Příběh o tom, jak mladý rytíř a jeho starostlivý otec najdou nejen cestu jeden k druhému, ale také lásku a štěstí... Pohádku o rytířích, unesené princezně a kouzelném náhrdelníku odvypráví Česká televize na Štědrý večer. Vincent (Jan Komínek), rozvážný a mírumilovný mladík, který rád čte a maluje, je pravým opakem svého otce (Lukáš Vaculík). Ten má jako vysloužilý a ambiciózní rytíř silnou potřebu svého syna neustále opatrovat a zahrnovat ho důležitými radami. Dokonce jej doprovází i na zkušenou do světa. Na cestě se setkají s černokněžníkem, vystaví nebezpečí říši víl a musejí svoji chybu napravit. A samozřejmě osvobodit i krásnou princeznu (Lucie Černá). Nakonec rytíř pochopí, že ne vše se dá vyřešit mečem, a Vincent si uvědomí, že se zlem je nutné bojovat. Láska krásné princezny a půl království k tomu je pak zákonitou odměnou. (Česká televize)

Kothy

ČT se vánoční pohádka opět nepovedla. Asi to nemá cenu víc rozvádět, ani herci to nezachránili. Asi je lepší tyhle pohádky radši netočit a zůstat u starých osvědčených... ()

boshke

Ach jo. Ještě snad ten Komínek jako princ, co nemá v hlavě nasráno a nesnaží se všechno řešit násilím. (Hlavně) Vaculík s Hanzlíkem tristní, příběh bez hlavy a paty. Na stranu druhou je to každoroční klasika, pustit si nový českotelevizní výplod a zanadávat si. Člověk by byl poněkud vyhozen z konceptu, kdyby to za něco stálo... 30% ()

nash.

Úvodní desetiminutovka slibovala vtipnou podívanou, která si bude utahovat nejen z klasických pohádkových schemat, ale také ze středověkých názorů. Jenže sliby chyby. Vtip se vypařil, příběh nedává smysl, a celé je to utahaná nuda, ve které se všechno, ať už lotroviny nebo záchranné operace, odehrává neskutečně pomalým, doslova plouživým tempem. I ti herci působí jako parta zmatených náměsíčníků za úplňku. Princ za celou pohádku nic pořádného neudělá, takže netuším, za co tu princeznu dostal, princezna působí jako by jí to všechno bylo fuk, a jediný, kdo se občas probudí, je Vaculík. Ale v tom somnambuláriu nemá šanci. Krize české pohádky pokračuje. ()

Slarque

Tradičně líná vánoční pohádka od ČT. Scenárista navlékl několik běžných klišé a nějak je pospojoval. Režisér má problém se základem řemesla, ale to přece nevadí, je to jen pohádka. :-( První polovinu filmu mě bavil aspoň Lukáš Vaculík, který svého „jednoduchého“ rytíře hrál s chutí a nadhledem. Pozitivem je, že za pár dní si na toto dílo nikdo nevzpomene (30%). ()

dopitak

Tipoval jsem mezi Hanzlíkem a Kratinou druhého jmenovaného, byl moc hřmotný. Komínek je na celé pohádce ještě tak to nejmenší zlo. Horší jsou špatný scénář, nudní herci (Kraus se fakt snaží, ale nejde to) a zvláštní princezna. A pak ta střela kuší do zad Pauhofky, místo do HRUDI! Největší tragédií jsou ovšem pohádkové postavy - zlý čaroděj, trpaslík. Kdo to je Martin Dolenský? Jo aha, Můj vysvlečenej deník. To stačí. ()

Crocuta

Téměř úplně souhlasím s flankerem, zmatený příběh plný kravin a nelogičností, nevalného herectví a veletrapných padouchů v čele s Hanzlíkovým (bez)mocným čarodějem nespasí ani Vaculíkova zoufalá snaha zachránit svým solidním herectvím co se dá, ba ani mimořádně šukézní Lucie Černá a její neméně prohrábnutní hodná královská matka Markéta Zehrerová, za něž tedy tu jednu * navíc přihazuji. ()

