Hlavní hrdinkou černé komedie Teroristka je Marie (Iva Janžurová), učitelka na penzi, která si jednou řekne, že už si nechce připadat jako kráva. Když jí proti arogantnímu strůjci lokálního zla (Martin Hofmann) nepomůže ani starostka (Tatiana Vilhelmová), sežene si zbraň a rozhodne se udělat to, co většinu z nás občas napadne, ale hned tu myšlenku rozumně zapudíme. Brzy však zjistí, že stejně, jako je vražda složitá morálně, je nesnadná i prakticky – přesto, že jí bývalý žák, momentálně v podmínce (Pavel Liška), dává cenné životní rady: „Kriminalita jenom vypadá jednoduše, paní učitelko, ale pak se dycky něco posere.“ (CinemArt)

Tryskomyš

,, Já jsem ti říkala, ať do toho to děcko netaháš, my ženský jsme na to háklivý.´´ Celkově mě příběh moc nebavil, ale pouze do chvíle bravurního závěru. ()

bloom

Teroristka bohužel trpí šablonovitostí, kterou Radek Bajgar (a bohužel i někteří diváci) asi vnímá jako originální a chce s ní "odvážně" přispět jako se společenským komentářem. Přitom dobro a zlo je tu zobrazeno natolik černobíle, až je to na hranici parodie. Snaha o společenské drama po první polovině nečekaně a prudce zatočí do rádoby černé crazy komedie, tuhle zatáčku ale nevybere. Dvě hvězdičky dávám jen kvůli perfektnímu castingu a Ivě Janžurové, která si více než se ctí poradila s velmi špatně napsanou postavou - její pevně zásadové učitelce, která nevyřkne ani hovorové slovo, totiž tak snadné sáhnutí po násilném řešení moc věřit nelze. Jinak v mnoha ohledech souhlasím s Tosimem, byť nevylučuji, že se kvůli hercům, kteří se opravdu snažili, na Teroristku ještě někdy (a snad s lepšími dojmy) podívám. ()

ledzepfan

Škoda.. Mohl to být zajímavý revenge film v kulisách chatařské oblasti.. Mohl to být ti dobrý revenge film s přesahem do černé komedie.. Ale ve výsledku je to jen cosi co samo neví čím by chtělo být a tak v zoufalství svůj potenciál rozmělnuje ve věčném žvanění a potvoření. ()

NinonL

Trochu mi film připomněl americký Volný pád s Michaelem Douglasem v hlavní roli. Ačkoli samozřejmě jeho velikosti nedosahuje. Jednotlivec dohnaný systémem ke zdi, nemajíce nikde dovolání ani podporu, je schopen ledasčeho. Iva Janžurová se své role chopila skvěle, nejdříve uhlazená starosvětská učitelka v penzi se mění v neúprosnou dračici. Taky Pavel Liška v roli jakéhosi vyjednavače se mi dost líbil. Tatiana Dyková v roli na kost vychrtlé, sexem posedlé starostky se mi zase nelíbila vůbec. Celkový dojem lehce nadprůměr. ()

Historik

Odcházel jsem z kina jako naprosto spokojený divák a nebyl jsem sám. Lidé tleskali, což je opravdu věc výjimečná. Výchozí situace napovídala, že se bude jednat spíše o nějaké sociální drama s komediálními prvky, ale vyprávění naprosto plynule přešlo do černohumorné polohy, která parádně gradovala scénou v padouchově vile. To už byly orgie smíchu. Kdo se chce pobavit, ten se pobaví. ()

Lukrecie

Výborný a neprávem trochu opomíjený film, pěkně zpracovaný obraz dnešní doby, Hofmann tam hraje ale extrémního grázla, Janžurová moc pěkně. Je to až nechutný, jak je to pravdivý. 4,5 zaokrouhluji nahoru za odvahu, velmi kvalitní scénář i herecké výkony. Neodpustím si: kdo správně souloží, správně vydírá, terorizuje a manipuluje se má nejlíp...... Ještěže jsou tam ty komické prvky, které jsou taktéž vydařené a odlehčí tu špínu a depresivnost...... Druhá půlka už je naštěstí pozitivnější. Očekávala bych více nominací, každopádně Janžurce bych lva přála. Jednak a hlavně za výkon, druhak si myslím, že takhle pěknou a akční roli jí již nikdo nenapíše!..... Prosím Vás hlavně to nikdo nezkoušejte, myslím tím zabíjet, aby bylo jasno!! :D Tak snadno jako ve filmu byste nevyvázli. ;) Film chci určitě vidět ještě jednou. Jsou tam velmi zajímavé myšlenky a inspirace. ()

