Operace Entebbe

7 Days in Entebbe

Operácia Entebbe

Drama / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 2018, 107 min

To přestříhávání na taneční soubor ve finální scéně, na kterou divák v mírném napětí čeká celý film, je na vyhazov. Jakože umělecká vsuvka, aby film nevyzněl jako pouhá žánrovka těžící z reálií? Špatné rozhodnutí. Snímek zachraňují pouze uznávané herecké tváře.(6.4.2018)

Operaci Entebbe škodí žánrová neukotvenost. Chvíli to vypadá na politiku, to především v dialozích, chvíli na socální drama, chvíli na akční thrller, většinu pozornosti strhávají unesený na letišti, ale tam se i přes dramatičnost situace de facto děj nějak dál neposunuje, daleko zajímavější je souběžné dění v Izraeli, které si přímo říkalo o strhující dialogy i scény, ale bohužel po každé to byly jen takové ochutnávky, co by divák mohl mít, kdyby tvůrci byli co k čemu. Pokud jde o herce, tak i přes hvězdy Rosamund s Danielem mně přišli nejvýraznější izraelští politici, škoda toho malýho prostoru, fakt škoda. Zajímavě byl pojatý i závěr, kdy do akční scény byla prostřihána tanečně-hudební scéna. Neodpustím si na závěr pochválit Izrael za jejich chování ke všem teroristickým šmejdům a snahu bránit své občany kdekoli na světě i za cenu použití síly a sraní na zkurveně nečiné OSN. Pořád věřím, že Evropa se probudí a nebude se zde dít to, že člověk, který postříli nebo naplánuje v pařížském hudebním klubu desítky mladých lidí má v base posilku, kabelovku, dobrou stravu a nemusí vypovídat, jestli si takhle evropští politici představují boj s terorismem, měli by buď jít na stáž do Izraele a nebo rovnou na bojiště někam do islamákova a nést následky toho na čem mají svůj velký díl.(22.3.2018)

Jak je vidět tak nejúspěšnější protiteroristický zásah v dějinách je pro filmaře pořád vděčné téma. Nevím kolik zde hodnotících vidělo předchozí verze. Toto je totiž již čtvrté zpracování této události a i když nemůžu mluvit o nějakým průseru, tak tomu kdo se o tuto problematiku zajímá bych spíš doporučil starší verze Operace blesk a Operace Entebbe. Tohle je dost zkratkovité. Vzhledem k stopáži to mohla být strhující jízda, ale je tu zbytečně moc nepodstatných scén na úkor těch důležitých. Každopádně kvalitní filmařina to nepopírám a ty slabší 4* bych dal, ale hvězdu dolů sráží nezvládnuté a odfláknuté finále. No a prostříhávat finální přestřelku záběry na tanečnici která nezvládá své kreace a padá na hubu opravdu nebyl šťastný nápad.65%(30.3.2018)

Entebbe rozhodně není tak špatné, jak by napovídalo průměrné 5.5 hodnocení na IMDb. Řemeslně je zvládnuté dobře. Nicméně z herců/ postav dostávají nejvíce prostoru němečtí teroristé (Brühl, Pike), pak zbude trocha času na izraelské politiky a tím to skoro končí. Kromě inženýra z letadla nedostane žádný z unesených více prostoru, stejně tak se skoro nic nedozvíme o dalších únoscích nebo těch, kdo to celé plánovali. Takže těžko tam k někomu budovat sympatie. Vzhledem k tomu mi stopáž přišla delší, nebo mi naopak chybělo větší gradování postupně během filmu. Konec samotný je zvládnutý dobře a prostřihy na tanec zážitek umocňují. Když se ještě vrátím k izraelským politikům a rozhovorům Rabin - Peres, Peres se ve svých odhadech několikrát mýlil, přesto to zde není dále rozebíráno. 70 %(25.3.2018)

• mzss1

(0%) Viděno v kině. Co to do pekla mělo znamenat ? Oh my god !!! Nejhorší film na který jsem kdy byl v kině ! Krucinál, tak to už je velký náznak konce tohoto světa, alespoň pro mě. Záměrně budu sprostý a nepříjemný v tomto komentu abych alespoň trochu vyjádřil své pocity k této neuvěřitelné sračce. Možná to trochu přeháním a tu jednu hvězdičku za námět atd bych asi dát mohl, ale já si nemůžu pomoci. Při sledování na velkém plátně jsem se u tohoto málem zesral. Ačkoliv hned od začátku se jde na věc, únosci přepadnou letadlo, s kterým odletí někam do zapadákova, kde budou cestující jako rukojmí držet. Jenže celé je to tak nudné, nezáživné, bez napětí, bez atmosféry, nikdo z herců nedokáže zaujmout, ani ta R.Pike, která zde působila jak fetka co se díky práškům udržuje bez spánku při vědomí. Ani D.Brühl to moc nevytrhl. Ostatní nevýrazní. Takže tu máme neuvěřitelnou nudu, mezitím v průběhu filmu a hlavně na konci tu máme nechutnou píseň Palestiňáků v obdobě nějakého místního tance či co. Scény, kdy se ta neschopná kráva každou chvílí vymázla na zem, to jsem opravdu nepobral. Vždy s sebou šlehla o zem, jak kdyby byla nafetovaná nebo byla prostě retardovaný lidský zmetek, nevím. Říkal jsem si, sakra snad bude aspoň finální akce za něco stát a ono hovno ! Párkrát se střílelo a to za doprovodu té zkurvené písně a s problikávaním scén toho debilního tance s onou krávou co furt padala na zem jak brambora. Hlavní únosci byli zastřeleni hned. No, do čerta ! To je opravdu síla, natočit takovou sračku ! To z toho mohli udělat 40 minutový dokument, ne? Nenacházím už dál slov. Odpad jak vyšitý!(15.4.2018)