Arsenal83

Vraj vianočná rozprávka. Ja už neviem, čo si tí moderní tvorcovia myslia, ale všetko, po čom siahnu, je čistý trapas. Pritom zo štátneho rozpočtu vycicali toľko peňazí a oni nedokážu urobiť poriadny príbeh, ktorý by zaujal aspoň deti, keď už nie dospelých? Ako je možné, že rozprávky spred 40-50 rokov sú o 10 tried vyššie? Nič po roku 2000 sa nechytá na doby minulé. Partičkovskí herci a alkoholici tvrdia muziku v moderných dielach a človek sa vlastne až opýta, ktorý herec do 40 rokov dnes stojí za to? Za princeznú vyberú hocijakú herečku, čo sedela kdesi v parku na lavičke, čiže skôr adeptka na vstup do hnutia Oľano než herečka. A na princa už dnes stačí parameter: "Ostrihajte ho na hríbik, nechajte mu ofinku! A ksicht? To je jedno, len nech ma riadnu podváhu a na tvári podkožné tukové hrčky sťaby cestný retardér". ()

triatlet

Průměrný příběh. J. Komínek se doplňoval víc s "parťáky" (M. Novotný, M. Kraus, L. Vaculík), než s princeznou (L. Černá). J. Korn dva tři "štěky" zvládl, J. Hanzlík zloducha taky, stejně T. Pauhofová. Výprava podprůmerná, působila jako levná studiovka. Děj naštěstí nekomplikovaný, připomínal Neohroženého Mikeše. Charakteristika rytíře jako negramoty a jeho manželky jako renesanční ženy asi největší omyl ve scénáři. ()

Stanislaus

Vánoční pohádkový program na sklonku roku 2016 nezačal zrovna pěkným kouskem, i když je pravda, že to, co přišlo po něm, bylo ještě horší. Pravý rytíř není vyloženě špatná pohádka, ale místy se opravdu nedalo přehlédnout strojené až těžko uvěřitelné herectví a připitomělý scénář. Snaha zavděčit se i nejmladšímu publiku se tvůrcům celkem vymstila, jelikož film chvílemi působil až moc infantilně. Nicméně musím ocenit výpravu a kostýmy - alespoň tam si dal někdo záležit. Zkrátka pohádka, ke které se asi jen tak nevrátím, ale i tak by se našly větší propadáky (viz Slíbená princezna, která následovala další den). ()

honajz

Velice slušný scénář, velmi dobrá kamera i lokace, plus výprava, hudba se hodí... Co film sráží, je realizace některých scén, jež chtějí být na sílu vtipné (tedy humor nevyplývá z nich samotných, ale tvůrci jej sem dodávají uměle zvnějšku - třeba Vaculíkův účes - proč, mankote?), a pak herectví / neherectví některých postav. Hanzlík si svého zlého čaroděje vyloženě užívá, ale žel to samé se nedá říct o Vaculíkovi, kterému jeho bojovného krále moc nevěřím - možná, kdyby ho hrál Pavel Kříž, pak by to byla jiná káva. Rovněž některé vykrádačky buddies z jiných filmů (Ferko z Nebojsy nebo ti dva ze Statečného kováře) tady nějak nemají moc co hrát, resp. jejich postavy dostanou na své zlomyslnosti o hodně menší prostor, než je tomu potřeba. Víc času se pak věnuje nudným putováním krajinou, jako bychom koukali na Pána prstenů nebo Hobita, případně rytíř nese vodu v helmě neúnosně dlouho. Navíc má film několik malých konců, a onen poslední na královském dvoře Jiřího Korna, jenž měl být tím největším střetem, vlastně ani není odehrán - vidíme jen dvě zablýsknutí na chlapcově zbroji, mezitím dlouhé osvobození zubaté víly, a pak najednou prostě zničehonic přestane čaroději čarování fungovat a nechá si nasadit obojek - a je konec. Žádný souboj jako s Mrakomorem, nic. Ale jinak film potěší a pobaví - některé hlášky se nakonec povedly, snímek má svou atmosféru i logickou soudržnost, dobře se na to dívá, a ve druhé části ze sebe dokonce postavy nedělají pitomce jako v úvodu. ()