Praxis

První půlka filmu vypadá moc fajn, staví především na skvělé Janžurové, která opravdu celý film neskutečně válí. Druhá půlka filmu, od útoku na byt, začíná jeden velký bizár, u kterého jsem nestačil valit oči. Nápad to mělo, ale v týhle WTF rovině se mi to teda ale pranic nelíbilo. 40% ()

Pierre

Měl jsem velkou radost, že Iva Janžurová konečně zase dostala hlavní filmovou roli. Je vážně neskutečná, pořád stejně dobrá. Od Radka Bajgara se mi zase dost líbila Teorie Týdra, O to víc mě mrzí že se tento film takto nepovedl. První půlhodina je absolutně nějáká. Nic moc se tam nestane, spíš to působí jako kombinace Kolečka, Trošky, nepovedenného pokusu o sociální drama (já vím, v komedii) s bizání westernovou hudbou, ještě bizárnějším cameem Gabriely Koukalové a ještě víc přehravájící Tatianou Vilhemovou než obvykle. A taky tradičně buranským Martin Hoffmanem. Čekal jsem že s vyvíkem Janžurové zločince se to konečně rozjede, že se konečně budu bavit tak, že vzbudím sousedy, jako když mi na posledy psala kamarádka pod jiným účtem (haha, děsná bžunda, já vím) ale to bylo tak rychle sestříhané, skoro to samé jako ve dvouminutovém traileru. Jen závěrečná akce Janžurové a setkání všech postav v jednom dome je alespoň nějaké. Některé situace  byly konečně trochu povedeně absurdní a dalo se jim zasmát. Ale (jak trochu píše i Tosim) tvůrci ten černý humor nedokázali udělat dostatečně vkusně a vyrobit násilí prospěšné pro humor. Pointa a temné význění hrůza.  Nechytal jsem, jak by řekl Šáša Krusty. Takže dvě hvězdy hlavně  pro paní Janžurovou, které tady byla fakt škoda. Za letošek zatím film s nejméně využitým potenciálem a totální zklámání. Zklamání....hned po lodi na letošní pouti, protože to fakt moc nehoupe, ale to už si vlastně pletu weby. ()

blackrain

Málem mě odradil začátek filmu. Byl takový rozpačitý a nebo jsem to byla já, kdo měl ty zvláštní pocity. Chvilku mi taky trvalo pochopit, že jde o černohumornou nadsázku. Někdy si prostě sedím na vedení. Martin Hofmann byl teda grandiózní zmetek. Takového aby fakt jeden pohledal. Nepřála jsem mu nic dobrého. Mohl si za to sám. Potěšilo mě, že se natáčelo v Černošicích. Mám je moc ráda. U Berounky je krásně. Mám to tam hlavně prošlapané na kole. ()

ABLABLABLA

Někdo tě chce zabít??..."Nesmíte si to, Vlastimile, brát osobně." - "Ne, promiňte, já jsem blbej, já si to beru osobně." Smála jsem se a dost.. ale pak jsem se zamyslela a zjistila, že jsem se smála vlastně jen při scéně "vraždy" v baráku. Předtím? Průměrný film, nic moc k zapamatování. 2* Potom? Nekutečná p**čovina, která byla vyhnána do totálního extrému. 2*. Avšak ta asi jen 15 minutová scéna ke konci stála za totálních 5* "Tady ta krev, to je moje krev, mně to vůůůbec nevadí. Zasloužil jsem si to... Pohoda, vánek. Dá si někdo drink?" Naprosto epesní a zasloužící si hvězdu navíc, to jsou herecké výkony a především Martina Hofmanna - jemu ty role úlistných slizkých hajzlíků prostě jdou! :D Suma sumárum 3,75* ()

topi

Problém Teroristky tkví v tom, že se chvíli tváří jako drama, chvíli jako thriller anebo černá komedie. Dohromady tento slepenec nefunguje a jako celek působí poněkud toporně a rozpačitě. Není v tom uvěřitelnost. Předchozí film Radka Bajgara Teorie tygra byl mnohem lepší a hlavně přirozenější. Teroristka vyznívá spíše jako nepovedená parodie. Iva Janžurová bývala svého času nejlepší českou herečkou, která zvládala zahrát jakoukoliv roli, ale ty časy jsou bohužel nenávratně pryč a v Teroristce hraje v podstatě to samé, co za poslední tři dekády. ()