Vzhledem k velmi chytře sestříhanému prolnutí dvou různých scén - útoku Izraelců na terminál letiště a tance s židlemi na skladbu Echad mi Yodea - bych ten film klidně překřtil na "izraelský tanec smrti". Velmi dobře natočené drama o sedmi dnech únosu letadla. Za sebe bych chtěl míň pochopení pro bláznivý německý teroristy a Palestince a víc prostoru pro jednání izraelské vlády a hlavně co nejvíc místa pro Šimona Perese (klobouk dolů před Eddiem Marsanem, jeho kreace neměla jedinou chybu, tohoto legendárního politika vystihl perfektně). Film je totiž v otázce "spravedlnosti" nestranný, i když je jasný, že Palestinci jsou únosci a Židi oběti, nekloní se ani na jednu stranu konfliktu, spíš naznačuje kořeny celého problému včetně idealismu a dalších osobních motivací jednotlivých aktérů. Německé levicové teroristy podává dokonce jako sympaťáky. Osobně jsem v otázce blízkovýchodního konfliktu jednoznačně proizraelskej, tudíž relativizování považuju za zbytečný. A možná malinkou výtku bych měl k osudu Joniho Netanjahua - pro Izrael je národní hrdina, ale tady jeho figura skoro není důležitá... Ale dost remcání. Operace Entebbe je hodně povedené, lineárně vyprávěné drama z ranku filmů typu Argo, které nezdržuje ani na vteřinu, je dobře napsané, schopně natočené a v závěru dovede hodně napnout. A hlavně: vyvarovalo se patosu, k čemu občas někteří filmaři sklouznou (třeba Affleck ve zmiňovaném Argu). Hodně solidní práce.(19.3.2018)

Na jednu stranu pozoruhodná rekonstrukce nabízející i pár pohledů do zákulisí a snažící se do značné míry o nezaujatou interpretaci myšlenek a činů všech zúčastněných, na druhou stranu s ohledem na sílu tématu prekvapivě docela emočně sterilní odvyprávění, a to včetně podání finální akce zvláštně prostříhané se scénami z uměleckého ranku. 65 %(18.4.2018)

• Vxxx

7 různých lidí v sále chrápalo a určitě víc jich spalo tiše. A vůbec se jim nedivím. Taky jsem od pochrupování neměla daleko. Takhle nezáživný film jsem už dlouho neviděla. Dějově dost nezajímavé a hlavně už ohrané. Velice pomalé tempo a herecky teda taky průšvih. Jinde geniální Brühl to tady táhne velice průměrným výkonem. A Pike tady byla tak nesympatická, že jsem jí měla chuť vrazit facku. Bohužel. Tenhle film je pro mě jeden z nejnudnějších. A vůbec nechápu to propojení s tancem. Choreografie pěkná a hudba super, ale vůbec se to nehodilo. Jak kdyby se jim tam zamotaly scény z jiného filmu. Bohužel 2*(13.5.2018)

Výborný základ pro atmosféru bezmoci, která ale není nijak prozkoumána. Místo toho scenárista děj tříští do nepotřebných dějových linií (voják a tanečnice, příliš politického dění) a navrch přidává nic neříkající flashbacky. Na rukojmí vlastně nezbývá žádná stopáž a celé je to spíše točeno jako politická šaráda, než krimi, za nějž se film prezentuje. Rosamund Pike role výborně sedí, ve filmu je asi nejvýraznější, Brühla rozhodně zastiňuje.(22.3.2018)

• majo0007

Tuná sa snáď nedalo nič posrať, ale posralo sa. Nechápavo a s otvorenou hubou budete sledovať buzerantské židácke tanečné kreácie, pri ktorých vo vás (hlavne pri záverečnom showdowne) vzkypí žlč.(13.6.2018)

