Bowling for Columbine

• Kanada Bowling for Columbine (více)

Vážný i humorný, sarkastický pohled na posedlost USA zbraněmi. Na pozadí masakru na Columbineské střední škole se režisér Michael Moore vydává na pouť po Spojených státech, aby blíže prozkoumal příčiny, které ženou Američany neustále žít v paranoidním strachu před zlem, servírovaným všemocnými médii. Slavný celovečerní dokument se stal kasovním trhákem a vyvolal vášnivé polemiky mezi diváky. (oficiální text distributora)

Dream Dealer odpad!

Manipulace na kterou se dobře kouká a zavede tě k mylným závěrům. Takový věci nesnáším. Uráží mě. Pokud chceš pochopit o co při střílení v Columbine opravdu šlo mrkni na film Klass ()

laurence

Jsou to blázni, tihleti Římané. Moorovi určitě nežeru všechno, ale je to velmi zajímavý pohled na tu naši 'dokonalou' Ameriku. ()

Mainer

Michael Moore je prostě geniální i v tom, že nepotřebuje žádnýho poskoka a neustále tam je on sám :) žeru ho ()

Desmi

Dobrý dokument čerpající z výpovědí svědků, střízlivého úsudku a rozboru hlavních příčin. To, že média vytvářejí strach v divákově podvědomí je globální věcí, ovšem v kombinaci se snadnou dostupností zbraní to vede k lidským ztrátám a tragédiím. Michael Moore na to poukazuje s nadhledem a nebojí se ani občasného sarkasmu. Ono by to totiž jinak bylo velmi depresivní. ()

Tomas_PO

Klasická Moorovka, ktora prináša opačný pohľad na veci každodenné. Čím viac Mooroviek však človek vidí, tým viac má pocit, že viacero vecí je strihaných účelovo (je logické, že kamión s raketami prechádza ulicami v noci, kedy je minimálna premávka a nie je to žiadna konšpirácia). Na strane druhej je len dobré, že svetu (a amíkom samým) niekto ukazuje pomerne inteligentným spôsobom to, odkiaľ vietor veje. ()

pold

Zbraně jsou špatné, žeáno. Tak to bysme bez patly moora nevěděli. Dvě hvězdy za nezpochybnitelný fakt, že střelná zbraň nemá v rukou civilisty co dělat. Jinak je to typická manipulativní moorovská propagandistická slátanina. ()

tomino28

Kritický a jednostranný pohled na americké výsadní právo vlastnit zbraň. Není to úplně nejnovější dokument, ale přesto neztratil nic na své aktuálnosti a kdyby mi někdo řekl, že byl natočen před týdnem, bez problémů bych mu uvěřil. Vykresluje USA a americkou společnost tak, jak ji sami Američané asi nechtějí vidět. Mimo to si i dává za úkol zjistit, proč je takový rozdíl v počtu obětí střelných zbraní mezi USA a jinými vyspělými zeměmi. Hmm, že by to možná bylo počtem střelných zbraní mezi běžnými občany a jejich snadnou dostupností v každé lepší sámošce? ()

MasterFil

Dost slušný dokument,kterým si Michael Moore podává Americkou společnost,zejména politiku a problematiku se zbraněmi.M. Moore nepatří mezi mé oblíbence,z dokumentu jde cítit dost zaujatosti a nejedna věc je určitě sporná.Jinak ale dokument řadím mezi zdařilé a docela i přínosné-i když hodně věcí je známých a Moore předkládá a oprašuje všeobecě známé problémy.Je to taková příjemná sonda a nahlédnutí do Americké společnosti a jejimu celkovému problému-některé věci jsou trefné a výstižné a to je i důvod úspěchu. ()

Potrublo

Michael Moore je dokumentaristický fenomén. Málokto vie faktom vdýchnuť taký reálne živý rozmer ako práve on. Téma, ktorú si zvolil pre Bowling for Columbine je natoľko šokujúca, aktuálna a traumatizujúca pre americkú spoločnosť, že spontánny divácky záujem bol viac menej zaručený. Moore dokázal na rozhovoroch s ľuďmi, ktorí poznali obete či vrahov, vystavať príbeh, ktorý má svoje smerovanie, dokonca až napätie. Silnejší je však v osobnej rovine (tam je až brilantný preto hodnotím film vysoko), v situáciách, kde sa snaží spoločensky zovšeobecňovať túto tragédiu, stráca podľa môjho názoru svoj nadhľad. Kladie správnu otázku... v zmysle, kto je vlastne za celý masaker zodpovedný, ale jeho odpovede mi prídu dosť násilné (už len to že ich hľadá mi príde trochu zbytočné). Akoby mal vytvorený svoj vlastný názor na morálny úpadok americkej spoločnosti už dávno (čo určite aj mal a nedá sa mu to vytknúť) a prestrelka v Columbine mu len poskytla priestor na odlfitrovanie svojich názorov divákovi. To všetko je v poriadku, každý autor má nárok na svoju absolútnu pravdu, ale mne Moore v tomto diele pripadal trochu ako násilný krikľúň, najmä tým že hoci kritizuje extrémne abnormálne reakcie ľudí, sám sa neštíti obdobný extémistický nátlak na diváka použiť, len na to, aby podporil svoju argumentáciu (napr. scéna s postrelenými chlapcami vo foyeri K-Martu). Možno, je to jediný spôsob ako zaujať ľudí, ale mne ako Európanovi táto severoamerická nadasertívnosť vadila. ()

