Chvíli jsem docela zíral, že za tím vším vlastně byl jen blb, co chtěl za barákem bazén... Jelikož alkohol konzumuji pouze sporadicky, tak jsem to tehdy moc nesledoval. Tahle hraná rekonstrukce na poměry ČT funguje až překvapivě dobře, i rozdělení na dva odlišně zaměřené díly dává smysl. Kritizovat by se daly jen drobnosti, převažují pozitiva.(4.5.2018)

Obrovská škoda, že se do tohoto televizního filmu nezapletli lepší herci a herečky. Šíleně to srazilo dojem z filmu, který byl po ostatních stránkách naprosto luxusní. Líbil se mi jen a pouze výkon Lukáše Vaculíka, který byl prvotřídní. Ostatním jsem měl hrozný problém jejich role uvěřit. Divácká úspěšnost byla zajištěna už jen divácky atraktivním tématem. Režisérka se ukázala býti maximálně schopnou osobou a smekám před ní. Snad nám ještě něco přinese. Myslím, že uchopila celé téma skvěle. Kamera i hudba byly na české poměry něco úžasného. Dokonce jsem přivítal i husí kůži, což je u českého filmu věc nevídaná. Opravdu mistrovsky odvedený kus filmařiny. Co se týče inspirací skutečností, tak se mi úplně nechce věřit, že pánové prodávali nevyzkoušený produkt, který vyrobili na základě přetransformovaných informací z wikipedie, spíše bych to viděl jako pohádku pro soudy, která měla snížit tresty. Parádní film, který bych se nebál doporučit komukoli v této malebné, alkoholem prosáklé, zemičce.(5.5.2018)

• hygienik

Mňa Metanol skôr nudil, než zaujal. Ja by som to zredukoval na 1 diel, ale je mi jasné, prečo sa v tom tak nimrali - každý si to pamätá a emócie z toho priam sršia. Nie som si istý, či je to kvalitatívne, technicky na úrovni HBO. Tie pološerá až úplné tmy mi tam veľmi vadili. Na druhej strane dialógy boli fajn.(30.4.2018)

Metanol je sice prezentován jako dvojdílný televizní film, ve skutečnosti jde ale o fantasticky našlapanou tříhodinovou kriminálku, která tady dlouhé roky chyběla. Určitě bych ocenil případné nasazení do kin, kde by se ještě lépe dala ocenit tahle dokonalá filmařina, kterou u české produkce tolik postrádám. Naprosto ojedinělou práci se scénářem, který pregnantně ukazuje nejnižší lidské pudy, z nichž vás mrazí, skvěle doplňují herecké výkony. Excelují především Lukáš Vaculík a Martin Finger, ale ani méně známé tváře se neztratí, především David Máj naprosto přesvědčivě dokazuje, jak stačí málo, aby se pro peníze rozjelo vraždění nevinných obětí ve velkém. To vše s takřka autentickou přesností zachycuje až dokumentární kamera Pavla Berkoviče, který si zaslouží maxmální uznání. Režisérka Tereza Kopáčová si s náročnou látkou poradila fantasticky a natočila snímek, který naléhavě, ale nepateticky, varuje před pitím nejen neznámého alkoholu. Doufejme, že se podobně hrůzné události už nikdy nebudou opakovat.(29.4.2018)

Krytonův psychoskener v rukách Police ČR a policajti jak ze zahraničního filmu, ale v každém kanclu mapa ČSSR, do toho vražedný cimbál, vyšetřovatel Trachta a pan prokurátor, jehož vyprávění "u Dubinů a na všech jejich pobočkách se strhla panika; V Bystřici pod Hostýnem zkolabovala čistička; lidi tam všude cítí zelenou a rum" zní úplně stejně jak "v Louňovicích vybrali na povstání spoustu peněz; a všechny je pak dali na ten kuželník". Nejkurióznější je ale mezi neznámé tváře zasazený Vaculík, který neumí žádnou postavu zahrát tak, aby nebyla apriori sympatická. Ostatně ona je ta postava tak i napsaná. Načež je k ní ve finále rozdmýchána nenávist pomocí goebelsovsky účinných záběrů na šťastné chvíle s rodinou s poukazem, že za pár let může jít domů. To poté, co je naznačeno, že to všechno vlastně vyprovokoval on svou hamižností a kdo ví jestli ne nějakými ďábelskými úmysly. Tak opravdu nevím, jak to s ním autoři vlastně mysleli. Při zobrazení malých českých mafiánků, gaunerků a nezávislých obchodníků (s vyloučením slovenských) se autoři nespokojili s tím, že ti skuteční před soudem vypadají vesměs jako podobné typy (s nimiž zajímavě kontrastuje pan Březina) a co nejvíce je typově rozrůznili. Abychom v tom jako jeli všichni. No a do toho ten Vaculík... Oukej, jinak dobrý. Jak snadno se dá předčasně umřít a jak snadno se dá dostat doživotí. A jak píše Niethustra, "chytřejší, sociálně citlivější a ve vynášení soudů opatrnější než..." . Rovněž mustr, podle kterého je to rozvrženo do dvou dílů, je vypracován skvěle. A konec konců toho Vaculíka jsem měl vždycky rád a cimbál byl super.(23.7.2018)

• - Při přípravě scénáře Lenka Szántó prohlásila: „Nemohla jsem uvěřit, když jsem si přečetla, že dva z pachatelů se snažili alkohol s metanolem prodat i po konci prohibice, ačkoli už velmi dobře věděli, že i jejich lahve jsou s metanolem a mohou zabít. Normálně si opatřili nové kolky, zfalšovali certifikáty o původu lihu a vyjednávali s odběratelem, který jim slíbil dostat alkohol do maloobchodní sítě. Kdyby se jim to povedlo, umřou tisíce. Už předtím jsem si kladla otázku, proč se nikdo z pachatelů nesnažil distribuci alkoholu zastavit, když zjistil, že je nebezpečný. Ale vidět důkazy o tom, že to někdo šíří s plným vědomím toho, že další lidé mohou umřít, to pro mě byl šok. (sator)

• - Ve 28. minutě, když Malota (Lukáš Vaculík) zavírá zadní dveře dodávky, zavírá je naopak, dveře by se tak nikdy nemohly zabouchnout. (molotow)

• - Spolumajitel firmy Fros, Tomáš Fládr, si zahrál ve druhém díle. [Zdroj: Deník.cz] (Duoscop)