Všechna ta oprávněná chvála je tu už napsaná a nemá cenu to opakovat. Jen bych vyzdvihnul dva klady tohoto smutného a ostudného příběhu. Jednak neokoukanost herců (kromě Vaculíka a Fingera) a za druhé je to celkové pojetí filmu. Velmi mi to připomínalo také skvělé Případy 1.oddělení, kde se ukazuje realita. Prostě policisté nejsou žádní Columbové, či Maigretové, ale úspěšných výsledků při pátrání po nebezpečných pachatelích dosahují mravenčí prací, množstvím papírování a zoufalým lavírováním a kličkováním v paragrafech. Při výsleších pak musí čelit nehorázným požadavkům obhájců i státních zástupců. Ano, vše by mělo být podle práva a i evidentní zločinec má nějaké nároky. Jen mám někdy pocit, že ti gauneři mají těch práv více, než ti poškození a policisté. Jinak všechna čest tu nebetyčnou ostudu s metanolem natočili tvůrci výborně!(1.5.2018)

Na samém počátku byla ryze osobní, vcelku běžná a víceméně pochopitelná přání: Kdo by nechtěl mít vlastní bazén ... a komu by bylo jedno, jestli přijde o práci ? Na úplném konci byly desítky mrtvých a navždycky poznamenaných - desítky obětí neznalosti, hamižnosti, bezohlednosti a lhostejnosti. Jistě ... svou roli sehrála i náhoda - lehkomyslná a nepředvídatelná jako vždycky. Náhoda, která se nechová racionálně ani logicky - a vstupuje do našich životů zpravidla neočekávaně ... a bez pozvání. Ale k zodpovědnosti ji hnát nemůžete - náhodu z toho vynechte, protože žádná náhoda vědomě ani nevědomě nerozvážela po kraji smrt ... s vidinou rychlého nelegálního výdělku. Ten příběh působí VELICE autenticky, umocněný pravdivým základem a profesionálním oddělením zorného úhlu pachatele (1. díl) od pohledu vyšetřovatele (2. díl). Názorně ukazuje, že svět není černobílý, přesto pro mnohé z aktérů metanolové kauzy skončil v temnotě ... přičemž litovat můžete jenom oběti. Solidní 4* P.S.: 1) Vážně byla prohibice ukončena předčasně ? Vážně se jen souhrou šťastných okolností kriminalistům podařilo včas najít a zajistit neprodané zásoby smrtícího alkoholu ? Pokud tomu tak bylo, není stát o nic lepší než ti, kdož byli po právu souzeni - a odsouzeni; 2) Myslela jsem, že je bezpečné nakupovat tvrdý alkohol ve velkých obchodních řetězcích ... teď už si tím ani zdaleka nejsem tak jistá.(3.5.2018)

4* hodnocení především proto, že je ten film chytřejší, sociálně citlivější a ve vynášení soudů (třeba o "méně inteligentních, chudších spoluobčanech") opatrnější než někteří jeho diváci a (v uvedeném případě) divačky. Osobně se těším na pokračování, které by mohlo být - podobně nejednoznačným, spíše problematizujícím než hodnotícím způsobem - o tom, že i navzdory tomu všemu chlastáme první ligu.(11.5.2018)

Nedá mě to, abych zatím něco málo nenapsal k první části. Upřímně, k filmu jsem přicházel s velkým despektem, ale už od první chvíle jsem pocítil, že tohle nevypadá vůbec špatně! Hodně tomu pomáhají z velké většiny neokoukané tváře, které ale hrají naprosto přirozeně a filmu to dodává punc autenticity, jejich dialogy vůbec nešustí papírem, ani laciným dojmem, ale naopak působí úplně věrohodně. To mě překvapilo asi nejvíc. Známější herci také nezklamali, obavy jsem měl hlavně z poslední dobou tragického Vaculíka, ale ten zahrál fakt výborně! Dále mě zaujalo, jak je první část zpracovaná, kdy se podíváme do rodin lidí, co alkohol míchali a předávali dál, nebo do rodin, kde se už otravy projevily. Energická a dynamická režie Terezy Kopáčové hravě strčí do kapsy většinu nynějších filmařů, u ní je cítit zapálení a kvalitní řemeslo! Bravo! Je vidět, že režisérka sakra ví, o čem točí a jak se film dramaturgicky dokáže vyladit. K natáčení si přizvala výborného kameramana i hudebního skladatele, kteří film dostávají k preciznosti a já se nemůžu dočkat druhého dílu!!! Na plné hodnocení si radši ještě počkám...Po shlédnutí druhé části zvedám hodnocení na plnej kotlík, protože takhle natočené kriminální téma tady nebylo ani nepamatuji. Druhý díl je hlavně o hledání všech dalších zdrojů, kde je alkohol s metanolem všude ještě ukrytý, nebo stále někde v distribuci. Dále potom výslech obviněných a konečný verdikt. A hlavně práce kriminalistů, státních zástupců a celkově všech lidí, kteří na tomto případu pracovali. Klobouk dolů před paní režisérkou, že to všechno do detailu nejen zpracovala, ale i natočila a to takovým napínavým způsobem, že mi šla hlava ze všech těch informací kolem. Dokonalá práce a čerstvá krev pěkně rozvířila zatuchlou a upadající filmařinu v Česku. A to je sakra dobře, chtělo by to více takových talentovaných lidí. Že by do budoucna přece jen ještě svitla naděje?(23.4.2018)

Radost koukat. Dobře spletené nitky příběhu, zajímavé figury. Ale hlavně, skvěle se podařilo přiblížit jednotlivé hlavní osoby a jejich příhody divákovi, už dlouho jsem nezažil v tv nic, s čím bych takto "soužil". Nevím, jestli to je zásluha scénáristů nebo režisérky, ale prostě, tohle vyšlo na 100 %. Ocenil bych hlavně výkony Lukáše Vaculíka, Davida Máje (jako padouch je neodolatelný) a Kristýny Podzimkové. Slabší byly snad jen herecké výkony či režisérské vedení u postav státních zástupců.(30.4.2018)

• - Spoiler: Některé části filmu byly dramatizovány, celkový základ událostí se ale vždy zakládá na pravdě. Například podle pravdy je část, ve které se Jaroslava Gawlasová (Veronika Freimanová) otráví alkoholem, který již v ten den zabil jejího manžela. Naopak dramatizovaná a smyšlená je scéna, kdy je zatčen Rudolf Fulín (David Máj) a křičí na svou manželku: „Počkej na mě! (hansel97)

• - Hned ze začátku filmu, kdy se Malota (Lukáš Vaculík) seznamuje s Fulínem (David Máj) u výměny pneumatiky, se mu Malota představuje jako Karel Hofman. Poté nechá pozdravovat Sikoru od Maloty, tedy jeho pravého jména. O pár okamžiků později, když pozdrav vyřizuje, tak vysloví jeho celé jméno – Jiří Malota. To se ale nikdy nemohl dozvědět. (HolyKeeper)

• - Scenáristka Lenka Szántó psala scénář podle jí dostupných materiálů v Izraeli, kde trvale bydlí. Do Česka jezdila pouze kvůli rozhovorům s aktéry celého příběhu. (hansel97)