Zolanda

Dokument, ktorý rozhodne dokáže pohladkať naše európske ego. Komu by nepadlo dobre zase razpočúvať o obéznych, hlúpich, vystrašených američanoch.O koľko sme lepší... Ale k veci. Už keď som kupovala DVD pýtala som sa sama seba, či budem schopná stráviť štýl Michale Mooora, ale téma ma zaujala, takže som to riskla. Rozhodne som si pri tom potrápila hlavičku, ale bola by som radšej, keby to nebolo odhadovaním, kde autor realitu trošku "vylepšuje". Čísla o počte zastrelených boli pôsobivé, ale nemohla som sa v mysli zbaviť námienky, že je v európe pravdepodobne vyšší počet ľudí ubodoných, umlátených alebo uškrtených. Kto chce, spôsob si nájde. Teatrálna scéna s K-martu zožrala celú jednu hviedičku. Úprimne, želala by som si, aby nebol Michael Moore, kto to natočil, no nestalo sa tak a práve preto skončila ďalšia hviezdička v nenávratne. ()

traonik

Naprosto skvělý a vyvážený angažovaný dokument. Jak může být angažovaný dokument vyvážený? Pokud je o střílení dětí mezi sebou tak by se tím prostě někdo zabývat měl(PROBOHA!) A Charlton Heston je fakt ubohej senilní herec/kovboj.... ()

TunoNegro

Pardon, ale tohle není seriózní dokument. Pan Moore věděl co chce natočit a tak si za vysněnými fakty a svědky chodil. A nejen to. Takové propojování naprosto nesouvisejících faktů jsem dlouho neviděl. Viz. "Co říkáte na to, že v den masakru v Columbine shodilo americké letectvo na Srbsko do té doby nejvíce pum?". Kdyby alespoň vyvodil příčiny Columbine v militantní tradici USA - ale ne, to on o pár minut později vyhodnotí jako špatné vysvětlení. On vlastně nedává žádné vysvětlení. Pouze skandálním způsobem poukazuje na fakt, který je víceméně každému jasný. Nepochybně je to problém - ale čemu v jeho řešení slouží tento dokument? Nekonečné urážení americké morálky, historie a politiky ve mne vzbuzuje pocit, že tomuto člověku je svoboda zásadní přítěží. Asi by se mu žilo klidněji v nějakém tom Miloševičském Srbsku, Saddámovském Iráku či jiném totalitním státu "jehož jméno američané neumějí ani vyslovit ač ho bombardují". Tam by asi žádné střílení ve školách řešit nemusel. A kdyby jo, tak by byl zastřelen sám. Dávám jednu hvězdičku za zpopulárnění problému ač si nejsem jistý, jak moc tomu v Americe pomohl (v ČR se o tom ale mluví) ()

luckylittl

Protiamerický američan, který v tomto skvělém dokumentu vysvětluje vztah ameriky ke zbraním. Kéž by si tenhle dokument každý američan pustil několikrát za sebou, aby jim konečně otevřel oči. Moore je skvělý dokumentarista, proto dávám plný počet. ()

Karloz odpad!

Vhodně poskládané polopravdy a lži do celku, který vyhovuje režisérovi. Styďte se! Kdyby to byla uváděno jako fikce, tak možná, ale jako seriozně se tvářící dokument? Hanba. Taky věříte majorovi Zemanovi? ()

garten

Moore nám predstavil americký ľud skrývajúci sa pred vnucovanými fóbiami z médií, ktoré vedú často až k paranoii. Za veľkým počtom vrážd netreba hľadať etnické sváry, kultúru. Relevantné sú predovšetkým počty zbraní presahujúce čísla nanebostúpajúce, zákony povoľujúce zbrane, siete obchodov voľne predavajúce náboje. To všetko je realita Ameriky. Všetky tie fabriky na výrobu zbraní a hrdé týčenie americkej vlajky pri boji proti zločinu. Peniaze sú jedna vec, morálka druhá. Násilie plodí zas len násilie. ()

Adolf47

Čtu tady veškerá hodnocení a musím říci, že na mě tento Moorův film udělal trochu jiný dojem. V průběhu sledování filmu (a tedy i natáčení) vyšlo najevo, že sousední Kanada má mnohem více zbraní na osobu a přesto mnohem méně trestných činů spáchaných střelnou zbraní, i trestných činů všeobecně. Když se režisér zajímal, co je tedy rozdílem mezi Američany (myšleno občany USA) a Kanaďany. Zjistil, že to je formou a obsahem informací, která přenášejí místní média. Zatímco v USA byly zprávy o násilí na denním pořádku, v Kanadě bylo násilí ve zprávách naopak minimum. Zajímavé rovněž bylo, jak se k tomu Moore postavil, tedy, že tento fakt, který podle mně zásadně měnil pointu filmu, téměř ignoroval. Je to pochopitelné, protože se ukázalo, že největší hrozbou pro klid, který znají např. právě Kanaďané, jsou právě takto nezodpovědná média. V tom podlemého spočívá zásadní sdělení Moorova filmu,se kterým se ovšem režisér sám nevypořádal. Je potřeba si uvědomit, že tento způsob informování veřejnosti médii se bohužel úspěšně zavedl i u nás. ()

Švédy

Tak tenhle dokument myslím krásně vystihuej povahu Američanů co se zbraní a lpění na starých zákonech týče. A Stručná animovaná historie Ameriky je naprosto geniální,rozhodně doporučuju. ()

Shame on you Mr. Bush!

Shame on you Mr. Bush!

26.09.2006

Známý výrok Michaela Moora vyslovený při přebírání Oscara za dokument Bowling for Columbine v roce 2002 byl jedním z prvních otevřených útoků na Bushovu administrativu a takříkajíc zavedl nový trend … (více)