Reklama

Reklama

Jefferson v Paříži

  • Francie Jefferson in Paris (více)

Obsahy(1)

Thomas Jefferson, v pořadí třetí prezident Spojených států a tvůrce textu Prohlášení nezávislosti, působil v letech 1785-89 v Paříži jako velvyslanec USA. Film působivě líčí toto životní období slavného politika. Ve své funkci býval častým hostem na dvoře krále Ludvíka XVI., přátelil se s význačnými osobnostmi francouzské kultury a vědy, volný čas věnoval vynálezecké činnosti. Nevyhnula se mu ani láska... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (6)

mac000 

všechny recenze uživatele

Zajímavý film, spekulující na téma rozebírané (nejen) americkými historiky, zda Thomas Jefferson v době, než se stal prezidentem USA, měl milostnou aféru se svojí patnáctiletou otrokyní Sally Hemingsovou. Scénář napsala Ruth Prawer Jhabvala (1927 - 2013), britská scénáristka a spisovatelka německého původu, která se v 50. letech 20. století provdala za indického architekta Cyruse Jhabvalu. Přestože napsala 26 filmových scénářů, získala za ně 2 Oskary, ČSFD o ní nemá ve své databázi zmínku !!! To by se mělo napravit... ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Jeffersonov pobyt vo Francúzsku je celkom pokojný, rovnako ako aj celý film. Prvá polovica sa venuje jeho milostným vzťahom a viacmenej ma nudila. Tá druhá - viac pojednávajúca o otroctve i vzťahu Jeffersona so svojou otrokyňou - je už o poznanie lepšia. Na pozadí príbehu priebiehajú aj rozdielnosti medzi americkou a francúzskou spoločnosťou či postupne sa meniace nálady voči francúzskej aristokracii. Nolte sa dobre zhostil svojej role. Nikdy by som si nepomyslel, že mu stačí jedna parochňa a tak dobre zapadne do sveta 18. storočia. ()

Galerie (13)

Reklama

Reklama