Výborná výpověď “jak to bylo”. Realistická, detailní, strhující, emocionální, děsivá. A v druhém dílu s detektivní rovinou i trefně suchohumorná - ta závažnost a boj s časem by jinak bez odlehčení uvrhla diváka do snad až nežádoucí depky. Dramaturgicky našlapané dvě hoďky s neokoukanými a skvěle vybranými herci, podle kvalitního scenáře, který zručně operuje s každou postavou a významnou scénou. Což jsou tady vlastně všechny - akorát ty emocionální jsou navíc ve skvěle dlouhých záběrech. Paní režisérka válí. HBO kvalita od ČT. ****1/2(16.4.2018)

Nedá mě to, abych zatím něco málo nenapsal k první části. Upřímně, k filmu jsem přicházel s velkým despektem, ale už od první chvíle jsem pocítil, že tohle nevypadá vůbec špatně! Hodně tomu pomáhají z velké většiny neokoukané tváře, které ale hrají naprosto přirozeně a filmu to dodává punc autenticity, jejich dialogy vůbec nešustí papírem, ani laciným dojmem, ale naopak působí úplně věrohodně. To mě překvapilo asi nejvíc. Známější herci také nezklamali, obavy jsem měl hlavně z poslední dobou tragického Vaculíka, ale ten zahrál fakt výborně! Dále mě zaujalo, jak je první část zpracovaná, kdy se podíváme do rodin lidí, co alkohol míchali a předávali dál, nebo do rodin, kde se už otravy projevily. Energická a dynamická režie Terezy Kopáčové hravě strčí do kapsy většinu nynějších filmařů, u ní je cítit zapálení a kvalitní řemeslo! Bravo! Je vidět, že režisérka sakra ví, o čem točí a jak se film dramaturgicky dokáže vyladit. K natáčení si přizvala výborného kameramana i hudebního skladatele, kteří film dostávají k preciznosti a já se nemůžu dočkat druhého dílu!!! Na plné hodnocení si radši ještě počkám...Po shlédnutí druhé části zvedám hodnocení na plnej kotlík, protože takhle natočené kriminální téma tady nebylo ani nepamatuji. Druhý díl je hlavně o hledání všech dalších zdrojů, kde je alkohol s metanolem všude ještě ukrytý, nebo stále někde v distribuci. Dále potom výslech obviněných a konečný verdikt. A hlavně práce kriminalistů, státních zástupců a celkově všech lidí, kteří na tomto případu pracovali. Klobouk dolů před paní režisérkou, že to všechno do detailu nejen zpracovala, ale i natočila a to takovým napínavým způsobem, že mi šla hlava ze všech těch informací kolem. Dokonalá práce a čerstvá krev pěkně rozvířila zatuchlou a upadající filmařinu v Česku. A to je sakra dobře, chtělo by to více takových talentovaných lidí. Že by do budoucna přece jen ještě svitla naděje?(23.4.2018)

Česká televizní tvorba vystrkuje růžky a v krátkém sledu za sebou vypouští dva kvalitní počiny Metanol a Dukla 61. Metanol se zabývá tématem metanolové aféry, která před pěti lety ochromila Českou republiku, na svědomí měla desítky životů a zapříčinila prohibici. Poměrně ambiciozní projekt kladoucí si za cíl popsat průběh této aféry, jejíž strůjci nakonec vyfasovali dlouhé roky ve vězení. Ukázka české vyčůranosti a zároveň blbosti a touhy urvat si pro sebe alespoň pár korun, za kterou zaplatilo životem nemalý počet lidí v především sociálně slabších regionech a slabších vrstvách, kde konzumace levného alkoholu probíhá ve velkém. Po technické stránce solidně provedené, ale co film sráží je vyloženě béčkové herecké obsazení, které je opravdu znát. Jediný, kdo snese nějaké přísnější měřítko je Lukáš Vaculík, ale i tak hodně povedený český televizní projekt.(10.6.2018)

Ta civilnost a autenticita filmu byla chvilkami až zarážející, protože jsem měla nedobrý pocit, že sleduju hraný dokument. Ono to tak vypadalo. V tomhle je velká síla příběhu. Je opravdu až děsivé, že tohle není žádná vyfabulovaná fikce, ale stalo se to a to poměrně nedávno. Kdyby se jim to podařilo skutečně dostat až někam do TESCA, to by byla hrůza. Postava Kristýny Podzimkové to u soudu řekla naprosto přesně. Nikdy jsem nedůvěřovala alkoholu z trafiky. Přišel mi vždy pochybný.(3.5.2018)

Dost slušní na televizní produkci. Dva díly o největší vlastně vraždě v dějinách Československa. 50 mrtvých, 130 postižených. Moc dobře si na tu dobu pamatuju, na prohibici (v ní se začlo chlastat ještě více, lidi vytáhli staré zásoby slivovic), na to jak denně přibývali mrtví. Natočeno myslím si věrně.(3.5.2018)

• - Lukáš Vaculík dostal od režisérky pokyn, aby se vyvaroval svých běžných hereckých projevů, jako například mrkání. (Fenk)

• - Ve 14. minutě, když si Ruda Fulín (David Máj) vyhledává na Wikipedii informace o methanolu, zobrazí se mu jako jeden z vyhledávacích návrhů „Methanolová aféra“, která ale v té době ještě neexistovala. (Pepa_M13JP)

• - Kdyby se v obchodech a hospodách prodal všechen pančovaný líh, jejž Rudolf Fian s Tomášem Křepelou vyrobili, stačil by na smrt 158 tisíc lidí. (sator)