Krytonův psychoskener v rukách Police ČR a policajti jak ze zahraničního filmu, ale v každém kanclu mapa ČSSR, do toho vražedný cimbál, vyšetřovatel Trachta a pan prokurátor, jehož vyprávění "u Dubinů a na všech jejich pobočkách se strhla panika; V Bystřici pod Hostýnem zkolabovala čistička; lidi tam všude cítí zelenou a rum" zní úplně stejně jak "v Louňovicích vybrali na povstání spoustu peněz; a všechny je pak dali na ten kuželník". Nejkurióznější je ale mezi neznámé tváře zasazený Vaculík, který neumí žádnou postavu zahrát tak, aby nebyla apriori sympatická. Ostatně ona je ta postava tak i napsaná. Načež je k ní ve finále rozdmýchána nenávist pomocí goebelsovsky účinných záběrů na šťastné chvíle s rodinou s poukazem, že za pár let může jít domů. To poté, co je naznačeno, že to všechno vlastně vyprovokoval on svou hamižností a kdo ví jestli ne nějakými ďábelskými úmysly. Tak opravdu nevím, jak to s ním autoři vlastně mysleli. Při zobrazení malých českých mafiánků, gaunerků a nezávislých obchodníků (s vyloučením slovenských) se autoři nespokojili s tím, že ti skuteční před soudem vypadají vesměs jako podobné typy (s nimiž zajímavě kontrastuje pan Březina) a co nejvíce je typově rozrůznili. Abychom v tom jako jeli všichni. No a do toho ten Vaculík... Oukej, jinak dobrý. Jak snadno se dá předčasně umřít a jak snadno se dá dostat doživotí. A jak píše Niethustra, "chytřejší, sociálně citlivější a ve vynášení soudů opatrnější než..." . Rovněž mustr, podle kterého je to rozvrženo do dvou dílů, je vypracován skvěle. A konec konců toho Vaculíka jsem měl vždycky rád a cimbál byl super.(23.7.2018)

Po I. díle (proč to jako nejde hodnotit zvlášť?): velkou část atraktivity zde tvoří samotný námět, který se více či méně dotýká každého z nás (někoho minimálně proto, že tenkrát nemoh chlastat tvrdej) a i proto se z toho dalo možná vytěžit ještě o kousek víc, ale stejně tak to moh někdo šeredně dojebat, což Kopáčová zatím neudělala, naopak v závěru při představování vyšetřovací skupiny dokázala zaujmout natolik, že teď nevím, jak to přežiju do dalšího dílu. Asi ten čas celej prochlastám. Po 2. díle: Kvalita vydržela, sláva.(23.4.2018)

Pred časom som sa rozhodol, že nebudem hodnotiť, ale iba komentovať dokumentárne filmy, pretože si myslím, že za svoj úspech vďačia vo veľkej miere atraktivite námetu. Dvojdielny televízny film Metanol som vnímal ako hraný dokument s vysokou atraktivitou, ktorý bol nakrútený podľa skutočných udalostí spred niekoľkých rokov a tak mám problémy s jeho hodnotením. Otrasný príbeh ukázal aké rozmery môže nadobudnúť chamtivosť v spojení s nedostatočnou erudíciou. Sústredil sa na hlavných aktérov a priebeh vyšetrovania. Údajne boli nasadené maximálne počty policajtov, ale potom mi nebolo jasné, prečo sa hlavní vyšetrovatelia sťažovali na nedostatok ľudí a nemohli sa ani poriadne vyspať. Chýbala mi tam zmienka o pôvode nálepiek a ochranných známok, inak povedané o úlohe Colnej správy. Opätovne som sa utvrdil o negatívnej úlohe obhajcov a sudcov pri nastoľovaní spravodlivosti. Pozitívne som vnímal výber a výkony hercov, osobitne Lukáša Vaculíka. Prečítal som si údaje o toxicite metanolu a prvé dve vety obsahu filmu považujem za zavádzajúce. Celkovo považujem film za veľmi významný z hľadiska osvety, pretože chamtivosť ľudí ostáva nezmenená a o nejaký čas môže nejaký truľo prísť s ešte geniálnejším nápadom. Najmä ak bude nezvládnuteľne túžiť po bazéne.(29.4.2018)

Metanol je sice prezentován jako dvojdílný televizní film, ve skutečnosti jde ale o fantasticky našlapanou tříhodinovou kriminálku, která tady dlouhé roky chyběla. Určitě bych ocenil případné nasazení do kin, kde by se ještě lépe dala ocenit tahle dokonalá filmařina, kterou u české produkce tolik postrádám. Naprosto ojedinělou práci se scénářem, který pregnantně ukazuje nejnižší lidské pudy, z nichž vás mrazí, skvěle doplňují herecké výkony. Excelují především Lukáš Vaculík a Martin Finger, ale ani méně známé tváře se neztratí, především David Máj naprosto přesvědčivě dokazuje, jak stačí málo, aby se pro peníze rozjelo vraždění nevinných obětí ve velkém. To vše s takřka autentickou přesností zachycuje až dokumentární kamera Pavla Berkoviče, který si zaslouží maxmální uznání. Režisérka Tereza Kopáčová si s náročnou látkou poradila fantasticky a natočila snímek, který naléhavě, ale nepateticky, varuje před pitím nejen neznámého alkoholu. Doufejme, že se podobně hrůzné události už nikdy nebudou opakovat.(29.4.2018)

Režisérka Tereza Kopáčová sa pustila do tzv. metanolovej kauzy v Čechách, kde zomreli desiatky ľudí po požití alkoholu. Scenár jej ponúkol silný príbeh výrobcov, distribútorov a napokon aj obyčajných ľudí a ona ho využila. Kompaktný príbeh, rozdelený do dvoch častí, rieši v prvej časti rozbeh obchodu a v druhej samotné vyšetrovanie. V princípe nemá hlavného hrdinu a tento spôsob sa mi pozdával. Skutočné, desivé, emotívne.(8.5.2018)

• - Ve 14. minutě, když si Ruda Fulín (David Máj) vyhledává na Wikipedii informace o methanolu, zobrazí se mu jako jeden z vyhledávacích návrhů „Methanolová aféra“, která ale v té době ještě neexistovala. (Pepa_M13JP)

• - Spoiler: Některé části filmu byly dramatizovány, celkový základ událostí se ale vždy zakládá na pravdě. Například podle pravdy je část, ve které se Jaroslava Gawlasová (Veronika Freimanová) otráví alkoholem, který již v ten den zabil jejího manžela. Naopak dramatizovaná a smyšlená je scéna, kdy je zatčen Rudolf Fulín (David Máj) a křičí na svou manželku: „Počkej na mě! (hansel97)

• - Hned ze začátku filmu, kdy se Malota (Lukáš Vaculík) seznamuje s Fulínem (David Máj) u výměny pneumatiky, se mu Malota představuje jako Karel Hofman. Poté nechá pozdravovat Sikoru od Maloty, tedy jeho pravého jména. O pár okamžiků později, když pozdrav vyřizuje, tak vysloví jeho celé jméno – Jiří Malota. To se ale nikdy nemohl dozvědět. (HolyKeeper)