Dr. Hawkeye

Měl jsem chvílemi pocit, že sleduji dva až tři filmy poněkud násilně spojené do jednoho celku, který ovšem díky tomu moc nefunguje... A přitom tu jsou světlé chvilky (Janžurová, Liška), slabší chvilky (Vilhelmová, Plodková) a momenty jak z úplně jiného vesmíru (Hoffman a jeho přehrávaný lokální mafián). Člověk neví, zda sleduje sociální drama, thriller, nebo absurdní řachandu. A tvůrci si patrně také nebyli jistí, co že to vlastně chtějí natočit... ()

slunicko2

Pokus o českou comédie noire. 1) Neuspořádaný Bajgarův scénář dal vzniknout silně nevyrovnanému ději, kdy se vtipné a příjemně veselé scénky střídají s nudou a rozplizlostí. Chvílemi je film zmatený jako opilá včela._____ 2) Situaci mnohdy zachraňuje 78letá Iva Janžurová (teroristka), roztomilý 47letý Pavel Liška (bývalý žák a nyní její instruktor ve zločinnosti) či přitažlivý 41letý Martin Hofmann (místní padouch)._____ 3) Morální pochybení jsem nezaznamenal. Ne proto, že bych se domníval, že brát spravedlnost do vlastních rukou a parchanty rovnou střílet je v pořádku, ale proto, že chápu, že jde o komedii, a to komedii černou, což některým barvoslepým rozhořčeným komentátorům očividně nedochází. ()

Falconica

Protřelí čsfdáci a jejich erudované intelektuální komentáře k naprosto odlehčujícím sebe vážně neberoucím komediím. Nehrozí zapomenout, proč už tyhle stránky otvírám jen tak jednou za rok:-D Film je v pohodě, vtipnej, nenáročnej, připomíná trošku Sám doma, kdyby banda nas*atejch bab a bejvalej kriminálník byli desetiletej kluk, myslim, že herci si to natáčení maximálně užili:-D Víc netřeba rozvádět. ()

kajas

Že mi Bajgarův styl, konkrétně jeho témata, těžce nesedí, jsem se už přesvědčila u "Teorie tygra", tohle už je ale morálně docela na hraně. Ano, všichni bereme násilí u Tarantina nebo u Coenů, ale pokus ospravedlnit vydírání a střelbu na lidské bytosti (a navíc s myšlenkou, že starším lidem stejně všechno projde) se mi v tomhle provedení vůbec nezamlouval. ()

jezurka42

Víte, kdo je moje máti? Sedmdesátiletá učitelka v penzi. Má depku, zvýšený cukr a stařecký třes. A ta podle vás šlohla myslivcům brokovnici a teď někdo popravuje místního mafiána. Bála jsem se jako kráva, smála jsem se jako vůl. Když se Iva naštve, tak i Janžurka přestane okolo sebe pohazovat fórky. Komedie černá jak uhel, drama ostré jak břitva. Takhle by to šlo, dámy a pánové. Takhle by to sakra mohlo jít. ()

ilemas

Úžasná Iva Janžurová v roli stárnoucí ženy, která vezme spravedlnost do svých rukou. Skvělý černý humor v závěru filmu mě pobavil ... ()

easaque

4* Na jaře jsem byl nadšen z traileru, ale tak dlouho jsem odkládal promítání v kině až se na něj nedostalo. V průběhu času šlo hodnocení snímku docela dolů a tak obavy z výsledku odsunovaly můj zájem až do vydání DVDčka. Obavy byly nakonec plané a já si tuto absurdní drakomedii velmi užil. Tento žánr mám rád od doby, kdy jsem poznal skandinávskou kinematografii, kde se často objevuje. V české formě funguje taky a navíc pokud je slušně napsaný scénář a herecké výkony jsou kvalitní jako tady. Ani chvíli jsem se nenudil a vtipných situací je tam požehnaně. Tématicky mi to připomnělo nedávný zhlédnutý islandský film "Žena na válečné stezce", který mě však na rozdíl od tohoto spíš zklamal. Určitě se nebudu bránit někdy opakování a můžu za sebe doporučit, protože přináší svěží vítr do jednotvárně depresivních lidských dramat. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

10.11.2020

Čeští filmaři si rozdělili peníze

Čeští filmaři si rozdělili peníze

15.06.2018

Státní fond kinematografie čerstvě rozdělil celkem 65 milionů mezi devítku vybraných filmových projektů. Největší částku 15 milionů korun obdržel chystaný snímek Davida Ondříčka (Ve stínu) Zátopek,… (více)