rikitiki

Z každého záběru čiší lacinost a lenost. Měla jsem pocit, že si scenárista své dílko po sobě ani nepřečetl, jinak by tam nemohly být takové nesmyslné skoky, násilně přidávané scény, které na nic nenavazovaly a ke konci spousta mikro motivů, které nikam nevedly. Princezna bez výrazu, rytíř sice s pořádnými plachťáky, ale zato bez herectví, Hanzlík v převleku za papouška a Lukáš Vaculík statečně se snažící hrát hromotluckého macho rytíře, ale on na to prostě není typ. Tahle pohádka se nepovedla. Což by nebyl žádný zločin, kdyby z ní jasně nevyplývalo, že tady se nikdo ani nesnažil, aby se povedla. ()

claudel

Tak se nám zase jednou nepovedla štědrovečerní pohádka, přestože snaha patrná byla. Dvě hvězdičky za Jeřábka a vílí říši v čele s Táňou. ()

Necrotongue

Je pravda,že ČT přináší každý rok na Vánoce jako jediná novou pohádku,ale možná by stálo za to jeden rok vynechat a zapracovat na kvalitě,slabý příběh,na výpravě se evidentně šetřilo a souboje na meče byly tristní,kdyby byl hlavní hrdina bystřejší,navrhl by v závěru souboj v kreslení a plány zlého čaroděje by se jistě obrátily v popel. ()

Kimon

ČT1 nám nadělila štědrovečerní utrpení. Neprofesionální herecké výkony, otřesné dialogy, jasný propadák první třídy bez jakéhokoli něžného pohádkového kouzla. "Děkujeme celému vedení ČT1" za fakt "skvělý dáreček pod stromeček v roce 2016". Horší už to nemohlo být. Souhlasím se stručným, ale výstižným komentářem uživatele Radek99. ()

RelaxMan

Za poslední roky se u nás nedaří točit dobré pohádky. Naopak některé zahraniční stojí ta to. Tahle pohádka se mi, ale po té řadě špatných zdá podařená. Příběh je dobrý. Baví mě ty scény ala " Princ a Večernice " a " O statečném kováři ". Ono taky co v pohádkách dál vymýšlet. Casting herců se povedl, obzvlášť Lukáš Vaculík mě hodně bavil. Lokace moc pěkné a soundtrack s Xindlem X též podařený. Co říci na závěr: S výsledkem jsem spokojen a zároveň jsem smířen s tím, že u nás pohádky jako např. " Tři veteráni, S čerty nejsou žerty... " se prostě již bohužel nenatočí. ()

Tommassi3

"A ne že se zase vrátíte za šest let !!" ;) Tak tohle byl vážně Xindl !! A bohužel nejen X.. Pravý princ ukazuje směr na skutečné žánrové tuzemské dno, z něhož však vlastně úplně většina tvůrců ne a ne uhnout.. Hudský po několika slušných náznacích, kdy trousí frky, spíš šlape vodu, když i zde jen tak načrtne zajímavý a potenciálně silný motiv, jehož koncept však Dolenský se svým Rapl týmem nedokáže důsledněji uchopit.. Nejsmutnější skutečností celého projektu ovšem zůstává fakt, o němž jeden tak musí zákonitě přemýšlet, totiž kdo tuhle nepohádku, kterou nespasí ani Kamarád do deště, vpustil na Štědrý večer do hlavního vysílacího času, který jí nakonec ubližuje nejvíce a nejzásadněji.. ()

Gwaihir

Natočit dobrou pohádku není jednoduché, ostatně stejně jako není snadné zanechat po sobě jakékoli kvalitní dílo. K tomu však pouze zajímavý námět, několik pozoruhodných nápadů nebo pěkné lokace bohužel nestačí, pokud to všechno není s citem alespoň částečně přetaveno do ucelenější podoby a obdařeno pohádkovou atmosférou. V této formě mi to přijde takové nedotažené a místy to na mě působí až lacině, například i kvůli písničkám, snad s výjimkou té princezniny, které jsou vyloženě slabé. Soubor postav je sice v jádru poskládán celkem smysluplně, nicméně jejich počínání není příliš věrohodné, což nezachraňuje ani herectví ani humor, které jsou povětšinou nemastné a neslané. 45 % ()