant......................moje hodnocení = 9,5 z 10. ()

OughJay

Mysteriozních dramat je poslední dobou jako šafránu a za každý kvalitní bych platil zlatem. Díky bohu za Gillian Flynn, z jejíhož pera se zrodila např. Gone Girl a která momentálně tuhle mezeru na trhu zaplňuje. Ne nadarmo po ní skočil i David Fincher... Sharp Objects jakožto její prvotina si dramatický zpracování dozajista zasloužily, jen si nejsem jistej, jestli by nestačil celovečerní film. Seriál plyne na můj vkus až zbytečně pomalu. Kdyby se vystříhaly všechny záběry Amy Adams, kterak jede v autě a pouští si v něm z iPhonu depresivní hudbu, mohlo bejt možná i o epizodu míň. A takhle by se dalo pokračovat. Vedlejší postavy jsou až příliš lacině využívaný k odlákání pozornosti (jen dva hlavní podezřelí, ačkoliv indicie vedou i jinam), jejich chování je absolutně iracionální a nad motivacema se scénáristi vůbec nepozastavili. Když si pak uvědomíte, kolik času bylo ztraceno tím ježděním v autě, je to prostě škoda. Všechno ale na druhý straně vyvažuje brilantní trojúhelník matka - starší dcera - mladší dcera. Člověk tu fakt váhá, kdo z nich je větší magor. Závěrečný dvě epizody pak přinášej takovou emocionální ždímačku (mluvím hlavně o vzteku), že byste nejradši celej ten prdelákov sami smazali z mapy. A počkejte si na potitulkový scény. Richard [to Bill]: "If you listen to all the talk around here, everyone's crazy or evil." ()

Soweek

"Mamce ani muk, jasný?" Po shlédnutí si nejsem jistý, jestli vůbec mám rád tvorbu paní Flynnové. To, že jsem byl nadšený z Gone Girl asi přeci jen připisuji mistrovskému Fincherovi spíš než předloze. Možná se taky mýlím a naopak kdyby z Ostrých předmětů byl dvou hodinový film místo neskutečně natahovaného seriálu, tak by to dopadlo o poznání lépe. ()

Vajonek

Obsahuje menší SPOILERY. Pořádné psycho s pomalým tempem, zaměřením na detaily, s prolínáním současnosti se vzpomínkami, ze kterého vám jde chvílemi hlava kolem, s neopakovatelnou atmosférou, plnou neklidu a napětí, která vás místy doslova pohltí. Ostré předměty se určitě také vyznačují výbornými hereckými výkony (ač vyniká hlavní hrdinka - na Amy Adams se budu muset více zaměřit - nevím, jestli tam byl někdo, o kom by se dalo říct, že to nezvládl na minimálně 100 %). Myslím si, že se seriál dal přece jen o něco (třeba dva díly) zkrátit - ač rozvláčné tempo zde mělo většinou něco do sebe, někdy už to přece jen působilo jako trochu uměle natahované. A tvůrci si mohli asi trochu více pohrát s úplným závěrem, ve své zrychlenosti byl v jakémsi nepoměru, protikladu ke zbytku seriálu, nadto by neuškodilo některé věci trochu více osvětlit. Osobně jsem nebyla ani tak v šoku z rozuzlení, jako spíš z toho, že se tvůrcům podařilo mě ukolébat vysvětlením, které přišlo o něco dříve, a to natolik, že jsem úplně vypustila z hlavy svůj - správný - tip na vraha, či spíše jednoho z vrahů, který jsem měla už někdy v půlce seriálu. :D Každopádně ať už na diváka tenhle netradiční seriál zapůsobí nakonec jakkoli, jedno je podle mě téměř jisté - pokud nemá člověk tak úplně idylické vztahy se svou rodinou, po zhlédnutí Ostrých předmětů už nebude vidět skoro žádný problém a bude vděčný za to, co má. 75 %. ()

Hanys_

Ani ne tak kvalitní detektivka (tak nějak mi bylo docela jedno kdo to nakonec dělal), jako spíš parádní dusné drama. Vallée je fakt mistr ve tvoření těch nepříjemných rodinných atmosfér. Herecky nepřekvapivě perfektní. ()

Stružák

Scenáristicky utahanej, dějově dlouhou dobu hrozně plytkej a i tou atmosférou trošku prázdnej seriál. Nějak jsem furt čekal, kdy se něco stane a vono se příšerně dlouho nedělo ani ň. Na druhou stranu si umím představit, že se na tuhle minisérii podívám někdy znova. ()

Prochy38

Normálně bych napsal One Woman Show, ale lhal bych. Byť je A. Adams, na které to celé stojí, ve své roli božská, a to nepřeháním, má můj potlesk ve stoje!!, prostě mezi ostatními nevyčnívala až tak, jak jsem myslel, že bude. Seriál má dnes nijak zvlášť originální téma, zasažené do dnes nijak originálního prostředí. Ale tak luxusně vykreslené vztahy, to jsem už dlouho neviděl. A je to tím, co jsem nakousl na začátku svého komentáře. A. Adams exceluje, ale zde exceluje kde kdo... Neskutečná herecká opera. Fakt jsem si to užívala plnými doušky hltal každý díl. Hrozně moc spokojený. Malinký tlak tvůrců na diváka, kdy se vám snaží vecpat jednotlivé postavy jako hlavní podezřelé právě tak, abyste o to více byl v závěru šokováni. Ale co.. o tom to bylo. Za mě 100%, nemám co vytknout. ()

Tim Burton chystá remake klasického sci-fi

27.12.2021

Nové Mise uvítají starou tvář

Nové Mise uvítají starou tvář

03.02.2020

A teď jedna z těch hezčích castingových zpráv za poslední měsíce. Sedmý a osmý film v sérii Mission: Impossible přivítají zpět starého známého. Do akční franšízy Toma Cruise se totiž vrací kanadský… (více)

Vítězové 54. ročníku festivalu MFF Karlovy Vary

Vítězové 54. ročníku festivalu MFF Karlovy Vary

07.07.2019

54. ročník největšího filmového festivalu v Česku je u konce. Festival byl zahájen snímkem Po svatbě, který doprovázela tvůrčí delegace v čele s herečkou Julianne Moore, režisérem Bartem Freundlichem… (více)