Alfa

• Nizozemsko

Akční / Drama / Thriller

USA, 2018, 97 min

• POMO

Tak banální a neoriginální dějová survival linka by postačila, kdyby byl film “revenantovsky” fyzický v zasazení do reálné drsné přírody. Tohle je ovšem úplný opak - umělá, kýčovitě přebarvená omalovánka, ve které není reálné ani zapadající slunce. Ve škatulce “dobrodružná pohádka natočena před green screenem” to třeba obstojí - není to tak blbé jako Emmerichovo 10,000 BC a herci jsou snaživě emocionální - ale na mě bylo tý uměliny kolem nich přespříliš. Nemluvě o kameramanských nájezdech a time-lapsech jak z bombastické reklamy nebo videohry. Film, ve kterém mám s hrdinem procítit ztracení a bezmocnost v krutém nehostinném prostředí, na to přece musí jít jinak.(21.9.2018)

Keda a Alfa. Nesmírně okouzlující a podmanivý příběh, cesta za rodinou, kořeny a hvězdami. Byla jsem napřed pohlcená a pak vděčná, se slzou v oku, že se ještě taky dokážu ztratit.(3.9.2018)

Z propadáku o tom, jak před tisíci lety vzniklo přátelství mezi člověkem a vlkem, se vyklubala překvapivě povedená věc. Alfa je rodinné dobrodružství, které se nebojí být trošku drsnější, než jsme u podobných filmů zvyklí, dovede strhnout a především neskutečně krásně vypadá. Body dolů mu sráží druhá polovina, v níž je postupné sbližování lidského a zvířecího hrdiny přeci jenom až příliš schematické a předvídatelné.(30.8.2018)

Občas jako dospělejší disneyovka, občas nekompromisní boj o přežití, ale po celou stopáž lavina emocionálních rozhodnutí a dech beroucích obrazových výjevů. Snad každý druhý záběr téhle mládeži (skoro) nepřístupné verze Medvědích bratrů by si zasloužil místo jako obraz na zdi. A že se dějově nejedná o žádný objev, že dialogy občas působí jako patetické fráze, to mi je nyní hluboce jedno. Alfa totiž vypráví o natolik archetypálních a téměř až životodárných věcech, že výsledná pocitová lavina všechny výtky hlasitě přehluší.(20.9.2018)

Mohl to být sice větší trhák, působí to lehce jako menší produkce, ale překvapivě jsem se do děje ponořil a hezky mě vtáhl. Jedná se vlastně o dobový survival a zároveň vznik psa domácího. Je zde hezky zobrazena krutá doba před naším letopočtem a příroda je využita naplno včetně zvířat ( vlci, tygr, hyeny, bizoni, supi) hlavní hrdina je sympaťák, líbila se mi i hudba a lovecké scény mají šmrnc, takže na nadprůměr to bohatě stačí 70%(30.8.2018)

• Psychor

Ohromné zklamání. Úvodní titulek informuje o tom, že se děj snímku odehrává v Evropě před 20 tisíci lety, avšak zaměříme-li se detailněji na charakter krajiny, přítomnou faunu či jazyk, kterým příslušníci kmene hovoří, velmi snadno odhalíme, že nás tvůrci vodí za nos a ve skutečnosti se nacházíme v Severní Americe. A vzhledem ke slušivému oblečení "pravěkých" lovců rozhodně nejde o dobu nikterak vzdálenou. Na špatnou volbu lokací a kostýmů se nabaluje podprůměrný scénář, kdy Kedův boj o přežití v počáteční fázi zcela postrádá smysl pro realismus. Snímek je emočně chladný, příběhově nezáživný, s pomalým tempem a minimem napětí. Navíc musím strhnout jednu hvězdu za zcela zbytečnou smrt pěti bizonů, kteří byli usmrceni pro potřeby natáčení. Barbarský čin, který se vymyká zdravému rozumu. Od odpadu uchránil Alphu pouze působivý vizuál. Ve výsledku tedy hodnotím jednou silnější hvězdou.(21.8.2018)

Skoda tech efektu, nektere animace byly jak ze Lviho krale (myslim tu prehistorickou gamesu). Jinak to nebylo tak spatne, kdyz si clovek zpetne prehraje, co vsechno se za tu hodinu a pul (ne)stalo. Je to takova poloadventura, poloanimace, polopohadka, takze to ma i takove polohodnoceni. P.S. Jestli Freeman nedaboval toho psa, tak kde sakra byl ten jeho hlas? (Vancouver, Kanada)(24.9.2018)