Když jsem poprvé o Operaci Entebbe slyšel, začal jsem se vlastně celkem těšit. Trailer mě bavil, v hlavních rolích jsou herci kteří sice nemají tolik čuch na filmy ale jsou kvalitní tedy Daniel Brühl a Rosamund Pike a začal jsem doufat, že dostanu další povedený film z ranku Arga či Kapitána Philipse. Operace Entebbe nakonec je fajn film ale nedosahuje kvalit Arga či Kapitána Philipse a především to nejde označit jinak než fajn. Režíroval José Padilha, tedy ten brazilský rodák který před 4 roky natočil dost dobrého Robocopa a před 3 roky pomohl k vzniku nejlepšího seriálu posledních let Narcos. A právě díky Narcos jsem si myslel, že Padilha tuhle látku utáhne. Přijde mi však, že Padilha jaksi nevěděl jaký film vlastně natočit. Nefunguje to jako akční thriller ani ne úplně jako politické drama. Začátek je vlastně ještě perfektní protože to jak z ničeho nic začne být v letadla ruch a vše se rozjede je perfektní. Jakmile však letadlo přistane v Entebbe film trošku až bolestivě zbrzdí. A do průměru to v podstatě dobojuje až závěrečná akční scéna která je prostříhaná společně s hudební scénou. To, že ale hned po konci filmu přibylo další baletní vystoupení jsem jaksi nepobral. Celkově mě vlastně celou dobu přišla ta zápletka s tanečně nadanou přítelkyní jednoho anonymního vojáka navíc ale ta závěrečná akční scéna mě donutila jí vzít v prospěch. Jestli však něco na Entebbe opravdu pochválit tak je to reflektování současnosti. I přesto, že Entebbe vysvětluje události které se stali v roce 1976 tedy už 42 let nazpátek dost funguje v současné napjaté situaci. Ten film by vlastně měli vidět všichni kteří se bojí jakékoliv situace kolem Islámského státu. A minimálně za to filmu palec nahoru!(3.4.2018)

Entebbe vás bude vodit trochu za nos. Nalákají vás herci. Překvapí hudba. Zaskočí umělecké vsuvky (šťastný výběr to ale zrovna nebyl). Každou přibývající minutou Vás připravuje na závěr. A pak? Vyšumí do prázdna. Chtělo se to více zaměřit na okolní svět, jak se to všechno vnímá. Víc propracovat chtěli i hlavní postavy (například tanečnice zbytečně odvádí diváka od toho důležitého) a celkově podchytit tu událost trochu lépe. Malinko nešťastně tedy spadne snímek do průměru. (60%)(20.4.2018)

Jakási žánrová hravost, nebo jak to nazvat, vyprávění dost ozvlaštňuje: hlavně závěr, kde je napětí dokresleno touhle hudbou, byl pro mě naprosto strhující. Velice dobrý jsou scény politicko-vojenských debat z Izraele. Takže opět jediný zklamání byly technicko-historickýho rázu, zejména Airbus A310-300 ocitnuvší se nějak zpátky v čase v roce 1976 a mající vnitřní šířku trupu srovnatelnou s A380, a do stejného roku zpět v čase nacouvavší Toyota Land Cruiser generace J70. Ale to lze takhle pojatýmu filmu snadno odpustit.(6.4.2018)

Dýcha to ako jeden celok. Tie umelecké pasáže vo filme škodia, keď sú zlé, v tomto filme excelentné. Dokonca mi to nevadilo ani pri záverečnej scéne, skvele zostrihané, to čo sa odohrávalo na javisku, odohrávalo sa aj na bojisku. Daniel ako vždy skvelý, výborný aj Eddie Marsan. Výborná atmosféra 70-tych rokov, film v štýle Gideonovho meča.(4.4.2018)

• Lavinia

Velmi se vlekoucí nekonečná nuda s tanečními vložkami, jejichž symbolistická hodnota rovná se nule.(6.6.2018)

Čtyřhvězdičkový film s pětihvězdičkovým finále. Úžasně tíživá atmosféra alá Dunkirk a k tomu řada lidských osudů bez zjevného záporáka. Důrazně doporučuji.(31.3.2018)

Jedinečný film. Závěrečné vyvrcholení je dosti umělecky pojato, ale není to na škodu, naopak to umocní vypjatost situace. Rozhodně tento film umí pracovat s postavami. Každá postava je jedinečná, až se vám zdá, že je všechny znáte už pěkně dlouho a pro všechny máte jistá pochopení. Nejsou to jen čistí klaďasové a záporáci a tak to má být. Tento film je pro mě velkým překvapením. Nečekal jsem tak kvalitní zpracování a všem doporučuji (teda pacifistům a aktivistům moc ne). ----- Kdyby se někdo ptal, jak jsem to mohl vidět před premiérou, která je uvedena na ČSFD, tak za to může FebioFest.(23.3.2018)

Tento kebab trošku niečím zaváňal, ale možno to bola len človečina.(2.4.2018)

Je to dobře udělané, neaktivistické, civilní, nepřehrávané, dokumentární. O tomhle příběhu jsem několikrát četl, takže vidět ho na velkém plátně jsem určitě chtěl a stálo to za to – snad až na to jakože „umělecké“ kolážování s tanečním představením, to jsem teda fakt vůbec nepobral; ze závěrečné akce je tak podivná rozsekaná a rozstříhaná šaráda namísto ultimátní kontra-teroristické akce... hmmm, scheize trochu. Ale furt dobrý jinak. [70%; 2018-04-07 Cinestar Anděl](7.4.2018)

Tři hvězdy za porady izraelských politiků a generálů. Zbytek nuda a prázdné žvásty.(5.5.2018)

<< předchozí 1 2