Lásky mezi kapkami deště

• angličtina Love Between the Raindrops
TV spot
Československo, 1979, 126 min (Alternativní 122 min)

Režie:

Karel Kachyňa

Kamera:

Jan Čuřík

Hudba:

Luboš Fišer

Vladimír Menšík, Lukáš Vaculík, Jan Hrušínský, Tereza Pokorná-Herzová, Rudolf Hrušínský, Miroslav Macháček, Zlata Adamovská, David Vlček, Michal Dlouhý (více)

Ve filmu režiséra Karla Kachyni Lásky mezi kapkami deště ožije pražské předměstí Žižkov třicátých let. Seznámíte se s ševcem Vincencem Bursíkem, který sem přišel odkudsi z venkova, aby se pustil do zoufalého a beznadějného boje s baťovskou velkovýrobou. Budete sledovat dospívání a soupeření dvou povahově rozdílných synů Kajdy a Pepana a taky milostné trampoty jejich lehkomyslné starší sestry Věry. Kajda se jednoho dne seznámí s půvabnou dívkou Pájou a začne se s ní scházet v krásné zahradě staré vily, která patří tak trochu záhadnému starému lékárníkovi. Když však Kajda seznámí Páju s bratrem, vše se mění… Ve výtečném filmu, který vznikl v roce 1979 podle scénáře Jana Otčenáška a Vladimíra Kaliny, se objevila řada výborných herců. V první řadě je to skvělý Vladimír Menšík jako švec Bursík, dále Lukáš Vaculík a Jan Hrušínský jako Kajda a Pepan, Zlata Adamovská jako Věra, Tereza Pokorná v roli Páji nebo Rudolf Hrušínský a Miroslav Macháček. (Česká televize)

Rodin

Tento film je jedním z Kachyňových vůbec nejlepších děl. Pomineme-li opět skvělý výkon Vladimíra Menšíka (pokud to vůbec jde), velice překvapil Lukáš Vaculík, kterého do té doby pochopitelně nikdo neznal. Na svůj věk podal opravdu až neuvěřitelný herecký výkon (kterému se, bohužel, v dalších rolích už jen více nebo méně přibližoval). ()

karlee

Výborný film o dospívání na Žižkově, Menšík parádní. Jen ta linie s R. Hrušínským a Macháčkem mi tam moc neseděla, ta podobenství ("vyhnání z ráje") mě moc neberou. Na druhou stranu písnička od mé oblíbené Evy Olmerové a taky velmi pěkná postava výrostka Kanimůry, jehož velkým snem je, aby mu děti nosily na hrob vajgly a uctily tak památku mladého kuřáka. ()

LaValse

Dovolím si napsat, že tento film patří mezi nejlepší, co byly kdy v čechách natočeny. Kachyňův styl je překrásný. Snaží se ve svých snímcích odhalit co nejvíc a přitom to působí tak něžně. Téma první lásky zasazené do doby zničené hospodářskou krizí využil geniálně. Bylo to tak laskavé, poetické a zároveň smutné. Kdo by nechtěl zažít takovou lásku? Velkou, nevinnou, avšak lehce zničitelnou. Šestnáctiletý Lukáš Vaculík byl stvořen pro tuhle roli a o velkém herci Vladimíru Menšíkovi ani nemluvím. Netřeba dál lichotit tomuto skvostu. Neumím to. ()

Bigfuckman

Krásně poetický film odehrávající se život na pražském Žižkově, vyprávěný charismatickým hlasem Eduarda Cupáka, z pohledu Lukáše Vaculíka, jenž si zde zahrál svou první a myslím, že i nejlepši roli vůbec. ()

Ele(a)nora

Dospívání není lehké, nikdy nebylo, nikdy nebude. 30. léta, 50. léta, 2000.. Žižkov, Paříž, New York.. Kulisy a kalendář se mění, příběh zůstává. Stále se bude objevovat nějaký Hitler, Baťa, starší bratr i člověk, kterého tito pánové buďto zabijou, nebo posílí. A snad také zůstane tento nádherný hořkomléčný film, který dovede zahrát na vnější i skryté romantické struny v každém z nás. ()

Mykhaluu

Hořko - sladké... a trochu mi paní Terezka, či spíše její role nepřišla pro budoucí chuť s někým chodi, zase tak úplně inspirující... :) ()

Havala

Nesdílím nadšení z tohoto filmu. Dějově totální nuda. Neměl jsem sílu se dodívat - Kachyňa nekachyňa. ()

Pitryx

Velmi dobře podaný příběh, nebo lépe řečeno více malých příběhů. Skvělí herci, dobrá kamera. Kromě malých drobností není snímku co vytknout. ()

PaulCZE

Další ze skvostů naší kinematografie. Úžasné zachycení prvorepublikového Žižkova a nástrah života mistrem Kachyňou, za doprovodu výborného hereckého obsazení. Viděl jsem to po letech a nemám slov. ()

ostravak30

Karel Kachyňa ty poetické filmy prostě umí. Fyn, Smrt krásných srnců, Pozor, vizita!, Zlatí úhoři - jedna perla za druhou. Tento film není výjimka. Přestože První republika nebyla drobným živnostníkům zcela příznivá a na hlavním hrdinovi je nám to i předkládáno, i tak se tuto dobu, a drsný Žižkov o kterém se vyprávějí legendy, podařilo zachytit formou jemnou a zčásti poetickou. To prostě uměl jen Kachyňa a ani dnes nikdo takové filmy nedělá. Na podobné bázi natáčí třeba Svěrákovi. K tomu vynikající Vladimír Menšík, pro nějž to byla jedna z posledních podobných rolí. Ty poslední byly Tažní ptáci a Dobří holubi se vracejí. Takže zde přenesl všechny zkušenosti, které měl a pořádně je zúročil. Blýskl se tady Lukáš Vaculík jako začínající herec a další. Já viděl Lásky dneska prvně a zcela jistě se je rád někdy zopakuju. Kaňovské filmy povětšinou nezklamou. ()

milanko8

Jó, tak tohle mě hodně překvapilo. Nenápadný film, u kterého se občas zasmějete, občas zamyslíte a občas možná zavzpomínáte na své vlastní zážitky. Z filmu přímo dýchá tehdejší doba a žižkovské prostředí... A nesmím zapomenout na skvělé herecké výkony, a to nejen hlavních představitelů. "A tak jsem odešel ze starého Žižkova, tak jako všichni odcházíme ze svého mládí. Co bylo, není; a co zůstává, jsou vzpomínky - na lásky, hořkosti, i nedozrálé hrozny." ()

caMen

Hezky vykreslená atmosféra, Vaculík jak z cukrkandlu, cholerickej Menšík a na rok 1979 odvážné scény z šantánu s jeho queer osazenstvem. Ale od Kachyňi mám v oblibě víc jeho další kousky. ()

Simako

Skvělý film!! Mysím, že Kychyňa je skoro vždy zárukou kvality, samozřejmě né vždy!!! Vynikající výkon Rudolfa Hrušinského, kterého považuji za jednoho z nějvětších českých herců!! "Škoda, že u jeho synů, padlo jablko daleko od stromu!!" ()