Ten film je vážně jednoduché sestřelit díky hodně pomalému tempu a dějové prázdnotě, ale i přes mé vcelku nízké hodnocení jsem odcházel z kina v rámci možností docela potešen. Neočekával jsem totiž vůbec nic a byl jsem vůči Alfě hodně skeptický, ale nakonec jsem dostal sugestivní příběh o chlapci, který se musí poprat se svým osudem a stát se mužem, aby vyzrál na drsnou a nemilosrdnou přírodu. Alfa se může pyšnit působivým vizuálem, který si však bohužel neodpustil pár skutečně ošklivých CGI záběrů. Především si ale snímek neodpustil ani několik WTF scén, které byly nechtěně vtipné. Tvůrci vše prezentují ambiciózně s vážnou tváří a nepochybuji o to, že jejich záměrem bylo u diváků vyvolat poněkud jiné emoce, než se jim nakonec podařilo u mě. Překvapivě mě to ale nijak neuráží a místo toho jsem si projekci docela užil. Tento film rozhodně není pro každého a dokonce i jinak přijatelná hodina a půl může být pro většinu diváků nestravitelná. Avšak stojím si za tím, že Alfa za zkoušku rozhodně stojí. Osobně ji ale již podruhé vidět nemusím. PS: Ve verzi, která mi byla promítnuta, se žádný vypravěč s hlasem Morgana Freemana nevyskytoval [29.8.2018, Letní kino Regina] 5/10(30.8.2018)

Začíná mi vadit, když tvůrci dají na úvod filmu několikaminutový spoiler (obvykle té nejlepší scény z filmu), po kterém následuje věta "O TÝDEN DŘÍVE" a veškeré napětí je rázem to tam. Zrovna tady to bylo naprosto zbytečné. Film je hodně přehnaným survivalem zejména pro mladší publikum, které v tom nebude hledat logiku z hlediska přírodních živlů nebo fyzických možností. Označení Revenant pro děti to vystihuje asi nejlépe. Nicméně se jedná o pěknou audiovizuální podívanou s krásnými záběry (i když často s dějem nesouvisejí). "Postava" vlka táhne v podstatě polovinu filmu a na dobrodružství obou protagonistů se dobře kouká. A i když je to naprosto předvídatelná pohádka, svůj účel plní, a to je hlavní.(1.9.2018)

• liskam

Nevím... takovéhle filmy nemám nakoukané.. ale myslím, že většina lidí která se podílela na tomhle snímku jela jen tak na půl plynu. Chápu i ty, křeří film hodnotí vysoko, protože je tenhle druh baví, ale já jakožto neovlivněný divák tipem filmu mohu pouze říci, že mi to přišlo odfláknuté. Za mě 45%(4.9.2018)

Velké dobrodružství, sice s nádechem rodinného žánru, nicméně vše vynahrazuje silná atmosféra i příběh a nádherné záběry drsné krajiny, plus fascinující noční pohled ze země do vesmíru. Spojení vlk - člověk je pro mne vždy velmi lákavé a zde se v mých očích opravdu povedlo vše. [Kino Citadela - Litvínov].(4.9.2018)

• Stoka

Nemůžu souhlasit s kvalitou filmu a ani s vizuální stránkou. Film mě nedokázal vtáhnout do děje, celé mi to přišlo moc umělé, nepůsobivé, nepřesvědčivé, zkratka tak nějak kostrbaté. Trailer mě oslovil hnedka, ale na velkém plátně už to bylo o poznání horší. Už od začátku jsem tak nějak v podvědomí věděl, že to nebude nijak oslnivé a, že se pořádně nemám na co těšit. Moc se tam toho teda nenamluvilo a fráze byly jednoduché. A navíc mi i chlapec přišel méně sympatický. Nezaujalo a já se v kině nudil - bez pořádné akce, trochu i bez myšlenky - bylo to celkově takové bezduché. Škoda.(1.9.2018)

Alfa patří k zatracovaným projektům roku, přitom si to úplně nezaslouží. Příběh ala mladý „Revenant“ dokáže v první polovině důstojně konkurovat těm nejlepším survival filmům. Studio se rozhodlo Alfu zpřístupnit i menšímu publiku, takže v druhé půlce zapojí vlčího přítele a pojítko se snaží až příliš tlačit na city. Dějová linka se následně až lehce rozvijí naproti hrdinům a oba koncepty k sobě nějak nepasují. Vizuálně Alfa nadchne, což úplně z trailerů nevyplynulo a po této stránce není prakticky co vytknout. Za mě jako rodinný film obstojný počin……. 6/10(18.9.2018)

Určitě jeden z těch lepších filmů na tohle téma.A vlastně pořád ještě váhám, takže možná někdy do budoucna půjdu výš, ale to až budou film dávat v TV. Má to tempo a spád, pěkně se na to kouká, ale přece jen ten konec, ten se dal uhádnout už v půlce a maličko můj dojem zkazil. Takže nakonec tři a něco málo pod půl.(24.9.2018)

Hele, to je filmový, Far Cry: Primal a ono to celkem funguje.(11.9.2018)

• Jirka_Šč

Mám rád dobu kamennou, ale toto béčko mohlo být udělané líp. Možná se časem podívám s dětmi a zvednu o jednu hvězdičku.(31.8.2018)

• Vxxx

Film potřebuje trochu víc, než jen hlas Morgana Freemana, aby působil reálně. A tenhle film působí bohužel hrozně neautenticky. Je to takový Revenant pro děti, které nepřemýšlí. Alespoň, že je tam ten hafan. Je na co koukat. Jinak nic moc. 2*(25.8.2018)

• TominoLa

Nečekal jsem moc a přesto zklamání. Hlavní hrdina by přežil úplně vše. Kam se hrabe Leo v Revenantovi. Vypisovat co vše mě iritovalo by bylo na dlouho. I přátelství s vlkem nebylo nějak emoční. Vzpomněl jsem si u toho na Tanec s vlky a to je jiná síla. Tam mám i po letech slzy v očích. Pánové se měli rozhodnout zda chtějí dělat snímek pro děti nebo pro dospělé. Je to možná přísné, ale nemohu jinak. Vždyť už od začátku jsem si přál závěrečné titulky. Není scéna kterou bych si chtěl pustit znovu. 3/10(11.9.2018)

Voči filmu "Alpha" pociťujem istú dávku sklamania. Čakal som, že to bude silnejšie, že to bude lepšie a najmä, že to bude dospelejšie. Poviem pravdu, že keby so mal 12 alebo 13 tak by som možno zhodnotil tento film ako vynikajúci a nepýtal by som sa viac otázok. A možno by som si ho pozrel ešte niekoľkokrát znovu. Lenže dnes je rok 2018 a ja mám 30. A keď si to premietnem dospelými očami, tak mám pocit, že celá tá story je spravená veľmi jednoducho a nie veľmi dospelo. Sú tu scénky, ktoré by to chceli nejako deklarovať, no reálne ako divák nemám často pocit, že to môže skončiť zle. Vieme ako to dopadne, vieme čo sa bude diať a ako celé to puto vlastne vyplynie. A to je dosť veľký problém. Osobne mi to skutočne prišlo viac pre tinedžerov, než pre dospelých. A je to škoda. Plus úvodná časť sa mohla buď poriadne skrátiť, alebo ak nie, tak minimálne upraviť. Namiesto toho, aby sme vedeli, čo sa udialo o týždeň skôr pred úvodnou scénkou, tak sa úvodná scénka mala dať na miesto, kam patrila. A okrem toho to oblečenie sa mi akosi ťažko akceptovalo. Rovnako ako fakt, že Kedove zranenia sú skutočne veľmi malé na to, čím si všetkým prešiel. Pamätáte si film "The Revenant"? Leonardo DiCaprio pôsobil, že bol skutočne zranený po útoku a musel prejsť poriadnym peklom, aby sa dostal opäť do formy. Tu som ten pocit nemal. Ale aby som film len nekritizoval, tak poďme na pozitíva. Vizuálna stránka filmu ma skutočne chytila. Vyzerá veľmi dobre. Puto medzi Alfou a Kedom je spracované veľmi dobre. Chce to svoj čas, ale nakoniec sa z toho stane skutočné priateľstvo. A nemám problém tomu uveriť. Záverečná časť je dobrá a možno keby film nebol tak predvídateľný a vedeli by sme určiť ako to skončí, tak by to bolo lepšie. Minimálne by to viac zapôsobilo. Ale aj tak som spokojný. Ak čakáte dospelý film, tak toto vás asi moc nenadchne, ale má to svoje momentky. Možno to stojí za jedno zhliadnutie. Ak vám nevadí tá predvídateľnosť a scenár, ktorý pôsobí ako z úplne iného štúdia. Hodnotenie: B-(31.8.2018)

No ještěže jsem před zhlédnutím požil (díky, kulyku!), neb jinak bych zaručeně celou dobu sledování přes páchání morfologických analýz použitého jazyka, hnidopüšské zkoumání trusu přítomné fauny či vizuální ověřování toho, že medvědí dráp v Kopčemově náhrdelníku zaručeně nepochází z Ursus spelaeus, ale z Arctodus simus a tvůrci nás tedy hanebně podvádí stran místa a doby příběhu, naprosto pominul, že jde o vizuálně lahodící dobrodružnou pravěkou podívanou, která by Štorchovic Edu rozhodně neurazila. Diváky, dle kterých na výše naznačené podružné detaily tedy sere Alfa, proto vybízím, aby nedbaly zdejších akronymických zvracení, je to dobré. Mačo ňuňu Alfík navíc v pohodě vyvážil (a přehrál) onoho příčinu konce doby ledové. Snad za svůj výkon dostal aspoň misku pedygrí navíc.(31.8.2018)

<< předchozí 1 2 3 4